lrovinri&%3É«r ABAjHSON Margery Lovell SCHOUTEN OP DEPUTATENVERGADERING: Deelneming aan internationale samenwerking principieel verantwoorde Bidden, getuigen, strijden en positief arbeiden. In 1949 onderging het Burgerlijk Arm bestuur te Goes een belangrijke wijziging. Jaarverslag thans verschenen. Zware straffen voor aardappel smokkelaars* ÓfrsUt de. Uu^e. De detectiveroman. Vrijdag 27 October 1950 PROTESTANTS CHRISTÏIIJK DAGBLAD Pagina 2 Op de buitengewone Deputatenvergadering van de A.R.-partU te Utrecht heeft de voorzitter van het Centraal Comité, Dr J. Schou ten, een zeer belangrijke rede gehouden over de ontwikkeling van de internationale samenwerking en de daartegenover aan te nemen houding. Dr Schouten begon met een aanhaling van het woord van prof. Huizenga: „Wij leven in een be zeten wereld. En wij weten het". In deze ontreddering na de oorlog was samenwerking tussen de vol ken en vooral hulp van de minder getroffen landen een gebiedende eis. Toch is de toegenomen on derlinge afhankelijkheid, vooral op economisch gebied, niet een ge volg van de oorlog, als is zij er zeer door versneld. Gelukkig heeft men na deze oorlog niet meer op zo grote schaal de fout begaan als na de vorige n.l. te trachten deze ontwikkeling door een stre ven naar autarkie te verhinderen. Men zal echter nog verder moeten gaan met de vrijmaking van de handel. Deze internationale sa menwerking belemmert intussen de binnenlandse economische vrij heid. Zolang er nog geen inter nationale gezagsorganen zijn, zul len de regeringen hier zelf rege lend moeten optreden. Een behoor lijke parlementaire invloed is hier bij vereist. Niet minder belangrijk dan de economische is de politieke oor zaak, die er toe leidt, dat de bui tenlandse internationale politiek steeds meer op de voorgrond treedt: de tegenstelling tussen Rusland en het Westen. Politieke noodzaak van inter nationaal samengaan. De noodzakelijke samen werking gedurende de oorlog leidde tot concessies, waardoor het machtsgebied is vergroot van een Rusland, dat nog steeds streeft naar communistische we reldheerschappij. Zodoende kwam het Westen tegenover het Oosten te staan. In die tegenstelling kiezen wij, aldus spr., voor het Westen, al heeft dit ons ook o.a. inzake In donesië slecht behandeld. Maar er is practische overeenstemming over de afwijzing van het totali taire Russische machtssysteem, dat menselijkerwijs gesproken al leen kan worden gestuit door al gehele Westerse samenwerking. Die keuze is uit nood. Inder daad. Maar ook wordt zij gevor derd, omdat wij elk totalitair ré gime om Schriftuurlijke redenen moeten afwijzen. Omdat het de Vrijheid vernietigt, welke, naar de Schrift, levensvoorwaarde is voor mensen en volken en in het bij zonder voor de Christen, die zijn roeping moet vervullen. Souvereinlteitsbeperklng. Die internationale samenwer king leidt tot beperking van de souvereiniteit. Groen van Prinste- rer heeft er reeds op gewezen, dat de souvereiniteit in wezen begrensd is. Prof. Anema heeft ons vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat er nationale zaken zijn, waarin de overheid, naar buiten gezien, wel, en een inter nationale, waarin zij niet souve- Mogelijk geen beperking van Nederlandse uitvoer naar Duitsland, Met betrekking tot berichten over een bepérking van de Ned. Uitvoer naar West-Duitsland door beperking van de liberalisatie in een nieuw NederlandsDuits handelsverdrag werd Dinsdag van welingelichte zijde te Frankfort verklaard, dat eerst de aanstaan de onderhandelingen over het ko mende handels-verdragsjaar be slissend zullen zijn voor het we derzijdse handelsverkeer. Het is te verwachten, dat voor November en December een