Kabinet-Drees dreigt met aftreden „Ook het stilliggen is gevaarlijk" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Recht of rust? Belastingpolitiek het struikelblok Consequenties van amendement-Lucas onaanvaardbaar Zuid-Koreanen heden aan Mandsjoerijse grens Wegen in Zeeland eisen grote bedragen, Geslaagde ploegdemonstratie in de Wilhelminapolder* Landbouwers uit alle delen des lands kwamen kijken. Tekort Prov* Stoombootdien sten op twee millioen geraamd SNIPPER NIEUWS UTO*ve gachonr „BmuwscIi Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voratstr. 8C, Tel. 3438, bti geen gehoor voor advertentie» 3970, voor redactie 2435. Gi"> 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG No. 1698 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Frunco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 26 OCT. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholcn; K. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.25 in, onder 17.22 u. Maan op 17.29 u., onder 9.25 u. Hoogwater op Vrijdag 27 Oct.1 .Vlissingen: 2.33 u. 2.15 m„ 14.41 u. 2.13 m, Terneuzen: 3.02 u. 2.30 m., 15.11 u. 226 m Wemeldinge: 4.24 u. 1.82 m., 16.33 u. 1.72 m., Zierikzee: 4.12 u. 1.55 m., 16.19 u. 1.46 m. Er is dezer dagen weer veel geschreven over de arbeid ten bate van het recht tussen de «taten, zoals die o.m. door de Organisatie der Verenigde Na ties na de oorlog is verricht. Meer nog dan over recht, hoort men echter over vrede spre ken als het grote doel. Dikwijls krijgt men de indruk, dat men deze twee zaken, vrede en recht, vereenzelvigt. Dat men meent, dat het recht automatisch ge diend is, als de vrede maar werd hersteld of gehandhaafd. En dat, terwijl het immers juist anders om is, daar werkelijke vrede alleen kan worden gesticht op het fundament der gerechtig heid. Vergeet men dat, dan gaat men al spoedig in plaats van echte vrede slechts eigen rust zoeken, desnoods ten koste van het recht. Nederland weet hiervan mee te spreken. Nog vers ligt het in ons geheugen, hoe ons in de In donesische kwestie keer op keer internationale bemiddelingspo gingen werden opgedrongen, die er enkel op gericht waren het conflict met de Republiek tot elke prijs bij te doen leggen. Niet het recht in de eerste plaats, maar de rust moest te rugkeren. Want een open £on- flict, zo meende men, bedreigde de wereldvrede, de rust in de wereld. Ambon wordt in deze dagen al mede het slachtoffer van deze begripsverwarring, die uiterlijke rust voor vrede houat. Het is dan ook niet alleen, om dat wij Nederlanders speciaal bij het lot van dit eiland betroK- ken zijn, dat de ontwikkelingen daar onze bijzondere aandacnt vragen. In de strijd, die om deze nietige uithoek van de wereld gevoerd wordt, botsen namelijk tevens de geesten van deze tijd. En daardoor gaat wat zich daar afspeelt ver uit boven een ge beuren van plaatselijk belang, welk bitter lijden dit op zichzelf ook reeds betekent. Ambon heeft de ene poging na de andere aangewend om de wereld voor zijn zaak te inte resseren. Het ene beroep na liet andere werd gedaan op Nedev- land, Australië en de Verenigde Naties. Met schamel resultaat. Totdat eindelijk ten lange leste de commissie van de Verenigde Naties in Indonesië een rappoit naar Lake Success zond over het gewelddadig optreden van de Republiek tegen de Zuid-Mo lukken. Wie verwachten zou, dat de Veiligheidsraad nu op korte ter mijn recht zou doen, vergist zich schromelijk. Er wordt inde „hoofdstad van de vrede", zoals een propaganda-uitgave van da V.N. Lake Success dezer dagen noemde, in onofficiële gesprek ken druk geredetwist, of de zaak-Ambon nu werkelijk ter tafel moet komen. Amerika is hier tegen, omdat.... men be vreesd is de Aziatische staten daardoor tegen het Westen op te zetten. En die staten heeft men immers nodig