VLIEGRAMP TE LONDEN Eerste paal voor nieuwe P*Z*E*M* centrale in de grond NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maria, nu Koningin der Kerk. 28 personen kwamen om het leven Nederlanders verlaten Russische kampen Andere werktijden voor Rijksdiensten Britse regering wil haar bevoegd heden behouden. Staat van oorlog met Duits land wordt beëindigd* In overleg met Beneluxpartners, Mr. A. J. v. d. Weel liet de stoomfluit gillen Gerestaureerde kerk te Veere in gebruik genomen Bewaar het pand U toevertrouwd" Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1703 WOENSDAG 1 NOV. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT r-nc? per post ƒ4. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Idvertentieprijs li cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord qs j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R, Zuidema, Goes. Op- en ondergang van 4 Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.36 u., ondef 17.11 u.; Maan op 22.38 u., ondej 14.38 u. Hoogwater op Donderdag 2 Nov.I Vlissingen: 6.07 u. 1.40 m., 18.45 u. 1.45 m.; Terneuzen: 6.34 u, 1.60 m., 19.09 u. 1.66 m.; Wemel- dinge: 7.44 u. 1.26 m., 20.12 u. 1.42 m.; Zierikzee: 7.21 u. 1.09 m., 19.56 u. 1.22 m, e eerste November van het Heilig Jaar 1950 is voor heel de Kerk van Kome een historische dag geworden. De dag van ae dogmaverklaring van de lichamelijke nemeivaart van de moeuer van Jezus Christus. Vandaag is Kome weer een dog ma rijker geworden. De leden der kerk moeten zich ook hier aan onderwerpen. Rome heeit gesproken en zal ook dit dogma nooit meer herroepen. Hoe ver de dwang in de leer ook gaat, Rome kan nooit meer terug. Er is aan verschillende H.-K. hogescholen reeds een leerstoel voor Mariologie. Het zeil der Kerk is helemaal ingesteld op de Mariologische koers, die heenstuurt naar de erkenning van haar middelaarswerk. De tranen van Maria zijn tezamen met het bloed van Jezus Chris tus het bad der wedergeboorte voor de ganse mensheid. Maria staat nu direct naast Christus, op één lijn met de aanbiddelijke Verlosser. Maria zal steeds de laatste hoop, de laatste redding van de Kerk van Christus zijn. Paus Pius XII heeft in zijn toespraken gezegd, dat de tal rijke verschijningen en beloften van Maria heenwijzen naar een verandering der wereld. De Paus heeft een nieuw Maria beeld ontworpen: Zij heeft niet alleen meegewerkt bij de mens wording Gods, zij heeft door het zwaard in haar hart het krrjis offer van Golgotha mede ge bracht, zij heeft door haar voor bede de eerste nederdaling van de Heilige Geest bewerkt en zorgt nu vanuit de hemel door haar voorbede en haar uitdeling der genade voor de Kerk op aarde. Deze zelfde Paus heeft Mariagebeden samengesteld en deze aan de leden der Kerk met aflaatgenade aanbevolen. Het rjjk van Maria is dus in voor bereiding, waardoor de komst van het rijk van Christus op de achtergrond komt. Zullen er nog meer dogmata over Maria volgen? De Paus heeft er wel de weg toe ge baand. Maria, de Moeder Gods, de Koningin des hemels, de Toe vlucht der Kerk! Wjj Protestanten hebben gis teren het werk der Her vorming herdacht. Niet om even te bladeren in de oude kerkge schiedenis, maar om te weten dat wij nog Protestanten mogen zijn. Het negatieve en positieve werk der Hervormers moet wor den voortgezet. Wij moeten blij ven protesteren en blijven ge tuigen. Wij moeten blijven waar schuwen, dat het leergezag nooit boven het Schriftgezag mag uit gaan. Wij kunnen geen afstand doen van de prediking des ge- loofs, zoals het Nieuwe Testa ment ons deze als gezonde leer heeft geleerd. Rome leert, dat Maria niet aan de bezoldiging der zonde, de dood, werd onderworpen. Zij kon gelijk haar Zoon ten hemel varen. Verzachtend wordt eraan toegevoegd, dat hierbij niet aan enige concurrentie