soort gelijke overgangsregeling getrof fen zal worden als voor België. De onderhandelingen over het ko mende verdragsjaar zullen uit gaan van de algemene mate van liberalisatie, die van 1 Januari 1951 af binnen de O.E.E.S. ver plicht zal zijn. Bij een liberalisatie van 75 pCt met ingang van ge noemde datum zal de liberalisatie in de NederlandsDuitse over eenkomst slechts weinig beperkt behoeven te worden, daar aange nomen wordt, dat zij thans 81 pCt van het totale volume be draagt. rein is. Die grondgedachten zijn juist en Schriftuurlijk. Deelneming voor de Christen verantwoord. Er zijn ook tegenstanders van internationale samenwerking, om dat de Christen in het huidige stadium van de wereldontwikke ling de verantwoording daarvoor niet meer zou kunnen dragen. Er kend moet worden, dat de Chris telijke normen voor zeer velen geen bindende macht meer heb ben, dat een ontzaglijke verwe reldlijking aan de dag treedt, dat de geest van de revolutie al meer vaardig wordt en dat wij in de tegenwoordige wereldconstellatie te doen hebben ook met vooraf schaduwingen van de Anti-Christ. Doch dit alles neemt onze taak niet weg, zolang God ons de mo gelijkheid daartoe laat enerzijds afwerend, anderzijds stimulerend invloed te oefenen op het rege ringsbeleid. Bidden, getuigen, strijden en positief arbeiden moe ten hand in hand gaan. Dan kan men de zaak waarlijk rustig in Gods handen stellen. Het bezwaar, dat door mede werking aan federalisatie de in vloed van de Christelijke levens overtuiging sterk zal afnemen, achtte Dr Schouten ook niet door slaggevend. In het geval Spaak is wel gebleken, dat wij beslist en duidelijk kunnen spreken. Blijve het door Gods genade zo, dan kan een vaste Christelijke overtuiging onder Gods zegen nog van grote waarde zijn voor de gang van zaken. In 1949 heeft het Burgerlijk Armbestuur te Goes een belang rijke reorganisatie ondergaan. Het elfde Jaarverslag dat thans Is verschenen spreekt zelfs van een evenement. Op verzoek van B. en W. heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk een onderzoek Ingesteld en een plan opgesteld waar door de afdelingen Armenzorg en Sociale Zaken zijn samenge smolten. Er werden twee afdelingen gevormd, n.l. een admini stratieve tak waaronder de algemene leiding ressorteren alsmede het beheer en de kas en een technische tak, welke afdeling tot taak heeft de werkzaamheden van sociale zorg voor te bereiden en uit te voeren. De eerste afdeling staat onder leiding van de secretaris-penning meester der Instelling, de heer W. van Strlen, terwijl de andere afdeling geleld wordt door de ambtenaar voor Sociale Zaken, Deze staat niet ln dienst van de Instelling doch van de gemeente. H(j voert ln zijn kwaliteit van gemeente-ambtenaar de verschil lende a fi de gemeente opgedra gen Rijksregelingen uit, zoals de overbruggingssteun, de Sociale Bijstandsregeling en de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De wethouder van Sociale Za ken werd ambtshalve lid van het bestuur der Instelling, terwijl de naam der Instelling vanaf 1 Oc tober 1949 werd veranderd ln „Burgerlijke Armbestuur/Instel ling voor Maatschappelijke Zorg". Subsidie. Aan gemeentelijke subsidie was nodig f49.425,79 tegen f34.406,66 ln 1948. Er werd n.l. minder steun betaald aan gezinnen van politieke delinquenten waardoo. de Rijkssubsidie f 11.000 lager was. De kosten per steungeval zijn belangrijk gestegen door ver hoogde steunnormen en door de verhoogde verpleegprijzen ln stichtingen en Inrichtingen. Ver der eiste de afdeling Sociale Za ken rond f 3500 meer. Er werd een nieuwe tabel ont worpen voor verhaal van steun op onderhoudsplichtigen. De steunnorm voor ondersteunden werd