Nederland moet meer produceren of minder consumeren Zie Zeeland" is een groot succes NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND A^cAeid. Minister van den Brink tot journalisten Belastingverlaging zou inflatoir werken Het mag niet bij één keer blijven Berichten over mishandeling van gobelins onjuist Jonge dichters stelden zich voor SNIPPER Moeilijkheden voor Amerika-reizigers Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2433 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel, 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1688 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 14 OCT. 1950 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.04 u., onder 17.47 u. Maan op 12.56 u., onder 19.26 u. Hoogwater op Zondag 15 Oct.: Vlissingen: 3.58 u. 2.39 m., 16.15 u. 2.39 m. Terneuzen: 4.31 u. 2.54 m., 16.47 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.98 m., 18.08 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.74 m., 17.53 u. 1.74 m. Alles heeft zijn bestemde tijd, zegt de Prediker en alle voornemen onder de zon heeft zijn bestemde tijd. Er is een tijd om te komen en een tijd om te gaan. En zo is dan nu voor mij de tijd gekomen om mijn journalis tieke arbeid neer te leggen. Zie ik terug op de jaren van arbeid, dan heb ik alle reden om te danken voor de ontvan gen voorrechten. Te danken al lereerst, omdat God mij in staat stelde steeds met opgewektheid mijn arbeid te verrichten; en te danken ook daarvoor, dat er bij alle teleurstelling die het deel is van hen die aan de christe lijke pers arbeiden, toch ook zo heel veel was dat tot blijdschap Stemde. Over gebrek aan waardering hel) ik niet te klagen gehad. Al ontbrak de critiek niet, als regel broederlijke en op bouwende critiek daarnaast mocht ik ook treffende blijken van waardering ontvangen, die mij het bewijs leverden, dat al wordt de christelijke pers soms stiefmoederlijk behandeld, er toch ook zeer velen zijn, die de betekenis en de noodzakelijkheid van deze pers ten volle verstaan. Werkte de koude onaandoen lijkheid van velen vaak depri merend, die hartelijke waarde ring heeft mij meermalen ver kwikt en beschaamd. Ja, ook beschaamd. Want ook deze arbeid was gebrekkig; ook dit mooie werk werd door de zonde bezoedeld. Een schone taak is het te mo gen arbeiden aan de christelijke pers. Welk-een voorrecht, dag aan dag tot duizenden lezers te mo gen spreken, voorlichting te mc gen geven, te mogen propageren de beginselen die geput zijn uit het Woord van God. Maar bij het zien van al dl voorrechten wordt het te meer duidelijk hoe gebrekkig het werk was, hoeveel hout, hooi en stoppelen, bestemd om te ver gaan, er bij deze arbeid is ge weest. Thans, gekomen aan het einde van mijn taak als hoofd redacteur van het „Zeeuwsch Dagblad", is het mij een behoefte mijn hartelijke dank uit te spre ken voor 't vertrouwen door be stuur en leden van de Stichting waarvan dit blad uitgaat in mij gesteld en voor de steun en de medewerking, die ik van hunne zijde steeds mocht ontvangen. Moge God hun arbeid in het be lang van dit blad zegenen en hen {;even de vervulling van hun dealen ten opzichte van de christelijke pers. Niet minder dankbaar ben ik voor de harte lijke medewerking van het ove rige redactie-personeel en van de vaste medewerkers die het hunne deden om mijn taak te vergemakkelijken. Tk zou niet eerlijk zijn, wanneer -1 ik in dit afscheidswoord ver zweeg, dat er naast de velen die door woord en daad van hun hartelijke sympathie blijk gaven, ook nog zeer velen zijn, die geen oog blijken te hebben voor de betekenis van de christelijke pers en die daardoor oorzaak zijn dat het „Zeeuwsch Dagblad" niet zo zijn vleugelen kan uit slaan als in een provincie als Zeeland verwacht mocht wor den. Ons blad zou in deze omge ving een eerste plaats kunnen innemen en een onberekenbare Invloed kunnen