OOST-DUITSLAND STEMDE: JA OF JA „Nederland heeft meer suiker nodig De heer R* Zuidema nam afscheid NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND \/rij en geheim" en de volle 100 procent Maar de waarheid komt men nooit te weten Mr H. L- s' Jacob volgt Schokking op Eerherstel voor P„ Dourleijn Kloefinge heeft nu een fraaie kleuterschool Massaal Zeeuws bezoeK aan Gent SNIPPER Dokters bijenkorf in Groningen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, TeL 2438, bi) geen gehoor 2970, £435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1689 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 16 OCT. 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J, S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.07 u., onder 17.43 u. Maan op 14.59 u., onder 21.45 u. Hoogwater op Dinsdag 17 Oct: Vlissingen: 5.38 u. 2.03 m., 18..U u. 2.00 m. Terneuzen: 6.10 u. 2.19 m., 18.40 u. 2.18 m. Wemeldlnge: 7.26 u. 1.70 m., 19.52 u. 1.74 m. Zierikzee: 7.06 u. 1.49 m„ 19.35 u. 1.54 m. Gisteren zjjn de bewoners van het door de Sassen bezette deel van Duitsland ter stembus getrokken, teneinde de Sowjets in staat te stellen een „definitieve regering" te vormen, die als staatsrech telijke basis moet dienen, om de verdere plannen, die Stalin's zonen met de Oost-Duitse republiek koesteren, mogeljjk te maken. Over de opkomst der kiezers, bet enige belangrijke eigenlijk bij deze hele farce, hoort men nimmer het ware, al wist het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. nog geen drie uur na het begin van de verkiezingen te melden, dat in 11 gemeenten van Branden burg 100 van de kiezens hun stem badden uitgebracht!... Het is nu eenmaal „Ja" of „ja" achter het IJzeren Gordijn, zodat het geen wonder is, dat een re cord aantal stemmen voor de re gering wordt uitgebracht. De West-Duitse leiders hebben de bevolking aangeraden openlijk te stemmen en geen gebruik te maken van de stemhokjes. Ook de „Strijdgroep tegen de onmense lijkheid", de verzetsgroep in Oost- Duitsland heeft gewaarschuwd, dat deze hokjes „vallen" zijn. „De Veiligheidspolitie zal ieder die er gebruik van maakt noteren en het gaat niet aan Uw leven te wagen in een nutteloze demonstratie", aldus werd gewaarschuwd. Ook de Westelijke radiostations waarschuwden de Oostduitsers herhaaldelijk. Zo begon het. Voorafgegaan door fanfares van de „Vrije Duitse Jeugd" mar cheerden de inwoners van de Sow- jetsector naar de stembussen. Zij die niet door het klaroengeschal en de leuzen bulkende luidspre kers gewekt werden, werden door „de verantwoordelijken des hui zes" en aanhangers van het Na tionaal Front aangemaand ter stemming te gaan. Iedere kiezer ontving een stem biljet met de eenheidsüjst. Hem werd gevraagfd of hij openlijk of in het geheim wenste te stem men, waarna zijn naam op de kie zerslijst aangestreept werd. Vol gens een ooggetuige stemden bijna alle kiezers openlijk. Er werden geen potloden of enveloppen ver strekt, naar men zegt om te voorkomen, dat er anti-commu nistische slagzinnen in de stem bussen zouden komen. Er waren kiezers, die billetten kregen met hun naam op. Er zal dus wel weinig gekomen zijn van de Westelijke motto's om niet te gaan stemmen. Motto's als: „Gehst du zur Wahl, mit stram- men Schritt, dann denk' an Uhrl, Uhrl, Frau komm' mit". De uit slag van de stemming zal waar schijnlijk pas op 21 October be kend worden gemaakt. In West Berlijn. In het Olympisch stadion te West Berlijn hield gisteren de „vrije arbeidersbeweging in West Duitsland" een massavergadering ter gelegenheid van de grote In dustrietentoonstelling te Berlijn. Deze bijeenkomst werd o.m. bijge woond door P. Tjeerdsma van het C.N.V. en door de heren Boersma (K.A.B.) en Koppens (N.V.V.). DE ONTMOETING TRUMAN-MAC ARTHUR. Truman heeft MacArthur op het eiland Wake