NIEUWS LUCHTLANDINGSTROEPEN SNIJDEN NOORD-KOREANEN DE PAS AF Brits atoomgeleerde verdween naar Rusland Veiling Krabbendijke heeft volledig afzetapparaat Pjongjang thans geheel bezet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 Calvijn ca de oorlog, Het net wordt dichtgehaald Oost-Europese ministers bespreken West-Duitse bewapening De heer J. S. Hoek werd hartelijk gehuldigd EEN JAAR GEËIST TEGEN WACHTMEESTER BEKKENS SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bö geen gehoor voor advertenties 2870, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VllssingenVan der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1684 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 7.16 u., onder 17.32 u.; Maan op 16.30 u., onder з.14 u. Hoogwater op Zondag 22 Oct.: Vlissingen: 11.55 u. 1.60 m., m.; Terneuzen: 0.09 u. 1.86 m., 12.25 u. 1.78 m.; Wemel- dinge: 1.06 u. 1.63 m„ 13.31 u. 1.41 m.; Zierikzee: 0.53 u. 1.45 m., 13.11 u. 1.21 m. (Slot.) Komende tot het vraagstuk van de oorlog, betoogt Cal vijn, dat hier voor de overheid dezelfde regel geldt als met be trekking van de handhaving van de binnenlandse rust en orde. Uit het feit, dat het somtijds nodig is voor het straffen van de boosdoeners de wapenen op te nemen, volgt tevens, dat de oor logen, die met hetzelgde doel on dernomen worden, wettig zijn. Want Indien aan de overheden de macht gegeven is om de rust van hun heerschappij te bescher- n. ;n, om de oproerige bewegin gen van onrustige mensen te on derdrukken, om hen, die door geweld onderdrukt worden te helpen en boze daden te straffen: zouden zij dan die macht met grot.r voordeel kunnen te voor schijn doen treden dan om de woede te bedwingen van hen, door wie zowel de rust van ieder in het bijzonder als ook die van allen in het algemeen verstoord wordt? Hier past eenzelfde maatstaf. Indien de overheden bewaar ders en beschermers der wetten benoren te zijn, moeten zij gelij kelijk omverwerpen de pogingen van allen, door wier misdaad de t icht der wetten verdorven wordt. Indien zij, zo gaat Calvin verder, terecht de struikrovers i-vraffen wier boze handelingen riechts weinigen hebben aange tast, zullen ze dan toestaan, dat het ganse land ongestraft door boevenstreken wordt geteis'terd en verwoest? Het maakt toch geen onderscheid of het een ko ning is of een man uit de heffe des volks, die in eens anders land, waarover hij geen recht heeft, invalt en vijandig op treedt; allen moeten gelijkelijk als rovers beschouwd en gestraft •worden. Calvijn maakt wat dit betreft geen onderscheid tussen de mis daden van enkele personen en van volken. Zowel de natuur lijke billijkheden als de aard van het ambt, zo gaat hij verder, le ren, dat de vorsten gewapend zijn niet slechts om de misdaden van afzonderlijke personen door geiechteljjke straffen te beteu gelen, maar ook om de landen, die hun zijn toevertrouwd, door oorlog te beschermen, indien ze vijandig aangevallen worden. Op dit punt is er bij Calvijn geen schijn van aarzeling. Hij voegt er zelfs aan toe, dat de Heilige Geest door vele getuige nissen der Schrift verklaart, dat zulke oorlogen wettig zijn. Wie nu mocht menen, dat Cal vijn tot het gilde der oor logsophitsers behoort, vergist zich. Calvijn maakt zeer nadrukke lijk onderscheid tussen geoor loofde en niet noodzakelijke oor logen. De oorlog blijft voor hem de uiterste remedie. Nadrukkelijk waarschuwt hij dat allé overheden zich er ten zeerste voor moeten hoeden aan hun begeerten ook maar het minste toe te geven. Integendeel, als er straffen geoefend moeten worden, mogen zij zich niet door haastige