PUN HOEK, dit jaar 3j eeuw oud, beschikt over rijke historie. In de loop der eeuwen groeide een machtige organisatie» Margery Lovell Het ontstond na de ondergang van Vremdijke. Polen telde vóór tweede oorlog een millioen protestanten* Een wereldfiguur ging van ons heen* Hevige koude in de Unie. Er komt een Costuum-Museum. „Operatie knakworst Stoere zeelui vestigden internationale reputatie. Maandag 16 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 HERDENKING, ZONDER FEEST. Dit jaar zal het rustige landb ouwplaatsje Hoek 3]/j eeuw oud zjjn. Tenminste, zo ongeveer 350 jaar, we kunnen het niet op een paar jaar nauwkeurig zeggen. Eerst Is men nog van plan geweest feest te vieren, maar naar ik vernomen heb, bestond er later niet genoeg leest-animo, zodat de herinnering aan het heuglijke ge boortefeit ongemerkt zal voorbijgaan. Hoek ls ontstaan uit twee heel pude dorpjes, die nu niet meer bestaan, maar door de zee ver- iwolgen zjjn, n.l. Wlllemskerke en Vreemdtjke, ook wel Vremdijke genoemd. Reeds 1200 lezen we van Wlllemskerke, en de Willems kerkepolder (tussen Hoek en Ter- neuzen) herinnert er nog aan. Vremdijke was waarschijnlijk wel het meest welvarende dorp van de twee, maar ln 1600 kwam aan deze welvaart, een einde, doordat het overstroomde en voor goed verdween. De bewoners von den een onderkomen bij de Noord- dijk, op het punt waar de Koude- polder, Lovenpolder en Oud Wes- tenrijkpolder bij elkaar kwamen. Ook uit andere ondergelopen pol ders vestigden zloh hier vluchte lingen en op deze hoek ontstond bet dorp, dat nog altoos Hoek heet, „den 'Oek", zoals de men sen ln de buurt het noemen. Het ls een echt djjkdorp. Een paar mooie kerken even bulten het dorp zijn nog overgebleven van het vroegere water. Het jaar 1600. De ondergang van Vremdijke ln 1600 ls dus de geboortedatum geworden van Hoek. We moeten ons daartoe eigenlijk op kerkelijk terrein begeven. Tot bovenge noemd jaar was Johannes Bolllus predikant "van Vremdijke, maar toen dit dorp door het water ten onder ging, vestigde hij zich op het nabijgelegen Maurltsfort, waar hij dienst deed bij de bezet ting van deze sterkte. Maar te gelijk ging hj) voor ln het nieuw gestichte Hoek, eerst ln een schuur, tot Hoek ln 1608 een kerk kreeg. Het jaar 1600 ls dus het begin van het kerkelijk leven ln Hoek, we nemen dit jaar dus aan als het ontstaan van de plaats. In deze eerste kerk te Hoek hing een klok die afkomstig was uit het vergane Vremdijke en die als opschrift had «Maria heet ick en sal bevriën ben armen sondaeren t'allen [tiën." Deze klok was ln 1503 gegoten. De eerste kerk van Hoek be staat niet meer, de thans be staande Ned. Herv. kerk ls een tamelijk modern gebouw uit het begin van deze eeuw. Op het straatje naar de Ingang der kerk liggen verscheidene grafstenen, vermoedelijk afkom stig uit de oude kerk, nu gebruikt als plaveisel. Vlak voor de deur ligt o.a. de steen van de predikant Chr. Meeuse, die eerst zeeman was geweest en op latere leeftijd theologie ging studeren. Van 1803 —1836 heeft hij de gemeente van Hoek gediend. Door de vele Zon dagse voetstappen la het opschrift van zijn „ïykgesteente" verreweg uitgesleten; deze woorden waren er eens lngebelteld: j.Hi) leefde niet voor zlchzelven, Maar trouw aan Jezus tot den dood". Het Mauritsfort. Een paar keer heb lk de naam van dit fort genoemd, de naam zegt reeds, dat het door Prins Maurits was gesticht en wel om streeks het jaar 1600. Om dit te begrijpen, moeten we even een duik ln de historie doen, ln de eerste jaren van onze 80-jarige strijd tegen Spanje. Aan de overkant van de Braak man lag Philippine, dat door de Spanjaarden bezet was en naar (Ingez. mededeling, advert.) Die