ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUWS Prijsvaststelling der landbouw^ producten zal in overleg geschieden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overeenstemming op Benelux-landbouwconferentie Opbrengst der heffingen wordt verdeeld Zuid-Koreanen rukken op naar Mandsjoerijse grens Vrachtauto rijdt op wielrijders in Districtsvergadering N. C, L. B, Zuid-Beveiand Prov* Ver* tot bestrijding der t*b*c* vergaderde De kerkklok klept nu ook in Vlissingen-Noord SNIPPER Afd. Zeeland Ver* voor Chr* Mulo Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststï. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel, redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1695 MAANDAG 23 OCT. 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.lyjr w. p. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct per woord j)s J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.19 u., onder 17.28 u. Maan op 16.49 u., onder 5.43 u. Hoogwater Dinsdag 24 Oct.: Vlissingen: 1.03 u. 1.96 m., 13.11 u. 1.89 m. Terneuzen: 1.29 u., 2.13 m., 13.40 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.39 u. 1.76 m., 14.54 u. 1.59 m. Zierikzee: 2.29 u. 1.53 m., 14.38 u. 1.35 m. Minister Mansholt heelt, na afloop van de Benelux-conferentle te Luxemburg, uitdrukking gegeven aan zyn tevredenheid over het verloop der onderhandelingen. Er is een nieuw protocol op gesteld, dat o.m. bepaalt, dat de volledige vrijmaking van de landbouwproducten tussen de drie landen verwezenlijkt zal dienen te worden door te streven naar een technische vooruitgang tot op het peil van het hoogst ontwikkelde land en door een geleide lijke vermindering en uiteindelijke afschaffing der subsidies. De bedoeling van Nederland was in de eerste plaats die pun ten in het protocol van Mei 1947 te wijzigen, die in het verleden tot moeilijkheden hadden geleid. In de eerste plaats was dit het punt van de eenzijdige vaststel ling van minimumprijzen door België. In dit verband heeft Ne derland een procedure .voorge steld, die hierop neerkomt, dat, indien een minimumprijs moet worden vastgesteld, dit in over leg moet geschieden. Een importerend land kan niet langer een minimumprijs vast stellen, die niet redelijk is of die Frans plan voor Duitse herbewapening De Franse ministerraad zal he den de inhoud bespreken van een verklaring der Franse politiek t.a.v. de Duitse herbewapening, die minister Pleven Dinsdag voor de Nationale Vergadering zal af leggen. In deze verklaring zal een nieuw voorstel naar voren ge bracht worden, dat in politieke kringen het „Schuman-leger" wordt genoemd. Naar verluidt wil de Franse re gering op de a.s. conferentie te Washington met een nieuw plan komen, volgens hetwelk Frankrijk de herbewapening van Duitsland goed zou keuren, mits de Duitse gewapende strijdkrachten een in tegraal deel worden van een Europees leger met een Europese generale staf en de politieke Europese unie een feit wordt, op dat het Europese leger zal passen In een waarlijk Europese politie ke structuur. een economisch verantwoorde productie niet in de hand werkt. Een tweede punt van betekenis in het nieuwe protocol is, dat de lijst van landbouwproducten slechts gewijzigd kan worden in onderling overleg en na weder zijdse goedkeuring. DE HEFFINGEN. Het derde punt, dat in Luxem burg is besproken, is dat der hef fingen. Het was voor Nederland onaanvaardbaar, dat het bedrag, dat de heffing op de Neder landse uitvoer naar België op bracht, geheel dit land ten goede kwam. Dit probleem vormde één der moeilijkste punten, doch uit