toorn laten drijven; niet door haat laten meesleuren; niet branden van onverzoenlijke hardheid. En als het niet anders k&n, als de wapenen aangegord moeten worden tegen een vijand dat is een gewapende rover, dan mag daarbij niet lichtvaardig worden gehandeld. Alleen in de grootste noodza kelijkheid, als alle andere mid delen uitgeput zijn, mag van wapengeweld gebruik gemaakt worden. T"Ne oorlog moet volgens Cal- vijn niet anders zijn, dan het zoeken van de vrede. Daarom moet alles beproefd worden, voordat men door de wapenen beslist. De overheden moeten er zich voortdurend van bewust zijn dat zij de macht niet ont vingen tot eigen voordeel, maar tot het welzijn en dienen van anderen. Calvijn is dus niet minder vredelievend dan de z.g. anti militaristen. Hij laat zich daarbij echter niet leiden door het sen timent, maar alleen door de eis van het recht, dat uit God is. Wij zullen goed doen hem op dit voetspoor te volgen. Alles wat gedaan kan worden om de vrede onder de volken te bevorderen niet door geweld maar door handhaving van het recht heeft aanspraak op onze volle belangstelling en steun. Wij zijn daartoe van Godswege verplicht. Maar daarnaast blijft de eis, dat het recht moet worden ge handhaafd; als het niet anders kan, zelfs door geweld van wa penen. Het gehele 187ste regiment van de Amerikaanse Elfde Lucht landingsdivisie Is gisteren ingezet op een punt ongeveer 37 km. ten Noorden van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang teneinde de Noordkoreaanse legers, die na het verlies van de stad in Noorde lijke richting vluchtten, de pas af te snijden. Generaal MacArthur, die in zijn eigen toestel boven het gevechtsterrein vloog, leidde persoonlek de landing van de 4100 man. Even te voren had de Znldkoreaanse stafchef Tsjoen-U Kwan, bekend gemaakt dat Pjongjang geheel door de verbonden troepen was bezet. De luchtlanding werd niet door Noordkoreaanse vliegtuigen be streden. Er was een bombarde ment door jachtbommenwerpers aan vooraf gegaan, dat drie kwar tier duurde. De luchtlanding werd uitgevoerd van ongeveer 235 me ter hoogte. MacArthur verklaarde na af loop van de operatie: „Naar wat ik ervan heb gezien is de landing der valscherm troepen voortreffe lijk uitgevoerd. Ik heb niets be merkt van tegenstand door de vij and. Wij schijnen de communisten volledig te hebben verrast. Het ziet er naar uit dat wij het net hebben dicht getrokken en dit zou het einde moeten betekenen van alle georganiseerde vijandelijke tegenstand". De parachutisten kwamen neer op vlak terrein bij Soektsjon en Soentsjon. De woordvoerder zei- de, dat de wegen van Pjongjang naar 't Noorden en Noord-Oosten Zware strijd in Indo-China te verwachten. Gisteren werd te Parijs verno men, dat de Franse legerleiding te Hanoi, de hoofdstad van de noordelijkste Indo-Chinese provin cie Tonkin, uitgebreide maatrege len neemt om het hoofd te bieden aan een offensief op grote schaal door de Vietminh-opstandelingen. Te Parijs zijn thans officiële rapporten ontvangen over het verloop van de strijd nabij Coa- bang, waar een sterke Franse troepenmacht in een hinderlaag viel en door een grote overmacht werd aangevallen. Met de groot ste lof wordt gesproken over het heldhaftige gedrag van de hierbij betrokken leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, bijna ge heel bestaande uit voormalige le den van Rommel's „Afrika-corps". „De vroegere Duitse Afrika- strijders groeven zich, in een vol slagen hopeloze situatie met grote behendigheid, in en vochten zich dood", verklaarde een Franse of ficier, die wist te ontkomen. Verscherpte Veiligheidsmaat