„Schelde-directie stelde bedrijfsbelang boven nationaal belang" NIEUWS FASTO ÉÉEBBiMaa SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Internationale roeping. Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer: Gevangenisstraffen en aanzien lijke boetes geëist India keurt invasie in Tibet af In Zeeland een bataljon Nationale Reserve Onderzoek naar stagnatie in Vissershaven Dc vleespositie in ons land. Uitgava Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Teh redactie 2347; Terneu- zen: Djjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1700 EATEEDAF 28 OCT. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking vani Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.j\ir \y. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et per woord jjs j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.28 u., onder 17.18 u. Maan op 18.25 u., onder 11.49 u. Hoogwater op Zondag 29 Oct.: Vlissingen: 3.38 u. 2.02 m., 15.47 u. 2.00 m. Terneuzen: 4.06 u. 2.18 m., 16.14 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5.26 u. 1.72 m., 17.32 u. 1.69 m. Zierikzee: 5.10 u. 1.48 m., 17.18 u. 1.46 m. Hoewel Nederlands gewicht als mogendheid in de we reld de laatste jaren ontzaglijk Is afgenomen, is niettemin de deelneming aan de internatio nale politiek voor ons land van steeds meer belang geworden. Dit is een opmerkelijk feit, dat bewijst, hoezeer de onderlinge afhankelijkheid van de volken is toegenomen. Zelfs de rol, die een weinig betekenende mo gendheid ais de onze thans nog te spelen heeft, vraagt daardoor veel meer van onze aandacht en inspanning dan de vergely,- kenderwijs veel grotere, die ons vroeger was toegewezen. Dit maakt het noodzakelij»:, dat ook wij als belijdende Chris tenen ons steeds meer in de in ternationale staatkunde gaan verdiepen. Wij schreven daar Dinsdag reeds over ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van de Verenigde Naties. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat de voorzit ter van de A.-R. Partij, Dr Schouten, in zyn rede op de Donderdag door die partij be legde bijzondere Deputatenver- gadering, speciale aandacht schonk aan de buitenlandse po litiek. Hoewel ons blad geen anti-revolutionair orgaan is, doch alle Christelijk-nationale groepen wil dienen, menen wij toch goed te doen aan deze rede een korte bespreking te wijden, daar de behandelde zaak ons allen aangaat. Gelijk men reeds in het door ons gepubliceerde verslag heeft kunnen lezen, achtte Dr Schou ten het geboden in de tegen stelling tussen Oost en West niet neutraal te blijven, doch voor het Westen te kiezen, zij het uit nood. En wel omdat de Ooste lijke dictatuur de vrijheid, die voor de Christen levensvoor waarde is met het oog op de vervulling van zijn roeping, zou vernietigen. Dat de door die keuze gevor derde internationale samenwer king zou nopen tot beperking van de nationale souvereiniteit, was volgens Dr Schouten geheel Schriftuurlijk. Aan het natio naal gezag mag niet het karak- ter van machtsvolheid worden toegekend, zo zeide hij. Bijzondere aandacht wijdde Dr Schouten aan de bezwaren van hen, die menen in de federalisatie en de internationale bewerktui ging van het leven het komen van de Anti-Ohrist te zien, zodat de Christen zich van iedere deelne ming daaraan zou hebben te ont houden. Dr Schouten erkende vol mondig, „dat de Christelijke nor men voor velen geen bindende macht meer hebben, dat er een ontzaglijke verwereldlijking aan de dag treedt, dat de geest van de revolutie al meer vaardig wordt en dat wij in de tegenwoordige wereldconsteliatie te doen heb ben ook met pre-formaties van de Anti-Christ." Doch desondanks meende Dr Schouten, dat wij zo lang God de mogelijkheid ons daartoe laat, in vloed behoren te oefenen op het regeringsbeleid in deze, aangezien er nu eenmaal geregeerd en be stuurd móet worden. Wanneer bidden, getuigen, strijden en po sitief arbeiden maar