Provincie»»®»®' rJORl mannenwerk Tuchtrechter te Tholen kreeg veel bezoek, AOA/HSON voelt zich klein. Inderdaad: Er gaat niets boven pijp goede tabak GEMEENTERADEN ^ZENDI De Benelux-Landbouwconferentie te Luxemburg* Radio-Moskou heeft een daverende primeur. Zaterdag 21 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ART SENDIENST. Aanstaande Zondag is de art- •endlenst ai3 volgt: Middelburg: C. F. Frumeau, Groenmarkt 17, Telef. 2635; Vlis- •ingen: L. P. Boone, Badhulsstr. 84, Telef. 2950; Goes: C. Griep, Ganzepoortstraat 6, Telef. 2460; Driewegen, 's-Heerenhoek en Nleuwdorp: A. Folmer, Korte- weg 151, Driewegen, Telef. K 1195-275; 's-Heer Arendskerke, Helnkenszand en Wolphaarts dijk: A. J. Zonnevljlle, Dorpsstr. E 141, 's Heer Arendskerke, Tel K 1106-202; Veere, Seroosker'.te en Oostkapelle: P. J. Bom, Dorp3 straat 2, Oostkapelle, Telef. K 1188-276; Koudekerke, West- kapelle en Zotïlelande: H. Frlma, Zuidstraat 306, Zoutelande, Telef. K 1186-282; Tholen, Oud-Vosse Sieer, Nieuw-Vosmeer en St. Phi- psland: R. C. Renes, Oud-Vosse meer, Telef. 19 en H. Menger, St. Philipsland, Telef. 20; Bergen op fcoom: Chr. R. A. Legioen, Hoog Straat 21, Tel. 424. APOTHEKEN. In de week van '2128 Octo ber zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten ge opend zijn: Middelburg; van der Harst. Vllsslngen: Engerlng. Goes: La Porte. Bergen op Zoom: van Kalmpt hout, Zulvelstraat. Zondagsdienst dierenartsen. Dit weekend wordt de praktijk van de dierenartsen In West-Zuid Beveland waargenomen door A. Elzerman te Goes, Telef. K 1100-2233 en Joh. Klaassen te Helnkenszand, Telef. K 1106-288. Prof. van Oord sprak in Middelburg. Voor het Natuurkundig Gezel schap heeft prof. dr G. J. van Oord uit Utrecht eergisteravond in 't Schuttershof te Middelburg een lezing gehouden over „De oriëntatie van de trekvogels". Spr. begon met het opsommen van een aantal feiten, waarbij hij o.m. wees op het trekken van de vogels zowel overdag als 's nachts. Verder vestigde prof, van Oord er de aandacht op, dat hoewel dit niet algemeen be kend is, de trekvogels niet al leen in de maanden October en April trekken, doch dat, zij het op geringere schaal, ook in de andere maanden van het jaar de trek plaats vindt. In het najaar, aldus spr., trekken de vogels in Z.-W, richting, in het voorjaar in N.-O. richting naar de broed plaatsen. Men heeft dit alles nauwkeurig kunnen vaststellen aan de hand van proeven, die men genomen heeft door meer dere soorten vogels te ringen, Verder werd er nog op gewezen hoe de vogels langs bepaalde „wegen" trekken, maar ook hoe a.h.w. in een front naar en van de overwinteringsgebieden wordt getrokken. Wat de snelheid der trekvogels betreft kon spr. meedelen, dat deze normaal ligt tussen de 40 en 60 km! per uur, hoewel er ook vogels, zoals bijv. sommige eend soorten zijn, die 80 km. per uur afleggen. Vroeger werd wel eens ver moed, dat de vogels op grote hoogte trokken, maar er is ko men vast te staan, dat ze gemid deld op 50 tot 100 m. boven de grond overvliegen. Getrokken wordt bovendien alleen bij gun stig weer. De vogels, die 's nachts trekken, vliegen bij voorkeur bij onbewolkte hemel. Tenslotte wees prof. van Oord nog op het feit, dat er vogels zijn, die zich zo nauwkeurig kunnen oriënteren, dat ze jaar lijks op dezelfde broedplaats te rugkomen, hetgeen vooral bij ooievaars en zwaluwen het ge val is. Na de pauze behandelde spr. een aantal experimenten, waardoor de genoemde feiten aan het licht traden. De lezing werd met lichtbeelden en kaar ten toegelicht. Philatelisten vergaderden te Vlissingen. Te Vlissingen vergaderden in het Café-Restaurant Dekker de Zeeuwse afdelingen van de Int. Vereniging Philatelica. Op deze avond waren ook Belgische post zegelverzamelaars aanwezig. Na een