eindelijk werd een oplossing ge vonden, die beide partijen bevre digde. Nederland heeft zich bereid ver klaard zodanige maatregelen te nemen, dat de prijs bij de export niet beneden de Belgische mini mumprijs ligt en de Belgische markt dus niet verstoord wordt. In tegenstelling met hetgeen tot nu toe het geval was, zal op grond van dit protocol het verschil tus sen de Nederlandse exportprijs en de Belgische minimumprijs (de zgn. heffing dus) in de toekomst door Nederland worden geheven. Deze heffingen zullen dus voort aan niet meer uitsluitend aan België ten goede komen, doch zul len ieder trimester op basis van 50-50 worden verdeeld tussen Ne derland en België. Omtrent het gebruik van deze heffingen zijn richtlijnen gegeven en ieder land kan deze aanwenden op de wijze, die het het beste acht. Wat Nederland betreft, zullen de ze gelden worden gestort ln het egalisatiefonds. Het protocol treedt 1 Jan. a.s. in werking. Vijf kinderen door ont ploffende mijnen gedood Terwijl enige kinderen Zater dagmiddag op het strand te Kat wijk aan Zee ter hoogte van de oude kerk aan het spelen waren, heeft waarschijnlijk één hunner op een landmijn getrapt, die door de werking der zee aan de opper vlakte was gekomen. De gevolgen waren ontzettend. Drie kinderen werden door de rondvliegende scherven op slag gedood. Eveneens Zaterdagmiddag zijn te Renkum twee jongens gedood en twee ernstig gewond, toen zij bij de Noordberg een voorwerp onderzochten, dat een mijn moet zijn geweest. Zij hebben waarschijnlijk aan een uitsteeksel daarvan gepeu terd, waardoor een hevige ontplof fing volgde. De gevolgen waren onzettend. Eén der jongens was op slag dood, de tweede overleed korte tijd en twee andere jongens werden ernstig gewond. Reeds 95.000 Noord-Koreanen krijgsgevangen. Mao Arthur heeft de comman dant van het achtste Amerikaan se leger, generaal Walton Walker, opdracht gegeven de Zuid-Kore- aanse troepen zo ver als zij kun nen naar het Noorden te laten op rukken. Verwacht wordt, dat de ze troepen regelrecht naar de Mandsjoerijse grens zullen gaan om de uitwijkende Noord-Kore- anen onschadelijk te maken. De heer Moorman staats secretaris van Oorlog en Marine De Regeringsvoorlichtings dienst deelt mede, dat bij Kon. Besl. met ingang van heden be noemd is tot staatssecretaris van oorlog vice-admiraal H. C. W. Moorman. De ontslagaanvrage van vice-admiraal Moorman ais staatssecretaris van marine is niet aanvaard. De Regeringsvoorlichtings dienst tekent hierbij aan, dat er met ingang van heden dus twee staatssecretarissen van oorlog zullen zijn, van wie mr W. H. Fockema Andreae zich in ver band met een speciale missie in het buitenland bevindt. Na te rugkeer in Nederland echter zal mr Fockema Andreae op zijn verzoek aftreden. Naar het A.N.P. ln verband met het bovenstaande verneemt, ls de benoeming van vice-admi raal Moorman tot staatssecreta ris van oorlog bespoedigd door 't feit, dat de minister van oorlog en van marine, mr s' Jacob, zich binnen enkele dagen naar Was hington zal begeven. Wij vernemen verder, dat men zich in regeringskringen er zeer over verheugt, dat de heer Moor man zowel het staatssecretaris schap van oorlog als dat van ma rine op zich heeft willen .nemen. DE GEHUWDE AMBTENARES IN RIJKSDIENST. De ministerraad heeft beslo ten, in afwachting van het rap port van de commissie ter be studering van het vraagstuk van de huwende en gehuwde ambtenares in Rijksdienst, de voorgenomen maatregel tot ont slag van de betrokken arbeids krachten nogmaals op te schor ten en wel voor de duur van 3 maanden. Tenzij een nader advies dei- commissie t.z.t. aanleiding zou geven tot een andere beslissing kan het gehuwde vrouwelijke personeel derhalve tot 1 April 1951 in dienst worden gehou den. Have-Lucieer, de penningmeester, Jhr. Ir H. L. Bogaert, en de ad ministrateur, de heer J. H. Hoorn, voor de uitstekende wijze waarop zij de zaken der Vereniging be hartigd hadden. Vervolgens gaf dr J. M. van Daal, districts t.b.c.