EEN VOLK IN NOOD ROEPT OM RECHT NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HERVORMINGSDAG. Na drie eeuwen trouw Ambon-avonden te Middelburg en Vlissingen Verbonden legers in Korea vorderen Knokke protesteert tegen „indijking" van het Zwin Ambonezen verzetten zich tot het uiterste. Schietpartijen te Djakarta Nederlandse militairen ontwapend en weggevoerd Tibet wil vreedzame regeling met China Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, T«L 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro '274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1703 DINSDAG 31 OCTOBER 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT P(-ii* Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Mid- k-v~.epr,]S cent per rn m, delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 cfc per woord ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. jViel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdagt Zon op 7.34 u., onder 17.13 u.; Maan op 21.21 u., onder 14.13 u. Hoogwater op Woensdag 1 Nov.» Vllssingen: 5.22 u. 1.61 m., 17.51 u. 1.63 m.; Terneuzen: 5.48 u. 1.78 m., 18.16 u. 1.82 m.; Wemel- dinge: 7.02 u. 1.39 m„ 19.24 u. 1.51 m.; Zierikzee: 6.41 u. 1.17 m., 19.07 u. 1.30 m. I_J et is van minder betekenis 1 l of men de Hervormingsdag dateert-naar de bekende procla matie der 95 stellingen aan ae vooravond van de herdenking van de stichting van Witten berg's slotkerk 31 October 151Ï óf naar de verbranding van de pauselijke bullen en spullen door i-uiner op 10 De cember 1520. Want de Hervor ming hangt niet aan data (wat trouwens met geen enkele Re formatie het geval is) en hangt nog veel minder af van mensen. Het was God, die dit reformato rische werk deed, en alle le vende en levenwekkende werk dat God doet, is gegroeid. Het geweldig gebeuren van 31 Octo ber 1517 en 10 December 1520 dat het gelaat des aardrijks ver anderde, is resultaat van een langdurig proces, en God heeft mannen als Luther en anderen verwaardigd de vrucht te mogen plukken, die Hij had doen rijpen. I_J et woord Hervormng, of wil men Reformatie, roept ge dachten op van progressie, nieuwbouw, vooruitgang, van een nieuwe lente en een nieuw geluid, en men sprak in die da gen ook van een „nieuwe leer". Wij zullen echter de diepe be tekenis der Hervorming alleen dan doorzien, en de herdenk'ng van Hervormingsdag zal alleen dan vruchtbaar zijn voor ónze tijd, als wij begrijpen én bele ven willen, dat „de" Reformatie was en élke waarachtige Refor matie is het moeizaam vinden van „de weg terug". Wie Refor matie zegt, die zegt: terug naar de Bijbel! Luther heeft tot zijn grote verrassing het „Woord", het oude Woord weer ontdekt. Hij is uit de strik van de zo dood- vermoeid-makende tegenstelling: zonde-v erdienste, ontko men, om te staan in de vrijheid van het eenvoudige en vertroos tende oude evangelie van „zonde en genade". Reformatie is de oer-simpele daad van het licht onder de korenmaat vandaan te halen en op de kandelaar te zet ten. Luther en Calvijn en al die „grote" mannen wier namen u in de gedachte komen, zijn dood gewone schoolmeesters Gods ge weest, die het volk weer de Bij bel hebben leren lezen en zo is er weer licht gekomen en uit zicht in een vermoeide en uit zichtloze wereld. Als wij zó het hart der Her vorming hebben horen kloppen in de terugvoering van het leven onder de gehoorzaam heid van het Woord, zullen we meteen het antwoord gevonden hebben op de vraag, of de Her vormingsdag alleen op het k e r - k e 1 ij k erf dient te worden herdacht. Deze vraag moet zeer beslist ontkennend wor den beantwoord. Anders zou er in dit