openingswoord van de heer A. Rorije uit Vlissingen sprak het lid van het hoofdbe stuur, de heer Bakker uit Den Haag, over het verzamelen van postzegels. Het meest over postzegels wist overigens de afd. uit Vlis singen, die in de Hersengym- nastiek-wedstrijd een eerste prijs behaalde. Middelburg werd no. 2 en Goes no. 3. De heer Hedeman uit Den Haag hield vervolgens een in teressante causerie over de in de Japanse bezettingstijd in In donesië verschenen postzegels. Een postzegelverloting besloot deze avond, waaraan ook een Verkoop van zegels was verbon den. De uitvoering van de „Hohe Messe" te Goes. Thans vastgesteld op 8 November Door bijzondere omstandighe den is de datum van uitvoering van Bach's Hohe Messe in de Grote Kerk te Goes verzet naar Woensdag 8 November a.s. De uitvoering vangt aan om half acht. In verband met de grote belangstelling, die voor deze uit voering thans reeds bestaat, wordt een ieder verzocht op tijd aanwezig te zijn, omdat de stu denten 's avonds weer naar Utrecht terugkeren. Er wordt thans druk gewerkt aan het verkrijgen van verbin dingen per bus en boot voor de bezoekers uit de zak van Zuid- Beveland en Oost Zuid-Beve land, Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Zeeuwsck- Vlaanderen. De uitvoering duurt nJ. twee uur in totaal, zodat het mogelijk zal zijn dat ieder weer zjjn woonplaats bereikt. In verband hiermede, zal ook zoveel mogelijk getracht worden de diverse groepen, die per bus arriveren, in één geheel in het kerkgebouw een plaats te geven wat het vlotte vertrek uit het gebouw zeker zal vergemakke lijken. MIDDELBURG. Opleiding tot machinist. Deze week vond in de Am bachts- en Machinistenschool de opening plaats van een motor cursus voor machinisten en a.; machinisten bij de wegenbouw. De directeur der beide scho len, de heer E. Visscher, heette welkom de technische adviseur der Stichting, de heer P. Lekskesuit Amsterdam en de heer W. J. Braam, leraar aan de Machinistenschool te Middel burg en leider van de cursus. Hij prees de heer Lekskes voor de prettige samenwerking en de voortvarendheid bij het tot stand komen van deze cursus en dank te de heer Braam voor de be reidheid om deze cursus geven. Verder wees hij op het feit, dat reeds meer dan 30 jaar met succes het vak motoren op de school wordt gegeven en spoorde de cursisten aan de cursus trouw te volgen. Hierna dankte de heer P. A Lekskes de heer Visscher voor het totstandkomen van deze cursus. Hij bracht naar voren, dat de Stichting de leden kosteloos van advies dient bij het streven naar de grootst mogelijke veiligheid in de bedrijven, de problemen betreffende het machinepark en verder de kwesties inzake de opleiding van personeel. De heer Braam dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en begon met de eerste les. Openbare verkoping. Door notaris J. L. van der Harst is Donderdag in het openbaar verkocht: 1. Het huis met tuin aan de Koepoortstraat. Prijs f 3500. Koper J. C. de Cock te Middelburg; 2. Het pakhuis met erf aan de Penninghoek. Prijs f 1700. Koper P. C. Janse te Mid delburg. te De oogst van de straat. Aan het bureau van Politie kun nen Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur de volgende gevonden voor werpen worden afgehaald. Diverse huissleutels, bruine mantelband, sieraad, schooletui, duimstok, sjaal, snoer immitatie parels, paarse kindermuts, medal- jon, schrift, zwarte vulpen met groene dop, Iruine muts, bruine kinderceintuur, kinderwagenkus sen, kinderportemonnaie, linker- want, linker bruine suede hand schoen. Bfj particulieren zijn terug te bekomen: Frans leerboek, padvin- dersfluit, bruine portemonnaie, zakmes, ceintuur, vulpen met gou den pen, voorhamer, bruine porte monnaie, K.M.