-arts te Goes, een overzicht van de werkzaam heid der consultatiebureaux. Hier in wees hij erop, dat het aantal t.b.c.-gevallen in Zeeland vrij groot is en dat het zaak is alle mensen op te sporen, die zonder dat zij het weten groot gevaar op- Ti -r, i t. leveren voor huh omgeving Om- De Belgische premier Pholien dat men nimmer in alle gevallen heeft m een onderhoud met het kan nagaan waardoor de ontdek Brusselse blad „La Cite" doen te patiënten besmet ziin fc het verstaan, dat in België de dood- bevolkingsonderzoek door middel straf steeds zal worden omgezet van massadooSLg van het m levenslang. grootste belang. Te betreuren is Mac Arthur zou niet van plan zijn de Amerikaanse troepen ver der dan tot 50 a 65 km. van de grens te sturen. Men gelooft, dat hij de zuiveringsoperaties aan de Zuid-Koreanen zal overlaten. Volgens het hoofdkwartier van Mac Arthur zijn in de afgelopen 24 uur 13.000 Noord-Koreanen ge vangen genomen en bedraagt het totaal aantal Noord-Koreaanse gevangenen 95.000. Troepen van de Zuid-Koreaan- se zesde divisie staan op minder dan 100 km. van de Mandsjoerijse grens. Zuid-Koreaanse troepen in het gebied rondom Soentsjon hebben ten N.O. van Pjongjang de met kogels doorboorde lijken gevon den van 60 Amerikaanse krijgs gevangenen. Volgens inwoners van Soentsjon hebben de Noord- Koreanen in dit gebied in totaal 200 Amerikaanse krijgsgevange nen vermoord. Prinses Anne gedoopt. Prinses Anna Elizabeth Alicia Louisa, dochter van Prinses Eli zabeth en de Hertog van Edln- burg, is Zaterdag in Buckingham- Paiace gedoopt. De aartsbisschop van York leid de de plechtigheid. Aanwezig waren de Koning en de Koningin, Prinses Elizabeth en haar echt genoot, de kleine Prins Charles, Koningin Mary, Prinses Margaret, de hertog en de hertogin van Gloucester en talrijke andere le den van de koninklijke familie. Man stak vrouw met dolk. In een hofje in de van der Duynstraat te 's-Gravenhage is Zaterdagavond de 22-jarige Mej. A. de Wit door de 25-jarige C. V. na een woordenwisseling met een dolk gestoken, tengevolge waar van zij is overleden. De woordenwisseling ontstond, toen een buurvrouw op bezoek was bij mej. de Wit, die in con cubinaat leefde met V. Eén dode bij ongeval tussen Roosendaal en Breda. Zaterdagmorgen omstreeks ze ven uur is op de hoofdverkeers weg van Roosendaal naar Breda een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een jongeman het leren heeft gekost en waar by enige an deren nün of meer ernstig werden verwond. Vanuit Roosendaal kwam een vrachtauto gereden van de firma M. uit Rhoon. Even voorbij het krachtstation van het electriciteitsbedrijf is de bestuurder plotseling naar links gezwenkt en op een groep wiel rijders op het rijwielpad ingereden. Zes hunner werden gegrepen. De wagen scheerde rakelings langs de bomen en kwam honderd meter verder tot stilstand. De eerste aanblik was vreselijk. Op de weg lag een viertal ge wonde wielrijders. De rijwielen waren totaal vernield. Omwonen den snelden toe om de helpende hand te bieden. Direct werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen. Het ergste was er de 18-jarige Schrauwen uit St. Willibrord aan toe, een leerling