in de Stille Oceaan ontmoet en is inmiddels weer teruggekeerd in Honoloeloe, vanwaar hij vandaag naar Washington zal reizen. Over de besprekingen, die bin nen twee uur waren afgelopen is weinig nieuws bekend. Bij zijn vertrek zei de president dat de bespreking hoogst bevredi gend was geweest. Zij betrof in hoofdzaak Korea, het vredesver drag met Japan en de wijze waar op de V.S. konden helpen bij het handhaven van de vrede en veilig heid in het Stille-Oceaangebied. HET BESTUUR OVER NOORD-KOREA De regering van dr Syngman Rhee heeft een beperking van haar gezag tot het gebied ten zui den van de 38ste breedtegraad verworpen, zo wordt uit Seoel ge meld. Mr H. L. s' Jacob, wiens be noeming tot minister van Oorlog en van Marine thans met zeker heid te verwachten is, zal heden ochtend door H. M. de Koningin in het Paleis Noordeinde worden beëdigd, nadat de aftredende mi nister, mr Schokking, in af- scheids-audlëntie zal zjjn ontvan gen. Morgen zai de portefeuille- overdracht geschieden. Mr s' Jacob is de tweede zoon van de oud-Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht en is 5 April 1906 te Driebergen ge boren. Van 1939 tot 1942, was hij burgemeester van Valburg (Gel derland). Hij werd door de Duit sers gearresteerd, doch keerde na de bevrijding als burgemeester naar Valburg terug. Sedert 1945 treedt mr 's Jacob op l als secre taris-generaal van hef Departe ment van Financiën. Destijds trad hjj op als tijdelijk vertegenwoor diger van de minister van finan ciën te Djakarta. In 1949 be kleedde hij de functie van gede legeerde van de Kroon in Indo nesië. Mr s' Jacob is voorzitter Na vijf jaar de Militaire Willemsorde. By K.B. is benoemd tot Ridder 4e klasse in de Militaire Willems orde de sergeant-vliegtuigsehutter van de Kon. Marine, P. Dourleijn. Hiermede is, na vijf jaar, open lijk eerherstel verleend aan een man die ten koste van vele be proevingen onafgebroken heeft gevochten voor de vaderlandse zaak. De geschiedenis is bekend. Men weet hoe Dourleijn in 1941 met levensgevaar in een niet zee- Waardig schip naar Engeland vluchtte. In 1943 werd hij gedropd als geheim agent bij Ermelo om al spoedig het slachtoffer te wor den van Schreieders England Spiel. Met levensgevaar wist hij in 1943 te ontsnappen uit de Gestapo gevangenis te Haaren (N.-B.) sa men met de eveneens gevangen geheim agent J. B. lebbink. Hij bereikte Engeland met zeer veel moeite. Toen hij de geheime geallieerde diensten wilde waarschuwen voor het afschuwelijk E-Spiel kwam hij niet aan bod. Onder de vreselijke beschuldiging voor de Duitsers te Generaal Kruis nam afscheid van vrijwilligers Generaal Kruis heeft Zaterdag op het excercitieterrein van de nieuwe Alexander kazerne te Den Haag afscheid genomen van de 600 vrijwilligers voor Korea. „Wij zullen trots op U zijn", be sloot de generaal zijn rede. De vrijwilligers gaan nu met een week verlof naar huis. Dinsdag 24 October wordt hun de UNO-vlag aangeboden en waarschijnlijk zul len zij dan op 26 October met de „Zuiderkruis" vertrekken. Vredige dieven en rechercheurs op sokken. Inbraak in Vredespaleis. „Er is onraad in het paleis". Deze mededeling van de portier van het Vredespaleis alarmeerde Zaterdagnacht de Haagse politie. Vier rechercheurs, vermoedend, dat de brandkast van het inter nationaal gerechtshof, het slacht offer wel zou zijn, slopen op kou sevoeten naar de tweede verdie ping en betrapten vier vredige vrienden, die juist bezig waren de brandkast te forceren. Zij werden gegrepen. Het bleken drie oude bekenden te zijn en een nieuweling in het vak, een gewe zen bode, die als gids had gediend. NIEUWE AANVAL OP ZUID-MOLUKKEN. Uit Zuid-Molukken wordt ge meld, dat de Republiek Indonesia nieuwe landingen voorbereidt. Ver sterkingen van meer dan vijf ba taljons zijn onderweg. Onder de