regelen aan de grens van Malakka en Siam. De veiligheidsmaatregelen langs de grens van Malakka en Siam zullen worden verscherpt en de gehele grens zal des nachts ge sloten zijn,aldus is van ambtelijke Britse zijde te Singapore bekend gemaakt. De 400 mijl lange grens zal tussen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens volledig gesloten zijn. In de laatste tijd is melding ge maakt van toenemende guerilla- activiteit langs deze grens. Britse autoriteiten vermoeden, dat een grote bende zich aan de Siamese kant van de grens ophoudt. Verdere verzachting van de beperkingen op de Duitse scheepsbouw. De voorzitter van de Bremense senaat Wilhelm Kaisen heeft ver klaard, dat de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy hem verdere verzachting van de beperkingen op de Duitse scheepsbouw in het vooruitzicht heeft gesteld. Voorts heeft McCloy telegrafisch mede gedeeld, dat er kans bestaat, dat de Duitse werven overeenkomstig het verzoek van de Duitse reders twintig snelle schepen voor Duitse lijndiensten op andere landen zul len mogen bouwen. Regering zal niet militair op Ambon ingrijpen. De minister-president heeft op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid mr P. S. Ger- brandy betreffende het ingrijpen met militaire middelen door de Nederlandse regering in het Am- bonse conflict geantwoord, dat de regering zich, hoezeer zij het Am- bonse conflict betreurt, niet ge rechtigd acht in dezen met mili taire middelen in te grijpen. HANDLANGER VAN FUCHS? Professor Bruno Ponteiorvo, een Brits-genaturaliseerde atoom geleerde van Italiaanse afkomst, is met zijn gezin in een vliegtuig naar Rusland uitgeweken. De professor, die een van de voornaamste geleerden aan het instituut van atoomenergie te Harwell was, is ongeveer een maand geleden met een Pools visum per vliegtuig uit Rome naar Praag vertrokken, aldus heeft de chef van de politieke afdeling van het hoofdbureau van politie te Rome verklaard. Volgens een Romeins blad stond hij in verbinding met Fuchs. Een collega van de professor verklaar de, dat Pontecorvo ook aan het atoomonderzoek in Canada heeft gewerkt. In het nieuwe jaar zou hij den benoeming aan de univer siteit van Liverpool aanvaarden. Volgens A.F.P. is de professor uit Milaan verdwenen. Hij is 40 jaar oud. Volgens de politie is Pontecor vo een neef van een bestuurslid der Italiaanse Communistische partij. Middenstandsbonden verzoeken opheffing prijsbeschikklng textiel. De Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben in een gezamenlijk schrij ven aan de minister van Econo mische Zaken hun mening te ken nen gegeven aangaande de gang van zaken met de prijzenbeschik- king handelsmarge textielgoede- ren 1950. Zij noemen deze beschikking overbodig en niet in overeenstem ming met hetgeen door de minis ter werd geformuleerd als te zijn het levensbelang van de detail handel. Zij hebben hem derhalve verzocht de bedoelde beschikking in te trekken. .propvol" Noordkoreaanse voer tuigen en troepen waren. OPMARS GAAT VOORT. Inmiddels is een colonne van de Zuidkoreaanse eerste divisie door Pjongjang naar het N.