moet worden gedacht. Wij weten niet, wat de Kerk van Rome ons in de toe komst nog meer door haar Ma riologie wil leren. Wel weten wij, dat een dergelijke verering van de moeder van Jezus van Nazareth in het N. Testament geen enkele grond vindt. Als er een stem uit de schare spreekt (Luk. 11:27): Zalig de schoot die U heeft gedragen en de borsten, die Gij hebt gezogen", dan worden deze woorden door Jezus Zelf afgewezen. In de ge schriften van Paulus en Johan nes speelt Maria helemaal geen bijzondere rol. In de Evangeliën is er nergens sprake van een schepping van een zondeloze vrouw. Wel lezen wij, dat Ma ria een tijdlang Jezus niet be greep en Deze zich vreemd te genover haar voelde. Paulus heeft in zijn getuigenis, dat sinds Adam alle mensen gezon digd hebben, slechts één uitzon dering gemaakt voor Christus, de Ene Rechtvaardige. Van Ma ria wordt niets dergelijks ge zegd. Zou Rome nog een stap verder willen gaan en het grote Kerst- wonder van Bethlehem een ge neratie terug willen plaatsen? Dan wordt Maria's geboorte het grote wonder, waarop Rome al haar particuliere theorieën over de uitzonderlijke positie van Ma ria zou kunnen bouwen. De pauselijke commissie, die de dogmaverklaring van Maria's onbevlekte ontvangenis in 1853 moest voorbereiden, heeft ver klaard, dat het Schriftbewijs en de aaneensluitinde traditie daar voor niet nodig zijn. Zo zal het ook wel zijn met de commissie die de dogmaverklaring van Ma ria's opname in de hemel moest voorbereiden. Het fundament ontbreekt en daarom is ook het nu jongste dogma van Rome zwak, zeer zwak. protestanten vergeet de rijk- A dom der Reformatie niet eïi laat U ook ten opzichte van Rome's jongste dogma zijn ge zegd: Blijft gij in hetgeen gij ge leerd hebt. Heeft niet de Zoon van God Zelf gezegd: „En niemand Is opgevaren in de hemel, dan die uit de hemel nedergekom-.n Is, namelijk de Zoon des men sen, die in de hemel is." (Joh. 313)? Wij kennen slechts één hemel vaart, slechts één Hemelkoning. Christus, Die onze hoop is. Hem verwachten wij tot zaligheid! G. K. LUCHTVERKEER BEDREIGD DOOR MIST. T(jdens een dichte mist is gisteravond op het vliegveld van Londen een Engels Viking-vliegtuig neergestort by de landing. Er waren 30 personen aan boord, waarvan 28 zijn omgekomen. De beide overlevenden, Engelsen, zyn niet ernstig gewond. Het vlieg tuig brandde geheel uit en de hitte was zo fel, dat de brandweer niet in de nabyheld kon komen. Het Engelse toestel, genaamd „Ventnor" kwam met een vier koppen tellende bemanning en 26 passagiers uit Parijs en zou te Northolt landen. Hier was de mist echter zo dicht, dat men het vliegtuig naar Londen diri geerde. Ook hier was de mist zeer dicht. Niettemin werd ge land, maar op het eind van de landingsbaan raakte het toestel een stapel ijzeren pijpen en vloog toen in brand. De hitte was zo groot, dat de brandweer lieden gedwongen waren toe te zien zonder hulp te kunnen bieden. Geen der inzittenden kon gered worden. Volgens berichten won het toestel enige seconden voor de ramp hoogte, blijkbaar om de noodlottige landing te vermijden. 18 METER ZICHT. Twintig minuten voor de ramp was het zicht ongeveer achttien meter. Een functionaris van de .British European Airways", waar het toestel van was, ver klaarde, dat het vliegtuig, een vier koppen tellende bemanning en 26 passagiers aan boord had. Er zijn 28 personen om het leven gekomen. De twee over levenden, de stewardess en een passagier, werden op een af stand van het vliegtuig gevon den en naar het ziekenhuis over gebracht. Volgens functionarissen van het vliegveld is het zeer waar schijnlijk, dat het vliegtuig goed is geland, maar door de mist van de landingsbaan is geraakt en tegen een hindernis is opgere den, waardoor het onmiddellijk in brand vloog. Het reddingswerk werd door .de zware mist belemmerd. Later werd meegedeeld, dat alle lijken zijn geborgen. Men gelooft, dat de meeste passagiers uit het vliegtuig de Franse of Engelse nationaliteit hadden. De piloot vroeg de gronddienst enige seconden voor de ramp hem per radio te willen helpen bij de landing. Vele luchtvaartdiensten naar het continent en andere zijde van de Oceaan zijn vertraagd door de ergste mist van dit jaar. Een aantal vliegtuigen, dat naar Londen kwam, is naar elders gedirigeerd. NEDERLAND HEEFT NOG 250.000 HUIZEN TEKORT. Dr Ir Z. Y. v. d. Meer, dir.- generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft mede gedeeld te verwachten, dat de woningproductie 47 tot 48 dui zend woningen zal bedragen. Dit is verheugend, maar daarmee is de woningnood niet opgelost. Er blijft n.l. een tekort van 250.000 woningen. Daarom zullen elk jaar er een 50 55.000 wonin gen bjj moeten komen. In de woningbouw wordt in ons land jaariyks 500 a 600 millioen gul den geïnvesteerd. Honderd Hollanders op transport geesteld. De ambassadeur van de Sow- jet-Unie heeft op het departe ment van buitenlandse zaken te Den Haag medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer honderd Nederlanders, die sinds de oor log daar nog in kampen ver toefden, uit de Sowjet-Unie op transport naar Nederland zy'n gesteld. Regelingen zijn in voor bereiding om deze groep Neder landers aan de grens van de Oostduitse zone in ontvangst te nemen. Ter beperking van electriciteitsverbruik. Om mee te werken aan een drastische beperking van het electriciteitsverbruik gedurende bepaalde daguren, in het tijdvak van 13 November tot en met 27 Januari a.s., is thans voor het Rijk de volgende regeling ge troffen. In het tijdvak van 13 November t/m 27 Januari a.s. zullen de kantooruren der Ryks- diensten van 's Maandags t/m Vrijdags overdag zijn: van 9 uur tot 16.30 uur, met een middag pauze van 13 uur tot 13.30 uur en 's Zaterdags van 9 tot 13 uur. Aangezien echter een verminde ring van de wekelijkse werktyd hoogst ongewenst is zal ter com pensatie op één avond per week een werktijd ingevoegd worden van 2% uur, welke tijd natuur lijk niet als overwerkuren be schouwd worden. Aan de ge meentebesturen is verzocht dien overeenkomstig te handelen. ZAL BOTSING MET CONSERVATIEVEN EN NIEUWE VERKIEZINGEN HET GEVOLG ZIJN? Prins Bernhard is voornemens zich naar Stockholm te begeven teneinde de bijzetting van het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf bij te wonen. Door da Nederlandse regering is in een schrijven aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer een verklaring afgelegd, over de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. „Nu de regeringen van het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben besloten om de in hun land nood zakelijke wetgevende maatregelen te treffen tot beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, heeft de Nederlandse regering overwogen of voor Nederland de tijd gekomen is om eveneens tot deze maatregel over te gaan. Zy is daarbu tot de conclusie geko men, dat bet inderdaad gewenst is voorbereidingen te treffen tot opheffing van die bepalingen in het Nederlands recht, welke in dertijd zün afgekondigd op grond van de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland. Desbe treffende wetsvoorstellen zullen binnenkort aan de Staten-Gene- raal worden voorgelegd. Dit is naar de mening van de regering noodzakelijk voor de versterking van de Europese eenheid en voor het behoud van de vrede. De wet gevende maatregelen welke nodig zijn voor de beëindiging van de staat van oorlog, vinden norma liter hun grondslag in een vredes verdrag. Nu voorshands, ingevol ge de internationale politieke si tuatie, geen sprake is van een vredesverdrag met Duitsland, acht de regering