sigarenmaker. Hij had zware inwendige kneuzingen. Kort na het ongeluk is hij gestor ven Zwaar gewond werden de 17- jarige van Ginneken uit Sprundel, de 17-jarige Mathjjssen uit Etten, terwijl enige jongens licht gewond werden. In de vrachtauto, die de aan rijding had veroorzaakt, zaten enige arbeiders van de bouw maatschappij M. uit Rhoon bij Rotterdam, die des morgens om 5 uur uit Middelburg waren ver trokken, waar zij hadden gewerkt aan een nieuwe fabriek. De bestuurder kon zich niets meer herinneren, toen het onge luk was gebeurd, wat men aan oververmoeidheid wijt. De twee andere inzittenden van de auto hadden geslapen. Zij had den wel een rijbewijs, doch de be stuurder niet. De postcommandant uit Zegge stelde in samenwerking met de verkeersbrigade van de Rijkspo litie uit Breda een uitvoerig on derzoek ln. Jhr mr A. F. C* de Casembroot opende fototentoonstelling De Ned. Ver. van fotojournalis ten vierde Zaterdag in Amster dam haar dag der fotojournalis ten 1950 met de opening van de tentoonstelling „Do beste pers foto's van 1950" door de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot. Jhr. de Casembroot, die de ten toonstelling opende door op de knop van een synchroniser te drukken en daarmede zelf de foto van de opening maakte, zeide, dat het hem goed had gedaan voor deze plechtigheid uitgenodigd te zijn. De verhouding tussen de fo tojournalisten en hemzelf als hoogste Zeeuwse autoriteit was gedurende het bezoek van het koninklijk paar en mevrouw Roo sevelt aan zijn provincie prettig en gezellig geweest. „Ik heb u zien werken", zo zei hij, „uw werk be wonderd en gezien, hoe moeilijk uw taak is en hoeveel tact u nodig hebt. Het is mij opgevallen, dat de foto's, die voor publiciteit zijn gekozen, altijd zeer correct wa ren. Krantenartikelen zijn be langrijk, maar foto's ook, en wij autoriteiten moeten meewerken, opdat gij uw taak kunt vervul len." De voorzitter der vereniging, Sem Presser, noemde deze dag der fotojournalisten een dag van bezinning. Het is de enige dag in het jaar, zo zeide hij, dat wij in staat zijn eikaars werk rustig te bekijken. Vaardigheidsproeven te Middelburg Leden van de Middelb. Turnver. „Wilhelmina" hebben weer vaar digheidsproeven gymnastiek K.N. G.V. afgelegd. De jury bestond uit de heren A. C. Kole te Vlis singen en P. Cappon te Middel burg. De kringvoorzitter, de heer F. G. Lemmers, woonde het af nemen der proeven bij. Voor de oudste meisjes werden ze afgeno men in wedstrijdvorm, met een wisselbekertje als prijs. Deze werd gewonnen door Henny Vroon, met 79 Vi punt. Slechts I meisje werd afgewezen. De jon- gensafd. moet de proeven nog af leggen. Van de dames slaagden voor de le graad: R. Schunselaar (3e maal), T. v. d. Pas (8e m.), Mevr. C. HelmTraas en C. Sturm, beiden voor de 6e maal. Eerst- en laatstgenoemde kregen de aantekening voor de zwem- proef, terwijl T. v. d. Pas het émaille-speldje verwierf. Voor de 2e graad slaagden: Mevr. N. ZwarteCasteleyn (2e m.), C. Verhage (3e m.), N. Klap (7e m.), J. Timmerman (3e m.), J. Lahr (4e m. en zvvemproef), Voor de 3e graad slaagden de dames R. de Steur (2e m.), M. Pleyte (4e m.), N. Barentse (le m.), R. v. d. Slikke (3e m.), M. Salomé (2e m. m. zwemproef), J. v. d. Berg (3e m. m. zwemproef), N. Bou- wense (2e m.), A. Krijger (le m.). Bij de heren slaagden voor de 2e graad Joh. Leynse (4e m.), ter wijl voor de 3e graad slaagden J. Traas (2e m.), J. Dingemanse (2e m.) en F. Walthuis (le m.). Bij de meisjes slaagden: A. van Ouwerkerk (2e m.), I. van Iwaar- den (2e. m. m. zwemproef), L. Meliefste (le