uitoefenen, in dien allen van wie dit op grond van hun beginsel verwacht mocht worden, ook wat betreft de pers met beslistheid partij kozen. Van harte hoop ik, dat zij zul len inzien de grote verantwoor delijkheid die zij door hun laks heid en onverschilligheid op zich laden. En voorts, make God ons al len, waar wij dan ook zijn en welke taak Hij ons dan ook heeft opgelegd getrouw. Moge Hij alle lezers en allen die aan dit blad arbeiden, ze- k genen. Wij zijn in alles van Hem af hankelijk. De toekomst schijnt in vele opzichten donker. Daarom wil ik besluiten met de bede: O, God, die droeg ons voor tgeslacht In tegenspoed en kruis, wees ons een gids in storm en [nacht en eeuwig ons tehuis. R. ZUIDEMA. Goes, 14 October 1950. „Vergroting van de productie is het enige middel om de moei lijkheden, waarvoor ons land thans staat, te verzachten, en wan neer geen aanmerkelijke productieverhoging tot stand komt, zal de consumptie in de komende tijden belangrijk moeten dalen". Aldus sprak de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink gisteravond tot een groot aantal journalisten, die hebben deelgenomen aan een 4-daagse persexcursie „Industria lisatie". Ongeval met kraan te Kruiningen. Gisteren heeft zich bij het ver laden van bieten op het stations emplacement te Kruiningen een ongeval voorgedaan, dat nog goed Is afgelopen. De kraan waarmee de bieten Uit de landbouwwagens in de spoorwagons gehesen worden, Kiepte op een gegeven ogenblik en kwam op de wagen terecht, die een flinke duw kreeg. Geluk kig liep een der mensen niet meer dan enkele schrammen op en kwamen ook de paarden er goed af. Een kraanwagen van de firma Louisse uit Goes moest er aan te pas komen om de kraan uit de vreemde positie te bevrijden, BELASTINGVERLAGING ONMOGELIJK. Om het probleem van de in dustrialisatie te kunnen omvat ten, moet men het in groot ver band zien en vooral in het licht van het monetair evenwicht, al dus de minister. Handhaving hier van is noodzakelijk en zulks be rust niet op het ingrijpen van de overheid in details maar op het leiding geven aan het econo misch leven op de strategische punten. Belastingverlaging zou, ais mid del om de industrialisatie te be vorderen, juist zijn, doch dan zou het monetair evenwicht verstoord worden en zou de industrialisatie in feite gefinancierd worden door inflatie. Dit is het moeilijke pro bleem, waarvoor de overheid zich geplaatst ziet. Het betalingsprobleem is onop losbaar als we niet investeren. Alleen op die wijze kan het wel vaartspeil gehandhaafd en werk gevonden worden voor de groei ende bevolking. Overgaande tot de industriali satie in het kader van de vergro ting van de militaire inspanning wees de minister op de z.i. aan zienlijke verslechtering van de ruilvoet en op het feit, dat deze militaire inspanning meebrengt, dat goederen en diensten moeten worden afgezonderd voor mili taire doeleinden, en daarmede aan het economische leven in engere zin onttrokken worden. Ook de wijziging in de Amerikaanse hulp zal 'n ongunstige invloed hebben. PRODUCTIEVERHOGING. Als derde punt besprak prof. Van den Brink de industrialisatie en de vergroting van de produc tie. Deze kan tot stand komen langs de weg van meer arbeiders in het productieproces en via een vergroting van de arbeidsproduc tiviteit. Hier te lande is het be drijfsleven in wezen volledig be zet en voor slechts een betrekke lijk gering deel zal de productie kunnen worden vergroot meer arbeiders in te schakelen. Wel kan zulks geschieden door grotere arbeidsproductiviteit. In deze omstandigheden zou ernstig en zeer concreet gedacht moeten worden aan het vraagstuk der verlenging van de arbeidstijd. Daarnaast mag niet verwaarloosd worden het punt der uitrusting van de industrie met up-to-date kapitaalgoederen. Ook elke ver betering in de organisatie van de onderneming is van grote bete kenis. Zowel bij