ZEEUWSCH DAGBLAD „SCHELDE" - DIRECTEUREN VOOR BITZ. STRAFKAMER BIJZ, Nieuwe R* L* W* S* te Schoondijke in gebruik genomen NIEUWS Frankrijk zai nieuwe wapens produceren SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beschuldigd van collaboratie in de bezettingstijd Talrijke sabotagegevallen kwamen aan het licht Buitengewone Deputatenvergadering der A* R*~partij Levenslang voor Van (ieeiKerken. Republiek Zuid-Molukken contra K.P.M, Kort geding voor Amsterdamse Rechtbank. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dljkstraat 26-28. 6e JAARGANG No 1699 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 37 OCT. 1950 Met vaste medewerking van! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.27 u., onder 17.20 u. Maan op 17.53 u., onder 10.39 u. Hoogwater op Zaterdag 28 Oct.! Vlissingen: 3.06 u. 2.11 m., 15.12 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.33 u. 2.24 m., 15.42 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.56 u. 1.76 m., 17.01 u. 1.70 m. Zierikzee: 4.42 u. 1.51 m„ 16.46 u. 1.45 m. De B(jz. Strafkamer bjj de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg beeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de belde directeuren van de Eon. Mij. „De Schei- de" te Vlissingen, die ervan beschuldigd worden de bezetters op zettelijk te hebben bevoordeeld door het bouwen van oorlogs schepen, reparatie van Duitse vaartuigen en de bouw van vleu gels voor Dornlervliegboten. Het zal voor de lijjz. Strafkamer niet eenvoudig zijn uit te maken, of de beide directeuren, de in genieurs H. C. Wesseling en H. W. van Tijen, ln dit opzicht straf bare feiten hebben begaan. De eerste zittingsdag, die met een korte middagpauze van een uur duurde van 's morgens elf tot 's avonds acht uur, werd gevuld met het horen van een drietal ge- tulgen charge en niet minder dan 23 getuigen décharge. Het waren vooral deze laatsten, die een keur van argumenten hebben aangevoerd, waaruit bleek, dat tal van sabotagedaden in het be drijf z(jo gepleegd, de werken veel langer duurden dan normaal en dat dit alles gebeurde veelal met medeweten van één of van beide verdachten, die daaraan ook hun goedkeuring hechtten. De dagvaarding vermeldt als eerste punt het feit, dat de Kon. Mij „De Schelde" tijdens de oorlog een groot aantal vleugels heeft gebouwd voor watervliegtuigen de zgn. „Dournier 24", inclusief de montage van motoren. Bij de behandeling van dit punt verklaarde ir. Wesseling, dat in de vleugels geen bomrekken wer den gebouwd, waaruit had kunnen worden opgemaakt, dat de vlieg tuigen voor oorlogsdoeleinden werden gebruikt. Verder wordt de beide directeuren ten laste ge legd, dat het mailschip „Cöte d'Azur" tot mijnenlegger of hulp kruiser is omgebouwd, terwijl een zestal mijnenvegers voor de Duit- Korea-vrijwilligers ver trokken uit Rotterdam Aan de Lloyilkade te Rotter dam gingen gistermorgen de 630 Korea-vrijwilllgers onder com mando van luitenant-kolonel M. F. A. den Ouden aan boord van het troepentransportschip Zuider kruis, dat hen naar Korea zal brengen. Namens H.M. de Koningin en Prins Bernhard werden de vrij willigers toegesproken door vice- admiraal N. A. Rost van Tonnin gen, chef van het militaire huis van de Koningin. Van Belgische zijde waren aan wezig de militaire attaché te Den Haag, generaal-majoor Woussen, luitenant-kolonel Wagner, alge meen directeur beweging en ver voer van het Belgische leger en de commandant van het detache ment Belgische Korea-vrijwilli- gers, luitenant-kolonel P. Crahay. se marine op de werf zijn