Sir Stafford Cripps is afgetreden Strijd om Pjongjang loopt ten einde Belastingdruk is onvermijdelijk EMIGRATIE NAAR CANADA EN AUSTRALIË NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Calvijn cn de oorlog. „IJzeren Kanseliermoet rust houden Hugh Gaitskell volgt hem op Nieuw plan voor Jeruzalem. Nieuwe wapenfabriek in Nederland? BURGERLIJKE VERDEDIGING EIS DES TIJDS Niemand mag er zich aan onttrekken Vietminh-rebellen krijgen wapens in China Uitguv# Stichtiajt „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 29T0, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korts Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1903 VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post tj\ir IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- 4'ït ettenüeprijs 17 cent pc-r m.m. delburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr H. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et per woord Ds j Karelse, Goes; J. f,aport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. IViel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.14 u, onder 17.34 u.; Mean op 1620 u., onder 1.57 u. Hoogwater op Zaterdag 21 Oef.: Vlissingen: 11.06 u. 1.39 m„ 23.43 u. 1.68 m.; Terneuzen: 11.36 u. 1.58 m., u. m.; Wemel- dinge: 12.32 u. 1.28 m:, u. m.; Zierikzee: 12.13 u. 1.12 m., u. m. i. Mede in verband met de bewa peningsactie van de Westeise mogendheden, wordt de laatste tijd een krachige anti-militaris tische actie gevoerd. „Kerk en Vrede" b.v. houdt niet op te waarschuwen, dat wie de naam van Christus noemt niet mee kan doen aan verster king van de bewapening. Chris tendom en oorlog, zo zegt men, vormen een volstrekte tegenstel ling. Wie waarlijk christen wil zijn, heeft zich van alle oorlogs geweld verre te houden en be hoort zich te voegen bij de anti militaristen. Er is over dit onderwerp in dit blad al meermalen geschreven. Toch kan het goed zijn ook ken nis te nemen van het standpunt door Calvijn ten opzichte van het oorlogsvraagstuk ingenomen. Niet omdat liet woord van Calvijn hier zonder meer beslissend moet worden geacht. Maar wel, om dat het niet verstandig zou zijn de mening van deze grote onder de hervormers, die zich in alles gebonden acht aan het Woord van God, zonder meer ter zijde te stellen. Alvorens over het vraagstuk van de oorlog te handelen, bespreekt Calvijn in zyn „Insti tutie" eerst de zwaardmacht van de Overheid. Koningen en overheden, zo zegt hij, zijn geroepen recht en ge rechtigheid te doen. Maar nu rijst hier naar het schijnt een moeilijkheid. Wanneer n.l. door Gods wet aan de christenen verboden wordt te doden, en de profeet van de heilige berg Gods, dat is van de kerk, voorzegt dat men in haar geen leed zal doen noch schade toebrengen, hoe kunnen de overheden dan tegelijk vroorn zijn en bloedstortend? Op deze tegenwerping geeft Calvijn het volgende antwoord: Indien we inzien dat de overheid bij het straffen niets van zich zelf doetj maar de eigen oorde len Gods uitvoert, zullen wij door dit bezwaar niet gehinderd worden. De wet des Heeren ver biedt te doden; maar opdat doodslagen niet ongestraft blij ven, geeft de wetgever zelf zijn dienaren het zwaard in de han den, om het tegen alle doodsla gers te gebruiken. Leed en schade te doen betaamt de vro men niet, maar dat is geen leed en schade doen, wanneer men, op des Heeren bevel, de verdruk kingen der vromen wreekt, (""alvijn legt er voortc ctorlt do nadruk op, dat ons hieroij altijd voor de geest moet staan, dat hierin niets geschiedt door de lichtvaardigheid van de mens, maar door het gezag van God, die het beveelt en onder welks leiding men nooit van de rechte weg afdwaalt. Indien Let niet geoorloofd is, zo heet het verder, God de wet te stellen, waarom zullen wij dan zijn dienaren, de overheden, ten onrechte