vastgesteld op f 18 vooi echtparen en f 11 voor alleen staanden, verhoogd met het be drag van de huur en halve fonds premie. De gezinsledentoeslag werd verhoogd tot f 4 per per soon. De steunverlening. De steunverlening ls als volgt verdeeld: Onderstand ln geld werd gegeven aan 95 personen, een totaalgedrag van f 37.551,85. Betaald aan hulp aan passanten (2 personen ln totaal): f 5,80. Extra gaven f 631,54; brandstof - fenverstrekktng f 2.174,95; ver strekking kleding, ligging en dek king f 1.387,58. Aan medicijnen werden ver strekt 102 recepten tegen een to- taalbedrg van f 167,18. Voorts werd verstrekt aan or- thop. Instrumenten f 636,34; aan specialistische hulp f 189,70; aan begrafeniskosten f 563,18; aan ziekenhuis- en sanatoriumverple- glng f 6.850,85 en aan gestichts- verpleging van gebrekklgen f 11.013,91. Aan verpleging ouden van da gen ln het Gasthuis te Goes werd betaald f 2.638,69 en bulten Goes f 4.450,54. De kosten van het Manhuls be droegen f 1.423,20. In samen werking met andere instellingen werd betaald f 4.689,68 terwijl de kosten van voogdij- en regerings kinderen f 4.227,14 bedroegen. In totaal werd aan ondersteu ning van behoeftigen, aan zieken zorg, gebrekklgen en ouden van dagen (met uitzondering van eigen wezen) betaald een bedrag van f 83.966,10. Uit het algemeen overzicht (statistisch gegeven) blijkt wel, dat de uitgaven die een regelma tig golvenden beweging vertonen in 1949 hoger lagen dan ln 194b terwijl de Inkomsten (baten van eigendommen) over het algemeen ln de laatste vijf jaar gelijk bleven. De rekening voor 1949. De rekening over 1949 luidt verkort als volgt: Inkomsten uit bezit f 49.933,34; verhaal/onder stand f 22.763,99; verhaal wezen verzorging f 50; dlv. f2.790,93, subsidie van de gen,, f 49.425.79; Rijkssubs. steun Pol. Del. f 1864.42 Afd. Sociale Zaken f 8.547,86; ld. nog te ontvangen f 11.322.64; Af lossing voorschotten f 8.350,70, adm. overboekingen en inkomsten vorige dienstjaren f 24.116,97. De uitgaven luiden: algemeen oeheer jaarwedden, onderhoud landerijen enz.) f 29.390,54; ld. nog te betalen f 650; ondersten taal der rekening nlng armlastigen en zorg voor1 f 179.166,69. KORTE BERICHTEN De Duitse Bondsregering en de Bondsdag hebben Donderdag in een speciale zitting van de Bondsdag de vrijlating van alle nog in het buitenland vast gehouden Duitse krijgsgevange nen geëist. Trygv.- Lie heeft in een schrij ven aan alle 60 leden-staten der V.N. voorgesteld 10 December te beschouwen als „de dag van de rechten van de mens" in de gehele wereld. Door de droogte in Spanje zijn de sedert 10 October uit gevaardigde maatregelen be treffende de electriciteitsbeper- king nog verscherpt. Van Don derdag af zal drie dagen per week, slechts gedurende drie uren stroom worden geleverd. De Franse veiligheidsdienst heeft een bende valse munters ontdekt, naar aanleiding van de inbeslagneming van valse brief jes van 5, 10, 20 en 50 dollar, 1000 Belgische frank en 5 Mark, die sedert enkele tijd in alle Europese landen in omloop waren. Dr Ralph Bunche, de voor malige bemiddelaar der V.N. ln Palestina, die onlangs de Nobel prijs voor de vrede kreeg, is tot professor aan de Harvarduniver- siteit benoemd te Cambridge. In Saksen (Russische zone) heeft de staatscontrolecommis sie medegedeeld, dat een groep personen is gearresteerd wegens economische spionnage en sa botage van de papierproductie. De administrateur van de E.C.A. Foster, zou hebben verklaard, dat het ernstig verontrustend is, dat West-Duitsland het gehele crediet heeft verbruikt, dat het in het kader van de Europese betalingsunie was toegestaan. De gevangenis van Xapeco in Zuid-Brazilië is vorige week het toneel