-teller, huissleutel kinderkaplaars, speelgoedwagen tje, rode sjaal, zwarte dames handschoen, 4 muntbiiojetten, dou blé ringetje, twee werkschorten, bruine padvindersriem, bankbiljet, Javase bank, houten duimstok, muziekhouder, gouden polshorloge, zilveren broche, bruine portemon naie, snoer parels, rijksdaalder, ballpoint, zwarte gummilaars, scheerkwast, getekende sjaal. De lijst met adressen hangt op ons kantoor, K. Noordstraat 35, ter inzage. VLISSINGEN. V.V.V. reeds bezig voor komend seizoen. Voorbereidingen voor een vol gend seizoen van vreemdelin genverkeer dienen tijdig te wor den gemaakt. Terwijl de koffers van de gasten van dit jaar om zo te zeggen, nog nauwelijks thuis zijn uitgepakt, houdt V.V.V. zich al weer volop bezig met de plannen, begrotingen en organisaties, die voor het sei zoen 1951 nodig zullen zijn. Al dus deelt ons de heer E. Smit, directeur van de V.V.V. Vlis singen mede. Het Bestuur ,van V.V.V. Vlis singen belegde op 11 October een bijeenkomst met de vertegen woordigers van de Bond van Buurtverenigingen Oranje en Vlissingen, Bedrijfs Horeca en de Middenstand. Hier werd de or ganisatie besproken, die nodig zal zijn om plannen uit te voe ren ter vergroting van Vlissin- gen's aantrekkelijkheid als bad plaats. Het was verheugend uit het aantal naar voren gebrachte suggesties te zien in welke mate deze vergroting door de aanwe zigen noodzakelijk werd geacht. Op 17 October had een bij eenkomst plaats met vertegen woordigsters en vertegenwoordi gers van Hotel- en Pensionwezen hier ter stede ten einde te ko men tot de oprichting van een logiesinlichtingendienst gedu rende het seizoen. Aan zulk een dienst is gebrek, vooral gezien de ervaring van de laatste twee seizoenen. Hij zal V.V.V. in staat stellen méér aanvragen voor lo gies op bevredigende wijze te beantwoorden en tegelijk zullen, naar wordt aangenomen, de lo- giesverstrekkende bedrijven een betere bezetting gedurende het seizoen mogen verwachten. Dit laatste zal weer de gang van za ken in vele andere bedrijven gunstig beïnvloeden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen deelt mede, dat in de periode van 11 tot 18 October, de volgende voorwerpen als gevonden op het politiebureau zijn gedepo neerd: Mondharmonica, dames schoen, huissleutel, kinderschoen tje, Engels boekje, brilleglas, overhemdboord. Op het bureau zijn inlichtingen te bekomen van de adressen waar de volgende voorwerpen in bew; ring worden gehouden: Huissleu tel, 3 portemonnaie's, boodschap pentas, alpinomuts, een paar sok ken, autoped, rozenkrans, kinder tasje, enige muntstukken, vlag getje, ceintuur, schoolétui, munt biljet, armband, zakalbum, hond, kinderfietsje, bril, kinderkousje, broche, riem, want. GOES. De „Hohe Messe' Des avonds, vóór de uitvoe ring van de „Hohe Messe" op 8 November a.s., door het Utrechts studentenkoor en kest zal voor de 150 deelnemers een onderdak gezocht moeten worden. Het werkcomité doet daarom een beroep op de gast vrijheid van het Goese publiek dat zeker niet zal aarzelen de jonge musici een maaltijd aan te bieden. Zij, die hiertoe bereid zijn, gelieven dit schriftelijk of mon deling, op één van de navolgen de adressen op te geven. Mevr. J. ScherphuisVoogd, J. A. v. d. Goeskade 75, Tel, 2142; de heer B. Burger, Rave lijn 2, Tel. 2192; Ds H. M. Stra ting, Wilhelminastraat 8, Tel. 2745; de heer W. J. J. M. Vroome, Leliestraat 104, Tel. 2632; de heer A. M. Koolwijk, Jac. Klaaijsenstraat 14, Tel. 2435. Goese Operette Vereniging organiseert bazar. Ten bate van de Goese Operette Vereniging wordt gedurende drie dagen in het Beursgebouw een groots opgezette bazar georgani seerd, waarop men op een aan trekkelijke wijze zijn geld kan besteden om de kas van de G.O.V. in een gunstiger positie te bren gen. Mede dank zij de hulp van de Goese middenstand en