met schuld bezwa ren? Zij dragen het zwaard met tevergeefs zegt Paulus; want zij zijn Gods dienaren tot straf, wre kers voor degenen die kwaad doen. Hieruit volgt, dat wanneer cit de ware gerechtigheid der over heden is, de schuldigen en god- delozen met getrokken zwaard te vervolgen, zij zich aan ue grootste goddeloosheid schuldig maken, wanneer zij het zwaard in de schede steken en hun han den rein houden van bloed, ter wijl de boze mensen ondertussen misdadig woeden met moord en doodslag. Ten overvloede merkt Calvijn verder op, dat hierin voor de overheid geen vrijbrief ligt om met barre en wrede ruwheid op te treden. Het gaat om de handhaving van het recht. Hij voegt hieraan echter toe, dat ook een overmaat van zacht heid in werkelijkheid wreed heid kan betekenen. Want iiet is niet zonder oorzaak gezegd, dat het wel kwaad is te leven onder een vorst bij wie niets ge - oorloofd is, maar nog veel erger onder een vorst, bij wie alles is geoorloofd. Het hier ontwikkelde stand punt is ook van invloed, bij het bepalen van onze houding ten opzichte van de oorlog. Daar over in het volgend artikel. Z. Sir Stafford Cripps, de Britse mister van Financiën, is om gezond heidsredenen afgetreden. Hij zal ook zijn zetel in het Lagerhuis opgeven. Tot zijn opvolger is benoemd de 44-jarige Min. van Economi sche Zaken, Hugh Gaitskell, die Sir Stafford gedurende zjjn af wezigheid heeft vervangen. Sir Stafford, die thans 61 jaar is, is deze week uit Zwitserland teruggekeerd, waar hij een rust kuur heeft gehouden. Hij is echter nog niet voldoende hersteld van een uitputting ten gevolge van overwerk. Het is mogelyk, dat hij na een jaar vacantie in het open bare leven kan terugkeren. In een brief aan premier Attlee betuigde Sir Stafford met nadruk dat hij de Labourpartij en de re gering krachtig zal blijven steu nen. Gedurende de drie jaar van zyn „economische dictatuur" heeft de „IJzeren Kanselier", zoals Cripps genoemd werd, het Engelse volk hogere belastingen opgelegd dan ooit te voren in vredestijd het ge val Is geweest. Nederland ondersteunt voorstel. Te Lake Success wordt verno men, dat een plan om de interna tionalisatie van Jeruzalem te la ten varen en zich verder bezig te houden met de kwestie van be scherming der heilige plaatsen aan de Algemene Vergadering der V. N, zal worden voorgelegd. Het plan, dat door Zweden, Nederland en Canada is opgesteld, wil een gouverneur of hoge commissaris belasten met de bescherming van de Joodse, Mohammedaanse en Christelijke heiligdommen. De poging, die het vorig jaar gedaan werd om de heilige stad te internationaliseren, werd door Israël en Jordanië zonder meer afgewezen. Volgens het nieuwe plan zou een poging gedaan wor den om te komen tot een volledige of althans gedeeltelijke demilitari- satie aan beide zijden. De Raad voor economische aan gelegenheden uit de ministerraad heeft zich bezig gehouden met 'n verzoek van de Zwitserse onder neming Hispano Suiza om in Ne derland een industrie voor mid delzware wapenen te mogen op richten. Naar van bevoegde zyde ver nomen wordt, is aan dit plan nog geen goedkeuring gehecht, maar zullen besprekingen met Hispano Suiza worden voortgezet. O vereenstemmin g over Formosa ZEGT TRUMAN. President Truman heeft giste ren op een persconferentie ver klaard, dat er tussen hemzelf en generaal MacArthur geen onenig heid bestaat over Formosa. De kwestie" was vijf weken ge leden opgelost, zo verklaarde hij. De president gaf generaal Mac Arthur toen instructie een ver klaring over zijn standpunt ten aanzien van Formosa in tre trek ken. Makreeloorlog in IJmuiden ten einde. Na langdurige vergaderingen tussen visgroothandelaren en re ders in IJmuiden is men tot een compromis gekomen in de ma kreeloorlog, die Woensdag tenge volge had, dat 2600 kisten ma kreel