ge bouwd. Als toelichting hierop deelde ir Wesseling mede, dat de „Cöte d'Azur" niet zeewaardig was en onvoltooid werd afgele verd. Tenslotte worden beiden be schuldigd van het bewapenen van vijandelijke schepen en het bou wen van antennemasten, de elec- trificatie van de vuurtoren van Terneuzen, het bouwen van ge schutstorens, munitiebunkers, ge vechtsstanden, barakken en het vervaardigen van geschutsonder- delen, pantserkoepelplaten, bal ken en versperringen. VERKLARING PROF. JAEGER. Nadat de rechercheur bij het parket van mr Zaayer, de heer H. F. C. Alten, had verklaard de be scheiden, die bij het proces-ver baal waren gevoegd in het archief van de Kon. Mij „De Schelde" te hebben gevonden, verscheen de oud-ingenieur van de K.M.S. prof. ir H. Jaeger, thans hoogleraar aan de Techn. Hogeschool te Delft als getuige. Prof. Jaeger heeft de gehele oorlog bij de K.M.S. ge werkt en verliet zijn betrekking op 1 Jan. 1948. Voor de oorlog was hij volgens zijn verklaring belast met de leiding van de afd. Scheepsbouw, terwijl hij verder als verbindingsman tussen de Kon. Marine en de K.M.S. optrad. Zo voerde get. eind Mei 1940 in Den Haag besprekingen met schout bij nacht Doorman over wat er moest gebeuren. Pres.: „Waren er vooraf toezeggingen aan de Duitsers gedaan?" Get.: „Daarvan is mij niets bekend". Vervolgens werden aan de hand van de rapporten de vele bespre kingen, die prof. Jaeger met Ne derlandse zowel als met de Duitse Er zijn thans 650.000 Fransen onder de wapenen. Tijdens het debat in de Franse Nationale Vergadering over het wetsontwerp om de dienstplicht ln Frankrijk van een jaar op acht tien maanden te brengen, heeft de Franse minister van landsver dediging, Jules Moch, o.m. mede gedeeld, dat Frankrjjk met de massa-productie van vijftig ton wegende gevechtswagens zai be ginnen, zodra de credieten daar voor zijn toegewezen. Moch deelde verder mede, dat Frankrijk voornemens is ook an der nieuw wapentuig in grote hoeveelheden te vervaardigen. Het zal in 1951 ter beschikking komen. Hij noemde een nieuw gepantserd voertuig voor verkenningsdoelein den, met een krachtig kanon, een dertien ton wegende gevechtswa gen, waarvan wordt gezegd dat hij even krachtig is als tanks van het duDBeie gewicht, een Franse uitgave van de jeep, niéuwe anti- tank-wapens enz. Minister Moch bevestigde, dat de V. S. Frankrijk gedurende het eerste halfjaar van 1951 in staat zullen stellen voor een bedrag van 200 mlllloen dollar grondstoffen te kopen, In het voorjaar van 1951 zullen nieuwe Britse en Amerikaanse eenheden in West- Duitsland worden gelegerd. MEER HULP IN INDO CHINA. Hij deelde verder mede, dat de V. S. Frankrijk in Lndo-China meer huip zullen verlenen. Er zullen enige lichte bommemver- Belgische oppositieleden verlieten de Kamer, Gisteren verlieten leden van de Belgische oppositie de Kamer van Volksvertegenwoordigers, toen verzocht werd over de onderwijs begroting van 1950 te stemmen. Zij deden dit uit protest tegen een door de C.VP. ingevoegde voor ziening, dezelfde subsidies aan de katholieke scholen als aan de scholen onder staatstoezicht te verlenen. Nobelprijs voor physiologie. De Nobelprijs voor physiologie van dit jaar is verdeeld onder drie geleerden. Het zijn dr Edward C. Kendall en Philip C. Hench van de Mayo kliniek te Rochester (Amerika) en prof. Tadeus Rech- stein uit Bazei. De prijs werd uit gereikt voor hun ontdekkingen betreffende de hormonen uit de schors van de bijnier en de biolo gische effecten. pers uit Korea naar Indo-China worden gezonden. Eind 