NoorcUKorea onder V+N+ bestuur NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er is geen houden aan voor de Noordelijken Amerikaans slagschip schiet Noord-Koreaanse haven plat Vrienden dwarsbomen en vijanden belonen. Sprookjesachtig huwelijk op kasteel „De Haar." Oost-Berlijn wil vrije stemming in gehele stad. Zeeuwse burgemeesters togen naar Gent Officiële ontvangst door Gents stadsbestuur Minister Schokking vraagt ontslag Ook de staatssecretarissen gaan heen Terneuzen garandeert lening aan Protestants ziekenhuis Rooms-katholieken waren tegen fieiwa ui&kt Qoiumftui' 500itt <^cwJdeday SNIPPER Uitgave Stichting „Zceuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1687 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 13 OCT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon 'op 7.02 u., onder 17.50 u. Maan op 11.27 u., onder 18.43 u. Hoogwater op Zaterdag 14 Oct.: Vlissingen: 3.15 u. 2.46 m., 15.30 u. 2.43 m. Terneuzen: 3.44 u. 2.59 m., 16.02 u. 2.56 m. Wemeldinge: 5.12 u. 2.01 m., 17.26 u. 1.96 m. Zierikzee: 4.58 u. 1.76 m., 17.11 u. 1.71 m. De opmars der Ver. Naties-troepen in Ko. .a duurt nog steeds voort. Drie belangrijke Noord-Koreaanse steden zijn thans In Zuid-Koreaanse handen, n.l. Tsjowon, Koemkwa en Pjongjang (niet de Noordelijke hoofdstad). De havenstad Haedjoe, even ten Noor den van de 38ste breedtegraad aan de Westkust en 130 km ten Noord-Westen van Seoei is bezet. Bij hun opmars langs de Oost kust ontmoeten de Zuld-Koreanen steeds meer tegenstand van ar tillerie en tanks. HAVENSTAD PLATGESCHOTEN. Het 45.000 ton metende Ame rikaanse slagschip „Missouri", dat met zijn negen 40 cm kanonnen en twintig 12,5 cm kanonnen waarschijnlijk het machtigste oorlogsschip ter wereld is, heeft gisteren de Noord-Koreaanse ha venstad Tsjongdjin beschoten. De beschieting duurde 3 uur. Daarna werd de stad nog een half uur door vliegtuigen met bommen be stookt. Na afloop van deze bom bardementen was de stad niet meer dan een smeulende puin hoop. Tjongdjin ligt op 100 km afstand van de Sovvjet-Russische grens. NOORD-KOREA ONDER VER. NATIES BESTUUR. De interim-commissie der Ver. Naties voor Korea heeft Donder dag een Australisch voorstel goedgekeurd om het gezag van dr Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, te beperken tot Zuid- Korea. Volgens het voorstel zou het Noorden voorlopig door de Ver. Naties bestuurd moeten worden. De commissie verenigde zich eveneens met het voorstel gene raal Mac Arthur te adviseren, dat het verenigd commando de Noor delijke gebieden na bezetting zal overnemen en er een burgerlijke regering zal instellen en de offi cieren van de verschillende lan den, die aan de actie hebben deel genomen, bij dit bestuur te be trekken. Leider van de interim-commis sie voor Korea is generaal Carlos Romuio van de Philippijnen. Ver der zijn in de commissie verte genwoordigd Australië, Chili, Ne derland, Pakistan, Thailand en Turkije. STALIN WENST GELUK. Maarschalk Stalin heeft de Noord-Koreanen succes gewenst in „hun strijd voor onafhankelijk heid". Stalin deed dit in antwoord op een telegram van de Noord- Koreaanse minister-president Kim ir Sen ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrekkingen wer den ingesteld tussen de Sowjet- Unie en Noord-Korea. Stalin dankt Kim ir Sen en wenst de Koreaanse bevolking, die de on afhankelijkheid van haar land heldhaftig verdedigt, de succes rijke voltooiing van haar lange jaren strijd voor de vestiging van een verenigd, onafhankelijk, de mocratisch Korea. Administrateur van woning- vereniqinq verduisterde 22.654.