in de vismeelfabrieken ver dwenen. Er is n.l. voor de tijd van een week een voorlopige opvang- regeling vastgesteld. De samen werking tussen reders en handel, die de laatste tijd op gang kwam, is door deze kwestie ongunstig beïnvloed, maar men neemt niet aan, dat van een definitieve breuk gesproken kan worden. De strjjd om Pjongjang loopt ten einde. Nog slechts enkele jonge troepen houden stand, en. militair gesproken is Woensdag avond de verdediging gestaakt. De Noord-Koreanen beschikken niet over de nodige zware wapens om do opmars van de verbonden strijdkrachten te stuiten. De eerste Amerikaanse Cava- ierie-divisie maakte alleen giste ren al meer dan 5000 krijgsgevan genen. Zuid-Koreanen hebben Wonsan aan de Oostkust veroverd en zijn bezig de weg van Soentsjon af te sluiten, waardoor het de Noorde lijken onmogelijk wordt weg te vluchten. Van hoge Amerikaanse mili taire zijde te Tokio werd nog ver klaard, dat nóch de Sowjet-Unie, nóch het communistische China thans, zelfs indien zij dit zouden wensen, in staat zouden zijn de Noord-Koreanen op doelmatige wijze te helpen. In de gebieden, van waaruit op snelle wyze mili taire hulp aan Noord-Korea zou kunnen worden geboden, hebben de Russen te weinig troepen, ter- wijl de Chinezen ,en tekort aan vliegtuigen bezitten. GAITSKELL. Hugh Gaitskell, die te Oxford economie heeft gestudeerd, werd in Maart van dit jaar minister van Economische Zaken, na se dert 1947 minister van brandstof fen en energie te zijn geweest. Hij trad op als vertegenwoordiger van Engeland op de bijeenkomsten vSn de organisatie voor Europese economische samenwerking. Hij wordt beschouwd als een van de leidende intellectuelen van de La bourpartij. De niéuwe minister van Finan ciën, die de afgelopen 10 dagen Amerika en Canada heeft bezocht voor besprekingen met financiële autoriteiten, wordt heden te Lon den terugverwacht. In de V.S. zou hy overeenstemming hebben be reikt over de mate, waarin de Amerikaanse regering hulp zou verlenen voor Engelands herbe wapening. De benoeming van Gaitskell zou beschouwd worden als de stellig ste verzekering, dat Cripps' po litiek vervolgd-zou worden zonder radicale veranderingen, zo ver klaart Reuter. Dit, zo vervolgt Reuter, zou de enige reden zyn een naar verhouding zo onervaren politicus voor de belangrijke post van minister van Financiën aan te wyzen. Men weet reeds gerui me tüd, dat Cripps zelf Gaitskell tot opvolger wenst. In zekere op zichten heeft Gaitskell zich naar het voorbeeld van zijn „meester" ontwikkeld. Wat defensiezaken betreft heeft Gaitskell getoond aan een gra duele weg met een minimum aan opzienbarende gebeurtenissen de voorkeur te geven. - Bronzen leeuw voor illegale werkster. De Nederlandse ambassadeur in de V. S„ dr J. H. van Royen, heeft mej. Henriette Rozenburg de versierselen van de Bronzen Leeuw overhandigd. Dr van Royen prees mej. Rozenburg, die thans aan het tydschrift „Fortune" ver bonden is, om haar grote moed tijdens de Duitse bezetting by het helpen van vervolgde Nederlan ders om te ontsnappen en by het verrichten van belangrijke onder grondse koeriersdiensten voor de Nederlandse regering via andere landen, waarby zy voor dit doel 20 reizen maakte met zeer groot gevaar voor eigen leven. Research laboratorium aan Centrale Kankerinstituut. Kon. Ned. Petroleum My, schonk 5 ton. Het bestuur van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds heeft in overleg met de Centrale Kan kercommissie en met instemming van de directie van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij. besloten de ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan dezer maatschappij ge dane schenking van f 500.000 te reserveren voor de bouw en in richting van een centraal research laboratorium, te verbinden aan 't neiuw te bouwen Centrale