„Laat Stalin bewijzen ernst is" dat het hem NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 Over het Verre Oosten zweeg hij in alle talen De slag om Pjongjang is begonnen „Het geduld van het Egyptische volk is ten einde" Alle artikelen moeten geprijsd 2ijn. MEER ARMSLAG VOOR 'T VERKEER Brits vliegtuig stort neer; 27 doden Overeenstemming op land bouwgebied noodzakelijk* Minister Mansholt acht het probleem oplosbaar. De heer J- S* Hoek te Middelburg jubileert SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, TeL 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie' 2347; Temeu- zen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1691 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.jir \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentleprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds j Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.11 u., onder 17.39 u.; Maan op 15.53 u., ondel 23.10 u. Hoogwater op Donderdag 19 Ocfcj Vlissingen: 8.04 u. 1.39 m., 21.02 u. 1.48 m.; Temeuzen: 8.31 u. 1.59 m., 21.31 u. 1.67 m.; Wemel- dinge: 9.37 u. 1.23 m., 22.28 u. 1.42 m.; Zierikzee: 9.15 u. 1.06 m., 22.11 u. 1.2 6m. TRUMAN. IN RADIOREDE President Truman heeft onmiddellijk na zijn terugkeer van het onderhoud met Generaal MacArthur een radiorede tot het Amerikaanse volk gehouden. In deze rede heeft Truman de Sowjet-Unie voor de keuze gesteld: terug te keren op de eg der internationale samenwerking of te volharden in haar huidige houding. De Amerikaanse president deed een beroep op de Sowjet-Unie om „concrete en positieve bewij zen te geven „van haar voornemen om voor de vrede te werken". Wie verwacht had, dat hy het Amerikaanse standpunt ten op zichte van de brandende kwesties in het Verre Oosten zou omiynen kwam bedrogen uit; Truman zweeg hierover in alle talen. In het bijzonder noemde Tru man vier dingen, die de Sowjet- Unie kan doen als ze wil bewij zen, dat zij werkelijk de vrede wil: len eerste: handelen overeen komstig de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. Ten tweede: zich voegen bij de Ver. Naties door een beroep te doen op de Noord-Koreanen om de wapenen onmiddellijk neer te leggen. Ten derde: het IJzeren Gordijn optrekken en vrije uitwisseling van inlichtingen en gedachten mo gelijk te maken. Ten vierde: deelnemen aan de pogingen der Ver. Naties om een uitvoerbaar systeem van collec tieve veiligheid te vestigen waar door het mogelijk zou worden „de atoombom buiten de wet te stel len". „Zolang de Sowjet-Unie dit niet doet", zei de president, „zolang zij geen werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de ge meenschappelijke verdedigings kracht van de vrije wereld op te bouwen". „Geen land ter wereld, dat wer kelijk vrede wil, heeft echter enige reden de V.S. te vrezen". Truman verklaarde, dat „de Sowjet-Unie en haar koloniale ■atelüeten door haar reusachtige legers zowel in Europa als in Azië een voortdnrende bedreiging van de vrede vormen. „De vrije lan den moeten echter kracht tegen over kracht stellen", zo zeide hij. Amerika „gaat voort in dode lijke ernst" met de opbouw van zijn eigen verdediging niet om dat het dit wenst, maar „omdat de Sowjetrussische politiek ons geen andere keuze laat", aldus Truman. Truman gaf uiting aan de vast beslotenheid van de V.S. om agressie te weerstaan. „Wij zijn ons bewust van de gevaren, waar voor wij staan", zo zeide hij. „Wij zullen ons erop voorbereiden om deze gevaren het hoofd te bieden. Laat geen agressor ons op dit punt misverstaan". „Wij hechten waarde aan onze onafhankelijkheid en zullen alles geven, wat wij bezitten, om haar te behouden". Tevoren had de president ver klaard, dat hij van zijn