1951 zal het Franse leger uit tien divisies bestaan. Hiervan zullen er negen met nieuwe Ame rikaanse wapens worden uitge rust, terwijl dd tiende de beschik king zal krijgen over nieuw Frans wapentuig. Moch zei verder, dat Frankrijk thans 650.000 man onder de wa penen heeft. Dit aantal zal, ten gevolge van de verlenging van de dienstplicht, eind 1951 op 717.000 worden gebracht, terwijl het eind 1953 900.000 zal zijn. autoriteiten heeft gehad, doorge nomen. Daarbij ging het vooral om twee dingen: de berging van een wrak en de vliegtuigbouw. Als motief voor de berging van een voor de helling liggend wrak noemde get. het aan het werk houden van de arbeiders. Boven dien verklaarde hij, dat hem was gebleken, dat de Duitsers weinig belangstelling hadden voor de K.M.S. omdat deze werf veel te gevaarlijk lag. „Wat was de oorzaak, dat het tempo tijdens de oorlog in de afd. vliegtuigbouw werd opgevoerd", vroeg mr van Vollenhoven. Get.: „Seriebouw". Wanneer van een versnelling tan het tempo wordt gesproken, is dit bovendien slechts gedeeltelijk waar, aldus getuige. Was voor de oorlog het aantal man-uren per vleugel hoog, tij dens de oorlog veranderde hierin weinig. Wel werd de productie op gevoerd van één vleugel per drie maanden tot later 8 vleugels per maand. Desondanks bleef men volgens get. altijd achter op het productieschema. De Officier van Justitie bracht vervolgens de „kwestie Slot" ter sprake. Deze man had destijds de leiding van de vliegtuigbouw en werd bekend door de bouw van de „Scheldemus". Get. is benoemd tot chef der afd. vliegtuigbouw om Slot op de vingers te kijken, zo werd ver klaard. Slot bouwde een jager en bood deze de Duitsers aan, kreeg hierover onenigheid met dr Wes seling en nam ontslag. Voorts verklaarde get. dat het hoogste aantal arbeiders in de afd. Vliegtuigbouw 1500 is ge weest. De griffier las een brief voor, die door de president beti- (Vervolg op pag 3, kol. 3.) Waarom was Pontecorvo in Spanje? De Britse veiligheidspolitie heeft bij de huiszoeking in de wo ning van prof. Pontecorvo een koffer gevonden, waarop een nog nieuw etiket van een hotel in Irun was geplakt. De zaak wordt thans nog geheimzinniger door de vraag, waarom de geleerde kort geleden in Spanje is geweest. Te Washington is bekend ge maakt, dat Pontecorvo van de Amerikaanse regering 681.250 dollar heeft geëist voor zijn werk aan de atoombom. Zuid-Koreanen bereik ten de Mandsjoerijse grens In een Donderdag te New York opgevangen bericht van radio- Srooel wordt medegedeeld, dat Zuid-Koreaanse patrouilles de Zuidelijke oever van de rivier de Jaloe, in het midden van de grens tussen Noord-Korea en Mand- sjoerije, gisterenmiddag hebben bereikt. Zij zouden bij hun opmars op een strijdmacht van 5000 Chi nese communisten zijn gestoten. Dit bericht is echter niet beves tigd. De vliegtuigen der Ver. Naties zullen in Korea voortaan slechts in actie gaan, wanneer de troepen verzoeken speciale doelen te bom barderen. De landing der verbonden troe pen in de haven van Wonsan werd vertraagd door een groot veld van magnetische mijnen, dat in de haven was gelegd. OVER INVAL IN TIBET NOG NIETS BEKEND. Tibetaanse functionarissen te Kalimpong hebben uit Lhasa nog geen bericht ontvangen van een inval van Chinese communistische troepen in Tibet. Ook de regering van India, het enige land, dat een politieke missie te Lhasa heeft, weet nog van niets. Veroordeling van regerings beleid inzake Ambon. Op de buitengewone Deputaten vergadering der A.R.