blad ook niet over wor den geschreven. De draagwijdte der Reformatie reikt veel verder dan de muren der kerk. Het Woord laat zich niet op sluiten achter hoge boogramen. De roep der kerk is de roep tot de wereld. De Koning der kerk is tegelijk Heer der wereld en de diepste drang van het refor matorisch beginsel ,is alle le vensverhoudingen te brengen niet onder de autoriteit der Kerk, maar onder het hoog ge zag van het Wöord. „Zo zij niet spreken naar dit Woord, het zal zijn dat zij geen dage raad hebben", mag niet indivi- lualistisch versmald tot de „zie len" waarin de dageraad des heils gaat schemeren, maar geldt evenzeer voor alle sociale en maatschappelijke verhoudingen en omspant het ganse volkeren- leven. Het reformatorisch den ken en streven stelt tegenover de revolutie het Evangelie, te genover swastika, sikkel en ha mer het Boek, en als wij heden ten dage leven in een „geschon den wereld", dan is dat niet, ge lijk Rome nóg beweert het ge volg van de Reformatie die in v n revolutionair zou zijn, en de pijlers van het „gezag" weg sloeg, maar juist omgekeerd verloochening van de Reforma tie en gevolg van losweking van het Woord, dat door de Hervor mers met zoveel élan en geest drift als enige redding werd ge predikt. Zullen wij de Hervormingsdag van 1950 zinvol gedenken, dan kan dit alleen geschieden door ons te bezinnen op de eerste van Luthers 95 stellingen: „Als onze Heer en Meester Jezus Christus zegt: doet boete enz., be doelt Hij dat het gehele leven der gelovigen boete moet zijn". Wij zullen boete moeten doen. Boete, omdat onze „geschonden wereld" niet maar product is van de brekers, de mannen van „ongeloof en revolutie", doch mede en waarlijk niet voor het ingste deel gevolg van het feit c i wij na vier en een halve eeuw Reformatie nóg nooit ge leerd hebben bij en uit het Woord te leven. Was de kerk getrouw geweest, dan stond de wereld van heden niet zo te huiveren onder de zwa re „schaduwen van morgen". De kerkelijke gespletenheid in Duitsland tengevolge van Luther s Hervormingsdaad is niet te ver gelijken met de politieke gesple tenheid tengevolge van de ver loochening van deze Hervor mingsdaad, die niet alleen Duits land, maar de hele wereld in twee kampen verdeelt. En een Bèëlzebul achter het ijzeren gordijn wordt niet uitgeworpen door Beëlzebul van de dollar of het humanisme, doch alleen door het Woord des Heren. Wie uit Zowel te Middelburg als te Vlissingen werden gisteren door de plaatselijke afdelingen van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" Ambon-avonden georganiseerd. Te Middelburg werd de samenkomst, onder leiding van de heer J. W. Kögeler, ln het Schuttershof gehouden en te Vlissingen In „Concordia", onder lei ding van lr J. H. Krietmeyer. Hier verleenden Ambonese scholleren medewerking. Als sprekers ln beide zalen, die goed gevuld waren, traden op de heren W. C. de Vries te Nunen, penningmeester van de Stich ting, en ds Tatnarami, Ambonnees predikant, /ij hebben op tal van gronden aangetoond, hoe verfoeilijk de houding der Neder landse Regering Is t-o.v. Ambon. Aan het einde van beide sa menkomsten werd besloten tele grammen te verzenden aan Ko ningin Juliana. In het telegram uit Middel burg werd uiting gegeven aan de diepe indruk der aanwezi gen van de grote nood van het Ambonnese volk en wordt Hare Majesteit verzocht deze trouwe zonen van het Nederlandse volk alle mogelijke hulp te bieden. Vlissingen voegde er aan toe het verzoek alles in het werk te stellen, de vijandelijkheden te staken en de rechten van Am- bon onverkort te handhaven. In een tweede telegram uit Middelburg