bespreking met generaal MacArthur was te ruggekeerd „met groter vertrou wen in ons vermogen op lange termijr de wereldvrede te hand haven". „Als gevolg van de strijd in Korea zijn de Verenigde Naties thans sterker dan ooit", zo zeide de president, die herhaalde, dat de Amerikaanse troepen niet lan ger in Korea zullen blijven dan noodzakelijk is voor het doel, dat de Verenigde Naties zich hebben gesteld". Nog nooit zijn voor de uitzen ding van een rede van een Ameri kaanse president zoveel radiozen ders ingeschakeld als ditmaal. De TRUMAN. Uit het Verre Oosten geen nieuws „Stem van Amerika", de interna tionale zender van het ministerie van Buitenlandse Zaken ,re- layeerde de rede naar alle delen der wereld over 25 zenders. Hier op volgden samenvattingen In 26 talen. De volledige tekst werd in het Russisch vertaald voor een onafgebroken uitzending van 48 uur over Radio Miinchen, Tanger en Manilla. Verbitterde gevechten in de buitenwijken. Britse en Zuid-Koreaanse voor hoeden zjjn hedenochtend vroeg (plaatselijke t(jd) door de buiten ste verdedigingslinies van de Noordkoreanen rond Pjongjang gedrongen. De strijd om de hoofd stad is begonnen. Men maakte reeds melding van hevige gevechten in de buiten wijken. De Noord-Koreanen heb ben elke beschikbare veteraan in de belegerde stad teruggetrokken. Britse marinevliegtuigen heb ben de havenstad Tsjinnampo ge bombardeerd. Tsjinnampo ligt aan de Westkust en is de dichtsbij Pjongjang gelegen havenstad. Een groot deel van de haveninstalla ties werd met de grond gelijk ge maakt. Andere vliegtuigen hebben bruggen waarover de Noordelij ken terugtrekken, gebombardeerd Zware taifoen in Noord- Vietnam. Een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, dat een bui ten gewoon zware taifoen de grensstreek van Noord-Vietnam heeft geteisterd. De evacuatie van de burgerbe volking van Langson moest on derbroken worden. Geen enkel vliegtuig kon in die stad landen of opstijgen. Er konden geen ver kenningsvluchten worden onder nomen en aan de landstrijdkrach ten kon geen hulp worden gebo den. Gedenkteken voor Neder landers in Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika worden gelden ingezameld voor de oprichting van een eenvoudig monument voor die in de Unie gewoond heb bende Nederlanders, die in de laatste oorlog het hoogste offer hebben gebracht voor de goede zaak. OPPOSITIE WAARSCHUWT KONING FAROEK. Leiders der Saadisten, Liberalen, Nationalisten, van de Kotla- partij en van onafhankelijke politici hebben op het parteis te Cairo een voor Koning Faroek bestemde gezamenlijke verklaring over handigd, waarin z(j onder meer te kennen geven dat „het geduld van het Egyptische volk ten einde is en een nationale opstand dreigt, welke niet slechts de on rechtvaardigen zou vernietigen, doch die het land tevens in een financieel, politiek en moreel bankroet zou storten". In de verklaring wordt verder gezegd dat de wereldpers het Egyptische volk als zeer lijdzaam beschouwt en dat „het niet eens weet, dat het wordt mishandeld en als een kudde dieren voortge dreven". „Doch slechts God weet", vervolgt de verklaring, „dat wij van woede koken en dat slechts een weinig hoop op betere tijden ons nog tegen houdt". De oppositie is van mening dat „de justitie thans niet in staat is functionarissen van het hof voor hun verkeerde daden aan sprakelijk te stellen", waaraan zij toevoegt dat „de mening over heerst dat, sinds het uitvaardigen der koninklijke decreten, het be wind op parlementaire basis in de practijk niet meer bestaat". Koning Faroek wordt in de ko mende twee dagen terug verwacht van zijn vacantiereis naar Europa. Hij zal te Alexandrië aankomen. In de verklaring wordt verder