ondernemers als bij arbeiders, zo verklaarde de mi nister, moet de wil aanwezig zijn om de productie te vergroten. De op dit gebied tot dusver ont- ministers. ketende actie is uitgegroeid tot de contactgroep opvoering pro ductiviteit (C.O.P.), waarover de minister zich zeer verheugde. Samenvattend zei de minister, dat de mogelijkheden begrensd zijn, meer begrensd dan enige tijd geleden. Niettemin heeft de mi nister het vertrouwen in de toe komst behouden. Ook wegens de tot dusver bereikte resultaten. Vele tienduizenden uit Indonesië konden in het bedrijfsleven wor den opgenomen. Dit zou onmoge lijk zijn geweest, indien de opne mingscapaciteit van de industrie niet was vergroot. „Aan de taak die voor ons ligt behoeft niet te yvorden gewanhoopt. Het komen de jaar moet staan in het teken der vergroting van de productie, zo niet, dan komt het te staan in het teken van daling der con sumptie". Amerikaanse steun voor Fransen in Indo-China. De Verenigde Staten hebben Frankrijk verzekerd, dat zij al het mogelijke zullen doen om de mili taire uitrusting aan de Franse strijdkrachten in Indo-China snel te leveren, aldus werd Vrijdag officieel te Washington medege deeld na besprekingen over het Franse herbewapeningsprogram tussen Franse en Amerikaanse Herverkavelingscommissie Walcheren vergaderde. Gistermiddag vergaderde de Herverkavelingscommissie Wal cheren. De heren mr A. J. van der Weel en A. Geschiere J. H.zn resp. voorzitter en vice-voorzitter der Herverkavelingscommissie, die kortgeleden een bespreking hadden met de directie van de Wieringermeer, afdeling Noord- Oost Polderwerken, brachten daarover verslag uit. Voorts werd uitvoerig gedis cussieerd over de tracé's van di verse wegen op Walcheren. Met verschillende gemeentebesturen is hieromtrent overleg gepleegd en In sommige gevallen zal dit worden voortgezet. Alle ambtenaren krijgen 5 procent salarisverhoging. De ministerraad heeft In vol ledige overeenstemming met de Rijkssalariscommissie besloten, dat de jongste verhoging van de salarissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle Rijksambte naren en arbeidscontractanten, waarvoor een algemene loonrege ling geldt, met uitzondering van de hoogste staatsfunctionarissen, voor wie bij de ontwerp-Rijksbe- groting 1951 in een verhoging van de salarissen is voorzien. Aan de besturen van de pro vinciën, gemeenten en water schappen zal in overweging wor den gegeven een met bovenstaan de beslissing overeenkomende re geling te treffen. ft Het staat nu wei vast, dat de grote Zeeuwse culturele mani festatie te Gent een groot succes is. Om strijd putten Vlamingen en Zeeuwen, die deze tentoonstelling bezochten, zich uit in het prij zen van de zeldzaam kostbare collectie kunstschatten, die in het Gentse F stpaleis is ondergebracht. Het is, na onze artikelen over de verschillende afdelingen van de tentoonstelling, niet nodig meer over da détails ie schrijven. Wat men ook onder het oog krijgt, het past hier. Deze expo sitie munt uit door overzichtelijk heid en verzorgdheid. De keuze der voorwerpen, schilderijen en documenten is voortreffelijk. Een corfipliment voor de organisato ren, van wie in de eerste plaats mogen worden genoemd de heren C. Lijnzaad en H. Pieters, alsmede de directeur van het Rijksmuseum KröllerMüller, de hebr A. W. M. J. Hammacher. EEN VOLLEDIG BEELD. Niet eenvudig is het geweest te komen tot een volledig beeld van de Zeeuwse cultuur in de meest uitgebreide zin. Het gevaar door bestond, dat men teveel naar Er zal een onpartijdig onderzoek worden ingesteld. opgeblazen. Gebleken is, dat nie mand van het Provinciaal bestuur in Zeeland ooit van een mishan deling van deze gobelins heeft ge hoord, en dat bij het nagaan van wat eventueel er mee gebeurd zou kunnen zijn ook geen enkele grond aanwezig is enig geloof te hechten aan de verklaringen van mej. dr van IJsselstijn. Zijn