Frankrijk zal de vorming van een Europees leger voorstellen NIEUW!; PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Pléven in Franse Nationale Vergadering West-Duitsland moet zijn aandeel bijdragen „Gij stelt recht in de plaats van geweld", President Truman tot de V. N. Werken voor de vrede door bewapening Zes communisten in Limburg gearresteerd Eerste bakkerijschool in Zeeland te Goes geopend Een zilveren jubileum op Marken. Belastingpolitiek is niet vastgelopen'' SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dükstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1697 Abonnementsprijs f 3.90 p. kwartaal Fn-nco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 25 OCT. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang vaa Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.23 u., onde» 17.23 u. Maan op 17.12 u., onde* 8.10 u. Hoogwater op Donderdag 26 Oct.| Vlissingen: 2.04 u. 2.12 m., 14.11 u. 2.05 m. Terneuzen: 2.33 u. 2.27 m., 14.41 u. 2.20 m. Wemeldinge: 3.51 u. 1.81 m., 16.02 u. 1.68 m. Zierikzee: 3.41 u. 1.56 m., 15.47 u. 1.41 m. „De Franse regering zal voorstellen om, onmiddellijk na de ondertekening van liet zes-mogendheden-verdrag, dat zal voorzien ln het onder één gemeenschappelijk beheer stellen van de Euro pese steeenkool- en staalindustrie, een Europees leger te vormen. Ik hoop, dat de ondertekening van dit verdrag binnen zeer korte t(jd zal plaats vinden", aldus heeft de Franse minister-president Bené Pléven gisteren ln de Franse Nationale Vergadering ver klaard. „Elk stelsel", vervolgde Pléven, „dat, vroeger of later, recht- ztreeks of indirect, leidt tot het vormen van een Duits leger, zou wantrouwen en achterdocht ver wekken. Het vormen van Duitse divisies en het stichten van een Duits ministerie van landsverde diging zou onvermijdelijk voeren tot de wederoprichting van een nationaal Duits leger. En dat zou «en herleving van het Duitse mi litairisme betekenen. Een feit is, dat West-Duitsland, aldus minister Drees tot Korea- vrijwilligers. Op het Binnenhof in Den Haag heeft minister-president, dr W. Drees, officieel afscheid genomen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, dat zich Donderdag gaat in schepen voor Korea. Na de in carré opgestelde vier compagnieën van het detache ment te hebben geïnspec teerd, richtte de minister-presi dent zich in een toespraak tot de vrijwilligers. „Wel is het ge tij in Korea reeds gekeerd en ichijnt de georganiseerde tegen- «tand gebroken", zo zei dr Drees, „maar toch wacht u daarginds nog een grote taak: als bezet tingstroepen zult ge meewerken aan het herstel van orde en veiligheid. Dit is een historische taak omdat voor de eerste maal ln de geschiedenis gemeenschap pelijk door de Verenigde Naties wordt opgetreden tegen een agressor. Wij leveren onze be scheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen, maar omdat wij in plaats van geweld recht willen stellen". De minister-president bracht de vrijwilligers de dank over van de Nederlandse regering en van het overgrote deel van het Nederlandse volk. „Onze beste wensen vergezellen u bij de ver vulling van uw taak voor vrede, recht en veiligheid." In aansluiting op deze plech tigheid defileerden de vrijwilli gers voor het gebouw van de Hoge Raad voor de minister president en andere hoge auto riteiten. Voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel kwamen zij, hier en daar door de talrijke toeschouwers toe gejuicht, stram en militair aan- gemarcheerd. De U.N.O.