knagende Rheumatlsche pijnen ln al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kru- schen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuur lijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden ln het bloed zich niet meer vast zetten en daarmee is dan de oor zaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem déarom Kru schen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter hun koning FUips was genaamd. In 1588 had Maurits Axel vero verd op de Spanjaarden en om deze vijanden In Philippine nu ln bedwang te kunnen houden, bouwde hij ln de Kousepolder de ze sterkte op. Van hier uit deden z(jn soldaten voortdurend aanval len op plaatsen die door de Span jaarden bezet waren, maar het heeft nog tot 1633 geduurd vóór Philippine veroverd werd, Mau rits was toen al enkele jaren aood. Van het oude fort zijn op het ogenblik nog maar enkele wallen overgebleven en hiertussen staat een flinke boerderij, waarvan het woonhuis de vroegere kazer ne is, maar geheel gemoderni seerd natuurlijk. De bewoners verbeelden zich ook niet, dat het hier veiliger wonen is dan op een andere plaats, de moderne oorlogvoering lacht om een paar aarden walletjes. De veerschippers op de Braakman. Tussen Maurltsfort en Philip pine was een geregelde veerdienst over de Braakman, die vroeger druk bevaren werd. In iedere plaats waren twee veerschippers, maar tussen deze collega's of be ter gezegd: concurrenten, boterde het niet altijd. Ze probeerden el kaar wel eens reizigers af te snoepen of een extra-vrachtje te pakken te krijgen. En dan moest soms de magistraat van Terneu- zen (waartoe Maurltsfort be hoorde) en' Philippine er aan te pas komen om de vrede te her stellen. Eens hebben deze vroeJe vaderen (het was ln 1649) een wijs besluit genomen om de ta rieven vast te stellen, zodat ze ln leder geval door verminderde prij zen elkaar niet konden beconcur reren. Ook werd hun voorgehou den de passagiers netjes te be dienen, zodat daarover geen klachten meer zouden binnenko men. En toen het later weer scheef liep tussen de schippers, werd hun verboden bij het over zetten retourvracht mee te ne men: de veerman van Philippine mocht dus geen passagiers van uit Maurltsfort meenemen, die van Maurltsfort evenmin reizi gers vanuit Philippine vervoeren. Of ze er zich aan gehouden heb ben, vertelt de historie niet, mis schien ook wel omdat na enige tijd door inpoldering van dit ge deelte van de Braakman de veer dienst ophield te bestaan. L. v. W. Boterfraude. Hoewel bij de diverse Bene- lux-conferenties vele maatrege len zijn genomen om tot een goede samenwerking tussen de medewerkende landen te gera ken, ook wat betreft in- en uit voer, schijnt voor het artikel bo ter nog nooit een goede oplos sing gevonden te zijn. Naar men ons mededeelde werd vorige maand alleen in Z.-Vlaanderen door de ambte naren der invoerrechten en ac cijnzen een hoeveelheid van ruim 1000 kg. boter in beslag genomen. Ook nu ligt deze fraude nog niet stil; te Clinge werd n.l. de zer dagen een partij van 100 kg. boter wegens poging tot fraudu leuze uitvoer in beslag geno men. Het is toch verwonderlijk, dat nog steeds geen regels gevonden kunnen worden om een einde aan deze fraude te maken, te meer waar er blijkbaar in Bel gië behoefte aan bestaat. Indien deze uitvoer normaal kon ge schieden, b.v. door het geven van ruimere uit- en invoerver gunningen dan ware o.i. aan deze ongewenste handelingen spoedig een einde gemaakt. HET POOLSE PROTESTANTISME. (II.) Grote invloed op culturele en economische leven. Ernstig waren de gevolgen van de eerste wereldoorlog voor de Poolse protestanten ln het Russische Polen. De protestantse