jjjrovintig^/am FILO FOP Tovertwijg RENAULT Maas en Van Schaik ff Gezond èn lekker! en de C. J. M.V. „Timotheüs" te West- kapelle vierde 60-jarig bestaan, SANATOGEN 1 Het Zenuwsterkende Voedsel Inbraak in Buckingham Palace. De buit lag ia eea vuilnisvat. KIEgjUffiNOlü Vijftig jaar politie-examens. Arnemuiden verliest een belangrijke punt. Maandag 16 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J Ploegdemonstratie in de W ilhelminapolder. Het ligt in de bedoeling van de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, in samenwerking met de Werktuigencommissie, Sec tie Klei, van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie, het Consulentschap voor Landbouw werktuigen en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, een lan delijke demonstratie te houden met trekkeraanbouwploegen en ondergronds ploegen in de Wil- helminapolder. Deze publieke demonstratie zal plaats hebben op 25 Octo ber a.s. VEETENTOONSTELLING TE GOES. Op Dinsdag 21 November wordt te Goes de grote veetentoonstel ling gehouden met keuring en markt voor vet- en handelsvee, varkens en schapen. De volgende veemarkten wor den gehouden op 5 en 19 Decem ber. MIDDELBURG. A.R. Kiesvereniging vergaderde. Voor de eerste maal o.l.v. de heer J. S. Hoek, vergaderde Vrij dagavond de A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" in het Geref. Jeugdgebouw. Spre ker was de heer R. Gosker, adj.- secretaris van het Centraal Co mité der A.R. Partij, over „Anti- revolutionnaire integratie". De heer Gosker wees erop, dat bij de rooms-katholieken de Integratie geen vraagstuk is. De invloeden van Schaepman, die een krachtig katholiek nationaal geluid liet horen, zijn goeddeels verdwenen. Het Jezuïetisch ka rakter der R.K. kerk brengt mede een doorgaand streven naar machtsconcentratie en een heid. Pers en radio staan vol komen ten dienste der roomse politiek. Dat laatste is ook bij de socia listen het geval. Zij hebben alles was nodig is om het volk te beïnvloeden. Hier is de integra tie ook zeer sterk. Op prot.-chr. terrein staat het er heel wat slechter voor. In Ku -r's tijd was dat beter. Men mag zeggen, dat vanuit de A.R. Pariij het brede christelijke or ganisatieleven zich heeft ont- wikKeld. Dit is geen eenheid geoleven, de verdeeldheid is er- ;er dan ooit. Het gevolg is, dat -iet a.r.-geluid niet via de radio kan worden gehoord, dat er geen specifiek a.r.-dagblad is en dat de vakbeweging zich over de politiek niet kan uitspreken. Van integratie is dus geen sprake en men moet het van de organisatie hebben. Helaas ont breekt ook daaraan veel. Slecht bezoek aan vergaderingen, te lage contributies en groot ge brek aan activiteit bij zeker meer dan 80 der 100.000 leden. Als oplossing zag ue neer GosKer: niet het propageren van leuzen, maar het vormen van principieel gefundeerde mensen, «en goed kader en getuigen tot het volk. De hele sfeer in de partij zal moeten veranderen. Men zal de grote doelstelling, de wereldwijde taak weer moeten ;aan zien. Tenslotte deelde de .ieer Gosker één en ander mede over de plannen van het C.C. Een brede bespreking volgde op deze rede. Tot bestuurslid werd, wegens het bedanken van de heer A. P. van Aalst, gekozen de heer C. Mooiman. Nadat de voorstellen van het C.C. tot verbetering van de organisatie en versterking van de financiën waren goed gekeurd, werd tot afgevaardig de naar de Deputatenvergade- ring op 26 October a.s. aan gewezen de secr., de heer A Meulbroek. Naar de partij conferentie te Breda werd de