-vlag en de Nederlandse driekleur wer den door hen meegedragen. Begrotingstekort 1951 nader geraamd op f 257.000.000. De minister van financiën heeft de Tweede Kamer een berekening overgelegd, volgens welke het be grotingstekort voor 1951, in de Mülioenennota geraamd op f 117 millioen, nader moet worden ge raamd op f 257 millioen. Bij het tekort van f 117 milli oen moet n.l. worden geteld f375 millioen aan uitgaven veroorzaakt o.m. door de Huurwet, het ont werp Kvveekschoolwet, salarisver- beteringen bij het onderwijs, kin derbijslag kleine zelfstandigen, ga- rantiewet voor het KNIL, pen sioenbijslag, de 5 pet. salarisver hoging voor ambtenaren enz. met de daaruit voortvloeiende verho ging van sociale lasten, de prijs stijgingen van materialen en grondstoffen en tenslotte (dit be treft f 150 millioen) de verhoogde uitgaven voor de militaire en bur gerlijke verdediging. Van deze f 375 millioen gaat af i 250 millioen, zijnde het voor deel voor 't Rijk van te verwach ten hogere opbrengsten der mid delen, waarbij rekening is gehou- de met de fiscale gevolgen van g. stegen lonen en prijzen, zomede met de gevolgen van de aanhan gige belastingontwerpen. Het al dus berekende extra tekort van f 125 millioen moet worden ver hoogd met f 15 millioen, welk be drag het Rijk derft wegens ver laging van schoolgelden. Deze f 140 millioen geteld bij het aan vankelijk geraamde tekort van f 117 millioen levert de nieuwe raming van het begrotingstekort voor 1951 van f257 millioen. Loongrens voor Ziektewet gebracht op 4725. Voorgesteld was om de loon grenzen voor de invaliditeitswet en de ziektewet van f 4500.te verhogen tot f4680.—. Bij deze verhoging van f 180.was er re kening mee gehouden dat de 5 salarisverhoging was gebonden aan een maximum van f 180. paar de loongrens van f 180. inmiddels is vervallen is de loon grens van f 4680.thans ge bracht op f4725. alhoewel het niet is aangesloten by het Noord-Atlantisch Verdrag, wel de voordelen van het hieraan verbonden veiligheidsstelsel ge niet. Het is daarom niet meer dan biliyk, dat ook West-Duitsland zyn aandeel bydraagt by het in staat van verdediging brengen van West-Europa". In een verenigd Europees leger moet een zo groot mogeiyke een heid worden verkregen van het mensenmateriaal en het wapen tuig, waarover het, via één enkel Europees politiek en militair ge zag, de beschikking zou krijgen. EEN EUROPESE MINISTER. Een Europese minister van ver dediging zou moeten worden be noemd door de regeringen der samenwerkende staten en hy zou verantwoording verschuldigd zyn aan zyn opdrachtgevers en aan een Europese Algemene Vergade ring. De contingenten, die voor een Europees leger zouden worden geleverd, zouden op basis van de kleinst mogelyke eenheid worden ingeiyfd. De kosten zullen in een gemeen- schappelUke begroting moeten worden verwerkt. Het programma van bewapening en uitrusting moet worden opgesteld en uitge voerd onder verantwoordeiykheid van de te benoemen minister. De samenwerkende Europese staten, die reeds over eigen strijd- krachten beschikken, zouden hun gezag kunnen blijven uitoefenen over dat gedeelte hunner weer machten, dat niet in een Europees leger zou worden ingelüfd. Daartegenover zou deze Euro pese minister, indien daartoe ge machtigd door de raad van minis ters, een gedeelte der nationale strydkrachten van een land, die reeds zouden zyn opgenomen in het Europese leger, weer ter be schikking van het land van her komst kunnen stellen, indien dit hen nodig zou hebben voor andere doeleinden dan de gemeenschap- peiyke Europese verdediging. Weerstand der Noord- Koreanen brokkelt af De verenigde strydkrachten zet ten Dinsdag hun opmars naar het Noorden voort. De weerstand der Noord-Koreanen brokkelt meer en meer af. Volgens de laatste berichten was de Britse brigade nog op 110 km. van de Mandsjoerijse grens, waar zy de brug by Sinanjoe ver overde. Zy is de Tsjongtsjon, de laatste rivier voor de Mandsjoe- rüse grens, overgestoken. De Zuid-Koreaanse troepen, die het eerst over de 38ste breedte graad trokken, staan nog steeds het verst in Noord-Koreaans ge bied. Volgens de laatste berichten waren zij nog slechts 75 km. van Mandsjoerije. Achter de linies neemt de activist van de Noord- Koreaanse guerillastrijders even wel in verontrustende mate toe. Volgens nog onbevestigde be richten uit Wonsan zyn Ameri kaanse vliegtuigen, die by de Mandsjoerjjse grens opereerden) van over de N oord-Koreaanse grens beschoten. Groep Nederlandse militairen zal voorlopig in Indonesië moeten blijven. De mogelijkheid bestaat, dat