gezegd, dat „slechte raadgevers *ich bij het hof hebben weten in te dringen, waarvan er sommigen Belfs worden verdacht betrokken te zijn in het schandaal, waarvan ons heldhaftige leger 'het nadeel heeft ondervinden". Drs Hazenbosch op 1 Januari bij hef C.N.V. Enkele maanden geleden Is drs C. P. Hazenbosch gekozen tot lid I van het dagelijks bestuur van het C.N.V. De heer Hazenbosch was toen niet in staat deze benoeming te 'tanvaarden. Naar wij vernemen, \eeft hij thans besloten op 1 Jan. I h)n benoeming als hoofd van de Een toto van de nieuwe mfnlgtëi oociaal-Economische Dienst te van Oorlog mr H. L. s'Jacob. I aanvaarden. het van en met raketten beschoten. Naar eerst heden door Amerikaanse departement marine is bekend gemaakt zijn Zondag 2 Amerikaanse mijnen vegers voor de Oostkust op mijnen gelopen en gezonken. Een man kwam om het leven en elf worden vermist. Aan de Oostkust Is de Zuid- koreaanse kapitooldivisie, na het belangrijke industriecentrum Hamhoeng te hebben ingenomen zonder tegenstand te ontmoeten vijf kilometer noordelijker getrok ken. Israëlitische regeringscrisis veroorzaakt door economische kwesties. Volgens waarnemers is de diep ste oorzaak van de huidige rege ringscrisis in Israël te zoeken In öMnomische kwesties. Onmiddel lijke aanleiding tot het heengaan van het coalitiekkabinet van Ben Goerion was volgens de waarne mers de weigering van het „gods dienstig blok" om Ben Goerion's plan tot verbreding van de coali tie te aanvaarden. Amsterdamse politierechter straft overtreders. Een kopje koffie kostte gister ochtend op de Prinsengracht te Amsterdam f 20,een Edammer kaasje noteerde dezelfde pr\js en een aangesneden stnkje lever worst haalde zelfs de f 40, Voorwaarde tot deze exhorbi- tant hoge prijzen, vastgesteld door de Bijzondere Politierech ter was: het ongeprijsd zijn van deze artikelen. Winkeliers uit Amsterdam en omgeving hadden verzuimd hun waren op duidelijke wijze te prijzen, hetgeen een van de machtigste wapens is in de strijd om de prijzen omlaag te krijgen. Het is een stimulans tot concur rentie. Wie thans nog niet weet, dat de klant in een oogopslag dient te kunnen zien wat het artikel, dat hij wenst, kost, moet het maar voelen. Vandaar, dat de C.C.D. op 26 October is be gonnen een scherpe controle in te stellen, die tot resultaat had, dat gisteren 20 winkeliers ter verantwoording werden, geroe pen en soms ettelijke tientjes lichter naar huis gingen. Kolendampvergiftiging te te Rotterdam. In de woning van de hoofd bewaarder van het Huis van Be waring te Rotterdam heeft zich een geval van kolendampvergif tiging voorgedaan. Men trof daar Maandagmiddag de 64-jarige hoofdbewaarder B. van der Na- dort aan, die bleek te zijn over leden. Zijn 61-jarige vrouw was bewusteloos. Zij is naar het zie kenhuis Bergweg vervoerd. Haar toestand is nog ernstig. Anderhalf jaar geëist tegen boekhouder. In twee jaar f 29.000 verduisterd. De Officier van Justitie bij de Haagse Arrondissementsrecht bank eiste gistermorgen tegen de Rotterdammer H. M. van O. één jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek. Als loonboekhouder bij een aannemersfirma wist van O. in twee jaar tijd door bijna wekelijks achterhouden van kleine bedragen een totaal bedrag van f29.000 te verduisteren. Controleur verdween met 2180 gulden. De politie van het bureau Kat tenburgergracht te Amsterdam, zoekt een 25-jarige controleur van een metaalwarenfabriek, die met een bedrag van f2180, gestolen op de afd. loonadministratie, is verdwenen. Wat U moogt doen zonder een bekeuring te krijgen. Maximumsnelheid vervalt; er komen 5 soorten rijbewijzen; nieuw soort nummerplaten voor auto's. Wist U, dat U voortaan op Uw flets rijdend, een