heer Hoek afgevaardigd. MIDDELBURG. Wie verloor z'n kano? Zaterdagavond tussen zeven en acht uur kunnen op het bu reau van Politie weer een aantal gevonden voorwerpen worden ai- gehaald n.l. verschillende porte- monnaies, verschillende soorten huis- en andere sleutels, hand schoenen, grijze baret, ringetje (boerenknoop), combinatietang, plastic regenmantel, rode zak- kam, zakkam in étui, diverse rij wielen. Bij particulieren zijn terug te bekomen: Blauwe handdoek, zil veren broche, muntbiljet, snoer Êarels, grijze wollen sjaal, oud ngels zakmes, hond (spaniel) étui met vulpen en vulpotlood, étui met kam, houten duimstok, poesje, rijbewijs A, aluminium pan, gevlamde vulpen, step, ge breid kindermutsje, groene kam ln étui, rode halsketting, broche, zwarte ceintuur, rode kinderpor- temonnaie,poes, broche, juten- zak, doos fotopapier, twee lozen glazenplaten, foxhond, autowicl- dop en kano. De lijst met adressen, waar deze voorwerpen zijn terug te bekomen, hangt op ons kantoor ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van 4 tot en met 10 October 1950, de navolgende voorwerpen aan zijn bureau ais gevonden zyn gedeponeerd: een eind stellingtouw, grijs kinder truitje, lipsslëutel no. 465032. padvindersriem en een herenrij- tviel, en dat inlichtingen zyn te bekomen omtrent de adressen alwaar de volgende voorwerpen *ijn te bevragen: twee padvin- dersriemen, ceintuur, armband, Vulpotlood, rood kinderschortje, hondenriem, parapluiehoes, zak mes, 2 muntbiljetten, dames handschoen, handdoek met twee stukken zeep, rode vulpen m etui, portemonnaie met inhoud, step, ball-pointpen en een ha mer. OUD-VOSSEMEER. Aanbesteding pootaardappel- bewaarplaats. De bouw van een pootaardap- pelbewaarplaats voor de Coöpe ratie is aanbesteed. Ingeschre ven werd als volgt: Frans Burgers, St. Annaland, f 13.800; J. Vos, Tholen, f 13.680; W. Blaas, id., f 13.700; J. v. Gor- sel, id., f 15.100;A. Mulder, St.- Maartensdijk, f 14.450; Th. Hage, Oud-Vossemeer, f 14.185; H. v. Dijke, St. Annaland, f 13.900; J. Nuts, Oud-Vossemeer, f 14.000; Gebrs. van Driel, id., f14.473; A. v. d. Maas, f 14.440. De begroting was f 13.538. THOLEN. Wijziging kerkdienst. Door omstandigheden is de kerkdienst in de Car. Geref. Kerk waarin ds N. de Jong uit Middel- harnis zal voorgaan, verzet van Woensdag 18 Oct. naar Dinsdag 17 Oct. n.m. 7 uur. KORFBAL. Swift II kampioen in de 2e klasse A. Door een gelijk spel (22) te gen Stormvogels I heeft Swift H het kampioenschap ln de 2e klasse A behaald. Het was een heel aar dige wedstrijd, daar beide ploegen zich geheel gaven waarbij Swift H wel beter korfbal speelde, meer in de aanval is geweest, doch nit de mooiste kansen geen doelpunten wist te maken. (Ingez -i-rledeUng. «OOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BUGIf Politic-rechter te Middelburg behandelde „klein goed" Door de Politierechter te Mid delburg zijn een aantal kleine diefstalletjes berecht. J. M. N. en C. K., beiden werkster op het slot Ter Hoge, hadden snijbonen en tomaten gestolen, f 15 of 6 d. voor beiden. L. v. R. en Th. van W., die beiden met een woonwagen in Souburg verblijven, hadden lood gestolen van de firma P. te Mid delburg. R. kreeg 5 d. gev.straf en van W. f 25 of 10 d. J. de R., huisvrouw van J. I te Souburg werd veroordeeld tot f 20 of 10 d., omdat zij een aansluiting op de afgesloten me ter had gemaakt en zo gas stal. De timmerman K. B. uit Vlis singen had van een terrein van de K.M. de Schelde enige plan ken weggenomen. Hij kreeg 140 of 