-. In de jaren 1946 tot en met Mei van dit jaar werd ten nadele van de coöperatieve Woningvereniging „Gemeenschappelijk Eigendom" een bedrag van f22.654.ver duisterd. De 51-jarige administrateur M. B. uit Rotterdam, die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, had dit op zijn ge weten. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorw. met proeftijd drie jaar. FELLE CRITIEK VAN ENGELS BLAD OP INDONESISCHE REGERING. „Toen ons ministerie van bui tenlandse zaken vorig jaar dwang uitoefende op de Nederlanders om Indonesië los te laten, beseften weinig mensen hier, wat dit alle maal inhield. Nu weten wy het!'' Aldus schryft het Engelse blad de „Saturday Evening Post" in een artikel onder het opschrift „Waarom dwarsbomen wij onze vrienden en beloven w-y onze vijanden Het blad schrijft dan dat het Indonesische Parlement zonder verkiezingen tot stand is gekomen en dat de hoogste Indonesische autoriteiten de communistische „vredesoproep" hebben getekend. „De Indonesische leiders, die opgekomen zijn gedurende de tweede wereldoorlog onder de lei ding der Japanners, bedreigen nu hun eigen landslieden met het verlies van hun staatsburger schap, indien zij zich als vrijwilli ger bij de strijdkrachten der Ver enigde Naties voor dienst in Ko rea zouden melden. Als toppunt hebben zij geweigerd de schepen, die aan onze zijde in het conflict om Korea dienst doen, in de Indo nesische havens olie te laten in nemen". „De niet-gekozen leiders, die wij verwennen met een lening van 100.000.000 dollar van de Ex- en Importbank hebben juist een nieuwe grondwet ingesteld, die geheel socialistisch is en een Staatscontrole op alle takken van productie, die belangrijk zijn voor het land inhoudt". NIEÜW-GUINEA „Zelfs nog voor de Indonische leiders de moeite hebben genomen om zich door het volk te doen verkiezen maken zy een ontzag lijk kabaal om Nieuw-Guinea toe gevoegd te krijgen aan hun uitge strekt gebied, waar rust en orde nog ver te zoeken zjjn". „Er bestaat geen enkele gewet tigde aanspraak hunnerzijds op het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea, doch wel zijn er steek houdende strategische redenen Het rijkspersoneel en de 3600 gulden-grens. Ten aanzien van tegenstrijdige berichten over hetgeen het Rijk als werkgever zal doen, nu bij al gemene vergunning de aanvanke lijk bij de 5 salarisverhoging gestelde grens van 3600 gulden zal mogen worden overschreden, verneemt het A.N.P., dat op korte termijn over deze aangelegenheid besprekingen met het georgani seerd overleg kunnen worden ver wacht. aan te voeren dat ze het niet krij gen zullen", aldus schrijft het blad. „In Nieuw-Guinea hebben de Nederlanders hun basis in Hollan- dia gevestigd, die van onschat bare waarde is geweest toen we bezig waren, de Japanners uit de zuidelijke Facifis te verdrijven en die wel weer eens van onschat bare waarde zou kunnen worden. Toen de strijd in Korea begon, hebben de Nederlanders de „Evertsen" afgestaan, maar de Indonesiërs hebben het gebruik van hun havens geweigerd voor onze schepen of voor de „Evert sen". De uiteindelijke beslissing aan gaande Nieuw-Guinea zal aanto nen, of wij zullen voortgaan met onze tegenstanders te belonen en onze vrienden te dwarsbomen". Bruidsjapon arriveerde op het nippertje. Gisteren is op het kasteel „De Haar" te Haarzuylen, het huwe lijk voltrokken tussen de 24-jarige Marie Helene Naila Stephanie Josina, Baronesse van Zuylen van Nyevelt en de 31-jarige Francois Henri Marie Joseph Graaf de Ni- colay, Conseiller-General de La Sarthe. De plechtigheid geschiedde in de prachtige hal van het