NLO FOP Towtwijg KREYMBORG De protestantse kerken in het tegenwoordige Polen» WAARBORG- HET SPEL VAN ZET EN TEGENZET. ZeewxLG c&leAlei Geloven - hopen - waken. Viervoudige werking van Chefarine „4". €It<efarm.e,,4' en de De Vrije Universiteit bestond zeventig jaar LEESTAFEL KORTii WERELDKRONIEK Gehele bevolking van Ambon is ziek of gewond Wat brengt de RADIO? Zaterdag 21 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 HET POOLSE PROTESTANTISME (IV.) l)e verwoesting, die de Duitse bezetting in Polen heeft veroor zaakt, heeft de protestantse kerken in een moeilijke positie ge plaatst. Dit is niet zonder invloed gebleven op de situatie van het Protestantisme in Polen van vandaag. Het uitroeien van de gees telijkheid en het verbieden van de enige faciliteit voor protestantse theologie op de YVarsehause Universiteit waren de oorzaken van do vele moeilijkheden der na-oorlogse jaren. Over de situatie van de protes tantse kerken in het tegenwoor dige Polen valt niet veel te zeg gen. De berichten, die van achter het IJzeren Gordijn tot hier door dringen, zijn zeer vaag en vaak ook zeer uiteenlopend. Het meeste echter het moet met grote teleurstelling worden geconstateerd hebben de Pool se Protestanten na de oorlog te lijden gehad van de zijde der Roomsen. Ze werden door hen ver volgd, waar en hoe deze ook maar de gelegenheid daartoe kregen. Talrijke kerken werden door de Rooms-Katholieken in beslag ge nomen en tot op heden niet te ruggegeven. Wat de houding van de com munisten aangaat, is het bekend, dat in de eerste na-oorlogse jaren, de protestantse kerken van een zekere hoewel beperkte vrij heid van handelen hebben geno ten. Het betrekkelijk kleine aan tal protestanten in het huidige Polen er mag hier worden ge sproken van overblijfselen, die de Duitse bezetting hebben door staan vormde voor het com munistische regiem geen groot ge vaar en zodoende werden zij in vrede gelaten. THANS VERANDERD. Doch dit is thans veranderd. De communisten zijn overgegaan tot de vervolging, ook van de Protes tanten. Een duidelijk bewijs hier van is de inbeslagneming van de in de oorlog verwoeste en zo pas door de Protestanten opgebouwde prachtige Evangelische kerk te Warschau. Tevens de verhinde ring van de verkiezing van een nieuwe bisschop (hoofd) van de Lutherse kerk in Polen. Sinds geruime tijd worden ook alle kerkdiensten bijgewoond door functionarissen van de U.B. (Vei ligheidspolitie), die speciaal hun aandacht wijden aan de gekozen teksten. De strijd tegen de kerk wordt thans in steeds heviger vormen gevoerd en millioenen Polen heb ben nu het droeve vooruitzicht, dat zij hun laatste bron van troost in dit land zullen moeten ontberen 't laatste toevluchts oord, waar zij de liefde jegens de mens en God kunnen horen pre diken en niet de haat jegens beiden. De Evangelisch Lutherse kerk telt thans 250.000 zielen, 300 ker ken en 70 predikanten. De Methodisten 12.000 zielen en 55 predikanten. Het kleinste aantal leden telt de Gereformeer de kerk; voor de oorlog 14.000 zielen, thans slechts drieduizend, tien gemeenten envier pre dikanten. IN BALLINGSCHAP De Poolse Protestanten, groten deels soldaten, die niet wensen terug te keren naar hun vader land, zolang het staat onder Rus sische tyrannie, hebben een eigen organisatie opgericht onder de naam „Vereniging van Poolse Protestanten in Ballingschap", met Londen als centraal punt. Deze vereniging telt enkele dui zenden leden, verstrooid over de gehele wereld. In Engeland, waar de meeste hunner verblijf houden, werden er zelfs Poolse gemeenten opgericht. De Lutheranen hebben er vier: in Londen, Cambridge, Birmingham en Leeds. Aan het hoofd van de Poolse Lutherse kerk in