Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland opgeheven* Margery Lovell Tien jaar op de bres voor Zeeuwse gedupeerden Veel werd bereikt» maar niet het grote doel. -m Taak voor het P*I*T* nog niet afgelopen* Thuisfront moet paraat blijven» Kans op 1® verkoudheid fóen verkond Tkreoflavoït De Raad van Kruiningen vergaderde» „Dc Schelde" gaat vracht boten bouwen voor Rusland, De vogelvriend. Kwaliteitscontrole op exportartikelen. Koopman in witte muizen zucht achter de tralies. Geen Amerikaans ver zoek om opgeven. fJjS n Zal de export van uien afnemen Dinsdag 17 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 J>ezer dagen ia de laatste bestuursvergadering gehouden van de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland. Na een tienjarig bestaan, /aarin voor de oorlogsgetroffenen enorm veel werk werd rerxet, ia de Stichting thans opgeheven. Ongetwijfeld in de geest van de enige duizenden leden uit geheel Zeeland heeft 't bestuur de overgebleven gelden, ongeveer f 490, beschikbaar gesteld aan de Stichting 19401945, afdeling Zeeland, opdat het door oorlogsge troffenen bijeengebrachte geld ook aan door de oorlog gedupeerden zal ten goede komen. De voorzitter van de Stichting, de heer C. Zwagerman te Middel burg, die al de jaren voor de geJ troffenen op de bres heeft ge staan, heeft ons over de arbeid der Stichting één en ander ver teld. Kort na de ramp van Mei 1940 stichtten enige Middelburgers met een aantal gedupeerden een orga nisatie ter behartiging van de be langen der getroffenen. Men koos de stichtingsvorm. Een bureau was er niet. Het meeste werk ver richtten de bestuursleden belan geloos in hun vrije tijd. In heel wat Zeeuwse gemeen ten, waar de oorlog had huisge houden, werden lezingen gehou den. Contacten werden tot stand gebracht met verschillende auto riteiten in den lande. De voorzit ter en mr F. W. Adriaanse, die als secretaris optrad, spraken o.m. met de secretaris-generaal van financiën over de beginselen der schadevergoeding. Zij kregen ten antwoord, dat Nederland een modelregeling zou krijgen. Maar toen bekend werd, dat deze uit ging van het beginsel: vergoeding op basis verkoopwaarde Mei '40, Was het optimisme vlug verdwe nen. Dit was n.l. zeer funest, vooral voor Middelburg, waar de verkoopwaarde zeer laag was. Het bestuur had ook nauw con tact met wijlen dr H. Colijn, die geheel achter het streven stond, maar wiens invloed door de Duit se maatregelen tegen zijn persoon spoedig gedaan was. In Rotter dam werd contact opgenomen et gedupeerden en met de be ende bankier Mees. Eén der eerste gevolgen van dit contact was, dat een regeling van de Ka mer van Koophandel aldaar ter voorziening van de getroffen be drijven ook in Zeeland werd in gevoerd. Zij werd een succes: tal van textiel-, schoenen-, tabaks- pedrijven enz. konden van arti kelen worden voordien. BDMUEUNG DER ORGANISATIES. jien belangrijk werk der Stich ting was, naast het uitgeven van ele voorlichtende geschriften iver de oorlogsschadevergoeding, iet maken van speciale studie an het vraagstuk der verkoop waarde. Veel materiaal werd ver gameid, o.a. in combinatie met 'n gtichting van getroffenen bij de Grebbeberg. Men kwam tot de conclusie, dat de basis der ver koopwaarde onaanvaardbaar was. Op initiatief van oud-minister J. J. C. van Dijk werd een bun dling der organisaties van oor- 'gsgedupeerden tot stand ge bracht. De heer Van Dijk stelde Voor bij de te voeren acties tegen de oorlogsschaderegeling niet het onjuiste beginsel aan te tasten, Jnaar de verordening „uit te hol len". Rotterdam en de Grebbe gingen overstag, Zeeland bleef op het standpunt van vergoeding naar vervangingswaarde staan. Na enkele jaren is de Zeeuwse gedachte in het hele land toch ge meengoed geworden. Een ander vraagstuk was dat van de etalages. De „kleine-ruit jes-kwestie" ligt de Middelbur- fers nog vers in het geheugen. De tichting deed een speciaal rap port over de zaak verschijnen, maar succes bleef uit. Thans is de kwestie goeddeels van de baan, nu B. en W. over het formaat van de etalageruiten te beslissen heb ben. DE ONTEIGENINGEN. Een nog ingrijpender kwestie, waarmede de Stichting zich moest bezighouden, was die van de ont eigeningen van de grond in Mid delburgs verwoeste binnenstad. Alle gronden werden, na taxatie, Onteigend en tal van herbouw voorschriften stelden, vooral t.a.v. de schoonheid, veel te hoge eisen. De hertaxatio kon niemand be vredigen. De door de herbouiv- pllchtigen te betalen prijs voor de grond was veel te hoog. De stel lige indruk bestaat, dat het kwart van de totale oppervlakte ontei gende grond, dat de gemeente no dig had voor aanleg van straten, pleinen, plantsoenen enz., door deze mensen ls gefinancierd. „Op de ruggen van de gedupeerden ls toen eigenlijk de grondpolltiek ge voerd", zo verklaarde de heer Zwagerman. NA DE BEVRIJDING. Na de bevrijding veranderde de situatie grondig. Da Stichting Herstel Zeeland 1945 werd opge richt, in het bestuur waarvan de heren Zwagerman en L. J. van 't Westende werden opgenomen. In Gelderland, Brabant en Limburg kwamen soortgelijke stichtingen tot stand en op voorstel van Zee land kwam men tot een effectieve samenwerking, waaraan ook werd deelgenomen door een organisa tie uit Rotterdam, de Stichting voor de Landbouw enz. Minister Teulings, toen nog Kamerlid, werd voorzitter, tegelijk adviseur. Na diens aftreden is de heer Zwager man anderhalf jaar voorzitter ge weest van deze gecombineerde ac tie. De Herstelstichtingen hebben een groot aantal geschriften en brochures over de oorlogsschade vergoeding uitgegeven. Uok ver scheen een belangrijk rapport over de decentralisatie van de Wederopbouw. Meermalen had 't bestuur besprekingen met de heer Lieftinck en kort voor de behan deling van de wet op de materi ële oorlogsschade, werd aan de Tweede Kamer een uitvoerig adres verzonden over deze zaak, dat zeker effect heeft gehad, al werd het doel, n.l. integrale ver goeding, niet bereikt. DE RESULTATEN. „Wat zijn nu de uiteindelijke resultaten geweest van onze Stichting?" zo vroeg de heer Zwagerman zich af. En hij ant woordde: „Al is dan ons grote doel niet bereikt, wij hebben toch vrij belangrijke wijzigingen tot stand kunnen brengen in de oor spronkelijke regelingen, speciaal wat betreft de vergoeding van huisraad- en bedrijfsschade, ter wijl ook mede door onze bemoei ingen t.a.v. de herbouwregelingen (de bekende artikelen 8 en 71 der wet b.v.), en de vergoeding van agrarische schade resultaten kon den worden geboekt. Een pracht resultaat is ook het voorbeeldbe drijf, dat bij Grijpskerke zal ko men en waarvoor van verschillen de zijden gelden zijn beschikbaar gesteld. Wij kunnen tevreden zijn. Wij hebben als een team en met liefde gewerkt voor de belangen van de oorlogsgetroffenen". Corn. Veth „kraakt" experimen tele kunst. „Den Haag exposeert schilde rijen van krankzinnigen". Zaterdagmiddag is in het ste delijk museum „Het Prinsenhof" te Delft de tentoonstelling van werken van de Rotterdamse kunstschilder J. H. van Ieperen officieel geopend. Ter gelegenheid hiervan hield de bekende criticus Cornelis Veth een inleiding, waarin hij een felle aanval op de moderne z.g. expe rimentele kunst deed, waarin alle bestaande normen overboord zijn geworpen. „Het is nu al zo ver", zei spr., „dat men ter gelegenheid van de Haagse kunstmaand een expositie van schilderijen van krankzinnigen gaat houden". De heer Veth meende, dat hier mee geen enkel belang is gediend. Het publiek wil begrijpen wat het ziet. Zoals de kunst nu wordt ge leid kan zij de sympathie niet ver werven. Dc „zegeningen" .u het communisme. „Ongeveer 11.000 geestelijken zijn terecht gesteld, gevangen ge zet of gedeporteerd, drie bisschop pen terechtgesteld, en een kardi- raal en twee bisschoppen in de gevangenis geworpen". Aldus het Vaticaan in een „balans over de keïkvervoiging in de communis tische landen van Oost-Europa". Ongeveer 409 priesters hebben kur.nen vluchten. (Ingez. mededeling, advert.) HOOFDPiJNK- Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct Mijnharde Hoofdpijncablctten. 