NIEUWS KONING GUSTAAF V VAN ZWEDEN OVERLEDEN Proces tegen Schelde- directeuren voortgezet Brandweerkazerne aan Rotterdamsekaai PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 68 jarige kroonprins is troon opvolger Verbonden legers berei ken Mandsjoerij'se grens UITSPRAAK OP 10 NOVEMBER CJHL Kamerkringvereniging hield jaarvergadering Zeeuwse Geref* Ouderlingen conferentie SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1701 MAANDAG SO OCX. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprys 17 cent per man. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.32 u., ondei 17.15 u. Maan op 20.10 u., ondeS 13.37 u. Hoogwater op Dinsdag 31 Oct.1 Vlissingen: 4.46 u. 1.75 m., 17.03 u. 1.79 m. Terneuzen: 5.15 u. 1.90 m., 17.30 u. 1.95 m. Wemeldingej 6.30 u. 1.51 m., 18.42 u. 1.58 m, Zierikzee: 6.11 u. 1.28 m., 18.25 li, 1.36 m. „MET HET VOLK VOOR MIJN LAND", Koning Gustaaf V van Zweden, 's werelds oudste monarch, ls gistermorgen om 8.15 uur, op de leeftijd van 92 jaar te Stockholm overleden. In de loop van de nacht verloor de Koning steeds meer Int bewustzijn en h(j ontsliep vredig, zonder enig zichtbaar teken t an doodstrijd, aldus een officieel bulletin. De overleden vorst wordt opgevolgd door Gustaaf Adolf, die reeds 68 Jaar ls en de oudste vorst ls, die op een dergelijk vergevorderde leeftijd de troon bestijgt. Herhaalde malen oefende hjj reeds tijdelijk de koninklijke taak uit. Koning Gustaaf VI ls gehuwd met Koningin Louise, ge boren Mountbatten, met wie hij nadat hy in 1920 zijn eerste rrouw overleden was ln 1923 ln het huwelijk trad. De begrafe nis zal vóór 12 November plaats hebben. Over de gehele wereld is het oericht van Koning Gustaafs overlijden met een schok ont vangen en uit alle delen der wereld zijn condoleantie-tele- grammen naar het Zweedse Ko ninklijk Huis gezonden. Ook Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben in een telegram hun medeleven betuigd. LEVENSLOOP VAN GUSTAAF V. Koning Gustaaf V van Zwe den werd 16 Juni 1858 geboren als zoon van Koning Oscar II en Koningin Sofie, Frinses van Nassau. Op 8 December 1907 volgde hij zijn overleden vader op. Van 1884 tot 1891 was hij Sterke guerilla-activiteit in Zuid-Korea. Bij Iwon in Noord-Korea is een gehele Amerikaanse divisie bestaande uit 27.000 man, aan land gezet. „,vij gaan naar de Mandsjoerijse grens en zullen iedere vijand, die wij op onze weg ontmoeten, vernietigen", zo verklaarde de bevelhebber van de troepen. Volgens frontberichten hebben de Zuid-Koreanen, die Zondag op hevige tegenstand der Noor delijken stuitten, de stad Ond- jong voor de tweede maal in vier dagen moeten prijsgeven. De stad Tsjosan, op enkele kilo meters van de Mandsjoerijse grens, is bezet door de Zuid- koreaanse zesde divisie, die de grens bereikt heeft. De activi teit van Noordkoreaanse gueril la's ten Zuiden van de 38ste breedtegraad is zo groot, dat een Amerikaans en een speciaal ge organiseerd Zuidkoreaans leger korps hiertegen zijn ingezet. in het kader van de Zweeds- Noorse Unie onderkoning van Noorwegen. Zonder moeilijkheden heeft de Koning samengewerkt met ministeries van verschillende po litieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal-demo craat Zweeds minister-president. De Koning heeft bewezen ge lijke tred met de sociale ont wikkeling te kunnen houden en zich tevens bewust te kunnen blijven van zijn verantwoorde lijkheid als hoofd van de staat. Voor de internationale politiek heeft Gustaaf V steeds grote be langstelling gehad. Koning Gustaaf en zijn land hebben veel gedaan voor hulp aan door de oorlog geteisterde landen, zowel op oüiciële als op particuliere basis. Hoewel de gezondheid van de Koning verbazingwekkend voor zijn leeftijd was, had hij in de allerlaatste