tegen het Sowjet- blok! Ook hier wil men dus geen recht, maar rust. Zelfs onder zoeken wil men de zaak niet Het doet er niet toe of een vols onder onrecht bezwijkt, als men zelf maar in vrede leven kan Tegen z.g. „aggressie" is men wel heftig gekant, maar blijk baar alleen, wanneer men eigen veiligheid daardoor onmiddellijk of op den duur bedreigd acht. Zo ziet men, hoe ondanks alle schone leuzen het eigen be lang de wereld regeert. Zelf wil de mens in veiligheid en welvaart leven. De spreuk uit de bezettingstijd: „Vrede is met afwezigheid van oorlog, maar aanwezigheid van God", is voor hem niet zinvol, maar onzinnig. Voor eigen recht staat hij pal maar hèt recht laat hem koud. De Tweede Kamer is gistermiddag nog niet gereed gekomen met de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van In komsten- en loonbelasting. De debatten gingen vooral over een Dinsdag ingediend zeer in gewikkeld amendement van de heer Lucas (K.V.P.), dat beoog de een extra verzachting voor de z.g. middengroepen, hetgeen de schatkist f 45 millioen zou kosten. Minister Lieltinck bracht hiertegen grof geschut in werking en verklaarde, dat, bjj aanneming van het amendement, de mogelijk heid van aftreden van het Kabinet zeer groot is. De heer Lucas had gistermid dag in zijn amendement nog een wijziging aangebracht en becijfer de, dat het een paar honderd gul den verlaging zal betekenen voor de inkomens der middengroepen. Minister Lieftinck gaf in eerste instantie te kennen, dat hij het amendement-Lucas niet onaan vaardbaar had verklaard, maar dat de gevolgde methode, de in- Vertrouwensmotie in regering Natsir aanvaard Met 118 stemmen voor en 73 tegen heeft het Indonesische par lement gistermiddag de vertrou- wensmotie in de regering Natsir aanvaard. Het verzoek tot bespoediging der behandeling dezer motie werd door de leden van het parlement met 116 tegen 79 stemmen aan vaard in eeri rumoerige ochtend vergadering, tijdens welke men somwijlen trachtte, elkaar het spreken onmogelijk te maken door asbakjes e.d. te laten vallen. Drie en dertig saluutschoten kondigden de burgerij aan, dat Soekarno en Hatta gistermorgen 10 uur de eed hadden afgelegd in de Volksvertegenwoordiging. Frans regeringsvoorstel goedgekeurd. De Franse Nationale Vergade ring heeft vanmorgen vroeg de motie van de regering om het plan betreffende de vorming van een Europees leger goed te keu ren, met 849 tegen 235 stemmen aangenomen. houd van het voorstel en de con sequenties onaanvaardbaar zijn. Na de aangebrachte wijziging is het nog zo, dat er een verdeling zou komen, welke uit sociaal oog punt niet wenselijk is. Namens het Kabinet verklaar de de heer Lieftinck, dat het amendement, zoals het nu luidt, niet voldoet aan de minimum eisen, die aan een reëel verschui- vingsvoorstel moeten worden ge steld. Bij intrekking van de wets ontwerpen is er geen denken aan, dat met 1 Januari nieuwe ont werpen kunnen worden ingevoerd. Ook de huurverhoging zou daar door van de baan zijn. De tweede mogelijkheid is, dat de minister zijn portefeuille zou ter beschik- dat ze in elkander overgaan. „ONDER DE ZWEEP". De heer Oud (V.V.D.) vond het een bezwaar, dat de Kamer zo moet werken onder de zweep van een Kabinetscrisis. Is het wel juist, op deze wijze spanningen te verwekken? De minister gaf in overweging om de beslissing over het amen dement-Lucas aan te houden, tot dat een aanvullend „verzwarings" amendement zal zijn ingediend. Daarna kan de regering over het geheel beslissen-. De minister be toogde, dat in het wetsontwerp een stuk Kabinetspolitiek is ver vat. De regering stelt dus geens zins de Kabinetskwestie om een ondergeschikte zaak. Tegen vijf uur werd de verga dering geschorst. Om tien minu ten over zeven werd ze heropend en toen stelde de voorzitter voor, de beraadslaging te schorsen tot Donderdag 2 November. Hij voeg de hieraan toe, dat er een rede lijke kans op de mogelijkheid van een oplossing aanwezig is. De mi nister heeft zich bereid verklaard nader overleg te plegen. Hij is be reid in overweging te nemen een sociaal en economisch verant woorde verlaging der directe be lastingen, o.m. voor de midden groepen, maar daartegenover een Minister s'Jacob naar Washington vertrokken. Met de K.L.M.