kasteel, dat voor deze dag door de raad tot „gemeentehuis" was aangewe zen. Er was een leger van fotografen en filmoperateurs, zodat het „blitz"-licht telkens fel opvlamde, ofschoon de hal reeds baadde in het licht van vele schijnwerpers. Er waren minstens 130 gasten, onder wie tal van autoriteiten en adellijke personen. Zo waren er o.a. Paul van Zee land, minister van Buitenlandse Zaken van België, de ambassa deurs van Amerika, Frankrijk en van België, de Spaanse Markies en Markiezin de Santa Cruz, de Viscomte de Rohan, de Belgische Baron en Baronesse de Bogaard van het kasteel Heeswijk, de gra vin Tolstoi uit Parijs en de Spaanse markies d'Oreliana. De bruid was gekleed in een schitterende bruidsjapon van wit te kant met een vele meters lange sluier. De japon kwam uit Parijs en mocht aanvankelijk de grens niet over van de douane. Weinig had het gescheeld of de bruid had in een mantelpakje de grote stap moeten doen. Op het laatste mo ment echter stond de douane toe, dat de japon 2 dagen in Neder land mocht blijven en dan terug gezonden moest worden naar Frankrijk. Conservatieven willen sterkere Britse defensie. Anthony Eden, de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een conferentie der Britse conservatieve partij verklaard, dat het Britse aandeel in de defensie van West-Europa vergroot dient te worden. De aan leg van een strategische reserve van twee divisies in Engeland en het zenden van een bijkomende divisie naar Duitsland, zijn ontoe reikend. „Europa heeft 't meeste belang in het legeren van divisies op het continent en de regering zou ook de productie van tanks moeten bespoedigen". De conser vatieve partij had de regering haar volledige steun toegezegd, zowel op het gebied van de lands verdediging als op dat van bui tenlandse zaken. Het jaar 1951 zou een critiek jaar zijn. Zo echter het Westen voldoende sterk was zou geen land zo dwaas zijn om zich aan een openlijke agressie te wagen. Westerse sirenes zullen verkiezingen uitfluiten. Meer dan de helft van de 750.000 volwassen Oostberlyners heeft zyn stem uitgebracht ten gunste van vrüe verkiezingen voor geheel Beriyn, zo heeft de West- berlynse burgemeester Donderdag meegedeeld. De Oostberiyners gaven in gro ten getale aan het vorige week door de drie politieke partijen in West-Berlyn gedane verzoek om hun verlopen bonkaarten van September op te zenden naar het Westberlijnse gemeentehuis, zodat men de Russen kon bewijzen, dat de inwoners van Oost-Berlijn, niet gediend zyn van verkiezingen vol gens Russische methoden, welke Zondag a.s. gehouden zullen wor den. De Oostberlijnse autoriteiten hebben getracht de actie afbreuk te doen door tegen inlevering van de September-bonkaart een paar kousen of sokken beschikbaar te stellen. Maar bij deze „stemming" laten de Westberlijners het niet want het is de bedoeling de „verkiezin gen" in de Sowjet-zöne in de meest letterlijke zin van het woord, uit te fluiten. Om twaalf uur 's middags zul len de fabriekssirenes en alles wat loeien en gillen kan, aangezet worden en het verenigde geweld van deze hoon zai tot ver in het Sowjet-gebied hoorbaar zijn. Voor dit concert zal de burge meester van West-Berlijn in een radio-rede de uitslag van de proefstemming in de Russische sector van de stad bekendmaken. Op de Potsdammerplatz, het plein waar de drie stads-sectoren sa menkomen is een 19 meter hoge stellage opgericht, waarop de Westelijke pers het nieuws door middel van een lichtkrant aan de bewoners van de Sowjetsector toont. Wie gisteren in Zeeland een burgemeester wilde spreken, heeft tien tegen één nul