tijd herhaaldelijk te kampen met inzinkingen. Toen hij als negentigjarige het vorig jaar de Rijksdag opende, moest hij met een baar naar het par lementsgebouw gedragen wor den. Zijn devies was: met het volk voor mijn land. De Koning was een harts tochtelijk tennisser. Nog in de zomer van '46, op 88-jarige leeftijd, beoefende hij deze sport. Ook van de jaent was Koning Gustaaf een groot lief hebber. Koning Gustaaf was zeer be mind, hoewel hij nooit naar po pulariteit streefde. Hij gedroeg zich vriendelijk en eenvoudig en sprak alle onderdanen, hoge ambtsdragers inbegrepen, met „jij" aan. Hij hield niet van on nodig vertoon, maar wanneer de gelegenheid zulks vergde kon hij met indrukwekkende waar digheid optreden. De Koning is meermalen in Nederland geweest en was dra gers van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. COMMUNISTISCH VOLKSLEGER STRIJDT IN TIBET. India om hulp gevraagd. Tibetaanse „volkstroepen", on der commando van Chinese offi cieren en vergezeld van Chinese communistische adviseurs, zijn tot 160 km Tibetaans gebied binnengedrongen, aldus een handelaar, die uit Lhassa te Kalimpong ls aangekomen. De Tibetaanse regering heeft bij India stappen gedaan om hulp tegen de dreigende invasie van deze troepen, aldus is uit gewoonlijk betrouwbare bron nen te New Dehli vernomen. Flikkerlicht-installatie overweg Rilland. Naar wij vernemen, zal deze week de flikkerlicht-installatie bij de overweg aan de Derde Weg te Rilland in bedrijf wor den gesteld. SNELTREIN AMSTERDAM-PARIJS IN BELGIE ONTSPOORD. Stoker gedood en machinist gewond. De sneltrein Amsterdam Parjjs is Zaterdagmiddag om streeks half zes even voorbij het station Bergen in België ont spoord. De locomotief werd uit de rails gedrukt en de tender werd in elkaar geperst. De sto ker werd gedood en de machi nist gewond. Waarschijnlijk door het los slaan van een wielband ont spoorde de locomotief. De rijtui gen bleven alle in de rails. Hier aan is het te danken dat alle reizigers er met de schrik af kwamen en slechts blauwe plek ken hebben opgelopen. Toen de locomotief ontspoor de heeft de tender als stoot kussen gediend tussen de loco motief en de rijtuigen. De zware rijtuigen hebben de locomotief achterste voren doen draaien. De overleden stoker was een Belg. De passagiers van de ver ongelukte trein zijn Zaterdag avond om zeven uur met een andere trein naar Parijs ver trokken. Voor de B\jxonilere Strafkamer van de Middelburgse Arrondisse mentsrechtbank is Zaterdag de behandeling van de rechtszaak tegen de beide Schelde-directeuren, de heren ir H. C. W. en ir H. W. v. T., die verdacht worden van economische collaboratie met de Duitsers, besloten met do pleidooien van de raadslieden. De gehele morgenzitting was gewijd aan het pleidooi van ir W.'s ver dediger, mr H. H. Nauta uit Rotterdam; des middags kreeg mr A. C. W. Beerman, die ir v. T. verdedigde, het woord. De uitspraak van deze zaak is bepaald op 10 November a.s. gen en de gewijzigde omstan digheden te aanvaarden". Plei ter memoreerde vervolgens de verklaringen door Spoorwegen Hoe knap het betoog van de Officier van Justitie was opge zet, zo zei mr Nauta in het be gin van zjjn pleidooi, het lever de een onjuist beeld over de verrichtingen van de K.M.S. Pleiter vond, dat het de Officier niet is gelukt aannemelijk te maken, dat de verdachten be wust, laat staan met opzet, de vijand hebben geholpen. Ir W., die voor de oorlog allerminst fout was geweest, bevond zich na de komst van de Duitsers ln een zeer moeilijke positie. In dit verband betreurde mr Nauta het, dat het vooronder zoek zo eenzijdig was geweest. Steeds meer Duitse instanties nestelden zich op de werf, de Gestapo incluis, en deelden mede de lakens uit. Daarbij kwam nog de