20 d. M. de B., weduwe van A. P K. te Middelburg had het zegel van haar muntgasmeter verbro ken en het geld, dat zich in de meter bevond weggenomen. Zij werd veroordeeld tot een week gev.straf. Twee gebroeders J. A. de P, en H. L. de P. te Vlissingen had den oud ijzer gestolen. J. A. de P. kreeg f 30 of 10 d. en H. L. de P. f25 of 10 d. De werkman W. de V. uit Domburg had van de Hoge Hill te Domburg duinzand weg laten halen zonder vergunning. Resul taat f40 of 20 d. Wegens diefstal van een aan tal loden pijpen uit het z.g. Witte Huis aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen werd de Vlissingse grondwerker L. v. H. veroor deeld tot 10 d. gev.straf. C. W., grondwerker bij de D.U.W. te Souburg had van een van zijn mede-kampbewoners een horloge gestolen, f 40 of 20 d. Een andere D.U.W.-arbeider, n.l. M. C. R. te Aagtekerke, had een herdershond meegenomc-n die hij in Raamsdonk wilde ver kopen. De koop ging echter niet door, de eigenaar kreeg zijn hond terug en R. 10 d. gev.straf. C. de V., arbeider te Middel burg en werkzaam bij de Ned. Heidemij., had een paar rubber laarzen in bruikleen ontvangen Hij verkocht die voor fl. f40 of 10 d. In de avond van 5 Juni wilde H. J. B., koopman te Middelburg, de woning van de heer V. aan de Beenhouwerssingel bezoeken. Toen deze hem, omdat hij dron ken was, de toegang weigerde, klom verd. door een raam bin nen en hierbij vernielde hij een ruit. f 15 of 10 d. W. v. W., koopman te Drie wegen, werd schuldig verklaard aan feitelijke aanranding van de eerbaarheid, f 150 of 30 d. h., alsmede 4 mnd. gev.straf voorw. met 3 jaar proeftijd. Een straatrover slaagde er in op de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam een dame een handtas te ontroven. Hij bracht het echter niet ver; op het Rembrandtplein werd hij gearresteerd. De tas had hij nog in zijn bezit. „Veracht de dag der kleine dingen niet." Een kerkdienst en twee feestavonden. Drie dagen lang heeft Westkapelle gestaan in het teken van de rode driehoek. Drie dagen lang heeft de C.J.M.V. „Timotheüs" foest gevierd, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Het begon Vrydag met een feestavond, waarop van de jubilerende vereniging door talrijke personen werd gefeliciteerd. Zaterdagmiddag marcheerdo trots het Chr. Tamboers- en Pjjpers- corps „Juliana" door het dorp en ook daarvoor bestond grote be langstelling. Zaterdagavond was er weer een feestvergadering. De herdenking werd besloten met een kerkdienst, waarin ds J. van Winterswijk, als voorzitter van de Ring Walcheren van het C.J. M.V., voorging. De cauune van het Zwitserse kamp was Vrijdagavond tot de laatste plaats bezet met genodig den, leden, donateurs en belang stellenden, toen de voorzitter, de heer L. Kaland, allen verwelkom de. Hy gaf een overzicht van het lief en leed der vereniging in de afgelopen 60 jaar en onthulde, dat by de oprichting aan de naam der vereniging de zinspreuk „Veracht de dag der kleine dingen niet" was toegevoegd. Verder memo reerde hij, hoe de C.J.M.V.