ZEEUWSCH DAGBLAD BELASTINGHERZIENING PJONGJANG GEDEELTELIJK BEZEi Albanees spion verkocht Britse geheimen aan de Duitsers NIEOWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Blijvende roeping. Verklaring van Bevin in het Lagerhuis Pleidooien voor de middenstand Moordenaars van A. M, de Jong berecht. Bijna 100.000 V. N.-soldaten op weg naar laatste bolwerk Industrie- en Huishoudschool te Vlissingen geopend. Zuid'MoIukken dagvaar den de K.P.M. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1693 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 19 OCT. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; It. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.12 u., onder 17.37 u.; Maan op 16.08 u., onder 0.35 u. Hoogwater op Vrijdag 30 Oct.» Vlissingen: 9.49 u. 1.25 m., 22.40 u. 1.51 m.; Terneuzen: 10.15 u. 1.43 m., 23.04 u, 1.70 m.; Wemel- dinge: 11.13 u. 1.16 m., 23.56 u. 1.48 m.; Zierikzee: 10.52 u. 1.01 m., 23.41 u. 1.33 m. O edert het Christendom onder Constantijn de Grote de heersende macht werd in het Romeinse rijk, heeft de Kerk ge leefd in een Christelijke wereld. Een stoute stelling. Maar een stelling, die wij toch durven ver dedigen in deze zin, dat de Christenen sedert dat tijdstip hun bestaan geleid hebben bin nen een gesloten samenleving, waarin de Christelijke zedeleer wel allerminst altijd nageleefd, maar toch in beginsel als richt snoer erkend werd. En de be trekkingen met andere delen der wereld waren in die tijd zo oppervlakkig, dat zij het Chris telijk karakter van die samen leving niet konden verstoren. Deze toestand veranderde nog niet, toen na de Middeleeuwen de buiten-Europese gebieden steeds meer in het wereldverkeer betrokken werden. Want naar mate de betrekkingen met die gebieden nauwer werden, was et niet hun invloed, die Europa binnendrong, maar was het om gekeerd de Westerse invloed die zich over die andere delen van de wereld uitbreidde. Een ont wikkeling, die zijn hoogtepunt vond, toen Europa in de 19e eeuw vrijwel geheel Azië en Afrika aan zich onderwierp, terwijl Amerika en Australië self Westerse beschavingsgebie den werden. Die Europese overheersing heeft Azië thans zo goed als af geschud, terwijl Afrika wel bin nen afzienbare tijd zal volgen. De Christelijk-Westerse invloed, waarvan wij ondanks alle ont zaglijke tekortkomingen toch durven blijven spreken, beheerst thans Azië niet meer. Maar anders dan in de eerste tijden van het Christendom blijven de nauwe betrekkingen met de landen daar bestaan. En de steeds wassende macht van die Oosters wereld doet de kansen toenemen, dat de rollen straks omgekeerd worden en Europa invloedssfeer van Azië wordt. Daarmee wordt het voor het Westen een vraag van levensbe lang, of het Oosten in het ver leden iets van de Christelijke rechtsbeginselen blijkt te heb ben opgenomen. Of daar in In dia en Korea, in Burma en In donesië, staten zullen groeien, die althans enigszins het karak ter van rechtsstaat vertonen. Wanneer wij deze vraag be zien bij het licht van de Bijbel, dan zijn wij over het uiteinde lijke antwoord niet optimistisch. Want daar lezen wij, dat zo wel het Oosten als het Westen eens in onrecht zullen onder gaan. En die wetenschap scherpt onze blik zowel voor de hei dense krachten in het Oosten, als voor de reeds ver voortge schreden ontbinding van de Christelijke invloed in het Wes ten. Doch dit inzicht heft onze roeping niet op. De roeping, die blijft om elk middel, ook in de Internationale politiek, aan te grijpen om wat er nog aan rechtsbesef Dij de volken over Is te helpen versterken. Temeer daar wii niet weten, hoever de ons in de S"brift getekende