verklaring van Winkelman, die de betrokkenen adviseerde „het industriëel ap paraat weer op gang te bren- TWEEDE KAMERLID SPRAK OVER DE ARBEIDSVOORZIENING. Zaterdagmiddag hield de Chr.. Historische Kamerkringvereni ging Middelburg, die de gehele provincie bestrijkt, haar alge mene jaarvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. Na gebed en Schriftlezing stond de voorzitter, mr W. F. E. baron van der Feltz er een ogenblik bij stil, hoe Nederland tegen woordig meer dan-voorheen bij de internationale politiek is be trokken. Waar in deze politiek het nationale egoïsme veelal hoogtij viert, zag spr. hier een ernstige roeping voor de C.H.U. om ook op dit gebied voor de Christelijke beginselen op te komen. De secretaris, de heer C. Phi- lipse, memoreerde vervolgens in zijn jaarverslag het voor de C.H.U. bevredigende verloop van de laatste gemeenteraads- en statenverkiezingen, doch wekte bovenal op tot inspanning van alle krachten, opdat het gewon nen terrein behouden blijve. De rekening en verantwoor ding van de penningmeester uitgebracht door de heer M. de Boer, werd in orde bevonden. Bij acclamatie werden hierna dt aftredende bestuursleden, die zjch verkiesbaar hadden ge steld, ae heren C. W. Cijsouw (kring S'uis), L. van der Hiele (Middelburg) en P. C. van Westen (Tholen) herkozen en nieuw gekozen de heren W. Sanderse (Vlissingen, vac.-W. de Ridder) en J. P. Overbeke (Zierikzee, vac.-G. van Duin). Lezing. Na gehouden rondvraag kwam vervolgens het lid van de Twee de Kamer, de heer H. Kikkert, aan het woord voor zijn lezing over „de arbeidsvoorzieningen". Spr. schetste de chaotische toe stand na de oorlog: een ont wrichte arbeidsmarkt, een ont wricht productie-apparaat, in welke situatie de Regering 'voor de taak stond de .productie op te voeren en een sociaal ver antwoord levensniveau voor de arbeider te scheppen. Zonder Marshallhulp was deze opgave in ons uitgemergelde land (f 25 milliard staatsschuld lieten de Duitsers achter!) onmogelijk ge weest. Thans is de regering er tot dusverre in geslaagd de 50.000 personen, die jaarlijks op de arbeidsmarkt hun intrede doen, op te vangen, zowel door bevor dering van de industrie als van een vrijer internationaal han delsverkeer. Ondanks de bereik te resultaten kan echter volgens spreker de ordening op dit ge bied vooralsnog niet worden ge mist, daar wij bij vestiging van nieuwe industrieën uiterst wel overwogen met ons kapitaal moeten omgaan. Mislukkingen kunnen wij ons niet permiteren. Grote werkloosheid heeft zich tot nu toe niet voorgedaan. Om deze ook in de toekomst te voor komen staat spr. maatregelen voor op monetair gebied om productie en koopkracht in even wicht te houden, bevordering van de buitenlandse handel, verdere industrialisatie en zo nodig uitvoering van openbare werken. Vrije prijs- en loon vorming acht spr. nog niet mo gelijk en ook juicht hij de in diening van de bedrijfsvergun- ningswet toe. Teneinde de militaire paraat heid op te voeren achtte spr. tenslotte aanvaarding van le vensversobering noodzakelijk. Tijdens de op het referaat volgende bespreking ontstond een levendige discussie over de arbeid van het Bureau Oogst- voorziening. De heer Kikkert zette uiteen, dat hij een goede arbeidsvoor ziening in de landbouw zeker niet wilde belemmeren, maar van mening was, dat deze beter door het georganiseerde land bouwbedrijfsleven ter hand kon worden genomen dan door een ambtelijke instantie. N.a.v. een desbetreffende vraag toonde de heer Kikkert zich voorstar der van onbelaste overwerkuren, terwijl hij tevens mededeelde, dat de C.H.U. achter het belasting-amendement-Lucas ten bate van de middengroepen staat, iets wat tijdens de Kamer debatten nog niet duidelijk aan het licht was getreden. Minister