hand in hand gaan, dan kan men eerst de zaak waarlijk rustig in Gods handen stellen. Wij geloven, dat deze visie van Dr Schouten juist is. Het zal daarom zaak zijn, dat degenen die daartoe geroepen zijn, zorg dragen voor een zodanige voor lichting van ons Christelijk volks deel, dat het zijn roeping ten op zichte van de internationale vraagstukken steeds meer gaat verstaan. Op één voorwaarde (waaraan Dr Schoutens rede zeker voldeed) dat deze voorlichting niet ont aardt in een onvoorwaardelijke aansporing: „Laten wij tot elke prijs onze medewerking verlenen aan het Internationaal samen gaan, want wij zijn daarbij in voortreffelijk gezelschap en het communisme moet in elk geval gekeerd worden." Want dan zijn wij de humanisten gelijk gewor den. OJ. moet het in tegendeel zo zijn, dat er steeds de volle nadruk op gelegd wordt, dat bij deze noodzakelijke samenwerking talloze geestelijke gevaren dreigen ook van de zijde van onze bond genoten en dat het profeteren tegen de humanistische tijdgeest, waarin óók reeds de stem van de Anti-Christ zich vernemen laat, nimmer mag worden verzuimd. Dienstplicnt ia Frankrijk wordt verlengd. De Franse Nationale Vergade ring heeft het regeringsvoorstel om de dienstplicht van een jaar tot anderhalf jaar uit te breiden, met 385 tegen 196 stemmen, goed gekeurd. De communistische af gevaardigden stemden tegen. De Assemblée bepaalde, dat li chamelijke ongeschiktheid de enige reden voor ontheffing van de dienstplicht mag zijn. Wel kan uitstel om studie-redenen worden verleend. „De directie van de Kon. Hij. „De Schelde" heeft tjjdens de oorlog het belang van het bedrjjf hoger geetcld dan het natio naal belang en is aanstonds overgegaan tot hulpverlening aan de vyand. Men heeft moeite gedaan zoveel mogelijk orders te krij gen en de productie op te voeren. Langzamerhand veranderde de zienswijze, die de directie In 1940 huldigde en werd een wijzi ging doorgevoerd in de bedrijfsvoering. Ik ben echter van mening, dat strafbare feiten zijn gepleegd en acht beroep op overmacht geen argument, dat kan worden aangevoerd", aldus sprak de Of ficier van Justitie bij de Bjjz. Strafkamer bij de Arrondissements rechtbank te Middelburg gisteravond na een requisitoir van bij na 2'/z uur. Zijn eis luidde voor de beide directeuren, de heren ir H. C. Wesseling en ir H. W. van Tijen: een gevangenisstraf, overeenkomende met de tijd (bijna 5 (2 maand) reeds in 1945 on dergaan, terwijl tegen eerstgenoemde nog een boete van f 30.000. werd geëist, tegen laatstgenoemde een van f 15.000.Vanmor gen om negen unr zullen de pleidooien in deze zaak beginnen. land zou worden verplaatst. Ir VAN TIJEN's STAND PUNT. Ir van Tijen, die vanaf 2 Juli 1940 mede-directeur was, zei eerst na de oorlog kennis te hebben ge nomen van de uitspraak van Gen. Winkelman. Toen hij hoorde, dat de K.M.S. oorlogsschepen zou moeten bouwen, deed hij alle moeite dit te vermijden. Hij is toen gaan pogen vissersschepen te bouwen. Hij voelde zich niet ver antwoordelijk voor die feiten, die hem ten laste waren gelegd, doch waarvan hij geen kennis droeg uit de aard van zijn werkzaamheden. REQUISITOIR. De Officier van Justitie, mr van Doorn, achtte deze zaak van groot belang. De verdachten hebben zich aan ernstige feiten schuldig gemaakt. Hij betreurde het, dat zij niet zijn verhoord, voordat in 1945 tot hun arrestatie werd over gegaan. Meer nog" betreurde hij het, dat zij zo lang in onzekerheid hebben vertoefd. De Officier wil de liever zwijgen over het rap port, dat door de commissie-van Empel is opgemaakt, daar dit z.i. van geen waarde was. Mr van Doorn, had na ampele overwegingen alleen de beide ver dachten gedagvaard en niet ook da commissarissen, evenals de ir Jaeger, die z.i. een bedenkelijke rol heeft gespeeld. FEITEN BEWEZEN. Hoewel verdachten niet op alle punten van de tenlastelegging een bevestiging hadden gegeven, acht te de Officier alles bewezen. Be