m.), C. v. Sluis (le m.), A. Jagt (le m.), C. Flipse (le m.), C. Boogaard (le m.), E. Poppe (le m.), J. Reynierse (2e m.), M. Pouwer (le m.), E. Cy- vat (3e m. m. zwemproef), T. de Lange (le m.), J. Olthoüf (le m.), J. Wirtz (le m. m. zwemproef), A. de Bruyn (2e m.), L. Kamer mans (le m.), L. Oussoren (2e m.), T. de Kam (3e m.), C. de Voogd (4e m. m. zwemproef), H. Vroon (2e m.). De politieke commissie van de V.N. heeft Zaterdag eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan een beroep op de Grote Vijf om nieuwe besprekingen te houden tot oplossing van de problemen, die de wereldvrede bedreigen. Kentering in goede samen werking in Stichting voor de LandDouw. Onder leiding van de heer C. Maas te Oostdijk kwam Zater dagmiddag j.l. het district Zuid- Beveland van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond in najaarsvergade ring bijeen. 20 afdelingen waren vertegenwoordigd. Op voorstel van het dag. be stuur werd na brede bespreking besloten tot het houden van een grote districtspropagandaverg. te Goes, een filmavond aldaar en een drietal cursusvergaderingen. Diverse afdelingen zullen ook zelf een filmavond geven. De film heet „De zon gaat op". Bijfilms van de familiedagen van de N.C. L.B. zullen ook vertoond worden. Op de cursusvergaderingen zal gesproken worden over: „De ver houding tussen werkgevers en werknemers", „De organisatie van de Soc. Verzekeringswetge- ving" en „De democratische op bouw van de Chr. Vakbeweging". Na de pauze sprak de heer Vin gerling over loon- en prijspolitiek en de samenwerking in de Stich ting v. d. Landbouw. Wat het eerste betreft werd aangetoond, dat twee belangrijke vraagstukken een rol spelen, n.l. de internationale veiligheid en de ondergeschikte positie van de kleine naties. Daarbij komt, dat de regering, door het vrijlaten van de prijzen, ook economisch onnodige prijs stijgingen in de hand gewerkt heeft, waardoor het financiële evenwicht in gezinnen en bedrij ven zeer ernstig is verstoord en door verdere verstoring wordt bedreigd. De Vakcentralen doen alles om de regering te bewegen, waar mogelijk een prijsstop af te kon digen en daaraan streng de hand te houden, om verdere inflatie te keren. •- SAMENWERKING MINDER GOED. Over de samenwerking in de Stichting v. d. Landbouw werd gezegd, dat deze zeer vruchtdra gend is geweest voor beide partij en, doch dat er de laatste twee jaren hier en daar een duidelijke kentering is waar te nemen. Als bewijzen hiervoor werden genoemd: het traineren met de Wachtgeld- en Werkloosheidsver zekering, de zeer vele gevallen, dat geen C.A.O. kon worden af gesloten, maar door een bindende regeling de regering de lonen moest vaststellen, en de onver antwoordelijke wijze, waarop en kele werkgevers o.l.v. of in sa menwerking met ambtenaren van B.O., de resultaten van die goede samenwerking met betrekking tot de arbeidsvoorziening trachten te vernietigen, e.d. De spanningen, hierdoor opge roepen, zijn een groot gevaar. Spr. spoorde aan de samenwer king te bewaren en vastbesloten optreden tegen eik onder- of bovengronds gewroet als zeer noodzakelijk te zien. Na een brede bespreking werd de vergadering gesloten. R.I.-troepen op Ambon tot staan gebracht. Reuter bericht, dat do troepen van de Republiek Indonesië felle tegenstand ondervinden in hun strjjd op Ambon en dat zy op de nauwe landengte van het eiland tot staan zyn gebracht. Massa-onderzoek der Zeeuwsche bevolking van het grootste belang De Prov. Ver. tot bestrijding der tuberculose heeft Zaterdag onder voorzitterschap van Mr A. J. v. d. Weel vergaderd in de „Prins van Oranje" te Goes. Er was grote belangstelling voor deze vergadering, waarin na de huishoudelijke zaken dr C. R. N. F. van Joost, districts t.b.c.