Lieftinck vindt dus op dit punt K.V.P., A.R., C.H. en V.V.D. gezamenlijk tegenover zich. en P.T.T. uitgegeven, waarin met zekere voldoening werd ge wezen op hetgeen „door loyale medewerking aan de Duitsers tot stand werd gebracht". Dat het zeker niet de bedoe ling was de Duitsers in hun strijd te steunen bleek wel uit het volkomen ontbreken van elke geest van collaboratie. In tegendeel, de werf was het onderduikadres voor honderden jonge mensen, die gevaar liepen naar Duitsland te worden ge sleept. Minstens 50 van het personeel bestond uit deze cate gorie, die geen steek uitvoerden en toch iedere week met him loon naar huis gingen. Wat was het resultaat van het vier en een half jaar „collaboreren"? Zes mijnenvegers, die een jaar te laat werden afgeleverd, één trawler en één volkomen on deugdelijk schip. De enige ge vaarlijke opdracht, een torpedo jager, is nimmer afgebouwd. Voorts bouwde „De Schelde" vliegtuigvleugels voor het Duit se Rode Kruis. Tot tweemaal toe is in Den Haag gevraagd of deze bouw geoorloofd was en tweemaal is bevestigend ant woord verkregen. Mr Nauta, die er nog op wees, dat verdachten 5% maand voorarrest hebben uitgezeten en vijf jaar voort durend in spanning hebben ge leefd, vond, dat zij volkomen „goed" zijn geweest. „Daar mede is voor mij de zaak be slist", zo besloot hij. Mr Beerman. Mr Beerman, die ir v. T. ver dedigde, kon niet inzien, dat al leen de Schelde-directie hulp aan de vijand zou hebben ver leend. Iedereen, die in ons be drijfsleven werkzaam is ge weest, heeft dit gedaan, zei spr., hetzij particulier, hetzij openbaar en dat kon ook niet anders want in een totale oorlog is nu eenmaal het gehele econo mische leven in een bezet ge bied ingeschakeld. Ingaande op de capitulatie van de metaalindustrie en de hou- Zuid-Beveland had Zaterdag weer normaal stroom Voorlopige kabel langs Kanaalweg te Middelburg. Aan het opheffen van de storing in één der hoogspan ningskabels van de P.Z.E.M., die Vrijdagmiddag optrad en gevon den werd in het kabelgedeelte op de Kanaalweg te Middelburg, is gedurende de gehele nacht van Vrijdag op Zaterdag met man en macht gewerkt. Ook de gehele Zaterdag hebben met on verminderde kracht technici en grondwerkers het euvel trachten te verhelpen. Dat is in de loop van Zater dagmiddag ook gelukt, maar niet door het herstellen van de kabel, doch door het leggen van een ruim 500 meter lange voor lopige kabel langs de glooiing van het kanaal. Hierdoor is het mogelijk ge weest reeds Zaterdagavond ge heel Zuid-Beveland weer nor maal van stroom te voorzien, zodat geen beperkingen meer nodig waren. Men is thans druk doende met het repareren van de oude kabel. De oorzaak van de storing moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat de kabel tijdens de beschadiging van de weg in de bevrijdingsdagen een knauw heeft gekregen, waarvan de ge volgen zich eerst thans hebben geopenbaard. Een woord van lof voor de restaurateur van de Nederl. Spoorwegen te Middelburg, die de P.Z.E.M.-mensen de gehele Zaterdagnacht toegang tot de wachtkamer van het station ver leende en hen van warme soep voorzag. Onthulling oorlogsmonument te Middelburg. In aansluiting op ons bericht over de onthulling van het oor logsmonument te Middelburg, op de Groenmarkt, op 6 Novem ber a.s., kunnen wij mededelen, dat de plechtigheid zal plaats vinden om vier uur des mid- De aanbieding namens het comité uit de burgerij zal ge schieden door mr A. J. van der Weel. Ds P. J. F. van Voorst Vader zal als nestor van de Middelburgse predikanten een gebed uitspreken en dat zal ook de pastoor doen. Het Middelburgse Muziek corps en leden van de Signaal afdeling van „Achilles" zullen aan deze plechtigheid mede werken. •Voor het 3e deel examen can- didaat-notaris 