NOG HONDERDDUIZEND OOSTENRIJKERS IN DE SOWJET-UNIE VERMIST. Margery Lovell BA AYE NS.Uw Opt icien KUNSTLICHTFOTOGRAFIE en kunst. ,Ach Generalissimus Stalin Martelende onzekerheid in vele gezinnen. Buitenplaats „Toor en vliet" te Middelburg ondergaat metamorphose. Probeer eens een stilleven Speciale lampen. POPULAIRE FOTOCURSUS saterdag 21 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (.Van onze speciale verslaggever). WENEN, October 1950. Eea lichte hamerslag verstomt het rumoer In de volle vergaderzaal. „Heeft Iemand bezwaar tegen deze resolutieT" Een vrouw staat op. „En wat met de krijgsgevangenen in Joego-Slavië Anderen vallen haar bij. „En ln Polen zyn er ook nog". De <ene vraag lokt de andere uit. Overal in de zaal willen vrouwen let» zeggen. Maar de voorzitster bepaalt zich tot de re solutie. „Geen bezwaren Het bljjft stil ln de zaal. „Dan zal deze resolutie zo spoedig mogelijk aan Generallissimus Stalin gezonden worden". Een hamerslag bekrachtigt het besluit. Terug uit Rusland. Lang is het geleden, dat er een trein met Oostenrijkse krijgsge vangenen het station in We nen binnenliep. En velen zijn nog niet thuis In de Sofiensaal hebben Oos tenrijkse vrouwen van alle po litieke en maatschappelijke rich tingen een massabijeenkomst be legd om de aandacht van de we reld te vestigen op het feit, dat zich vijf jaar na de oorlog nog steeds duizenden Oostenrijkers in Russische krijgsgevangenschap bevinden. Alle pogingen om hen te bevrijden hebben tot nu toe gefaald. Er zijn er 140.000 thuis gekomen. Maar meer dan 100.000 anderen ontbreken nog. Duizen den van hen zijn overleden. De Russen weigeren daar echter een opgave van te verstrekken. An deren zijn wegens oorlogsmis daden veroordeeld. Hartbrekend. De voorzitster neemt het woord. De vrouw van een krijgsgevan gene, die zich nog in Rusland be vindt, zal van haar ervaringen vertellen. Een jonge vrouw beklimt het podium. Op haar rok draagt ze een herencolbertje. Onwennig in stalleert ze zich achter de ka theder met de twee microfoons. Ze begint te lezen van een blad uit een schoolschrift: „Het is nu elf jaar geleden, dat mijn man naar het front vertrok ken is. Als we al zijn verlofdagen bij elkaar tellen waren we toen twee-en-dertig dagen getrouwd. Ik heb hem naar het station ge bracht. Je mag niet huilen, had hij gezegd. Ik heb ook niet ge huild. Met een lachend gezicht heb ik afscheid van hem genomen. Met Pinksteren ben ik weer bij je in ons huisje, riep hij uit de trein. De twaalfde Pinksteren is nu voorbij en hij is er nog niet..." Het is doodstil in de zaal. De mensen luisteren met volle aan dacht naar de eenvoudige woor den. „ik heb me elk jaar weer in gepraat: met Pinksteren komt hij vast thuis. Tegen die tijd heb ik het huis zo mooi mogelijk ge maakt en van het weinige, dat ik ben, iets overgespaard om hem te kunnen verwennen. Elke dag keek ik de kranten door of er misschien iets in stond over een transport met krijgsgevangenen. Maar de ene Pinksteren na de andere ver streek en mijn man kwam niet. Vier jaar geleden heb ik op onze trouwdag nog een bos rode ro zen van hem gekregen met een kaartje eraan met niets anders dan: „Van een krijgsgevangene". Daarna niets meer Haar stem is verstikt van tra nen. Ze weet zich echter te be heersen. In de zaal huilen vele vrouwen. En ook in menig man nenoog glinsteren tranen. „Het waren harde jaren. Van twee en twintig gulden steun in de maand valt het niet mee om te leven. Dikwijls als ik bad: Geef ons heden ons dagelijks brood, bedoelde ik niets anders dan brood. Maar steeds ben ik blijven hopen. Bij elk transport leefde Ik weer op. Ik heb aan de radio gehangen als de namen van degenen, die zouden