kerk heeft daar verschillende verliezen geleden. Vlak voor de uitbars ting van de wereldoorlog had de Russische regering bevel gegeven tot een massale verplaatsing van de protestantse bevolking op grond van„Dultsgezindheid". Deze verplaatsing van Protes tanten, van wie de meesten geen sympathie gevoelden voor de Duitse onderdrukkers, eindigde óf in binnen-Rusland óf in Siberië. Slechts een klein aantal van deze weggevoerden keerde terug; de meesten vonden de dood in ballingschap. Hoewel de Duitse regering in 1916 bekend maakte, dat zij het standpunt om Polen tot een aparte staat te maken, steunde, probeerde zij toch de onafhanke lijkheid van de Evangelisch Lu therse Kerk in Polen te niet te doen door haar onder toezicht van een centrale organisatie in Berlijn te brengen. Zo hoopte de Duitse regering een sterk steun punt van Duitse invloed te scheppen in de toekomstige Poolse Staat. Tegen deze pogingen kwam krachtige oppositie van de Brief uit Zuid-Afrika. (Van onze correspondent). JOHANNESBURG. Wat enkele „insiders" verwacht en on telbare anderen gevreesd hebben, is gebeurd. Generaal Smuts is heengegaan. Hij is eigenlijk nog onverwachts, na een auto-tocht te hebben gemaakt, in zijn hoeve te Irene bij Pretoria overleden. De ontroering was algemeen. Toch zal men dit ln Nederland nog niet zo aangevoeld hebben als wij, die ln de Unie onze woonplaats hebben. Wjj hadden het gevoel een dierbaar familielid te hebben verloren. Enorm was de belangstelling by de begrafenis. De hoofdplechtlg- heid vond plaats ln Pretoria. Wij hebben nog nooit zo veel mensen op de been gezien ln Transvaal als by deze gelegenheid. Er waren natuurlijk zoals altyd veel nieuwsgierigen, doch de grote massa was toch wel gekomen om die „Oubaas" of „Ons Jannle" de laatste eer te bewyzen. Van alle mogeiyke en onmoge- ïyke plaatsen op de wereld wer den bewijzen van medeleven ont vangen. Een diepe indruk maak te het, dat H.M. Koningin Juli ana en Z.K.H. Prins Bernhard per K.L.M. een krans hadden gezon den, welke juist op tyd voor de plechtigheid arriveerde. De dominé, die de kerkdienst leidde, had voor zijn preek een onderwerp genomen, dat „Ons Jannle" zo na aan het hart lag, n.l. de verdraagzaamheid der ras sen. Of het helpen zal is de vraag, doch het was goed, dat over dit, vooral voor Zuld-Afrlka, zo moeiiyke vraagstuk, weer eens een vermanend woord werd ge sproken. Wy zullen die „Oubaas" mis sen, want hy was overal een gaarne geziene figuur, zyn leven en loopbaan zullen echter 'n lich tend voorbeeld zyn voor velen, die na hem komen. Dat hy ruste In vrede. Het was alsof de natuur van streek was van dit heengaan. Of schoon men in Zuld-Afrlka vrij wel nooit over het weer kan kla gen want het ls een schitte rend klimaat zyn er toch eni ge buitengewoon koude en vooral gure dagen en nachten geweest. In Johannesburg kwam het kwik onder het nulpunt. In Kroonstad (Oranje-Vrijstaat) vroor het de zer dagen zelfs 12 graden. Het gevolg ls, dat er veel schade is tcegebracht aan veldgewassen en vruchtbomen. De voorlopige ra ming van de schade is ongeveer één millioen pd st., geen kleinig heid. Wy zitten dus 's avonds weer by het open haardvuur. Voor ons Nederlanders altijd weer prettig, want dat doet ons weer aan 't va derland denken, waar men helaas zo'n slechte zomer gehad heeft. Het Zuidafrikaanse contingent voor Korea ls vertrokken, maar zal vermoedehjk juist te laat ko men om nog aan de strijd deel te nemen. Het succes van de strydkrachten der Verenigde Vol doening vernomen. De algemene gedachte ls, dat de Russen voor alsnog in de vergaderzaal onrust zullen proberen te verwekken om later weer met een of andere „stunt" voor