het vertrek van een aantal Ne derlandse militairen ln Indone sië naar Nederland enige tijd zal worden uitgesteld, aldus ve.r- neemt het A.N.P. van welinge lichte zijde. Dit uitstel zou dan zijn oorzaak vinden in de nood- zakeiykheid om de kampen van Ambonese militairen, die nog niet zjjn gedemobiliseerd en wachten op verscheping naar Ambon, te bewaken. Men zal, in dien uitstel van repatriëring van Nederlandse soldaten noodzake lijk mocht blijken in verband met de siutatie op Ambon al lereerst trachten, vrijwilligers te werven voor langer verbhjf in Indonesië. Indien zich niet vol doende militairen opgeven om vry'willig langer te blijven zal een aanvullende groep worden aangewezen. De Nederlandse re gering zal in ieder geval niet be sluiten tot uitstel van repatrië ring van een aantal Nederlandse militairen zonder voorafgaand overleg met de Indonesische re gering. het AARDBEVING. Het K.N.M.I. deelt mede: De seismografen van K.N.M.I. tekenden gistermiddag te 17 uur 25 minuten een vrij sterke aardbeving op, waarvan de haard op een afstand van 9300 kilometers was gelegen, vermoedeiy'k aan de Westkust van Midden-Amerika. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Handvest der V.N. heeft president Truman gis teren tot de Algemene Vergade ring der V.N. gesproken. Volgens de president overschaduwt mo menteel de vrees voor een nieuwe wereldoorlog alle verwachtingen der mensheid. Deze vrees was voortgekomen „uit de spanningen tussen de lan den en uit de jongste openlyke agressie in Korea". Truman voeg de er evenwel aan toe, „dat wij in de V.S. geloven, dat een dergelijke oorlog voorkomen kan worden". De V.N., aldus Truman, verschaf ten een weg tot onderhandelingen en de oplossing van geschillen tus sen de landen door vreedzame middelen. De V.S. waren als lid van de V.N. thans en in de toe komst bereid tot onderhandelen. De V.S. hadden door bittere er varing geleerd, dat zy niet alleen op de onderhandelingen konden vertrouwen voor het bewaren van de vrede. Hoewel vele landen hun legers, welke zü in de tweede we reldoorlog bezaten, terstond had den ontbonden, waren andere lan den doorgegaan met het instand houden van „strijdmachten van een omvang, die een voortdurende dreiging van agressie inhoudt". „Vrijheidsklok" tc Berlijn ingewijd. De tien ton wegende bronzen „Vrjjheidsklok", groter dan de be roemde Big Ben in Londen, ls gisteren onder grote belangstel ling van autoriteiten en publiek te Berlijn ingewyd. Voordat de voormalige Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Clay, op de electrische knop drukte, die de klok voor het eerst in beweging bracht, sprak hy „de verklaring van geloof in de vrijheid" uit, die op een door een millioen Ameri kanen ondertekende oorkonde aan de voet van de klokketoren van het gemeentehuis werd inge metseld. De plechtigheid werd door de radio over de gehele wereld uit gezonden. Des nachts zullen in de top van de klokketoren vier rode lampen branden als herinnering aan de luchtbrug, toen dagelijks honderden vliegtuigen over Ber- ïy'n vlogen om op Tempelhof te landen. Kardinaal Mindszenty ernstig ziek. In kringen van het Vaticaan is verklaard, dat de communistische autoriteiten in Hongarije de laat ste twee maanden de hulp van zeven specialisten hebben inge roepen ten behoeve van Kardinaal Mindszenty, wiens gezondheids toestand snel slechter wordt. De communisten willen tot el ke prijs vermyden, dat de thans 58-jarige Kardinaal in gevangen schap sterft en zelfs de mogebjk- heid van zyn vrijlating is over wogen. De specialisten hebben aanbe volen de Kardinaal voortdurend Injecties toe te dienen, die hem in staat stellen te slapen. Op die manier zou men een algehele ze nuwinstorting willen voorkomen. „De invasie van Korea" had aan getoond wie het waren, die hun toevlucht zouden nemen tot open lyke oorlog als hun dat uitkwam. Onder deze omstandigheden had den de Verenigde Naties geen keus en waren zy gedwongen hun toevlucht te nemen tot de collec tieve kracht van hun leden om aan agressie paal