wij goed ingelicht, dan is de zaak voor een groot deel terug-te bren gen tot een persoonlijke onaan genaamheid thssen deze dame en de directie van het Rijksmuseum. Wat de tapijten betreft kan wor den medegedeeld dat zij in orde zijn. Inderdaad hebben enkele restauraties nodig geweest, maar dit is geheel en al een kwestie van ouderdom en niet van ver keerde behandeling. Om volkomen zekerheid te hebben over een en ander is gisteren in de vergade ring van Ged. Staten besloten nog ten overvloede enige inlichtingen in te winnén. De directie van het Rijksmuseum heeft reeds toege zegd, bereid te zijn een onpartijdig onderzoek naar de juistheid van de geruchten toe te staan. Er zijn in enige dagbladen alar merende artikelen verschenen over een beweerde verwaarlozing van een aantal gobelins der Pro vincie Zeeland, die in Mei 1940 konden worden gered en onder de hoede van de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam wer den gesteld. Deze artikelen waren geïnspi reerd door de mededelingen van mej. dr G. T. van IJsselstijn, di rectrice van de werkplaats tot herstel van antieke textiel, tijdens de opening van een expositie in 't Haarlemse Frans Hal-museum. Met sommige van deze kostbare gobelins zou op zeer laakbare wij ze zijn gesold en enige tapijten zouden als oud vuil in manden zijn opgeborgen. Wij besteedden tot heden aan deze kwestie geen aandacht, om dat de mededelingen ons wat ge waagd voorkwamen en het geen enkele zin had verontrustende be richten, die notabene onmiddellijk met grote nadruk en met een verwijzing naar de volkomen an dersluidende feiten werden tegen gesproken de wereld ln te sturen. De hele kwestie is n.l. tot en met Het landbouwvraagstuk in de Benelux. De permanente economische com missie van het comité Benelux heeft op 11 October onder voor zitterschap van dr W. F. Lichte- nauer te Rotterdam vergaderd. Te Brussel werd hierover het vol gende communique uitgegeven: De commissie liet zich door en kele deskundigen uit de land bouworganisatie uitvoerig voor lichten over de standpunten ten aanzien van het landbouwvraag stuk. Ofschoon de deskundigen unaniem van oordeel waren dat aan de vooravond van de minis terconferentie over dit vraagstuk, geen pogingen moesten worden gedaan om een formule te vinden voor de oplossing van de land bouwproblemen, verklaarden zij eveneens eenparig dat in de land bouworganisaties een sterk ge meenschappelijk standpunt be staat ten aanzien van deze pro blemen. De commissie vond de deskun digen bereid mede te werken aan het organiseren van een aan de landbouwvraagstukken gewijde bijeenkomst op bredere basis, zo spoedig mogelijk na de minister conferentie. Gent zou brengen en de tentoon stelling overladen zou zijn. An derzijds liep men het risico in de keuze eenzijdig te worden en be langrijke momenten en onderdelen der Zeeuwse cultuurgeschiedenis te vergeten. Zover kan worden nagegaan zijn beide klippen om zeild. Nu ontvangt men een in druk, die zeer zeker volledig kan worden genoemd. Het is opmerkelijk, dat iedere Zeeuw, die men naar zijn mening over „Zie Zeeland" vraagt, on middellijk erkent, dat hij op geen stukken na wist, dat de Zeeuwse cultuur zó rijk was en is. De ten toonstelling is voor bijna alle Zeeuwen een openbaring. Men gaat er geestelijk verrijkt van daan. HET BEZOEK. Bij dit alles is het slechts te be treuren, dat zo betrekkelijk wei nig Zeeuwen de kans krijgen naar Gent te gaan. Ook al valt het be zoek uit onze provincie mee, het blijft toch jammer, dat er van een massaal Zeeuws bezoek geen sprake kan zijn. De reis- en geld- moeilijkheden zijn daarvan de oorzaak. Het liefst hadden wij ge zien, dat een expositie als deze het allereerst in Zeeland zelf zou zijn gehouden. Want geconsta teerd moet worden, dat de kennis van de Zeeuwen omtrent hun eigen provincie erg klein is. En een tentoonstelling als deze is uit stekend