de dag te komen. De berichten, die ons uit het vaderland bereiken, spreken van hamsteren en emigratie-plannen. Daarom vinden wy het jammer niets te vernemen van een emi gratie op grotere schaal van Ne derlanders naar Zuld-Afrlka, zo als dit naar Australië en Canada het geval ls. En dit terwy'l de om standigheden zo buitengewoon gunstig zijn. De vraag naar be kwame handwerksmensen, tech nici, e.d. is nog steeds toenemend. Wy weten zeker, dat veel flinke Nederlanders deze kansen zouden willen en kunnen benutten. Laten wy hopen en vertrouwen, dat al les gedaan wordt om op bevredi gende wyze iets van het bevol- klngssurplus te spuien. Er wordt nogal geklaagd over de styging der kosten van levens onderhoud. Dit is waarschijniyk voor Nederland ook niets nieuws, want van iedereen, die ln Holland geweest is, horen wy, dat het er Vroegere geslachten herleven. (Van onze Utrechtse correspondent.) Een aantal mensen in Nederland is tot het Inzicht gekomen, dat men de cultuur van een volk onmogelijk kan leren ken nen zonder studie te maken van het costuum, dat in de loop der tijden door zo'n volk gedragen is. Deze mensen hebben zich ver enigd met de bedoeling in ons land een museum te stichten, waarin de geschiedenis van het costuum in de Nederlandse ge westen aanschouwelijk wordt voorgesteld. Men moet hierbij niet alleen aan klederdrachten denken. Reeds de naam van de organi satie, waarin de hierboven be doelde personen, verenigd zijn, de Stichting „Vrienden van het Nederlands Costuum-Museum, Kabinet van Mode en Smaak", duidt er op, dat de strekking van het museum wijder is dan men op het eerste horen zou vermoeden. Het is de bedoeling van initia tiefnemers om naast de natio nale klederdrachten ook het modecostuum onder te brengen in dit museum, dat te 's-Gra- venhage zal worden gevestigd. In het bestuur der Stichting, die gepresideerd wordt door prof. dr Fr. W. S. van Thienen, hoog leraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, heeft als vertegenwoordiger voor de pro vincie Zeeland zitting de heer mr F. W. Adriaanse te Middel burg. De grondslag van de verza meling wordt gevormd door de collectie costuums, gedurende een tijdperk van dertig jaar door de acteur Cruys Voorbergh bijeengebracht. Geest en gratie. In een der stijlvolle zalen van het Frans Hals-museum te Haarlem (voorheen oudeman huis, daarna het weeshuis waar de bekende Jac. v. Looy is op gevoed) heeft de heer Cruys Voorbergh een show gehouden, waarin hij een serie costuums de revue liet passeren. Wie deze show heeft gezien, begrijpt, dat het costuum- museum, wanneer het eenmaal tot stand zal zyn gekomen, vol ledig afwijkt van wat men door gaans als museum aanprijst. Want een uitstalling van kleren zonder meer zou een „dood" geheel opleveren. Het gaat er om, aldus de heer Cruys Voor bergh, dat wij het leven van mensen, die lang vóór ons leef den, uit hun kleren kunnen teruglezen. Dan behoren de be- schrikbarend duur geworden is. Het ls biykbaar een wereldver schijnsel. Wat dunkt u van de Kaffer, die „net so 'n bletjie wou gaan burglen (Engelse verbastering van „inbreken"). Hy kwam de slaapkamer binnen, waar een ste vige Afrikaanse „tante" te ruste lag. zy sprong haar bed uit en rende achter de onthutste Kaffer aan. Zij kreeg hem te pakken. Resultaat: de ambulance moest voorrijden om de Kaffer naar het hospitaal te brengen, zy „had hom net maar so angevat", ver klaarde de struise dame. FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 25) o— De Abt kon het nu niet lan ger verdragen. Hy gaf haar zulk een hevige slag, dat zy tegen de grond sloeg en bewusteloos op de stenen vloer bleef liggen. Daarop sloot hy met zyn oigen