bataljons bevindt zich een pant- seresiradron en een batterij ar tillerie. spionneren werd hjj in de gevan genis geworpen. Hij kwam weer vrij, na zware geestelijke beproe ving en werd toen als korporaal vliegtuigschutter (dus verlaagd in rang!) bij het 320ste spuadron geplaatst. Hier nam hij van eind 1944 tot medio 1945 deel aan ope raties tegen doelen in het door Duitsers bezette gebied, wetend, dat hem als ontvlucht geallieerd agent de dood wachtte als hij de Duitsers in handen mocht val len. van enige staatscommissies en commissaris van de Nederlandse Spoorwegen. Franse versterkingen naar Indo-China. Van de zijde der Franse rege ring is medegedeeld, dat verster kingen uit Madagascar en Noord- Afrika op weg zijn naar Indo- China. Het betreft hier pas een eerste contingent van wat in to taal aan versterkingen nodig wordt geacht Het aantal manschappen, dat zich thans in Indo-China bevindt bedraagt ongeveer 150.000. De Franse hoofdmacht, die het fort Thatkhe aan de Chinees- Indochinese grens veriaten heeft, is thans al strijdend teruggevallen op Natsjam, ongeveer 48 km. zuidwaarts. 17 DODEN BIJ OEFENING „EMPEROR". Bj de oefening „Emperor" zijn 17 personen omgekomen. Bij een botsing van twee „Welling tons" werden acht bemannings leden gedood en twee ernstig ge wond. Eén piloot kwam om bij een botsing tussen twee Britse straal jagers en zes bemanningsleden vonden de dood bij een botsing tussen een Britse bommenwerper en een Belgische jager. De jager stortte in zee en de twee inzitten den zijn niet meer gevonden. Men heeft het zoeken' opgege ven. LET OP UW OUDE MUNTEN! Op 15 November a.s. eindigt de termijn voor inwisseling van de zilveren en zinken kwartjes en de nikkelen en zinken stuivers. „Alle wensen practisch vervuld". De burgemeester van Kloetinge, mr H. V. Schimmelpenninck v. d. Oyen, heeft Zaterdag het geheel vernieuwde gebouw der gemeen telijke kleuterschool geopend. De openingsplechtigheid werd o.a. bij gewoond door het lid van G.S. de heer A. Schout, de inspectrice voor het Kleuteronderwijs in Zee land, mej. Glas, de wethouders en de raadsleden, de architect, J. A. de Bruijne, de directeur van de Ambachtsschool te Goes, de heer C. J. Buurman, alsmede de beide aannemers Oele en Dekker. In zijn rede zei de burgemees ter, dat het grote aantal kleuters de vernieuwing dringend nodig maakte. Hij noemde de betekenis van de school zeer groot en wens te de directrice mej. Vos en haar beid. helpsters veel geluk. Mej. Glas, die vervolgens het woord voerde, wenste de gemeen te geluk met deze school, waarin practisch alle wensen, die leven op het gebied van het kleuteron derwijs, zijn vervuld. Ook da heer A. Schout, die na mens het prov. bestuur een geluk wens aanbood, prees de gemeente gelukkig dat ze het kind, dat in de oorlog zoveel moest ontberen, thans kan geven waar het recht op heeft. Vervolgens spraken de school arts dr A. Looyen, Freule Schim- melperminck v. d. Oye, namens de commissie van toezicht waarna mevr. v. Liere, namens de ouders enkele in glas gevatte platen ten geschenke aanbood. Tenslotte spraken nog het hoofd der ge meentelijke lagere school, de heer de Bruin en wethouder Straub. De directrice mej. Vos die zich in haar woorden uiterst dankbaar toonde voor de vernieuwing, deel de mede, dat het schooltje van daag zou worden geopend. Na deze officiële plechtigheid was er gelegenheid het gebouw te bezich tigen. Prach ige inrichting. Het vernieuwde gebouw is aesthetisch volkomen verant woord en er zijn, getuige het in terieur, kosten noch moeite ge spaard, ook wat betreft de hy giëne. De hal is vernieuwd evenals het lokaal aan de rechterzijde. Aan de linkerzijde van de hal bevindt zich thans een ruim en zonnig lokaal, waar vroeger enkele kleine hok jes waren. Door do Ambachts school zijn tafeltjes gemaakt