het niet gewenst deze maatregelen uit te stellen. De re gering handelt hierbü ln nauw overleg met de regeringen van België en Luxemburg. Ook om trent het tydstip waarop de staat van oorlog met Duitsland beëin digd zed worden, zal t.z.t. met deze regeringen overleg worden gepleegd. Geen tweede luchthaven in Nederland? De commissie, welke ingesteld was om uit te maken of het luchtverkeer in Nederland over twee vliegvelden verdeeld moest worden, of dat een uitbreiding van Schiphol zou moeten plaats hebben, heeft geen overeenstem ming bereikt. De meerderheid wil voorlopig geen tweede lucht haven, maar uitbreiding van Ypenburg, terwijl de minderheid twee velden bepleit, n.l. Schip hol en Schieveen. 60 jaar Christelijk Volks onderwijs. De Vereniging „Christelijk Volksonderwijs" herdenkt van daag in haar algemene verga dering te Utrecht haar 60-jarig bestaan. Koning George de Zesde van Engeland heeft in zijn troonrede van gisteren, by de opening van de nieuwe zitting van het Britse parlement, medegedeeld, dat de Labourregerlng er naar zal stre ven permanente bevoegdheden te verkrijgen voor het regelen van de productie, distributie en con sumptie en voor prijscontrole. Waarnemers verwachten hier van een regelrechte botsing met de conservatieven, welke op nieu we verkiezingen zou kunnen uit lopen. Op grond van noodmaatregelen uit de tweede wereldoorlog bezit de Labourregering thans scheids rechterlijke regeringsbevoegdhe den. De koning zeide ln zün troon rede, dat de nieuwe regelingsbe voegdheid verlangd werd om vol ledige tewerkstelling te kunnen waarborgen en gebruik van de hulpbronnen van de gemeenschap op de voordeligste wijze en ter vermüding van inflatie. De be voegdheden zouden onderworpen zün aan passende parlementaire waarborgen. Ook werd in de troonrede aan kondiging gedaan van voorgeno men nationalisering van een ge deelte van de suikerindustrie, n.l. de bietsuikerindustrie. Hervatting van diplomatieke betrekkingen met Spanje. De speciale politieke commis sie der V.N. heeft besloten de regeringen der bij de V.N. aan gesloten staten toe te staan vol ledige diplomatieke betrekkin gen met Spanje te hervatten. Zij besloot tevens het verbod op de deelneming van Spanje aan het werk van de gespecialiseerde bureaux van de V.N. op te hef fen. De algemene vergadering moet dit besluit nog goedkeuren. De schietpartijen te Djakarta, Omtrent het incident in de benedenstad van Djakarta heeft het Indonesische ministerie van defensie gisteren 'n communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de vuurwisseling het gevolg is van misverstand. Daar de be zetting van de post van de K.L. van circa 50 man door de be volking werd ingesloten, werden de K.L.-militairen ter voorko ming van verdere moeilijkheden door de militaire politie naar veiliger plaats overgebracht en om te voorkomen, dat hun wa pens in handen van de toestro mende massa zouden vallen, werden ook deze medegenomen. Verder werden wetsvoorstellen in het vooruitzicht gesteld voor de ontwikkeling van de burger lijke verdediging via de plaatse- lqke autoriteiten en de industrie en voor de mogelijkheid van be roep op de hooggerechtshoven voor door militaire gerechtshoven veroordeelden alsmede voor de hertewerkstelling van reservist- ten, die in dienst geroepen waren. „Ofschoon het herbewapenings program zware eisen aan de natie zal stellen, aldus de koning, zal nujn regering voorrang blijven ge ven aan de behuizing en de essen tiële ïy'n van haar sociale politiek handhaven". De koning zeide verger nog in zyn rede, met groot genoegen uit te zien naar het a.s. bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern hard aan Groot-Brittannlë. Hervormingsdienst te Kloetinge. Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge, in ver band met de Hervormingsdag, een oecumenische dienst gehou den, uitgaande van het Ned. Bij belgenootschap, met als hoofd thema „Christus alleen". Ds R. A. Flinterman, Geref. predikant te Goes, sprak over „Waaruit Christus te kennen?", ds J. Karelse, Vrij Evangelisch predi kant te Goes, over „Wat uit Christus te kennen?" en als laatste spreker trad op ds J. Jellema, Ned. Herv. predikant te Kloetinge, met als thema „Hoe Christus te kennen?" Vóór en na de prediking zong het Hervormd kerkkoor enkele liederen. Bus te Vlissingen opengereten. Dinsdagavond slipte een vracht auto uit Axel in de bocht van de Prins Hendrikweg te Vlis singen bij de oude goederen loods, waardoor de laadbak de zijkant openreet van de dienst- bus der N.V. Stoomtram Wal cheren, die rqdt tussen Middel- burg-O.-Souburg-Vlissingen. Er ontstond een opening van enkele meters. Van twee meis jes, die voor de vernielde ruiten zaten, werd één licht gewond door glasscherven. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Te Yerseke is gistermiddag gearriveerd de kustvaarder Jan van Kreumer uit Delfzijl, met 2400 tonnen mosselen uit Hoe- sen (D.). NIET ALLEEN EEN HEIPAAL, OOK EEN MIJLPAAL. Met het in werking stellen van de stoomfluit van een grote hei machine heeft mr A. J. van der Weel, voorzitter van het dageiyus bestuur van de N.V. Prov. Zeeuwse Electrlciteits My, gistermiddag, in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten, het sein gegeven tot het inheien van de eerste van de 1250 betonpalen voor de nieuwe centrale der vennootschap op het terrein bij wachtpost 66 te Vlissingen, tussen het kanaal en de spoorRjn. Dit was een zeer belangryk moment in de geschiedenis van de electriclteltsvoorzienlng van ons gewest en dat is in de diverse toe spraken, die werden gehouden, ook duidelijk naar voren gekomen. Voordat de plechtigheid op het terrein plaats vond, werd in de koffiekamer van het P.Z.E.M.- gebouw aan de Poelendaelesin- gel te Middelburg een samen komst gehouden, waarin diverse mededelingen over de nieuwe centrale werden gedaan. De directeur van het bedrijf, ir T. Michielsen, zei in zijn openingswoord, dat het niet al leen ging om een heipaal, maar ook om een mijl-aal in de his torie van het electriciteitsbedrijf. Het is het begin van een nieuwe periode, die door een grote bouwactiviteit zal zyn geken merkt. Nog nooit is door de N.V. een bouwwerk als van deze om vang aangevat. Tegelykertyd wordt begonnen aan schakelsta tions te Goes en te Westdorpe, eveneens omvangrijker dan al de vroegere stations. Ir Michielsen dankte de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. dé Casembroot, die wegens ziekte de plechtigheid niet kon verrichten, voor zijn grote belangstelling voor alles, wat de electriciteitsvoorziening aangaat. Voorts heette ir Mi chielsen vele Ryks. en Provin ciale autoriteiten welkom, als mede vertegenwoordigers van ondernemingen, die bouw en in richting van de nieuwe centrale verzorgen, en een aantal perso neelsleden. Vervolgens wees de heer Mi chielsen erop, dat reeds tydens de oorlog gewerkt werd aan een plan tot uitbreiding der produc tiecapaciteit te Vlissingen, be nevens de koppeling van het Zeeuwse middelnet met dat van Noord-Brabant en zo, in de na- bqe toekomst, met het gehele Nederlandse koppelnet. Voorts werd nagegaan de mogelijkheid het gehele Zeeuwse net doel matig te versterken en tot één geheel te verenigen. Na de tot standkoming van het huidige plan na de bevrijding gerele veerd te hebben, gaf ir Michiel sen enige inlichtingen over de nieuwe centrale, die, zoals be kend, oorspronkelijk naast de oude centrale was geprojecteerd, doch thans zal worden gebouwd op de noordelijke punt van het Vlissingse industrieterrein ooste- lyk van het Kanaal door Wal cheren. Reeds geruime tqd ge leden werden