-ere in vroeger dagen werden uitgejouwd. De vereniging is gegroeid van 7 tot 15 leden. Spr. wees erop, dat vele oud leden thans al kerkeraadsleden, bestuursleden der chr. school en van de afdeling van het C.N.V., hun krachten geven. Tenslotte bracht de heer Kaland dank aan God. Hij riep de leden op om het zelfde te blijven doen als vroeger, n.l. „Met jonge kracht de oude taak volbracht". Nadat het bonds lied was gezongen, hield de heer C. Minderhoud een Bijbelinleiding n.a.v. Num. 13 en 14. FELICITATIES. Bij de felicitaties was er één van het Bondsbestuur der C.J. M.V. van de Prov. Commissie. Eerstgenoemde brief ging verge zeld van een boek. Gelukwensen kwamen aanbieden de heer K. Boogaard, oud-vOorzitter, de heer A. Theune namens de Kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente, die yen enveloppe met inhoud aan bood, mevr. Oosthoek namens de Chr. meisjesvereniging, die haar wensen eveneens van een enve loppe met inhoud vergezeld liet gaat, mevr. van RooyenPostma namens de Herv. Vrouwenver., mej. J. Theune namens de Chr. Zangvereniging, de heer M. de Witte namens de J.V. op G.G., de heer G. de Voogd namens de Ring Walcheren van het C.J.M.V., de heer K. Lievense, namens de ker- keraad. (deze bood beide delen van de bekende Bijbelverklaring van dr P. ten Have, „Bij de Bron" aan), weth. Gabriëlse, mej. b. Hengst namens de Geref. Meis- jesver., de heer W. Flipse namens de Herv. Mannen vereniging en tenslotte ds W. Oosthoek, namens de Herv. Gemeente. HET PROGRAMMA. Na deze lange rij van sprekers werd het programma afgewerkt, waarbij voor de pauze de leden der Jongensclub op geestige wijze de klucht in twee bedrijven: ,De pantoffels van Aboe Kasim" op voerden. Na de-pauze kwamen de oude ren op de planken en op uitste kende wijze werd het toneelstuk „Gebr. Kalkoen" opgevoerd. De avond werd besloten met decla matie door drie leden van „Mas- scheroen 1941" van W. A. P. Smit, waarna ds Oosthoek deze bijeen komst sloot. C.J.M.V. MARCHEERT, Zaterdagmiddag om vier uur maEikte de jubilerende vereniging met de afd. Jonge Kracht en de Jongensclubs voorafgegaan door het Chr. TamÖöers- en Pypers- corps „Juliana" uit Middelburg een mars door een deel van de ge meente. 's Avonds vond een twee de feestavond plaats voor de be langstellenden. Nadat de voorzit ter, de heer L. Kaland, deze bij eenkomst had geopend, bracht „Juliana" enkele marsen ten ge hore. Hierna werd het toneelstuk „Gebr. Kalkoen" opgevoerd, ter wijl tussen twee bedrijven de burgemeester mr M. Tydeman, die de bijeenkomst van Vrijdag avond niet kon bijwonen, het woord voerde om persoonlijk zyn gelukwensen uit te spreken en dit eveneens te doen namens de Ver eniging „Westkapelle Herrijst". Aan het slot van deze bijeen komst dankte de voorzitter allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen aan de viering van dit 60-jarig bestaan. Gisteravond is in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst gehouden, waar voorging ds J. v. Winterswijk, Ned. Herv. predi kant te Grijpskerke en voorzitter van de Ring Walcheren van het C.J.M.V. BARON COLLOT D'ESCURY KAMERHEER B.D. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Kamerheer in buitengew. dienst van H. M. Koningin Juliana, H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kioosterzande. 48. Nu, de rovers, die allen geloofden dat Filo een machtig tovenaar was, haastten zich om het vuur hoog op te stoken. Zy kwamen met takken en stukken hout aandragen en zy pookten alsof hun leven ervan afhing. Weldra was het vuur wel vijf keer zo groot geworden als het eerst was. „Goed zo, mannen", zei Filo, „zo is het een prachtig vuur. Denk er om, het moet nog een flink poosje zo blijven branden, hoor!" De rovers zorgden dus, dat zij een flinke partij takken en boomstronken bij de hand hadden en toen alles voor elkaar was, zei Filo, dat hy aanstonds zijn toverdaad zou gaan ver richten. „Let op, mannen", riep hij, „neem nu al je wapens en gooi ze in het vuurl Vooruit maar!" Je begrijpt, dat