-O. verder gerukt en bevindt zich volgens de laatste berichten ongeveer 11 km. buiten de stad, in een gunstige po sitie om de vluchtende Noord-Ko- reanen de pas af te snijden. Uit Wonsan aan de Oostkust kwam het bericht, dat generaal- majoor Edward Almond, bevel hebber van het Amerikaanse tien de korps, daar is gearriveerd om het bevel op zich te nemen over alle troepen in Oost-Korea ten Noorden van de stad. In dit gebied is de Zuidkoreaan se Kapitool-divisie naar het Noor den tot Samho, 20 en 32 km. ten Noorden van Hamhoeng, gevor derd, Veiligheidsfunctionarissen te Wonsan betrachten strikte ge heimhouding inzake de aanwezig heid van de eerste Amerikaanse marine-divisie (die de landingen voor de val van Seoel tot stand bracht) en de zevende infanterie divisie. NA KOREA. Volgens het blad „Chicago Tri bune" is generaal MacArthur van mening, dat de V.S. na afloop van het Koreaanse conflict, een sterke strijdmacht in het gebied van Ja pan en Okinawa moeten houden om in staat te zijn „verdere com munistische agressie in Azië tegen raad„„v„r te gaan zonder de Amerikaanse vraagbaak en raadgever op strijdkrachten elders te verzwak ken". Emigratie van Nederlandse boeren naar Frankrijk. Nu de regering aan de Tweede Kamer ter goedkeuring een ar- beidsverdrag met Frankrijk heeft voorgelegd, valt weer de aandacht op dit land ais emigratiegebied voor Nederlanders. Op onze boerenbevolking heeft dit land reeds tientallen jaren 'n sterke aantrekkingskracht uitge oefend, getuige de verschillende nederzettingen van vroegere land genoten in diverse streken. -Herhaaldelijk is gezocht naar eer. weg, die niet tot ongelukken zou leiden, of althans deze zoveel mogelijk voorkomen. Thans heeft de Centrale Stichting Landbouw- emigratie besloten drs J. J. M. Mélotte te belasten met een veel zijdige taak ten dienste van de emigranten. Hij zal bedrijven moeten zoeken, geschikt en ver krijgbaar voor Nederlanders, be middeling en advies verlenen bij het opstellen der contracten en Drie jeugdige inbrekers gearresteerd. Drie leerlingen van de maehi- nistenschool te Amsterdam, resp. 22, 20 en 20 jaar, zijn in Am sterdam gearresteerd i.v.m. de inbraak ten huize van de heer H. aan de Burgemeester Knap- pertlaan te Schiedam in de nacht van 7 op 8 October j.l. Dank zij samenwerking tussen de Schie- damse recherche en de Amster damse politie is er bijtijds een einde gemaakt aan wonderlijk brutale inbrekersloopbanen. De drie hebben n.l. ook twee inbra ken in Zutfen, waar o.m. schrijf machines werden meegenomen, één in Alkmaar en één in Oegst- geest op hun geweten. Ware het niet, dat de Schie- damse politie één belangrijke ge tuigenverklaring had gekregen, zij hadden waarschijnlijk uit voering kunnen geven aan nun plan een overval te plegen op een garage-houder, waarbij liet pistool, dat bij één van hen werd gevonden, wellicht dienst moest doen. De jongens kwamen uit zeer behoorlijke huiselijke milieus, de twee laatsten uit Indonesië. De ouders wonen resp. in Eindho ven en Scheveningen. De jon gens zijn voor de Rotterdamse Officier van Justitie geleid Zij bleken op zeer grote voet te leven. Een Superfort van de Ameri kaanse luchtmacht, dat van Oki nawa was opgestegen om doelen in Noord-Korea te bombarderen, is, kort na het opstijgen, omlaag gestort, waardoor negen vliegers werden gedood en twee anderen gewond. treden voor pas gevestigde emi granten. De heer Mélotte, die reeds enige jaren bet secretairaat van de Bond van Nederlandse Boeren in Frankrijk waarneemt, heeft zich in deze en andere func ties een grondige kennis kunnen verwerven va-,.het Franse platte land, de Franse pachtwet, van de Franse agrarische structuur en tevens van de moeilijkheden die de emigranten ondervinden. OP BEVEL VAN MOSKOU Geslaagd voor het doet. examen geneeskunde le ged P. J. Brons te Terneuzen, MOLOTOF IN PRAAG. I Engeland, Frankrijk en de V.S. Radio Moskou meldt dat|zy ontkende voorts dat de volks. Wyatsjeslaaf Molotof, Sowjetrus- - - - - - sisch vice-premier en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, gisteren te Praag is aangekomen, waar