1950 zijn geslaagd: W. P. de Nooijer te Kruiningen en I. A. van Overbeeke te Goes. ding van de overheid, herinner de deze pleiter aan de werk zaamheden van het afwikkelings bureau „Marine", dat immers alle contracten inzake nieuw bouw en geschut, die met de Kon. Marine liepen, aan de „Kriegsmarine" had overgedra gen". Zo werd het de werven onmogelijk gemaakt principieel te weigeren oorlogsmateriaal-te vervaardigen. Dat ir van T. een benoeming tot adjunct-directeur aanvaardde ën ir W. op zijn post bleef, kan hun niet worden ver weten, temeer omdat zij dit deden met het oogmerk de Nederlandse leiding op de werf te versterken. Hij vroeg de Kamer, zo men niet besluiten kan de afwezig heid van opzet aan te nemen, te willen volstaan met enkele schuldigverklaring. Het was inmiddels al vrij laat geworden, zodat werd afgezien van re- en dupliek, Ir W. merkte nog op, dat „De Schelde" millioenen guldens verlies heeft gedragen om te voorkomen dat nuttig werk voor de Duitsers zou worden gele verd. Ir van T. zeide, dat dit proces hem onherstelbaar schade voor zijn leven had gebracht. Zoals reeds gemeld, volgt de uitspraak op 10 November. Voorstellen aan de Middelburgse raad. GEMEENTE WIL BESTEDINGSPLICHTEN OVERNEMEN. B. en W. van Middelburg stellen de raad, die Dinsdag 7 November a.s. zal vergaderen ter afdoening van een 39 punten tellende agenda, voor te be sluiten tot stichting van een nieuwe brandweerkazerne annex garage reinigingsdienst op het terrein van het voormalige Oost- Indische Huis aan de Rotter damsekaai. Wellicht herinnert men zich nog, dat geruime tijd geleden de raad besloot als plaats voor deze karzerne te bestemmen een terrein aan Bachtensteene. Een ontwerp werd gemaakt, maar een verder voorstel bleef uit. Dit kon naar de mening van B. en W. bezwaarlijk, omdat het voor stel een zeer aanzienlijk bedrag zou vorderen en omdat de juiste indeling van het terrein nog bezwaarlijk was met het oog op de aldaar te bouwen R.K. lagere school en kleuterschool. Aangezien stichting van een brandweerkazerne binnen niet al te lange tijd noodzakelijk is en de tegenwoordige gehuurde ruimte te klein is, terwijl boven dien de nieuwe brandspuit bin nen afzienbare tijd zal worden afgeleverd, is de mogelijkheid overwogen, met het oog op de hoge kosten, tot combinatie met de garage voor de reinigings dienst, die op het klein-indu- strieterrein gedacht was. Daar voor is het oog gevallen op het terrein aan de Rotterdamsekaai. Dit terrein is in optie gegeven aan het Rijk voor de bouw van een Rijkskan torengebouw, die echter naar alle waarschijnlijk heid niet zal doorgaan. Tot uiterlijk 1 December is nog op tie-verlenging verzocht. Uit het ontworpen plan blijkt, dat langs de Rotterdamsekaai bebouwing met huizen mogelijk blijft, even als langs een deel der Bree- straat, terwijl naar beide rich tingen een ultrijmogelijkheid bestaat. De straatverlichting. Verder vragen B. en W. een crediet van f21,640.voor uit breiding straatverlichting. De directeur der bedrijven heeft een uitgebreid plan tot verbe tering gemaakt, dat thans nog slechts voor een gedeelte in be handeling komt. Wij noemen daarvan: vier overspanningen in Korte- en Lange Delft, 1 in de Beddewijkstraat, 6 masten aan de Veerseweg, 6 aan de Nederstraat, 3 aan de Yeerse- singel, 6 palen aan de Oude Werfstraat, 3 aan de Eigen- haardstraat, 1 aan de St.