de rekels wel even verbaasd keken, maar toen zij zagen hoe Filo op zijn paard klom en heel gewichtig een geheimzinnig boomblaadje te voorschijn haalde, begrepen zy, dat hij werkelijk ging toveren en prompt gooiden zij allemaal hun lansen, zwaarden, dolken, hellebaarden, strijdbijlen, knotsen en weet-ik-wat-nog-meer in het vuur! „Goed zo, prachtig!" riep Filo, „let nu op, mannenl Ik ga even weg, maar zorg, dat jullie intussen het vuur goed aanhoudt!" Toen deed Filo Fop snel en zachtjes een toverspreuk: „Tisme togge takketoer, Stamme stekke stugge toer, Tikke takke toverloof, Luister goed en wees niet doof, Maak dat ik snel, met paard, verdwijn, En op Heer Jan's kasteel verschijn! Hopla!" Rrrt.weg was Filo, met paard en al! De rovers sprakeloos van verbazing achterlatend.... (Ingez. mededeling, advert.) Schatten van Gezondheid zal U rich vergaren door Sana- togen enigen tijd regelmatig te gebruiken en zo Uw spieren, bloed en zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. Een vroege wandelaar, die Vrijdagmorgen door de nog half duistere straten van Londen liep te kuieren, deed de ontdekking van zjjn leven, toen iijj ln een half openstaand vuilnisvat een doos aantrof, met de Initialen van de Engelse koning er op. Bjj nader onderzoek bleek de doos diploma tieke correspondentie te bevatten. Dit was het begin van een span nende jacht waaraan Scotland Yard's beste detectives de gehele dag aan hebben deelgenomen. De man, die de doos ontdekte, waarschuwde onmiddellijk een sergeant van de Ierse Garde bij Buckingham Palace, die direct alarm maakte. Met duizelingwek kende vaart snelden enkele ogen blikken later de zwarte auto's met de top-mensen van de Yard naar het koninklijk paleis, waar onder leiding van de beste Britse deskundige op het gebied van vingerafdrukken, Fred Cherrill, het onderzoek onmiddellijk ter hand werd genomen. Voorlopig stonden de mannen van de Yard voor een raadsel. De doos was ontvreemd uit de kamer van de maarschalk van het corps diplomatique, de hoffunctionaris, die als verbindingsman tussen de koning en de buitenlandse diplo maten in de Britse hoofdstad op treedt. Kort na middernacht werd reeds een man gearresteerd, die over de paleismuur was geklom men en zich in de struiken van de tuin probeerde te verbergen. De man wilde de politie niet zeggen wat zijn bedoeling was geweest. Hij zou voor de rechter beschul digd worden van „diefstal met braak, het zich toegang verschaf- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midwolda (toez.), A. Mol te Wons; te Schiedam, M. M. de Jong te Nieuw-Vennep. Bedankt voor Nieuwland, W. L. Mulder te Maartensdijk. Geref. Kerken. Bedankt voor Vroomshoop, P. de Bruijn te Krabbendyke. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Utrecht-N.-West, C. H. Lindeboom te Kampen; voor Zaandam, J. van Popta te Mussel. Kerkelijke strijd te Axel. De classis Axel der Geref. Kerken, begerende hereniging met de Geref. Kerken Art. 31 K.O. te bevorderen, heeft, na het gebeuren in de classisver- gadering van 31 Juli 1945 op nieuw ernstig te hebben over wogen, uitgesproken het te be treuren: 1. dat, na het op genoemde vergadering helaas aan de dag getreden verschil, werd uitge sproken, „dat de geestelijke een heid der Gereformeerde Kerken in de Classis verbroken is en de grondslag voor verdere samen- spreking ontbreekt", aangezien slechts bedoeld werd uit te spre ken, dat de eenheid in het kerk verband werd aangetast en ver der samenspreken op dat ogen blik niet meer mogelijk