-partij heeft prof. mr A. Anema de voorzitter, dr J. Schouten, na diens rede (zie pag. 2) hartelijk gefeliciteerd met diens erepromotie. In de middagvergadering werd een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat hetgeen de bevolking van Ambon door de regering van Indonesië wordt aan gedaan in strijd is met het recht door God verordend en met het geen t.a.v. de status der volken van Indonesië is bepaald in de gesloten overeenkomsten. Voorts, dat de Nederlandse regering de plicht had en heeft in woorden en daden te bevorderen dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan. Verder wordt het gevoelen uit gesproken, dat het regeerbeleid, dat mede heeft geleid tot de hui dige diep schokkende toestand, veroordeeld moet worden en dat de regering alsnog maatregelen van effectieve strekking heelt te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonese bevolking. Door enige deputaten werd over de voorgestelde uitspraak het woord gevoerd, waarbij het ge voelen naar voren kwam, dat de bewoordingen, waarin deze ge steld is, eigenlijk te slap zijn. Mr dr P. G. Knibbe uit Leiden betreurde in deze het gebrek aan optreden van de zijde der A.R. Kamerleden. Dr Schouten wees er op, dat hier niet de plaats was voor be schouwingen over het beleid der A.R. fracties, waarop mr dr Knib be verklaarde, zich op andere wij ze tot de kiesverenigingen te zul len wenden. Voorts kwam aan de orde een voorstel tot de uitgifte van een speciaal blad ter toezending aan alle leden van de kiesverenigingen en tot dat doei de afdracht aan het Centraal Comité per jaar en per lid te verhogen van 50 cent tot 1.25 gld. per jaar. Na brede discussie werd dit voorstel aanvaard met slechts en kele stemmen tegen. Europese handel voor 75 pet. vrij in 1951? De ministers van financiën van de landen van het Europese Her stelprogramma zijn gisteren te Parijs bijeengekomen om een plan uit te werken voor een vrijer han delsverkeer, waarbij gestreefd wordt naar een liberalisatie van 75 pet. tegen het begin van 't vol gende jaar. In het kader van de overeenkomst betreffende de Europese Betalingsunie zijn de aangesloten landen reeds verplicht tot een liberalisatie van de han del van 60 pet. Britse Lagerhuis in nieuw gebouw. Volksvertegenwoordigers in de rij. Donderdag is officieel het nieu we gebouw van het Britse Lager huis in gebruik genomen. Het oude gebouw werd in Mei 1941, bij Duitse luchtaanvallen op Londen, verwoest. Toen de deuren onder het gelui van de „Big Ben", wer den geopend door Koning George, stroomden de eerste 150 leden van wie er enigen sinds liet aan breken van de dag hadden ge wacht het nieuwe gebouw bin nen. Het eerste lid van het Lager huis, dat binnentrad, was 6 uur voor de opening reeds aanwezig. De gearresteerde communisten in Limfc rg. Over de arrestatie van enige communisten in Limburg deelt de Officier van Justitie te Maas tricht mede, dat het twee geval len betreft, waarin aan een ge deserteerde militair( in geen van beide gevallen communist) huip werd verleend om naar België uit te wijken. Bij het eerste geval zijn drie der gearresteerde communisten, bij het tweede vijf hunner betrok ken. Dat zich meerdere gevallen hebben voorgedaan is tot nu toe niet gebleken. Uiterlijk onbewogen hoorde gis termorgen voor de Bijzondere Strafkamer der Utrechtse Arron dissementsrechtbank de thans 49- jarige C. van Geelkerken, tijdens de bezeting plaatsvervangend lei der van de N.S.B. en bovendien leider van de Jeugdstorm, alsmede inspecteur-generaal van de voor- matige Landwacht, zich tot le venslange gevangenisstraf