Kan kerinstituut. Met de voorbereiding van de plannen is bereids een be gin gemaakt. EEN DRIELING IN DERFT. In het gezin van de heer J. de Bruin te Delft, is een drieling ge boren, Twee meisjes en één jon gen. Maria Jacoba weegt 1790 gram, Helena 1540 gram en Anton 2120 gram. Sedert 21 Augustus 1831 werd geen drieling in Delft geboren. Minister in nota tot Tweede Kamer: Aan doeltreffend» afi» wnt»/ïf De versnelling" van de opbouw en de versterking van het mili taire apparaat leidt er toe, dat ook de burgerlijke verdediging ver sneld tot stand moet worden gebracht, opdat zij paraat zy, wanneer de opbouw van de militaire verdediging van ons land zal zyn voltooid. Aldus de minister van Binnenlandse Zaken in een nota aan de Tweede Kamer. Reserve van mobiele colonnes. Burgerlijke verdediging behoort n.l. ook tot de landsverdediging zegt de minister, die er overigens op wüst, dat pas met de uitwer king van de plannen begonnen kan worden als de opbouw van de militaire verdediging zal zyn vol tooid. Dit is in 1951. Een doeltreffende organisatie is de eerste vereiste. Men wil n.l. een zo nauwkeurig beeld krygen van de omvang der rampen welke de diverse gemeenten zo ai kun nen treffen in geval van oorlog. Derhalve is reeds een lyst opge maakt van de maximum tonnages aan bommen waarmede de be langrijkste gemeenten per aanval hebben rekening te houden. Ook wordt met een beperkt gebruik van de atoombom op de allerbe langrijkste doelen rekening ge houden. Het moreel. Ais richtlyn voor de te nemen maatregelen wordt voorop ge steld, dat het moreel der bevol king wordt omhoog gehouden. Er vindt hierover reeds overleg plaats, teneinde na te gaan hoe de voorlichting over deze problemen ter hand moet worden genomen. Aan de organisatie en de taak van brandweer, politie, genees kundige dienst, ziekenhuiswezen etc. gaat de* minister voorbij. Plannen hiervoor worden uitge werkt en zullen nog worden aan geboden. Allereerst is van belang, dat ten spoedigste een beeld wordt gevormd bij de leiding en de aard van een bombardement. Elke ge meente selfsupporting maken zou organisatie vereisen die niet tot stand kan worden gebracht, daar om is een algemene ryksreserve gedacht bestaande uit mobiele co- Driejarenplan voor verdeling bouwcontingenten? Naar van de zyde van het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting vernomen wordt staat het driejarenplan voor de verdeling van de bouwcontingen ten, zoals de Delftse wethouder 't in een raadsvergadering heeft voorgesteld, geenszins vast. Er bestaan meerdere plannen voor het volgen van een nieuwe verde- lingspolitiek, doch een beslissing is hierover nog niet genomen. De verdelingscommissie, die de minister advjseert omtrent de te volgen politiek, zal binnenkort haar advies aan de minister uit brengen, waarna spoedig een be slissing te verwachten is. De Australische Senaat heeft zich uitgesproken voor buiten-de- wetstelling van de communisti sche partij. Gouverneur McKell heeft zijn goedkeuring gehecht aan de wet, zodat deze thans van kracht is geworden. lonnes van brandweer, geneeskun dige dienst enz. Het aantal dezer mobiele colonnes zou zodanig moeten worden bepaald en de le geringsplaats zodanig moeten worden gekozen, dat, wanneer ge- hjktydig verschillende steden worden getroffen, voor voldoende aanvulling van de plaatselijke diensten kan worden gezorgd. Deze colonnes zullen in vredes- tyd n i e t als vaste formaties blij vend aanwezig zyn. De organisatie wordt gereali seerd door de gemeenten, in totaal 960, samen te brengen in 70 krin gen de zgn. B-kringen, By de gemeenten worden reeds plannen uitgewerkt. Inmiddels heeft ook een interdepartemen tale coördinatie-commissie voor de burgeriyke verdediging haar werkzaamheden aangevangen. Zy heeft de opdracht, nog dit jaar de