MINISTER S' JACOB KENT DE PROBLEMEN DIE WACHTEN NIEUWS BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gelijke monniken, gelijke kappen. Nieuwe bewindsman vol vertrouwen Achterstand bij de Landmacht moet worden ingehaald Amerik. economische steun voor Indonesië. Protest der Z.-Molukken bij de Unci. Chr* Landbouwhuishoudschool te Middelburg werd gisteren geopend Het gebouw is nu reeds te klein Beslissende slag om Pjongjang binnen enkele dagen verwacht SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1690 DINSDAG 17 OCTOBER 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT pfr p°st 4' Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- vertent eprijs 17 cent per man. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.09 tb, onder 17.41 u.; Maan op 15.31 u., onder 23.10. Eerste kwartier 5.18 u. Hoogwater op Woensdag 18 Oct.1 Vlissingen: 6,39 u. 1.72 m., 19.25 u. 1.73 m.; Terneuzen: 7.10 u. 1.90 m., 19.53 u. 1.92 m.; Wemel- dinge: 8.21 u. 1.46 m., 20.57 u. 1.57 m.; Zierikzee: 7.59 u. 1.27 m., 20.40 u. 1.38 m. Ons volk zal in de komende jaren een harde strijd heb ben te voeren om economisch het hoofd boven water te hou den. Er gaat wel geen week voorbij, of dit wordt ons door deze of gene autoriteit voorge houden. Dit is ook goed. Want wij moeten er diep van door drongen worden, welk een ont zaglijke inspanning Nederland zich zal moeten opleggen, wil het niet tot bittere armoede ver vallen. Opvoering van de arbeidspro ductiviteit moet dan ook aller devies zijn, zo heeft de minister van economische zaken, Prof. van den Brink, dezer dagen weer eens betoogd. Nam de arbeids productiviteit de laatste ander half jaar toe met 14 pet., daar zal vóór midden 1952 nog 22 per. bij moeten komen, wanneer men het huidige welvaartspeil wil behouden. Hard werken dat moet dus bij ons allen voorop staan. Daar in vallen wij minister Van den Brink gaarne bij. De arbeidsproductiviteit wordt echter niet alleen bepaald door de ijver en bekwaamheid van de arbeider, maar ook door de doelmatigheid van de werk tuigen en machines, die hij han teert. Wil de arbeid zo produc tief, zo vruchtdragend mogelijk zijn, dan zal men steeds over zo modern mogelijke machines moeten kunnen beschikken. Voor het regelmatig aanschaf fen van nieuw materiaal is ech ter geld nodig. Grote sommen moeten daaraan worden be steed. En behalve aan die ver nieuwing, ook aan de uitbrei ding van onze industrie. Die uit breiding is nodig om onze steeds toenemende bevolking aan het werk te kunr en houden en om in de behoeften van die bevol king te kunnen blijven voorzien. Hiertoe moet Nederlands export volgens de minister niet minder dan 80 pet. meer gaan bedragen dan in 1948. Voor dit alles zal tot midden 1952, nog steeds vol gens de minister, f 3800 millioen moeten worden belegd in de in dustrie. Waar moet al dit geld van daan komen? Het spreekt wel van zelf, dat Nederland be halve dat het hard zal moeten werken ook zeer sober zal moe ten leven om deze kapitalen te kunnen opbrengen. Ook deze waarheid is niet nieuw, maar zij is er niet minder waar om. Eer der is zij nog klemmender ge worden, nu ook de militaire uit gaven steeds meer gaan drukken. Ook bij uiterste soberheid zal het echter nog moeilijk genoeg vallen de benodigde gelden bij een te brengen. Wanneer de be lastingen eens verlaagd zouden kunnen worden, dan zou dit evenwel een grote verlichting brengen voor het bedrijfsleven en de industrialisatie zeer ten goede komen. Dit heeft minis ter Van den Brink met zoveel woorden erkend. Maar, voegde hij er direct aan toe, aan belas tingverlaging valt helaas niet te denken. Want dit zou het begro tingsevenwicht in gevaar bren gen, wat tot inflatie, waarde vermindering van de munt, zou kunnen leiden. Dit laatste is natuurlijk juist, tenzij tegelijk met een ver laging van de staatsinkomsten uit belastingen