aankomen voorgelezen werden. De spanning was ondraaglijk. Als dezelfde voornamen als van mijn man op gelezen werden sprong ik al over eind en wachtte met* een bonzend hart op de achternaam. Maar het was altijd weer een andere. En als de hele lijst opgelezen was en zijn naam was er weer niet bij, dan zei ik tot mezelf: nou, ja.... mis schien is hij er op het laatste ogenblik nog bijgekomen. En dan ging ik toch naar het station als de trein aankwam met krijgsge vangenen. En bij elke grote, blon de man, die het station verliet, dacht ik: daar is hijhij is na tuurlijk zo veranderd in al die jaren. Maar hij was het niet. Hij was er nooit. En alleen moest ik dan weer naar huis toe Ze veegt met een verfrommeld zakdoekje langs haar gezicht. De hele zaal is diep onder de indruk van deze simpele, uit het hart komende woorden van een een voudige vrouw uit het volk. En velen hebben dezelfde ervaringen achter de rug. Smeekbede. Ze vermant zich weer. „Sinds anderhalf jaar heb ik niets meer van hem gehoord. Zelfs geen briefkaart met alleen zijn naam er op. Maar met Kerstmis is er een kameraad van hem thuis gekomen. Die heeft in het zelfde kamp gezeten. Hij had be richt over hem bij zich. Mijn man heeft Met gesloten ogen staat ze op het toneel en tracht zich te be heersen. „Hij heeft verteld, dat mijn man longtuberculose heeft en alleen nog maar met krukken kan lopen. En bij elk transport staat hij op de lijst en steeds valt hij er weer af „Als ik eens voor Jozef Stalin zou kunnen staan, dan zou ik zeg gen: Ach, Generallissimus Stalin gij almachtig heer van deze we reldvergeet eens een ogen blik uw macht en troost de kleine mensenLaat de mannen naar huis komenéén woord van u, machtigeen onze mannen zijn vrijer bestaat geen vij andschap tussen de mensen van Oostenrijk en de mensen van de Sowjet-Unieen waar men onze mannen ook van beschuldigt hun daden zijn dubbel en dwars vergolden door ons lijden Helpt ons toch, Generallissi mus Stalinopdat we niet van verdriet ten gronde gaan Een opluchtend applaus barst los als de vrouw zich ineens om draait en weer naar haar plaats in de zaal loopt. Anderen komen van hun verdriet verhalen. Een oude moeder met een ziekelijke man. Haar ene zoon is in de oor log gevallen en haar andere is in Rusland. Zeventien maanden ge leden heeft ze voor het laatst be richt van hem gekregen. Ook zij doet een hartstochtelijk beroep op de menselijkheid van Stalin. Dan komt een grijze man. Met zwak ke, trillende stem vertolkt hij de Eerste model-„Fish- en Chips zaak" in Nederland. Met een gretige hap heeft mr J. van Aartsen, wethouder van economische zaken, in de Kemp straat te Den Haag de eerste model „Fish en Chipszaak" in Ne derland geopend. „Fish en Chips", een bekende Engelse lekkernij, bestaat uit aardappel en vis, meest kabel jauw in frituur gebakken. Reeds voor de oorlog was dit croquanle baksel in verschillende vormen in Nederland te verkrijgen, doch de verkoop er van bleek toen geen succes. Na de oorlog zag het bedrijf schap voor Visserijproducten in de aardappel-viscombinatie een goed middel om het publiek meer vis te doen eten en men besloot, na bestudering van de Engelse wijze van van bereiding, in Den Haag een speciale zaak te be ginnen. Nederlandse goederenwagons naar India. De N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam heeft een opdracht ontvangen van de India Railways New Delhi tot de levering van 1000 gesloten goederenwagons, te leveren vóór 1 Maart 1952. De te leveren wagons wijken af van de in Nederland gebruikelij ke. Zij hebben een spoorwijdte van 1 meter (in Nederland is de spoorwydte 1.43% meter). Het draagvermogen is ongeveer 18 ton en het gewicht der wagons circa 