sleutel da cel en ging heen. Toen Lord Marnell die avond in de gevangenis terug kwam, vond hy Margery, naar hij meende, in een bezwijming lig gen. Hy riep de gevangenbe waarder en zond hem om een dokter, die daarop alles aan wendde, om haar by kennis te brengen, maar direct aan Lord. Marnell meedeelde, dat zij ge vallen was en een hevige slag op het hoofd had gehad. Door de verenigde pogingen van de dokter en haar man keer de zy langzaam tot bewustzijn terug; hoewel eerst ,niet ten volle, want zij fluisterde: „Moe der!" Toen Lord Marnell zich daar- Sp over haar heenboog en tegen aar sprak, herkende zy hem plotseling, alsof zij uit een droom ontwaakte. Ja, antwoordde zy op hun vragen, ze wist, dat zij ge vallen was, en ze dacht ook wel, dat ze haar hoofd bezeerd had; maar zij vertelde hun niet, dat de oorzaak van haar val een hevige slag van de Abt was ge weest. De dokter vroeg daarop, wan neer haar verhoor plaats zou hebben, en toen Lord Marnell antwoordde: „Morgen", schudde hy zijn hoofd en zei, dat zy niet in staat zou zijn, om voor de Raad te verschijnen. „Och, laat u mij toch gaan!" zei Margery. „Ik wil het liever niet uitgesteld hebben. Morgen ben ik wel beter en Terwijl zy sprak, kreeg zij echter een flauwte, en de dokter wendde zich tot Lord Marnell cn zei: „Het onderzoek moet uitge steld worden. Ze is er niet toe in staat. Ik neem de verantwoor ding op mij." „Zou u dan niet zo vriendelijk willen zijn, dit tegen de Raad te zeggen; want naar mij willen zij niet horen." „Ik zal gaan, zodra mijn pa tiënt my niet meer nodig heeft", antwoordde de dokter, en daar Margery vrij spoedig bijkwam begaf dokter Simon zich meteen naar de Raad, belast met het on derzoek van gevangenen, die van ketterij beschuldigd waren, en deed de mededeling, dat de Staatsgevangene, Lady Marnell, ernstig ziek lag in haar cel en zeker de eerste weken nog niet voor de Raad zou kunnen ver schijnen. Arundel, dia voorzitter was, begon te lachen; maar de dok ter bleef aanhouden. „Wel", zei hy, de arme vrouw heeft de koorts; laat haar met rust. Hoe kan nu iemand, die ijlhoofdig is, uw vragen beant woorden over de leer en over ketterij?" De Raad, aangezet door Arur.- del, scheen eerst niet gezind, om het verzoek in te willigen; toen, tot verbazing van allen, die te genwoordig waren, Abt Bilson, de voornaamste getuige, opstond en het verzoek ondersteunde. Vol verbazing stond de Raad het daarop toe, want Arundel was zeer onder de indruk van Bilson, en deze had een bepaal de reden voor zijn gedrag, zoals weldra blijken zal. Het onderzoek werd dus uiige steld tot Februari, en Margery met rust gelaten, om de hevige koorts te boven te komen, die haar had aangegrepen. Lord Marnell en dokter Simon vroe gen daarom aan de Raad om toestemming, om Margery thuis te mogen verplegen, omdat de dokter van mening was, dat ze nooit genezen zou in de Tower. De Raad weigerde echter. Toen vroegen zij, of haar kamenier haar dan zou mogen verplegen; en haar ook beddelinnen en kus sens en wat nog meer door de dokter nodig geoordeeld mocht worden, verschaft zou mogen worden. De Raad willigde dit verzoek ih, na eerst te zamen overlegd te hebben, of het wenselijk was. Het maakte Alice Jordan heel gelukkig, toen zij van Lord Mar nell de opdracht kreeg, om haar mevrouw te gaan verplegen. Al les wat „Marnell Place" maar kon verschaffen en dokter Si mon niet uitdrukkelijk verbood, en dokter Simon was heel ge makkelijk over te halen, werd naar de witgekalkte cel in de Tower overgebracht. Alice werd echter zorgvuldig gefouilleerd telkens, als zij de Tower in- en uitging, om te zien of zij de gevangene misschien ook voorzag van boeken of