-Constellation „Rotterdam" is de minister van oorlog en marine, mr H. L. s'Ja cob, gisteravond naar Washington vertrokken, om deel te nemen aan de conferentie van ministers van defensie der landen, aangesloten bij het Atlantische Pact. Hij zei te verwachten, dat het Franse plan de besprekingen in Washington zal bemoeilijken. Er komt n.l. nu een geheel andere gedachte naar voren dan die, wel ke de in September j.l. gehouden besprekingen der ministers van buitenlandse zaken beheerste. Bovendien is het plan Pléven gekoppeld aan het plan Sehuman. De minister geloofde niet, dat het Franse plan consequenties voor Nederland inhoudt. Wèl heeft één en ander tot gevolg, dat hij per soonlijk weinig verwachtingen koesterde omtrent de besprekin gen in Washington. king stellen. Deze mogelijkheid volledig sociaal en economisch grenst zo nauw aan de derde, het verantwoorde compenserende ver aftreden van het hele Kabinet,1 hoging van andere belastingen. Chinese communisten beschoten Amerikaanse jager. Verwacht wordt, dat de Zuid- Koreaanse troepen vanmiddag de grens tussen Mandsjoerjje en Noord-Korea zullen bereiken. Vol gens een frontberlcht bevindt de Zuid-Koreaanse zesde divisie zich te Kodjang, 29 km. van de grens. De Britten staan bjj Faktsjon, 90 km. van de grens. Van het algemeen hoofdkwar tier te Tokio is opdracht ontvan gen gebruik te maken van wat er BegrotingenderWegenfondsen voor 1951. Door Ged. Staten zijn thans aan de Provinciale Staten aange boden de begrotingen van het Provinciaal en Tertiair Wegen fonds. Het bedrag, dat in de begroting van het Prov. Wegenfonds is uit getrokken voor wegverbëtering, beloopt f 930.000.(in 1950 f 1.005.000.De bijdragen in kosten van onderhoud der wegen zijn opnieuw geraamd op f 48.000. Het aandeel in de opbrengst der motorrijtuigenbelasting zal ver moedelijk f 704.000.bedragen (v.j. f 640.000). Bedroeg het voor delig saldo in 1949 f 350.000. het ia^t zich aanzien, dat de re kening over 1950 een voordelig saldo van f 275.700.zal opleve ren. Voor de verbetering van de weg tussen Zierikzee en Renesse is een bedrag van f 195.000.ge raamd, terwijl de wegverbetering MiddelburgSouburg opnieuw op de begroting voorkomt met een totaalbedrag van een half mil lioen. De verbeteringen van we- Alsof ook hier niet gelden zou: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid en al deze dingen, welvaart, vrede en vei ligheid, zullen U toegeworpen worden. gen voorkomende op het nader vast te- stellen urgentieplan 1951 zullen een bedrag van f300.000. vergen, terwijl de beplanting van wegen is geraamd op f 10.000. Van dit totaalbedrag ad f 1.005.000.— komt f 930.0Ö0.— ten laste van het fonds. Tertiaire wegen. In verband met de beperkte middelen kan wat het Tertiair Wegenfonds betreft een bedrag van ten hoogste f400.000.voor wegverbetering worden uitgetrok ken. Op deze basis kan bijna f 620.000.voor wegenverbete ring worden bestemd. De kosten van onderhoud zijn geraamd op f9000.— (v.j. f8000.