hjj een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de satelietstaten zal bijwonen. Op de bijeenkomst zou men „het besluit van de drie westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken te New York om West-Duitsland op nieuw te bewapenen" bespreken. De conferentie die op initiatief van de Sowjet-regering werd bij eengeroepen wordt vandaag ge opend, aldus Radio-Moskou. De ministers van Buitenlandse Zaken van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsiand, Polen, de Sowjet-Unie, Roemenië en Tsjecho-SIowakije wonen de con ferentie bjj. De Tsjechosiowaakse vice-pre mier Zdenek Fierlinger, die tot voorzitter voor de eerste bijeen komst werd gekozen, opende de conferentie. De Sowjet-Unie heeft eerder op de dag medegedeeld, dat zij geen maatregelen zal dulden, welke ge richt zijn op een herleving van het Duitse geregelde leger in de wes telijke zones. Zij maakte dit be kend in antwoord op een nota van In December brood zonder aardappelmeel. In verband met de gunstige ex port van aardappelmeel en de te verwachten geringere productie van aardappelmeel van de nieuwe oogst, heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning besloten binnenkort de ver plichting tot het bijmengen van aardappelmeel in de broodbloem op te heffen. Het opheffen van deze verplich ting kan omstreeks December ge schieden. Het voor het brood be stemde meel zal dus binnenkort weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan. Tragische dood van 14-jarig jongen. De 14-jarige J. G. uit Koog aan de Zaan is Donderdagavond op noodlottige wijze om het leven gekomen. De jongen deed op de zolder enige gymnastiekoefenin gen aan de ringen en is hierbij op onverklaarbare wijze verstrikt geraakt in de riemen van een rug zak, die aan de zoldering hing. Toen zjjn ouders boven kwa men, zagen zij tot hun grote schrik de jongen ontzield in de riemen van de rugzak hangen. politie in Oost-Duitsland een mi litaire formatie is. Bij ministerieel besluit is in België een commissie ingesteld, die belast is met het bestuderen van toepassing van radar bij het scheepvaartverkeer op de Schelde. NIEUWE DIRECTRICE VAN „ZONNEVELD". Met ingang van I December a.s. is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan Zuster T. F. van Assen, als directrice van, het Zeehospitum „Zonneveld" te maand en vrij roken! De jubilaris Welk een voorname plaats de heer J. S. Hoek te Middelburg in neemt, zowel in het ambtelijke als In het openbare leven, is gister middag overduidelijk gebleken, toen er zeer grote belangstelling bestond voor de receptie, die hij hield ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum als ambtenaar bjj 's Rjjks Belastingdienst. Voor deze receptie werd een be sloten bijeenkomst gehouden, waar zowel het bureau personeel der Inspectie der Belastingen als dat van het Ontvangkantoor en de actieve dienst aanwezig was. De jubilaris en zijn echtgenote wer den toegesproken door de hoofd inspecteur der belastingen, de heer H. W. Colmjon. Deze schetste de jubilaris als een man ,die steeds actief is opge treden en bracht hem dank voor de toewijding, ijver en trouwe plichtsbetrachting, waarmee hij zijn werk heeft verricht. Namens de minister van Financiën over handigde hij hem een enveloppe met inhoud. De heer Colmjon wenste hem nog vele jaren toe. en bood namens het personeel een bloemenmand en vulpen aan. Hierna werd nog het woord ge voerd door de heer G. A. Romijn, ontvanger der belastingen te Mid delburg en door de heer A. D. Grims als collega, die in dialect en op rijm enige herinneringen op haalde. Onder hen, die