ookde ztaalsuitgaven drastisch zouden worden verminderd. En moet men dit nu juist in deze tijd niet van de Regering eisen? Wanneer het volk sober moet leven, zou dit dan voor de overheid niet gelden? Men moet natuurlij .t veronderstellen, dat alle staats uitgaven ten bate van de onder danen geschieden. Maar wan neer deze onderdanen nu op hun particuliere uitgaven tot bet uiterste moeten bezuinigen, dan is het toch onafwijsbaar, dat ook op de huishouding, die zij als staatsgemeenschap voeren, zoveel mogelijk besnoeid wordt? Zo lang de staatsbegroting sluit met een cijfer van meer dan 4 mil liard gld. zijn wij er niet van overtuigd, dat dit gebeurt. Wij achten dit gevaarlijk, omdat het hierdoor wel zeer twijfelachtig wordt, of de voor de industria lisatieplannen zo nodige gelden gevonden kunnen worden. Daar voor is soberheid van particulier èn overheid noodzakelijk. Ge- monniken, gelijke kappen. H. M. de Koningin heeft aan mr W. F. Schokking op zijn verzoek met ingang van 16 October op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Oorlog en van Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en den lande bewezen. Met Ingang van dezelfde datum heeft de Koningin benoemd tot minister van Oorlog en Marine mr H. E. s' Jacob, secretaris-gene raal van het ministerie van Financiën, die gisteren door Hare Ma jesteit is beëdigd. band dient men goed te beseffen, dat ons land zich op industrieel gebied zal moeten aanpassen. Mis schien zal men de productie van sommige artikelen moeten laten varen om andere in grotere hoe veelheden te kunnen produceren. DE LANDMACHT. De luchtmacht en de marine hebben beide het voordeel gehad boven de landmacht, dat zij in de jaren tussen 1945 en 1949 reeds hebben kunnen werken aan een nieuwe opbouw in Nederland en daarom thans een slag voor zijn. Dit betekent, dat met alle kracht nu gewerkt moet worden aan het inhalen van achterstand bij de landmacht, zowel wat betreft de materieelvoorziening als de om scholing. In September aldus werd de minister gevraagd hebben de ministers van Buitenlandse Zaken te Washington hun overleg voort gezet. Zullen de resultaten daar van voor Nederland nog aanlei ding moeten zijn tot Indiening van een suppletoire begroting? Minister s' Jacob antwoordde hierop, dat in geen enkel land het evenwicht tussen de militaire en de civiele uitgaven van de staat zodanig mag worden verstoord, dat daardoor in de sociaal-econo mische sector een te grote terug slag is te duchten. Zou even- wichtsverstoring wel plaats heb ben, dan zou men juist de fout be gaan, welke men ons zo gaarne aan de andere zijde van het IJze ren Gordijn zou zien maken. Naar zijn politieke richting ge vraagd, zeide de minister, dat hij bjj geen politieke partij is aange sloten, doch de Chr. Hist, begin selen is toegedaan. Mr v. d. Dries vermoedelijke opvolger van mr s' Jacob. Mr s' Jacob heeft gisterochtend afscheid genomen ais secretaris generaal van Financiën. Bij die gelegenheid heeft hij een persoon lijk woord gericht tot de plaats vervangende secretaris-generaal, mr H. A. M. van der Dries, en deze als zijn vermoedelijke opvol ger genoemd. Materieelvraagstuk het belangrijkste Mr s' Jacob is, naar hjj het A.N.P. verklaarde, geen onbe kende van de grote problemen, die hem wachten. Toen hij als gedelegeerde van de Kroon uit Indonesië terug was gekomen, heeft hij, van Januari 1950 tot 1 October j.L naast zijn ambt van secretaris-generaal ook dr Hirschfeld vervangen als rege ringscommissaris voor het Atlan tisch Pact. Dit commissariaat coördineert het overleg, dat met Amerika wordt gevoerd over de militaire hulp, welke in het kader van genoemd pact verkregen wordt. Daardoor had mr s' Jacob veel te maken met sommige pro blemen van leger, marine en luchtmacht, in het bijzonder de materieelvoorziening. Het grote vraagstuk van de defensie voor alle landen