en perk te stel len. Hiertoe dienden, aldus Tru man, de V.N. bereid te zijn geweld te gebruiken. „wy zün van plan ons sterk te maken voor de vrede zo lang als het nodig is. Tezelfdertijd echter moeten wij er naar blyven streven door middel van de V.N. interna tionale contröle van de atoom energie en beperking van bewape ning en strydkrachten te berei ken", aldus Truman. De president stelde drie voorwaarden voor een ontwapeningsplan. Het zou alle soorten wapens moeten insluiten, met algemene stemmen moeten zijn goedgekeurd en waarborgen moeten bevatten, die de nako ming door alle landen zouden ver zekeren. De enige weg, die de vredelievende landen in de hui dige omstandigheden zouden kun nen inslaan, was die van bewa pening, nodig om de wereld veilig te stellen tegen agressie. Door zich te verenigen om „de agressie in Korea" te vernietigen, aldus Truman, hadden de leden- landen niet meer gedaan dan waarom het Handvest vraagt. Het belangrijkste was echter, dat zij het hadden gedaan en met suc ces. De mannen, die in Korea hun leven gegeven hadden waren ge storven om de V.N. te kunnen la ten leven. Door hun offers waren de V.N. op het ogenblik sterker dan ooit tevoren. Acht overlevenden gered. Vliegtuigen van de Ameri kaanse kustwacht hebben ten zuiden van New Foundland wrakstukkken waargenomen van de „North Voyageur", die met 800 ton kolen op weg was naar St. Johns. Een vaartuig heeft 8 overlevenden opgepikt. Scheuring in „Samen één" Geen vrouwen mee op reis! Nadat verleden jaar één van de Giethdftrnse reisverenlgingen het besluit had genomen om geen win kelende dames meer te gedogen by het jaariyks uitstapje, zijn de vrügezellenleden van de reisver- eniging „Samen één" ln de Steen- wükerwoldse buurtschap Zuidveen thans nog een stapje verder ge gaan door eenvoudig te eisen, dat de vrouwen van de leden in het vervolg thuis moeten blyven. In dit opzicht bleek men op de jaar vergadering echter niet samen één meer te zyn en het gevolg is ge weest, dat de vrijgezellen nu een afzonderlijke vereniging hebben opgericht, onder de welsprekende naar van „De Vrijbuiter". Reeds twintig vrijbuiters traden als lid van de nieuwe vereniging toe. Twaalf inbraken gepleegd. De 29-jarige Haagse chauffeur H. W. is, na het plegen van 12 inbraken, Zaterdag j.l. door een toeval te 's-Gravenhage tegen de lamp gelopen. Ruim veertien dagen geleden deed de garagechef van een steen kolenhandel aangifte, dat zyn bromfiets was gestolen. Zaterdag middag zag hy die staan voor een huis in de Haagse binnenstad. Hy begaf zich direct naar het politie bureau. Twee rechercheurs gin gen met hem mee en zy vonden H. W. op zijn pensionkamer. Hy bekende 12 inbraken gepleegd te hebben. Bond van Plattelands vrouwen vierde 20-jarig bestaan te Utrecht In Tivoli te Utrecht heeft gis teren de Ned. Bond van Platte landsvrouwen een feestelijk ge tinte vergadering gehouden t.g.v. het 20-jarig bestaan. De voorzitster, mevr. M. Willin- ger PrinsVisser uit Anlo (Dr.), kon vele genodigden welkom he ten, o.w. mevr. SmitAvis, se cretaresse van de Koningin. Sprekende over de resultaten, die de Bond heeft mogen boeken, gewaagde de presidente o.a. van de vele kleuterscholen en land- bouwhuishoudcursussen, die door medewerking van deze organisatie tot stand kwamen. Belangrijker achtte zy echter het feit, dat het leven van zovele vrouwen inner lijk verrykt werd door haar werk in de afdelingen van de Bond. Welbewust streeft de Bond er naar de eigen cultuur van het platteland te behouden en zoveel mogeluk te bevorderen. Men wil de onafhankeiykheid van het plat teland t.o.v. de stad verdedigen. Dat bleek ook wel tudens de be spreking van het winterprogram- ma, toen o.a. een plan om onder de kernspreuk „goede kleding" eigen kledingshows te organiseren ter sprake kwam. De middagbueenkomst bracht in vogelvlucht de 20 jaren bonds- leven in de vorm van een soort revue, waarin leden, tegenwoor dige en oud-functionarissen op traden en waarin de provinciale bonden, in volgorde van hun aan sluiting, iets