veroor delen. Van Geelkerken bevindt zich sedert de bevrijding in ge vangenschap. De laatste jaren is hij gevangen gehouden in de strafgevangenis te Utrecht. De president, prof. mr L. W. G. Scholten, die het vonnis voorlas, deelde hem mede, dat hij acht da gen de tijd heeft om in cassatie te gaan. Een dode en een ernstig gewonde bij autobotsing. Gistermiddag is op de Rijksweg MaastrichtVaals een Ameri kaanse jeep tegen een autobus van de Limburgse Tramweg Mij. gereden. De bestuurder, de heer Ch. Mordaent, werd zwaar ge wond, terwijl de naast hem zit tende Franse Canadees W. J. Stepher bij de botsing gedood werd. Inwoningsdrama. De politie te Amsterdam is overgegaan tot de arrestatie van een 61-jarige onderverhuurder, die een 24-jarige arbeider en diens 20-jarige echtgenote, die bij hem inwonen, met een hakmes heeft bedreigd. De mem is opgesloten en zal worden vervolgd wegens een po ging tot doodslag. Lesvliegtuig maakte noodlanding bij Ovezande. Gistermorgen heeft een les vliegtuig uit Woensdrecht een noodlanding gemaakt op een kla verveld van de landbouwer v. d. Dries te Ovezande. De vliegenier was door de mist de richting kwijtgeraakt en slaag de er in het toestel onbeschadigd aan de grond te zetten. Na ongeveer een uur is het vliegtuig weer opgestegen om te rug te keren naar het vliegveld te Woensdrecht. MIN. MANSHOLT Viik RICHTTE DE OPENING. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten is gis termiddag het nieuwe gebouw van de Rijkslandbouwwintersehool te Schoondijke officieel in gebruik gesteld door minister S. L. Manshoit. Bjj deze gelegenneid zijn zeer vele goede woorden ge wijd aan de voortvarendheid van de bevolking van West-Zeeuwsch Vlaanderen na de ramp, die deze streek trof. In het bijzonder werd geroemd de eendrachtigheid, waarmede de verschillende gemeentebesturen hebben samengewerkt bij de totstandkoming van deze school. zonder voor die van boerderijen, ook die van Belgische eigenaren. Ook aan de Commissaris der Ko ningin en het Prov. Bestuur bracht de burgemeester dank voor de medewerking. Een bijzonder dankwoord richtte de burgemees ter tot de andere burgemeesters voor de medewerking, die zij, alle chauvinisme opzij zettend, ver leenden. Hij wees op de resulta ten, die er zouden kunnen worden bereikt, wanneer men ook op an dere gebieden zou samenwerken. Dankwoorden ontving ook de heer L. van Dijk, directeur der school, aan wiens pioniersarbeid voor een groot gedeelte de stichting van de school is te danken. MINISTER MANSHOLT. Minister Manshoit toonde zich erover verheugd, dat men in West-Zesuwsch Vlaanderen naast de wederopbouw is voortgegaan met een uitbouw, nodig voor de verdere ontwikkeling van dit ge bied. Hij wees op het hoge peil, dat het landbouwonderwijs de laatste halve eeuw heeft bereikt in Nederland. Dit is hoger dan in andere landen en daardoor is Ne derland zeer bevoorrecht. Hij betoogde, dat het weten schappelijk onderzoek op land bouwgebied alleen niet voldoende is, doch dat er daarnaast land- Burgemeester F. A. van Rose- velt van Schoondijke kon, in de cantine van het arbeidersiogeer- kamp, waar de bijeenkomst plaats had, velen welkom heten. Aan wezig waren, naast de minister, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot, de Griffier der Staten, Dr B. D. H. Tedegen, de heren C. Hamelink en C. Philipse, leden G. S., de hear M. D. A. Glerum, van de prov. directie van de We deropbouw, ir M. A. Geuze, voor zitter der Z.L.M. en alle burge meesters van West-Zeeuwsch Vlaanderen. Burgemeester van Rosevelt noemde