75 ct. (Van onze Utrechtse correspondent). Gedurende liet tijdvak 15 October15 November zal in vele honderden plaatsen in Nederland weer worden gecollecteerd voor de drie organisaties, aan wie de verzorging van protestantse mili tairen is toevertrouwd: het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" en de Christelijke Mi litaire Bond voor Oost en West. Deze organisaties hebben een ge meenschappelijk inzamelingsapparaat, het Centraal Comité voor Protestantse Militairen Verzorging. Nu zo langzamerhand de repa triëring van militairen uit Indo nesië ten einde loopt, komt by velen de gedachte op, dat het met het P.I.T. ook maar uit moet zijn. Het P.LT. ontstond enkele jaren geleden, toen er dringend behoef te was aan een orgaan, dat de band tussen de kerkgemeenschap pen en de militairen kon verste vigen. Naar luitenant-kolonel ds A. W. T. Nijenhuis, voorzitter van het Centraal Collecte Comité ons me dedeelde, zou opheffing van het P.I.T. een uitermate kortzichtige daad zijn. Ook al ligt het zwaar tepunt van de arbeid niet meer in Indonesië, men kan een orga nisatie als het P.I.T. niet meer missen. Toen in 1939 de mobilisatie be gon, misten de protestantse ker ken een dergelijk orgaan. In de oorlogsjaren ontbrak het aanvan kelijk ook. Pas op het laatst kon den de kerken, verenigd in het I.K.O., iets voor de militairen doen. Na de bevrijding, toen de vrijwilligers naar Indonesië togen, waren de kerken wederom mach teloos. Pas nadat het Katholiek Thuisfront volledig in actie was gekomen, bespeurde men levens tekenen bij de protestantse ker ken. Het P.I.T. werd opgericht, doch kwam pas op dreef, ten tijde van de repatriëring der eerste vrijwilligers! En nu zou men dan, waar wij Bericht over aftreden van minister Schokking niet van hemzelf afkomstig. Mr W. F. Schokking heeft Za terdag medegedeeld, dat het A.N.P.-bericht „van welingelichte zijde" over de motieven voor zijn aftreding, niet van hem persoon lijk afkomstig was. Dit bericht heeft veel opschud ding verwekt, omdat het de in druk wekte, dat mr Schokking nieuwe plannen voor de defensie had, waarvoor hij de steun van het Kabinet niet kreeg. Dat zou dan een belangrijke aanleiding voor hem zijn geweest om af te treden. practisch gesproken de eerste ja ren gemobiliseerd zullen zijn, een functionerend orgaan willen stopzetten? Het ware al te dwaas. Er is nog een grote taak voor het P.I.T. Eerst al, doordat de reser ve-veldpredikers van een „gees telijke" uitrusting voorzien moe ten worden. Het P.I.T. verschaft hen allen een koffer vol materi aal. Deze vertegenwoordigt een waarde van f 600. Als de plannen doorgaan, zullen er in 1951 niet minder dan 150 predikanten voor de geestelijke verzorging van le ger en vloot in ons land zijn. Een eenvoudige berekening leert, dat er alleen voor de geestelijke ver zorging vele tienduizenden gul den beschikbaar moet zijn. Om van de andere werkzaamheden van het P.I.T. maar te zwijgen. OOST EN WEST. Oost en West beijvert zich al tal van jaren voor de stiëhting van militaire tehuizen in de vroe gere overzeese gebiedsdelen. We derom lijkt, het werk van deze vereniging thans overbodig. En inderdaad: van de tehuizen, die Oost en West in Indonesië had, is een deel verkocht en een ander deel overgedragen aan de protes tantse kerken in de republiek. Maar voor de leden der militai re missie in Indonesië