geweest van een bloedig drama. Te middernacht heeft een woedende menigte de gevange nispoort ingebeukt en, na de be wakers te hebben overmeesterd, vier gevangenen, die er van verdacht werden de kerk in brand te hebben gestoken, dood geschoten en hun lijken op een brandstapel geworpen. Gisternacht zijn de ruim hon derd inwoners van Putten (Gld.) die een pelgrimstocht maakten naar de graven van hun vaders, mannen en zoons, die bij de Octoberrazzig in 1944 door de Duitsers naar concentratiekam pen werden gevoerd en daar omkwamen, in hun dorp terug gekeerd. Op 29 October a.s. sluit het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen zijn poorten. Met Pasen 1951 zal het weer geopend worden. Het aantal bezoekers was in het af gelopen seizoen in totaal 13.500. zieken en ouden van dagen enz. f 79.966,10; ld. nog te betalen f4.000; Wezenverzorging f 827,64 afdeling Sociale Zaken f 30.236,15 ld. nog te betalen f 1.400; Voor schotten f 8 350,76; adm. over boekingen en uitgaven vorig dienstjaren f 24.345,50. Het to- bedraagt N.V. Waterleiding Maat schappij Gehouwen en P"J-.rc!and. Jaarverslag over 1949. Uit het jaarverslag over 1949 van de N.V. Waterleiding Maat schappij Schouwen en Duiveland stippen wij het volgende aan: Door het pompstation „De Blinkert" werd gemiddeld per uur afgegeven 144.5 M3. water. De totale afgifte bedroeg 858.952 M3. Dit is 79.526 M3. meer dan in 1948. De opbrengst bedroeg in 1949 f 167.100,99; dat is f 30.385,30 meer dan in 1948. In totaal waren aangesloten 6943 percelen. In het hoofdbuizennet bevinden zich thans 503 brand- kranen. Tot nu toe werd nog geen vergunning verkregen tot het opruimen van de resten van de oude watertoren. Op de a.s. vergadering van aandeelhouders op Woensdag 8 November a.s. zal worden voorgesteld goed te keuren de balans-verlies-winsl- rekening. De exploitatierekening sloot, na afschrijving van f44.982,67 op vaste bedrijfsbe- zittingen, met een verlies van f 18.050,37. De balans vermeidl aan vaste activa f 991.596,24. Geen subsidie voor de Ned. lCampeerraad en Openlucht museum. Het bestuur van de Ned. Kam- peerraad verzocht de Provincie om subsidie. De begroting van deze raad wijst een nadelig sal do van f2263 aan, hetgeen door G. S. voor deze landelijke in stelling niet zorgwekkend kan worden genoemd. G. S. zijn, af gezien van de financiële zijde, van oordeel, dat de Ned. Kam- peerraad goed werk verricht, doch aangezien het provinciaal belang er niet in voldoende mate bij betrokken is, wordt voorge steld het verzoek af te wijzen. Het bestuur van de Ver „Vrienden van het Nederlands Openluchtmuseum" te Arnhem heeft zich ook met een verzoek om subsidie tot G. S. gericht. Niettegenstaande G. S. overtuigd zijn van het grote belang van het museum, zijn zij toch van mening, dat het niet op de weg van de Provincie ligt t.b.v. een Rijksinstelling gelden beschik baar te stellen. Geadviseerd wordt afwijzend te beschikken. Uitslag schuttcrsconcours Willem Teil te Ovezande. Hoofdvogel: P. Rentmeester, Batavieren, Goes; le zijvogel: M. de Jonge, Willem Teil, Ovezan de; 2e zijvogel: C. Lous, Edele Handboog, Oudela*le; le bo- venkal: P. v. d. Bliek, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 2e bovenkal: P Zuidhof, Willem Teil, Ovezan de; le onderkal: A. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; le klep. J. de Beste, Edele Handboog, Oudelande; 2e klep: M. de Jon ge, Willem Teil, Ovezande; 3e klep: C. Lous, Edele Handboeg, BIJZONDERE POLITIERECHTER. Ook biggen en kunstmest brachten geld in het laadje. C. A. B., chauffeur te Sluis, bad zich voor de Bijzondere Poli tierechter te Middelburg te ver antwoorden voor het smokkelen van ongeveer 35 ton aardappelen. Verd. had gedurende het 1ste halfjaar van 1950 bij verschillen de landbouwers in Zeeuwsch Vlaanderen grote hoeveelheden aardappelen gekocht en deze met vrachtauto's naar België gesmok keld. Hij maakte dan gebruik van binnenwegen, waar geen controle posten waren gevestigd en hij was blijkbaar zo goed op de hoogte van de diensten van de douane-ambtenaren, dat hij nim mer werd aangehouden. Daar de prjjs voor aardappelen ln België toen belangrijk lager was dan ln Nederland, wist hij met deze practijken grote winsten te beha len. Ter zitting zei hij werkloos te zijü en hij was door een langduri ge ziekte niet meer ln staat zijn gewone werkzaamheden te ver richten. Daar hjj toch leven moest, probeerde hjj met smok kelhandel Iets te verdienen. De Officier van Justitie legde hem 2 maanden gev.str. met aftrek voorarrest op. De koopman M. A. de B. uit Sluis, die B. met het vervoer van de aardappelen had geholpen, zag zich veroordeeld tot 1 maand gev. straf met 2 jaar proeftijd. De landbouwer P. R. uit Aar denburg, wiens bedrijf op enkele meters van de grens ligt, had aan deze aardappelsmokkelaars toe stemming gegeven om bij eventu eel onraad, de aardappelen, die gesmokkeld werden op zijn bedrijf te lossen en hfl had tevens zijn zoon opdracht gegeven om de smokkelaars te helpen de aardap pelen over de grens te brengen. Hij kreeg hiervoor 3 maanden gev.str. voorwaardelijk met 2 j. proeftijd, alsmede f 250 of 1 mnd. De zoon G. R. R, kreeg 2 maan den gev.str. voorw. met 2 jaar proeftijd en f 100 of 1 maand. Mej. M. C. B. uit Aalst (B.), had bij het smokkelen van deze aardappelen dienst gedaan als uitkijk. Zij kreeg f 60 of 20 dagen. R. L. L., chauffeur te Oostburg werd wegens het besturen van de smokkelauto veroordeeld tot f 50 FEUILLETON. 85) door EMILY S. HOLT. o „U begrijpt mij niet. Ik wou maar voor een tijd weggaan, maar mogelijk niet voor zo heel kort. Als u mij permissie geeft, en vader heeft er niets op tegen, dan wou ik graag naar het bui tenland gaan." „Waar wou je naar toe, Ri chard?" vroeg mevrouw Lovell ■wel wat angstig en niet weinig verbaasd. „Het is mij hetzelfde", ant woordde hij somber, „als net maar ver genoeg weg is. Ik dacht over een Oosters land." „Maar, Richard! Daar wemelt het van rovers. Je wordt er stel lig vermoord", riep Broeder An drew uit. „Als ik hier blijf, vader, dan word ik ook vast en zeker ver moord. Hier in Engeland wordt niemand geduld, die Gods Woord leest, en ik heb het gelezen. In minder dan geen tijd zou ik aan- Seklaagd worden als Lollard, als i hier bleef. Broeder Carew heeft mij gisteren verteld, dat er hier in de buurt spionnen aan het werk zijn, en dat hij bang is, dat hij verdacht wordt. Als ze hem gevangen nemen, komen ze ook om mij." „Richard! Richard!" riep me vrouw Lovell uit. „Je maakt me bang. Wou je heus weggaan? Ik weet niet, wat ik zonder je moet beginnen!" „Mevrouw Lovell", zei Ri chard op zachte toon, „ik bid God mij te vergeven, maar ik ben, vrees ik, een grote lafaard Ik zou de vuurdood niet door kunnen maken, zoals Margery dat gedaan heeft. Ik wil u eer lijk bekennen, dat ik dag en nacht God smeek, mij er voor te bewaren. Het is beter, dat ik wegga voordat ik mijn Meester misschien mocht verloochenen. Ik zal u bericht sturen, hoe het mij gaat, als ik een pelgrim mocht tegenkomen op weg naar huis, en misschien kan ik terug komen, als er hier eens een an dere koning zou opstaan, die ons toestaat te leven." „Wel, mijn jongen", zei me vrouw Lovell op verdrietige toon, „ik vrees, dat ik je zal moeten laten gaan; maar hoe ik het buiten je zal stellen, weel ik niet. Als ik je hier echter hield en zodoende ellende over je zou brengen, zou