vele an deren, is een goed geheel verkre gen, zodat er alle kans is, dat er goede zaken gedaan kunnen wor den. Toen Donderdagavond de ba zar geopend werd, zegde de voor zitter van de G.O.V. alle mede werkers dank en hij wees erop, dat de jonge vereniging nog steeds gebukt gaat onder een tekort. Burgemeester mr W. C. ten Kate was verhinderd de openin, te verrichten, maar dank zij de magnetische draad" kon ieder via de luidsprekerinstallatie horen hoe hij ie G.O.V. veel succes toe wenste. De eerste avond waren er reeds een behoorlijk aantal bezoekers, De G.O.V. zal binnenkort de operette uitvoeren. „Die Czardasfürstin' Kon. Ned. Mjj. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Donderdagavond vergaderde de afdeling Goes en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde in hotel ,Tivoli" te Goes. Het was een goed bezochte sa menkomst, waarvoor veel bloemen meegebracht waren. Voor het ko mende winterseizoen wordt weer een bollenwedstrijd georganiseerd met 16 deelnemers. Besloten werd voor de wintervergaderingen ver schillende sprekers uit te nodigen, De in September gehouden bloe- mententoonstelling is een succes geworden; zowel wat betreft de expositie als de baten. Dit resul taat kon bereikt worden door de hulp van Goese ingezetenen. In de pauze werden de op deze tentoonstelling behaalde prijzen uitgereikt en werden de meege brachte bloemstukken besproken. Na de pauze hield de heer A. J. van Willigen een lezing over „Het leven der bijen", welke hij toe lichtte met een serie lantaarn plaatjes. Tot .slot vertoonde de heer van Willigen een serie prach tige kleurenbeelden. KLOETINGE. Jaarvergadering V.V. „Kloetinge1 De V.V. „Kloetinge" hield Donderdagavond haar jaarver gadering in de gemeenteherberg. Uit jaarverslagen van alge meen secretaris en wedstrijd Secretaris bleek, dat Kloetinge een gunstig jaar achter de rug heeft, zowel wat bloei der ver eniging betreft als de geleverde prestaties. De penningmeester meldde een batig slot van f 171. De heer J. Schipper, die als bestuurslid had bedankt, werd opgevolgd door de heer J. Hoog- strate. Tevens werd het bestuur uitgebreid met de heer J. Lan- geraar. De heer C. Blomaard bracht verslag uit namens de kascom- missie. In 1951 herdenkt de vereniging haar vierde lustrum, wat niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Een speciale feestcommissie zal trachten een programma samen te stellen. Deze commissie werd gevormd door de heren C. Deur- loo, J. van Dalen, R. van Dalen, J. Schipper, C. Blomaard, J. Willemstein, P. Verschuure en M. de Jonge. De wintertraining werd met grote animo beoefend en voort gezet. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voor zitter, ds J. Jellema, de verga dering sloot. YERSEKE. Bekneld tussen keerkoppellng. De heer A. Pekaar had Vrijdag morgen het ongeluk met zijn voet bekneld te raken tussen de keer- koppeling aan boord van de YE 252. De ontboden geneesheer liet het slachtoffer direct naar het Gasthuis te Goes overbrengen. De heer Pekaar had een achttal we ken geleden een beenbreuk gekre gen en was daarvan nog slechts kort genezen. ARNEMUIDEN. Jan Tramper 90 jaar. Eén der oudste ingezetenen van Arnemuiden, de oude Jan Tramper, vierde dezer dagen, ten huize van zijn zoon A. Tramper, zijn 90ste verjaardag. ZIERIKZEE. Aandenken voor Doeleman N.V. In Hotel „Mondragon" werd door het comité „Zierikzeesche Huisvrouwen" een zilveren thee pot als aandenken aangeboden aan de heer en mevrouw Doelemanv. d. Valk, uit dank j voor de „Zeelandia koekjestrom- j mei" met inhoud, ontvangen bü de herdenking van het 50- jarig jubileum van de Konink lijke Zeelandia N.V. Erkenningen en vergunningen zijn belangrijk. ZONNEMAIRE. Een verenigingsgebouw 7 Een voorlopig comité heeft voorbereidingen