moest worden geacht; 2. dat, na het gebeuren op 31 Juli 1945, de Classis niet terstond contact gezocht heeft met de Kerken van Axel, Hoek en Zou- tespui, noch aan deze heeft mee gedeeld, wanneer de voortgezette vergadering der Classis zou wor den gehouden, waardoor het misverstand kon ontstaan, ,dat met het wegzenden der afge vaardigden, de Kerken waren heengezonden. Onder verwijzing naar de uit spraken van de Gen. Synode van 1949 en bovenvermelde uit spraak, worden voorts de ker ken in het classicaal ressort op gewekt zich te richten tot de kerkeraden der Geref. Kerken art. 31 K.O. met het verzoek om een samenspreking, teneinde on der de zegen des Heeren tot her eniging te komen. fen tot Buckingham Palace en het ontvreemden van een doos met correspondentie". De uitgebreide en kostbare alarminstallatie is bij de diefstal niet in werking getreden. Toen de dief een venster opende, had de automatische alarminstallatie een gramofoonplaat in beweging moeten brengen, die in Scotland Yard, waarmee het paleis door de installatie direct verbonden was, aangekondigd zou hebben: „Er is iemand Buckingham Palace bin nengegaan". De installatie wordt thans gerepareerd. Niet op de vuist, maar op het verstand komt het aan. (Van onze Utrechtse correspondent Met een zaal vol autoriteiten heeft de Centrale van Politie organisaties, waarin de drie poli tiebonden zjjn verenigd, te Utrecht liet feit herdacht, dat in 1900 voor de eerste keer examens voor de politie werden afgenomen. Dit jaar zullen de examens voor de vijftigste maal plaats hebben. Er waren redenen genoeg by dit jubileum even stil te staan. De heer A. A. Leeuwis te Amster dam, voorzitter van de Centrale, bracht in herinnering, dat men reeds in 1892 een stem hoorde die ertegen protesteerde, dat politie mannen alleen van uniform, sabel en helm werden voorzien. Een op leiding bestond niet. Pas in 1900 nam de Alg. Ned. Politie-Bond het initiatief. Op 2 en 3 Augustus van dat jaar na- ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. R.C.S. I boekt flinke overwinning. Bij de strijd in de Zaterdagmid dag-competitie bleven belangrijke verrassingen uit, al wijzigden de standen in het algemeen klasse ment soms belangrijk. De leiders der klassen wisten zich over het algemeen echter te handhaven en slechts een 2-tal moesten hun ere plaats aan een ander afstaan. Ie KLASSE. Wolphaarisdjjk I Kappelle I 02; Wemeldinge I Arnemuiden I00; Rillandla I V.C.K. I 52; Nieuwdorp I Krabbendyke I 21; Kloetinge IColynspl. Boys I 32. Wy zeiden reeds dat het in We meldinge een spannende strijd zou worden, waarbij de tegenstanders elkander niet veel kans zouden geven. De stand van dubbel blanc is hiervan het bewijs. Arnemuiden zal met een zekere teleurstelling een puntje i.ebben afgestaan, al blyft het zijn eerste plaats be houden. Nieuwdorp blijft echter kort volgen en wist de jongens van Krabbendyke met een gering verschil te verslaan. Ook daar is de spanning groot geweest omdat Krabbendijke zijn naam weer zou willen herstellen die het in deze eerste 6 weken heeft verloren. Kloetinge wist ook al op het nippertje van Colynspl. Boys te winnen in tegenstelling - tot Ka- pelle dat het enigszins ruimer deed. 2e KLASSE A. Mevo I—'s-H. Hendrikskinderen I I3; Seroos- kerke IS.V.D. I 51; Veere I Wissekerke I 28; Kats I Nieuwland I 2I. De jongens van Serooskerke hebben begrepen wat een over winning op S.V.D. betekende. Zjj hebben zich nu vaster op de eerste plaats genesteld met 3 punten voorsprong op S.V.D., dat nog de tweede plaats bezet houdt. Ook 's-H. H. kinderen wil blijkbaar mee blijven spreken in de strijd om de leiders-plaats en wist dan Mevo ook overtui gend te slaan. Wissenkerke zag kans om zich in Veere te her stellen en klom daardoor enkele plaatsen naar boven terwijl ook Kats behoorlijk van zich blijft Nagekomen Advertentie H.H. Landbouwers! TRACTOREN Zuinig, solied en sterk. 