ballingschap staat ds Wladyslaw Fierla, de vroegere hoofdaalmoezenier van het Twee de Poolse legercorps in Italië, die tevens de redacteur is van de „Evangelische Bode", het enige Poolse Protestantse tijdschrift in het buitenland. In Maart 1948 werd in Londen tevens een Poolse Gereformeerde gemeente opgericht, die, gezien haar geschiedenis, tot de zestien de eeuw teruggaat. Toen organi seerde n.l. Jan a Lasco, met be hulp van een Hollander, Jan Utenhove, de bekende vreemde lingengemeenten ln Londen, die in de geschiedenis van de Reforma tie een belangrijke rol heeft ge speeld. DIEPE AANHANKE LIJKHEID. Kenmerkend voor het Poolse volk, katholiek of protestant, is de diepe aanhankelijkheid aan het christelijke geloof. Op het Poolse platteland groeten de Poolse boe ren elkaar met de woorden: „Dat de naam van Jezus Christus mag worden geprezen". Het antwoord luidt: „Van eeuwigheid tot eeuwigheid". Dit is niet zuiver een spreek wijze. Zij menen het. De diep ge wortelde principes van het chris telijke geloof zullen het Poolse volk altijd sterk maken in het verzet tegen het goddeloze com munisme. Door haar aardrijkskundige en politieke gesteldheid is Polen een soort van oase geworden, waar het christelijke geloof stand houdt. Uit dit geloof put het Poolse volk vandaag de kracht tegen het communisme, de kracht om in de strijd te volharden en de kracht om voort te leven. Het gelooft en hoopt en waakt. B. S. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND. Naar het A.N.P. vernam zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voor de overtocht naar Engeland in November a.s. gebruik maken van hr ms. „Jacob van Heemskerck". DOORLICHTEN Hoe oud ze precies was, weet ik niet. In ieder geval was ze lang niet jong meer en zij kwam om zich, zoals het betaamt, te la ten doorlichten. Tenminste, dat dachten we allemaal.... Kleintjes zat ze tussen ons op de bank. Nu moet men daar in dat Goese Schuttershof, waar 't bevolkings onderzoek volop draait, niet lang wachten. Maar in de paar minu ten, dat ze er zat, wist ze toch nog van allerlei te vertellen. „Ze had toch zo'n rimmetiek in d'r knie...." Toen was ze aan de beurt en sloeg de brede deur van de foto kamer achter zich dicht. Vijf minuten later was ze te rug, hoofdschuddend. „Da's noe toch ook wat, da's me noe toch ook wat", zei ze bezeerd. „Noe heb ik toch zó 't rimmetiek im me knie en noe hebbe ze me knie niet eens gefo tografeerd. Alleen maar van be ven. En dan dat als maar zuch ten!" „Ja maar, me goeie mens", zei één van de luisteraars opbeurend, ,,'tis voor een goed doel moet je maar denken; voor de T.B.C." „Voor de wat? Voor de tébé- zee? Maar dat heb ik nie oor!" Ze werd er waarlijk boos van. „Ik bin de vorige week nog bie m'n dokter geweest en die zei da 'k zo gezond bin as een visje, afgezonderd die rimmetiek dan." Wie zei er ook weer, dat pro paganda toch maar alles is? (Ingtz. mededeling, advertentie.) Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke-of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. \G 7i~ 53. Nu was ontsnappen onmogelijk geworden! Generaal Hak- drop was heel slim geweest; hij had de helft van zijn mannen langs een omweg vooruit gestuurd om de rovers op hun vlucht tegen te houden en zijn list was uitstekend gelukt, zoals je ziet. Radeloos keken de rovers om zich heen om te zien of er misschien toch nog een uitweg was. Vergeefs! Van beide kanten waren de soldaten al zo dicht genaderd, dat ze heus niet meer hoefden te proberen weg te komen. „Zie je 'tnu, stoethaspels!" brulde de hoofdman, „jullie hebben je laten beetnemen door dat gekke kereltje! 'n Reuze-tovenaar is dat, hè!? Nu is alles verloren! Leuk hè!!? Nu worden we fijn in de pan gehakt hoor! Zien jullie 't domkoppen? We zijn om singeld!!" 