hond, paard of ander dier moogt meevoeren? Dit was tot dusverre verboden. En is het U bekend, dat U thans, Indien Uw bagagedrager het niet begeeft, ook een volwassene mag meevoeren, doch dat voor kin deren beneden de leeftijd van tien Jaar voldoende steun voor rug, handen en voeten worden vereist? Dit alles, en nog veel meer staat gepubliceerd In het Staatsblad, dat heden ls verschenen en waarin nieuwe voorschriften ter uitvoering van de wegenverkeers wet zjjn gepubliceerd. Overigens hebben de gemeente besturen t.a.v. het laatst genoem de nog een vinger in de pap ge kregen. De bromfietsen worden met fietsen gelijk gesteld, met dien verstande, dat ze niet bere den mogen worden door kinderen onder de zestien jaar. De zgn. „plattelandsrijwielpa den" aangeduid door zwarte bor den met witte letters, mogen al leen bereden worden wanneer de motor is uitgeschakeld. (De A.N. W.B. maakt hier bezwaar tegen. Red.). In het nieuwe reglement staan geen eisen vermeld, waaraan een bromfiets moet voldoen. Ten slotte zij nog vermeld, dat de bromfietsen op de verplichte rij* wielpaden niet harder dan 20 km/u. mogen rijden. Geen maximum snelheid meer. De maximum snelheid van 40 km/u. in de bebouwde kom is ver vallen en van 80 km/u daarbuiten eveneens. Gemeentebesturen kun nen onder zekere door G.S. goed te keuren voorwaarden voor be paalde gevallen een max.-snelheid van 15 km/u. vaststellen. Het getoeter met de toeter is verboden. Alleen bij het inhalen mag men claxoneren. Er komen 5 soorten rijbewijzen en de medi sche keuring zal komen te verval len. Voorts worden er kenteken-be wijzen voor auto's ingesteld. Dat zijn een soort persoonsbewijzen en ingesteld om de levensloop van Uw Fordje te kunnen blijven vol gen. Provincienummer vervalt. Het kenteken, dat dus in de plaats treedt van de tot nu toe bekende borden met provincielet- ter en een nummer, wordt aange bracht op een plaat. Deze plaat moet behoren tot een goedgekeur de soort en voorzien zijn van een rijkskeurmerk. Het kenteken zal bestaan uit een groep van twee letters en een Schont bij nacht H. C. W. Moorman is met ingang van 11 October 1950 bevorderd tot vice- admiraal. nummer, bestaande uit twee groe pen van twee cijfers, b.v. MW-99- 99. Het wordt aangebracht op een blauw bord. De letters en cijfers zullen wit zijn. Vanavond om 6.15 In de rubriek actualiteiten geeft de A.N.W.B. een toelichting op de nieuwe rege ling, die op een nader te bepalen dag In werking zal treden. Ook een Nederlander. Zevenentwintig doden, waaron der een Nederlander, zjjn te be treuren by de vliegramp, die gis teren de British European Air ways heeft getroffen toen ten Noorden van Londen een Dakota neerstortte en In brand vloog. De overlevende is een stewart. Het Nederlandse slachtoffer ls de heer J. van Eik, Ladinginspecteur bij van Wankums Scheepvaart Mij te Rotterdam. Hij was gehuwd doch had geen kinderen. Het vliegtuig dat 23 passagiers vervoerde en vijf bemannings leden aan boord had, was op weg van Londen naar Prestwick doch moest wegens motorstoring terug keren. Botsing tussen twee Engelse militaire vliegtuigen. Twee „Vampire"-jagers van de Britse luchtmacht zijn met elkan der in botsing gekomen en omlaag gestort; beide bestuurders kwa men om het leven. Het brandende wrak van een der toestellen kwam op slechts tien meter afstand van een dorps school neer; geen der kinderen bekwam echter letsel. POGING TOT MOORD MISLUKTE. Voor de Haagse rechtbank ls gisteren tien jaar met aftrek ge- eist tegen de 27-jarige monteur P. C. H. W. uit Arnhem. In de nacht van 2 op 3 December van het vo rige jaar heeft deze man getracht de 35-jarige Haagse zuivelhande laar Van R. met een hamer te doden. Tegen