—), terwijl de opbrengst van de motorrijtui genbelasting f 16.000.hoger wordt geschat dan in 1950, n.l. op f 176.000.De bijdrage der Pro vincie moest met f 50.000 worden verhoogd en zal nu f 250.000. bedragen. Er is een batig saldo geraamd van f 6860.Het batig saldo over 1949 bedraagt f 47.027.10, hetgeen aanmerkelijk lager is dan in 1948, toen het sal do f216,319.26 bedroeg. De Deense regering is Donder dagochtend vroeg afgetreden, na dat zij in de Tweede Kamer met vier stemmen een nederlaag had geleden. De minderheidsregering van Hans Hedtoft is sinds 1947 aan het bewind geweest. aan strijdkrachten nodig is om de Mandsjoerijse grens te bereiken. Dit zou een wijziging betekenen van de vroegere instructie, dat de Amerikaanse en Engelse troepen op 30 km. van de grens zouden moeten halt houden en dat alleen Zuid-Koreaanse troepen de bezet ting van Noord-Korea zouden voltooien. Dinsdag is een Amerikaanse „Mustang" jager door luchtdoel artillerie, die aan de Chinese zijde van de Noord-Koreaanse grens stond opgesteld, getroffen en in zee gestort. De vlieger werd op gepikt door een oorlogsbodem. Volgens een te New York uit gezonden bericht uit Korea zijn Amerikaanse mariniers Woensdag te Wonsan, aan de Oostkust, ge land, ais voorhoede van een strijd macht van 50.000 man. INVASIE IN TIBET. Het Chinese communistische nieuwsagentschap heeft bekend gemaakt, dat het Tweede Leger door de Chinese comm. regering belast is met de opmars in Tibet „ter voltooiing van de eenmaking ,van geheel China en van de natio nale verdediging in het Westen". Dit bericht bevestigt de jongste geruchten, dat Chinese troepen in Tibet zijn binnengedrongen. PRINS BERNHAKD TERUG. Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig in ons land terug gekeerd. Hij ontving reeds een uur later op het paleis Soestdijk de hoofden van de Rijkslucht vaartdiensten van een groot aan tal Europese landen, die op het ogenblik in Nederland bijeen zijn. KAMPERLAND. Dinsdagavond vergaderde de afd. van de N.C.V.B. o.l.v. mevr. Verburg. Mevr. Fraanje uit Goes behandelde het boek: „Vrouwen van vandaag", waarvan zij de in houd zeer overzichtelijk en duide lijk weergaf. Een drukke bespre king volgde. Voorstel voor een kanaal tussen Albertkanaal en Rijn De Antwerpse volksvertegen woordigers Koninckx en Joris (Lib.) hebben op de begroting van buitengewone ontvangsten en uit gaven voor 1950 een amendement ingediend, waarin wordt voorge steld een bedrag van fr.- 1000.000.000 uit te trekken voor de bestudering en de eerste werk zaamheden voor de aanleg van een verbindingskanaal tussen het Albertkanaal en de Rijn. In hun motivering merkten de voorstellers op, dat, ondanks het gerechtvaardigde aandringen van België, de Nederlands-Belgische commissie voor de waterwegen en havens er niet in geslaagd is tot een overeenkomst te geraken betreffende een kanaalverbinding tussen Antwerpen en de Rijn. „De onverzettelijke tegenstand, die van Nederlandse zijde aan de dag wordt gelegd tegen de aan leg van een Moerdijkkanaal, dwingt de regering en het Belgi sche parlement dus zonder ver wijl een andere verbinding tot stand te brengen tussen de natio nale haven en zijn Duitse achter land", aldus het amendement. Ronkende tractoren en zware klei. Uit alle delen des lauds waren gisteren landbouwers naar Zeeland gekomen, waar, in de Wilhelminapolder by Goes, een landelijke ploegdemonstratie werd gehouden. Deze demonstratie was georga niseerd door de Technische commissie voor de Landbouw in Zee land, In samenwerking met de Technische Commissie-sectie Kiel van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, de Lanue- lyke Stichting voor de Landbouw, het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie en de Rykslandbouwvoorlichtingsdienst ploegdiepte van 22 c. constant ge houden worden, terwijl ten slotte de zware grond extra eisen stelde. Over het algemeen waren de re sultaten niet onbevredigend al waren er verscheidene ploegen die niet aan de eisen konden voldoen. Dit lag echter niet alleen aan de ploegen, doch ook aan de bijbe horende trekkers. Van groot be lang was namelijk of men de trekkers goed bij de ploegen had weten aan