blijft het gewenst, dat een drietal tehuizen in stand wordt gehouden. Voor heen kreeg de Bond subsidie van het gouvernement. Dat is nu niet meer zo. Daarnaast staat Oost en West voor de taak om een militair te huis te stichten in Hollandia op Nieuw-Guinea en één in West- Indië. Er zijn dus voldoende ar gumenten, die het voortbestaan van de Bond wettigen. „PRO REGE". Wat Oost en West in de verre gebiedsdelen verrichtte, doet „Pro Rege" al 76 jaar in het eigen land. Zoveel mogelijk tracht de Mili taire Bond in alle garnizoensplaat sen een tehuis te stichten. Een militair tehuis van tegen woordig is een centrum van pro testants geestelijk leven gewor den. Voorheen waren het veelal gepensionneerde onderofficieren, die voor een „salaris" van twee tot zes gulden in de week plus ^jrij wonen, licht en brand, toe zicht hielden in de tehuizen. Te genwoordig zoekt de Bond het in jonge kerels, die kwaliteiten hebben als jeugdleider en die ook representatief zijn tegenover militaire autoriteiten. Want een militair tehuis staat of valt met het echtpaar, dat er de leiding heeft. Het spreekt echter vanzelf, dat de Militaire Bond deze leiders niet met een fooi kan afschepen. Ze beho ren zeker f 3500 per jaar te ver dienen, waarbij nog enkele an dere voordelen komen. Ook hier draait het weer om het geld. Om het geld? Het gaat tenslotte toch om de jongens, voor wie de tehuizen worden ge sticht. Deze week wordt In Goes de collecte met lijsten en bussen ge houden. NEDERLANDSE ASSOCIATIE VOOR PRACTIJKEXAMENS. De practijkexamens in Boek houden, Moderne Bedrijfsadminis tratie en Handelscorrespondentie van de Ned. Associatie voor Prac tijkexamens zullen worden gehou den op 12 en 13 December, als mede op 8, 9 en 10 Januari a.s. in ongeveer 40 plaatsen in Ne derland, alsmede ln de Neder landse Antillen, Suriname en Bel gië. De aanmelding staat open tot 30 October a.s. Engeland gaat kleinere lucifers vervaardigen ter besparing van hout en dollars. (Ingez. mededeling, advertentie.) want... het nieuwe middel KREOFLAVON voorkomt cn geneest. Duizenden vonden reeds baat en zijn meet dan enthousiast. Een goede raad... Houdt steeds een buisje bij de hand. -BUISJE."a 20 TA8LETTEN 75 CENT FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 26) o— „Neen, milady, u is juist veel beter." „Ik bedoel het eind van mijn pelgrimsweg. Ik zie het einde van die weg met blijdschap te gemoet; want het is een ruwe weg geweest; maar hoe moeilijk het eind ook nog zijn zal, ik kan het nu dragen. Mijn ziel is los van de aarde. Ik zie niets meer, ik verlang niets meer dan Chris tus alleen, en om by Hem in de heerlijkheid te zijn. Alice, hoe gaat het met mijn kleine jon gen? Ik kon er eerst niet naar vragen, maar nu kan ik dat wel* „Ik gelcof, dat het hem goed gaat, Milady, maar ik heb hem In lang niet gezien. Milord heeft hem naar uw moeder toe ge stuurd." Margery's ogen drukten, nog meer dan haar woorden het de den, haar dankbaarheid uit by het horen van dit bericht. „Is mijn man hier geweest, se dert ik ziek ben?" „Eiken dag, milady, en Ik ge loof, dat milord de kleine jon gen heeft weggestuurd, omdat hij bang was, dat hü hem de koorts mocht overbrengen." „Weet mijn moeder, dat ik ziek ben?" „Dat durf ik niet te zeggen, milady, maar ik denk, dat milord het haar wel heeft laten weten, toen hij het kind met meneer Pynson heeft meegegeven." „Meneer Pynson! Is die hier dan geweest?" „Ja, milady. Het was, geloof ik, op St. Lucas, 18 October, en hy heeft de kleine Geoffrey toen meteen meegenomen." „Wat heeft hy gezegd, toen je hem vertelde, dat ik gevangen zat?" Hij sloeg zyn handen voor zijn gezicht en weende zeer." Margery keerde haar gezicht naar de muur. „Een zware beproeving", fluis terde zij by zichzelf, „een zware beproeving voor hem, zoowel als voor mij." Is dit de