-An- theunisstraat, 2 masten aan de Sprencklaan, 4 palen aan de Seissingel, 2 aan de noodwonin gen Achtersingel, 1 mast aan de Zandstraat, 2 aan de Poelen- daeleweg en 23 masten aan de Koudekerkseweg en Ter Hooge- straat. Overname bcstedingsplichten. B. en W. vragen de raad voorts machtiging tot het overnemen van bestedingsplichten van hen, die moeten herbouwen in de binnenstad, doch daartoe niet in staat of niet bereid zijn. Als voorlopig maximum houden zij een bedrag van f250.000 daar voor aan. In de toelichting op het voorstel delen zij mede, dat deze maatregel nodig is om te voorkomen, dat de volledige verwezenlijking van de herbouw van de stad gevaar zou lopen. Het financiële risico is voor de gemeente zeer gering, omdat zij alle rechten van de bestedings plichten door de overname zal ontvangen. Credieten, Een aanvullend crediet van f 1117.50 wordt gevraagd voor de bouw van drie woningen aan de Vismarkt. Dit is nodig, omdat na afbraak der oude woningen is gebleken, dat aan de fun deringen extra voorzieningen moeten worden getroffen. Voorgesteld wordt het bedrag der herstelkosten van de oor logsschade aan het schoolgebouw der Ver. Chr. School 't Zand ad f 11.871.97 aan deze vereni ging ter beschikking te stellen. Verzocht wordt te bepalen, dat het bedrag der op te nemen kasgelden voor 1951 ten hoogste f4.500.000.mag belopen, het zelfde bedrag als dit jaar. Diversen. Aangezien bij gehouden con trole is gebleken, dat de heer L. W. de Waardt, directeur van de slachthuis-keuringsdienst en hoofd van de vleeskeuringsdien sten van Middelburg en Vlissin gen nimmer officieel is aange steld (blijkbaar is dit in 1942 vergeten), wordt voorgesteld hem met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942 te benoemen. Idem om een bedrag van f 894.80 te betalen aan het hoofd van het huisvestingsbureau, zijnde 1/3 gedeelte van het bedrag, dat deze moét restitueren wegens teveel genoten pensioen. In tegenwoordigheid van de leden van het Hogerhuis en net Lagerhuis heeft de Engelse Konirig de nieuwe zittingszaal van het Lagerhuis geopend. Deze plechtigheid vond plaats in d vernieuwde Westminster Hall in Londen, aangezien de traditie verbiedt, dat de Koning het Lagerhuis binnentreedt. Dit is te vens de eerste keer sinds 1939, dat de Westminster Hall weer in gebruik is genomen. Op de foto ziet U een onderdeel van de kleurrijke plechtigheid: de voorzitter van het Hogerhuis, Lord Jowitt, biedt de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Links de leden van de Koninklijke familie; van links naar rechtsde Graaf van Athlone, Prinses Alice (Gravin van Athlone), Prinses Mary, de Hertogin uan Gloucester, Prinses Margaret, Prinses Elizabeth en Koningin Mary. Op de achtergrond leden van de lijfwacht in Tudoruniform. Ds H. VELDKAMP REFEREERDE OVER „ONS KONINKLIJK AMBT". De proef om naast de jaar lijkse conferentiedagen van de Zeeuwse Geref. Ouderlingen conferentie een vergadering te beleggen op Zaterdagmiddag, is volkomen geslaagd. Dit kon de voorzitter, de heer J. J. Boon, Zaterdag constateren, toen hij het grote aantal ouderlingen verwelkomde in de Geref. Kerk te Goes. De ouderlingen plegen op hun vergadering gedegen kost voor gezet te krijgen. Ook deze mid dag was dit het geval. Ds H. Veldkamp uit Middelburg hield n.l. een boeiend referaat over het Koninklijke ambt van de ouderling, het specifieke hier van, en de vervulling van dat ambt door de ouderling in het algemeen en de Zeeuwse ouder ling in 't bijzonder. Alvorens te wijzen op het specifieke van het koninklijk ambt, merkte ds Veldkamp op, dat alle kerkleden in het ambt staan: het ambt der gelovigen, De Oostduitse minister van binnenlandse zaken heeft de eindresultaten van de verkiezin gen in Oost-Duitsland bekend gemaakt. Er waren 12.144.597 stemmen uitgebracht, zei hij, die op 34.000 na alle ten gunste van het nationale front waren. Dr Zimmerman, de Duitse deskundige op gebied van ra ketten en radar, die een maand geleden plotseling verdween, is Zaterdag gearresteerd in West- Duitsland. Denemarken heeft een nieuwe regering bestaande uit zeven liberalen en zes con servatieven. De Israëlische