tijdens de receptie hun geluwensen kwa men aanbieden behoorden o.m. de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein, de gemeente secretaris, de wethouders, leden van de raad, bestuursleden der A.R. partij, vertegenwoordigers van het Zeeuwsch Dagblad, pre dikanten en vele anderen. In zijn dankwoord sprak de heer Hoek allereerst zijn dank uit jegens God, die hem de lust tot deze levenstaak heeft geschonken. „Vergeet geen van Gods weldadig heden", aldus de jubilaris, die daarna de velew, die van hun be langstelling blijk gaven, bedank te. Spr. herinnerde er aan, hoe hij precies 40 jaar geleden, voor het eerst in de lange broek en met een staand boordje in dienst trad met een salaris van f 7.50 per Oostkapelle. In haar plaats is benoemd Zuster S. Bos, die sinds 18 jaar als directrice van de „Peter Westweyn Stichting" te Zeist werkzaam is. herdacht hen onder wier leiding en met wie hij al die jaren heelt mogen werken. Tenslotte bracht spr. dank aan de collega's en het personeel der belastingdienst voor de prettige omgang. Arresteerde twee illegale werkers Voor de Bijzondere Strafkamer van de Arrondissementsrecht bank te Middelburg is gisteren een jaar gevangenisstraf geëist tegen de wachtmeester le klasse L. Bekkens, die tijdens de be zetting opperwachtmeester is geweest en tevens groepscomman dant te Tholen. Voorts werd geëist dat hij voor zjjn verdere leven ontzegd wordt van het recht om bij de politie te dienen en dat hij voor 15 jaar ontzet wordt uit beide kiesrechten. B. werd verantwoordelijk ge steld voor het arresteren van 2 illegale werkers tijdens de bezet ting. Deze zijn in Duitsland om het leven gekomen. Hem werd verweten, dat hij geen enkele po ging heeft aangewend de beide mensen een kans tot ontsnapping te geven. Tijdens de behandeling van zijn zaak is uitvoerig gespro ken over de houding van de rijks politie op Tholen tijdens de bezet ting. De Documentatie-Commissie voor de Zuivering heeft destijds een uitvoerig en nauwkeurig on derzoek in de zaak ingesteld en kwam tot de conclusie, dat niet alléén verd. schuldig was aan de arrestatie van Hage en Everaers. Zijn ondergeschikten, destijds hoofdwachtmeester te Tholen, waren mede schuldig. De ver standhouding tussen de politie mensen onderling was droevig op het eiland Tholen. Van samen werking was geen sprake. B. werd niet vertrouwd. Hij werd van IJsselmonde overge plaatst naar Tholen, Voordat men iets van hem afwist, werd hij er al van verdacht pro-Duits te zijn. Gezien al deze bijkomende om standigheden is verd. niet ontsla gen bij de Rijkspolitie, maar te ruggezet in rang en overgeplaatst. De destijds te Zierikzee ge plaatste N.S.B.-luitenant Schaap gaf verd. op 22 Maart 1944 tele fonisch opdracht de gebr. Hage, Everaers en van der Stel, te ar resteren voor de S.D. B. noteerde deze opdracht en gaf zijn onder geschikten de opdracht deze per sonen te arresteren. Zelf was hij met de motor naar St. Maartens dijk gereden om Hage te arres teren. Hage was niet thuis, doch op het gemeentehuis vernam hij, dat Hage met een paard over de Thoolse brug was gegaan. Hij gaf toen opdracht naar Tholen te bel len en de post bij de brug op te dragen, Nap Hage bij het passe ren voor de S.D. te arresteren. Toen verd. weer in Tholen terug kwam, zat Hage reeds in een cel van de kazerne. (Zie vervolg pag. 5) Hetzelfde tafereel, dat men kortgeleden nog in Zuid-Korea zag, speelt zich thans in Indo-China af. Lange rijen inwoners van Langson verlaten met enkele schamele bezittingen hun wonin gen, op weg naar veiliger oorden, daar een hevige veldslag tussen Indo-Chinese troepen