1 Generaal Hakdrop, die voorop reed, kwam naderbij. „Zo lelijk gespuis!" riep hij. „dus is er een einde gekomen aan jullie rove rijen! Jullie zullen je verdiende straf krijgen!" De rovers waren bijna ziek van angst. Zij stonden te beven als juffershondjes en zij dachten, dat nu hun laatste uurtje geslagen was. „We ehWewe geven ons over!" hijgde de hoofdman. „Doe ons toch niksastublieft, edele heren, nee, niet slaan, heus, we zullen ons netjes overgeven!" „Juist", brulde de generaal, „dat is je geraden! Jullie zijn mijn gevangenen! Handen om hoog! Mannen, bindt die kerels!" Weldra waren alle rovers geboeid. De wagens met roofbuit werden verzameld en alles wat de schavuiten verder in hun kamp hadden achtergelaten, werd er nog bij opgeladen. Daarna zette de hele stoet zich in beweging in de richting van het kasteel. Nu hoefde niemand in Goedeiuimsland nog angst te hebben voor die woeste rovers! (Ingez. mededeling, advert.) KLEDING NAAR MAAT ALLEEN BIJ IN 25 ZAKEN OVER GEHEEL NEDERLAND Ere-promotie van ]an Schouten, prof. dr J. Bohatec en prof. dr Max Huber. Australië en Groot-Brit- tannië. Nieuwe Terra-uit gaven. In de bekende en terecht ge roemde Terra-bibliotheek, uitga ve J. A. Boom en Zn te Meppel, zijn opnieuw twee belangrijke boeken verschenen. Als deel 1 van de derde serie verscheen Australië, met als on dertitel „Waarheen" en ais deel 3 van de tweede serie Groot-Brit- tannië. Beide boeken zijn in bijzondere mate actueel. De banden tussen ons land en Groot-Brittannië, ook de persoonlijke banden, zijn de laatste jaren belangrijk versterkt; er is meer dan voorheen belang stelling voor dit eilandenrijk, dat hier door dr H. A. Schönhage getekend wordt ais het land van stille revoluties. In nog sterkere mate is de be langstelling voor Australië de laatste tijd toegenomen en wel in verband met emigratieplannen en emigratiemogelijkheden. Velen die er over denken te emigreren stel len zich de vraag: waarheen? Er zijn o.a. mogelijkheden in Austra lië. Maar dan komt de vraag op: Wat is dat voor een land. Zijn daar perspectieven voor Neder landse emigranten Men wil gaarne iets weten omtrent het klimaat, de bevolking, maatschap pelijke verhoudingen, bestaans mogelijkheden, kerkelijk leven, onderwijs en zoveel meer. Welnu, voor hen is dit nieuwe Terra-deel een kostelijke vraag baak. Het is geschreven door dr A. Lodewijckx, die gedurende 32 jaar professor was aan de univer siteit te Melbourne en die daar niet arbeidde als een droog ka mergeleerde, maar die zich ook voor het practische leven sterk interesseerde. Dit boek is dan ook terecht aangeduid als de vrucht van jarenlange waarne ming, getoetst aan rijke ervaring. Het is een boek met een sterk za kelijke inhoud, dat zich evenwel gemakkelijk laat lezen en dat met name toekomstige emigranten zal interesseren. Het is niet gemakkelijk van de rijke inhoud van dit boek een kort overzicht te geven. De schrij ver behandelt eerst de ontdek king van dit werelddeel, waarin ook de Nederlandse zeevaarders een aandeel hadden, en de in heemse bevolking. Daarna volgt een beschrijving van de natuur lijke hulpbronnen en van de be staansmiddelen der Europese be volking en wat wel zeer inte ressant is de ontwikkeling van het maatschappelijke leven. Ver der wordt stilgestaan bij de kunst, de letterkunde en de wetenschap. Het godsdienstig en kerkelijk le ven, waaraan een volgend hoofd stuk is gewijd, geeft een weer spiegeling van dat leven in Enge land. Er zijn in Australië evenals elders, tal van kerken en secten, maar de belangstelling voor het kerkelijk leven is betrekkelijk ge ring. Hoewel openlijke propagan