planning voor ons gehele land te voltooien. De minister stelt zich voor, dat eerst wanneer de organisatievorm vaststaat c i het benodigde mate rieel wordt afgeleverd, een beroep op personeel om de organisatie te bemannen, moet worden gedaan. Ten slotte maakt de minister nog enige opmerkingen over de evacuatie. Het ligt o.m. in de bedoeling, ten spoedigste over te gaan tot de aanwyzing van provinciale eva cuatiecommissarissen, zodra de daartoe strekkende aanbevelingen van de Commissarissen der Ko ningin zullen zun ontvangen. Minister Lieftinck (in Tweede Kamer): (Van onze parlementaire redacteur). LAAT IN DE MIDDAG kwam minister Lieftinck gisteren nog aan het woord in de Tweede Kamer. Hu is echter nog niet klaar gekomen met zyn rede, daar hij 's avonds nog in Luxemburg moest zijn om over de moeilijke landbouwproblemen te praten. Dat zal wel een paar dagen duren. Daarom ls er heden geen Kamer. Niet alleen omdat de minister er niet Is, maar ook omdat de heer J. Schouten, de A.R.-partyieider, vandaag zijn ere-doetoraat ont vangt. De minister, die zyn voorstel len over het aigemeen niet onwel willend ontvangen vond, ontkende ten stelligste het verwyt, dat zyn belastingpolitiek is vastgelopen. Want, zo zeide hy, het publiek gaat beter gekleed dan voor de oorlog, de woningbouw neemt een grote vlucht, de industrialisatie houdt gelyke tred met liet aanbod van arbeiders, de sociale voorzie ningen worden verbeterd en bo vendien stygt het nationale inko men. In deze benarde tijden achtte minister Lieftinck de belasting druk onvermijdelyk oen het is een perste burgerplicht zich daaraan niet te onttrekken. Een tekort van f 250 millioen. Volgens de minister moest men de belastingontwerpen zien tegen de internationale achtergrond. De vermindering van de Marshall hulp,, de defensie, de subsidiëring kinderbijslag voor kleine zelfstan digen eisen grote offers. Rekening houdend met al deze plannen betekent dit, dat het be grotingstekort voor 1951 ruim f 250 millioen zai bedragen. De regering vindt het nog niet noodzakelijk om voorstellen te doen om de middelen te verster ken. Volgens de laatste bereke ningen zuilen de aanhangige wets ontwerpen een nadelig saldo van ongeveer f 38 millioen opleveren. Deze strop zal door de regering aanvaard worden. De minister had bezwaren te gen het voorstel Hofstra (Arb.) om de hogere inkomens zwaar- Weldadigheidspostzegels 1950 De schooljeugd wordt weer ingeschakeld. Van 13 November tot en met 30 December worden wederom Kin derzegels verkocht, waarvan de neto-opbrengst is bestemd voor steun van het bescherming- en hulpbehoevende kind in het alge meen met uitzondering van de zuigelingenbescherming. Zy bly- van voor de frankering geldig tot en met 31 December 1951. De zegels worden uitgegeven in 5 frankeerwaarden, n.l. van 2, 5, 6, 10 en 20 cent. De verkoopprijs is vastgesteld op resp. 5, 8, 10 15 en 27 cent. De ontwerpen zyn van de hand van mevr. L. Ruting te Amsterdam. Zaterdag a.s. zul len aan 250.000 schoolkinderen zakjes met zegels en mapjes met kaarten worden ter hand gesteld om huis aan huis bestellingen op te nemen. Zy doen dit, om 50.000 misdeelde kinderen weer wat zon neschijn te kunnen brengen. Mo gen de volwassenen het vertrouw- wen, dat de jongeren in hen stel len, niet beschamen. der te belasten, teneinde de tus sengroepen iets meer te ontlasten. Hoe de huurverhoging gecom penseerd moet worden voor de minst draagkrachtigen, die veelal geen belasting betalen, kon de minister nog niet zeggen. Hy deel de mede, dat de regering haar standpunt bekend zal maken by de Algemene Financiële Beschou wingen over de begroting. Niet iedere groep zal echter geholpen kunnen worden. De omzetbelasting zal, ais het Beneluxstelsel over ongeveer twee jaar gereed zal zijn,worden opge heven. Voordien