6 ton. gevoeki.s van een vader. De ene zoon is als een waardeloos wrak van het front gekomen. De ander is krijgsgevangen. „Waar is het geweten van de wereldroept hy uit. Van machteloze woede slaat hij met zyn vuisten op de lessenaar. De twee microfoons wankelen. Hy kan zijn verdriet niet meer ver kroppen. „Men praat zoveel over vrede en mensenrechten, maar er is geen vrede zolang de moeder en de vader nog op hun kind wachten. Dat is immers het pri mitiefste rechthet recht van de ouders op hun kind!" Met geheven handen en tranen in zijn ogen spreekt hy verder. Alles tevergeefs. Met de vrouw van een overste loop ik door de donkere straat naar de tramhalte. Haar zoon is ook nog steeds niet thuis. In zes jaar heeft ze niets van hem ge hoord. Maar ze weet van kamp genoten, dat hy in leven is. An derhalf jaar geleden tenminste. „Die onzekerheid is het ergste klaagt ze, „als we maar wisten wie er gestorven zyn. Maa* zelfs dat willen de Russen niet vertellen. Of misschien generen ze zich voor de grote getallen. We hebben van alles geprobeerd. Brieven en telegrammen aan Sta lin. Demonstraties voor de Rus sische generaals in het Imperial Hotel. Een beroep op de Russische moeders. Op de Verenigde Naties. De communisten hebben zelfs hun best gedaan. Geen resultaat. Nog geen briefkaart met „Ik leef" en de datum erop mogen ze schrij ven „En nu de resolutie Ze haalt twyfelachtig de schou ders op. „Men heeft ons al zoveel be loofd en er is nooit iets van Er is weer een trein met Oostenrijkse krijgsgevangenen uit Rus land binnengekomen. In grote spanning staan bloedverwanten voor het station, in de hoop, dat hun man of vader erbij zal zijn. Met borden tracht men opheldering te krijgen over het lot van een sinds lang verwacht familielid. terechtgekomen Zwqgend lopen we verder. De confrontatie met al dat onver moede leed heeft me sterk ont roerd. Een onbeschrijfehjke ellen de heerst er in duizenden gezin nen. „We biy'ven hopen op de thuis komst." Machteloos moet men dat doen Een maand misschien of .drie jaar. En het kan wel eeuwig zijn. Het hangt geheel van de willekeur van Moskou af. Een eenvoudige order kan aan alle onzekerheden en verdriet een einde maken. Maar op medehjden hoeft men daarby niet te rekenen. Of op menselijk gevoel. Dat zy'n begrip pen, die men niet kent in het Kremlin. ALFRED VAN SPRANG. (Nadruk verboden). KORTE BERICHTEN De vissersvloot van Israël is met de eerste haringvangst uit de Noordzee (150 ton) te Haifa aan gekomen. De vloot heeft Oostende als basis. Emil Sandstrom, voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, is door de raad van gouverneurs te Mon te Carlo tot voorzitter gekozen van de Internationale Bond van Rode Kruisverenigingen. Hy volgt als zodanig Basil O'Connor op. De New Yorkse treinexpres „North Star" is in het hart van de stad uit de rails gelopen. De machinist en de stoker kwamen om het leven. Minstens 16 perso nen werden gewond. De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van Prinses Elizabeth, is per vliegtuig uit Malta in Lon den aangekomen om de doop van zyn dochter Prinses Anne van daag by te wonen. Na 65 jaar is in Frankrijk weer een Bonaparte geboren. Prins Louis Napoleon en zün echtge note werden verbiyd met de ge boorte van een tweeling. De twee kinderen zijn directe afstamme lingen van Keizer Napoleon en van het vorstenhuis Bourbon, om dat de moeder van de Prins een Bourbon was. Do Graaf van Parijs, de Fran se Kroonpretendent, is na meer dan 20 jaar ballingschap in Por tugal in Parijs teruggekeerd. De Belgische procureur-gene raal heeft de Kamer verzocht de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van het socialistische Kamerlid mevr. Isabelle Blume, teneinde haar te kunnen vervol- ten wegens ordeverstoring en iefstallen onder haar verant- woordeiykheid. Het Franse leger zal in 1951 710.000 en in 1953 900.000 man sterk zy'n. De nieuwe maatrgel, om hiertoe te komen, zal extra uitgaven tot een bedrag van 25 milliard francs per jaar met zich brengen. FEUILLETON. 