langrijker vond hij de vraag, of zij strafbaar waren. Hierna rafelde mr van Doorn de gebeurtenissen uiteen en zei, dat ir Wesseling op 22 Mei 1940 in Den Haag besprekingen voerde om het bedrijf op hechte finan ciële basis weer aan het draaien te krijgen. Uit een verslag van een bespreking met de bezetters bleek, dat ir W. bereid was voor Geheime conferentie in Oost-Duitsland. Volgens het officiële orgaan van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, „Neues Deutsch- land" is ergens in Oost-Duitsiand een conferentie gehouden, waarbij meer dan 1000 West-Duitse so ciaal-democraten, communisten en christen-democraten met de Oost- Duitse regering plannen voor de eenheid van de Duitse arbeiders- klassa hebben besproken. Torpedostation kwam nooit gereed De zitting werd gistermorgen hervat met het verdere verhoor der getuigen décharge. De eer ste was de oud-voorzitter van het Tribunaal, mr P. Loeff, die ver telde, dat destijds bij de behande ling van een zaak, waarin het werk in de afd. Vliegtuigbouw was betrokken, is medegedeeld, dat er verkeerde „mallen" in de vervaardigde vleugels werden ge zet, waardoor dus sabotage zou zijn gepleegd. De volgende getuige was ir D. C. Endert, directeur der Rotter damse Droogdok Mij. Uitvoerig werd hij gehoord in verband met de verklaring van Gen. Winkel man betreffende het werken van de Ned. Metaalindustrie voor de bezetters. Get. had gedeeltelijk de besprekingen hierover bijgewoond en verklaarde verder, dat hij ook met ir Wesseling had gesproken over de verklaring van de gene raal. De heer G. J. Bensink, direc teur van Milller en Co en com missaris der K.M.S., gaf zijn in drukken weer over de vergade ring, die de commissarissen kort na de capitulatie in Den Haag hebben gehad en waar ir Wesse ling enkele verklaringen aflegde. Hij bevestigde grotendeels het geen de vorige dag ook al was meegedeeld door de president commissaris dr J. J. C. van Dijk. Voorts deelde get. mede, dat men hem in Londen in kennis heeft gesteld van de voorgenomen ar restatie van beide directeuren der K.M.S. Hij vroeg het Mil. Gezag of beiden eerst waren verhoord, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen de heer Bensink ver nam waarom de heren Wesseling en van Tijen moesten worden ge arresteerd, had get. daarop ge reageerd met te zeggen, dat dan niet alleen de directeuren voor hetgeen zij hadden gedaan moes ten worden gearresteerd, doch ook de commissarissen, omdat dezen het beleid van de directeu ren volkomen dekten. De heer Niemeyer, die Donderdag ook al was gehoord, kwam nu nog ver klaren hoe in de Meidagen van 1940 de bij de K.M.S. gedeeltelijk reeds afgebouwde Marineschepen naar Engeland werden gebracht. Voorts deelde spr. mede, dat de K.M.S. een torpedostation moest bouwen op het Roeiershoofd te Vlissingen. Aan dit werk werd be gonnen, doch de sabotage was zo groot, dat de bouw nimmer is voltooid. Tenslotte werden ook aan de heer W. J. Theune, de procuratiehouder, enkele vragen gesteld. Hij maakte van de ge legenheid gebruik om te zeggen, dat ondanks het feit, dat hij als getuige a charge was gedagvaard, hij zich volkomen achter het be leid van de beide directeuren stel de. Get. deed nog mededeling van enkele cijfers. De omzet van de vleugelbouw tijdens de oorlog be droeg f27 millioen, de omzet van de aidelingen scheeps- en machi nebouw bedroeg f 29 millioen, ter wijl het vervaardigen van ge schutskoepels, bunkers e.d. als mede reparaties f 15 millioen op leverde. Ir WESSELING's VER WEER. De middagzitting begon met het verweer van Ir Wesseling. Hij stelde voorop, dat alles, wat ge sproken en geschreven is, groten deels geschiedde om daden van sa botage voor de bezetter te ver bergen. Hij heeft nimmer samen werking met de vijand gezocht. De directeur behandelde daarna de vleugelbouw en zei, dat de ge neraal Platz op 22 Mei 1940 hem reeds had opgedragen met deze bouw door te gaan, hetgeen