en de communisten dreigt. NIEUWE PERIODE ONTSLOTEN. Koelhuis als laatste schakel officieel geopend Wie het kleine oude veilinggebouw tegenover het station te Krabbendjjke In zijn herinnering roept en dan ziet naar het ge bouwencomplex, dat enkele honderden meters daarvan verwijderd staat, zal het er mee eens zijn, dat de Veilingvereniging Krabben dijke en Omstreken ln enkele jaren een enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt. In 1946 was het grondoppervlak van de ge bouwen 200 vlerk, m., op 18 Mei werd die 1250 vlerk. m. en thans Is het door de Ingebruikname van het nieuwe koelhuis 3500 vlerk, m. geworden. Met de opening van dit koelhuis, hetgeen gisteren plaatsvond, ls het afzetapparaat thans compleet. Het jonge, zich snel ontwikke lende fruitteeltgebied in Oost- Zuid-Beveland heeft thans een volwaardig afzetapparaat en het is fantastisch, dat dit in minder dan vier jaren gereed gekomen is. De nieuwe veilinghal, afmijnlo- kaal, emballageloods en het juist gereedgekomen koelhuis, leggen getuigenis af van de energie, de durf en het doorzettingsvermogen van het bestuur der veiling en de directeur. Het nieuwe koelhuis is de be kroning van het streven, aldus de heer v. d. Werf uit Rilland-Bath, voorzitter der veilingvereniging, toen hij gisteren de velen toe sprak, die bij de opening aanwezig waren. Overigens is de bouw van het koelhuis niet zo vlot en ge ruisloos verlopen ais velen wel zouden denken, zei de heer v. d. Werf. Reeds in 1948 werden gege vens verzameld. Maart 1949 werd een plan voorgelegd aan de leden, doch het kreeg geen meerderheid. Het duurde tot 11 April eer de plannen goedgekeurd werden. Uit grondboringen bleek, dat er ge heid zou moeten worden, zodat de totale kosten geraamd werden op f260.000.—. 13 Juni werd de eer ste paal in de grond geslagen en toen ging het in een verbijsterend snel tempo. 13 Juli werd de eerste steen gelegd, 23 September kon men reeds proefdraaien en 2 da gen later kon de eerste cel inge- bruik genomen worden. En thans zit er bijna 500.000 kg. fruit ach ter de zware deuren, een waarde vertegenwoordigend van ongeveer f250.000! Dit alles vertelde de heer v. d. Werf en hij zei er bij, verheugd te zijn, dat het gebouw gereed ge komen is voor het seizoen. Dit was alleen mogelijk door innige samenwerking van allen, die bij de bouw betrokken waren, in 't bijzonder wel de aannemers en de directeur de heer Nooteboom. GELUKWENSEN. Vele sprekers kwamen het be stuur gelukwensen met het koel- husi. De burgemeester van Krab bendijke, de heer J, Vader, was De Franse regering heeft gis teravond toegestemd in het hou den van een debat over de kwes tie der Duitse herbewapening. Het debat begint Dinsdag. Afgevaar digden uit alle partijen hadden er op aangedrongen. Volgens John Forster Dulles, de republikeinse adviseur aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordiger bij de V.N., zou de Sowjet-Unie bereid zijn over het Japanse vredesverdrag te praten. Een 26-jarige Hage naar, vertegenwoordiger van een Nederlandse handelsfirma is Don derdagavond in België door twee personen aangevallen en beroofd van een portefeuille met papieren en 3500 frank. Hij werd bewuste loos geslagen. Vandaag is het 60 jaar geleden, dat de thans 72- jarige A. v. d. Wal als jongen van 12 jaar de Makkummer Aarde werkfabriek binnenstapte. Zestig jaar lang heeft hij daar gewerkt. Vandaag gaat hij met pensioen. Minister-president dr W. Drees zal Dinsdagochtend 24 October een afscheidsrede richten tot de Korea-vrijwilligers. De plechtig heid vindt plaats op het Binnen hof. In Amsterdam is een ver