30) door EMILY S. HOLT. Margery's ogen glinsterden, toen zy een en ander zag, en zy schreef nog diezelfde nacht haar brief. Hoe zouden zij hem echter ,8 J"' de gevangenis krij- fenAlice wist er echter wat op. ij naaide hem in een van de kussens, die, als Margery heen gegaan zou zyn, natuurlijk met de rest van haar eigendommen naar Marnell Place terugge bracht zouden worden. De laatste dag van Margery's verblyf op de aarde ging voorbij als de vorige, en de avond van de vijfde Maart brak aan. Alice was evenals elke avond naar huis geweest, om een en ander te halen, en terwijl zij haar tas uitpakte, deed de cipier de deur open. Lady Marnell keek op, niet anders verwachtende, dan dat ze haar man zou zien, hoewel het nog niet zijn gewone tijd was; maar het was Abt Bilson. Hy liep met gebogen hoofd en gevouwen handen, en gaf geen antwoord op Margery's begroe ting van „Goeden avond, vader", en evenmin op Alice's nederig verzoek om een zegen. Hy nam plaats op een stoel en bleef, zonder iets te zeggen, Mar gery enige minuten zittên aan staren. Zyn gedrag leek haar zo vreemd, dat zy eindelijk vroeg: „Waarvoor is u hier eigenlyk gekomen, vader?" „Om naar jou te zitten kijken, duivelskind!" was het beleefde antwoord. Alice werd zo woedend over deze ergerlyke uitlating, dat zij op het punt was, een scherp woord te zeggen, toen Lord Mar- nells stem opeens vanuit de post van de deur zei: „Als je een duivelskind wil zien, dan behoef je niet verder dan in je eigen spiegel te kij ken!" De Abt stond doodkalm op en liet Lord Marnell binnenko men. „Het past een arme nederige monnik, een dienstknecht van God, niet, om zich over te ge ven aan de ydelheid van een spiegel", zei hij, terwijl hy een grote rozenkrans te voorschijn haalde en met een vroom gebaar de kralen begon te tellen. „Een dienstknecht van God!" riep Lord Marnell uit, te woe dend om voorzichtig t# zyn. „Noemt u zich een dienstknecht van God? Als God geen betere dienstknechten had dan u, dan zou hij toch slecht gediend wor den!" - De abt wierp hem een zyde- lingse blik toe, maar gaf geen antwoord, en liet de kralen van zyn rozekrans weer door zyn handen gaan. „Heb je geen andere plaats, om je kralen te tellen?" vroeg Lord Marnell. De Abt stond, zonder een woord te zeggen, op, en in de post van de deur strekte hy zyn hand over de drie andere aan wezigen uit en mompelde zacht jes een paar woorden. „Maak, dat je weg komt, Satan en houd je vervloekingen maar voor je. Er is er hier een, dia dichter by de engelen is, dan jij ooit wezen zult!" Opeens was de abt verdwe nen. Niemand had hem horen of zien weggaan. Het was, alsof de duisternis hem op een vreemde geheimzinnige wijze verzwolgen had. „Hy is weg", zei Lord Marnell. „Zeg cipier!" riep hij daarop, „sluit de deur, als je blieft, e i laat ons drieën hier verder met rust." De cipier gehoorzaamde; en Lord Marnell ging naast het bed van Margery zitten. Hy zei daar op dat Alice op haar matras moest gaan liggen en trachten, wat te slapen. Hy raadde Mar gery hetzelfde aan; maar zy glimlachte en zei, dat ze liever wat met hem wou blijven pra ten. „Nu, heb ja dan misschien nog wat op je hart? De een of an dere opdracht? Iets, dat ik voor je doen kan? Ik zal graag alles, wat enigszins mogelijk is, voor je doen." Margery bedankte hem vrien- delyk. Er klonk een hartelyk- heid in zijn stem, die zij er