getroffen tot verbouw van de oude bewaar school tot verenigingsgebouw te Zonnemaire. Op een vergadering kregen de I j "25 "boete" inwoners gelegenheid hun mening M. C B uit te spreken. De voorzitter van het voor lopig comité, ds M. J. van Wijck, wees in zijn openingswoord op het nut van een dergelijk ge bouw als vergaderlokaal, consul tatiebureau, enz. Moeilijkheden leveren de financiën op. De kos ten komen op ongeveer f 4500, (f 1500.voor de aankoop en f3000.voor de inrichting). De meningen waren nogal verdeeld zodat er nog geen beslissingen gevallen zijn. Het „bedrijf" van de Tuchtrechter floreert. Dat blijkt wel uit de zit tingen te Tholen, die druk be zoent zjjn, al is het dan ook, dat er merendeels kleine gevallen be handeld worden. J. M. KI., caféhouder te Poort vliet had zonder vergunning han del gedreven in biggen f 50 en pluimveehouder te Oud-Vossemeer, verkocht zijn ei eren rechtstreeks aan de consu menten. f 50,— en f 25,boete. G. A. de H. te Tholen vervoer de zijn kippen, toen dit een tijd wegens de pseudovogelpest ver boden was. f 15,boete. J. C. D., molenaar te Tholen, was bekeurd omdat hij mengvoe ders in voorraad had zonder er kenning en de samenstelling niet voldeed aan de voorschriften. D. zei, dat de controleur de menging best zelf verricht kon hebben. De Tuchtrechter vond dit een ernsti ge beschuldiging en insinuatie en na verhoor van de C.C.D.-ambte- naar kreeg hij f 125,boete. M. D. A., bakkér te Scherpe- nisse, had Zeeuwse bloem in voor- De Raad van 's-H. Abtskerke I raad- waarvoor geen rechten wa- zal op 25 October a.s. te 7.30 uur ren betaald en geen bon was af- n.m. bijeenkomen. I SeSeven. Boete f 25, Met ingang van 1 December I landbouwer en J. van P. a.s. is de heer B. S. A. Klop, stonden tegelijk terecht, omdat v. hoofdinspecteur der belastingen te H. aan U. eieren in te grote hoe- Bergen op Zoom in dezelfde func-1 veelheden had afgeleverd. D tie overgeplaatst naar Leeuwar- kreegf 40 en v. P. f 30. den. E. C. de W„ molenaar, had zijn De leesbibliotheek „Elck wat I administratie niet goed bjjgehou- Wils" te St.-Annaland is weer den* Uit kostte hem conform de begonnen met het winterlees- e's 25- seizoen. Iedere Zaterdagnamid- Ue Wed. G. te Poortvliet had dag zullen boeken uitgegeven kg tarwe verkocht en afgele worden. verd aan haar neef M. J. G. zon- De te St.-Annaland gehouden der vergunning. Wed. G. f 15 en collecte t.b.v. het Protestants E. f 25. Militair Tehuis, heeft opgebracht I Laatstgenoemde had ook nog f 41.09. tarwe gedorst zonder behoorlijk Zondag a.s. gaan de Jonge dorsbriefje. f 25 boete. Kerkers uit 0.-Z.-Vlaanderen J. D. K. te St. Annaland had A. bloem afgeleverd zonder men ging van de vereiste hoeveelheid aardappelmeel. Boete f 25. Bij C. P., pluimveehouder te St. Maartensdijk had de contro leur 975 kg tarwe ontdekt, die volgens verd. bij de dorsmachine was geraapt, f75 boete voor dit „rapen". Q. te Scherpenisse had 2000 kg tarwe niet op het dorsbriefje ver antwoord. f 30 waren de kosten. J. v. d. Si. te St. Maartensdijk had 1800 kg tarwe niet de ver eiste bestemming gegeven en een groot deel opgevoerd aan de kip pen. Hij kreeg f 100, De melkslijter H. M. te Tholen, had zijn administratie niet in or de. f20 boete. Bij verstek werden veroordeeld: v. d. L. te Oud-Vossemeer, die te weinig met tarwe bezaaide op pervlakte had opgegeven, kreeg een boete van f 60. M. te St. Philipsland had och- tendvoer zonder mengvergunning afgeleverd, f75. L. te St. Maartensdijk had tar we gevoerd aan zijn kippen, f 60 boete. Een Benelux-lesuur. Vandaag zal op alle scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, alsmede op alle kweekscholen in Nederland, België en Luxemburg een zoge naamd Benelux-lesuur worden gegeven. Dit lesuur werd voorbereid