ont wikkeling thans reeds is voort geschreden. Daarom zullen onze Christelijke politieke partijen geen gelegenheid voorbij mogen laten gaan om te wijzen oo het enige fundament, dat de inter nationale samenv «rkinc werke lijk kan dragen: Gods Woord. Ambassadeur was te goed van vertrouwen DE BRITSE minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren in het Lagerhuis bijzonderheden medegedeeld over wat men noemt „de meest opzienbarende spionnage-geschiedenls van de tweede wereldoorlog". Volgens Kevin's verklaringen waren de Duit sers volkomen op de hoogte van de geallieerde politiek. Zelfs ken den zjj de meest geheime finesses van de „Operatie Overlord", het plan voor een geallieerde invasie in Noord-West Europa en wisten zjj precies,'wat er te Cairo en Teheran tussen Roosevelt, Stalin en Churchill was besproken. En dat alles was mogelijk, omdat een Albanees, die voor de Duitsers spionneerde, zo goed zingen kon. Bevin kwam met deze onthul lingen voor de dag na een vraag van een Conservatief Lagerhuislid die inlichtingen wenste over de affaire. In feite kwam het er op neer, dat de Britse Ambassadeur te Ankara, de thans gepensionneerde Sir Hughe Knatchbull-Huguesen, te goed van vertrouwen is ge weest. Deze ambassadeur had een ka merdienaar, een Albanees, die bij de Duitsers bekend stond onder de naam „Cicero". Deze Albanees aldus tekent Reuter aan had een prachtige stem waarmee hij Sir Hughe, die een groot opera liefhebber was, aria's voorzong. Hij won '.iermede het vertrouwen van de Brit. Op zekere dag wist „Cicero" zich meester te maken van de sleutel van de brandkast. De Britse ambassadeur had deze sleutel in zijn pak laten zitten. „Cicero" liet er een wasafdruk van maken en kon zich toen naar welgevallen toegang tot de brand kast verschaffen. Als de ambassadeur zich aan de door de regering gegeven voor schriften had gehouden, zei Bevin in het Lagerhuis, dan had de Al banees nooit de geheime docu menten kunnen inzien. Thans zjjn echter nieuwe Instructies opge steld. „Cicero" ging echter toen nog met zijn gegevens naar de Duitse ambassade te Ankara waar Von Papen de leiding had. Hij ver kocht hier deze gegevens voor een bedrag van in totaal 300.000 pond Sterling. WAARSCHUWING. Het eerste bewijs, dat er iets mis was, ontving Sir Hughe van de toenmalige Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die anti- Nazi was. Deze waarschuwde hem dat Von Papen in gesprekken met de leider der Turkse buitenlandse politiek, blijk gaf abnormaal goed op de hoogte te zijn van de ge allieerde politiek. In overleg met Londen bracht Scotland Yard daarop een ingewikkelde alarm installatie aan, om de brandkast van de ambassadeur te bescher men. „Cicero" wist die echter bui ten werking te stellen en bleef zelf buiten schot, daar hij het volste vertrouwen van Sir Hughe bleef genieten. Op de Duitse ambassade was evenwel een anti-Nazi gezinde Duitse, zekere Nelly Kapp, werk zaam. Deze kwam er op een goede dag achter dat de man, wien door de Duitse ambassade te Ankara zulke grote bedragen werden uit betaald, de Albanese kamerdie naar van de Britse ambassadeur was. Nelly Kapp bleef op zekere dag van kantoor weg en waar- Tweede Kamer op 't fiscale koord Omzetbelasting als onderwerp Gistermiddag Iaat begon de Tweede Kamer nog met de be handeling van de uiterst belang rijke wetsontwerpen inzake de be lastingherziening. Destjjds heb ben we een uitvoerig verslag ge geven van de gewisselde schrifte lijke stukken zodat we thans kun nen volstaan met een korte weer gave van de belangrijkste veran deringen. Allereerst wordt de inkomsten en de loonbelasting verlaagd. Dat kost de