nog niet dikwyls in gehoord had. „Er zyn een paar dingen, die ik graag zou willen dat je deed", zei ze. „Zou je al mijn bedienden hun loon van een jaar willen uitbetalen, en Alice, die mij zo goed verpleegd heeft, een kleine jaarlijkse toelage willen geven; en dan zou ik, als zy er tenminste toe bereid is, graag willen, dat zij bij Geoffrey blyft, zolang zy leeft, of hy volwassen is. Verder zou ik je willen vra gen, dat je zorgde, dat mynarme kleine jongen zich zijn moeder blyft herinneren; maar bovenal dat hij niet vergeet, wat ik hem van de Heer verteld heb, ter- wille van Wien ik mijn leven laat; de Heiland, Die my zo lief heeft gehad, dat Hij Zyn leven voor my heeft overgegeven, en mij tot het einde zal blyven lief hebben. Leer hem, dat hy niets te goed moet achten voor Chris tus. Ik had veel voor ons jon getje gebeden, en de Heer heeft beloofd, dat alles, wat ik de Va der zou bidden in Zynen naam, Hij my dat zal geven." (Wordt vervolgd.) De Amerikaanse verliezen in Korea. He Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat op 15 October de Amerikaan se verliezen in Korea 26.083 man schappen bedroegen, n.I. 4036 do den, 17.711 gewonden en 4336 ver misten. Het landleger verloor 22838 man, de mariniers 2880, de mari ne 196 en de luchtmacht 169. Wie Engeland betreedt moet zich eerst laten controleren. Een scherper controle op het binnenkomen in Engeland zal ge paard gaan met een onderzoek in het gehele land van vreemdelin gen, die zich reeds in Engeland bevinden, aldus heeft de Engelse minister van Binnenlandse Zaken CutjteEde in het Lagerhuis mee gedeeld. Extra voorzorgsmaat regelen zyn genomen in de klei nere Engelse havens om saboteurs en buitenlandse agenten het be treden van Engeland te verhin deren, aldus de minister. Poging tot moord op haar man. Voor het gerechtshof te Leeuw arden werd drie jaar geëist tegen de 45-jarige Tryntje E., geschei den vrouw van L. S. A. D., thans wonende te Rotterdam, wie ten laste was gelegd, dat zy verschil lende pogingen heeft aangewend haar man van het leven te bero ven. Zy deed zuringzout in de le vertraan en de melk en zette la ter de gaskraan in zyn slaapka mer open. Als motief gaf zy op, dat haar man aan T.B.C. leed en dat zy bevreesd was geworden, dat ook de kinderen besmet zouden wor den. Chr, Landbouwwinterschool vaart cr wel bij. „Nog is de entrée van de buitenplaats „Toorenvliet" aan do weg tussen Middelburg en Koudekerke niet fraai te noemen. Hard wordt er echter gewerkt en over enige weken zullen op het ter rein van deze buitenplaats twee belangrijke plechtigheden plaats vinden. Hoewel alles nog wel niet gereed zal zijn gekomen, zal op 4 November a.s. de eerste boom in het aan te leggen park worden geplant en daarmee zal een begin zijn gemaakt met de uitvoering van een plan, waarover wy enige weken geleden reeds schreven. Slechts enkele dagen later, op 9 November, vindt de officiële opening plaats van de Chr. Landbouwwinterschool van de C.B.T.B., die royaal is gehuisvest in het grote gebouw. Werklieden zijn op het terrein voor het gebouw druk bezig de toegangsweg aan te leggen en de stukken grond naast de oprijlaan plantklaar te maken. Wanneer dii onderdeel van het grote werk gereed is, zal de inkyk aanmer kelijk verfraaid zyn. Alleen het hek, dat nog altijd in een desolate toestand is gebleven, zal nodig opgeki.apt moeten worden. Ver der is men bezig met de egalisa tiewerkzaamheden, waardoor de overtollige grond tegen de bun kers wordt opgeworpen, zodat deze langzamerhand aan het oog onttrokken worden. Al is dan het terrein nog niet in orde, de in het hoofdgebouw ge huisveste Chr. Landbouwwinter school van de C.B.T.B. is enige tijd geleden