te passen en men ze zo had gesteld, dat de bestuurbaar heid van de trekker er niet onder leed. Dank zij het droge weer vol deden de wieltractoren goed in de zware klei de zwaarste in Zee land die door de Mij. „De Wil- helminapolder" zelf steeds met rupstrekkers wordt bedwongen. Zij tenslotte nog vermeld, dat de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst uit Kruiningen van deze demonstratie gebruik bad ge maakt met een interessante stand voor de dag te komen, waarvoor ook zeer veel belangstelling be stond. In de anders zo verlaten polder stonden thans honderden auto's bijeen, terwijl op geregelde afstan den van elkaar de deelnemers, acht en twintig fabrikanten uit het gehele land, hun ploegen de monstreerden voor zeker meer dan 3000 belangstellenden. Niet minder dan 42 fabrikanten hadden zich voor deze demonstra tie opgegeven, doch men kon er slechts 28 een plaats geven. Voor iedere ploegschaar was een veld beschikbaar van 15 m. breed en 150 m. lang. Er waren althans voor Zee land verscheidene nieuwe ty pen ploegen aanwezig. We noe men hier de Rumpstadt 2 weg- ploeg van Fa. Brinkman en Nie- meyer te Dordrecht, de Ford Ran- somes Wentelploeg van fa. M. de Dreu en Co. uit Goes, de Zala- wentelploeg van Zala's Ploegfa- brieken uit Dordrecht en de Zala- kantelploeg. Des morgens en des middags werd er gedemonstreerd. De heer ir P. W. Bakker Arkema, Rijks- landbouwconsulent voor Land bouwwerktuigen, heeft tussen de bedrijven door een beschouwing over het gedemonstreerde gege ven. De heer A. Minderhoud, di recteur van de Wilhelminapolder en voorzitter van de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, heeft tussen de middag de deelnemers en organisatoren voor hun mede werking dank gezegd. De ploegen moesten aan drie voorwaarden voldoen. Ten eerste moest de grond goed worden om gelegd, ten tweede moest een Begroting voor 1951 verschenen. Ondanks het feit, dat er nu veergelden worden geheven, zal het tekort van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland voor 1951 meer dan f 2.000.000 belopen. De Rijksbijdrage zal voor dat jaar dan ook bijna dit bedrag moeten bedragen, om de algemene exploitatierekening sluitend te maken. Voor het eerst worden in de begroting nu ook de opbreng sten van die veren, die vorig jaar nog grotendeels vrij waren, ge raamd. Zij worden geschat op on geveer I 330.000. De nadelige exploitatiesaldi zijn als volgt geraamd: Vlissingen Breskens f 937.050; Terneuzen Hoedekenskerke f 226.925; Krui ningenPerkpolder f738.300; ZierikzeeKatscheveer f 111.925; KortgeneWolfaartsdijk f 14.330; VeereKamperland f 9435. WESTER-SCHELDE. De exploitatiekosten van de motorschepen „Prins Bernhard" en „Koningin Juliana", die de dienst Vlissingen—Breskens on derhouden, zijn resp. geraamd op f538.025 en f480.925. De aanleg plaats te Vlissingen vraagt een bedrag van f 43.000 voor onder houd e.d. en de. aanlegplaats te Breskens f 34.000. Aan inkomsten van dit veer is geraamd f 40.000 voor passagiersvervoer, f 148.000 GED. STATEN VAN ZEELAND TOT PROV. STATEN: Mededelingen over beleid In 1951. „De onzekerheid, welke op zovele terreinen bestaat, maakt het schier onmogelijk om vooruit te zien. In het bijzonder wordt daar door mede het dragen van de verantwoordelijkheid voor het linan- cieel beleid moeilijk. Dit neemt evenwel niet weg, dat verder dient te worden gegaan in de koers, waarover tussen U en ons overeenstemming van gevoelen bestaat. De mist moge het uitzicht belemmeren, er dient te worden gevaren. Ook het stilliggen is gevaarlijk. Evenwel by dit alles groeit het besef der afhankelijk heid van God. Naast en hoven het werken ryst de bede om Zijn zegen." Dit delen Ged. Staten de Prov. Staten mede In de me- j„„..e van toeiienting op de begroting der Provincie voor 1951, waarin zjj een uitvoerige uiteenzetting geven van het te voeren beleid in iiet komende jaar. Over de jaren 1945, 1946 en 1947 verkeerde de Provincie in een staat van noodlijdendheid. Na aftrek van de van het Rijk over die jaren ontvangen steun bedra gen de tekorten van de gewone aienst f 14963.59. 