30 P.K. Prlj* I 5400- Met hydraulische hefinrichting I 5790— UIT VOORRAAD LEVERBAARI Garage Borssele, telefoon 225 Dinsdags in Goes op de markt aanwezig afbijten al was deze overwin ning voor Nieuwland verre van een blamage. 2e KLASSE B. Mevo U—Ril- landia H 17! Krabbendijke n Wolfaartsdijk n 12; Colpi. Boys IIKloetinge H 16; Be velanders HWemeldinge H 51; Kapelle nVeere H 121. Krabbendyke wist het voor deel van het eigen-terrein niet te benutten en plaatste daardoor Wolfaartsdijk op het fluwele plaatsje van deze klasse. Kloe tinge gaf in Colijnsplaat duide lijk te verstaan wat training vooral ook gedurende de winter maanden, betekent en gaf zijn gastheren dan ook geen schijn van kans, evenmin als Rillandia te Zierikzee. De Bevelanders tapten tegen Wemeldinge uiteen ander vaatje, terwijl Kapelle aan de reserves van Veere liet weten, dat het spelletje van kat en muis iets heel anders is dan het voetbal-spel. 2e KLASSE C. Arnemuiden H's-H. Arendskerke II 36; V.C.K. IISerooskerke n 40; Nieuwland nR.C.S. I 09; V.S.C. INieuwdorp H 42. 's-H. Arendskerke liet zich door de jongens van de Arne niet van de wijs brengen en behield daardoor zijn leiders plaats. De reserves van Koude- kerke blijken plotseling ook een woordje te willen meespreken en maakten Serooskerke hiervan het slachtoffer. De raicing-club van Souburg wist niets beters te doen dan Nieuwland een be hoorlijk lesje te geven en ver beterde daardoor zyn stand aan merkelijk, in ieder geval beter dan Nieuwdorp dat door zijn nederlaag te Vrouwenpolder van de 3e naar de 6e plaats tuimelde. 2e KLASSE D. A.Z.V.V. I— Zaamslag I 0—S; Spui IDrie wegen I 1—3; Beren I—Hoek I 22. Ook Driewegen voelde er niets voor de leiders-plaats aan een ander af te staan en heeft dan zyn kans in Spui niet voorbij laten gaan, evenmin als Zaam slag, dat hierdoor plotseling en kele plaatsen naar boven sprong. Na 5 wedstrijden zijn de Beren er nu in geslaagd een puntje te bemachtigen, een punt dat Hoek overigens zeer goed kon gebrui ken. 2e KLASSE E. Zaamslag III— Spul II 14; Tern. Boys II Kloetinge III Kloetinge niet opge komen; Driewegen IIHoek II 2—1. Het derde elftal van Zaamslag zag ook nu geen kans om de puntjes binnen te slepen en deed de reserves van Spui hierdoor een plaatsje stijgen. Driewegen II veroverde door zijn overwin ning op Hoek althans voor het ogenblik de leiders-plaats en is daardoor een behoorlijk favoriet voor een eventueel kampioen schap geworden. Kloetinge schit terde in Terneuzen door afwe zigheid, een schittering, die hen wel eens 2 extra winst-punten in mindering gebracht zal kunnen worden. Zy nagelden zich daar door stevig op de onderste plaats. De heer W. Duinker te Tholen slaagde dezer dagen aan de Uni versiteit te Groningen voor het prop. examen geneeskunde. men 23 candidaten te Arnhem aan het eerste examen deel; vier wer den er afgewezen, vier slaagden cum laude. De heer Leeuwis attendeerde erop, dat de organisaties nog al tijd doen, wat het Rijk behoort te verrichten, want de zo lang be geerde politiescholen ontbreken tot op de huidige dag. Gelyk het leger geen particuliere zaak i3, dient de opleiding