van het Atlantisch Pact aldus de minister is een oplossing te vinden voor het materieel vraagstuk, dat astronomisch kostbaar is geworden. De meest moderne zware tank kost bijvoorbeeld meer dan alle geweren van een gehele divisie. Men zoekt daarom naar integratie ten einde zo min mogelijk ver splintering te krijgen. In dit ver- Officieel is bekend gemaakt, dat Amerika Indonesië steun op economisch gebied beloofd heeft volgens een overeenkomst, die te Djakarta getekend is. De over eenkomst, die voorziet in samen werking op economisch gebied tussen Indonesië en de V. S., is voortgekomen uit de aanbevelin gen van de Amerikaanse missie, die een onderzoek naar de econo mische toestanden instelde, en die April vorig jaar Indonesië be zocht. Amerika zou Indonesië ma terialen leveren en advies geven op het gebied van openbare ge zondheid, landbouw, visserij, in dustrie en opvoeding. Twee kinderen door gasverstik- king om het leven gekomen. In de nacht van Zondag op Maandag zijn in de van Limburg Stirumtraat in Den Haag twee kleine kinderen, de twee en een halfjarige J. B. M. van R. en de éénjarige D. J. M. van R. door gasverstikking om het leven ge komen. De kinderen sliepen in een kamertje, waar een g: kacheltje was geplaatst. Bij het uitdoen van deze kachel had hun vader de gewoonte om wèl de kraan van de kacheL maar niet die van de gasleiding aan de muur dicht te draaien. Daar de slang, die van de gaskachel naar de kraan in de muur liep, een scheurtje had, heeft zich door de gasdruk zoveel gas in de kamer opgehoopt, dat dit de dood van de kinderen ten ge volge heeft gehad. Het gezin had nog een kindje van veertien dagen, dat aan deze gasverstik king ontkomen is, doordat het bij de ouders sliep. liSM Directeur Algemeen Handels blad overleden. Gisteren Is in de vooravond na een zeer korte ongesteldheid over leden de heer A. J. Boskamp, di recteur van het Algemeen Han delsblad. De beer Boskamp is In de loop van de ochtend tjjdens zjjn werk/aambeden ziek geworden en in de vooravond in zjjn werkka mer ten kantore van het Alg. Handelsblad te Amsterdam over leden. De heer Boskamp, die 53 jaar oud werd, ving zijn journalistieke loopbaan aan bjj „De Maasbode", en zette haar voort bjj „De Tele graaf". Op 15 Februari 1928 werd de heer Boskamp bij het Alge meen Handelsblad aangesteld als redacteur in algemene dienst. Na de bezettingsjaren, waarvan hij een gedeelte in gijzelaarsschap doorbracht, werd de heer Bos kamp bij de herverschijning van het Algemeen Handelsblad in 1945 tot directeur benoemd. In vak kringen nam de heer Boskamp een vooraanstaande plaats in. Hij was o.m. voorzitter van het cura torium van het instituut voor de perswetenschap aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. De begrafenis is bepaald op Vrijdag 20 October a.s., om twaalf uur op de begraafplaats te Wes- terveld. Twee doden bij vliegongeval. Gistermiddag is een vliegtuig van de Gooische-Stichtse Aeroclub op het vliegveld Volkei bü de landing verongelukt en in brand gevlogen. Twee inzittenden, de le luitenant K. Rithagen aan de Kon. Landmacht en zjjn passagier de heer P. Wingers uit 's-Hertogen- bosch vonden de dood in de vlam men. De heer Rithagen, die in Indo nesië zijn sportbrevet had ge haald, had het toestel van de Aeroclub gehuurd. Hij vloog van Hilversum naar Volkel, waar hij zijn passagier oppikte. Bij de te rugkeer op Volkel raakte het toe stel met één vleugel de landings baan, kantelde en vloog in brand. De studie der Prinsesjes. Jonkvrouwe C. J. L. M. Sic- kinghe, die enige tijd geleden aan de Leidse Universiteit haar doc toraal Frans haalde, is door H. M. de Koningin aangezocht zich ge durende enige tijd te willen be lasten met het geven van leiding bij het maken van huiswerk in het algemeen en dat van het Frans in het bijzonder aan de twee oudste Prinsesjes. Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gravenhage heeft telegrafisch bij de U.N.C.I. te Djakarta ge protesteerd namens de regering van de republiek Zuid-Moluk ken tegen wandaden van de T.N.I. te Soeli, waar gepension- neerde militairen en kinderen vermoord, vrouwen verkracht en burgers gedwongen werden munitie naar het front te bren gen. De Zuid-Molukkers zijn geen rebellen. Zij wensen slechts hun onafhankelijkheid te verde digen op het militaire front in de pacific en op het politieke front voor de Veiligheidsraad te Lake Succes, zo wordt gezegd. Volgens genoemd bureau zijn op Ceram alle belangrijke plaat sen weer in handen der R.M.S. Slechts hier en daar is men langs de kust bezig R.I.-soldaten, die niet meer geëvacueerd konden worden, onschadelijk te maken. BIJ HET HEIEN GEDOOD. Tijdens het heien van palen ln de Noordoostpolder bij Lemmer kreeg de 25-jarige arbeider A. E. de Vries uit Lemmer, het zware heiblok op zijn hoofd en werd op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. SCHILDEK DOODGEVALLEN. Een 17-jarige schilder is tijdens zijn werkzaamheden in een per ceel aan de Oostzaanstraat te Amsterdam uit de dakgoot geval len. Hij is ln de afgelopen nacht aan zijn verwondingen overleden. Het aantal personen, werkzaam rin de Amerikaanse industrie en handel was medio September 45.500.000. Het totale aantal Ame rikanen dat in het arbeidsproces DE FRANSE EN VIETNAMESE STRIJDKRACHTEN, die ln Indo-China een harde strijd voeren tegen de communistische troepen van Ho Sji Min, zagen zich genoodzaakt hun stellin gen in en om de stad Caobong te verlaten. Franse strijdkrachten tijdens hun moeilijke terugtocht uit Caobong naar andere stellingen. In hun witte schorten en met witte kapjes op stonden gister middag 62 meisjes, leerlingen van de Chr. Landbouwhuishoudschool der C.B.T.B. te Middelburg te popelen van ongeduld voor het schoolgebouw op het Noordbolwerk om binnen gelaten te worden. Nadat de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein de vlag had gehesen, zongen zjj een welkomstlied, waarna Pietje Poppe, uit Poppendamme, de burgemeester de sleutel overhandigde waarmee hij de deur der school opende. De belangstelling voor deze school Is zo groot, dat het gebouw reeds nu te klein ls geworden en het gisteren geïnstalleerde bestuur zal het eerst aan uitbreiding moeten gaan denken. Aankomst troepenschip „Chitral". Het troepenschip „Chitral" wordt in de namiddag van Dins dag 17 October a.s. voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandighe den voorbehouden Woensdag des morgens te 9.00 uur in d eha- ven van Amsterdam beginnen. Wettelijke regeling wordt voorbereid. In afwachting van de oplossing van de vraag of op het gebied der T.B.C.-bestrjjding een wettelijke regeling moet worden ingevoerd, ls met betrekking tot de organisatie van dit onderzoek, een wetsont- V. aangeboden. De minister en de staatssecre taris van Volksgezondheid zijn van mening, aldus de M. v. T., dat het wenselijk is, dat, in een cen traal college, een samenwerking ontstaat tussen de particuliere or ganisaties en instellingen die op het gebied van het bevolkingson derzoek werkzaam zijn. Gezamen lijk overleg zal zeker de gewenste resultaten opleveren. Het is de be doeling, dat de vertegenwoordi ging der Nederlandse Centrale Vereniging zo wordt geregeld, dat van de vier op voordracht dier or ganisatie te benoemen leden er twee de bedoelde provinciale ver enigingen, welke bij de practijk van het onderzoek ten nauwste verbonden zijn, zullen represente ren. Daartoe zal. alvorens tot be noeming dezer leden zal worden overgegaan, door het bestuur de onlangs door de Ned. Centrale Vereniging ingestelde bestuurs raad kunnen worden gehoord. Vertegenwoordigers van de Alg. Ned. Vereniging voor Sociale Ge neeskunde zullen eveneens in het college zitting moeten hebben. Het ontwerp laat de mogelijk