da voor de vrijdenkerij weinig be langstelling vindt, meent de schrijver toch te moeten consta teren, dat de onverschilligheid in godsdienstvragen langzamerhand toeneemt. Belangrijk zijn voorts de hoofd stukken gewijd aan de immigra tie. Er zijn wat dit betreft, gezien Gisteren was het zeventig jaar geleden, dat de Vrjje Universiteit te Amsterdam werd geopend. Die dag werd in het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, die werd gepresideerd door ds J. W. Felix, Ned. Herv. predikant te Utrecht en president-curator der Univer siteit. De V.U. begon met drie hoogleraren in de theologie, één in de juridische faculteit en één in de literaire faculteit. Terecht sprak wijlen dr A. Kuy- per, één van haar eerste hoog leraren, dat de V.U. „met de uni- vensiteitsnaam tot blozens toe verlegen was". Rijk is de Vrije Universiteit in haar ontwikkeling gezegend en haar studentental klom boven de duizend, terwijl het aantal docenten de vijftig pas seerde. Evenals twintig jaar ge leden, toen de V.U. haar gouden jubileum vierde, heeft zij gisteren enkele ere-doctoraten uitgereikt. In 1930 deed zij het aan dr H. Colijn, dr J. C. Rullmann, dr D. Bakker en prof. dr J. Sebestyen, die allen reeds de eeuwige rust zijn ingegaan. Momenteel telt de V.U. nog één ere-doetor, n.l. oud- 8 millioen zielen telt terwijl er naar matige schatting nog plaats is voor 30 A 40 millioen personen, schier onbegrensde mogelijkheden. Dit wil uit de aard der zaak niet zeggen, dat het een luilekkerland is, waar de gebraden duiven de mensen in de mond vliegen. In tegendeel. Wie naar Australië emigreert zal hard moeten aan pakken en bereid moeten zijn zich vooral de eerste tijd, allerlei op offeringen te getroosten. Meer dan 30 illustraties verho gen de waarde van dit keurig verzorgde boek, waarvan we de lezing van harte aanbevelen. Ditzelfde geldt ook van het tweede hierboven genoemde boek. Wie zijn kennis omtrent bet merkwaardige Britse eilandenrijk wil vermeerderen kan hier te recht. Bewerking en verzorging, vooral van de mooie illustraties verdienen alle lof. De Terra-bibliotheek is met ook het feit dat Australië slechts twee kostelijke delen verrijkt. In de afgelopen week ver toonden de twee voornaamste gebeurtenissen vóór en achter het ijzeren gordijn deze over eenstemming, dat zij bij alle publiciteit, die er aan gegeven werd, moeiiyk op hun juiste betekenis vielen te schatten. Nu zijn wy dat met het nieuws uit de communistische wereld wel gewoon. Dat de Oost-Duitse ver kiezingen ons niets leerden over de werkelijke stemming onder de bevolking daar, mag dan ook niets bijzonders heten. Wij had den de vergissing van radio- Boedapest, die de uitslagen al omriep, voordat de verkiezingen goed en wel begonnen waren, niet eens nodig om te weten, dat die uitslagen al van te voren vaststonden. Maar al bracht die stemming dan ook niet aan het Jicht, hoe de Oost-Duitse bevol king, door terreur gedwongen op te komen, door terreur ge dwongen „ja" te stemmen, in werkelijkheid over het commu nistische régime oordeelt, twee andere dingen leerde zij wel. In de eerste plaats hoe de commu nistische tyrannie Oost-Duits- land onontkoombaar in zyn greep heeft. En in de tweede plaats, dat de Sowjets met dit land meer van plan zijn: deze verkiezingen zullen wel dienen als „machtiging" voor het stich ten van een „volwaardige" voiKsciemocratische staat, die tegelijk wat van nog meer' belang is voor Stalin een wei- bewapende bondgenoot moet worden. Een bondgenoot, die straks het broedervolk in West- Duitsland moet gaan bevrijden? Tegen acties van deze aard ging men deze week te Lake Succes voort een nieuw. te smeden. Vleien noch dreigen van de Russische