over hun werk ver telden. Kan Pontecorvo de Russen niets nieuws vertellen? De Engelse minister-president Clement Attlee, dia- van de ont wikkelingen in de zaak Ponte corvo op de hoogte is gehouden, heeft Dinsdag onverwachts een kabinetszitting belegd. Verschil lende ministers moesten andere afspraken hiervoor afzeggen. Men gelooft, dat de kwestie Pontecorvo officieus werd be sproken, doch dat de bijeenkomst niet speciaal voor dit doel werd gehouden. Volgens regerings kringen beschikte de vermiste Engelse atoomgeleerde Ponte corvo niet over geheimen, die de Russen niet al wisten. In rege ringskringen is men daarom met zeer bezorgd over de geruchten, dat hij zich misschien in Mos kou bevindt. Van Canadese regeringszijde ls vernomen, dat Pontecorvo. van de tydens de tweede wereldoorlog ln Canada gedane vindingen op het gebied van de atoomenergie alles wist wat er van te weten vlei. Panamees stoomschip op Ketelplaat gebroken. Op de Ketelplaat is gistermor gen het Panamese stoomschip „Alcantara" gestrand. Het is gis termiddag gebroken. De lading bestond uit gestorte kolen, die zo veel mogeluk in lichters zün over geslagen. Er bevonden zich giste ren zeven sleepboten bü de Pana mees. Zü hebben de bemanning van boord gehaald. Verdacht van medewerking bij desertie. Naar thans eerst bekend is ge worden, zijn verleden week ln drie Zuid-Limburgse plaatsen, n.l. Vaals, Brunsum en Kerkrade, door de Rykspolitie zes commu nisten gearresteerd. Zü worden ervan verdacht de sertie te hebben teweeggebracht en bevorderd van militairen in dienst van land- en luchtmacht. Onder de zes communisten be vindt zich het Tweede Kamerlid J. H. Hermans uit Vaals, die te vens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Hy werd verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag van zün bed gelicht, nadat hij uit Den Haag was teruggekeerd. De vijf andere gearresteerden zyn H. Leenders uit Vaals, P. J. Bertrand uit Vaals, P. L. F. van Buren Len- sinck (die ook het pseudoniem Giseken gebruikt) uit Vaals, J. Droomers uit Brunssum en N. F. J. Bitter uit Kerkrade. Zü zün overgebracht naar het Huis van Bewaring, te Maastricht en daar voorgeleid aan de Offi cier van Justitie en de Rechter commissaris. Ontploffing in Belgische munitiefabriek. Dinsdagochtend hebben zich twee ontploffingen voorgedaan in de Belgische nationale wa penfabrieken te Herstel (in de provincie Luik). De explosie ge schiedde in de afdeling waar jachtpatronen worden gevuld. Na de eerste explosie hadden de arbeiders tijd om te vluchten. Enkele minuten later deed een tweede, veel heviger explosie alle gebouwen op hun grondves ten schudden. Ongeveer 20 ar beiders werden getroffen door glasscherven, doch slechts enke len onder hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een brand, die door de ont ploffing werd veroorzaakt, kon door de fabrieksbrandweer snel worden geblust. De schade is zeer groot. In de Ambachtsschool sneed burgemeester Ten Kate een taart aan. In de Ochtmanzaal van de Am bachtsschool te Goes werd giste ren een pronkstuk van een taart binnengedragen om even later ten offer te vallen aan een vlijm scherp mes, dat door de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate, werd gehanteerd. De eerste bakkerijschool in Zeeland werd hiermede geopend. Die taart was een product van de school zelf, die, gelijk hekend, reeds enige tijd draalt en waar leerlingen uit heel Zeeland les krijgen in het geenszins gemak kelijke bakkersvak. De byeenkomst, die door een groot aantal genodigden werd by- gewoond, werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, ir M. J. Stoel-Feuerstein. Deze sprak 'n dankwoord tot 't gemeen tebestuur en 't Nyverheidsonder- vrijs voor de ondervonden mede werking en overhandigde vervol gens 't mes aan de burgemeester, die hierop de symbolische opening verrichtte. Burgemeester Ten Ka- te was zeer verheugd, dat de cur sus thans aan de school verbon den is. Zü zal ertoe medewerken Goes „nog meer tot centrumge meente te maken". Vervolgens voerden