schrijfgereedschap. Arme Margery! Die voorzorg was geheel nutteloos, want zij was op dat ogenblik even wei nig in staat tot schrijven, als wanneer zy het nooit geleerd zou hebben. Margery's ziekte duurde zelfs langer, dan dokter Simon ver wacht had. Op een donkere koude winteravond, toen het buiten sneeuwde, en een nacht lichtje op de tafel de kleine cel verlichtte, fluisterde Margery opeens: „Wie is daar?" „Ik, milady Alice Jordan. „Alice Jordan? Waar ben ik dan? Of heb ik het alles ge droomd? Is dit Lovell Tower?" Alice's stem beefde, terwijl ze zei: „Neen, milady." „Wat dan? O, ik weet het al. Het is de Tower van Londen en het einde nadert." (Wordt vervolgd.) waard gebleven costuums niet te verwelken achter glas, maar ze moeten gedragen worden. Op die manier kunnen wy zien hoe de mensen indertijd rondliepen en in welke kleren zij zich „lek ker" voelden. Welnu, dit kon menwaar nemen op de show in het Frans Hals-museum, waarby de heer Cruys Voorbergh een passende explicatie wist te geven. Er werd bovendien op het clave- cymbel gespeeld. Zo herleefde de 18e eeuw, het tijdperk van geest en gratie, en de 19e eeuw, die een ommekeer in de kleding te zien gaf. Men zag allerlei scha keringen. Zowel een morgen toiletje, gelijk het omstreeks 1780 gedragen werd aan het Friese stadhouderlijke hof tot eenvoudige plattelandskleding uit een periode, welke niet eens zo ver achter ons ligt. Deze show, en te zijner tyd ook het museum, brengt wel een paar technische moeilijkheden met zich, namelijk om de men sen te vinden, die nog in de kleren passen. Het mensdom is over het algemeen groter; de mannen zijn breder geschouderd, de vrouwen missen de slanke taille. Men mag hopen, dat het initia tief van de heer Cruys Voor bergh en van de Stichting spoe dig zal leiden tot het doel, dat zij beogen en waardoor wy dich ter bij het verleden worden ge bracht. Dr W. Huender Nederlands gezant in Adis-Abeba. Door de Ethiopische regering is goedkeuring verleend tot de be noeming van dr W. Huender, te voren gouverneur van Suriname, tot gezant te Adis-Abeba. Dr Huender is bereids aldaar gearri veerd. Behalve Ethiopië zal het res sort mede omvatten Eritrea, Zuid Arabië er. de drie Somali-landen. Deze benoeming is een nieuwe stap tot het aanhalen van de in 1925 geopende betrekkingen tus sen het keizerrijk Ethiopië en Nederland. Sinds 1948 heeft de keizer van Ethiopië een drietal Nederlanders als bijzonder adviseur in zijn dienst, nl. mr H. J. Spit, oud vice- president van de Raad van Indië, prof. mr Muller en mr Hens. zijde der Poolse Protestanten, die de strijd opnamen om het Poolse karakter, ook van de Kerk, te verdedigen. VERSCHILLENDE KERKEN. Na de eerste wereldoorlog werden honderdduizenden leden van de Lutherse, Gereformeerde en Verenigde kerken burgers van de herstelde Poolse repu bliek. Tengevolge van de ver delingen echter was de bouw en de organisatie van deze ker ken niet gelijkvormig. En zo wa ren er in het gebied, dat door Duitsland was geannexeerd en dat West-Polen omvatte (Groot- Polen, Oost-Pruisen en Opper- Silezië) drie evangelische ker ken, n.l. de Evangelische Unie Kerk, ihet haar Consistorie in Posen, bevattende de Luthera nen en Gereformeerden van West-Pruisen en Groot-Polen; de Evangelische Unie Kerk in het Poolse gebied van Opper- Silesië, met haar eigen bestuur in Katowice en de Oude Luther se Kerk, die de minste leden telt en slechts over weinig districten is verdeeld. In het gebied, dat vroeger on der Rusland was, n.l. Midden- en Oost-Polen, waren tevens drie evangelische organisaties. De eerste was de Evangelische Lutherse Kerk, met haar Con sistorie en opziener te Warschau. De Lutheranen van