19H voornemen bestaat dit bedrag ten laste van de gewone dienst der jaren 1949 t.m. 1951 af te schrijven. De grote oorlogsscnade uit oor- logs- en bezettingstijd en de ten la»te van de provinciale kas be taalde herstelkosten der zeewe ring van de Karelpolder brachten consequenties mede, waarvan de financiële gevolgen ook thans nog niet geheel zijn te overzien. Een volledige oorlogsschadevergoeding is niet te Verwachten en daarom dient te worden begonnen met het vormen van een reserve. .Met betrekking tot de Karel- pouer heeft de Prov. f 1.455.571.19 voorgeschoten. Het Rijk heeft daarvan 50 pet. voor zijn reke ning genomen. Ontvangen is tot heden f 726.442.39. De Provincie zou 20 pet. te haren laste nemen, waarvoor een geldlening is geslo ten. De waarn. Commissaris wil de de overblijvende 30 pet. ten laste brengen van een te stichten polder. Daartegen rezen echter na de bevrijding ernstige bezwa ren. Vertogen om een groter aan deel voor Rijksrekening te nemen hadden geen resultaat. Deze moei lijke kwestie is thans nog in stu die. De vastgestelde rekening over 1948 levert een batig saldo van de gewone dienst op van f 158.072.70. Dit bedrag wordt gebruikt voor de vorming van een algemene reserve. ENKELE „MEEVALLERS". Op de gewone dienst over 1949 n overschot geraamd van f 400.000.—. Dit uitzonderlijk gro te saldo is jn hoofdzaak veroor zaakt door drie posten, n.l. de te gemoetkoming aan calamiteuze polders, de uitkering uit het pro vinciefonds en het dividend van de N.V. P.Z.E.M. Het voornemen bestaat van de f135.000.zijnde het netto-overschot op de raming van de tegemoetkoming aan cala miteuze polders, f 100.000.toe te voege» aan het zeeweringen fonds, omdat het zich laqt aan zien, dat de uitgaven in de naaste toekomst zullen stijgen. De uitkering uit het provincie fonds voor 1949 is geraamd op f 1.250.000.—. Aan voorschotten is ontvangen f 1.356.000 of f106.000 meer dan de raming. Aan PZEM- dividend werd ontvangen f 49.800, zodat het totaal der „meevallers" komt op een bedrag van f 290.800. Het overblijvende verschil met de f 400.000 is te verklaren door meer ontvangen leges, minder verlies prov. gasbedrijf (f 10.000), meer ontvangen aan opcenten diverse belastingen en het feit, dat van de post onvoorzien van f93.392, f 42.000 niet behoefde te worden gebruikt. DE VOORUITZICHTEN. Over de gewone dienst 1950 is nog weinig te zeggen. Het verloop laat zich niet ongunstig aanzien, vooral, omdat uit het provincie fonds meer zal worden genoten dan is geraamd, terwijl een niet onbelangrijk bedrag aan gewe- tensgelden is ontvangen. Er dient naar gestreefd te wor den, dat de Provincie haar taak. in het bijzonder op sociaal, hygi ënisch en cultureel terrein zo goed mogelijk vervult. Het laat zich aanzien, dat hier sprake is van een nog groeiende taak. Daarnaast zal getracht moeten worden de ongunstige financiële gevolgen uit bezettings- en oor logstijd teboven te komen, terwijl zo mogelijk ook overigens de fi nanciële positie dient te worden versterkt, omdat anders de con tinuïteit van het verzorgingspeil in gevaar dreigt te komen. Tenslotte zal getracht moeten worden de wegenverbeteringen en de verbeteringen op het gebied van verkeer en vervoer voortgang te doen hebben. NIEUWE POSTEN. Op de begroting zijn twee pos ten van elk f 10.000 uitgetrokken voor de provinciale bemoeiing met de volksgezondheid en de daar mede nauw samenhangende maat schappelijke steun, en voorzorg. De medische commissie van de Stichting Zeeland heeft