door het Comité Benelux, dat een com missie van deskundigen benoem de. Het ministerie van O., K. en W. belastte zich met de versprei ding bij de scholen. Leraren uit de drie landen kwa men bijeen te Brussel, teneinde de definitieve tekst op te stellen. De Indonesische arbeidersparty, de Partai Boeroeh Indonesia, heeft zich aangesloten bij de In donesische communistische partij. De Koningin heeft Donderdag avond de uitvoering van „De Mes sias" van Handel in de Grote Kerk te Naarden, door de Ned. Handelvereniging bijgewoond. een dag naar Gent, waar zij de jeugddienst in de Ned. Herv. Kerk zullen bijwonen. Wederom kreeg de Ned. Herv. Gemeente van Oostbnrg een gift van f 1000.voor de in aanbouw zijnde kerk van de Prot. Gemeente te Curasao. De heer J. J. Visser, dirigent van het Hervormd Zangkoor te Rilland, is benoemd tot dirigent van het Hervormd Zangkoor te Wissenkerke. De opbrengst van de collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen bedraagt te Krabben- dijke f73.34. Te Tholen heeft de collecte voor de Militaire fondsen f40,30 opge bracht. Te Yerseke is gearriveerd het kustvaartuig „Wubbina" van Groningen, met een lading oester schelpen uit Denemarken. Te Amersfoort slaagden voor het gewone politiediplomaJ. van Meer, G. van Gorkum en H. Spruit, alien van de gemeentepoli tie te Bergen op Zoom. Geslaagd voor het examen Scheepswerktuigkundige diploma B II de heer J. Dellebeke en voor diploma B I de heer B. A. v. d. Slikke, leerlingen van de „De Ruijterschool" te Vlissingen. (Ingez. mededeling, advert.) "■TOS""»", - 4 zo waren de woorden van redacteur Sterk. „Als het eens een keertje niet „wil',' ontvlucht ik het redactiebureauik stop 'n pijp geurige tabak en loop een blokje om. Alles lijkt mij dan gemakkelijker, ik kan m'n hoofd er beter bij houden en de copy vloeit uit de pen'.' RITÏHEM. V erbetering en bestrating Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Muiden, W. Vroeg- indewey te Bleiswijk; te Rijnsa- terwoude, T. D. van Soest, cand. te Soesterberg; te Molenaars graaf, D. J. v. d. Graaf te Leer broek; te Grouw, G. Meijer Drees te Sappemeer. Aangenomen naar Eerbeek, R. Jacobs te Erica. Geref. Kerken. Aangenomen naar Loppersum, R. Hamming te Nieuwendijk. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwpoort, W. Baay te Alfen a. d. Rijn. Examens. Aan de V.U. slaagde voor het cand. examen economie de heer R. A. Vegter te Rotterdam. Houvast-actie. Reeds eerder brachten wij een bericht over de door de Her vormde Jeugdraad en de Stich ting „Kerk en Wereld" der Ned. Herv. Kerk onder de naam Houvast"-actie. Zoals men zich van de Kitthemsestraat. Dezer dagen vergaderde de raad. Behanaeid wera de gemeen- teoegroting 1951. De heer Ailaart stelde verscnillende vragen over ue kapitaalsuitgaven. Een nieuwe gemeenscnappeiyke regeling voor de schooiartsen- dienst werd vastgesteld, alsmede een verordening op het vergun- nings- en veriotsrecht ingevolge de drankwet. De woningen no. a8 en 66 werden na ingewonnen ad vies van de Prov. Directie der v oiksnuisvesting, onbewoonbaar verklaard. De raad besloot de be strating in de Dorpsstraat te ver nieuwen. Bouw- en Woningtoe zicht heeft een bestek gemaakt voor verbetering van de Destra- ting in de Kitthemsestraat te Souourg. Besloten werd aan Ged- Staten te verzoeken een subsidie van 65 pet uit het tertiair wegen fonds te verlenen. De gemeente Souburg zal 17Yt pet bijdragen, evenals de gemeente Ritthem, die onderhoudsplichtig is. De raad besloot een subsidie te verlenen in de kosten van de stichting van een verenigingsge bouw. üp de beide verzoeken om sub sidie van het Katli. Paed. Be roepskeuzebureau en van de Ned. Kampeerraad werd afwijzend be schikt. Voor 1951 werd wel sub sidie verleend voor de T.B.C.