der politie even min in handen van organisaties te berusten. Immers maakt de poli tie een integrerend deel uit van onze weerkracht op binnenlands terrein. Zeer interessant was het betoog van de heer A. van Zoelen te As sen, Inspecteur van het politie onderwijs en voorzitter van da examen-commissie der Centrale van Politie-organisaties, dat aan sloot op het openingswoord van da heer Leeuwis. Hij vergeleek de politiemannen van vóór 1900 met paria's. Het waren hoogstens mensen met een krijgshaftig voorkomen. Hun ver standelijke kennis was veelal be neden peil. Toentertijd maakte da uniform een man tot lid van het politiecorps. Naar opleiding werd niet gekeken. TOESTAND ONRUSTBAREND. Te Leeuwarden was 32 van de politiemacht (omstreeks 1900) niet in staat om een behoorlijk proces-verbaal op te maken. In andere steden stond de zaak er weinig beter voor. Terecht noem de dr A. Kuyper, toen hij minis ter-president was, de toestand bij de politie onrustbarend. Dit alles is nu anders geworden. Hoewel er nog altijd functionaris sen bij de politie zijn, die minach tend over het diploma praten, heeft men alom waardering voor het Initiatief van vijftig jaar ge leden. Dat blijkt wel uit de toe lagen, die al gauw door gemeente besturen aan politiemannen wer den gegeven als zij het diploma behaalden. Ook de overheid waar deert de examens; sedert 1904 verstrekt zij er subsidies voor. In totaal hebben thans 23.718 personen met goed gevolg het examen afgelegd; meer dan 6000 van hen verkregen de graad „met lof". Niet op de vuist maar op het verstand komt het tegenwoordig bij de politie aan. Steeds mee? gaat men in de richting van prae- ventief werken. Politiedienaren zijn door hun opleiding ook waar dige vertegenwoordigers van de overheid geworden. Van de gelegenheid om een woord van gelukwens te spreken, maakten verschillende autoritei ten gebruik, o.a. mr M. C. van der Minne, dir.-gen. der politie. GEMEENTERAAD. WEMELDINGE. De heer Hamelink beëdigd. Donderdagavond vergaderde d« raad voltallig onder voorzitter schap van burgemeester C. N. F. van Sas. Medegedeeld werd, dat mej. M. de Hamer haar dienst als hoofd der bewaarschool op 2 dezer heeft hervat, dat de voormalige loods voor de dienst van openbare wer ken t.b.v. de Padvindersvereni ging kan worden overgebracht naar het aangewezen terrein van de spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland" en dat met het straat werk aan Chezeeweg en met d« bouw van een 2-tal woningen aan de Zuidelijke Achterweg een aan vang is gemaakt. Vervolgens werd overgegaan tot beëdiging van het nieuw be noemde raadslid, de heer Joh. Ila- melink. Na het afleggen van de voorgeschreven eden werd de heer Joh. Hamelink door de voorzitter met zijn benoeming geluk ge wenst. Spr. stelde de betekenis van het raadslidmaatschap in het licht en maakte daarbij een ver gelijking van dat van voorheen en dat van de tegenwoordige tijd. In elk geval zijn de raadsleden de vertrouwensmannen, waarop bur gemeester en wethouders in voor komende gevallen een beroep kunnen doen, doch waarbij het laatste woord aan de raad is. De heer Hamelink betuigde zijn dank voor de tot hem gerichte geluk wens en hoopte zijn krachten te zullen dienstbaar maken aan de belangen der gemeente. Bij de rondvraag verlangde nie mand het woord. NIEUWE KLEUTERSCHOOL TE OOSTBURG. Naar wij vernemen heeft de ge meende Oostburg bouwvolume toegewezen gekregen voor de bouw van een nieuwe kleuter school.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3