weg, waar door de Vader hem trekken zal? Als dat het geval is, Richard, dan kan ik het dragen." Het werd 16 Februari. Op de morgen van die dag, toen Lord Marnell zijn huis verliet, om naar Margery toe te gaan, kwam juist Abt Bilson er aan met een grote perkamente rol onder zijn arm. „Goede morgen, milord, en gaat u er zo vroeg al op uit?" „Ik ga Madge opzoeken." „Zo!" zei de Abt, die in een zeer opgewekte stemming scheen te zyn. „Wat heeft u daar onder uw arm, eerwaarde vader?" vroeg Lord Marnell. „O, dat is de acte van beschul diging van Lady Marnell. TJ weet, dat zy morgen voor de Raad moet verschynen, en de eis zal uitgesproken worden." „U zal toch zeker alles doen, wat u kan, eerwaarde vader, om de straf zo licht mogelijk te doen zijn?" „Milord, wy hebben maar één straf voor ketters", zei de Abt met een glimlach. „De wet be treffende hen is juist gistermor gen ondertekend geworden door de Koning." „Wat 's dan nu de eis?" „De doodstraf." Lord Marnell moest zich aan een hek vasthouden, omstaande te blijven, toen hy het vreeslyke nieuws hoorde. „U heeft my bedrogen, vader. U heeft my bedrogen!" riep hy uit. „Toen ik u indertyd vroeg naar de straf voor ketters, zei u, dat die gevangenisstraf was." „Maar, milord, ik vertel u daar net, dat de nieuwe wet er juist door is. Voor die tyd was da straf eenzame opsluiting; maar nu Toen Lord Marnell bemerkte, hoe de Abt hem bedrogen had, was hy bulten zichzelf van woe de. Hij barstte in de vreselykste taal uit. De Abt bleef er echter rustig hy staan, alsof hy ge wend was aan zulke tonelen. „Milord, ik zou u raden, geen verwensingen uit te spreken, want dan moet ik u een zware boetedoening opleggen", was al les, wat hy zei. Lord Marnell beheerste zich zo goed, als hem mogelijk was en vroeg, welke dood de nieuwe wet voorschreef. „Verbranden of onthoofden, net, wat de Koning belieft", ant woordde de Abt zo onverschillig, alsof de keus tussen een paar strootjes lag. „Myn vrouw zal toch zeker, omdat zy de vrouw van een „pair" is, onthoofd worden?" „Dat zal wel", antwoordde de Abt, terwijl hij zyn monnikskap wat dichter om zyn hoofd trok, toen een koude windvlaag om de hoek van de straat kwam. „Vader, u moet alles in het werk stellen, om dat gedaan te krijgen, als de Koning geen gra tie wil verlenen." De Koning verleent nooit gra tie aan ketters", zei Bilson. „Hij is een te trouwe zoon van onze Heilige Kerk; en wat mijn po gingen betreft, milord „U kan uw invloed ten gunste van mijn vrouw gebruiken en u zal het doen ook, antwoordde Lord Mamell woedend, en liep meteen verder. Abt Bilson stond hem na te kyken, met een uitdrukking op zijn gezicht, die een triomfante lijke duivel eer zou hebben aan gedaan. (Wordt vervolgd.) f 2500 voor betegeling van schoolplein. Vrydagavond kwam de raad der gemeente Kruiningen onder voorzitterschap van burgemees ter Vogelaar in openbare verga dering byeen. De begroting voor de gemeen schappelijke keuringsdienst van vee en vlees in de keuringskring Kruiningen werd vastgesteld. Van de hulpkeurmeester Ver burg was een verzoek binnen gekomen om vergoeding voor het gebruik van een eigen auto te verhogen en te brengen op f 1200. De heer Suy (K.V.P.) noemde een vergoeding van f 1200 nog te weinig. Het bevreemdde hem, dat voor de 2e hulp keurmeester cp de begroting een Bedrag is uit getrokken van f2000 en voor da andere hulpkeurmeester slechts f 700. De heer Witte (vrye lyst) zou het aanbevelenswaardig vin den, dat iedere hulpkeurmeester een gedeelte van de kring voor zyn rekening nam. De heer Bur- kunk (P.v.d.A.) vond de dienst niet erg economisch. De regeling van de vergoeding voor het ge bruik van een auto, zal, zo deel de de burgemeester mede, als nog door de andere kringge meenten worden bekeken, waar getracht zal worden een billijke oplossing ta vinden. De bestaande