twee complete eenheden besteld, n.l. vier ketels en twee turbogeneratoren. Verschillende voordelen. Het gekozen terrein van ca 7 ha, biedt verschillende voor delen. Een vlottere bouw is ver zekerd, er is gelegenheid tot uit bouw der centrale tot een pro ductievermogen van ca. 150.000 kw., de onderlinge ligging der gebouwen kan zo logisch en eco nomisch mogelijk worden be paald en het voor de condensors benodigde koelwater kan door middel van een aan het jaagpad te bouwen pompstation aan het Kanaal worden onttrokken en via een open kanaal naar de eerste binnenhaven weer worden geloosd. De voorziening van sup pletiewater voor de ketels zal grotendeels kunnen geschieden uit een vóór de centrale aan te leggen vijver, waarheen het regenwater der gebouwen wordt gedirigeerd. Het kolenpark zal eerst ca. 15.000 ton kolen kun nen bergen en later maximaal 35.000 ton. Een over een ver rijdbare brug lopende 5-tons grijperkraan kan kolen lossen uit de schepen, die meren aan de op het kanaaltalud te bou wen aanlegsteiger. Het is moge lijk, dat deze kolen via een systeem van transportbanden en emmerladders in de centrale worden gebracht, terwyi ook via een tot in de machinezaal lopen de spoorwegaansluiting kolen kunnen worden aangevoerd. De stagnatie bij omschakeling van de oude op de nieuwe centrale is op niet meer dan ca. 4 maan den becijferd. Voorts komen op het terrein een magazijn, een werkplaats met schaft- en wasruimten, een klein kantoor, een garage, klei ne gebouwtjes zoals portiers loge, fietsenstalling e.d. en en kele dienstwoningen. (Zie vervolg pag. 3.) NA DE EEDSAFLEGGING VAN KONING GUSTAAF VI ADOLF. Tijdens een bijeenkomst van de Zweedse regering heeft da nieuwe Koning van Zweden, Gustaaf VI AdolfMaandagmid dag te Stockholm, de eed op de grondwet afgelegd. Na da plechtigheid wuift Koning Gustaaf VI Adolf de menigte, dia hem hulde bracht, toe. Naast hem op het balcon Koningin Louise. Acht lange jaren heeft de Herv. Gemeente van Veere haar eigen kerkgebouw moeten missen. Het was dan ook geen wonder, dat uit dankbaarheid het loflied idt.Psalm 103 vers 1 weerklonk, nadat de president-kerkvoogd, de heer P. Houterman, het gebouw weer in gebruik had overgedragen aan de kerkeraad. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats gevuld. Na de dienst werden nog toe spraken gehouden, o.m. namens de minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen, die werd vertegenwoordigd door de direc teur van de Byksdienst voor Monumentenzorg, dr W. Visser. woord gevoerd door ds Hulsber gen namens de Synode en Prov, Kerkbestuur. Spr. gewaagde vaa zqn biydschap over de ingebruik. Nadat het kerkkoor, o.l.v. de heer J. de Graaf, Ps 150 had gezongen en predikant en ker keraad de kerk waren binnen gekomen, sprak de president kerkvoogd woorden van welkom. In 1942 werd het kerkgebouw op advies van de Rijksdienst voor Monumentenzorg verlaten en in 1946 werden de subsidies toegezegd, waarna tot restaura tie kon worden overgegaan. Hartelijk dank bracht spr. de kerkeraad en commissie van be heer der Geref. Kerk voor de gastvrijheid, die 8 jaar door de Geref. Kerk werd verleend. Dank bracht de pres.-kerkvoogd aan de minister van O., K. en W. en hy gaf Z.Exc. de verzekering, dat zal worden overgegaan tot het stichten van een fonds, waaruit bij een eventuele vol gende restauratie kan worden geput. Voorts dankte hy alle instellingen, verenigingen en personen voor hun arbeid. De heer Houterman besloot zqn toespraak met een beroep op de offerbereidheid van de gemeente en het meeleven en meewerken tot de opbouw dei- kerk. In de inwijdingsdienst, die werd besloten met het zingen van het Lutherlied, preekte ds Otte over Ps. 84 vers 11a: „Eén dag in Uw voorhoven is beter dan duizend elders". Toespraken. Na de dienst werd eerst