op request gekregen. Want Zeeland zat gisteren byna geheel zonder burgemeesters en ook zonder secretarissen. Zij waren naar Gent getrokken, om de „dag van de burgemees ters" mee te maken. De Verenigingen van burgemeesters en se cretarissen van de diverse Zeeuwse eilanden liadden deze trip (per autobus) georganiseerd. Gistermorgen werden in ket monumentale stadhuis van Geilt de Zeeuwse burgervaders door het Gentse stadsbestuur officieel ont vangen. In de schitterende trouwzaal, waar eens de Pacificatie van Gent in 1576 moet zijn gesloten (een steen herinnert hieraan), hadden de Zeeuwen, vergezeld van hun dames, zich verzameld, toen bur gemeester Ern. Claeijs, getooid met de geel-rode sjerp, de sche penen van Gent (met de gele sjerp) en de Gouverneur van Oost-VIaanderen, de heer M. van den Bogaerde, binnentraden, en op het podium plaats namen. Daar zaten ook tal van Gentse autoriteiten en de voorzitters der Zeeuwse verenigingen van B. en S. OP ELKAAR AANGEWEZEN. Burgemeester Claeijs begon met het aanbieden van zijn wensen voor herstel van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Daarna heette hij zijn Zeeuwse collega's hartelijk welkom. „In u begroeten wy de ware vertegenwoordigers van een groot broedervolk", zo sprak de burgemeester. „In de geschiedenis waren wij altijd op elkaar aangewezen. De Zeeuwen waren en zijn steeds sympathieke gasten in Gent. De massale, stoe re en sterke toren van Veere is a.h.w. een symbool van uw ka rakter. Wij staan samen op een vooruitgeschoven post van West- Europa ter verdediging van de waarden van onze christelijke le vensidealen. Met uiterst volge houden moed zullen wij daarvoor vechten". De collecte voor de Kinderbe scherming heeft te Borssele f 14.62 opgebracht. Voor het candidaatsexarnen ge neeskunde slaagde de heer W. J. Moggré te Sclioondijke. Mr W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, heeft II. M. de Koningin zyn ontslag aan geboden, aangezien by de behan deling van de begrotingen van zyn departementen voor 1950 in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai niet is gebleken van een zo danig algemeen vertrouwen in zyn beleid, als hij in het huidig tyds- gewricht nodig acht om zijn taak te volbrengen. De Staatssecretarissen van Oor log en van Marine, de heren mr W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman, hebben in verband hiermede eveneens hun ontslag aangeboden. H. M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genomen en de minister en de staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blyven verrichten, wat zij in het landsbelang nodig achten. Naar nader van welingelichte zijde wordt vernomen berust de ontslagaanvrage van minister Schokking niet alleen op het feit, dat de minister bij de behandeling van de begrotingen van zijn de partementen niet het algemeen De raad van Terneuzen heeft zich gisteravond met 12 tegen 3 stemmen bereid verklaard een geldlening van f 650.000 te garan deren voor do Stichting Protestantse Ziekenzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hiermede is de eerste stap gezet op weg naar de bouw van een Protestants Ziekenhuis te Terneuzen. Over de rest van de te garanderen som, groot f 350.000, moet thans nog beslist worden door de gemeenten Axel, Zaamslag en Hoek. Frankryk wil defensie-uitgaven verdubbelen. Frankryk heeft voorgesteld zyn defensie-uitgaven het volgende jaar te verdubbelen mits het on geveer 750 miilioen dollar hulp uit het buitenland ontvangt. Meer dan 500 miilioen dollar zouden gebruikt worden voor de strijd in Xndon-China. Verzet van katholieke