gemeenschappe lijke regeling voor de keurings dienst voor vee en vlees zal in gevolge het besluit bezettings maatregelen op 1 December 1950 vervallen en behoort daarom opnieuw te worden vastgesteld. De heer Witte kon zich niet ver enigen met het voorstel om het personeel van de keuringsdienst door B. en W. te laten benoe men. Zijn voorstel om het be noemen van het personeel aan de raad te houden werd door de overige leden van de raad ge steund. De voorzitter achtte het beter om deze wyziging eerst in een volgende vergadering aan de orde te stellen. Na breedvoerige discussie legde de raad zich daarby ten slotte neer. Ook de gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsen- dienst in Oostelijk Zuid-Beve land moet herzien worden m verband met het besluit bezet' tingsmaatregelen. De raad be sloot daarom de commissie van beheer met één lid van het openbaar onderwys uit te brei den. Vervolgens gingen onder de hamer door: een voorstel om de bijzondere school te Oostdijk f 250 beschikbaar te stellen Voor de aankoop van leesboekjes; een voorstel tot het verlenen van een tegemoetkoming in de vervoers kosten voor bezoek van de b.l.o.- school te Goes; een voorstel tot aankoop van het gedeelte oude Rijksweg; een voorstel tot het betegelen van het schoolplein van de o.l. school te Kruiningen, waarvan de kosten f 2500 zullen bedragen. Het erediet in rekening-cou rant met de N.V. bank voor Ne derlandse Gemeenten wordt voor 1951 bepaald op flOO.OOO. Ten slotte werd vastgesteld een wijziging van de salaris- en loonverordening voor het ge- meentepersoneel. Uit de rondvraag verna. wy, dat men er over denkt i. Clercq'swegje en de Brouwerij straat voor voertuigen af te slui ten. De heer Burkunk was niet gerust over de voortgang van dc werkzaamheden aan het sport terrein. De vyf grootste Nederlandse scheepsbouwbedrijven zullen over gaan tot de productie van vlieg tuigen. De onderdelen zullen door de verschillende scheepswerven worden vervaardigd en de con structie van vliegtuigen (het as sembleren) zal in Dordrecht ge schieden by Aviolanda. Naar „het Vrye Volk" ver neemt, zal bij de vliegtuigbouw in principe dezelfde vorm van sa menwerking worden aangehouden die ook geldt by de opdracht die de Nederlandse scheepsbouwers voor de Marine uitvoeren. De N.V. Kon. Maatschappy „De Schelde" in Vlissingen heeft in Moskou een belangryk export contract afgesloten met de Rus sische regering. „De Schelde" zal voor Rusland een aantal vracht boten bouwen. Dit contract valt onder het lopende Nederlands Russische handelsaccoord, waarin een belangryk contingent is op genomen voor aan Rusland te le veren Nederlandse schepen. „De Schelde" werkt op het ogenblik nog aan een andere Rus sische opdracht: de bouw van een bergingsvaartuig. De werkzaam heden hiervoor zijn binnenkort geëindigd. Een viertal Russische toezichthouders bevindt zich in Vlissingen en controleert regel matig de voortgang van het werk. ta#ez mededeling. adverts Een wetsontwerp wordt voorbereid. Minister Mansholt heeft in de jubileumvergadering van het Ne derlandse Eiercontröle Bureau te Utrecht medegedeeld, dat de re gering thans een wet voorbereidt, welke het de overheid mogelyk zal maken een kwaliteitscontrole uit te oefenen van Nederlandse oorsprong. De nieuwe wet zal een zo groot mogelyke zekerheid moe ten bieden aan de volwaardigheid van de Nederlandse producten, die worden uitgevoerd. De wette lijke controle zal eventueel wor den toegepast daar en wanneer handel en bedryfsleven zelf niet voldoende toezien op de kwaliteit van de uit te voeren artikelen. De regering zal haar. Indien no dig, ook uitoefenen in de land bouw en ln de handel van agrari sche producten. Het doel van de wet zal onder andere zyn een ver steviging van de basis van Ne derlandse uitvoer. Voorts zegde de minister