deze zaak in onderzoek. Omtrent de bestem ming der bedragen zullen G. S. nadere voorstellen doen. Totaal is door de Prov. Staten f144.120 toegekend aan bijdragen in herstelkosten van monumenten. Uitbetaald is f 43.706, Nog enige aanvragen zijn aanhangig. Voor gesteld wordt de dotatie aan het monumentenfonds te verhogen tot f 20.000. Eveneens die aan het ter tiaire wegenfonds met f 50.000, wat ook geldt voor het wegen- onderhoudsfonds. Evenals in 1990 is f 10.000 op de begroting geplaatst voor het bibliotheekfonds. Naar het oor deel van G. S. kan dit fonds, zo nodig, ook dienstbaar worden ge steld aan de lectuurvoorziening van het platteland (het onderzoek daarnaar door de Stichting Zee land verkeert in een vergevorderd stadium) en niet slechts aan de Pyov. Bibl. VERKEER EN VERVOER. Zodra zulks mogelijk is, achten Ged. Staten het in het belang van verkeer en vervoer naar Sohou- wen-Duiveland en Noord-Beve land zeer gewenst verdere stap pen te doen tot vermindering van de vervoerstarieven, speciaal die voor goederen en vee in auto's. Over de vliegvelden wordt me degedeeld, dat van twee gemeen ten in Z. Vlaanderen nog steeds geen antwoord is ontvangen, ter wijl zes gemeenten niet bereid waren tot deelname. G. S. willen de vliegveldplannen in Z. Vlaan deren nu voorlopig maar laten rusten, totdat ook t.a.v. het vlieg veld op Walcheren men de mening, zal weten van de gemeenten op Walcheren en de Bevelanden. Voorts wordt voorgesteld, in het belang van het toerisme, on der bepaalde voorwaarden een subsidie uit de provinciale kas te verlenen van f 50.per km. rij wielpad per jaar. Ged. Staten delen mede, dat zy zich tot de regering hebben ge wend met het verzoek bouwplan nen te doen ontwerpen voor een nieuw schip voor de lyn Kruinin genPerkpolder. Voorts hebben zij de aandacht der regering ge vestigd op de noodzakelijkheid van de bouw van aanlegplaatsen, in het byzonder te Vlissingen en Breskens. De nieuwe werkplaats is> in gebruik genomen. voor vervoer van auto's en f 4000 voor vervoer van goederen en vee. Voor het veer TerneuzenHoede kenskerke bedragen deze inkom sten naar schatting resp. f 10.500, f 12.000 en f 400. De exploitatie van de beide schepen, die hier in dienst zijn, vergt ongeveer f 190.000. Voor het onderhouden van de dienst KruiningenPerk polder zijn in dienst de schepen „Koningin Wiihelmina", „Prins Hendrik" en „Willemsdorp", waarvan de exploitatiekosten zijn geraamd op resp. f 256.100, f320.800, en f194.050. De opbrengst van het vervoer van passagiers is geschat op f 9000, van auto's op f 113.000 en van goederen en vee op f 1200. OOSTER-SCHELDE. De uitgaven van de dienst Zie rikzeeKatscheveer zijn begroot op f 260.925 en de opbrengst van het vervoer van passagiers, auto's e.a. op f147.000 (v. j. f140.000). De exploitatie van de dienst Kort geneWolfaartsdijk kost f 126.850 en brengt naar schatting f 112.500 op. Tenslotte worden de uitgaven voor de veerdienst VeereKam perland geraamd op f 30.485, de inkomsten op f 21.050. De totale lasten, die op de ve ren drukken, belopen een bedrag van f 2.135.065. Het Rijk dekt met een bijdrage van f 1.999.375 de te korten van de veerdiensten over de Wester-Schelde, de Provincie zal f 135.690 moeten bijpassen ter dekking van het nadelig saldo van de overige veerdiensten. Dean Acheson heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering het initiatief van de Franse regering voof een Europees leger toejuicht. Het plan ondervindt zowel in West-Duitse regeringskringen als in de West-Duitse pers critiek. Het is mogelijk, dat de zes lan den, die over het plan-Sohuman beraadslagen, binnen twee of drie weken de overeenkonjst, die de samenvoeging verwezenlijkt, zul len ondertekenen. De Ameri kaanse export-import bank heeft toestemming gekregen twee mil lioen