ik het mezelf nooit kunnen vergeven." De volgende dag kwam er een bediende van Lord Marnell met een brief voor Richard. „Waarde Pynson, Wees voorzichtig; want ik heb bericht gekregen uit Londen, dat je verdacht wordt, en Abt Bilson je naam op zijn lijst heeft staan. Je zult verstandig doen, als je enige tijd buitenslands gaat. Verbrand onmiddellijk deze brief. Het mocht mij anders eens kwaad doen. „Het valt mij daar juist te binnen, dat Madge mij verteld heeft, dat je zo graag tot ridder zoudt zijn geslagen. Als dit nog je verlangen is, dan zal ik je er met genoegen bij terwille zijn. Laat het mij even weten door tussenkomst van brenger dezes. Ik ontmoet je dan morgenoch tend vroeg in de kerk van Bostock. Morgen vertrek ik ook weer naar Londen. „Doe mijn schoonmoeder s.v.p. mijn groeten; Gods zegen en de mijne voor het kind. R. MARNELL." Richard las mevrouw Lovell de brief van Lord Marnell voor en gooide hem toen meteen in het vuur. Hij besloot het vrien delijk aanbod aan te nemen, en zond dus door de bode het be richt, dat hij Lord Marnell in de kerk te Bostock zou opwachten In die tijd kon men op tweeër lei manier tot ridder geslagen worden; ten eerste op het slag veld, maar ook werd de ridder slag wel gegeven aan iemand van goede familie, die er de leeftijd voor had, nadat hij een nacht gewaakt en gevast had in een of andere kerk. Dit laatste werd dus door Ri chard gekozen. Om vijf uur de volgende mor gen ontmoette Lord Marnell hem in de kerk te Bostock en gaf hem de slag op zijn schouder met het plat van zijn degen. Richard bedankte Lord Mar nell hartelijk voor zijn waar schuwing en ook voor zijn vrien delijkheid, om hem het ridder schap aan te bieden; en deelde hem mee, dat hij, voor hij zijn brief ontving, toch al besloten was geweest, naar het buiten land te gaan. „Ik geloof, dat je goed doet", zei Lord Marnell, „maar ik raad je, Sir Richard, geen tijd te verliezen, want er zijn nu al spionnen in Marston." Die avond laat, na hartelijk afscheid genomen te hebben van mevrouw Lovell en Broeder An drew, en Geoffrey in zijii slaap gekust te hebben, aanvaardde Sir Richard zijn lange gevaar lijke reis. (Wordt vervolgd.) of 10 dagen, en de aardappelhan delaar J. v. D. uit Groede, die de aardappelen aan de smokkelaars had geleverd, kreeg f 25 of 10 d. Ook biggen. Ook de blggenhandel bracht ln het begin van dit jaar* ln de grensstreek aardig wat geld ln het laadje, daar deze diertjes toen ln België nogal goedkoop te krij gen waren. De handelaar C. B. en de landbouwer O. C. P. R., beiden wonende te St. Laureijns (B.), die belden door het smokkelen van biggen naar ons land Iets pro beerden bfl te verdienen, werden bij verstek veroordeeld tot resp. f 150 of 50 d. en f 75 of 30 d. P. R., landbouwer te Aarden burg kreeg f 200 of 2 maanden, M. A. de B., koopman te Sluis kreeg f 50 of 20 dagen en M. J. M., landbouwer te Aardenburg, kreeg eveneens f 50 of 20 dagen. Allen hadden zich schuldig ge maakt aan de ontvangst en ln voorraad hebben van gesmokkel de biggen. De kunstmesthandelaar H. J. E. de M. te Hulst stond terecht omdat hij grote hoeveelheden kunstmest had geleverd aan Bel gische grenslandbouwers, gedeel telijk tegen betaling van gesmok kelde guldens, gedeeltelijk op cre diet. Ruim f 5000 had hij ontvan gen aan gesmokkeld geld, terwijl hij tezamen een crediet verleende van ongeveer f 17000, welk bedrag betaald moest worden als het be talingsverkeer tussen Nederland en België weer normaal zou zijn. Hij kreeg f1000 of 3 maanden en 3 maanden voorw. met 2 jaar proeftijd. De landbouwer P. L. uit Mid delburg had zijn arbeidsovereen komst met de banketbakker V. te Middelburg verbroken. Dit kostte hem f 20 