geschikt die kenis te ver groten. Prettig is, dat het groot ste deel van de Zeeuwse middel bare scholieren „Zie Zeeland" gaat bekijken. De jeugd zal daar door meer liefde tot haar provin cie worden bijgebracht. MAQUETTE EN DIORAMA. De leerlingen van de Rijks kweekschool, die een maquette van Zeeland hebben gemaakt, hebben eer van hun werk. Bijna permanent geeft de heer Heij- mans de bezoekers toelichting op dit fraaie werkstuk. Het is één der mooiste onderdelen van „Zie Zeeland". Bovendien één der ac- tueelste, want men herkent Zee land, zoals het nu is. Het een hele wand beslaande diorama van de Regeringsvoorlichtingsdienst doet het ook goed. Het trekt, terecht, zeer veel bekijks. Het valt op, dat vooral de Toor- op-zaal, waarin o.m. schilderijen 'centra. hangen van Walcherse boeren, zeer veel bezoek trekt. Dit is in derdaad iets bijzonders. Een an der kabinet is gewijd aan de mo derne kunst. Hier hangen o.m. en kele doeken van v. d. Spoel. Men moet dit genre kunnen waarde ren. Het is in ieder geval een fa cet van de hedendaagse schilder kunst. Maar bekoren kan het ons niet. Dan valt er meer te genieten Vein schilderijen van vroegere kunstenaars en van hedendaagse schilders, die niet door het sur realisme zijn aangetast. Daar zijn werken bij, waarvoor men gefas cineerd blijft staan. VEEL BLEEF BEWAARD. De aanblik, die de grote boven zaal van het Feestpaleis bij het binnentreden biedt, is waarlijk indrukwekkend. Aan de achterste muur hangen de twee prachtige gobelins van de Provincie Zee land. Daarvóór staat de verguld zilveren beker van Maximiliaan van Bourgondië, met de schen kingsoorkonde en de door Konin gin Juliana en Prins Bernhard on dertekende oorkonde bij hun be zoek aan Veere in Augustus j.l., nadat zij uit de beker wijn had den gedronken. In deze zaal staan verder enige vitrines met zilveren en gouden Zeeuwse sieraden, een lust voor het oog. Op de grote omloop van de eer ste verdieping is de afdeling ge- •schiedenis ondergebracht. De meest merkwaardige documenten vindt men hier. Het is verheu gend, dat nog zoveel moois be waard bleef bij het zeer vele, dat de oorlog vernietigde op het ge bied van documentatie over Zee- lands historie. HANDSCHRIFTEN. Ook in de afdeling letterkunde wordt men geboeid door de unieke verzameling documenten en ge schriften. Als men b.v. wil weten, hoe F. de Sinclair of dr P. H. van Moerkerken schreef, kan men hier terecht. Want er liggen enige goed bewaarde handschriften. Laten we, om het verhaal niet al te uitvoerig te maken, nog ver tellen, dat in de gangen prachtige foto's van Zeeuwse historische bouwwerken of folkloristische gebruiken hangen en dat duide lijke plaquettes van Zeeuwse ge meenten het geheel completeren. Tenslotte dit: het zou zeer te betreuren zijn, wanneer het bij deze éne keer bleef. Deze exposi tie moet ook op andere plaatsen komen. In de eerste plaats moet alles getracht worden haar ln Zeeland zelf te krijgen. En dan ook ln andere provinciale hoofd steden, alsmede ln buitenlandse Goede avond voor poezie-lief hebbers Zes jonge dichters hebben zich gisteravond In het Schuttershof te Middelburg voorgesteld aan 'n talrijk publiek. Deze bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de Boekhandel Van Benthem Jut ting N.V., heeft ongetwijfeld de poëzie-liefhebbers voldaan. Ook elders, in het land zijn, en worden, deze avonden georgani seerd en zij willen dienen om, zoals Ad den Besten, de 27-jarige Amsterdamse dichter in een kor te inleiding verklaarde, jonge dichters een kans te geven. In de groeiende geestelijke vervlakking van het leven is het voor hen moeilijk „aan bod" te komen. Den Besten sprak hier van „een cul turele Impasse" dus wel zeer absoluut. Wat deze avonden beogen, be oogt ook de uitgave van „De Windroos", waarop spr. de aan dacht tenslotte vestigde. Deze bundel, die onder zijn redactie, na1 overleg