het In Korea gaan de legers der V.N. nog steeds vooruit, zij het dan vrij langzaam. Enkele plaat sen werden ingenpmen. Het is thans zeker, dat Chinese com munisten aan de strijd deel nemen. Medegedeeld wordt, dat de Chinese (communistische) regering aan de regering van India verklaard heeft, dat zij be reid is vredesbesprekingen met de Tibetanen te voeren, hoewel de kwestie van binnenlandse aard is. Zij beschouwen Tibet n.l. als een deel van China. De technische chef van een der grootste staalgieterijen in de Sowjetzone is ternauwernood ontsnapt aan deportatie naar Rusland en naar West-Berlijn gevlucht. Het Russische voor stel in de V.N. om de herverkie zing van Trygve Lie uit te stel len, is verworpen. In de staat Bombay woedt cholera. In 2 it-eken overleden bijna vierhon derd personen. G. B. Shaw, de 94-jarige Engelse schrijver, is momenteel ernstig ziek. Bij Ferdan zal over het Suezkanaal een brug gebouwd worden, die Egypte verbindt met het schier eiland Sinai en de kuststreek van Gaza. De minister van sociale zaken heeft gezegd, er aan te twqfelen of de nieuwe ouderdomswet binnen twee jaar geheel haar beslag zal hebben gekregen. Te Nijmegen is een 24-jarige vrouw gearresteerd, die een pasgeboren kindje in een jutezak op de vuilnisbelt legde. neming en zei, dat een derda van de Herv. Kerken in Zeeland na de corlog moest worden ge restaureerd. Namens het Classicaal Bestuur sprak ds A. de Vries woorden van gelukwens. Hij wees er op, dat de gemeente zich zeker niet voor dit kerkgebouw behoeft te schamen, vooral daar het hier een in eenvoud, bescheidenheid en kracht uitmuntende Prote stantse kerk betreft. Namens de kerkeraad der Geref. Kerk sprak de heer W. Wouterse, die zei, dat het voor de Geref. Kerk altijd een aangename taak is ge weest de Herv. Gemeente onder dak te verlenen. Ook wees hij er op, dat men nog meer dan tevoren naar de eenheid zal moeten streven. Dr W. Visser, die namens de minister, die op het laatste ogenblik verstek moest laten gaan, sprak, bracht de gelukwensen van Z.Exc. over en zei, hoe in vele landen de bouwwerken alleen maar wor den gerestaureerd uit een oog punt van oudheid. Hier was het de wens van de Herv. Gemeente, zo zei dr Visser, dit gebouw niet alleen te herstellen als mo nument, doch vooral als bede huis. Hij merkte op, dat hier eendrachtig samengewerkt werd tussen kerkelyke en burgerlijke gemeente, provincie en Rqk, om de gelden voor de restauratie bijeen te brengen. Namens het Provinciaal Be stuur sprak de heer A. Schout, die herinnerde aan de jaren, dat Veere 4 predikanten had en hoe toen de kerk alleen voor de vreemdelingen was. Ook wij zijn dankbaar voor deze restauratie, besloot de heer Schout, die te vens de beste wensen voor de verkondiging van het Evangelie uitsprak. Hierna sprak de bur gemeester, jhr I. F. den Beer Poortugael, die zei, dat huis en goed een erve der vaderen is. Verder wees hij er op, dat de kerk uit. en inwendig hervormd is en hij prees het gebouw om de schoonheid. De burgemeester overhandigde een door Ina Ra- husen vervaardigde oorkonde als geschenk voor de consistorie. Nadat nog gesproken was door de heren J. Moll en C. Franse, resp. namens de Ned. Ver. van Kerkvoogdqen benevens de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk en namens de prov. afdeling van de Ned. Ver. van Kerkvoogdijen voerde de oud-predikant, ds P. Fagel, het woord. Hij herinnerde aan vroeger dagen en hoe hij samen met de gemeente vele goede uren in de kerk verbleef. Ten slotte sprak nog een zoon van wijlen ds Weyland, voorm. pre dikant der Herv. Gemeente. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist. Overwegend droog weer met opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidooste lijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1