aan de regering, wordt gezegd, dat men met droefheid en verontwaardiging kennis genomen heeft van de verdrukking en verhongering van het Ambonese volk. De be middeling er regering wordt in- groepen in de Veiligheidsraad met kracht op te treden voor deze deze trouwe zonen van ons vaderland. In zijn openingswoord te Mid delburg wees de heer Kögeler er op, hoe de Ambonezen drie eeuwen trouw hebben betoond aan ons volk en hoe zij nu door hongersnood en geweld worden bedreigd. „Thans wordt een be roep gedaan op de consciëntie van het Nederlandse volk. Wij hebben een ereschuld te ver effenen. Van machtsmiddelen kunnen i#ij tot onze spijt geen gebruik 'een. Wij kunnen wel ons geld geven. De Ambonezen moeten weten, dat wij met hen mede lijden en mede strijden", al dus de heer Kögeler. WAT DE JAP NIET LUKTE! De heer de Vries wees er eerst op, dat het grootste deel van ons volk niet weet, aan welke misdaad en schanddaad het meedoet. Hij gaf 'n historisch overzicht van de betrekkingen tussen Ambon en Nederland. De grote trouw der Ambonezen kwam vooral in de laatste tien jaar naar voren. Tien duizenden hunner gaven hun leven voor ons land; ook illegaal, bij het helpen van Nederlanders in de Japanse kampen. Na de bevrijding was de Ambonees de weldaad voor de Archipel. „Wat de Jap niet lukte en evenmin de kliek van Djogja, lukte ons wel, n.l. het losscheuren van Ambon van Ne derland!", zo riep de heer de Vries uit. De resultaten van de R.T.C., die hij typeerdè als „Rechtsstaat tot Chaos", komen vandaag op de allerschrikkelijk- ste wijze tot uiting. Het ogen blik is niet ver meer, dat het een bloedbad wordt van hon derdduizenden. Ambon vond en vindt nergens gehoor. Op 24 April j.l. werd de republiek der Zuid-Molukken opgericht, alleen om te ontkomen aan horden van Soekomo. De Staatssecretaris van buitenlandse zaken schreef een kort briefje, dat de Nederlandse regering niet wil corresponderen met een republiek, welke zij niet erkkent. De heer de Vries deelde mede, dat thans, een maand na de aan val op Ambon zelf met 'n vijftien. voudige overmacht, de R.I. troe pen niet meer dan 12 km zijn gevorderd. Bij de eerste aanval op Boeroe maaiden 32 Ambone zen 700 T.N.I.-soldaten weg. VRESELIJK! Bij de tweede aanval ging een Ambonese delegatie van 6 perso nen aan boord van een Indone sisch schip, dat de witte vlag ln top had. Toen ze er waren, werd die vlag neergehaald en toen de aanval begon, werden zij ge dwongen voor de aanvallers te lopen. Ze riepen tegen hun vrien den: „Schiet ons maar neer, maar oo.k die achter ons komen". Tenslotte sprak de heer de Vries over doel en werk der Stichting, die een samenbunde ling wil zijn van allen, die het goed menen met de Ambonezen en ook een sterke vuist, welke zo nodig onder de neus van de minister-president zal worden ge houden. Over de plannen tot hulpverle ning werd medegedeeld, dat thans in Zuid-Oost-Azië drie con tactpunten zijn gelegd, vanwaar uit wellicht nog deze week de verzending van voedsel en medi camenten naar Ambon begint. Het Rode Kruis weigerde iedere hulp. Eerst vroeg het een vlieg tuig. Toen dat er was, werd 250.000 Zwitserse francs geëist. De heer de Vries deelde mede, dat drie personen naar Lake Succes gaan om voor Ambon te pleiten en tegenover Palar de waarheid te vertellen. AANGRIJPEND Ds Tutuaraml heeft in een aan grijpende rede zijn gehoor gewe zen op het verschrikkelijke on recht, dat thans geschiedt. „Ik ben Troepen van het Britse gemene best zijn de N.-Koreaanse stad Tsjongdjoe binnengetrokken, dat 96 km ten Z.O. van Sinoeidjoe ligt, nadat Amerikaanse jagers en bommenwerpers tegenstand bie dende tanks hadden vernietigd. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen staan sterke Chinese communistische troepen aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe. Van enige poging om Noord-Korea binnen te trekken is echter nog niets gebleken. GEEN VERNIELING VAN NATUURRESERVAAT. De gemeenteraad van Knokke heeft een motie aangenomen, waarin hij zich verzet tegen de indijking van Het Zwin door Nederland. In de motie wordt er akte van genomen, dat de thans voltooide indijking werd uitgevoerd ondanks het protest door de gemeenteraad van Knokke en tot gevolg zal heb ben, dat de de natuurlijke loop van het zeewater wordt afge sneden. Hierdoor zal het na tuurmonument, dat het Zwin vormde, geheel verloren gaan. De motie stelt verder vast, dat door deze indijking niet alleen aan de stad Knokke, doch aan het culturele patrimonium van geheel België grote schade wordt berokkend. Onderstreept wordt in dit ver band, dat bedoelde indijking verwezenlijkt zou zijn zonder enige waarschuwing. De motie legt er voorts de nadruk op, dat de Belgisch-Nederlandse com missie, die advies moest uitbren gen over de kwestie van Het Zwin, pas werd geraadpleegd toen met de werkzaamheden reeds een aanvang was gemaakt. Hierdoor zou de Belgische af vaardiging voor een voldongen het beginsel der Reformatie leeft, laat zich door de scha duwen van morgen dan ook geen moment verschrikken, want Gods Woord houdt stand in [eeuwigheid n *ai Seen duimbreed wijken Beef Satan. Hij die ons geleidt W? de vaan doen strijken. M burg. h. VELDKAMP. feit gesteld zijn. De gemeenteraad tekent ten slotte protest aan tegen de ver nieling van Het Zwin, verklaart het gebrek aan hoffelijkheid vanwege de verantwoordelijke Nederlandse autoriteiten te be treuren en roept de interventie van de Belgische regering in om de Nederlanders er toe te bren gen de natuurlijke waterloop van Het Zwin te herstellen. Geen Indijking. Naar aanleiding van boven staande verneemt het A.N.P. te bevoegder plaatse, dat van in dijking van Het Zwin geen sprake is, hoewel België deze indijking reeds in 1926 officiëel verzocht heeft. Overeengekomen is, dat de middelste doorgang van Het Zwin in stand zal blijven en niet alleen dat, maar zal worden uitgediept, waardoor inderdaad, zoals bedoeld, de zoutwatervege tatie van Het Zwin van tijd tot tijd door zeewater wordt be- spoeld. Dit heeft reeds enige malen plaats gehad, waaruit blijkt, dat van enige indijking geen sprake is. Bovendien hebben zich de Stichting het Zeeuwse Land schap en de gemeenten Cadzand en Retranchement bereid ver klaard om de kosten, nodig voor de uitdieping van de énig over gebleven verbinding van Het Zwin met da zee te vergoeden. Men rekent erop, dat door de zich voordoende stromingen de natuur de kunstmatig aange brachte diepte op peil zal houden. Ambonees en Christen", zo sprak hij, „en ik wil de ontzettende din gen van deza wereld zien in het licht van Gods genade". Nadat hij had verteld, dat Ambon „dauw" betekent, de grote zegen voor het eiland, zei hij: „Dit is het tragische: God zegent met de dauw, Soekamo zegent met bom men van Nederlands fabrikaat. Dat is de pijn, die door het hart van de Ambonezen gaat. En die bommen kwamen neer toen het Avondmaal werd gevierd, In de harten van duizenden Ambonezen leeft de klacht uit Ps. 69: voor mijn broederen ben ik een vreem deling geworden en de kinderen mijner moeder kennen mij niet. Maar al hebben zij geen voedsel, hun Bijbel hebben zij wel." Ds Tutuaraml vroeg zich af of het dan fout geweest is van de Am bonezen drie eeuwen goed en bloed voor