heid open, dat ook vertegenwoor digers van andere organisaties en instellingen, dié" op het gebied van massa-onderzoek werkzaam zijn, in het college ivorden opgenomen. V.N. troepen hebben alle wegen in bedwang De beslissende slag om Pjong jang, de Noordkoreaanse hoofd stad, wordt „binnen enkele da gen" verwacht, zo werd vandaag ln gewoonlijk welingelichte krin gen van het hoofdkwartier van het Amerikaanse Achtste leger verklaard. De troepen der V.N. hebben thans alle wegen, die naar Pjong jang leiden, in handen. Ameri kaanse troepen hebben Sohoeng, ongeveer 70 km. ten Zuid-oosten van de hoofdstad, bezet. Volgens frontberichten zijn Zuidkoreanen de stad bijna tot 50 km. genaderd. De opmars naar het Noorden geschiedt langs de hoofdwegen, omzoomd door met struikgewas begroeide heuvels, die zich uit stekend lenen voor infiltraties en guerilla. Tot dusver echter hebben de gedesorganiseerde Noordelijke legers, die de Amerikaanse op mars boven de acht en dertigste breedtegraad hebben bemoeilijkt, er weinig gebruik van gemaakt. Volgens frontberichten is om Namtsjondjon verbitterd gestre den. De Noordelijken hadden zich stevig in vaste stellingen genes teld. Zij richtten een geconcen treerd vuur van mortieren, ma chinegeweren en handvuurwape nen op de aanvallers, maar waren niet bestand tegen het vuur van de artillerie en tanks der opdrin gende Amerikanen en begonnen laat in de middag zich terug te trekken. De brigade van het Brit se Gemenebest, die Zaterdagavond contact maakte met onderdelen van de Amerikaanse cavaleriedi visie, rukte eveneens uit Koem- tsjon naar het Noorden op. Zij maakte 120 krijgsgevangenen. Zuidkoreaanse ambtenaren naar Noord-Korea. Een groep van 100 ambtenaren en leden van de jeugdbeweging „Les Tae Han", aangewezen door de regering-Syngman Rhee, is hedenochtend vertrokken naar het Zuiden van de provincies Kangwaon en Hamkyng, die langs de Oostkust ten Noorden van de 38e breedtegraad gelegen zijn. De tussentijdse commissie der V.N. heeft reeds eerder besloten het bestuur over Korea aan de V.N. toe te vertrouwen, totdat onder haar toezicht verkiezingen gehou den zijn. Massa-electrocutie in Korea? Volgens een telefonisch bericht van een Amerikaan, die bij de Zuidkoreanen dient, hebben de Noordkoreanen in Moentsjon, 15 km. ten Noorden van Wonsan, 420 Koreanen geëlectrocuteerd. De Koreanen moesten met de handen op de rug gebonden een schuilkelder binnengaan en op de grondgaan liggen waar zij door middel van electrische draden ge- electrocuteerd werden. Man stak vrouw met mes in de rug. Twee jaar gevangenisstraf geëist. De Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank heeft gistermor gen twee jaar met aftrek geëist tegen de 43-jarige betonwerker A. K. uit Roosendaal, die ter zitting erkende op 29 Juli j.L zijn vrouw op het Haarlemmer plein te Amsterdam met een zakmes in de rug te hebben gestoken. De man wilde, dat zijn gescheiden vrouw bij hem terug kwam en omdat deze niet wilde stak hij haar uit woede met een mes. Burgemeester ging met een kip naar huis. Voordat de opening van het ge bouw plaats vond, was men bij een in de bovenzaal van de Schouwburg aan het Molenwater. De voorzitter van de C.B.T.B. in Zeeland, de heer C. de Putter, verwelkomde in zijn openingsrede o.m. B. en W. van Middelburg met de gemeentesecretaris de heer J. Ph. Koene, de inspectrice van het Chr. Nijverheidsonderwijs mej. E. E. M. Bergervoet, de directeur van gemeentewerken de heer A. J. W. Matthijssen met de heer W. H. M. Bleyenberg, de burgemees ter en gemeentesecretaris van Koudekerke resp. de heren J. L. Dregmans en mr H. v. d. Schuur namens de Ver. van Burgemees ters en Secretarissen op Walche ren, de Commissie van Toezicht, het bestuur der school, de direc trice, leraren en leraressen, als mede een groot aantal ouders. Niet eenvoudig. De heer de Putter herinnerde