met oudere dichters en boekverkopers is verschenen, wil de jongeren ongeacht hun poë tische richting of levensbeschou wing van achter de barrière der best-sellers reclames halen. Voor de pauze spraken J. W. Schulte-Nordholt uit Burgerdam, de Rotterdammer Bergman en H. J. van Tienhoven uit Den Haag. Na de pauze was het woord aan ds J. Wit uit Nijmegen, Hans Warren uit Borssele en Ad den Besten. Schulte-Nordholt trof ons met zijn ernstige poëzie, Bergman daarentegen met zijn puntig ser- casme en zijn soms wat grove ge dichtjes, die niettemin uitingen zijn van een ernstig menen en te vens van een grote technische be kwaamheid. Van bewogenheid getuigden Van Tienhovens verzen. Hij zal zich zeker bevrijden uit de collec tieve schrijverij van schijnbaar gevoelig werk, getuige zijn „ln memoriam filii". Ds de Wit uit Nijmegen trof ons het minst. Hij is moeilijk te begrijpen. Zijn werk dat een diepe bezinning toont noopt tot rustig lezen. Warren, die zich in al zijn werk steeds weer doet kennen als een kind van de natuur heeft ons diep vol daan; o.m. met enkele verzen uit een nog niet gepubliceerde pasto rale, die spreken van soberheid en verstilling. Ad den Besten gaf tenslotte enkele herfstgedichten. A. K. C.J.M.V. te Westkapelle vierde 60-jarig bestaan. Gisteravond heeft de C.J.M.V. „Timotheus" te Westkapelle on der grote belangstelling zijn 60- jarig bestaan gevierd in de can- tine van het Zwitsers barakken kamp. De voorzitter, de heer L. Kaland gaf een overzicht van de voorbij gegane jaren, terwijl vele sprekers de jubilerende vereni ging geluk wensten. Enkele to neelstukken werden opgevoerd. Het pijpercorps „Juliana" uit Mid delburg zal vanmiddag om 4 uur een mars door het dorp maken. Wij hopen op deze jubileumvie ring nader terug te komen. In de Philips-Elac-Studio is een demonstratie gegeven met het zogenaamde grootbeeld-projectie-systeem,, op een scherm van drie bij vier meter. Dit formaat scherm is niet alleen uniek voor Nederland, maar voor geheel Europa. Onze foto toont U ge nodigden, die met grote belangstelling een toneelvoorstelling van het Brabants gezelschap van Jan van Ostade, op het scherm volgden. Vier jaar wegens overval op taxichauffeur. Twee matrozen, de 19-jarlge Barteld S. uit Almelo en de 21- jarige Huike M. uit Leens, die In Maart j.l. te Havelte een overval pleegden op een Amsterdamse taxi-chauffeur, werden gistermor gen voor de arrondissemetsrecht- bank te Assen veroordeeld tot leder vier jaar met aftrek voor arrest. Tegen hen was drie jaar jeugdgevangenlsstraf geëist. Op 20 Maart hebben deze beide jonge zeelieden de chauffeur J. J. van Embden te Amsterdam op dracht gegeven hun naar Meppel te brengen. Vlak b(j Havelte heeft de ene matroos de chauffeurmet een speciaal voor dit doel mede genomen straatklinker op het hoofd geslagen, waarna hij in de Drentse hoofdvaart werd geduwd. In de bossen van Havelte werden de beide jongelui dezelfde nacht nog gearresteerd. VEERE. Vismijn van 13 October. Aanvoer: 1144 kg garnalen 64— 1,07 (export); 52 kg schar 3033; 76 kg bot 16—31; 20 kg tong 98 1,32; 108 kg wijting 16—20; 113 kg rog 1619. Ex-kapitein Westerling heeft thans vergunning gekregen om voor onbepaalde tijd in België te blijven. De militaire uitzendin gen welke sinds 15 Augustus wer den verzorgd door het radiopro gramma voor de Nederlandse Strijdkrachten, zullen vanaf van daag worden verzorgd door de 4 grote omroepverenigingen. Drie maanden gevangenisstraf werd gisteren geëist tegen een Amster damse gevangenbewaarder, die tegen betaling pakjes shag aan een gedetineerde had bezorgd. 