hij accepteerde. Voor dit onderhoud had de toenmalige chef van de afd. Vliegtuigbouw, wijlen de heer Slot, reeds met Platz gesproken en mededelingen verstrekt over de ontwerpen, die hij ontwikkel de. Ir Wesseling verklaarde eerst de indruk te hebben gehad, dat Slot aan de verkeerde kant stond, doch hem was gebleken, dat deze man geen enkel contact had met de N.S.B. Hij deelde mede, alleen de eerste uitlating van Gen. Win kelman, n.l. dat men voor de Duitsers moest werken, te hebben gekend en niet de latere verkla ring. De ontruiming van de hel ling was een kwestie van geld en bovendien was de K.P.M. toege zegd een schip te bouwen, waar voor men de helling nodig had. Tenslotte betoogde ir W., dat de Duitse autoriteiten hem van het begin af hadden verzekerd, dat, wanneer men de opdrachten niet uitvoerde, het bedrijf naar Duits hen te werken. Wat het al of niet weten van de verklaring van ge neraal Winkelman betreft merk te de Officier op, dat bij de eerste verhoren hierover niets is gezegd, hoewel verd. thans verklaarde, dat de eerste verklaring van de generaal maatgevend is geweest. Eerst enkele maanden later is in een verweerschrift van verd. spra ke van de verklaringen van gen. Winkelman. HjJ stelde voorop het belang van het bedrjjf en zjjn leiding. Bovendien nam de Officier verd. kwaljjk te hebben aangeboden de V'lakebrug te repareren. Ook meende mr van Doorn, dat zeker In de eerste tjjd van 1940 geen pressie is uitgeoefend of gedreigd met stillegging van bedrijf. Van overmacht was geen sprake. ERNSTIGE COULABORATIE De Officier zei voorts: „Ik had gehoopt, dat verd. de moed zouden opbrengen om te zeggen, dat ze te snei hebben gehandeld i.v.m. de zakelijke redenen, die ze daarvoor hadden en dat ze dit thans be treurden. Dit had hen gesierd. Ze hebben niet met enthousiasme voor de bezetter gewerkt, maar uit zakelijke overwegingen." Spr. twijfelde niet aan de anti-Duitse houding van beiden. Voor de strafmaat maakte de Officier een vergelijking met on geveer gelijke collaboratiezaken, o.m. tegen Wilton en de werf Gusto. Hij stelde de omzet van de K.M.S. op f 80 millioen, ter wijl Wilton met veel meer arbei ders een om2et haalde van f140 millioen, waarnaast de werf „Gus to" met 2000 arbeiders tegenover de K.M.S. met 4500 arbeiders uit de bus kwam met een omzet van f35 millioen. Hieruit bleek vol gens mr van Doorn, dat deze zaak minstens even erg was. De ernst van de feiten noopte de Officier tot het vragen van een gevangenisstraf, gelijk aan de tijd in voorarrest. Daar beide direc teuren in de oorlog aanmerkelijke tantièmes hadden ontvangen, eiste hij de reeds genoemde boetes, met resp. subs. 6 en 3 maanden hech tenis. 40.000 man Chinese troepen in Korea7 Volgens onbevestigde berichten hebben de Chinezen 40.000 man In Korea In de «try cl geworpen om te voorkomen, dat de verbonden troepen de grote krachtstations aan de Jaloe-rivler, die de Man- sjoeryse zware Industrie van ener gie voorzien, bereiken. De Chinese communisten zou den ook bezig zijn hun stellingen langs de grens in koortsachtig tempo te versterken. Da Chinese garnizoenen zijn aanzienlijk ver sterkt en er zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen om de industrieën in Mansjoerlje te be schermen. Vier doden op onbe waakte overweg Vrydagavond omstreeks 7 uur is een personenauto op een onbe waakte overweg in de gemeente Deurne op een trein gereden. Alle vier Inzittenden werden gedood. Nadere bijzonderheden over het ongeluk ontbraken vanmorgen vroeg nog. Telegram aan minister Drees over repatriëring H-brigade. De hoofdbesturen van de sa menwerkende organisaties Band Nederland-Indonesië, Vomo en Bond Militairen uit Indië, hebben in een telegram aan de minister president hun diepe teleurstelling uitgesproken over het feit, dat ondanks herhaalde uitdrukkelijke beloften, de repatriëring van de H-brigade niet op het beloofde tijdstip van uit. September 