het een blijde dag voor de gehele streek. Hij ging verder de totstandko ming na van de R.L.W.S. te Schoondijke. In 1938 werd begon nen aan de voorbereidingen. Op 12 Januari 1943 verscheen de be schikking in de Staatscourant tot stichting van een R.L.W.S. te Schoondijke en op dezelfde dag begonnen ook reeds de lessen in de raadszaal van het gemeente huis. Dank bracht de burgemees ter voor de ondervonden ministe riële medewerking. Hij vroeg de aandacht van de minister voor de verdere weder opbouw van de streek, in het bij- bouwvooriichting moet zijn en dat daarmee weer gepaard moet gaan het landbouwonderwijs. Deze drie eenheid is nodig om de positie van de landbouw te behouden. Zeer goede woorden wijdde de minister aan de gemeentelijke sa menwerking, waaruit deze school ontstond. Hij stelde deze aan het hele Nederlandse volk ten voor beeld. Hij sprak tenslotte zijn bes te wensen uit voor de toekomst van deze school. ANDERE SPREKERS. Jhr. mr de Casembroot zei, dat ook het Prov. Bestuur zeer ver heugd was over de opening van deze school. Schoondijke werd zeer zwaar getroffen, maar de wederopbouw verloopt goed. Hij prees de goede geest in W.-Z. Vlaanderen, die hij veelbelovend noemde voor de ontwikkeling van de streek. Als voorzitter van de raad van toezicht sprak de heer M. J. Ver- brugge, burgemeester van Water landkerkje, die het begin van het landbouwonderwijs en de ontwik keling ervan in dit gebied schet ste. Ook namens de landbouw organisaties vertolkte de heer Verbrugge de grote vreugde over de totstandkoming der school. Hij drong er bij de minister op aan zoveel mogelijk de inpolde ring te stimuleren om daardoor enigszins tegemoet te komen aan de drang van jonge boeren naar een eigen bedrijf. Ook deed hij een dringend beroep op de minis ter em de bedryfsvryheid van de boer zoveel mogelijk te respecte ren. Hij uitte de vrees, dat ver schillende aangekondigde maat regelen deze vrijheid weer zouden beperken en hij was bang, dat weer een leger van controleurs de boeren zullen gaan controleren. Namens de Ver. van B. en S. sprak burgemeester P. F. van riootegem van Sluis en namens de Ver. van Oud-leerlingen de neer Maurice de Bruyckere. Hij bracht in het bijzonder dank aan dr ir D. S Huizinga, de vroegere directeur landbouwonderwijs, die een groot aandeel had in de tot standkoming van de school en te wiens ere in de school een een voudige steen met zijn portret is aangebracht. Ook bracht hij hulde aan de directeur, de heer L. van Dijk, voor al hetgeen deze deed voor de ontwikkeling van het landbouwonderwijs. Mevr. van Dijk ontving een bloemenmand. Dr ir Huizinga dankte voor de hem bewezen eer. De heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltconsu- lent, sprak namens het college van landbouwvoorlichtingsambte naren. Jhr. J. van Vredenburch, voorzitter van de Ver. „Het Ne derlandse Trekpaard" feliciteerde als vriend de heer van Dijk. Ir M. A. Geuze, de voorzitter der Z. L. M. en van de Zeeuwse Agrarische Raad, zei, dat nog steeds te weinig boerenzoons de R.L.W.S. bezoeken. Hij herhaalde het verzoek van de heer Verbrug ge de bedrijfsvrijheid van de boer zoveel mogelijk te respecteren. De directeur der school, de heer van Dijk, schetste tenslotte aan de hand van verschillende uitspra ken van schrijvers, zowei klassie ke als moderne, de betekenis, die men in de loop der eeuwen aan de landbouw heeft toegekend. Hij be antwoordde verder de sprekers. Nadat nog verversingen waren aangeboden ging het gehele gezel schap naar de nieuwe school. Hier bood