afgevaardigde Wysjinsky kon voorkomen, dat het z.g. plan-Acheson de eerste hindernis passeerde en door de politieke commissie van de Ver enigde Naties werd aangeno men. Zoals bekend wil dit plan de mogelijkheid scheppen een Russisch veto in de Veiligheids raad te omzeilen. Indien deze Raad door zulk een veto niet tot een beslissing kan komen, zal zij namelijk kunnen besluiten binnen 24 uur de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties bijeen te roepen om maatrege len te nemen. Tegen zulk een reeds binnen. Toch was het niet de ontwik keling op de slagvelden van Korea, die deze afgelopen week de meeste aandacht trok, doch de conferentie van de man, die de operaties op die slagvelden leidde, met zijn opperste chef, president Truman. Het is deze gebeurtenis in de vrije wereld, waar wij in het begin van dit overzicht op doelden, waarvan de juiste betekenis momenteel nog even moeilijk kan worden getaxeerd als die van de uitslag der Oost-Duitse verkiezingen. Behalve de mededeling van Truman, dat de president en de besluit is geen veto mogelijk. Verder voorziet dit plan er in, dat de leden een gedeelte van hun strijdkrachten gereed hou den voor de V.N. en dat er een zogenaamde „waakhondencom missie" wordt ingesteld, die zich naar elk gebied kan begeven, waar internationale spanning bestaat. Het is duidelijk, dat de strekking van dit plan is om even snel als in Korea tegen communistische aanvallen te kunnen optreden, ook nu Rus land zijn zetel in de Veiligheids raad weer heeft ingenomen en die door zijn veto tot machte loosheid zou trachten te doemen. Terwijl dus de Verenigde Naties al maatregelen beraam den om een nieuwe agressie te voorkomen, ging in Korea de afrekening met de vorige agres sie verder. De troepen der Ver enigde Naties drongen de Noor- jvapen'delyke hoofdstad, Pjongjang, generaal het geheel eens waren, is er vrijwel niets van beteke nis over bekend geworden. Wat is daar afgesproken over de nieuwe staatkundige organisatie van Korea, waar de Zuidelijke president Syngman Rhee nog steeds tracht ook over het Noor den zijn gezag uit te breiden, naar men meende aanvankelijk met steun van Mac-Arthur en tegen de zin van Truman? Wel ke politiek is daar Vastgelegd t.a.v. communistisch China en nationalistisch Formosa? Wat is bepaald over het komende .vre desverdrag met Japan? Welke houding is overeengekomen ten opzichte van de ontwikkelingen in Indo-China? Men kan er slechts naar gissen. Want zomin als het na de bespreking ver strekte communiqué gaf de rede uitsluitsel, die Truman te San Francisco hield en waarin hij nog eens Amerika's vastbesloten houding tegenover het—Kremlin uiteenzette. Althans t.S.v. Indo-China werd de houding van de Verenigde Staten echter deze week toch wel enigszins duidelijk. Frank rijk heeft onmiddellijk na de eerste onverwachte nederlaag daar, die deze week door ont ruiming van verdere posten ge volgd werd, om uitgebreide Amerikaanse wapenhulp ver zocht. Het heeft die, tevens voor zijn Europese defensie, ook toe gezegd gekregen, zij het minder dan het gehoopt had. Van het zenden van Amerikaanse solda ten naar Indo-China wil men in de Verenigde Staten naar het schijnt helemaal niets weten. Al strijden de Fransen daar tegen communisten, men beschouwt het in Amerika toch ook min of meer als een koloniale oorlog, en daarmee wil men niets van doen hebben. Voor ons Neder landers, die ons in deze dagen nogal ongerust maken over de toekomst van onze vloot, is het verder van belang op te mer ken, dat Amerika ook de Franse vloot aan beperkingen wii bin den, opdat dit land in de eerste plaats zijn leger zal kunnen opbouwen. Al te vlot zijn de Amerikanen dus niet met hun hulp