schatkist maar liefst f 150 millioen. Als compensatie heeft de minister een wijziging van de om zetbelasting, voorgesteld, die f102 mill.oen opbrengt. De herziening van ue personele belasting levert hem f 9 millioen op, terwijl de wij ziging van de Zegelwet f 6 mil lioen in de schatkist doet vloeien. De „belasting" op het privé ge bruik van auto's levert f 20 mil lioen meer op. De omzetbelasting voor de fa brikant zal verhoogd worden van drie en een half op vier procent. Voor de détailhandel blijft het huidige percentage van 3 onge wijzigd. Er is echter een tussen- tarief ingevoerd een semi weel debelasting waarin men niet minder dan 6 omzetbelasting zal moeten betalen. Daaronder vallen zoals bekend is, ook de banketbakkers. Druk voor midden-inkomens te hoog. De eerste spreker over deze ontwerpen was de heer v. d. Heu vel (A.R.). Deze herhaalde de in het voorlopig verslag opgesomde bt :.,aren tegen te hoge directe beiastingen en noemde de druk voor de middeninkomens te hoog. Voorts zeide hy o.a. het gewenst te achten, dat de belastingplich tige de Jaevoegdheid krijgt te vra gen hem een aanslag op te leggen naar het gemiddelde van zijn in komen over vier jaren. Hij ver enigde zich met verhoging der omzetbelasting, maar betreurde het, dat niet overgegaan is tot een uniform tarief van 5 Ook met de nieuwe wet op de perso nele belasting was spr. het eens, maar het aantal klassen negen vond hy te groot. Z.i. behoort men ook verder te gaan met de vrüstellingen. Ook K.V.P. en P.v.d.A. pleiten voor middenstand. Belangrijk was het ongetwyfeid dat ook de heer Lucas (K.V.P.) veel voelde voor de gedachte van de heer v. d. Heuvel om de omzet belasting voor de tussenhandel af te schaffen en de eerste schakel desnoods iets zwaarder te belas ten. Dit standpunt werd boven dien nog gedeeld door de heer Hofstra (Arb.), die ook zo spoe dig mogeiyk naar de Beneluxrege- ling wil. Dat betekent dus, dat alle drie sprekers van de voor naamste fracties de omzetbe lasting voor de middenstand wil len zien afgeschaft. Een wens, die zeker door de V.V.D., en ook wel door de C.H.U. geuit zal worden. De heer Lucas kondigde een amendement aan om voor de mid dengroepen de belastingdruk iets minder zwaar te maken. Hij be treurde ten zeerste dat minister Lieftinck in dit opzicht zo hal- starrig blijft weigeren. Ook pleit te deze afgevaardigde voor de bakkers. De heer Hofstra (Arb.) viel deze spreker op vele punten by, al was er duideluk een nuance verschil te constateren. Zqn rede was echter de meest concrete van heel de middag. Spr. zeide een amendement te overwegen om de vermindering welke ook voor de hoogste inkomens geldt, af te schaffen en deze ten goede te doen komen aan de middeninko- schuwde Sir Knatchbull. Deze, buiten zichzelf van woede, wilde eigenhandig zy'n verraderiyke ka merdienaar arresteren. „Cicero" wist echter te ontkomen; een door Sir Hughe op hem afgevuurd re volverschot miste. Reeds lang tevoren had de Al banees wien het volkomen koud liet, welke party de oorlog zou winnen, doch dio zeer warm liep voor zyn aardse welzijn zfln 300.000 pond Sterling succes sievelijk naar banken in Zuid Amerika doen overbrengen. Hij reisde zijn geld achterna en. be vindt zich nu, als schatryk en waarsehyniyk alom geacht burger in ruste, eveneens aan de andere zqde van de Atlantische Oceaan. Geruchten willen, dat „Cicero" zich in Uruguay zou hebben ge vestigd. Vloot' en dagorder mr Schokking. Bij zy'n aftreden heeft de oud minister van Oorlog en Marine mr W. F. Schokking een vloot- en dagorder uitgegeven, waarin hy een woord van eerbiedige nage dachtenis wydt aan de militairen, die in zyn