22 personen kwamen in de eerste 9 maanden van dit jaar om bij verkeersongelukken in Rotterdam. In de jaren '49, '48 en '47 bedroeg dit aantal resp. 42, 42 en 40. In de Baitische Zee, Noordelijk van Stockholm is gisteren een Neder landse kustvaarder aan de grond gelopen. Een lading hout moest over boord worden geworpen waarna het schip vlot gesleept kon worden. Truman is giste ren op Honoloeioe aangekomen. De ontmoeting met generaal Mac Arthur zal plaats hebben op het eiland Wake, een klein koraal eiland in het Noorden van de Stil le Oceaan. De Amerikaanse openbare gezondheidsdienst heeft aangeraden om in geval van atoomontploffingen een glas zout water te drinken. De gehele Irakse koninklijke familie is gis teren per K.L.M.-vliegtuig van Londen naar Bagdad gevlogen. In Amerika wordt overwogen om de dienstplichtigen op 18-jarige leeftijd op te roepen. Hierdoor zouden alle manschappen uit de tweede wereldoorlog vrij van dienstplicht kunnen worden ge steld. 55 Oost-Duitse activisten zijn gisteren door Wilhelm Pieck benoemd tot „helden van de ar beid". Behalve een medaille kre gen zij 10.000 Oostmarken belo ning. Op het congres van de Britse conservatieve partij is gis teren een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen om 300.000 huizen per jaar te bouwen. Het streefgetal van de regering is momenteel 200.000. Ambonese kerken doen beroep op de Koningin Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „Op 10 October landden in Namlea 5 Dakota's met een com pagnie R.I.-troepen aan boord. Op 14 October zal de R.I. een complete batterij artillerie met pantser op het Toelehoe-front trachten aan te voeren. Een verzoek van vertegenwoor digers van verschillende kerken en humanitaire verenigingen te weten: de protestantse kerk, de R.K. kerk, de Moslim en Chinese christen gemeenschap, de adven tisten kerk, de Pantecasta church, de Bethel mission, de Theoso fische vereniging, van de volgen de inhoud: Wij roepen hierbij eerbiedig de hulp van Uwe Majesteit in, opdat het vuren in de Zuid-Molukken gestaakt wordt en een justitieel en rechtvaardig onderzoek kan plaats hebben. Moge God, de Al machtige, Uwe Majesteit kracht en wijsheid schenken om in onze strijd de beslissende stap te ne men in belang van „rust en vre de" en ook als blijk van waar dering en bewondering voor een volk, dat evenals het uwe boven alles vrijheid van godsdienst, land en volk bemint, werd door het bureau Zuid-Molukken aan H.M. Koningin Juliana doorgegeven. De radja's van Soja en Noesa Nive zonden het volgende tele gram aan H.M. Koningin Juliana: Namens radja's van Ambon ver zoeken ondergetekenden Uwe Ma jesteit eerbiedig hulp voor het door aardbevingen en oorlogsge weld getroffen Ambonese volk". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft al zijn ambassades, legaties en con sulaten gelast om alle toegangs visa tot de Verenigde Staten on geldig te verklaren. Dit besluit heeft grote moeilijkheden veroor zaakt voor hen, die binnenkort naar Amerika zouden vertrekken. Het vertrek van de „Veendam", die gisteren uit Rotterdam naar New York zou vertrekken, is er een dag om uitgesteld. Het Amerikaanse departement heeft tot deze stap besloten, om dat de, tegen Trumans oppositie in aangenomen, veiligheidswet aan personen, die lid van commu nistische of fascistische organisa ties zijn geweest, de toegang tot de Verenigde Staten verbiedt. Talrijke vreemdelingen, onder wie de beroemde Italiaanse dirigent Victor de Sabata, zijn op Ailis Island te New York geïnterneerd, omdat zij volgens de wet niet be trouwbaar kunnen worden geacht. De Amerikaanse consulaten te Amsterdam en Rotterdam kregen Vrijdag een grote toeloop van per sonen te verwerken, wier visum - dikwijls de dag tevoren ver strekt plotseling ongeldig was geworden. In het bijzonder te Rotterdam, waar de „Veendam" met 300 niet- Amerikaanse passagiers voor ver trek gereed lag, werd het Ameri kaanse consulaat bestormd. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Toenemende bewolking met in de namiddag in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Op de meeste plaatsen minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1