aan Frankrijk, al is die nog omvangrijk genoeg. Mogelijk wil len de Verenigde Staten druk op de Fransen uitoefenen, om de Amerikaanse plannen voor de herbewapening van Duitsland te steunen. Uit dit alles blijkt weer, dat ook in de „vrije" wereld tenslotte één mogendheid de toon aangeeft, al is het dan wel een heel wat zachtere mees ter dan aan de andere kant van het yzeren gordyn. minister, dr J. J. C. van Dijk. Gisteren heeft zy ere-doctoraten uitgereikt aan 't Tweede Kamer lid, de heer J. Schouten te Rotter dam, leider der A.R. party, aan de bekende voorman van het Cal vinisme in Oostenryk prof. dr J. Bohatec, leraar dogmatiek en ethiek aan de Universiteit te Weenen en aan de 76-jarige prof. dr Max Huber te Zurich, één van de meest bekende volkenrecht geleerden in Zwitserland, oud president van het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage en eveneens oud-voorzitter van het Internationale Rode Kruis-comité. Gistermiddag heeft de V.U. in een bijeenkomst in de grote zaal van het Concertgebouw, die tot de laatste plaats bezet was, in een openbare zitting van de Senaat haar 14e lustrum gevierd. Er was voor deze herdenkingsplechtig heid alom in den lande grote be langstelling. Niet minder dan tien ministers der Kroon waren aan wezig, benevens een groot aantal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Commissaris der Koningin in de provincie N.- Holland en tai van vooraanstaan de figuren in de Anti-Rev. party. De ere-promotie van Jan Schou ten vond plaats door prof. dr A. M. Donner, die van prof. Bohatec door prof. dr G. Ch. Aalders en die van dr Huber door mevrouw prof. dr G. v. d. Molen. Aan deze promoties ging echter vooraf een rede van de rector-magnificus, prof. dr H. Dooyeweerd over: „De stryd om het souvereiniteits- begrip in de moderne rechts- en staatsleer". REDE PROF. DONNER. Prof. Donner wees er in zün toespraak op, dat het ere doctoraat aan de heer Schouten op enigszins andere gronden be rust dan de twee andere. Immers mist het staatsrecht wat zyn hoofdzaken betreft, feitelijk iede re juridische sanctie. Hier ligt een grote taak vooral voor de Staten- Generaal. Zij hebben by de hand having en de uitbouw van dat staatsrecht een verantwoordelyke rol. Spr. wees erop, dat men veilig zeggen kan, dat de heer Schouten voor deze verantwoordelijkheid scherp oog gehad heeft. In zyn meer dan 30-jarige loopbaan heb ben de beginselen van het Ned. staatsbestel zyn aandacht gehad. Met grote trouw en scherpzinnig heid heeft hij zich aan het bewa ren van de rechte verhouding van regering en Staten-Generaal, van Staten-Generaal en volk en in het algemeen van gezag en vryheid gewijd. De promovendus heeft vanaf 1940 voortdurend tegen de stroom moeten oproeien. Eerst onder de bezetting en toen daar na. Er is bijna geen terrein van het verzet, waarop hij niet is voorgegaan in woord en daad. Dat lag in de aard van de man, wie elk opportunisme een gruwel is en die, waar hij de zaken mis ziet gaan, nooit nalaat de hand uit te steken om de wagen weer in het rechte spoor Te helpen. De hoof den en harten werden na do oor log beheerst door een onder de bezetting opgebloeide romantiek, die ook op staatkundig terrein dreef tot een „schwarmen" met alles, wat nieuw heette en anders leek. De heer Schouten heeft zich beyverd ons volk terug te roepen tot de realiteiten van het Ned. volksleven en tot de beginselen van een gezond en evenwichtig staatsbestel. Daarbij is meer dan één teleur stelling zijn deel geweest. Nie mand zal ontkennen, dat het de heer Schouten gelukt is op het staatkundig gebeuren na 1945 me de zijn stempel te zetten, zij het dan ook als leider der oppositie. Het optreden van de heer