Cieszyn Si- lesië behoorden ook tot deze kerk. Zij omvatte het grootste aantal leden van alle protestant se kerken in Polen en was in talrijke gemeenten verdeeld. Voorts was er de Evangeliscli- Gereformeerde Kerk, met haar synode te Warschau en tenslotte het Evangelisch-Gereformeerde College (ook bekend als de Vilno Unie) met haar synode te Vilno. In Zuid-Oost-Polen (Galiciën) dat deel had uitgemaakt van de Habsburgse monarchie, was een Evangelische Kerk van de Augsburgse en Helvetische Be lijdenis, welke al de Luthera nen en Gereformeerden van dit gebied omvatte. EEN MILLIOEN PROTESTANTEN. In het jaar 1937 bedroeg het aantal Protestanten in Polen 830.000. Daar bij de inlijving van Cieszyn-Silesië, in 1938, de meerderheid van de inwoners van dit gebied leden waren van de Lutherse Kerk, kan worden geschat, dat bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog, ongeveer een millioen Protes tanten in Polen woonden. Hoewel in verhouding met de totale bevolking van Polen de Protestanten slechts een kleine minderheid uitmaakten, speelden zij toch een belang rijke rol in het Poolse econo mische en culturele leven. De grootste ijzer-, staal- en tex tielondernemingen waren net eigendom van Protestanten. Ook op het gebied van het on derwijs hadden de Poolse Pro testanten veel invloed. Zij richtten htm eigen scholen voor algemeen en bijzonder onder wijs op en gaven ook po litieke, culturele en sociale tijd schriften uit. Eveneens op het gebied van de liefdadigheid de den zij veel. Zij stichtten en on derhielden ziekenhuizen, hui zen voor ouden van dagen, in validen en geesteszieken. B. S. KORTE BERICHTEN By Selma In Alabama is een Dakota van de Amerikaans» luchtmacht neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. In hinderlaag opgestelde gewa pende mannen hebben een vracht auto met ongeveer 35 arbeiders, die op weg was naar een houtfa- briek te Savannah (Georgia), waar een arbeidsconflict heerst, beschoten. 17 negerarbeiders wer den gewond. De pas te New York benoemd» politiecommissaris Thomas Mur phy heeft zes inspecteurs terug gezet in de rang van commandant „om de organisatie der politi» doelmatiger te maken". Vier de zer Inspecteurs "hebben onmiddel lijk ontslag gevraagd. Engeland heeft de V.S. vergun ning verleend bij de Bahama- eilanden observatieposten in te stellen voor proeven met geleide projectielen. De Westduitse vakverenigings- bond heeft de beschuldiging geuit, dat de Duitse industrie de par tijen van „de middelklasse" in 1949 geld heeft gegeven om hun algemene verkiezingsactie te fi nancieren. De Tsjechoslowaakse president Gottwald heeft aan de universi teiten in Tsjechoslowakije en aan de hoge scholen met universitair» status 13 nieuwe rectoren be noemd. Tot nog toe werden d» rectoren elk jaar gekozen door de senaat van de universiteit. Overstromingen van de Senegal hebben de stad Rosso volledig vernield en men vreest voor het lot van Saint Louis, waar som mige wijken reeds onder water staan. Er zijn geen mensenlevens te betreuren, maar de materiël» schade beloopt 400 500 millioen franc. Een vliegtuig van de „North western Airlines" is bij Minnea polis neergestort. Er bevonden zich zes passagiers aan boord, van wie vyf zijn omgekomen. De zesd» werd zwaar gewond. (Ingez. mededeling, advert.) Wie pijn lijdt leeft maar half. HET LOO DSWEZEN IN VROEGER DAGEN. Het Loodswezen mag zich steeds in volle belangstelling verheu gen van Iedere Vllsslnger, niet alleen omdat by het beeld van de stad de loodsboten behoren en by het vertoeven op de boulevards een attractie apart bieden, vooral wanneer de scheepjes hun weg zoeken door de ruisende golven, doch ook omdat het Loodswezen