de Nederlanders over te hebben gehad. Hij antwoordde ontkennend. Zo is de aard en de inborst der Ambonezen. Zij zijn trouw tot in de dood. Scherp stelde hij daartegenover de ontrouw van de Nederlanders reeds een halve eeuw geleden, toen er van Ambon niets meer te halen viel. En als sommige Nederlanders nu zeggen, dat Am- bon economisch zo zwak is, dan vergeten zij, dat dit eigen schuld is, want Nederland haalde de beste mannen van het eiland. De zwaksten bleven over. Spr. eindig de met een dringende oproep dit broedervolk, dat nog op Neder land vertrouwt, in de Naam van de Rechtvaardige te helpen waar het mogelijk is. In de pauze werden speldjes en lepeltjes ten bate van Ambon verkocht. De belangstelling was zo groot, dat zij in een minimum van tijd waren uitverkocht. In Middel burg was de opbrengst f 668.53. Op verzoek delen wij mede, dat waarschijnlijk reeds morgen deze voorwerpen verkrijgbaar zijn aan het adres Rouaansekade 23 te Middelburg en dat ook te Goes een soortgelijke vergadering zal worden belegd. De nieuwe Zweedse Koning. Door het sterven van zijn va der, Koning Gustaaf Adolf V, is Kroonprins Gustaaf Adolf thans Koning van Zweden geworden (rechtse foto). Op de linker foto ziet men de thans 4-jarige Kroonprins Carl Gustaaf. Hij is een kleinzoon van de huidige Koning. Zijn vader Erfprins Gustaaf Adolf, de oudste zoon van Koning Gustaaf Adolf VI, verloor .in 1947 het leven, toen de K.L.M.-machine, waarmee hij naar Zweden reisde, op 't vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen neerstortte. Belgische boeren tegen het accoord van Luxemburg. In het pas verschenen nummer van het blad ,,L' Agriculteur de Boer" heeft de Belgische Boe renbond zijn mening te kennen over de verleden week te Luxem burg gehouden Benelux-land- bouwconferentie. Volgens de Boe renbond kan de gesloten overeen komst niet worden goedgekeurd. „Het protocol van 9 Mei 1947 is weliswaar gehandhaafd, doch het is sterk geamputeerd" zo oor deelt deze Bond. „Het protocol heeft twee wijzigingen ondergaan, die de draagwijdte ervan zeer ver kleinen. Enerzijds was het proto col van 1947 ln algemene termen gehouden (met uitzondering van wat de kaas en de melkpoeder be treft) terwijl het nieuwe accoord slechts op een beperkte lijst van producten betrekking heeft, waar van snijbloemen zijn uitgesloten". „Anderzijds schijnt het", zo gaat het artikel voort, „dat de mini mumprijzen op het ogenblik de enige hinderpaal vormen voor de invoer van de vermelde produc ten. Er is dus geen sprake meer van het vaststellen van contin genten of van het stopzetten van de invoer. Bovendien moet ge vreesd worden dat vertragingen zullen ontstaan in de toepassing der voorziene beperkende maat regelen van het accoord". „Het te Luxemburg gesloten accoord moet zo spoedig moge lijk worden herzien." Nieuwe versterkingen van Indonesische troepen. De verUezen van de A.P.R.I. by de actie op Ambon kunnen wor den geschat op 300 man, die van de Znld-Molnkken op 600 man, aldus deelden te Makassar uit Ambon teruggekeerde officieren van de A.P.R.I. aan de correspon dent van Aneta mede. Zij gaven ook als hun mening te kennen, dat na het bezetten van het ge hele eiland door de troepen der R.I., ln de Zuid-Molukken orde en veiligheid nog niet zullen z(jn hersteld. De troepen der Zuid- Molnkken trekken zich, als zij worden uiteengeslagen, terug in de bossen en bereiden een guerll- lastrijd voor. De hier bedoelde officieren noemden de strijd op Ambon zeer moeilijk, daar de rebellen strate gisch betere posities innemen en beter zijn getraind dan de troe pen der A.P.R.I. Het Franse