Jantje Becu, het zoontje van de secretaris van de raad van toe zicht, minister Manshoit de sleu tel aan, waarmee deze het nieuwe gebouw officieel opende. Daarna bezichtigde het gezelschap de nieuwe schooL Te Utrecht werd in een feestelijke bijeenkomst in Tivoli het feit herdacht, dat 20 jaar geleden de Bond van Nederlandse Plat telandsvrouwen werd opgericht. Onder de ongeveer 1500 deel nemende vrouwen waren er velen in klederdracht, waarbij Zeeland zeer sterk vertegenwoordigd was. Op de foto ziet U een aantal Zeeuwse dames in verschillende klederdrachten en wel van links naar rechts de vertegenwoordigsters van: Zuid- Beveland, Walcheren, Axel, Zuid-Beveland (het nieuwe streek- costuum, hetwelk men probeert in te voeren) Zuid-Beveland en Walcheren. Gistermorgen hebben de advocaten van de beide partijen in kort geding gepleit voor de president van de Amsterdamse Recht bank, in het proces, dat door de vertegenwoordiger van de Repu bliek der Zuid-Molukken in Nederland, dr J. P. Nikijuluw aanhangig is gemaakt tegen de Kon. Paketvaartmjj, die haar schepen be schikbaar stelde voor het vervoer van Indonesische troepen naar Ambon. De verdediger van de Zuid-Molukken, mr dr C. Berkhouwer te Alkmaar, stelde de eis, dat de K.P.M. zal worden veroordeeld tot staking van haar medewerking by het troepen- en materiaalver- voer, aangezien de Republiek Zuiu-Molukken dit beschouwt ais een schending van Ronde Tafelconferentie-overeenkomst en een on rechtmatige daad. Mr Berkhouwer betoogde, dat bij de Renville-overeenkomst de beginselen van Linggadjati zijn bevestigd. Hierdoor is de on af hankeiijkheid der volkeren van Indonesië vastgelegd en is bepaald, dat Indonesië zou zijn een souvereine staat op federale grondslag met een grondwet, die langs democratische weg tot stand is gekomen. En dit is in de R.T.C. bevestigd. Op grond hiervan heeft het volk van de Zuid-Molukken het recht zich zelf onafhankelijk te verklaren. De Republiek Indonesië ge doogt niet, dat eiseres haar onaf hankelijkheid niet tot gelding brengt en haar eigen status be paalt ten opzichte van de Unie partners. Indonesië dwingt de Republiek der Zuid-Molukken tot inlijving bij de R.I. en heeft daartoe een aanvalsoorlog on dernomen. Mr Berkhouwer wees er voorts op, hoe op 28 September 5 K.P.M.-schepen in convooi met oorlogsschepen van de R.I., de kust van Ambon naderden, het bombardement door de oorlogs vaartuigen afwachtten en daar na dichter onder de wal kwa men om met eigen motorboten en laadbakken, oorlogsmateria len en troepen aan wal te zet ten. Nog tijdens deze actie is vanaf een der K.P.M.-schepen een pro testtelegram geseind naar Radio Scheveningen, doch dit werd ge weigerd ter voorkoming van on rust in Nederland. De verdedi ger kwam tenslotte tot de con clusie, dat de K.P.M. heeft deel genomen aan oorlogshandelin gen en daardoor schade toege bracht aan de vermogensrechten van eiseres. Mening der K.P.M. Vervolgens was het woord aan de advocaat van de K.P.M. mr De V. S. en Canada hebben overeenstemming bereikt over een programma, dat voorziet in een samenwerking op het gebied van de vervaardiging van oorlogs materiaal. Het Amerikaanse nationale gezagsorgaan voor pro ductie heeft het uitvoeren van bouwkundige werkzaamheden ten behoeve van amusement en re creatie verboden, teneinde mate rialen voor de bewapening te spa ren. De Sowjet-Unie heeft na een boycot van negen maanden een bijeenkomst van de militaire stafcommissie der V.N. weer bij gewoond. De Canadese regering heeft besloten de staat van oor log