- bestrijding door het Groene Kruis ring bij de schets over het uit breidingsplan der gemeente. Tenslotte werd een adres van de Middenstandsver. „Door een dracht sterk" behandeld. Ver zocht werd het venten door per sonen uit een andere gemeente tegen te gaan. De voorzitter was van mening, dat de handel vrij is. Aan de twee ventdagen, Maandag en Vrijdag, zal echter streng de hand worden gehouden, behalve als het om verse vis' gaat. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Quist, of er al iets naders bekend was van de bouw van de heer Dekker. Medegedeeld werd, dat de plannen op tijd bij de centrale dienst waren. De heer Verwijs vroeg of het mogelijk was een dag- en nacht verlichting te plaatsen bij Bree- man. Dit zal nader bezien wor den. De heer Goudswaard vroeg of er al iets bekend was over het slootje bij de Wed. Ligten- dag. Dit heeft nog steeds de aandacht. De heer Stormezand vroeg of er van gemeentewege ook voor een volledige afraste ring rondom de begraafplaats in Anna Jacobapolder kon gezorgd worden. zal herinneren is de bedoeling i-- f 7n iets te doen tegen de ontstellende I J d? geestelijke en zedelijke nood on der de door hun ouders en de maatschappij aan haar eigen lot overgelaten jeugd in stad en platteland, die door het gewone jeugdwerk niet bereikt wordt. Nader vernemen wij nu, dat men 100.000 folders wil versprei den, waaraan ieder die zich daarvoor opgeeft persoonlijk mee kan werken. Men stelt zich ten doel met bij de folders be horende intekenlijsten f 100.000 in te zamelen. Dit geld zal wor den gebruikt voor bijzonder jeugdwerk, waardoor men trach ten wil de losgeslagen jeugd iBolier c A canelle en L Abra weer houvast aan het Evangelie ^^CaPelle en L Abra en voor de muziekvereniging O.N.D.A." f200. De heer de Pagter wees tijdens de rondvraag op aanwezig gras voor een perceel in de Dorps straat. ST.-PHILIPSLAND Prov. Bestuur keurde ontslag van vroegere gem.-ontvanger niet goed. Woensdagmiddag vergaderde de raad. Ingekomen was een dankbetuiging van Prinses Wil- helmina voor het ontvangen ge lukstelegram. De heren P. L. hamse berichtten, dat zij hun benoeming als lid van de wo- geven. Men kan ook een rechtstreekse bijdrage storten op I ais 11a van ue girorekening 453200 van Hou- I ningcommissie aanvaardden_. vast" te Driebergen. Zware tüden voor de Evangelische kerk in Oost-Duitsland. Van het Min. van O., K. en W. was een afschrift ontvangen van het K.B. inzake de vergoe ding aan de Chr. school te St. De voorzitter van de raad van ^Hilipslanci tot een bedrag van de Evangelische kerk in Duits-1 Net Burgerlijk Arm- land, Otto Dibelius, heeft ver-1 bestuur verzocht namens de klaard, dat de Evangelische kerk Diaconie der Ned. Herv. Ge in de Oostzone zware tijden tege- meente bij te dragen in de kos- moet gaat. De pogingen, die de 'Len der verpleegdagen van de regering in Oost-Duitsland tot nu heerC. L. Wesdorp voor f 1524.68. toe gedaan heeft om onenigheid B. en W. ontvingen machti- tussen de predikanten te weeg te ëing te voorzien in de vacature brengen hebben gefaald. De van gemeente-ontvanger. Ged. Evangelische christen kan zich Staten onthielden hun goedkeu- niet verenigen met de totalitaire ring aan het besluit tot het staat, zoals die in het Oosten be- ongevraagde eervol ontslag aan staat, omdat hier de staat als het de heer B. Bossers. B. en W. hoogste beginsel wordt gezien, werd machtiging verleend bij de Dr Heinemann, die zijn ontslag Kroon in beroep te gaan. als minister heeft genomen, heeft I Het legaat van wijlen de heer gezegd, dat hij dit moest doen Frank, groot f 239.66 en bestemd omdat de grenzen van datgene, I voor het B.A., werd onder dank waarvoor hij verantwoordelijk aanvaard. De heer de Rooy, gem.