dollar van een lening van 15 millioen aan Joego-Slavië be schikbaar te stellen voor het ko pen van voedsel. De Ameri kaanse communistische partij heelt geweigerd te voldoen aan de bepaling van de nieuwe Ame rikaanse veiligheidswet, dat zij zich binnen 30 dagen moet laten registeren. De vrijwilligers voor Korea zullen zich op het troepen schip „Zuiderkruis" te Rotterdam vanmorgen om half tien insche pen. Ona 12 uur vertrekt het schip. De twee luitenants van het V.H.K., die met het detachement vertrekken, de dames K. M. Koop man en F. van der Plas, hebben gistermiddag in handen van de commandante van het V.K.H. de eed als officier afgelegd. Bij K.B. is mr H. A. M. van den Dries m.i.v. 16 October 1950 benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van financiën. Europese familie op Bali uitgemoord. De familie Landré in het dorp Siman nabij Den Pasar op Ball is in de nacht van Maandag op Dins dag geheel uitgemoord. De slacht offers zijn de heer Landré, diens vrouw en vier kinderen, benevens twee fabriekswachters. Zij werden vermoord door met stenguns ge wapende lieden. De heer Landré was eigenaar van de ijsfabriek „Kedaton" en gehuwd met een Balise. Dr H. M. Hirschfeld zeer ernstig ziek. De oud Hoge Commissaris in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, thans regeringscommissaris voor het Europese Herstelprogramma, is Maandagavond in Parijs zeer ernstig ziek geworden. Hij had Zondag langdurig ge confereerd met minister s'Jacob en was Maandagmorgen vroeg naar Parijs vertrokken, waar hij besprekingen voerde i.v.m. de Marshall-hulp. Maandagavond heeft hij een hartaanval gekregen van zeer ernstige aard. Zijn fami lie is naar Parijs vertrokken. Officieren va Intendance te Amsterdam beëdigd. Op de excercitieplaats van het opleidingskamp Zeeburg te Am sterdam, waar thans de opleiding gesohiedt van officieren, onder officieren en manschappen van het regiment Intendance, is gis termorgen een twintigtal officie ren door de wnd. commandant van het regiment, kolonel J. B, Lagaune, beëdigd. In een toespraak memoreerde hij, dat dit de eerste maal is, dat voor het front van de troep van het regiment Intendance, officie ren worden beëdigd. Onder de beëdigde officieren bevond zich de reserve 2e luite nant H. Kars, uit Vlissingen. Volkswagen botste bij Roosendaal op vrachtauto. Auto in brand Inzittenden uit Goes licht gewond. Gisteravond is op de Rijksweg even voorbij Roosendaal een auto ongeluk gebeurd, dat voor de be trokken personen nog goed is af gelopen. De jongeman A. Vinger ling was met drie zusters en zijn meisje in de volkswagen van zijn werkgever van Nieuwendijk op weg naar Goes. Even voorbij Roosendaal reed hij met een snel heid van goed 60 km. achter te gen een vrachtauto op. De klap kwam zo hard aan, dat de auto in brand geraakte. De inzittende meisjes liepen wonder boven wonder niet meer dan lichte kwetsuren op, terwijl de chauffeur met een hoofdwonde naar het ziekenhuis te Roosen daal vervoerd moest worden. Da vier meisjes konden met een taxi naar huis worden vervoerd. De volkswagen is uitgebrand. Het is nog niet geheel duidelijk of de vrachtauto geen rood ach terlicht voerde. C.J.M.V. Jongensbondsdag in Goes. De provinciale commissie voor het jongenswerk in Zeeland van het C.J.M.V. heeft plannen, om op 26 Mei 1951 een provinciale Jon gensbondsdag te organiseren te Goes. Men hoopt ongeveer 300 jongens in Goes bijeen te bren gen. Over het programma is nog niets bekend, wel, dat er een voor drachtenwedstrijd zal worden ge houden. Deze dag is bedoeld als een proef. Van het resultaat zal het afhangen, of herhaling ge wenst is. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog en koud weer met enkele overdrijvende wolken velden. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1