ambtsperiode hun leven gaven voor Vorstin en vaderland. NIEUWE VEILIGHEIDS MAATREGELEN IN DE V.S. Ingevolge een nieuw rondschrij ven van president Truman, waar in deze „de veiligheid van de Ver enigde Staten bedreigd acht door anti-vaderlandse activiteit", zy'n door de Amerikaanse havenauto riteiten strenge veiligheidsmaat regelen genomen. Krachtens deze instructies zul len de kustwachten alle personen, die van of aan boord gaan van een in een Amerikaanse haven ge meerd schip, mogen fouilleren, Alle Amerikaanse of buitenlandse schepen zullen door de kustwach ten doorzocht mogen worden. Griekenland staakt spoorweg verkeer met Bulgarije, Griekenland heeft het spoor wegverkeer met Bulgarije tüdelü'k gestaakt om een toevloed van uit Bulgarije naar Turkye uitgewezen Mohammedanen te stuiten, zo wordt uit Saloniki gemeld. Peron houdt van „ja"-roepers. Een menigte van naar schat ting 100.000 mensen heeft Dins dag1 op de Plaza Mayor te Bue nos Aires hulde gebracht aan pre sident Peron en zy'n echtgenote t.g.v. de vyfde jaardag van de be- vrüding van Peron uit de gevan genis. De menigte, die met extra- treinen uit alle hoeken van het land was gekomen, riep luide „ja" op de traditioneel geworden vraag van de president: „Zyt gy tevre den over myn bestuur?" Beiden veroordeeld tot 20 jaar. De bijzondere raad van cassatie verwierp gisteren de- beroepen, in gesteld door de twee voormalige S.S.-ers, de 34-jarige L. T. van Gog en de 36-jarige D. Bernhard, beiden uit Amsterdam, die cassa tie hadden aangetekend tegen de sententie van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, waarby zy ieder tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek werden veroor deeld. Aan deze twee was als voor naamste punt de moord op de schrijver A. M. de Jong ten laste gelegd. In de avond van 18 Octo ber 1943 werd De Jong in koelen bloede door beiden op last van Lages in de gang van zqn woning doodgeschoten. Jeep reed over vluchtheuvel. Een vrouw gedood; twee mannen gewond. Gistermiddag is op de brug over de Hobbemakade in de Roe lof Hartstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waar door een vrouw gedood werd en een man ernstig gewond. Een dienstjeep van de gemeen tetram is, komende van de Cein tuurbaan, de vluchtheuvel van de tram op die brug opgereden. Drie personen, twee mannen en een vrouw, die op de tram stonden te wachten, werden tegen de grond geslingerd. Twee liepen een sche- delbasisfractuur op, de derde, één der mannen, kon na in het Wil- helmina-Gasthuis verbonden te zyn, naar zy'n woning worden ver voerd. De vrouw is vannacht in het ziekenhuis overleden. De bestuurder van de jeep heeft verklaard, dat een portier van zy'n voertuig opensloeg. Bij zyn poging de deur weer te sluiten schijnt hy de macht over 't stuur verloren te hebben. DE STRIJD IN KOREA. De helft van de Noord-Koreaan se hoofdstad, Pjongjang, is thans door de verbonden troepen bezet. Gisteravond hadden verwarde gevechten in en om de stad plaats. De Noordkoreanen, die in de minderheid zjjn, bieden op sommige plaatsen hevige tegenstand doch wijken op andere, zo melden front- berichten. De Amerikaanse inlichtingendienst veronderstelt, dat de Noord koreanen hun beste troepen uit Pjongjang terugtrekken naar het berggebied by de Mandsjoerjjse grens. Volgens een bericht van Radio- Poesan, hebben Zuidkoreaanse voorhoeden na de verovering van het vliegveld de rivier de Taedong ten noorden van de stad overge stoken. Deze voorhoeden richten zich volgens het bericht naar het hoofdgedeelte van de stad (80 procent is aan de noordzyde van de rivier gelegen). De Noordkoreanen gebruiken tanks en kanonnen