nu reeds ongeveer anderhalve eeuw ln Vlissingen is gevestigd. Op 22 November 1802 werd te Vlissingen reeds een loodskamer gevestigd, teneinde de nodige loodsen te leveren voor het op en afvaren der Schelde. Deze loods kamer werd bestuurd volgens een reglement, uitgevaardigd door de commissie over het loodswezen, met zitting te Antwerpen en goedgekeurd door de Franse mi nister van Marine en Koloniën. Voorheen werden de steiger- schmtschippers meestal gebruikt om de schepen uit de haven en naar zee te loodsen, terwijl de binnenvallende schepen zich meestal van Blankenberghse vis sers bedienden om zich te doen binnenloodsen. Voortaan zouden te Vlissingen zes loodsen zijn om de schepen naar en uit zee te begeleiden. Twee loodsboten zouden bij voort during in dienst zyn, waarvan een steeds op zee zou blijven om de loodsen aan de binnenkomende schepen af te geven en de andere zou gereed liggen om ln zee te kunnen steken of de eerste op ge zette tijden af te lossen. Na de bevrijding van de Franse overheersing in 1814 ls het be stuur van het loodswezen bij het Rijk gebleven en in Vllssingen ge vestigd. Overgegaan werd tot de aanstelling van zes binnen- en vijf buitenloodsen. Verdrag met België. Met België werd gesloten het verdrag der 24 artikelen, waarin werd bepaald, dat het loods- en bakenwezen voortaan aan een ge meenschappelijk toezicht zou wor den onderworpen, welk toezicht door van beide regeringen aange wezen commissarissen zou worden uitgeoefend, terwijl in gezamen lijk overleg de gematigde loods- rechten zouden worden vastge steld, welke rechten voor de sche pen van alle natiën dezelfde zou den zijn. Voor de loodsdienst werden ge bruikt zeven kotters te Vlissingen en een rinkelaar te Antwerpen. De kantoren van het Neder lands Loodswezen waren geves tigd ln het gebouw, destijds ge sticht door de heer Lampsins op de Nieuwendijk en door het Rijk van een latere eigenaar aange kocht. Het Belgisch Loodswezen was gevestigd in een gehuurd huis ln de Beursstraat. De Belgen be schikten over 9 kotters en schoe ners. Om de loodsen op de rede van en aan boord te brengen beschik te men over sloepen. Minder een voudig en veel gevaarlijker dan tegenwoordig dus. GroeL Ter beveiliging der scheepvaart bij nacht werd geleidelijk aan overgegaan tot het plaatsen van oeverlichten en lichtschepen. Zo ontstonden de vuurtoren te West- kapelle, oeverlichten te Zoute- lande, Dishoek en Vlissingen, Nieuwesluis en tussen Vlissingen en Antwerpen een reeks van oeverlichten. In de loop der eeuwen groeide een machtige or ganisatie. Stoere zeelui verzorg den de veilige beloodsing der schepen en vestigden een inter nationale reputatie. Vele Vlissin- gers waren onder hen. Is het een wonder dat Vlissingen trots is op deze dienst? Rondom de ontslag-aanvrage van minister Schokking. In hoge legerkringen maakt men zich enigszins ongerust, indien het vinden van een opvolger voor mi nister Schokking op moeilijkheden van min of meer lange duur zou stuiten. Op 26 October a.s. zal n.l. te Washington de conferentie van ministers van defensie van het Atlantisch Pact worden gehouden. De onderwerpen, die daar aan da orde komen, worden van een der gelijke betekenis voor onze positie in het Atlantisch Pact geacht, dat men het van groot belang oor deelt, dat een minister van Oorlog en Marine ons land op die confe rentie vertegenwoordigt. BREIBOEK. Dezer dagen is het door de firma H. Bleuken te Enschede uitgegeven nieuwe Durable Brei- boek no. 9 verschenen. Het is een keurig uitgevoerd boe.cje met 80 fraaie modellen, waar voor de dames ongetwijfeld veel belangstelling zullen tonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2