de echtgenote van de zuivelhandelaar werd wegens medeplichtigheid zes jaar met af trek geëist In de bewuste nacht heeft W., die een verhouding met de vrouw had, zich met haar hulp toegang tot de woning verschaft. Hij raakte de slapende man, die wakker werd, niet goed en vluchtte na een worsteling. Ter terechtzitting verklaarde de vrouw, dat men Van R. be wusteloos had willen slaan om hem dan samen in de keuken neer te leggen en met behulp van een opengezette gaskraan een zelf moord te ensceneren. TWEEDE KAMER. Wijziging omzetbelasting sigaren en sigaretten goedgekerd. Gisteravond heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wij ziging van de omzetbelasting m.b.t. sigaren en sigaretten z.h.s. aanvaard. De sigaren worden hierbij tijdelijk vrijgesteld van O.B. die dan voor de duurdere si garetten verhoogd wordt. Daarbij zijn ais grens genomen de siga retten die meer dan 3% ct. per stuk kosten. Gistermiddag beraadslaagde de Kamer uitvoerig over de versla gen omtrent de zitting 1949 en het eerste deel der zitting 1950 van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Naundorff toch Lodewijk XVII? Onderzoek in Delft was gunstig. Gistermorgen heeft de heer C. A. J. Begeer de resultaten mede gedeeld van het onderzoek dat door dr Hulst uit Leiden is ver richt op de overblijfselen van de op 10 Augustus 1845 te Delft overleden Naundorff alias Lode wijk XVII. De schedel vertoont dezelfde vorm als die van de dauphin en ook de leeftijd van de overledene welke op 60 jaar wordt geschat vormt een sterk bewijs voor de identiteit. De moeilijkheden in de Benelux. „Mijn hoop is, dat wij samen werkelijk constructieve arbeid zullen kunnen verrichten, indien wij niet vasthouden aan oude formuleringen en standpunten", aldus beantwoordde minister S. L. Mansholt de vraag van de cor respondent van het Belgische Persbureau Belga, welke zijn ver wachtingen waren met betrek king tot de Benelux-landbouwbe- sprekingen, die op 20 en 21 Oct. a.s. te Luxemburg worden gehou den. Minister Mansholt legde er de nadruk op, dat de komende con ferentie voor Benelux zeer belang rijk is, omdat een overeenstem ming op landbouwgebied noodza kelijk is voor het slagen van de economische unie. De Nederlandse landbouw wil zeker niet door lage prijzen de Belgische landbouw voor onoverkomelijke moeilijkhe den stellen, zei de minister. Het probleem echter om, mede gelet op de Europese betalingsunie, on ze betalingsbalans in evenwicht te houden, brengt mede, dat de export van agrarische producten naar België een zekere mate van tegenwicht moet vormen voor de zeer grote industriële export van België naar Nederland. Het komt er op aan op de komende confe rentie die maatregelen te treffen, die de Belgische landbouw een zekere bescherming geven en an derzijds de Nederlandse landbouw behoorlijke mogelijkheden laat. Het is vanzelfsprekend, dat in een economische unie invoerrech ten door België op Nederlandse producten geheven tot de onmo gelijkheden behoren. Dit zou im mers naar buiten betekenen dat er geen economische unie is. De oplossing zal gezocht moeten worden in een overgangsperiode voor bepaalde producten in een ruime overgangsperiode waar bij de bijzondere omstandigheden die van invloed zijn op het prijs peil van agrarische producten ge respecteerd moeten worden. Minister Mansholt beklemtoon de voorts, dat door een verkeerde voorlichting in België in brede lagen wanbegrip is ontstaan om trent de juiste aard der land bouwproblemen en daardoor ook omtrent de Nederlandse houding. Minister Mansholt merkte ten slotte nog op, dat de conferentie een behoorlijke kans op slagen heeft, en besloot met de verkla ring: „Het landbouwprobleem is absoluut