persbureau A.F.P. meldt over de militaire situatie op Ambon nog het volgende Zes bataljons, in totaal onge veer 5000 man, zijn door de R.I. naar Ambon gezonden ter verster king van de A.P.R.I. aldaar, al dus wordt te Djakarta van wel ingelichte zijde vernomen. Om de hardnekkige tegenstand van de Ambonezen te kunnen breken, is 'eveneens een groot aantal voer tuigen en stukken veldartillerie naar Ambon verscheept, die de troepen van de A.P.R.I. het over wicht moeten verschaffen in wa penen en materiaal. Sedert 28 September j.l. zijn in de noorde lijke helft van het eiland Amboina reeds ongeveer 6000 man A.P.R.I. troepen ontscheept. Niettegenstaande het ministerie van defensie zich over de militaire gebeurtenissen op Ambon een volkomen stilzwijgen blijft hullen, maakt men er in Indonesische kringen, die van de toestand op de hoogte zijn, geen geheim meer van dat de troepen der R.I., nadat zij zich meeste: hadden gemaakt van MAN STAK VROUW MET DOLK. Gistermiddag werd Weert op geschrikt door een gillende vrouw, die naar het politie bureau holde. Op de hoek van een straat zeeg zij zwaargewond ineen en het bleek, dat zij dolk steken over het gehele lichaam had. De dader hiervan, de 21- jarige van D. uit Eindhoven, werd direct daarop door de po litie aangehouden met een dolk nog in zijn handen. De aanlei ding tot het drama is vermoede lijk een liefdesaffaire. Nederland had tekort van 41.5 millioen in Betalingsunie. Nederland heeft in de Euro pese Betalingsunie gedurende de maanden Juli, Augustus en September een tekort gehad van 41,5 millioen dolar. Dit tekort is voor 30 millioen dollar gedekt door de Initial Aid, die aan Ne derland was toegekend, zodat op de genoemde datum voor ons land een debetpositie resteerde van 11,5 millioen dollar. het Noordelijke gedeelte van het eiland, worden tegengehouden op een afstand van 14 km van de stad Ambon, waar de Ambone zen op de landengte tussen het Noordelijke en het Zuidelijke deel van het eiland, een onneembare stelling hebben ingericht die een lengte heeft van slechts 2 km. De Ambonezen zouden slechts 2500 man hebben, maar zij bieden weerstand tot in de dood en ver dedigen zich nu al sedert een maand met succes tegen de aan vallen van Indonesische zijde. Naar het schijnt hebben de lei ders der Ambonezen aan hun volgelingen bekend gemaakt, dat Nederland, Australië en zelfs de Verenigde Staten tussenbeide zul len komen. Daar het eiland van alle verbindingen met de buiten wereld verstoken is, laten de Am bonezen zich ter plaatse doden en wijken zij nooit, in de hoop op hulp van buiten. Het aantal hunner ge sneuvelden zou reeds 600 bedra gen. Djakarta heeft een onrustig weekeinde beleefd met verschil lende schietpartijen in ver ulteenliggende stadsdelen, die echter, voorzover bekend, geen slachtoffers hebben geëist. Zaterdagmiddag zetten Indonesische militairen een deel van de bovenstad in de naaste omgeving van het paleis van President Soekamo af. Vol gens het militaire hoofdkwartier was dit echter éen oefening. Zon dagavond brak er een hevige schietpartij uit langs de weg naar Meester Cornells, die twee uur duurde. Maandagochtend vroeg deed zich in de benedenstad van Djakarta een schietincident voor, dat met tussenpozen tot half tien 's och tends heeft voortgeduurd. Er werd een schot gelost ln de richting van een gebouw waarin troepen van de A.P.R.I. zijn ge legerd. De wachtposten vuurden terug en kregen daarbij later steun van de troepen der „ring- bewaking", zodat er een alge mene schietpartij ontstond. Een patrouille van de Indonesische militaire politie wist tegen het aanbreken van de dag een staking van het vuren tot stand te brengen. Dit staken van het vuren zou volgens een Indonesisch zegsman zijn geschied, toen eenheden van de K.L., gelegerd in een gebouw in de benedenstad, een witte vlag uitstaken als „teken van over gave". Plotseling viel er weereen schot, waardoor er een uur lang opnieuw een schietpartij ont stond. Toen deze was geëindigd werden 30 K.L.