geheel gereed ge komen. RUIM SCHOOLGEBOUW. Wie door de hoofdingang naar binnen gaat in het ruime gebouw, komt in de grote hal, van waar uit men aan de ene kant de aan de voorzyde gelegen leraarskamer vindt, aan de andere zijde de ka mer voor de concierge. Achter de leraarskamer heeft de directeur, ir H. Steur, een ruim vertrek. Zo wel op de boven- als beneden verdieping zyn twee ruime les lokalen, die reeds gedeeltelyk hebben dienst gedaan, omdat vo rig jaar reeds met de eerste cur sus werd begonnen. De klassen kenmerken zich door de één-per- soor.sbanken, het licht, dat in ruime mate kan binnendringen en de zeer goede verlichting, waar toe ook behoort een aparte ver lichting der schoolborden met T.-L.-buizen. Op de bovenverdie ping staat nog een leslokaal leeg, omdat er momenteel in dit twee de cursusjaar nog maar 2 klassen zyn, n.I. een le ldasse met 25 en een 2e klasse met 22 leerlingen. Het scheikundelokaal, waar de theorie aan de practyk kan wor den getoetst, bevindt zich op de bovenverdieping. De directeurs woning ligt hier eveneens. Er zijn drie verschillende ingangen in het gebouw, n.I. de officiële ingang aan de voorzyde van het gebouw, de toegang tot de directeurswo ning aan de zykant en de dienst ingang voor de leerlingen, die zich ook aan de zykant bevindt. Daar vele leerlingen tijdens de middagpauze niet naar huis kun nen, is er gezorgd voor een lokaal, waar de jongens hun boterham kunnen opeten. Daartoe is de voormalige keuken van liet ge bouw geheel omgebouwd. In de grote kelder bevindt zich de olie stookinrichting van de centrale verwarming. HET LESROOSTER, Na de rondwandeling, die we door het gebouw hebben gemaakt, konden we nog even een praatje maken met de directeur over het lesrooster. Niet alleen de vakken, die men op een landbouwwinter school kan verwachten, worden gedoceerd, maar op het lesroos ter heeft ook het vak godsdienst- onderwys een plaats gekregen. Ir Steur streeft ernaar tydens de lesuren de jongens aan het pra ten te krijgen en in een korte in leiding enige problemen princi pieel te belichten. Deze jongelui, die niet minder dan 30 lesuren in 5 dagen moeten verwerken en dan natuurlyk nog het nodige nuiswerk meekrijgen, waardoor er voor het verenigingswerk in de dorpsgemeenschap weinig tyd overblyft, stellen deze wyze van godsdienstonderwys, waarby gro te aandacht wordt besteed aan de geestelyke vorming van de leer lingen, zeer op prys. Aan da school zyn momenteel drie leer krachten in vaste en drie in losse dienst werkzaam. Er wordt les gegeven in de kennis van de grond, veeteeltvakken, econo mische vakken, de technische vakken, w.o. kennis der land bouwwerktuigen en -motoren, plantenteelt en -ziektes en na tuurlyk worden scheikunde, na tuurkunde en plant- en dierkunde niet vergeten. De stof is niet een voudig en staat gelyk aan middel baar landbouwonderwys. De cur sus duurt van omstreeks half Oc tober tot half April. Tevens wor den zo nu en dan excursies ge maakt en het is de bedoeling om achter de fietsenstalling, die zich bij de ingang van de buitenplaats bevindt, een bescheiden proeftuin aan te leggen. Voorts is er in de schuur een aantal landbouwwerk tuigen opgeslagen. De Verenigde Staten hebben in een brief aan de secretaris generaal van de Ver. Naties hun verontschuldigingen aangeboden voor een aanval van twee Ameri kaanse straaljagers op Sowjet- Russische vliegtuigen, die op het vliegveld van Soechja Retsjka b(| Wladiwostock waren gestation- neerd. (Ingez. mededeling, advert.) Lange Vorststraat 1 06, Goes TeL 2159 Zoals wy vorige week bespraken opent de flitsfoto- grafie enorm grote mogelijkheden, voor al voor het onge merkt vastleggen van waardevolle mo menten bij