oplosbaar ter bevredi ging van beide kanten". Het Nederlands détac.iement voor Korea, heeft geueuleerd voor de chef van de Generale Staf, generaal mr H. J. Kruis. Veertig jaar in dienst bij 's Rijksbelastingen. „Er is heel wat veranderd in de belastingdienst vergeleken by vroeger". Tot deze conclusie kwam de heer J. S. Hoek, die Vrijdag het feit herdenkt, dat hij 40 jaar geleden in Beverwyk in dienst van 's Ryks belastingdienst trad. Kende men vroeger nog een „slappe" tyd, waardoor practisch halve dagen werd gewerkt, nu werkt men al jaren onder hoog spanning om de door de oorlog ontstane achterstand in te halen. De heer Hoek kwam reeds op 15 Maart 1914 naar Middelburg, doch onderbrak dit verblijf 7 jaar n.l. van 1915 tot 1922. De jubilaris begon zijn loopbaan als jongste klerk op het ontvangkantoor te Beverwijk, in welke gemeente hij geboren werd. Hij trad in dienst bij het ontvangkantoor in 1910 en bleef daar tot hij 19 jaar was. „Hoe kwam U er zo toe om al op zo jeugdige leeftijd van huis te gaan?'" vroegen wjj toen de heer Hoek vertelde, dat hij reeds zo spoedig het ouderlijk huis had verlaten. „Dat zit zo", vertelde de jubi laris. „Ik kom uit een groot ge zin met 9 kinderen en mijn vader huldigde de stelregel, dat zowel de jongens als de meisjes uit het gezin reeds op hun 18e jaar op eigen benen moesten kunnen staan en voor zich zelf zorgen. Dat lijkt hard, maar ik meen, dat dit een wijze raad is. Wij als kinderen waren het daar ook mee eens, want er zat trekkersbloed in onze aderen. Verschillende van mijn oudere broers en zusters werkten toen reeds in het buiten land. Ik was als jong ambtenaar gebonden aan de Rijksgrenzen, maar ik verkoos toch om zover mogelijk van huis te gaan en dus trok ik Zuidwaarts en kwam in Middelburg terecht". Dat de heer ■Hoek trekkersbloed in de aderen heeft, blijkt wel uit de verschil lende standplaatsen, die hij heeft gehad. Hij werkte achtereenvol gens te Heusden, Hoorn, in Den Haag aan het ministerie van Fi nanciën en vervolgens kwam hij in de ambulante dienst als waar nemer van de ontvangkantoren te Oosterwolde, Loenen a. d. Vecht, Oisterwijk, Kaatsheuvel en Tho len. Dit alles gebeurde in de zeven jaren van 1915'22, dat de jubi laris niet in Middelburg woonde. Voorgoed terug. Dat de heer Hoek, die Inmiddels met een rasechte Zeeuwse ge- De Sowjet-Unie heeft verzocht vandaag de Veiligheidsraad-bijeen te roepen. Men verwacht, dat zij een voorstel zal indienen om een Indiër tot secretaris-generaal van de V.N. te benoemen. De Sow- jets hebben gisteren de uitnodi ging, om deel te nemen aan de commissie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. De V.S. hebben besloten Frankrijk 200 millioen dollar te geven als bijdrage in de kosten van het uit gebreide bewapeningsprogramma. Aan boord van het Nederlandse schip „Kieldrecht" is in de haven van Sunderland (Eng.) brand uit gebroken. De schade is zeer ge ring. In tegenwoordigheid van de nieuw benoemde minister van Oorlog en Marine en talrijke Ne derlandse en Belgische autoritei ten heeft de directie van de Fok kerfabrieken gisteren de eerste Gloster-Meteor aan Nederland en de elfde aan België overgedragen. Doordat hun auto slipte en te gen ecu boom opreed is gisteren by Hardegarijp (Fr.) een 57- jarige veehouder uit Sexbierum en zyn 19-jarige zoon gedood. Drie andere passagiers zyn zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Bij Nij megen is een driejarig kind ge dood doordat het al spelend op een treeplank van een stilstaande vrachtauto was gekropen en de chauffeur dit bij het wegrijden niet bemerkte. Het kind kwam onder een der achterwielen te recht. In Amsterdam wordt de 42-jarige W. Hillinga vermist. Op 7 October