er aan hoe in 1938 de eerste land- bouwhuishoudcursussen der C.B. T.B. in Zeeland werden georgani seerd, doch dat hieraan in 1942 door de oorlogsomstandigheden een einde moest komen. Spr. schetste de grote moeilijkheden, die men heeft ondervonden voor men tot de stichting van de school aan het Noordbolwerk kon ko men. In September 1949 kon na de verbouwing de school beginnen met 37 leerlingen en 2 parallel klassen, terwijl er met Ingang van de nieuwe cursus reeds 62 leer lingen waren, met daarnaast nog een landbouwhuishoudcursus en en een naaicursus. Spr. bracht dank aan de minis ter van O., K. en W. voor het sub sidie en de Inspectie der Rijksge bouwendienst en het gemeentebe stuur van Middelburg voor de loyale medewerking. Nadat de heer de Putter het personeel had dank gebracht, wees hij hen op hun moeilijke doch mooie taak, waarna hij deze eerste Chr. stede lijke Landbouwhuishoudschool in Zeeland geopend verklaarde. Installatie. Nadat verversingen waren aan geboden vond de installatie van het schoolbestuur en de Commis sie van Toezicht plaats. In het schoolbestuur hebben zitting de heer J. Wattel, voorzitter en de heren Abrahamse, de Visser, J. Kwekkeboom, P. Ton en A. de Visser. Namens het gemeentebe stuur hebben zitting genomen mevr. de Vliegerde Vlieger en de heer M. Wattel. In de commis sie van toezicht hebben zitting mevr. S. C. de Casembrootba ronnesse v. d. Feltz, mevr. Hui zengaBijlenga, mevr. Sandberg- tot EssenburgHiebendaal, mevr. Besuyen en mevr. Volkers. Felicitaties. De inspectrice mej. Bergervoet feliciteerde hierna het bestuur met de opening en zei tot directrice en docenten, dat men een levend geheel van deze school moet ma ken, waar flinke jonge vrouwen worden gevormd. Zij wees er op, dat Christus het licht en de kracht schenkt om hier leiding te geven. Vervolgens voerde de bur gemeester van Middelburg het woord, die de gelijkstelling van het Nijverheidsonderwijs bepleit te. Spr. schetste de grote voor delen van het landbouwhuishoud- onderwjjs, omdat daarbij grote aandacht wordt geschonken aan het agrarische deel der bevolking, terwijl de school van groot belang is voor de plattelandsbevolking. Bovendien vond de burgemeester het uitermate nuttig, wanneer ook stadsmeisjes deze school be zoeken, daar zij op deze wijze ken- De Veiligheidsraad is gisteren bijeengekomen om Arabische en Israëlische klachten aan te horen over schendingen van de wapen stilstandsovereenkomst in Pa lestina. Egypte heeft de klacht ingediend, dat Israël regelmatig Palestijnse Arabieren uitwijst Gisteravond hebben de V.S. in principe de plannen van de Fran- s regering goedgekeurd om haar strijdkrachten in Europa tegen het eind van 1951 op 10 divisies te brengen. Het Franse plan om credieten te gebruiken voor de bouw van vier vliegdekschepen vond niet veel instemming. Da vid Ben Goerion de Israëlische mi nister-president heeft voorgesteld, dat Israel nieuwe algemene ver kiezingen zal houden. Het Fin se vakverbond van spoorwegarbei ders heeft met staking gedreigd indien de eis tot loonsverhoging niet vóór Vrijdagavond is inge willigd. Prins Boudewijn van België is gisteravond incognito naar Italië vertrokken, waar hij met zijn vader in Padua de vacan- tie zal doorbrengen. Er zouden onderhandelingen gaande zijn om de normale diplomatieke betrek kingen tussen Spanje en België te herstellen. Ernst van Weisz- acker, voormalig staatssecretaris onder Hitler's bewind is gisteren op vrije voeten gesteld. Ame rikaanse militaire versterkingen zullen, ten getale van 4 a 5000 man per maand, in West-Duits- land aankomen. Zij zullen met de nieuwste wapens zijn uitgerust. Tot de versterking behoren 18.000 man van de 82ste Amerikaanse divisie paratroepen, „de meest gevreesde troepen van het Ame rikaanse leger". In Los Angelos is een garage geopend waai' de klanten, onder toezicht van er