-militairen, me rendeels Nederlanders, gevanke lijk door de Indonesische soldaten weggevoerd. Later viel weer een schot, dat aanleiding werd tot een nieuwe schietpartij, die tot ongeveer half tien aanhield. Eerst toen keerde de rust terug en kon in de benedenstad het zakenleven een aanvang nemen. India niet om militaire hulp gevraagd. Te New Delhi is bekend ge maakt, dat Tibet India om di plomatieke hulp heeft verzocht met het oog op een vreedzame regeling met China. Militaire hulp werd in 't geheel niet ge vraagd. De Chinese troepen zouden de Tibetaanse hoofdstad Lhasa tot op ruim 300 km genaderd zijn. De Chinezen zouden gemiddeld 8 km per dag oprukken. Lhad- zong, 400 km. van Lhasa gelegen, zou 22 October gevallen zijn. 27 October verlieten de Tibetanen Sjosjado en trokken zij zich terug op het 80 km naar het Oosten gelegen Pembago. Westduits leger moet gelijk waardig partner zijn. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft verklaard, dat de Westduitse republiek al leen dan een contingent voor een Amerikaans-Europees leger beschikbaar zal stellen wanneer dit contingent geheel en al ge lijk gesteld wordt met de andere. Adenauer zeide voorts, dat, na de ervaringen van de jongste jaren, de Duitse bevolking zich maar moeilijk kan gewennen aan de gedachte van een nieuw leger. Russisch vredesvoorstel door politieke commissie verworpen. De politieke commissie heeft het uit vier punten bestaande Sowjetrussische vredesprogram, dat o.m. verbod van de atoom bom en vermindering van de strijdkrachten met een derde In hield, verworpen. Koning Gustaaf de zesde heeft de eed afgelegd. De nieuwe Zweedse Koning, Gustaaf de zesde, heeft Maan dag voor zijn ministers en de volksvertegenwoordiging de eed op de grondwet afgelegd. De eedsaflegging vond plaats in het koninklijk paleis te Stock holm en werd bijgewoond door de broer van de Koning, Prins Wilhelm en door zijn zoon Prins Bertil: Na de Koning legden de Prins Wilhelm en Bertil de eed af. Zij zworen de Koning „met hun leven en bloed getrouw te zul len zijn". Dc guerillastrijd in Celebes kost honderden doden. In Zuid-Celebes zijn onder de burgerbevolking honderden slacht offers gevallen, zowel tengevolge van de guerilla-acties als door de zuiveringsacties van het leger. In het binnenland werden honderden woningen in brand gestoken en tientallen ambtenaren en bestuur ders van zelfbesturende land schappen vermoord. Bij onlusten op Porto Rico zijn elf burgers en zes politiemannen gedood. Nationalisten namen zelfs het paleis van de gouver neur onder vuur. Voor het eerst sinds de bevrijding zullen Vrijdag t.g.v. Koning Leopolds verjaardag van de Belgische regeringsgebouwen de vlaggen uitgestoken worden. Ben Goe- rion, de leider van de Arbeiders partij in Israël, heeft gisteravond verklaard een coalitieregering van 13 leden te hebben samen gesteld. Ds Niemöller en dr Schumacher, de leider der West duitse socialisten, hebben ver klaard de Duitse herbewapening te zullen steunen, wanneer het volk in nieuwe verkiezingen daaraan zijn goedkeuring hecht. De arbeiders van de genatio naliseerde Oostduitse chemische fabrieken te Leuna in Saksen- Anhalt hebben de arbeiders in de Westduitse chemische fabrie ken