of 10 dagen. De landbouwer K. H. uit Oos- lerland had ln strijd met het bui tengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945 aan zijn arbeiders te hoge lonen uitbetaald. Verd. zei dat hij voor het gewone be drag geen werkvolk kon krijgen. Niettemin Areeg hij f 75 of 30 d. De landarbeider Ch. IJ. uit Oosterland, die dit werk had aan genomen en daardoor de arbeids verhouding met zijn vorige baas had verbroken, kreeg hiervoor t 30 of 10 dagen. Tenslotte stond terecht de Bel gische ingenieur F. P. J. J„ die directeur ls van de tapijtenfabrlek te Sas van Gent, die ln België verschillende bezittingen heeft en gedurende de laatste jaren de huur- en pachtopbrengsten van ueze bezittingen geïnd ln Belgi sche betaalmiddelen zonder dat hij hiervoor vergunning had ge kregen van de Ned. Bank. Hier door had hij ln België verschillen de tegoeden aan geldmiddelen ge vormd, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Hij kreeg f 100 of 20 d. Oudelande; 4e klep; C. Raas, Willem Teil, Ovezande. Meeste kleine vogels: W. de Jonge, So- ranus, Heinkenszand. Opvolger idem: D. Meeuwsen, Juliana, Oudelande. MIDDELBURG. Komen er weer school- en werk tuinen Woensdagavond swam de afd. Walcheren van de Kon. Mii. voor Tuinbouw- en Plantkunde in het C.J.M.V.-gebouw bijeen. In zijn openingswoord dankte de voorzitter de heer P. Blaauw de leden, die ijverig hadden mee gewerkt bij de opbouw van „Walcherens Groei". Er werd verder meegedeeld, dat contact is opgenomen met het Gemeen tebestuur om de school- en werktuinen weer terug te krij gen. B. en W. verklaarden zich reeds bereid een terrein van 20C0 vierk. m. aan de Olmenlaan te verhuren. Gisteravond werd een bijeenkomst gehouden met de onderwijzers om te komén tot de heroprichting van een commissie voor deze tuinen Jans een causerie over net Janse een causerie over het houden van bijen. Voor de pauze behandelde de heer Janse de meer algemene aspecten van de bijenhouderij, terwijl hij na de pauze sprak over het leven van de bijenvol ken in de verschillende maan den van het jaar. Tenslotte werd nog meege deeld, dat een aantal sprekers zijn gevraagd voor het houden van lezingen in de wintermaan den. Zo zal de heer J. A. de Haas te Vlissingen spreken over de schooltuinen, de heer C. P. Broerse zal het landschap be handelen, terwijl de heer A. J. W. Matthijssen over de flora zal spreken. Tenslotte zullen ook de heren C. F. Weeda en J. H. Pop- ma lezingen houden en zal ir v. d. Meer over de bodemcartering van Walcheren een causerie houden. YERSEKE. M.S. „SKALD" werd beschadigd. Het Nederlandse ms. „SKALD" van Groningen is te Yerseke ge arriveerd met 1800 ton mosselen uit Duitsland. Bij het manoevre- ren naar de verwaterplaatsen geraakte het schip op een oes terput in de z.g.n. Hardenhoek en liep schade op aan het roer. Door het schip „Wieringen 317", schipper H. Koster, is het schip van de put afgesleept. Het schip zal per sleepboot naar Dordrecht worden gesleept. BOBSSELE. Filmavond. Dinsdag was voor de Inwoners een mooie filmavond belegd. O.m. werden films vertoond over de Amerikaanse reis van Prins Bern- liard, Koninklijke bezoeken aan Limburg en Parijs, alsmede aan Zeeland. WEMELDINGE. Vergadering N.C.V.B. De afdeling „Wemeldlnge" van de N.C.V.B. hield Dinsdag j.l. haar jaarvergadering. In deze vergadering werd ken nis gemaakt met de nieuwe ge westelijke presidente, mevrouw de JongBlKker uit Middelburg. Zij sprak over de angst ln het le ven van de mens. Het aftredende bestuurslid, mej. E. C. A. Domi- uicus, werd herkozen. Op 10 Nov. hoopt de vereniging een film avond te geven. SINT LAURENS. Cursus Motorenkennls. Uitgaande van de plaatselijke afdeling van de E.L.M., wordt een cursus In mqtorenkennls gegeven door de heer H. Hozee. Bij de aanvang der eerste les spraken de voorzitter der afde ling, de heer Jac. Marinussen, burgemeester van 't Hoff, de heer Kleinepier, kringsecretaris der Z.L.M. en de heer Hozee. 