en worden nog stoeltjes gemaakt, zo als ze alleen maar in een kleuter school thuis horen, stofvrij en- solide. Achter de hal is een geheel .lieuw speellokaal gebouwd, in glas en staal met een prachtige rubber vloer en als novum, een plafond dat volkomen geluiddem pend is. Naast het speellokaal be vindt zich een afgesloten betegel de ruimte met klimrek, terwijl onder een afdak nog enkele aar dige en solide speelinstrumenten, vnl. van touw zijn opgehangen. Op de weide achter de lagere school zal voorts nog een zandbak ge bouwd worden. Ir RIETBERG (OP ONTWIKKELINGSDAG): Jarenlange trouwe arbeid vond erkenning Sfeervolle receptie in Hotel „De Korenbeurs" Zaterdagmiddag heeft het Zeeuwsch Dagblad afscheid genomen van zjjn hoofdredacteur, de heer R. Zuidema. In de „Korenbeurs" te Goes was een Intieme samenkomst belegd, die werd bjjgewoond door leden van het bestuur der Stichting „Zeeuwsch Dagblad" door vaste medewerkers en personeel van de courant, door collegae-jour- nalisten en door enkele persoonlijke vrienden. Het gemeentebe stuur van Goes was vertegenwoordigd door de wethouders, de heren J. J. van Melle, A. Buys en J. H. Roose en door de gemeente secretaris, de heer B. Burger. De lange rij van toespraken, die tot de scheidende hoofdredacteur en zijn echtgenote werden gericht, werd geopend door de heer J. Laport, de voorzitter der Stich ting. Deze herinnerde er aan hoe vorig jaar het 45-jarig jubileum en de 70ste verjaardag van de heer Zuidema tegelijk herdacht werden. Nog maar enkelen wisten toen, dat de hoofdredacteur het voornemen had in de loop van dit jaar af te treden, maar nu was dan toch de dag van afscheid ge komen. Een afscheid, waarbij ve len het zich tot een voorrecht re kenden hun belangstelling te tonen, terwijl verschillende ande ren, -die verhinderd waren toch nog schriftelijk van hun mede leven blijk hadden gegeven, o.a. de heren G. Hoek, programma leider van de N.C.R.V., mr J. A. H, J. S. Bruins Slot, hoofdredac teur van „Trouw", E. van Ruller, hoofdredacteur van de Nwe Prov. Groninger Courant en N. C. Kar- hof, rayonredacteur van het R.K. dagblad „De Stem". Spr. prees de heer Zuidema ge lukkig, die zovele jaren lang zo velen leiding had mogen geven door zfjn artikelen. „Een welver sneden pen stond U daarbij ten dienste, aldus spr., zodat wij dan ook dankbaar waren, dat U nog na Uw 65ste jaar de leiding van het Zeeuwsch Dagblad op U wilde nemen en het blad veilig door alle moeilijkheden hebt heengeloodst. De steun, die U daarbij van Uw vrouw hebt mogen ontvangen kwam al mede ons blad ten goede, zodat Wjj ook haar erkentelijk zqn „Een definitief afscheid is dit overigens niet, want het Stich tingsbestuur heeft besloten U te benoemen tot vaste medewerker". Uiteindelijk gaf spreker uiting aan de hoop, dat de heer Zuidema en zijn echtgenote nog vele geluk kige jaren geschonken mochten worden en eenmaal, bij het laatste afscheid, God hem tot Zich mocht nemen. Ds J. S. Hartjes van Vlissingen, vaste medewerker en bestuurslid der Stichting was de volgende spreker. Hij toonde zich speciaal verheugd als Ned. Hervormd pre dikant te kunnen getuigen, dat de heer Zuidema bewezen had, dat er samenwerking kon bestaan tus sen de kerkelijk en politiek zo verdeelde Prot. Chr. groepen. Bovenal prees spr. de heer Zuide ma als een man, die zijn hart in zijn werk legde. Dr K. Huizenga, eveneens uit de kring der vaste medewerkers, sprak een persoonlijk woord en herinnerde aan de moedige hou ding van de hoofdredacteur in de bezettingtijd. De vaste medewerker, de heer H. Jansen van Meliskerke, ver telde hoe hij en de heer Zuidema in hun Leidse tijd dikwijls tegen over elkaar hadden gestaan, als resp. S.G.P.- en A.R.