verzocht, met alle soorten van verzet, inclusief stakingen, de oorlogsproductie te verhinde ren. Zelf zullen ze blijkbaar doorwerken! De paus heeft Maandag een consistorie gehou den van alle kardinalen, aarts- b'-schoppen en bisschoppen om de redenen uiteen te zetten voor het uitroepen van het dogma van Maria-ten-hemelopening. Het Koninklijk Hof in Neder land hee't 14 dagen halve rouw aangenomen in verband met het overlijden van Koning Gustaaf. Over het incident te Meester Comelis luidden de eerste be richten, dat hierbij Ambonese mi litairen zouden zijn betrokken geweest. In een onderhoud met Aneta zeide generaal-majooï Scheffelaar, dat by de inciden- ten door Ambonezen, die de sta- tus van militair der Kon. Land macht hebben, geen schot is ge lost, hetgeen door een nauwkeu rige controle van de munitie- voorraad is bewezen. Bovendien is het Ambonese detachement, dat te Meester Cornelis gelegerd is, zeer rustig, aldus de generaal, die verder de mogelijkheid opperde, dat andere elementen bezig zün, de goede verhouding tussen de K.L. en de A.P.R.I. te Djakarta te vertroebelen. Van officiële Nederlandse zyde werd aan Aneta medegedeeld, dat het onderzoek naar de ge beurtenissen nog gaande is, en geen nadere bijzonderheden kun nen worden verstrekt. Volgens een mededeling van da zyde der Indonesische autoriteiten zijn de 30 militairen van de K.L. alleen afgevoerd „te hunner eigen bescherming". Zy werden later vry gelaten en kregen hun wapens terug. Het koninklijk bezoek aan Engeland. Engelse straaljagers zullen Koningin Juliana en Prins Bem- hard halverwege Dover-Neder- land begroeten, wanneer het Koninklijk Paar zich aan boord van de kruiser „Jacob van Heemskerck" zal bevinden op weg naar Engeland. Koning George en Koningin Elisabeth zullen het Koninkiyk Paar op de avond van de 21ste November op het paleis Buc kingham een banket aanbieden. De Koningin en de Prins zullen later aan de Engelse Kon. fa milie een feestmaal aanbieden. Tafellinnen en tafelzilver zullen voor deze gelegenheid van 's-Gravenhage naar Londen wor den overgebracht. Stichting voor de Landbouw richt Adviesbureau voor Oorlogsschade op. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een Adviesbureau voor Oorlogsschade opgericht ten be hoeve van de bedryfsgenoten, die door de oorlog getroffen zijn. In sommige provincies werkt het Adviesbureau reeds, in an dere zal dit binnenkort het ge val zijn. Grootte van Amerikaanse leger in Europa afhankeiyk van Duitse herbewapening. De Amerikaanse assistent minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat het aantal Amerikaanse soldaten, dat naar Europa zou worden gezonden, ervan zou afhangen, of West duitse troepen in de Atlantischs defensie zouden worden opge nomen. De Sowjet-Unie heeft in een, besloten zitting van de Veilig heidsraad medegedeeld, dat zij Trygve Lie niet zal erkennen als hij als secretaris-generaal der Ver. Naties wordt herkozen. Nieuwe Christelijke Kleuter school te Goes wordt geopend Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur zal in een intieme samenkomst de nieuwe christelyke kleuter school in Bouwplan III worden geopend. Nadat de school aldus officieel is geopend zal er om 4 uur voor ouders en verdere be langstellenden gelegenheid zyn om de nieuwe school" te bezich tigen. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt, met voornamelijk in het Westen van het land plaatseiyk enige lichts regen. Matige en langs de kust vry krachtige Zuidoostelijks wind. Koude ochtend, vooral in het Oosten van het land, in ds middag ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1