Schouten met zijn steeds herhaald: ziende op het gebod en blind in de toekomst, is by uitstek geweest een boodschap, waaraan onze tyd behoefte had. Het is de Senaat der V.U., waaraan hij zoveel van zijn tijd en krachten gaf, een voorrecht, dat hy van de diepe verbondenheid in uitgangspunt tussen hem en deze universiteit getuigenis 4j,an afleggen door hem met het doctoraat in de rechts geleerdheid te eren. Na de promotie richtte prof. Donner een persoonlyk woord tot dr Schouten. Hij merkte op, dat meer dan één de titel van doctor de heer Schouten reeds lang had toegewenst. In de twin tiger jaren durfden meerderen op een eervolle universitaire loop baan voor dr Schouten te hopen. Dat heeft niet zo mogen zijn, want een andere roeping trok. Maar al heeft de wetenschap in engere zin hem verloren, dr Schouten heeft toch zyn bijdrage voor het A.R. staatsrecht en de A.R. staatsleer geleverd en het verlies in zekere zin tot winst ge maakt. In dit ere-doctoraat kan dr Schouten het bewijs zien, dat alles is vergeten en vergeven. Hij zie de hem vandaag verleende waardigheid vooral als een uit nodiging om ook verder aan de christelijke bezinning op staats recht en staatkunde zyn. krachten te geven. Het wetsontwerp tot buiten de wet stelling van de communis tische partij is door de Austra lische Senaat goedgekeurd. Het bureau Zuid-Molukken heeft van het secretariaat van The International Council of Christian Churches (I.C.C.C.) be richt ontvangen, dat men zich te legrafisch gewend heeft tot da Verenigde Naties, de regering van de R. I., Truman en het hoofd van de Amerikaanse delegatie by da Verenigde Naties, Austin. Daarnaast is een oproep tot ge bed aan alle aangesloten kerken gezonden. Van de Amerikaanse missiona rissen op Ambon ontving het bu reau ter doorzending aan de Me thodist Churches en The Ameri can Missionary Association ta New York een telegram, waarin zij de verwoestingen op de eilan den Ambon, Saparoea, Haroekoe en Nusalaat mededelen en direc te hulp in de vorm van voedsel, medicamenten en textiel ter be- stryding van de ellende aldaar vragen. Het telegram besluit met de mededeling, dat de gehele bevol king zie"k of gewond is, aan de rand van de ondergang is geko- •men en om versnelde hulp smeekt. Op- en ondergang van Zon en Maan Maandag: Zon op 7.18 u„ onder 17.30 u.; Maan op 16.39 u., onder 4.29 u. Hoogwater op Maandag 23 Oct.: Vlissingen: 0.25 u. 1.84 m., 12.33 u. 1.77 m.; Terneuzen: 0.51 u, 2.02 m., 13.06 u. 1.94 m.; YVemel- dinge: 1.57 u. 1.72 m., 14.16 u, 1.52 m.; Zierikzee; 1.44 u, 1.51 u. 13.57 u. 1.30 m. (Ingez. mededeling, advert.) RAT noch MUIS ontsnapt DQDE^fT Am onweerstaanbare imiihwii 11in11111 iy i iw Zondag 22 October 1950. HILVERSUM I (402 M.), NC RV: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kamermuziek. 12.15 Causerie. 12.30 Gram. 12.35 Lunch concert. 12.52 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.35 „Uit het boek der boeken". 13.50 Viool en plano. 14.12 Klein koor. 14.30 Concertgebouworkest en so list. 16.40 „Katholiek Thuisfront overal". 16.45 Koor. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.15 Zlekendlenst. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Gem. koor en solisten. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws. KRO: 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbe spreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Gev. progr. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.15—24,00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Voor mili tairen. 9.12 Sportmededellngen. 9.15 Verzoekprogr. 9.45 Causerie. VPRO 10.00 Causerie. 10.05 Voor de kinderen. IKOR 10.30 Remon strantse kerkdienst. AVRO 12.00 Politiekapel. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws 13.15 Radio Philh. orkest. 14.30 Musette-orkest. 15.00 „Even of- rekenen, heren". 15.10 Gram. 15.15 Boekenhalfuur. 15.35 Gram. 15.50 Filmpraatje.. 16.05 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. VPRO 17.00 Duitse vryzinnige Protestan ten in Frankfurt bijeen. 17.20 Muzikale causerie. VARA 17.30 Hoorspel. 17.50 Plano. 18.00 Sport 18.15 Nieuws. 18.30 Cabaret. 19.00 Radlolympus. 19.30 Amusements muziek. AVRO 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Popu lair concert. 20.50 Praatje. 20.55 Hoorspel. 21.35 Metropole-orkest 22.00 Cabaret. 22.30 Gitaarspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Maandag 23 October. HILVERSUM I (402 m) NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 8.20 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Luisterwedstrijd. 9.15 Voor de zieken 9.35 Luisterwedstryü. 10 05 Gram. 10.30 Morgendienst. 1L00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital. 12.10 Gram. 12 30 Mededelingen. 12.33 Prome nade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Schoolradio. 14 35 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensem ble. 17.00 Voor de kinderen. 17.1b Meisjeskoor. 18.00 Voor de kinde ren. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.15 Engelse les. 19.30 Boekbespreking. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor en kamer symphonieorkest. 20.50 Hoorspel. 21.40 Lichte muziek, 22.00 Omroeporkest. 22.30 „Op de Orgelbank". 22.45 Avond-over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Mandolinemuziek. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.): AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram, 9.30 Metropolo orkest en solisten. 10.30 Voor da vrouw. 10.35 Gram. 11.00 „Op da uitkijk". 11.15 Orgel. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlel. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Causerie. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. en harpspel. 15.05 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw 16.30 Musicalqpder. 17.30 Voor da Padvinders. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.15 Mi litair commentaar. 18.30 Disco gram. 19.00 Clavecimbel-recitai. 19.30 Muzikale causerie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws 20.05 Avro-allerlei. 20.10 Radlos- coop. 21.30 Rede dr W. Drees, 21.45 Radioseoop. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.45—24.00 Gram. Oudegeest ten grave gedragen. Het stoffelijk overschot van de heer Jan Oudegeest, een der voormannen van de oude S.D.A.P., is onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" te Oegstgeest ter aarde besteld. Bij de velen, die de laatste eer kwamen bewyzen, bevonden zich minister-president Drees, de he ren II. Oosterhuis en E. Kupers van het N.V.V. en de heer J. van Zutphen, één van de „twaalf apostelen" der S.D.A.P. Dr de Bruyn, chef van de al gemene dienst der Ned. Spoorwe gen, bracht de overledene eens de felste tegenstander van da Spoorwegen hulde voor zijn werk voor nieuwe sociale ver houdingen in het bedryf. Na hem spraken verschillende anderen. Een zoon van de overledene, drs J. Oudegeest uit Wassenaar, sprak een woord ten afscheid. BARNEVELD YVIL PLUIMVEE- MARKTEN YVEER OPEN HEBBEN. De burgemeester van Barncveld heeft het ministerie van land bouw, vissery en voedselvoorzie ning verzocht, m.i.v. 1 November a.s. de pluimveemarkten weer open te stellen. Een beslissing zal niet vallen voor de minister van de Beneluxconferentie te Luxem burg is teruggekeerd. Er zijn on langs nog gevallen van pseudo- vogelpest gemeld te Wierden (O.) en Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4