-man en roemde daarom temeer de harte lijke samenwerking, die onder lei ding van de heer Zuidema in het Zeeuwsch Dagblad tot stand was gebracht. De heer J. J. van Meile, wet houder der gemeente Goes sprak over de arbeid van de heer Zui dema als gemeentebestuurslid en prees de burgerzin van het echt paar Zuidema, dat in deze tijd van woningnood meer dan eens zijn huis had opengesteld voor mensen, die geen woning hadden. Namens de redactie sprak ver volgens de heer J. J. Tevel, die schetste, hoe de generatie ver scholen in de redactie steeds was overbrugd, doordat de heer Zuidema aan allen het ene grote doel voor ogen wist te houden. De wnd.-hoofdredacteur, de heer C. Groen, beloofde de heer Zuidema, dat hij het werk in de zelfde christelijk-nationale geest zou voortzetten. Als directeur van de N.V. Oosterbaan Le Cointre sprak de heer J. H. Smit, die een beeld gaf van de samenwerking tussen de redactionele en de technische zijde van het dagbladbedrijf. Uit het feit, dat men elkaar bijna steeds stilzwijgend had verstaan concludeerde hij, dat de heer Zui dema voor zijn taak berekend was gebleken. De directeur van het Zeeuwsch Dagblad, de heer Jacq de Smit, bracht in herinnering, hoe de heer Zuidema prompt na de bevrijding was begonnen te ijveren voor de oprichting van een christelijk pro vinciaal dagblad en hoe hij steeds op krachtige wijze leiding had ge geven. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer G. Ballintijn, namens het bestuur van de fede ratie van journalisten-verenigin gen en als hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwsche Crt., door mr W. F. E. baron van der Feltz, die ver- klaarde veel kracht geput te heb ben uit de dappere artikelen van de heer Zuidema in „De Zeeuw" en door de heer F. G. C. Rothui zen namens de persoonlijke vrien denkring van de hoofdredacteur. In zijn antwoord dankte de heer Zuidema de sprekers een voor een voor hun vriendelijke woorden Hij merkte op, dat zich sedert de jaren, dat hij zijn journalistieke loopbaan begon ontzaglijke maat schappelijke en politieke verande ringen hadden voltrokken. Vroe ger waren de verhoudingen veel scherper. Zo verscheen eens een wagen met S.D.A.P.-ers voor zijn huis, die daar op luidruchtige wij ze hun leuzen ten gehore brach ten. De heer Zuidema meende toen niet beter te kunnen doen dan met een vriendelijke buiging voor de „ovatie" te danken. Tegenover de scherpe verhou dingen toen staat echter de veel HOE VERGROTEN WIJ HET AREAAL Nu de „suiker-campagne" opnieuw een aanvang heeft genomen en de millioenen kilo's bleten tot bergen worden opgestapeld was het eens Interessant te vernemen, hoe het met de huidige aspec ten in de suikerbietenteelt is gesteld. Het was dan ook verwon derlijk, dat slechts weinig leden van de Zeeuwsche Agrarische Raad, welke Zaterdag een bntwlkkellngsdag te Goes heeft gehouden, be langstelling toonden voor wat de heer lr. H. Rietberg, directeur van het Instituut voor Rationele suikerproductie te Bergen op Zoom in de ochtendvergadering over dit onderwerp wist te ver tellen. Voor de middagbijeenkomst, waaraan ook de leden van de Zeenwse afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen deelnamen bestond meer belangstelling. Hierin sprak de heer G. H. L. Schou ten uit Rotterdam over „Jeugdvraagstukken ln onze tijd". Een film getiteld „Farreblque" over het plattelandsleven ln Frankrijk vorm de het sluitstuk van deze welgeslaagde dag. liggen voor de besturen, die alles gaan doen en op een dictatoriaal stelsel gaan lijken. Het vormen van praatgroepen achtte hij van veel Delang, alsmede het deelne men aan het Volkshogeschool- werk. De Jongeren moeten per- Wat de maasajeugd aangaat, zeide de heer Schouten, dat het jeugdwerk teveel op de stad ge richt 1* en te weinig op het plat teland, waar de jeugd ook niet meer zo warm loopt voor bepaalde problemen. Het platteland moet meewerken om het vraagstuk van de