1950 is voltooid en na uitstel tot uit. October thans opnieuw en zelfs voor onbepaalde tijd uitgesteld dreigt te zullen worden. Duizendste Nederlandse vrachtauto afgeleverd. In Eindhoven liep Vrijdagmid dag de duizendste Nederlandse vrachtauto bij de fabriek van de N.V. van Doorne's Automobiel fabriek van de lopende band. Be langrijke contracten zijn gesloten voor de levering van vrachtauto's naar Denemarken, Nieuw Guinea, Turkije, Finland, België, Spanje en Nigeria. Koning Gustaaf van Zweden ernstig ziek. In een communiqué, onderte kend door de drie hofartsen, wordt gezegd, dat Koning Gustaaf van Zweden, thans 91 jaar oud, buitengewoon vermoeid is. Men was Vrijdagmiddag zeer bezorgd om de Koning. Des mor gens had hij een Kabinetszitting bijgewoond in zijn paleis Drott- ninghoim, doch de ministers viel het met schrik op, hoe slecht de Koning eruit zag. Tegen het eind van de vergadering namen zijn krachten af en kort daarna viel hij in zwijm. Dr Walter Zimmermann, een specialist op het gebied van radar en geleide projectielen, is vier weken geleden spoorloos uit Goe- tingen (Britse zone) verdwenen. Hij zou door de Russen zijn ont voerd. Geen steun meer bij toelating tot de V.N.? Het Indiase departement van buitenlandse zaken heeft Vrqdag verklaard, dat de regering van India met grote bezorgdheid heeft kennis genomen van het bericht, dat de Chinese regering eenheden van het Chinese leger opdracht heeft gegeven om Tibet binnen te rukken. De vertegenwoordiger van In dia te Peking, Sardar Pannicker, is opgedragen volledige inlichtin gen te verzoeken omtrent de be richten en mede te delen, dat, in dien ze juist zijn, India zal moeten overwegen, of het nog wel steun kan blijven verlenen aan de eis van het communistische China, om als lid tot de V.N. te worden toegelaten. Naar de correspondent van de „Statesman" uit Kalimpong meldt, zouden de Chinese communisti- Mislukte klokkengieterij in Oostenrijk. In St. Florian (Oostenrijk) is de vorm van een klok van drie ton die gegoten zou worden voor de St. Stefanskathedraal in We nen, gebroken. Het vloeibare me taal verspreidde zich en veroor zaakte brand aan de houten tri bune. Er waren 600 eregasten ge nodigd. De redders hadden grote moeite bij het redden van de invalide bisschop van Linz, dr Joseph Fliesser. Niemand werd echter gewond. sche strijdkrachten in de provin cie Kham, in het Noordelijke door Tibet gecontroleerde gebied zijn doorgedrongen. De Tibetaanse troepen, die de Dongmapas op een hoogte van 5000 meter verdedig den, zouden zijn verslagen en de Chinezen zouden op mars zijn naar Riwotsje. De correspondent voegt eraan toe, dat in een wanhopige poging om Riwotsje, waar een weg naar Lhassa begint, te houden, 10.000 manschappen van de Tibetaanse keurtroepen in allerlijl zijn aange voerd. Duitsers leveren mosselen aan België. Volgens „La Dernière Heure" heeft Duitsland met België een overeenkomst gesloten voor de le vering van mosselen. Deze over eenkomst loopt tot 1955. Reeds enkele maanden voordat de para sieten in de Zeeuwse mosselen werden ontdekt is een kleine hoe veelheid Duitse mosselen bij wijze van proef op de Belgische markt verkocht. Deze proef was bevre digend, daar de Duitse mosselen bijna even groot als de Neder landse en groter dan de Deense waren. Bovendien werden de mos selen geleverd geheel ontdaan van modder en zand. Ondanks deze voordelen is het echter niet zeker of de Duitse mossel wel populair zal worden, daar de lange afstand waarlangs de mosselen vervoerd moeten worden, ongetwijfeld in vloed zal hebben op de smaak, vooral in zachte jaargetijden. Gemeenteraad van V lissingen vergaderde. van De Ruyter. Geen plaquette op standbeeld de bouw van een openbare kleu terschool in plan Oost, waarvan de kosten (na een wijziging) zul len komen op f 54.100.De heer de Wit merkte hierbij op, de kos ten van de grond op de begroting te missen. Deze worden op