22 personen nemen aan de cur sus deel. HAAMSTEDE. Filmavond Ned. Bijbelgenootschap In de Geref. Kerk te Haamste de werd Dinsdagavond de film van het Ned. Bijbelgenootschap „Geen grenzen meer" vertoond. Ds van Swlgchem sprak een welkom terwijl na de film de heer Coumou een opwekkend woord tot steunverlening sprak. AXEL. Betere verkeers-voorlichtlng voor de jeugd. Onder presidium van burge- EEN IN STREVEN, NIET IN GEEST. Politiek betekent bijna altijd samenwerking met anderen in de kamp tegen een gemeen schappelijke tegenstander. Zel den vindt men echter in die strijd bondgenoten, met wie men volkomen eens geestes is. En dan komen, wil men principieel blijven, de moeilijkheden. Dit geldt in de nationale, maar ook in de internationale poli tiek. Dat ondervinden de Weste lijke geallieerden uit de laatste oorlog, nu zij zich voor de nood zaak zien gesteld West-Duits land te betrekken in het anti- Russische front. En Nederland gaat dit nog in het bijzonder aan, omdat het ook op economisch gebied op samenwerking met de Duitsers aangewezen is. Dat gaat van onze kant niet zonder pijnlijke gevoelens. De Arnhemse burgemeester Matser sprak daarvan, toen hij onlangs een aantal Duitse burgemeesters ontving. Nederland heeft de in val van Mei 1940 nog niet kun nen vergeten en zeer velen heb ben hem ook nog niet kunnen vergeven, zo zeide hij. Maar ook wees hij er op, dat niet alleen economische noodzaak, maar vooral Christelijke naastenliefde de beide naties weer tot elkaar moet brengen. Inderdaad zou het schoon zijn, wanneer ook van de over zijde de nieuwe samenwerking in deze geest werd begonnen. Zoals blijkbaar de Munsterse burgemeester wilde, die ant woordde met dankbaarheid ver vuld te zijn, dat Nederland wil vergeten. En die dus naar het schijnt ook iets van Duitse schuld gevoelde. Wij moeten echter vrezen, dat de algemene Duitse mentaliteit beter vertolkt werd door de douanebeambten, die het dezer dagen lastig maakten aan de Pui tenaren, die de graven van hun doden gingen bezoeken, omdat dat „zeker wel partisanen wa ren geweest". Spreekt dezelfde geest niet uit de houding van de West-Duitse regering, die alleen van herbewapening tegenover de communistische dreiging wil weten, wanneer Duitsland vol komen gelijkberechtigd wordt? Elk besef, dat hier een kans ligt om schuld goed te maken ont breekt. Desondanks zal de medewer king van de Duitsers niet ont beerd kunnen worden. Maar ver wachten wij er niet te veel van, waar de gemeenschappelijke geestelijke grondslag ontbreekt! meester P. L. D. J. van Oeveren, werd Dinsdagmorgen ten stad- hulze een bijeenkomst gehouden, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, waarop door de heer Van Langevelde uit Bussum een causerie werd gehouden over de nieuwe op 1 Januari a.s. ln werking tredende verkeerswet. Onderwijskrachten en Rijkspolitie uit omliggende gemeenten waren ln flinke getale aanwezig. In Den Haag is officieel afscheid genomen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, dat gisteren werd ingescheept voor Korea. Op het Binnenhof werden de mannen toegesproken door minister-president dr W. Drees. De plechtigheid welke werd bijgewoond door vele burgerlijke en militaire autoriteiten, werd opgeluisterd door de Koninklijke Militaire Kapel. Dr Drees, inspecteert, vergezeld van de minister van Oorlog en Ma rine Mr H. L. s'Jacob, het detachement.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2