eniging „Comité Radioluisteraars" opgericht, die zich o.m. ten doel telt een organisatie te vormen die invloed kan uitoefenen op de gang van zaken bij de Nederlandse Ra dio-omroep in de ruimste zin des woords. Tegen de hoofdredac teur van het Utrechts Nieuwsblad, de heer Koemans, is gisteren door de Arrondissementsrechtbank te Utrecht wegens smaadschrift een geldboete van f100 geëist. de eerste van hen. Hij wees er op, dat de veiling een factor van eco nomische betekenis voor geheel Oost-Zuid-Beveland is en de ge meente trots is op deze instelling en aan een verdere ontwikkeling steeds zal medewerken. Voorts spraken nog de heer van Stralen, namens het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, Ir G. de Regt, hoofdingenieur in alg. dienst van de P.Z.E.M., de heer van Alphen, hoofd van de technische dienst van het Centraal Bureau, mr J. E. G. Schlingemann, secretaris van de Z.L.M.; de vice-voorzitter van de Prov. Afzetcommissie, de heer Kole; ir Keyzer, van da grondkapitaalbank; de heer J. Q. C. Lenshoek, namens de Ned. Fruittelersorganisatie; de heer Noordhoek, namens de Rijkstuin- bouwconsulent; de aannemer da heer Gestel; de heer van Dis, voorzitter van de veiling te Fijn aart en tenslotte de heer Note- boom, die namens het personeel gelukwensen uitsprak en wees op de ondernemingsgeest van het be stuur. Hij deed ook nog een belang rijke mededeling aan het adres van de deelnemers in de koelhuis- bouw, n.l. dat de kosten nog Iets beneden de raming zullen blijven. Nadat de heer v. d. Werf de sprekers dank had gebracht, to gen allen naar het nieuwe ge bouw, dat reeds in vol bedrijf was, maar welker koele ruimten thans officieel toegankelijk gesteld wer den door burgemeester Vader. En door deze symbolische handeling werd tevens een nieuwe periode in de geschiedenis van de fruit teelt in Oost-Zuid-Beveland ont sloten, een periode, waarin de vei ling thans een belangrijke rol gaat spelen. Uitspraken Bijz. Strafkamer te Middelburg. De Bijzondere Strafkamer bij de Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren weer enkele zaken afgedaan. C. A. B, te Eindhoven zag zijn vonnis ver nietigd, daar gebleken was, dat hetgeen tenlaste gelegd was, zijn broer betrof. De Officier van Justitie eiste voorts 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar tegen de 25-jarige J. J. Ridderhof te Schie dam, die in Duitse krijgsdienst was getreden. Zes jaar bij verstek werd geëist tegen C. J. Venemh, die vroeger te Souburg woonde en die vrijwillig toetrad tot de O.T. en tevens als bewaker van het strafkamp te Souburg dienst deed. Tenslotte verscheen nog Frans Bonne uit Ciinge voor de recht bank. Hij trad toe tot de Ger maanse S.S. Verd. ontkende bot weg alles en gaf de indruk, dat hij loog. De Off. van Justitie zef in zijn requisitoir, dat hij van plan was geweest een voorwaardelijke straf te vragen, maar gezien da houding van verd. ter zitting eista hij één jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de beide rechten voor 10 jaar. De uitspraken luidden F. B. te Ciinge, één jaar voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. C. J. V. te Souburg, vier jaar gevangenisstraf. J. J. R. te Schiedam, 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de voorlopige hechtenis, die reeds 8 maanden heeft geduurd. DE BILT ZEGT: Iets lagere temperaturen. Weersverwachting geldig tot vanavond. Droog weer met enkele flinke opklaringen, vooral in de noorde lijke helft van het land. Matige tot zwakke wind tussen noord en oost. Iets lagere temperaturen dan Vrijdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1