voor de ver dediging der buitenwyken. Kort na het vallen van de duis ternis werden versterkingen naar de voorhoeden der V.N. gezonden. Thans rukken byna 100.000 man schappen der V.N. tegen het laat ste belangryke Noordkoreaanse bolwerk op. Naar men meent is president Kim 11-Soeng met de meeste Noordkoreaanse hoge functiona rissen enige dagen geleden naar het Noorden uitgeweken. De woordvoerder van het Achtste Leger gaf geen communiqué uit „omdat de bewegingen zo snel zyn, dat de feiten steeds achter haald worden". Een woordvoerder te Tokio zeide, dat geen bekend makingen gedaan zouden worden, voordat Pjongjang hecht in han den der V.N. is. In de laatste 24 uur hebben zich meer dan vyf duizend Noord koreanen overgegeven, zo wordt in generaal MacArthurs hoofd kwartier te Tokio verklaard. Hierdoor Is het totaal der Noord koreaanse krygsgevangenen tot meer dan 70.000 gestejgen. Volgens de laatste berichten is de Zuidkoreaanse troepenmacht in staat de enige spoorlyn van Pjongjang naar het Noorden af te sluiten, waardoor de 25 a 30.000 verdedigers van Pjongjang zyn afgesneden. Ook goedkope sigaretten duurder? In verband met verschillende berichten omtrent de gevolgen van de in de Tweede Kamer aan genomen wet betreffende verho ging van de omzetbelasting voor sigaretten wyst de Ondervakgroep import van tabaksfabrikaten er op, dat naar alle waarschynlyk- heid alle importsigaretten, dus ook die van 90 ct. of lager, enigs zins in prijs zullen moeten worden verhoogd. Deze verhoging zal het gevolg zyn van het feit, dat de importsigaretten in alle prijsklas sen, dus ook die van 90 ct. en lager, door de verhoogde omzet- ueiasting worden getroffen. mens. Voorts stelde hij een amen dement in het vooruitzicht om de minister gelegenheid te geven ten aanzien van biscuits en koekjes een prysgrens vast te stellen, waardoor deze artikelen niet alle in het tussentarief voor de om zetbelasting vallen. Tenslotte be pleitte hy een andere regeling voor gemeubileerde kamers in pensions en rusthuizen, z.i. kun nen ten deze onbillykheden ont staan. Vanmiddag worden de debatten voortgezet en komt de heer v. d. Wetering (C.H.U.) aan het woord. De toestand aan de grens van China en Indo-China. Volgens een Chinees blad zyn 15.000 manschappen van het vier de veldleger van generaal Lin Piao van Kwangsi uit de grens tussen China en Indo-China over getrokken. De troepen zouden goed zyn uitgerust met mitrail leurs en middelzware artillerie. Politiek Jongeren Contact opgericht. Te Utrecht is opgericht het Politiek Jongeren Contact. De statuten werden vastgesteld door de fracties: A.R. jongeren studie clubs; Chr. Hist, jongeren groep; jongeren organisatie in de K.V.P.; jongeren organisatie „Vrijheid en Democratie en de Nieuwe Koers- jongeren organisatie van de P. v. d. A. Half November zal de jongeren organisatie „Vrijheid en Democra tie" een prae-advies uitbrengen over het onderwerp „verdraag zaamheid". Dr A. Plesman, directeur van de K.L.M., heeft op een vergade ring van de I.A.T.A., de interna tionale vereniging voor het lucht vervoer, gezegd, dat de K.L.M. binnen vier jaar straalvliegtuigen in de dienst zou opnemen. De Amerikaanse hulp bij de Franse herbewapening. Amerika zal moderne Ameri kaanse straalgevechtsvliegtuigen tanks, kanonnen en schepen leve ren voor spoedige verzending naar de Franse strijdkrachten in indo- China. Volgens de huidige plannen zullen de strijdkrachten van Frankrijk en Vietnam in Indo- China straalvliegtuigen en jagers en bommenwerpers met propeller- aandrijving krijgen tot een waar de van 75 millioen dollar en tanks, artillerie, kleinewapens en ge vechtsschepen tot