met Duitsland te beëindigen, zodra dit mogelijk is. Oud-ka pitein Westerling is volgens Reu ter van plan een nachtclub in Brussel te openen, welke gefinan cierd zou worden door een voor aanstaande Belgische industrieel. Westerling zou onderhandelen over de aankoop van de club „Porte Royale", één der centra van het Brusselse nachtleven. Het troepentransportschip „Skau- gum" zal niet in Rotterdam, maar in Amsterdam aankomen. Zondag morgen om elf uur begint de de- barkatie. De politie te Den Hel der heeft de gemeente-ambtenaar L. gearresteerd onder verdenking van valsheid in geschrifte en po ging tot verduistering. Minister s'Jacob is gisteren te New York aangekomen. Th. Masthoff, die de Nederland se rechter niet bevoegd achtte te treden in de vraag of het op treden van de Republiek Indo nesië al of niet onrechtmatige overheidsdaden inhoudt. Noch de Nederlandse rege ring, noch die van enig ander land heeft door handelingen of gedragingen zelfs stilzwijgend deze republiek erkend. De dag vaarding zo vervolgde mr Masthoff is nietig, zo de eisende partij geen rechtsper soon is. Erkent de rechter wel de Re publiek der Zuid-Molukken als de eisende partij, dan rijst de vraag of de Republiek Indonesië onrechtmatige daden zou plegen tegen eiseres en zo ja in hoe verre de K.P.M. zich mede daar aan schuldig kan maken. Deze laatste beantwoordde pleiter ontkennend. Pleiter legde tenslotte een ad vies over van prof. mr A. J. P. Tammes, hoogleraar in het vol kenrecht aan de universiteit te Amsterdam, waarin deze zich uitspreekt over de vragen op volkenrechterlijk gebied, die aan de orde zijn gekomen. De conclusie van antwoord van de K.P.M. is, dat de presi dent zich onbevoegd dient te verklaren van de ingestelde vordering kennis te nemen, sub sidiair de dagvaarding nietig dient te verklaren, althans niet- ontvankelijk. Zou eiseres in het gelijk wor den gesteld, dan zou het ver voer van troepen de K.P.M. op een dwangsom van f250.000 per dag komen te staan ingevolge het contract tussen de Republiek Indonesië en de K.P.M. Voorts zei hij, dat de K.P.M. in geen geval materiaal ter beschikking zou hebben gesteld voor het aan land brengen van troepen en al dus mee zou hebben gedaan aan oorlogshandelingen. De uitspraak is bepaald op Donderdag 2 November. NeiL-landse resclufie in politieke co:"ie der V.N. De politieke commissie van de V.N. heeft een Nederlandse reso lutie behandeld, waarin wordt verklaard, dat het voor het in standhouden van de vrede nood zakelijk is, dat tegen agressie ver enigde actie wordt ondernomen, dat ieder land zich bereid ver klaart doeltreffend internationaal toezicht van de V.N. op de pro ductie van atoomenergie te aan vaarden, teneinde een verbod van atoomwapens mogelijk te maken en dat alle landen zich bereid ver klaren tot een regeling betreffen de hun algemene bewapening en hun strijdkrachten met het doel tot een geleidelijke vermindering te komen. De waarnemende Poolse con sul-generaal te Londen, Zygmunt Schrieber, is ais zodanig afgetre den. Hij heeft de Britse regering om asyl als politiek vluchteling verzocht. Hij is de vijfde van de ambassade, die dit vraagt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel weer. Weersverwachting geldig tot vanavondOverwegend droog weer met overdrijvende wolken velden. Meest zwakke vrind. In het Noorden van het land echter matige Oostelijke wind. In de och tend op veie plaatsen lichte vorst, Vanmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. i

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1