- kon zijn, waren overschreden, Iseoretari», gaf een korte verkla- Nederland heeft verschillende wensen. Gistermorgen is in het Luxem burgse parlement de Benelux- IanuBouwconferentie geopend. Aan deze conferentie, welke on der voorzitterschap staat van de Luxemburgse minister-president Dupong, nemen behalve tairyke deskundigen der drie lauden, ver schillende ministers van de Bene iuxlanden deel. De agenda van de conferentie was nog niet ojigesteld en de ver gadering zal zich hiermee aller eerst bezig houden. Verwacht wordt, dat de conferentie tot Zondag zal duren. Van Nederlandse zijde heeft men de indruk, dat de Belgen zich moeilijk kunnen losmaken van het iandbouwprotocol van Mei 1947. De Nederlandse onderhan deiaars zullen daarom trachten van het formele standpunt, dat omtrent dit protocol tot nu toe werd ingenomen, af te wijken, Nederland zou zich dan ook op deze conferentie bereid verklaren, het Iandbouwprotocol onder be paalde voorwaarden te handha ven. Getracht zal worden geza menlijk het protocol te analyse ren en na te gaan in hoeverre bepaalde delen ervan recht van bestaan hebben. Men heeft voor ogen dit protocol te herleiden tot een concrete regeling en er een soort overbruggings-instrument van te maken. Men zeu op deze conferentie een lijst van landbouwproducten willen opstellen, die stuk voor stuk zullen worden bestudeerd en waarvoor de volgende desiderata zullen gelden: De minimumprijzen zullen voor taan in onderling overleg moeten worden vastgesteld en men zal zich op het standpunt plaatsen, dat van Belgische zijde een prijs moet worden vastgesteld, die hoog genoeg is om de producen ten hun winst te laten. Ander zijds moeten deze prijzen zodanig zijn dat zij een rationalere pro ductie in België in de hand wer ken. Voorts zal men trachten te be palen, dat wanneer aan de lijst van producten van Belgische zijde ander» producten worden toege voegd, dit slechts zal geschieden na overleg met de Nederlandse Nieuwsblad", autoriteiten. Van Nederlandse zij de wenst men voorts, dat t.a.v. de in het protocol voorkomende producten zal gelden, dat het ver schil tussen de Nederlandse ex portprijs en de Belgische mini mumprijs in het Nederlandse ega lisatiefonds zal worden gestort of rechtstreeks in handen komt van de Nederlandse exporteurs. Invasie van Amerikaanse „toerist-spionnen" in Zwedenl „Duizenden Amerikanen, mili tairen, diplomaten, leden van het congres, zakenlieden, geleerden, sportslieden en heren zonder een vast beroep, doch in het bezit van nauwkeurig omiynde opdrachten, zpn, met Engels-Zweedse conver satieboekjes in hun zak, over Zweden uitgezwermd". Aldus deelde radio—Moskou mee. Bovendien wordt omgeroe pen, dat de toeristen zeer vaak gebruik maken van de zin uit hun boekje „Teken een kaart voor my". Zeer vaak wordt ook gebruikt: „Ik ben een Amerikaan; laat mij uw papieren zien". Volgens radio- Moskou bevat het Engeis-Zweed- se conversatieboekje 800 woorden, die op bedreigingen neerkomen. Amerikaanse functionarissen te Washington waren aanvankelijk geneigd hun schouders op te ha len. Zij beschouwden de beschul diging van radio-Moskou als lou ter verzinsel. Doch plotseling her innerde men zich op het Ameri kaanse ministerie van landsver dediging, dat in 1943 een boekje was vervaardigd, bestemd voor de Amerikaanse strijdkrachten over zee. Het was er één uit een reeks, die betrekking had op landen, waar de mogelijkheid van een in actie gaan van Amerikaanse strijdkrachten bestond. Eén dei boekjes was aan Zweden gewijd. Het bevatte beschrijvingen van het land en zijn gewoonten en een aantal conversatie-termen, w.o. ook de door radio-Moskou aan gehaalde. Radio-Moskou verkreeg zijn gegevens uit een telegram uit Stockholm aan het te Moskou verschijnende „Letterkundig

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2