-arts in algemene dienst, een voordracht hield over het bevolkingsonderzoek. De jaarverslagen werden goed gekeurd en mr v. d. Weel dankte de secretaresse, mevr. A. G. v. d. het, dat niet gesproken kan wor den van een optimale deelname aan dit onderzoek. Dr van Daal wees voorts op het belang van op name in sanatoria; weliswaar is er nog een tekort aan bedden, maar de wachttijden zijn reeds gunstiger geworden. Voornamelijk wel door toepassing van medische middelen is het sterftecijfer voor wat betreft de t.b.c., zeer laag geworden. HET BEVOLKINGS ONDERZOEK. Na de bestuursverkiezing, waar bij de heren dr J. Tazelaar te St. Maartensdijk, Jhr. Mr J. Schuur- beque Boeije te Zierikzee en I. Buskop, arts te Oostburg, herko zen werden, hield dr van Joost zijn lezing over „Het belang van het bevolkingsonderzoek, en enige consequenties en perspectieven ervan." Tot zijn spijt kon dr.van Joost zijn voornemen om voorlopige re sultaten bekend te maken van het massaonderzoek te Goes, niet ten uitvoer leggen, omdat het in plaats van 25 September eerst 4 October kon aanvangen. Als men weet, dat het gezondheidscijfer van een bepaald gebied bijna be paald wordt door de grootte van de t.b.c., is het wel frappant, dat, terwijl ln begin deze eeuw 184 t.b.c.-gevallen op de 100.000 per sonen waren, dit aantal eind vorig jaar 28 op de 100.000 bedroeg. Hoewel Nederland met Denemar ken (19 per 100.000) tot de landen met het laagste t.b.c.-cijfer be hoort, is er toch geen reden voor een hoerastemming, aldus dr van Joost. Want in 1949 zijn er in ons land bijna 17.500 gevallen van actieve t.b.c. bijgekomen; meest jongelui op de leeftijd van 19 en 20 jaar. Alleen in Nederland zijn in 1949 2400 mensen gestorven aan t.b.c. Het is duidelijk en begrijpelijk, dat de consultatiebureaux niet in staat geweest zijn alle gevallen te behandelen, omdat het opsporings werk van de C.B.'s zich tot een bepaald gebied beperkt. Zij, die zich gezond voelen, komen n.l. niet op de C.B.'s. De enige practisch uitvoerbare mogelijkheid om alle verborgen ziektegevallen op te sporen is de schermbeeldfotogra fie, zoals deze in Goes begonnen is. Er moeten naar schatting 2 millioen mensen op deze wijze on derzocht worden; hiervoor zijn no dig 16 toestellen en evenveel art sen. Op deze wijze is het mogelijk ook die lijders aan t.b.c. te vin den, die zioh volkomen gezond voelen. Te Delft werden 105.000 mensen onderzocht. 400 bleken be smet te zijn en 130 mensen had den actieve t.b.c. Wil men dit on derzoek rationeel en met succes toepassen, dan zal er een juiste taakverdeling tussen de C.B.'s en het bevolkingsonderzoek moeten komen. Wanneer men hiertoe wil geraken, zal een reorganisatie van het consultatiebureauxwe^gn wel nodig zijn, meende dr van Joost. Als perspectief zag spr. een reduceren van het aantal nieuwe gevallen door vaccinatie, een mid del goedkoper.en rationeler dan het uitbreiden van het aantal bed den in de sanatoria; er zijn n.l. nog circa 2000 bedden tekort. Op een vraag deelde dr van Joost nog mede, dat in Goes 13000 kaarten zijn uitgegaan en dat de medewerking van de Goese ge meenschap over 't algemeen be hoorlijk is. Niettemin is er een vrij grote groep, die niet aan het onderzoek deelneemt. Hieronder vallen ook de z.g. a-socialen. Slechts 18 mensen weigerden het onderzoek uit geloofsovertuiging. Nadat de heer Maas, voorz. van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Z. Vlaanderen, nog