verliet hij in overspan nen toestand de echteiyke woning. In Amersfoort worden de 12- jarige Bram Heeren en zijn 10- jarig zusje Lize sinds gisteroch tend vermist. trouwd was, het in Middelburg best kon vinden en zich daar ook spoedig thuisgevoelde bhjkt wel uit het feit, dat hy na in 1922 weer op de Inspectie der Belas tingen in de Zeeuwse hoofdstad tewerkgesteld te zün, er ook niet meer vandaan ging. Niet alleen zün werk eiste veel tijd, ook zün studie speelde een belangrijke rol. Verder bekleedt hy verscheidene functies in het sociale, kerkelijke en politieke leven. „Ik ben voor dit alles zeer dank baar", zo vertrouwde ons de heer Hoek toe, „omdat ik weet, dat op deze wyze de vrye tyd goed be steed was". Dienst werkt onder hoge druk. Natuuriyk heeft de jubilaris in al die jaren zeer veel veranderin gen in het belastingvak meege maakt. „De gemoedeiyk en rustige tyd van vóór de mobilisatie 1914— 1918 vormt met deze tyd wel een scherp contrast. In de slappe tyd werkten wij van 9 tot half drie. Het verschonen van een nieuwe belastingwet was toen sensatie, terwyi ze nu, om zo te zeggen, dagelijks van de pers rollen. Dit alles brengt mee, dat ook al door het inhalen van de achterstand, die in de oorlogsjaren is ontstaan, de belastingdienst onder hoge druk werkt. Door al de nieuwe wetten moet bovendien veel wor den gestudeerd om „bij" te blij» ven. Met de toeneming van de be lastingdruk is de neiging tot frau de ook sterker geworden. Da ambtenaren beschikken daarom over uitgebreide bevoegdheden". „Ons werk is nu eenmaal niet populair en men ziet daar de amb tenaar als persoon wel eens op aan. Ik kreeg als jong broekje reeds de les mede om naast „arm der overheid" ook „dienaar van het publiek" te zün. Ik heb steeds getracht, zo vertelde de jubilaris, die nu de rang van Controleur be kleedt, om de goedwillenden de onaangename belastingplicht te verzachten en ik meen te mogen zeggen, daarin dikwijls te zün ge slaagd. Daarin ligt mede een gro te voldoening van mijn werk". Over twee jaar autoweg KeulenAkenBrussel Oostende. Volgend jaar zal de voltooiing van de autoweg KeulenAken ter hand worden genomen, zo wordt van de zijde van de regering van NoordrijnWestfalen - medege deeld. Deze autoweg beoogt een nieuwe directe verbinding met België tot stand te' brengen en aan te sluiten op de grote ver keersweg naar Brussel en Oost ende. Het werk kan binnen twee jaar gereed zün. EET MEER RAT. Professor Albrecht Hase, een bioloog in de Amerikaanse sec tor van Berhjn, heeft in een verhandeling over de strijd tegen ongedierte een lans ge broken voor het eten van rat- tenvlees, omdat dit een groot proteïne-gehalte heeft. Volgens de professor, die verklaart dat hy en zün gezin zelf reeds enige tijd lang ratten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of gevogelte. Volgende maand kabinet wijzigingen in Engeland? Volgens de „Daily Mirror" neemt men aan, dat de Engelse minister-president Clement Attlee volgende maand een aantal ka- binetswijzigingen overweegt. De omvang van deze „wijzigingen" zou onzeker blyven, totdat meer bekend is over de gezondheidstoe stand van de minister van finan ciën Sir Stafford Cripps, aldus het blad. Engels vrachtschip beschoten. Het Engelse vrachtschip „Tori- na", groot 847 ton, is Dinsdag door Chinese nationalistische oor logsschepen zwaar beschoten, toen het de haven van Amoy trachtte binnen te varen. De „Torina" liep lichte schade op. tot DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Weersverwachting geldig vanavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaatsel'yk nu en dan enige lichte regen of motregen. Matige westeiyke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1