de ex ploitatierekening tot uiting ge bracht, deelde weth. van Popering mee. Onder voorzitterschap van bur gemeester Mr B. Kolff heelt gis termiddag de gemeenteraad ver gaderd. Reeds na enkele medede lingen ontstond een discussie n.a.v. het exploitatieoverzicht van de gezinsverzorging in Vlissingen. De heer Ventevogel zei n.l., dat „De Schelde" minder dan de lielft van de kosten betaalt, terwijl meer dan de helft van het aantal be handelde gevallen, „Schelde-ge- vallen" zjjn. De heer Corver daar entegen vroeg, of het elgeniyk wel juist is „De Schelde" mee te laten betalen voor de gezinszorg. Wethouder van Oorschot zette uiteen, dat aan „De Schelde" ver hoging van haar bijdrage, die thans f 2000.per halfjaar be draagt, gevraagd zal worden, om dat de industrie niet alleen de taak en plicht heeft subsidie te geven, maar tevens omdat zij er profijt van trekt. Vervolgens kwamen de voor stellen aan de orde. De heer A. Janse te Domburg werd benoemd tot onderwijzer aan de Vincent van Goghschool en de heren A. Korteweg en ds F. S. Klooster man werden benoemd tot leden van de Commissie van Toezicht op het M.O. De raad besloot tot Twee verzoeken van het be stuur der Geref. school om gelden voor aanschaf van leermiddelen en voor plaatsing en herstel van schoolbanken, werden ingewilligd na goedkeuring van een viertal wijzigingen in verordeningen, waarbij de heer Marijs t.a.v. de reinigingsrechten vroeg rekening te houden met de komende huur verhoging, waardoor verschillende mensen in een andere klasse zul len vallen, hetgeen echter eerst volgend jaar bekeken hoeft te worden, werd afwijzend beschikt op een verzoek van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond om steun voor de jeugdleden. De raad ging accoord met het voorstel een ev. nadelig saldo bij de uitvoering van de Mattheus Passion door de Vlis- singse Orkestver. tot een bedrag van f750.voor rekening te ne men van de gemeente. HET CARILLON. Bij het voorstel tot het verlenen Mededeling van kol. Termaten na oefening te Kapelle. Zwijgende figuren slopen gister avond door Kapelles rustige stra ten. Het waren mannen van de Nationale Reserve uit Zuid-Beve- land en Walcheren, die deelnamen aan een oefening, waarbij een vq- andeiyko afdeling parachutisten zich bleek te bebben genesteld in het stationsgebouw. Bq dit ge bouw is een heftige strqd gele verd. Na de oefening, die in samen werking met het Rode Kruis was georganiseerd, heeft de directeur van het Instituut Steun Wettig Gezag, de kolonel J. Ternaten uit Utrecht, de manschappen toege sproken en enkele belangrijke me dedelingen gedaan over de toe komstige samenstelling van het bataljon Zeeland. Over de strijd zelf kunnen we kort zijn. De vijand, die van vele listen gebruik maakte, moest, daar hij van twee kanten werd aangevallen, tenslotte wijken, waarbij de aanvallers en verde digers enkele gewonden moesten achterlaten, die door het Rode Kruis, dat onverwachts was op geroepen en o.l.v. de commandant, de heer Viergever, uiterst snel aanwezig was, vakkundig verbon den en naar een noodhospitaal werden vervoerd. Dit was in één der loodsen van de fa. D. J. v. d. Have ingericht. van een aanvullend crediet van f26.000 voor het aanbrengen van een carillon in de St. Jacobstoren, vroeg de heer de Wit, hoe het eigenlijk staat met de oorlogs schadevergoedingen. De gemeente kan vergoeding nu eenmaal niet garanderen, zei weth. van Pope- ring, maar volgens informaties krijgt zij de volle vergoeding. Op het verzoek van de heer A. Stolk te Den Haag om een pla quette aan te brengen op het standbeeld van de Ruyter, be schikte de raad afwijzend, ook wanneer de heer Stoik zelf de kosten voor zijn rekening neemt. Dit is iets, dat landelijk moet ge beuren. In verband met moeilijkheden bij de uitvoering van het werk aan de vissershaven, werden de plannen gewijzigd en werd een crediet van f 3000 beschikbaar gesteld voor een onderzoek. De