een waarde van 100 millioen dollar. Ook zullen hulpschepen, zoals kanonneerbo ten en militaire voorraden worden gezonden. Verliefde werkster werd opgelicht. In een van de Rotterdamse zie kenhuizen werd vorig jaar een mannelijke patiënt verpleegd, die by één van de werksters tedere gevoelens opwekte. Omdat de pa tiënt echter op een étage lag waar zy slechts by uitzondering kwam, nam ze een collega in de arm die met plezier de functie van „postil lon d'amour" wilde verrichten. Zo ontstond tussen de patiënt en de werkster een geregelde correspon dentie. „Ger", zo heette die patiënt, bleek een snoeplustig heerschap te zyn, want in zyn brieven vroeg hy steeds om bonbons, paling en sigaretten. „De weg naar het hart van de man gaat door de maag", dacht de werkster en dus werden de pakjes via de behulpzame collega netjes aan het ziekbed afgeleverd. Tenminste dat dacht de verliefde werkster. „Ger" lag lang in het ziekenhuis, zolang, dat de werk ster in de gelegenheid kwam eens op de verdieping te gaan kyken. Hier hoorde zij, dat haar corres pondentievriend al maanden lang weg was. Toen kwam het bedrog aan het licht. De behulpzame col lega had de brieven geschreven en de pakjes geïncasseerd. Kosten van deze verliefdheid f700.De collega, een 40-jarige vrouw, is opgesloten. Nieuwe school heeft reeds 75 leerlingen. Het oude schoolgebouw aan het Groenewoud in Vlissingen, dat jareii niet anders was dan één grote puinhoop, heeft sinds enkele weken een uitstekende bestemming gekregen. De nieu we gemeentelijke Industrie- en Huishoudschool is -r namelijk in ondergebracht en ..wel op een zo keurige wijze, dat men gisteren, bij de officiële opening van de schooi tereent kon spre ken van een vreugdevolle dag voor Vlissingen. Want het was een vreugde volle dag voor Vlissingen, omdat er eindelyk een onderwysinstel- ling is, waar meisjes van de lagere scholen, U.L.O. of H.B.S. kennis kunnen opdoen om later een goed huisvrouw te zijn. Dat zei de heer W. Poppe, wethou der van onderwys, nadat de Burgemeester van_ Vlissingen, mr B. Kolff, vele genodigden verwelkomd had, onder wie de wethouders, de gemeentesecre taris, de heer A. de Bijl, hoof den van dienst, raadsleden, di recteuren en hoofden van scho len en onderwyzend personeel. Hoewel de heer Poppe nog niet de gevolgen van het auto ongeval te boven is en zich met behulp van steunen op de been moet houden, verhinderde dit hem niet, blyk te geven van zijn enthousiasme over de opening van deze school. „Als de meisjes eenmaal ge trouwd zyn, zullen ze beseffen van hoe groot belang een huis houdschool in Vlissingen is", al dus de wethouder, die de raad dank bracht voor het beschik baar stellen van de benodigde gelden en voor hun opbouwende critiek en verder de inspectrice van het Nyverheidsonderwys, mej. M. M. A. Michels, die de stoot tot het opmaken van de plannen gaf, mej. W. C. West- steijn uit Goes, de directeur van Gemeentewerken, de heer C. Ouwehand, de opzichters van Gemeentewerken, Stortebeker en v. d. Berg, en vele anderen. De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. van Popering, die zich door verhin dering van de heer Poppe met de leiding belast had, vertelde een en ander van de werkzaam heden, waarbij hij zijn bewonde ring uitte voor het overwinnen van de vele moeilijkheden bij de bouw. Dat die moeilykheden niet gering waren, had hijzelf er varen, toen hij bij een bezoek Eis: staking vervoer R.I.