varen monteurs zelf hun auto kunnen repareren. De Arnhem se raad heeft het standpunt inge nomen, dat de regering maar moet opdraaien voor het tekort dat „Mijlpaal 1950" heeft opgele verd. In een motie wordt gezegd „dat het falen der regeringsin zending het gevolg had dat het bezoek zo slecht was". Vanmid- dagvindt de officiële overdracht plaats van de eerste meteorstraal- jagers door de Fokkerfabrieken aan de Nederlandse- en Belgische luchtmacht op het terrein bij de nieuwe Fokkerfabriek bij Schiphol. De overdracht vormt het begin van de aflevering van meer dan 300 GlosterMeteors aan ons land en België. DE BILT ZEGT: Meer wind. Weersverwachting geldig vanavond. Half tot zwaar bewolkt later voornamelijk in de Noord westelijke helft van het land hier en daar enige lichte regen of mot regen. Tot matig toenemende Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. tot met nis maken met het plattelands» milieu. Om al deze redenen juichte mr Bolkestein de oprichting van har te toe. Hij sprak de wens uit, dat de school nuttig werk zou doen, mede als verlengstuk van de lage re school, er echter op wijzend, dat het hier niet gaat om het feit, dat het kind toch de school moet bezoeken l.v.m. de leerplichtwet, maar dat het allereerst gaat om het onderwijs, dat hier wordt ge geven. Tenslotte wees mr Bolkestein de directrice mej. R. Veldkamp op haar belangrijke taak. Hierna werd nog het woord ge voerd door burgemeester Dreg mans, de heer J. Bosselaar na mens de afd. Walcheren van da C.B.T.B., het Hoofdbestuur, en da heer J. Wattel namens het school bestuur. Tenslotte werd nog gesproken door mej. Stolk als directrice van de Industrie- en Huishoudschool, door lr Steur als directeur der Chr. Landbouwwinterschool der C.B.T.B., door de heer J. Prins namens de afd. Walcheren van da (Zie vervolg pag. 3.) Prof. Kik terug naar Amerika* Prof. dr lr M. C. Kik, van af komst een Bruinlssenaar, thans wonend te Fayetteville in Arkan sas, die gedurende vijf maanden ln ons land heeft vertoefd in het kader van de Fulbrlgt Act, de wet die het uitwisselen van intellec tuelen tussen Amerika en Europa regelt, ter bevordering van de vrede, ls gisteren met het s.s. „Veendam" naar Amerika terug gekeerd. Dr Kik, die professor is in de voedingsleer, verklaarde zeer te vreden te zijn over het verloop van zijn reis. Hij had met vrucht gewerkt op Nederlandse institu ten van die aard, o.a. bij dr van Eekelen in Utrecht en op de labo ratoria van prof. Jansen te Am sterdam. Voorts had hij lezingen gehouden voor studenten o.m. te Wageningen, en de veevoeder proefstations in Maastricht en Groningen bezocht, alsmede het pluimveeteelt instituut te Beek bergen en de Schothorst bij Amersfoort. Prof. Kik, die met vele acade mici heeft gesproken, geloofde, dat ons land door de ontwikkeling van het Hoger Onderwijs, een overschot aan intellectuelen zal krijgen. Voor deze bevolkings groep noemde hij emigratie de aangewezen weg. De Amerikaanse geleerde, die ook op charitatief gebied verscheidene contacten heeft gelegd, was enthousiast over zijn geboorteland, dat hij „het mooiste land ter wereld" noemde. Hij hoopte over een jaar of vijf bier nogmaals zijn vacantie te kunntn doorbrengen. Atoomvliegtuigen sneller en economischer. Atoomkracht zal het mogelijk maken, dat vliegtuigen verder en sneller kunnen vliegen met een grotere betalende lading dan welk vliegtuig ook van nu, zo deelde Sir William Hidred, di recteur-generaal van de Interna tionale Vereniging van Lucht vaartmaatschappijen (I.A.T.A.) mede op de zesde algemene ver gadering dier vereniging te San Francisco. Gisterochtend is te Oegstgeest overleden de heer Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de S.D.A.P. in Nederland, en een van de pioniers der Nederlandse vakbeweging. De heer Oudegeest was 80 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1