heer Corver vroeg, of de zaak wel grondig genoeg voorbereid was; had men het niet kunnen voor zien? Bij enkele peilingen was niets bijzonders gemerkt, zei wet houder van Popering. Overigens blijft waterwerk altijd moeilijk. Na onderzoek van zijn geloofs brieven werd besloten de heer C. Geldof (Arb.) toe te laten als lid van de raad, in de plaats van de heer J. P. Kempe, die wegens het aanvaarden van een overheidsbe- trekking ontslag moest nemen en door de voorzitter dank gezegd werd voor zijn belangstelling en plichtsbetrachting. Op de andere punten komen wjj Maandag terug. Meer krachtvoeder voor varkens. De Commissie van Bijstand van het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees heeft te 's-Gravenhage in een openbare vergadering de tegenwoordige en toekomstige vleespositie in den lande bespro ken. Over het algemeen was men van mening, dat het noodzakelijk is, dat voor de varkens meer krachtvoeder ter beschikking wordt gesteld. Op het ogenblik zijn er 2.7 millioen varkens en voor het volgende seizoen rekent men op meer dan 3.5 millioen van deze krulstaarten. Men schat, dat men 230.000 ton krachtvoeder te kort zal komen. De voorzitter, de heer J. van Veer, achtte het gewenst, dat thans een zekere overbruggingssteun wordt gege- v.en in de vorm van krachtvoeder. Hij merkte op, dat in de rundvee sector op het voeder zal moeten worden bezuinigd hetgeen in te genstelling tot de varkenssector wel zou kunnen. Het publiek moet trouwens ook maar begrip tonen voor de prijsstijgingen. Men ver wacht, dat een onderzoek naar de resultaten in de slagersbedrqven zal uitwijzen, dat deze het eerste halfjaar met verlies hebben ge werkt. In dit eerste halfjaar be vond de markt voor rundvlees zich op een hoger peil dan bij de afschaffing van de distributie werd verwacht, terwijl de markt voor slachtvarkens vrijwel aan de verwachtingen voldeed. Na diverse prijsstijgingen is in tussen weer een prijsdaling inge treden op de vleesmarkt, waar door o.a. de export van bacon weer op bescheiden schaal kon worden hervat. Het publiek mag van deze dalingen echter geen overdreven verwachtingen koeste ren. In Hotel De Zwaan vonden aan vallers en verdedigers elkaar on der het genot van een kop koffie later verenigd. Hier heef», in te genwoordigheid van burgemeester van Suylekom, de heer P. de Kam, secr. van de Prov. Commissie en Overste de Feyter, de kolonel medegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt in Zeeland een volledig bataljon te vormen, o.m. door een beroep te doen op vroegere lich tingen, hun onderofficieren en officieren. Er is voldoende mate rieel om alles tot in de puntjes in orde te krijgen, aldus de kolonel, die nog aanstipte, dat voor de Nat. Reserve in de buurt van Arnhem een speciaal kamp zal worden ingericht. Overste de Feyter besprak ver volgens de oefening en prees de Rode Kruiscolonnisten en hun lei der, de heer Viergever, voor de snelle en accurate hulp. Storing in hoogspan ningsnet der P.Z.E.M. Vrijdagmiddag ca. 2 uur ont stond storing in één der hoog spanning-toevoerkabels van het 10 K.V.-net tussen Middelburg en Lewedorp. Daar al spoedig bleek, dat voor het vallen van de avond de fout niet zou zijn gevonden, veel min der hersteld, heeft de P.Z.E.M. alles in het werk gesteld om te trachten de aangeslotenen hier van tijdig op de hoogte te stellen. Verschillende grote „kracht klanten" en winkelbedrijven wer den telefonisch verzocht hun nor male afname tot minstens de helft terug te brengen, terwijl ook per radio werd verzocht zoveel mo gelijk te beperken. Niettegenstaande deze voor zorgsmaatregelen liep de stroom- afndme zodanig op, dat enkele netgedeelten te Goes en in de zak en de staart van Zuid-Beveland moesten worden afgeschakeld. Gelukkig kon met vitale bedrij ven als de waterleiding en de zie kenhuizen rekening worden ge houden, en bleven deze van stroom voorzien. Gisteravond laat was de fout