Jiet woord de heer G. Eckhardt namens de Nederlandse Bakkersbond, de heer J. de Jonge Mzn. uit Elle- woutsdü'k, voorzitter van de Bak- kerücommissie Zeeland, de heer Sanders uit Middelburg namens de Stichting Vakopleiding in het Bakkersbedrijf, en de heer L. Goeman uit Goes, wnd. voorzitter van de Prov. Zeeuwse Bakkers- bond. Zy allen betuigden hun vol le instemming met het streven van de Ambachtsschool om ook op dit gebied volwaardige krach ten af te leveren. De sprekers beantwoordend, bracht de directeur van de school, de heer C. J. Buurman, een spe ciaal woord van dank aan de tech nisch ambtenaar van de P.Z.E.M., de heer A. M. Koolwijk, met wiens hulp het mogelük werd de elec trische installatie zeer snel ge reed te krijgen. Voorts bracht hy dank aan leraren, de directrice van de huishoudschool, mej. W. C. Weststeyn, de concierge van de school, de heer van Sabben, de bakkerijstichting en de vele an deren, voor de vlotte medewer king. Nadat men tenslotte een door de jongens zelf gemaakte lekkernij had genoten, kreeg men de gelegenheid de fraai geoutil leerde bakkerij te bezichtigen, waar de jongens met vaardige hand bezig waren en vele bezoe kers van hun producten proefden. Een niet alle daags jubileum, zal 3 November gevierd worden op Marken. Het is n.l. 25 jaar ge leden, dat Sijtje Boes een win keltje opende, waar de touris- ten, die Marken bezochten, een aandenken aan hun bezoek kon den kopen en te vens haar huisje konden bezichti gen. Dat de za ken goed gaan, reivijst dit jubi leum èn het jeit. dat er naast het eerste winkeltje een tweede zaak werd opgericht. Vooral de Ame rikaanse bezoe kers van Marken zijn als kopers van de fraaie klompen, molentjes en foto's van Marken en zijn kleder dracht goede klanten, die voor een stevig deviezenpotje zor gen. Op de foto ziet V Sijtje Boes. Minister Lieftinck in de Tweede Kamer: Prioriteit voor defensie uitgaven. Minister Lieftinck heeft gister middag by de behandeling van de belastingontwerpen ln de Twee de Kamer betoogd, dat de voor gestelde verschuivingen niet on aanzienlijk zijn. Het verlies is groter don de winst. Verdere ver laging zou meebrengen een ver groting van de bezwaren tegen de verschuiving. I.v.m. de bezwaren, welke wa ren geopperd tegen het te laag geoordeelde belastingvrije mini mum bü de inkomstenbelasting, zeide hy, dat als men het. mini mum verhoogt, een vrij snelle progressie nodig zal zün om spoe dig op het tarief te komen en daaraan zijn z.i. economische en sociale bezwaren verbonden. Naar aanleiding van de opmerking, dat een verlichting voor de midden groepen gewenst is, zeide de mi nister, dat in het kader van deze ontwerpen bezwaariyk een ver zwaring is aan te brengen voor de hoogste inkomens. Het is even zeer moeiiyk voor de lage inko mens een compensatie te vinden. Overigens zijn de middelbare in komens niet homogeen. De beste oplossing leek de regering een vèrreikend voorstel te doen met betrekking tot de school- en col legegelden voor de middengroe pen. Hiermede is een bedrag van f 15 millioen gemoeid. Brengt men wüzigingen aan t.a.v. het belas tingvrije minimum, dan zou de regering deze maatregelen inzake schoolgelden moeten terugnemen en gevreesd moet worden, dat er dan ook niets gedaan kan worden voor de laagste inkomens t.a.v. de compensatie voor de huurverho ging. Bü verhoging van het tarief der belasting op diensten zullen er al lerlei moeiiykheden in de sector van de detaillist ontstaan. Hy merkte o.a. op, dat boter en spijs olie al zün vrijgesteld. Het is niet ondenkbaar, dat de minister trachten zal een rege ling te treffen voor de koekjes en biscuits. Z.i. bestaat er geen aan leiding tot vrijstelling voor appel sap, dat geen eerste levensbehoef te is. PERSONELE BELASTING. Komende tot de personele be lasting zeide de heer Lieftinck bereid te zün te overwegen, of er Generaal Eisenhower heeft zich uitgesproken voor Duitsiands her bewapening, mits niet zodanig, dat Frankrijk hierdoor opnieuw zou worden bedreigd. Schu macher, de West-Duitse sociaal