hadden de heren v. d. Wetering (C.H.), Ritmeester (V. V.D.), Hoogcarspel (Comm.) en v. Dis (S.G.P.) het woord ge voerd. De eerste spreker zeide, dat eerst de uitgaven omlaag moeten en dat men niet eerst veiEftappén-vair-nex' econolniadnc leven af te tappen. Met de heer Ritmeester was hij van mening, dat de middengroepen beter ge holpen dienen te worden en dat tevens het belastingvrije bedrag voor de minst draagkrachtigen zal moeten worden verhoogd. Ook de banketbakkers hadden de aan dacht van de heer v. d. Wetering. Hy was het niet met de heer Lu- Een Dakota van de British European Airways met 2.4 personen aan boord, is, zo als gemeld, te Mill bij Londen in de tuin van een landhuis neergestort. 28 personen kwa men hierbij om het levert^ Links enige persoonlijke "be zittingen dei^slüchtoffers wer- de^.zo.goefl als ongeschonden aangetroffen. Rechts politie en brandweer bij het veron gelukte vliegtuig. cas (K.V.P.) eens, dat het per centage van de omzetbelasting voor het verrichten van diensten verhoogd moet worden van 3 op 4. De heer Ritmeester kondigde een amendement aan ten gunste van de middengroepen. Voorts wil hy voor de personele belasting de grondslag meubilair afschaffen met verhoging van de grondslag huui-waarde. Ook de heer v. Dis (S.G.P.)'schaarde zich aan de zyde van de rechtse afgevaardig de. Wat men precies wil, zal vol gende week wel blyken als de wetsontwerpen artikelsgewijs worden behandeld. Directeuren van „De Schelde voor Bijz. Strafrechter. De Byzondere Strafkamer te Middelburg zal Donderdag 26 Oc tober a.s. een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen Ir H. Wesseling en Ir H. W. van Tyen, die beiden gedurende de be zetting directeur waren van de N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- maanueif'gtfut'tiiicbL'u -gtfw-osrc 'cm worden verdacht van economische collaboratie. De chef van de generale staf, mr H. J. Kruis, is gisteravond van Schiphol naar Washington ver trokken, waar hy de conferentie van ministers van defensie van de landen van het Atlantisch Pact zal bywonen. Chr. Emigratie Centrale belegt samenkomsten in Zeeland Een flink aantal belangstellenden woonde gisteren de vergade ring bjj welke de afdeling Zeeland van de Christelijke Emigratie Centrale in de „Prins van Oranje" te Goes had belegd. Deze ver gadering, die onder leiding stond van de heer J. J. Knibbe, was de eerste van een viertal samenkomsten in Zeeland, waarop de secretaris van de Centrale, de lieer P. J. M. de Bruin uit Den Haag een toelichting geeft op de mogelijkheden tot emigratie. In een causerie belichtte de heer de Bruin in grote trekken, de landen die het meest in de belang stelling van emigranten liggen: Canada en Australië. Canada is een land mft enorme^, bodemrykdommen en ^voorraden agrarische producten. De heer de Bruin besprak het land aardrijks- Verklaring van Pleven. Gisteren is het debat in de Franse Nationale Vergadering over Indo-China begonnen. Pre mier René Pleven heeft een ver klaring afgelegd. „De Vietminh, zo zei hij, heeft minstens twintig duizend man troepen gezonden naar militaire opleidingskampen, die zich juist aan de Chinese zijde van de grens bevinden. De in China opgeleide Vietminh-rebellen keren, met hun daar ontvangen wapens, naar Tonkin terug. Deze Vietminh- bases zyn onaantastbaar, daar zij zich in China bevinden. De Franse expeditionaire macht in Indo-China, die is samengesteld uit Fransen en Vietnamezen, is thans 166.000 man sterk. Boven dien beschikt, men over 126.000 man Vietnamèse huipstrijdkrach- ten. Bespreking met Truman. David Bruce, de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, heeft gisteren met president Truman de toestand in Indo-China en het Franse herbewapeningsprogram ma besproken. Later verklaarde Bruce, dat Frankrijk een linie tegenover de Vietminh „kan en wil" houden „ergens ten zuiden van de grens in Indo-China". De V.S. verleenden „zeer grote voorrang" aan de verzending van militair materiaal naar Indo- China. Van het strijdtoneel. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de Vietminh sinds Woensdag bezig is troepen samen te trekken voor een aanval op Langson, de voor naamste, nog in Franse handen zjjnde buitenpost in het noorden van Tonkin. Langson ligt op onge veer 130 kilometer van Hanoi. Een Franse militaire woord voerder deelde gisteren mede, dat een krachtige patrouille-gang wordt onderhouden in het gebied, dat, op een afstand van ongeveer vyf kilometer van Hanoi, aan de andere zijde van de oever van de Rode Rivier is gelegen. Hetzelfde geschiedt in het gebied van Ha- dong, circa twintig kilometer ten zuid-westen van Hanoi. De politieke commissie der Ver. Naties heeft gisteren het gehele zevenmogendhedenplan voor „ver enigde actie voor de vrede", vol gens hetwelk de algemene verga dering bevoegdheid krygt maat regelen te nemen in geval van agressie, goedgekeurd. In de Oost Duitse staat Saksen is een ryke uraniumader ontdekt. President Chaim Weizmann heeft de leider van de progressieve par tij, Pinchas Rosenblueth verzocht een nieuw kabinet te vormen. Volgens de New York Herald Tri bune zal de Sowjet-Unie tegen het eind van het jaar over 22 atoom bommen beschikken. Sinds de oorlog zijn in Berlyn 70.000 per sonen aan T.B.C. gestorven. De leden der Spaanse Falange (de partij van Franco) zullen voortaan de V.S. niet meer mogen betreden. Dit verbod is het ge volg van een nieuwe wet die com munisten en aanhangers van an dere totalitaire bewegingen uit sluit. Het Westzaanse gemeen teraadslid, de oud-Wethouder G. Staal, heeft bedankt als lid van de C.P.N. Derhalve bedankte hy ook als raadslid. Namens het Nationaal Thuisfront, Band Ne derlandIndonesië is een zgn. sound-mirror, geschonken aan het Korea-detachement. Hierdoor zul len gesproken brieven en groeten van de vrijwilligers uit Korea naar Holland kunnen worden overgebracht en de ouders even eens hun gesproken groet naar Korea zenden. kundig en volkenkundig en wees er op, dat er hier gebrek is aan mensen om de natuurlyke rijk dommen te exploiteren. 60 van de Nederlandse emigranten is in de provincie Ontario terechtge komen, de meest aantrekkelijke provincie voor emigranten door het gemengd bedrijf dat men hier aantreft. De provincies Manitoba, Sasketchewan en Alberta zijn hoofdzakelijk graangebieden, waar het voor de emigranten moeilijk is te starten, omdat een groot ka pitaal nodig is. Overigens biedt na Ontario, Alberta de meeste kan sen. Er zit hier ook veel olie in de grond, waar de Amerikanen veel interesse voor hebben. In Canada worden voornamelijk toegelaten geschoolde werkkrach ten zowel uit landbouw als be drijfsleven. De emigratie moet echter beperkt worden door ge brek aan woonruimte. Verantwoorde emigratie vraagt goede voorbereiding en in dit ver band merkte spr. op, dat de Chr. Em. Centrale nauw samenwerkt met de Prot. Kerken in Canada. Australië. Voor emigratie naar Australië geldt een goede voorbereiding nog meer, omdat men hier in veel sterker mate op zichzelf aange wezen is en zelden in de buurt van een kerk komt te wonen, zo dat de verantwoordelijkheid voor de Godsdienstige opvoeding van de kinderen volledig op de schou ders van de ouders neerkomt. Australië heeft een prachtig kli maat. Het land telt 8 millioen in woners en er is voor ieder werk; zowel geschoolden als ongeschool- (Zie vervolg pag. 3.) DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanvankelijk hier en daar mist. overigens zwaar bewolkt met en kele opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke westelijke wind en ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1