toe, dat de telers volgend jaar met 21,5 millioen kuikens méér jong leven kunnen brengen in de fok keryen. Het voorstel dienaan gaande door het bedryfschap ge daan, is door de regering over genomen. Dank zy de verruiming van de teelt in het volgend jaar, zal de pluimveestapel weer het vooroor logse peil van 14,7 millioen stuks hebben bereikt. De minister wees erop, dat het verschil tussen de prijs, waarvoor de pluimveehouders de eieren aan de handel leveren en de winkel prijs te groot is. De styging der winstmarges in de kleinhandel ge durende de periode 19481950 wyst volgens hem op een verkeer de ontwikkeling. De vooruitzichten voor de in voer van veevoeders zyn door de internationale toestand en onze deviezenpositie nog steeds onze ker. Voor het volgend jaar zyn de verwachtingen desondanks toch redelijk goed. Voor 1951 denkt de regering 620.000 ton granen, 350.000 ton veekoeken en 115.000 ton eiwitten te importeren. KORTE BERICHTEN De staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, heeft zich gisteren naar Washington bege ven om deel te nemen aan de voorbesprekingen <voor de byeen- komst der defensie-ministers. Op 22 October wordt de nieuwe dubbelsporige overspanning van de spoorbrug over de Waalbrug by Nymegen op zyn plaats ge bracht. De Verenigde Staten telden op 1 September 152.271.000 zielen. Volgens radio Peking hebben de Indo-Chinese opstandelingen Natsjam veroverd. Natsjam ligt ten Zuid-Oosten van het eerder ontruimde Coabang. De N.V. Koninklijke Pharma- ceutlsche fabrieken v.b. Broca des, Steeman en Pharmacia zal dit jaar 150 jaar bestaan, Politie stak stokje voor lucratief zaakje. De groepscommandant van de Rykspolitie te Meersen zal wel de allerlaatste klant blyken te zijn van de zonderlinge heer J. J. Chaquemin uit Florville, die vla advertenties Nederlanders opriep, die 250 gulden per maand extra konden verdienen door witte muisjes voor hem te fokken, aldus het Alg. Dagblad. De Meersener groepscomman dant van de Rykspoljtie zat in de grootste zorgen, vanwege 170 wit te muisjes, die hy met de zonder linge heer Chaquemin plotseling op visite kreeg, plus nog de Belg en compagnon J, D. en de Neder landse vertegenwoordiger van de witte muizen-firma, de heer W. H. uit Meersen. Zoals bekend, verkocht Chaqu emin via een adres te Meersen, vyf paar witte muisjes voor vyf en zestig gulden, en verplichte zich het gezonde nakomelingschap terug te kopen voor éér) gulden per stuk. Nog altyd overtrof de vraag naar vyf oudermuisjes het aanbod van jonge muisjes. Gretig kocht dus Chaquemin elk muisje voor één gulden om ze op straat verder te verkopen k 65 gulden per tien stuks. By elke transactie streek deze zonderlinge heer dus de zoe te winst van 55 gulden per tien muisjes op. Hieraan heeft de Rijkspolitie thans een einde gemaakt. Dezer dagen heeft zy Chaque min en zyn helpers tijdens zyn maandelyks bezoek aan Meersen gearresteerd. Met de witte muizen zit hy nu zelf ook achter de tra lies. Hem zal oplichting ten laste gelegd worden. Vele Nederlanders zyn er weer eens ingelopen. Nederland en zijn marine. Functionarissen van de Ame rikaanse ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie hebben met nadruk verklaard, dat zij zich niet met dergelijke irreële denkbeelden bezighouden als verzoeken aan Nederland „om zyn marine op te geven". Geen enkele persoon van gezag heeft zich daarmee bemoeid en geen enkel orgaan van het At lantisch Pact heeft een derge lijk denkbeeld verkondigd, voeg den zij daaraan toe. Bradley heeft in de Readers Digest een artikel gepubliceerd, waarin staat, dat de Westeuro- pese continentale mogendheden van het pact inzonderheid sterke grondstrijdkrachten aan de „mi litaire pool" dienen te leveren, om een beginaanval op hun ter ritoir het hoofd te kunnen bie den. Nederland heeft altijd