democratische oppositieleider, heeft verklaard, dat nieuwe ver kiezingen voor de Bondsraad ge houden dienden te worden alvo rens men overging tot het bespre ken van het vraagstuk der Duitse remilitairisatie. Het hoofdbu reau van de E.C.A. te Washing ton overweegt een plan om het aantal werklozen in West-Berlijn te verminderen door duizenden werkloze geschoolde arbeiders en hun gezinnen naar andere landen over te brengen. Maandag zijn te Boston de Amerikaanse fre gatten „Gustafson" en „O'Neill" officieel aan de Nederlandse ma rine overgedragen. De Neder lander dr F. Daubenton is be noemd tot hoofd van de pas ge stichte wereldgezondheidsorgani satie voor Afrika. In de tweede helft van Januari 1951 vertrekt de onderzeeboot „Tijgerhaai", on der bevel van de luitenant ter zee J. van Nieuwenhuizen voor een oefenreis naar de West. De rechtbank te 's-Gravenhagé ver oordeelde de 28-jarige tuinders knecht J. W. van der A. uit Den Haag tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek terzake van het ple gen van moord op zyn 26-jarige echtgenote A. L. voor de pensions een oplossing ls te vinden, maar thans is er z.i. eerder aanleiding iets te doei» voor de particuliere ziekenhuizen en de rusthuizen. Naar zün oordeel is de belas tingpolitiek niet vastgelopen, maar wel is men niet ver meer van het punt af, dat men niet ver der met de belastingen kan gaan. Als op een bepaald ogenblik aan de uitgaven, voor defensie priori teit moet worden verleend, dan zal men moeten aanvaarden, dat tal van belangen niet meer be hartigd kunnen worden. Dan zal het snoeimes op grote schaal moeten werken. Wat de reductie voor school geld betreft heeft de regering het voornemen om voor het tweeda en derde kind uit een gezin, dat lager, middelbaar of hoger onder was geniet, 25 pet. reductie toa te staan en van het vierde kind af 50 pet., ongeacht welke school bezocht wordt. In de avondverga dering werd over een aantal amendementen gesproken. Da Kamer zal vandaag daarover be slissen. Romeinse weg door Nijmegen gevonden? De afgelopen week werd te Nij megen door de Rü'ksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek een coupe gemaakt dwars over de Houtstraat. Op 1.20 meter diepte onder het straatniveau, werd een harde grondweg aange troffen., daaronder en daarboven karresporen. Zeer waarschünlük betreft het hier de reeds lang vermoede Ro meinse weg door Nijmegen. Het onderste karrespoor bestond dus reeds voor het grindplaveisel, dat naar alle waarsehynHjkheid Ro meins is. Besturendag C. J. V. F. Vrouwengroep in Goes. In de „Prins van Oranje" te Goes is Dinsdag een provinciale besturendag gehouden van de Ned. Herv. Vrouwengroep, die is aangesloten bü de C.J.V.F. De vergadering stond onder leiding van mevr. A. de GraaffLamme- rink uit Sas van Gent. Mej. H. J, Avelingk uit Velp wees er in haar betoog op, dat in 7 provincies een besturendag wordt gehouden: hier wordt de provinciale verte genwoordigster van het hoofd bestuur gekozen. Wika G. van den Akker, pro vinciaal maatschappeiyk werkster, van de Ned. Herv. Kerk, betoog de, dat in het diaconale werk da kerk haar taak in de wereld ver vult. Op verschillende terreinen kan de kerk de bestaande nood lenigen. Wika van den Akker, drong er op aan, dat de plaatse- lüke vrouwengroepen contact zou den opnemen met de maatschap pelijke werksters en zü bood zelf aan te komen van haar werk. Nadat onder leiding van Mej. Avelingk nog wat gezongen was, werd in praatkringen gesproken over de onderwerpen „Gezinsle ven", „Alcoholmisbruik" en „Feestvieren". Doordat deze stof in praatkrin gen werd behandeld werd bereikt dat alle aanwezige dames mede werkten aan de oplossing van de problemen, die in verband met deze onderwerpen ter sprake kwamen. De besprekingen waren daardoor zeer vruchtdragend. Mej. Avelingk sloot de vergadering. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met plaat- seiyk wolkenbanken. Matige en in de middag tydeiyk krachtige wind tussen Oost en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1