massajeugd op te lossen, zei spr. en hij brak een lans voor het vormen van zgn. jeugdraden, die initiatieven kunnen nemen. Na de korte bespreking op dit onder werp dankte de heer Js. Cevaal, voozitter van de L.J.G., de lieer Schouten voor zijn lezing en werd de film „Farrebique" vertoond. De geslaagde ontwikkelingsdag werd met een kort woord van de heer W. de Buck, voorzitter van de Ver. van Oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes, gesloten. Jeugdvraagstukken werden besproken De ochtendbijeenkomst werd geopend door de heer C. Burger, die een beroep op de aanwezigen deed, de na de oorlog verdwenen eenheid, weer na te streven. Ir Rietberg, die vervolgens het woord verkreeg, schetste op in teressante wijze, welk een enorme vlucht de teelt van suikerbieten heeft genomen sinds 200 jaar ge leden In 1747 de Berlljner chemi cus Marggraf aantoonde, dat men suiker kan bereiden uit de beet wortel. Het wegvallen van de riet- suikerproductie noopt tot grotere Inspanning, en al is de productie van 4 tot 17 gestegen, Ne derland heeft toch nog een groot tekort aan suiker. Het bieten areaal dat thans 69.000 ha. omvat zou gevoegelijk met nog 10.000 ha. kunnen worden uitgebreid. Of dit echter landbouwkundig verant woord is, moet nog bekeken wor.- den. Spreker noemde voorts het bietenaaltje en de vergeiingsziek- te. De enige mogelijkheid tot uit breiding van het areaal zou vruehtwisseling zijn. Het is alleen de vraag of men met de fabrieks- capaciteit niet in het gedrang komt. Voorts wees hij nog op de proe ven, welke momenteel genomen worden door verdubbeling van de genen, waarmede men hij acht te die voor het zuidwesten des lands mogelijk grotere bieten kan kweken. Het enige waar echter op korte termijn perspectief in zit is een verbeterde grondbewerking, het gebruik van zgn. éénkiemig gepo lijst zaad en natuurlijk doelmatige bestrijding van het bietenaaltje. Dan pas zal men kunnen beslui ten tot uitbreiding van de fabrie ken. Op deze lezing volgde een drukke discussie, waaruit wel bleek hoezeer de Zeeuwse land- houwer bij de bietenverbouw is geïnteresseerd. De middagbjjeenkomst. De middagbijeenkomst werd geopend door de wnd. presidente van de Zeeuwse afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. C. Kooyman van St. Annaland. De heer G. H. L. Schouten be sprak vervolgens in zijn inleiding de verenigingsmoeheid en het pro bleem van de massajeugd. De be langstelling voor het verenigings leven is bij de jonge generatie ver te zoeken. De jongeren willen nog wel vaak een vereniging finan cieel steunen, maar deelnemen aan het verenigingsleven doen ze niet. Spr. zag hier vooral een taak Strijd in de binnenkamer van defensie. Voorlopig verslag Eerste Kamer over oorlogsbegroting. In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begro tingen van Oorlog en Marine voor 1950 wordt van verschei dene zijden ernstige critiek uit geoefend op het kabinet in zijn geheel, dat het Gorea-conflict heeft nodig gehad Dm een juis ter inzicht te verwerven. De strijd binnen het kabinet over de kwestie of het totala bedrag 850 millioen of een milliard moest bedragen, heeft evenveel maanden geduurd als de behan deling van de begroting is ver traagd. Als een rode draad loopt door de defensienota het streven om er op belangrijke punten zo goedkoop mogelijk af te komen. Dit blijkt als men tussen de regels weet door te lezen telkens een gevolg te zijn van kabinetsopvattingen en -beslis singen, waarbij de minister van Oorlog en zijn staatssecretaris sen zich slechts ongaarne neer legden. Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voormalige minister president Mohammed Hatta tot vice-president van de republiek gekozen. De Plattelandsvrouwen vergaderden 's ochtends De afd Zeeland ven de Bond van Plattelandsvrouwen hield Za terdagochtend haar provinciale najaarsvergadering. Wegens af wezigheid van mevr. Kostense Kraak sprak de wnd presidente, mevr. C. Kooyman uit St. Anna land een openingswoord. Zij deel de mede, dat mevr. DorstVos opnieuw voor 3 jaar het dagelijks bestuur van advies zal dienen en bood haar, na een dankwoord voor hetgeen zij reeds voor de bond heeft gedaan, een geschenk aan. Tot afgevaardigde naar de aig. najaarsvergadering te Utrecht werd gekozen mevr. Luteyn van Cruyningen te Schoondijke, als plaatsvervangster mevr. Kugel uit Poortvliet. In het provinciaal bestuur werden de dames van de afd. Koudekerke, Noord-Beveland en Schouwen herkozen. Van de afd. Duiveland werd in de plaats van mevr. KoopmanKlompe, wegens haar benoeming als vaste penningmeesteresse gekozen, mevr. Gaandersev. d. Bijl te Nieuwerkerk. Tot lid van de Kascommissie werd in de plaats van mevr. F. BurgerFelius te Wemeldinge benoemd, mevr. van Cruyningen te Oostburg. Hierna volgde een bespreking van het winterprogramrpa, zoals dat reeds in de afdelingen is ge schied. Tenslotte heeft mevr. DorstVos nog een kleine toe lichting gegeven op de te houden kiedingtentoonstelling, die, zoals bekend, smaakverbetering t .o.v, de kleding beoogt. RINGRIJDERIJ EEN SUCCES. Ruim 750 passagiers scheepten zich Zaterdagmorgen in alle vroegte in op de Ferryboot die hen naar Gent zou voeren waar een riugrjjdersfestjjn werd ver toond, zoals de Belgen dit nog nimmer hebben beleefd. Na een voorspoedige vaart al raakte de Koningin Juliana bij Selzaete een uurtje aan de grond kon omstreeks half elf te Gent gedebarkeerd worden. Met extra trams werden de Middelburgse en Vlissingse H.B.S.-scholieren naar de tentoonstelling vervoerd, waar inmiddels ook verscheidene tou ringcars uit Zeeland waren gear riveerd. De leerlingen van de Rijkskweekschool zongen o.l.v. directeur Schijve in de Grote hal het Wilhelmus, het Zeeuwse volkslied en Klokke Roeland, waarna zij door de heer Lijnzaad werden toegesproken. Om half één reden de ringrijders, in boe- rencostuum gekleed en met de oranjesjerp om, op hun paarden, voorafgegaan door de Gentse ruiters, naar de hallen. En hier hebben de Zeeuwen onder grote belangstelling elkaar bekampt en gaven de Oostvlaamse boeren- jeugdbondruiters fraaie nummers hogeschoolrijden. Een daverend applaus leverde hun pyramide in draf op. De Zeeuwse Harmonie uit Terneuzen blies tussendoor een vrolijk nummertje. Na afloop reikte de heer P. Adriaanse, namens de ringrijders, een legpenning uit aan de geeste lijke adviseur van de B.J.B., de heer F. W. de Mey, waarna hij de gouverneur van Oost-Vlaanderen een vaatje oesters overhandigde en diens echtgenote een Zeeuws profetenbrood. De uitslag. De uitslag van de ringrijderij luidde: 1. C. A. Polderdijk, Nw en St. Joosland 12 ringen; 2. D. Vos, Grijpskerke 9 r.; 3. C. Kooman, Oostkapelle 9 r.; 4. J. Poppe, Oostkapelle 8 r.; 5. J. P. Louwer- se Jzn, Serooskerke 8 r.; 6. P. Lampert, Biggekerke 7 r.; 7. D. Stroo, Zoutelande 7 r.; 8. Abr. Rooze, Oostkapelle; 9. W. C. Al- laart, Serooskerke; 10. P. Lou- werse Hzn, Vrouwenpolder; 11. L, A. Roelse, Westkapelle; 12. P. Dingemanse, Zoutelande; 13. W, Duvekot, Vrouwenpolder; 14. G. Huijssoon, Serooskerke; 15. S. A. Wijckhuis, Oostkapelle; 16. P, Florisse, Souburg. De meeste volgringen werden gestoken door C. A. Polderdijk (7) en door J. Poppe (5). De pol- lepel werd gewonnen door C. Koo man. De voor de winnaar beschik baar gestelde beker alsmede een gouden medaille werd uitgereikt door de gouverneur van Oost- Vlaanderen De heer D. Vos ontving een zil veren medaille, de heer C. Koo man en J. Poppe een bronzen me daille. De prijs van het lid van Ged. Staten de heer Lockefeer was voor J. P. Louwerse, terwijl de prijs, die beschikbaar was gesteld door de Ned. Consul in Gent, de heer Hamerlinck, aan P. Lampert kwam. De heer D. Stroo tenslotte won de prijs van de Vlaamse Ge- deputeerden en de heer Abr. Roo ze kreeg de prijs van jhr mr. Schorer. Woorden van dank voor het welslagen van deze ringrijde rij werden gesproken door de heer de Wilde als Gedeputeerde van Oost Vlaanderen, terwijl de heer G. Lijnzaad dank bracht aan de Zeeuwse en Vlaamse ruiters en aan de Harmonie uit Terneuzen. ingewikkelder toestand thans. Spr. verklaarde dan ook de taak van de jonge journalisten niet te benijden en wenste hun een diep inzicht toe. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot zijn echtgenote van wie hij steeds zoveel steun had mogen vinden. Tenslotte gaf de heer Zuidema getuigenis van zijn innige dank baarheid aan God, voor de vele zegeningen tijdens zijn loopbaan ondervonden. Hiermede was deze intieme, sfeervolle receptie, waarin zoveel oprechte dankbaarheid voor het werk van onze hoofdredacteur ge durende zovele jaren tot uiting kwam, beëindigd. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van de Avondzang. Vijf gezinnen werden dakloos toen Zaterdagavond in Geleen ze ven noodwoningen in vlammen opgingen. Huisraad en inventaris ging verloren. Twee woningen stonden toevallig leeg. Prins Bernhard maakt het goed. Zijn terugkeer uit het ziekenhuis naar Paleis Soestdijk wordt tegen het midden dezer week verwacht. Bij een aanvaring op het IJssel- meer tussen de „Stad Zwolle" van Rederij Koppens en het m.s. „Olie vos" uit Rotterdam is de stuur man van de „Stad Zwolle", S. de Jong uit Amsterdam ernstig ge wond geraakt. Er worden ge luidsopnamen gemaakt van Chur chill, die zelf zijn memoires ver telt, voorlezend uit reeds ver schenen werk. Zeven personen werden gedood toen zij meereden op een auto met 15 ton venster glas en deze bij Brunswijk in Duitsland slipte en van een hel ling kantelde. De 59-jarige Amerikaanse textielfabrikant, die vrijwel al zijn beenderen brak bij een vliegtuigongeval in Zwitser land in 1946 is thans herstellende van zijn 32ste operatie. Met de 33ste hoopt men in Januari a.s. deze „Cyclus" te voltooien. De Duitse Volkswagen zal m.i.v. he den goedkoper worden. Dr Gustav Heinemann de afgetreden West-Duitse minister van Binnen landse Zaken heeft een beroep ge daan op de West-Duitsers zich tegen remilitarisatie te verzetten. Zeven leden van de Poolse on dergrondse zijn Zaterdag ter dood veroordeeld te Warschau. Binnenkort zullen te Groningen de werkzaamheden beginnen voor de bouw van een groot en modern flatgebouw; een flatgebouw, dat een bijzondere bestemming zal krijgen en daardoor geheel nieuw voor ons land is. Men zal n.l. da dokters en specialisten concentre ren in een groot gebouw en daar door voorzien in een grote behoef te aan het tekort aan ruime wo ningen voor deze groep medici. Op initiatief van een Gronings aan nemersbedrijf en een ijzerhandel heeft men plannen ontworpen voor een groot flatgebouw, dat gebouwd zal worden aan de Ubbo Emmiussingel en plaats zal bieden aan twaalf specialisten, die daar zowel woon- als praktijkruimte zullen krijgen. De Israëlische regering heeft haar ontslag aangeboden. Sluis heeft nieuwe brandweer- kazere. In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft Zaterdag burge meester P. F. van Hootegem de nieuwe brandweerkazerne te Sluis officieel geopend. Het ge bouw is een sieraad voor de ge meente. Ter gelegenheid van deze opening werden er brandweerwed strijden gehouden voor ploegen uit W.-Zeeuwsch Vlaanderen. Zuidzande behaalde hier de le prijs, Groede de 2e prijs, Sluis da 3e en Biervliet de 4e prijs. De prijzen werden door de burge meester uitgereikt. DE BILT ZEGT: Enige regen. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke veranderlijke wind en iets lagere middagtem- peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1