medege deeld had, dat het voor ieder mo gelijk is een goedkope aanvullen de verzekering te sluiten voor op name in een sanatorium, sloot mr v. d. Weel de vergadering. De Coördinatiecommissie voor Gerepatrieerden heejt in het woonoord „De Schattenberg" (12 km. van Assen, en vroeger be kend als kamp „Westerbork" ruim 200 gezinnen kunnen on derbrengen. Een buurpraatje van drie vrouwen, die veel hebben meegemaakt, maar die blij zijn in deze omgeving tijdelijk onder dak te hebben gekregen. Noorderkapel der Ned. Herv. Gemeente in gebruik. Vriendelijk nodend klepte Za terdagmiddag het kerkklokje van de Noorderkapel, de noodkerk van de Ned. Herv. Gemeente te Vlis singen aan de Hoogeweg in het meest noordelijke stadsdeel. Er was vreugde en dankbaar heid, dat nu ln deze kinderrijke buurt ook een kerkgebouw is ge plaatst, dat, hoewei bescheiden van omvang, toch in een grote behoefte voorziet. Zaterdagmiddag droeg de kerk voogdij de Noorderkapel over aan da kerkeraad. De voorzitter van dit laatste college, ds J. C. Sickesz, leidde een korte dienst, waarbij plaats was ingeruimd voor het binnenbrengen van de kanselbijbel, doopvont, avondmaalszilver en het gereedschap der diakenen. Nadat de bijeenkomst in het ge heel gevulde kerkgebouw was ge opend met het zingen van Ps. 150, sprak de president-kerkvoogd, de heer C. Kamermans, eer, woord van welkom, o.m. tot de gemeen tesecretaris, de heer A. de Beyi, de directeur van Gemeentewer ken, de heer Ouwehand, vertegen woordigers van Prov. Kerk bestuur, Classis, Ring en Commis sie van Bijstand, alsmede afge vaardigden van andere kerken in Vlissingen. De heer Kamermans vertelde, hoe in 1939 reeds plan nen werden beraamd om een kerk en een jeugdgebouw in Vlissingen- Noord te stichten. De oorlog werd spelbreker. Daarna besloot men eerst het jeugdgebouw te stich ten. Toen vormde het bouwvolume het struikelblok. Nadat de nood kerk van de Herv. Gemeente in Sluis was vrijgekomen heeft men pogingen gedaan dit kerkje naar Vlissingen te doen overbrengen, welke zij gelukt. Hij bracht de Bouw- en Restauratiecommissie dank voor de medewerking, even als de vier. Vlissingse aannemers, die liet werk uitvoerden en allen, die aan het tot standkomen had den meegewerkt. TOESPRAKEN. Namens het Prov. Kerkbestuur sprak ds W. M. A. Odé gelukwen sen uit. Hij noemde het een teken van geestelijke waakzaamheid, dat het kerkje in dit deel van Vlissin gen .werd gesticht. Hij wenste kerkeraad en voor gangers Gods zegen toe bij het verbreiden van het Woord. Ds Spijkerboer sprak namens de Classis. De afgevaardigde van In een toespraak tot 20.000 per sonen heeft generaal de Gaulle Zaterdag gevraagd om een Frans leger van 40 divisies en een lucht macht van 5000 vliegtuigen. De V.S. zullen Griekenland verschei dene fregatten geven in het kader van Amerika's wapenhulppro- gram voor anti-communistische regeringen. Op de bijeenkomst van het partijbestuur van de Bel gische liberale partij heeft de voorzitter, Motz, het voornemen te kennen gegeven af te treden. De door Amerikanen aan Ber lijn geschonken „vrijheidsklok" is per Amerikaanse militaire trein in Berlijn aangekomen. De be kende bisschop van Noorwegen, Eivind Berggrav, bisschop van Oslo, heeft om gezondheidsrede nen ontslag gevraagd tegen 1 Ja nuari 1951. Zaterdagmorgen heeft de heer A. J. Walsmit na mens de Band Nederland-Indone- sië aan de commandant van het Nederlandse detachement voor de V.N., majoor den Ouden, een „sound-mirror" overgedragen, waardoor duizenden groeten van militairen in Korea zuilen kunnen worden