-troepen. De republiek der Zuid-Moluk- ken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Gravenliage en haar vertegenwoordiger aldaar, dr J. F. Nikijuluw, de Koninklijke Paketvaart Maatschappü ln kort geding laten dagvaarden ln ver band met het vervoer van troepen der R.I. naar Ambon. Dit kort geding zal volgende week Donder dag des morgens om 10.30 uur, worden behandeld door de presi dent van de Amsterdamse recht bank. In de gisteren ingediende dag vaarding wordt de eis gesteld, dat de K.P.M. veroordeeld zal worden tot staking van haar medewer king by het troepen- en mate- riaalvervoer van de R.I. naar Am- bon. De aanval op Ambon wordt beschouwd als een schending van artikel 2, lid 1, van de overgangs overeenkomst, zoals die is afge sloten ter Ronde-Tafelconferentie en aldus een onrechtmatige daad is. Door schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troe-1 pen en materiaal, pleegt dus ook de K.P.M. een onrechtmatige daad, aldus de republiek. aan het half vervallen gebouw zich op een te gevaarlijke plaats waagde en vrij hardhandig naar een veiliger plaats geduwd werd! 6 April j.l. vond de aan besteding plaats, 27 April werd met het werk begonnen en half September was de school gereed. Ook de directeur van Ge meentewerken, de heer Ouwe hand, uitte zijn bewondering voor de prestaties van de heer Stortebeker en de aannemer, de heer Letzer. Hy had het een heel moeilyke karwei gevonden en meermalen angst voor on gelukken gehad. De heer G. Wagenvoorde, di recteur van de Nijverheids school voor jongens, die 25 jaar les gegeven had in het oude ge bouw, sprak de wens uit, dat ook de Nijverheidsschool spoe dig eenzelfde huisvesting heeft als thans de Huishoudschool. Verder voerden nog het woord de directrice van de Huishoud school te Harderwyk, waar mevr. Sareis van Rijn, de direc trice te Vlissingen, lerares is geweest; mevr. Sareis van Ryn zelf, die zich als ideaal voor hield, de huisvrouw, die niet alleen kan koken en naaien, maar ook leiding kan geven aan het gezin; de heer A. A. Leen- houts, inspecteur van het L.O., die wees op het belang van een goede geestelijke ontwikkeling; de aannemer Letzer_van de Fa Letzer en Christiaansen en ten slotte mr Kolff. Deze wees er in een slotwoord op, dat het gebouw, tot het einde van de Franse tijd Vlissings Gymna sium, thans een buitengewoon nuttige instelling herbergt. Het slot van de plechtigheid bestond uit het bezichtigen van het gebouw, dat 'een volkomen metamorphose heeft ondergaan en thans een uitstekend verblijf is voor de 75 meisjes, die in klassen verdeeld, het eerste leer jaar van de primaire opleiding volgen. Op de benedenverdieping be vinden zich de grote goed ge outilleerde keuken, een theorie, naailokaal, kamer voor de direc trice, toiletten, portierskamertje, een ruime hal en bergplaats voor jassen. Op de eerste ver* dieping zyn een theorielokaal en een theorie- en naailokaal. Het aantal leerlingen is boven verwachting hoog en het is ge lukkig, dat men de tweede ver dieping nog beschikbaar heeft voor uitbreiding. Het geheel is keurig afgewerkt en kan men een sieraad voor Vlissingen noemen. Prins Bernhard vandaag uit ziekenhuis. Prins Bernhard zal heden, vol ledig hersteld, het Academisch Ziekenhuis te Utrecht verlaten. Op medisch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. Gisteren bracht de Prins, met toestemming van de doktoren, een bezoek van een uur aan de kazer ne te Amersfoort, waar hy ken nis maakte met enkele Britse of ficieren, die met tanks op de Ve- luwe hebben geoefend. voigens te i\ew York afgeleg de verklaringen is de Amerikaan se marine bereid technische steun aan de Indonesische marine te verschaffen. Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam, is gisteren per vliegtuig uit Nice naar Indo- China vertrokken. De Franse regering heeft de leiders van de partyfracties medegedeeld, dat zy bereid is Dinsdag a.s. een debat te beginnen over de herbewape ning en de uitbreiding van de dienstplicht. Soekarno zal waarsehyniyk in de loop van de eerste week van December een bezoek brengen aan de Philip- pynen, aldus heeft de Philippijnse president, Quirino, meegedeeld. Op 10 October zyn zuiverings acties aangevangen tegen „on ruststokers" in Zuid Celebes, al dus wordt gezegd in een officieel communique dat heden te Makas sar door het militaire commando is uitgegeven. Het zakenkabinet van de Israëlische minister-presi dent David Ben Goerion heeft niet het vertrouwen van het par lement gekregen. Joego-Slavië heeft de Cominform er van be schuldigd, dat zy 200 uit Grieken land geëvacueerde kinderen opruit tot sabotage in de Joegoslavische Rode-Kruistehuizen. David Greenglass, de 28-jarige voorma lige sergeant van het Amerikaan se leger, heeft Woensdag bekend schuldig te zqn aan samenzwering in ooriogstyd met de bedoeling geheime inlichtingen over de Amerikaanse defensie aan de Sowjet-Unie uit te leveren. Be vin, dé Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft Woensdag in het Britse Lagerhuis megege- deeld, dat er in West-Europa on geveer 238.000 vluchtelingen uit de communistische landen zyn. De Westduitse regering heeft Woensdag de vorming van een be wakingscorps aangekondigd, waarvan de leden zullen dienen als lijfwacht voor vooraanstaande politici en als wakers van rege ringsgebouwen Een algemene staking in Finland is Woensdag avond door een overeenkomst tus sen werkgevers en vakbonden af gewend, aldus melden vakvereni gingsfunctionarissen. De Bel gische politie heeft te Gent drie personen gearresteerd in verband met het vinden van een wapen opslagplaats in een arbeiderswyk van de stad. De zevende we reldjamboree van padvinders zal van 3 tot 13 Augustus 1951 in Bad Ischl in Oostenrijk worden ge houden. Nederland heeft thans officieel bericht gekregen, dat het hieraan kan deelnemen met 1000 verkenners. Het is op 24 No vember a.s. precies een kwart eeuw geleden, dat de Katholieke Radio Omroep met de eerste van zyn regelmatige uitzendingen in de aether kwam. Dit feit is voor de K.R.O. aanleiding zyn zilveren jubileum te gaan vieren, waarvoor de week van 18 tot 25 November a.s. is gekozen. Een 26-jarige lynwerker van de Spoorwegen, J. N., is gistermiddag omstreeks vijf uur op het baanvak Amsterdam- Zaandam door een electrische trein overreden en gedood. VON WEIZSACKER VRIJGELA TEN. Ernst von Weizsacker, da vroegere staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken van Duitsland en ambassadeur by het Vaticaan on der het Hitlerregiem, die in 1947 door een militair tribunaal te Neurenberg wegens oorlogsmis daden tot 7 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, doch welka straf later tot vyf jaar werd ver minderd, is op last van de Ame rikaanse Hoge Commissaris, John McClay, vrijgelaten. De 58-jariga Von Weizsacker, vergezeld door zyn echtgenote verlaat de Lands berg-gevangenis. LAATSTE TREIN EINDHOVEN —DEN HAAG ONTSPOORD. Gisteravond om 23.40 uur is de laatste trein van Eindhoven naar Den Haag naby post Moerdyk- brug aan de zyde van Lage Zwa- luwe by geringe snelheid ont spoord. Er deden zich geen per- soonlyke ongevallen voor. De rei zigers werden per bus verder ver voerd. Omtrent de oorzaak van de ontsporing tast men nog in het duister. tot DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting geldig vanavond. Overdryvende wolkenvelden en droog weer. Matige wind uit wes telijke richtingen, ijezelïde of iets hogere temperaturen dan gisteren

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1