elke wil lekeurige gelegen heid, zowel op fami liefeestjes, verjaar dagen, Kerst, enz. als ook op de meer officiële gebeurte nissen, waaraan wy vaak graag een her innering willen be waren. Bovendien heeft een flitslamp het voordeel, dat de ze maar 1/60 sec. brandt, waardoor 't dus mogelijk 1» ook momenten te nemen waarop de personen langzaam in bewe ging z(jn. Voor ingewyden op flitsgebied is het zelfs mogelijk kunstzinnige foto's te maken, maar over het algemeen is deze methode meer geschikt om momenten uit het volle leven vast te houden. Daarentegen is het bij de ge wone kunstlicht-fotografie mo gelijk meer doordachte opnamen te maken; wy kunnen hierby rustig experimenteren. De lamp is n.I. een gewillig hulpmiddel ter vervanging van de zon, dat zich, in tegenstelling met de zon, gemakkelijk laat verplaatsen, waardoor wij diverse verlich tingsmogelijkheden krijgen. Bij enige ervaring op dit gebied, kunt U ook buiten bij volle zon 'betere resultaten boeken. DE LAMPEN. Bij het fotograferen met kunst licht wordt gebruik gemaakt van speciale fotolampen. Een gewone huiskamerlamp is hiervoor n.I. minder geschikt, doordat deze lampen een roodachtig-geel licht geven, waar de film practisch niet gevoelig voor is, en wij dus heel lang zouden moeten belich ten. De speciale fotolampen ge ven in tegenstelling hiermee een meer blauwachtig-wit licht, waar de film erg gevoelig voor is en wy kunnen hierdoor de belich tingstijden by kunstlicht redu ceren tot onderdelen van een se conds, vooral wanneer wy een „Weemoedige herinnering snelle film van 33° Sch. of 23/10 Din. gebruiken, die speciaal ge maakt zyn voor kunstlichtfoto grafie. De meest voorkomende foto lampen voor amateur-gebruik zyn de Photolitalampen, 250 en 500 Watt; dit zijn overspannings lampen met een brandvermogen van 2 uur. Dat lijkt wel erg kort XXVI. maar voor fotograferen is dit ruim voldoende, daar men de lamp bij elke opname maar en kele minuten vol hoeft te laten branden; de rest van de tijd, bij het experimenteren, kan men de lampen op onderspanning (b.v. parallel) laten branden, waar door de levensduur even lang is als bij de gewone kamerlampen. Om een zo groot mogelijk ren dement van deze lampen te heb ben moeten wy ze in een reflec tor schroeven, zodat lichtverlies vermeden wordt. Nu is het na tuurlijk erg lastig om, als U een opname wil maken, camera, sta tief, reflectoren en lampen mee te slepen en zodoende maakt men deze zelfde Photolitalam pen met een ingebouwde spiegel, die de reflector vervangt. Wij behoeven dus alleen maar de lamp in de zak te steken en schroeven hem ter plaatse in een bureaulamp of i. d. Verder zyn er Argaphoto-lampen 500 Watt, ook met en zonder ingebouwde spiegel; deze lampen hebben 100 branduren. WAT WIJ FOTOGRAFEREN. Zijn wy eenmaal in het bezit van één of twee fotolampen, dan hebben wy natuurlyk heel wat mogelijkheden; wij kunnen foto's in de kamer maken van perso nen, interieurs, enz. Maar het beste kunnen wy eerst eens en kele stillevens maken; ieder heeft om zich heen genoeg voor werpen die hiervoor in aanmer king komen, b.v. een schaal met fruit, een beeldje, een stel va zen, enz. Het voordeel van deze tak van de fotogrrre is, dat wy hierbij modellen heoben, die ge duldig zijn; wij kunnen hiermee uren zoekbrengen zonder de ver zuchtingen, die wy anders vaak krijgen, van; is het nu nog niet klaar, e.d. Een voorbeeld hiervan is bij staande foto van het laatste zakje tabak dat Uw schrijver in de oorlog bezat; om er langer van te genieten maakte hij deze wee moedige herinnering. Dit een voudige gegeven Iaat zien, dat er op die manier aardige dingen te maken zyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3