opgenomen. Zaterdag morgen geraakte de 6-jarige Ja cob Drent, enig zoontje van de weduwe J. DrentGrooten te Coevorden, tussen de electrische klapbrug aan de Krimweg aldaar. Hij was op slag dood. Zondag middag is in de Kromme Mij- drechtstraat tet Amsterdam een vijf-jarig meisje door een auto overreden en gedood. de Ned. Ver. van Kerkvoogdijen sprak de hoop uit, dat de nood kerk spoedig door een permanente kan worden vervangen. Namens het Gemeentebestuur sprak de heer de Beyl gelukwensen uit, waarna ds Maas namens de wijk bewoners sprak. Hij feliciteerde ook namens de Herv. Jeugdraad. Nadat de heer Kamermans da sprekers had bedankt, droeg hij het kerkgebouw over aan de ker keraad. Met enkele woorden aan vaardde ds Sickesz het gebouw, waarna hij de eerste dienst leidde. Ds Sickesz preekte over Marcus 2 lb: „Het werd gehoord, dat Hij in huis was". Vergadering te Goes. Zaterdag j.l. kwam de afd. Zee* land der Ver. voor Chr. Mulo In vergadering byeen in de Chr. U.L.O.-school te Goes. 's Morgens werd een interes sante demonstratie gegeven door de N.V. Interterra, die een nieuw opbouwsysteem van physica, spe ciaal voor de electriciteitsleer en mechanica in talrijke proeven vertoonde. Hierbij waren ook eni ge leraren van het Chr. Lyceum en R.K. en Openbare U.L.O.- scholen aanwezig. 's Middags opende de voorzit ter, de heer J. IJsselstein te Mid delburg de vergadering, feliciteer de de heer H. Stemerding met diens benoeming te Brielle, waar na notulen en jaarverslagen van secretaris (de heer J. C. Groe- nenberg te Terneuzen) en pen ningmeester (de heer H. Stemer ding) volgden. Alle leraren bij het Chr. Mulo in Zeeland bleken lid der afdeling te zijn. De voorzit ter bracht een uitvoerig verslag uit van de contactvergadering met het Hoofdbestuur op 9 Sep tember j.l. te Utrecht, waarbij de nieuwe uitslagregels van de aan- vullingscandidaten, de samenbun deling der diverse personeelsorga nisaties bij het christelijk onder wijs, en diverse interne vereni gingszaken besproken werden. Als bestuurslid werd gekozen de heer A. de Weerdt te Krab- bendijke ter vervanging van da penningmeester. Naar de algemene vergadering op Cl en 22 December te Amsterdam werden afgevaar digd de heren A. Bikker te Yer- seke en J. de Vast te Terneuzen. Pogingen zullen worden aange wend, een verfrissingscursus, spe ciaal voor de conversatie in da moderne talen te organiseren, terwijl ook getracht zal worden de in 1949 begonnen physica- en biologiecursus voor de docenten in deze vakken in Zeeland te ver volgen. Meegedeeld werd, dat 14.943 candidaten in 1950 het Mulo-exa men aflegden; n.l, 11.844 voor het A-diploma, 2154 voor B en 828 voor het aanvullingsdiploma, ter wijl 117 candidaten zich aan een vereenvoudigd examen ten behoe ve van P.T.T. en N.S. onderwier pen. Van de candidaten, opgeleid aan chr. en openbare Mulo scho len, slaagden voor A 78 pet., voor B 70 pet. en het aanv. diploma 77 pet., terwijl de 1236, die een par ticuliere opleiding of een avond mulo volgden, resp. 40 pet., 47 pet. en 56 pet. geslaagden ople verden. Voor 1951 gaven zich voorlopig plm. 14500 candidaten op. Bij al deze cijfers is het R.K. Mulo examen buiten beschouwing ge laten. Het hoofdbestuurslid, de heer H. C. van Donk te Goes, verstrek te nog diverse mededelingen, en dankte voor de attentie en het geschenk bij zijn pas gevierd ju bileum, waarna de heer P. Kuyt te Krabbendijke in dank aan God voorging. DE BILT ZEGT: Aanhoudend rustig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als Zondag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1