nog niet gevonden, doch wist men wel, dat deze in de buurt van het station te Middelburg moest zit ten. Alles werd vannacht in het werk gesteld, vóór vanmorgen ge reed te zijn. De raad van ministers van de O.E.E.S, heeft besloten m.i.v. 1 Februari 1951 het percentage van de vrije goederenuitwisseling tus sen de 18 bij de organisatie aan gesloten landen te brengen van 60 op 75. Voor Nederland gaat dit pas op 1 April in. De Oos tenrijkse Bondskanselier Figl heeft een beroep gedaan op de vier bezettingsmogendheden in Oostenrijk om de onverdiende en volkomen ongerechtvaardigde mi litaire bezetting van Oostenrijk spoedig te beëindigen. Anak Agoeng Gde Agoeng, destijds mi nister van binnenlandse zaken der R.I.S., is benoemd tot gezant van Indonesië in België. Bij het Ne derlandse detachement voor Ko rea zijn ook twee militaire artsen ingedeeld, n.l. de officier van ge zondheid le klasse A. J. van Meurs en de res. off. van gezond heid 2e klasse J. J. van Gogh. «- Westerling heeft met de meeste nadruk het bericht tegengespro ken, dat hij het plan zou hebben in Brussel een nachtclub te ope nen. Minister Mansholt is gis teren voor een kort verblijf naar Parijs vertrokken. Hij zal met zijn Franse collega spreken over de W. Europese iandbouw-samenwer- king. Tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd de oud-min. van oorlog en mari ne, mr W. F. Schokking. Tegen de 35-jarige voormalige SS'er L. Timman uit Amsterdam, die, na op 8 Februari j.l. een jonge vrouw in Tuindorp Oostzaan met bijl slagen in de woning van haar ouders van het leven te hebben beroofd, zichzelf bij de politie heeft aangegeven, is levenslange gevangenisstraf geëist. De mi nister van landbouw heeft de op 2 October 1950 afgekondigde „heffingsbeschikking uitvoer kaas 1950" met terugwerkende kracht, ta rekenen van 2 October, inge trokken. Plan-Pléven voor West- Duitsland onaanvaardbaar. De West-Duitse minister van justitie, Dehler, heeft verklaard, dat het plan-Pléven voor een ge mengd Europees leger naast da nationale legers van de Westelijke geallieerden, technisch onuitvoer baar en psychologisch niet voor het Duitse volk aanvaardbaar is. Inauguratie nieuwe hoogleraren aan de V.U. Vrijdagmiddag heeft prof. dr Algera te Lisse, benoemd tot ge woon hoogleraar ln de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Vrye Universiteit, zijn ambt aan vaard met een inaugurele oratie over: „Temperatuur en licht als bloeibepalende factoren". Na hem Inaugureerde prof. dr M. A. Th. Knoppers te Amster dam als gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde met een oratie over: „Chemotherapie, ont wikkeling en perspectief". Begin van brand te Krabbendijke. Op de Conservènfabriek „Zuid- Beveland" te Krabbendfjke ont stond een begin van brand, toen bij werkzaamheden aan de cen trale verwarming de vlam in een pot mastiek sloeg. De heer A. C. Staal liep enige brandwonden op aan zijn linkerhand. Door het snelle optreden van de portier, die het brandje direct met een sehuimblusser bedwong, werd erger voorkomen. Derde Vredes-studiecohgre*. Op 10 en 11 November a.s. zai te 's-Gravenhage het derde Vre- des-studiecongres worden gehou den. Als referenten zullen optre den de heren mr A. M, Baron van Tuyll van Serooskerken, prof. mr L. V. de Block, en ds J. B. Th. Hugenholtz. In de Sowjet-zone van Duits land hebben de autoriteiten da verspreiding van nieuwsberich ten en persmededelingen uit Joego-Slavië verboden. (Ingez. mededeling, advert.) WATER BRANDEN? Dit overkomt U niet mof een DRUK AUTOMAAT «en ASW product van: A DE BILT ZEGT: Plaatselijk lichte sneeuw. Weersverwachting geldig tot vanavondHalf tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of sneeuw. Meest zwakke wind, voornamelijk tussen Noord en West. In de ochtend nog plaatse lijk lichte vorst, in de middag ie tl hogere temperaturen dan gisteren,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1