by- zonder aandacht geschonken aan zyn marine met het oog op da verdediging van zijn bezittingen in het Verre Oosten. „Toch moet ik er op wijzen, dat Nederland jLivL - De uienmarkt had in Septem ber een rustig verloop. Naar Duitsland ging een belangrijke hoeveelheid. Steeds is men ech ter bevreesd, dat de invoer zal worden stopgezet, nu Duitsland ook onze appelen niet meer wil. Bovendien zouden Zweedse uien- telers en Duitse groothandelaren een overeenkomst getroffen heb ben geen Zweedse uien naar Duitsland te exporteren. In België is de invoer verboden, omdat de Hollandse uien goed koper worden aangeboden. Men heeft nu eerst de eigen telers ge legenheid hun voorraden te rui men. Men verwacht daar straks ook weer Poolse uien aan de markt. Onze voornaamste afnemer En geland is bezig al deze moeilyk- heden enmogelykheden tegen el kaar uit te spelen, om zelf zo goedkoop mogelijk Hollandse uien te krijgen. Voor de thans geldende pry's (gemiddeld 5 cent voor de teler) wenst men geen contracten af te sluiten, omdat men denkt st -aas goedkoper terecht te kunnen. De oogstresultaten zyn goed en er zyn dit seizoen flink wat uien geteeld, zodat export noodzakelijk is. Men verwacht in Engeland, wanneer eind November de im port vrij zal zyn, een overweldl- gend aanbod met als gevolg af- braakpryzen. Hoe meer uien Duitsland than» afneemt, hoe groter de mogelyk- heid is, dat aan de Engelse druk op deze prijzen weerstand zal kunnen weiden geboden. In September werden geëxpor teerd 14.581.197 kg uien, verdeeld als volgt: Duitsland 12.385.853 kei Engeland 583.222 kg; West-Indi# 578.050 kg; Zuid-Amerika 228.700 kg; No'ord-Amerika 258.298 kg) Midden-Amerika 173.630 kg; En gels leger 142.172 kg; Afrika 91.000 kg; Gibraltar 25.000 kg] Cuba 22.700 kg; Egypte 10.000 kg; Zwitserland 9.360 kg; Indo nesië 7 000 kg; Noorwegen 3.400 kg; Canada 1.887 kg; Arabië 25 kg. Totaal verzonden seizoen 1950 —1951 38.605.444 kg, n.l. Juli 2.539.797 kg; Augustus 21.584.450 kg en September 14.581.197 kg. Zeeuwse J.V,-voorzitters hielden conferentie te Middelburg. In het Gereformeerde Jeugd- gebouw te Middelburg werd ty- dens het afgelopen weekeind® een conferentie gehouden vaa voorzitters der Gereformeerd® Jongelingsverenigingen in Zee land. Een groot aantal voorzitter» was aanwezig, toen Zaterdag middag de wnd. voorzitter, d® heer D. J. Rouw te Goes, de con ferentie opende. Nadat uit d« aanwezige jongens een J.V. wa® gevormd, werd een schets be handeld uit één der op de ver enigingen thans in gebruik zyn- de bundels. Daarop volgde een critische bespreking over <5® wyze van behandelen. Zaterdagavond werd, nadat de voorzitter, de heer Jacq. de Smit, de conferentie had her» opend, het onderwerp „Coalitie" behandeld volgens een nieuw® methode van de Bondsvoorzitter, de heer H. Algra, ook weer dooï een speciaal .geformeerde J. V Een interessante discussie volg de over de voor- en nadelen van deze nieuwe methode. Zondagmiddag werden de be sprekingen voortgezet, waarna gezamenlijke kerkgang en maal» tijd volgden. De Zondagavond was gewijd aan de bespreking) van allerlei vereniglngs- eA Bondsaangelegenheden. O.m. kwam ter sprake de overgang der jongens van de jongensclubs naar de verenigingen en geadvi seerd werd in alle plaatsen con tact tot stand te brengen tussen de oudersverenigingen en lei ders en de besturen der J.V.'s. Voorts werd besloten hat volgende jaar om dezelfde tyd opnieuw een voorzittersconfe rentie te Middelburg te organi seren. Ds H. Veldkamp verzorgde d® dagsluiting, waarmede teven» het einde was gekomen van deze geslaagde conferentie. op de weg ligt van een recht streekse Sowjet-aanval in d® richting van het Kanaal. Voor zijn eigen verdediging moet Ne derland meer grondstrydkrach- ten bezitten."

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2