kabinetscrisis, welke 14 dagen geduurd heeft, is thans opgelost; er zou gisteren of vandaag een regering gevormd worden. Vol gens berichten uit Peking is men in communistisch China bezig 'n machtig volksleger van 5.500.000 man op te richten. De West- duitse Bondskanselier, dr Aden auer, heeft medegedeeld zijn adviseur voor veiligheidsaange legenheden, de Graaf von Schwerin, ontslagen te hebben. De defensie-commissie van het Noord-Atlantisch Pact is Za terdag te Washington begonnen met de bespreking van de in ternationale militaire toestand. Met de troepenschepen „Groo- te Beer" en „Skaugum" zijn gis teren 2443 militairen en 56 bur gers uit Indonesië te Amsterdam aangekomen. Ongeveer 3500 personen hebben Zaterdag de protestvergadering bijgewoond die de Stichting „Door de eeu wen trouw" te Amsterdam be legde. Te Amersfoort heeft de brandweer een uitslaande brand weten te blussen in een grote wagenwerkplaats van de Spoorwegen. Door lassen was vulsel tussen de wanden van een wagon gaan smeulen. Toen ieder Zaterdagmiddag weg was is de wagon eerst en later de loods in brand geraakt. dat behoort tot het wezen dee kerk, terwijl het ambt van ouderling (oorspronkelijk bis« schop) behoort tot het welwezen der kerk. Spr. belichtte het ambt van de ouderling eerst van de' kant der gelovigen en vervolgens aan de kant van Christus, die de drie ambten der Kerk in zich verenigt. N.b de verkondiging van 't woord, de barmhartigheid en de regeermacht. Deze drie ambten, van dominee, ouderling en diaken zijn volkomen gelijk waardig. Ook wordt men geen diaken om later op te klimmen tot ouderling. Voor elk van de ambten wordt men geroepen; dat houdt dus tevens in, dat er geen verschil in is of nu een arbeider ouderling of diaken, wordt of een ingenieur. De taak van de ouderling is veelomvat tend en verantwoordelijk. Hij hoeft niet bepaald te vol doen aan de 136 eisen, die Jaco bus Koelman te boek stelde en waarvan ds Veldkamp onder hilariteit enige opsomde, maar van hem moet Christus' heer lijkheid, liefde, medelijden en zorg afstralen. De ouderling moet vooral regeren door het gebed, zoals alle Christelijke handelingen ook kerkeraads- vergadering en huisbezoek biddend voorbereid moeten wor den. Ook moet de ouderling de heilige kunst van het in ba- scherming nemen machtig zijn, één van de schoonste uitingen van het Koninklijk ambt. Hij moet niet een dierbaar gesprek voeren over allerlei kerkelijke' zaken en een dieper gesprek van hart tot hart vermijden of zijn levenswandel apart stellen van zijn geestelijk leven. En wat zeer belangrijk is: doordringen in de verborgenheden van het geloof door het lezen van de Bijbel en de belijdenisgeschriften. Opmer kelijk noemde spr. het in dit verband, dat in vele plaatsen de ouderlingen geen lid zijn van een mannenvereniging. Blijk baar is het in Zeeland met da rechten van het Verbond nog niet in orde, merkte hij op, want er zijn kerken waar slechts 4045 aan het Avondmaal deelneemt en soms lijkt het meer de moeder die gedoopt wordt dan het kind. „Ik zeg niet teveel, wanneer ik beweer, dat onder ons niet wordt geleefd uit de schatten van het Verbond, waarvan de ouderlingen de rech ten hebben te handhaven", al dus de predikant. En bij alles moet uitkomen, dat de ouder lingen ook verantwoordelijk zijn voor deze rechten. Zij moeten er op wijzen, dat het inconse quent is bij de doop „ja" en bij het Avondmaal „nee" te zeggen. Er volgde op dit referaat een keur van practische vragen, die uitvoerig door ds Veldkamp be handeld werden. DE BILT ZEGT: In de vroege ochtend plaat selijk mist, later brekende be wolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en op de meeste plaatsen iets lagers temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1