zijde. De heer Ramselaar (R.K.) be toogde, uit medisch oogpunt, geen voorstander van het onderhavige voorstel te kunnen zijn. Z.i. was het beter geweest tot totale cen tralisatie van het ziekenhuiswe zen in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen over te gaan. Met de huidige bouw is zeer veel kapitaal gemoeid, betoogde hy, daar ook het nieuwe zieken huis een volledige apparatuur moet aanschaffen. De ziekenhui zen in de kanaalzone behoeven volgens spr. niet te rekenen op patiënten uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, zelfs niet indien, na de inpoldering van de Braakman, de verbindingen beter zuilen zijn. Voorts zal men rekening moeten houden met het feit, dat beide ziekenhuizen een beddenoverschot zullen krijgen. In plattelands streken zijn 4 a 5 ziekenhuisbed den nodig op de 1000 zielen. Al leen het nieuwe ziekenhuis zal reeds over 142 bedden gaan be schikken, hetgeen er op neer komt, dat in ieder ziekenhuis 30 bedden leeg zullen komen te staan. Elk bed kost ruim f 26.000 en dit komt dus neer op ruim f 800.000 vruchteloos kapitaal. Hij vond het plan derhalve zeer gewaagd en ziet het ervan komen, dat de belastingbetalers de kosten zullen moeten dragen. Naar aan leiding van de ontwerp-garantie- verklaring vroeg hy welke ver tegenwoordiger door de gemeente aangewezen zal moeten worden en of een gemeenteraadslid, lid van het bestuur zal worden. Voorts vreesde hy, dat de stich ting aan zelfstandigheid zal in boeten „nu 90 procent van de kos ten op de overheid worden afge wenteld". Tenslotte vroeg hij of het B. en W. bekend is dat de gemeente de exploitatiekosten zal moeten gaan dragen. ANTWOORD VAN DE BURGEMEESTER. Burgemeester Tellegen merkte, na een uitvoerig relaas over de totstandkoming van het voorstel op, dat de raad zelf een lid aan wijst. Wie dat zal zijn, staat te harer beoordeling. De zitting in het bestuur zal voornamelijk fi nanciële controle betekenen. Dit is trouwens ook door Ged. Staten als voorwaarde gesteld. Wat de exploitatietekorten betrof, las de burgemeester een schrijven voor van de Stichting, waaruit bleek, dat men telefonisch mededeling heeft ontvangen, dat een even tueel exploitatietekort naar een volgend jaar kan worden overge schreven waarna enkel contant kasgeld aan de gemeente ge vraagd zal moeten worden. OOK T.B.C.-PATIëNTEN. Na enig debat tussen de heer Ramselaar en de burgemeester, verkreeg de heer De Hamer (A. R.) het woord. Ook deze ging het ontstaan van de stichting en de bouwplannen na. Hij wees erop, dat een eventueel beddenover schot inderdaad niet ondenkbaar is, doch dat men rekening moet houden met een bevolkingsuit- brieding, terwijl tevens genoeg ruimte aanwezig moet zijn voor ligging van T.B.C.-patiënten. Hij verklaarde zich ronduit vóór het voorstel. „MET TEGENZIN". De heer Colsen (Vry R.K.) bleek er niets voor te voelen. De heer De Vos (P.v.d.A.) was het eens met de conclusies die de heer Ramselaar had getrokken. Toch verklaarde hij zijn stem, „zij het met grote tegenzin" aan het voorstel te zullen geven. Door slaggevend voor hem was n.l. het feit, dat vier-vijfde van de bevol king van Terneuzen in de kom der gemeente woont. Tenslotte werd het voorstel in stemming gebracht waarbij de heren Ram selaar (R.K.), De Waal (R.K.) en Colsen (Vrij R.K.) tegen stemden. De N.V. Organon, Oss en de Kon. Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek N.V., Delft zullen gaan samenwerken. Eerstgenoem de firma zal de export van de Penicilline-Delft verzorgen via haar talrijke buitenlandse ver koopsorganisaties. vertrouwen van de Tweede Ka mer heeft ^erworven. De minister is mede tot het be sluit gekomen, omdat hij meent, dat de uitvoering van de beslui ten, genomen door de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact op hun bijeenkomst van 26 September j.l. de volledige steun, zowel van het kabinet als van de volksvertegen woordiging zal moeten hebben. Deze besluiten zullen namelijk zeer belangrijke offers op het ge bied van de defensie van het Ne derlandse volk vragen. De behan deling van de begrotingen voor 1950 heeft de minister overtuigd, dat de volksvertegenwoordiging hem die steun niet in die mate zal verlenen als hij in 's lands be lang nodig acht. Bovendien schijnt de minister, van wie bekend is, dat hij bij de verdediging van zijn plannen in het kabinet steeds te genstand heeft ondervonden, er van overtuigd te zijn, dat hy voor de verwezenlijking der thans ge stelde eisen zeer zeker de nood zakelijke ruggesteun in het kabi net zal ontberen. Bruidje miste de huwelijksboot. Bruidegom bedacht zich. Stel u voor: Kerkelijke hu welijksvoltrekking te Rome. De priester heeft de 20-jarige bruid Claudia Scalco de ge bruikelijke vraag gesteld waar op zij met een duidelijk „ja" heeft geantwoord. De bruide gom echter, de 30-jarige Vit- torio Jannitti Piromallo gaf schreeuwend „neen" ten ant woord en rende de kerk uit. De grootvader van de bruid er achter aan. Een boze woorden wisseling vingen de journalis ten op die meeholden. In de kerk raakten de twee families byna slaags, toen zij het inci dent gingen bespreken. In een luxeus hotel wachtten 80 gas ten tevergeefs met het brui lofsdiner Nieuwe begrotingsjaar kost Australië 700 miilioen pond. De ingediende nieuwe Australi sche begroting komt uit op een uitgavenbedrag van 700 miilioen Australische ponden voor het lo pende financiële jaar, het hoogste bedrag, dat tot dusverre in vre destijd werd bereikt. Genua viert momenteel op uit bundige wyze de 500ste geboorte dag van een van zyn bekendste, zo niet de allerbekendste zoon: Christopher Columbus. Gisteren, de 12e October, de dag waarop de ontdekking van Amerika wordt herdacht werden de feeste lijkheden geopend door de Ita liaanse president Luigi Einaudl. Duizenden toeristen, waaronder veel Amerikanen verdrongen zich in de Genuese straten om te zien hoe het stoffelijk overschot van de bekende zeevaarder in pro cessie door de stad werd gedra gen. De kist met het stoffelijk overschot zal dit „Columbusjaar" in het Gothische St George paleis worden geëxposeerd. Tijdens de rondgang door de stad werd halt gehouden voor de met klimop be groeide ruïne van een huis waarin eens Columbus woonde. Ter gelegenheid van het „Co lumbusjaar" wordt in het St George paleis een internationale tentoonstelling gehouden waar aan 20 landen deelnemen. Deze tentoonstelling brengt het leven en de tijd van Columbus in beeld en zy bevat manuscripten, instru menten voor de zeevaart en sou venirs van de ontdekker en diens riezen. Het programma van het „Columbusjaar" omvat nog meer dere gebeurtenissen, die in ver band staan met de Genuese ont dekker. Burgemeester Claeijs wees er verder op, dat Zeeland vaak een twistappel is geweest tussen de Hollandse en de Vlaamse graven. Hij roemde de tentoonstelling „Zie Zeeland" en zei, dat de uit voering van het Rotterdams Piiil- harmonisch orkest op Maandag avond j.l. de enthousiaste bewon dering der Gentenaren heeft ge wekt. „De Zeeuwen zullen te land en ter zee nooit versagen. Dat wordt in Gent begrepen en toegejuicht", aldus de heer Claeijs, die er ten slotte op wees, dat het kanaal van Terneuzen de levensader van Gent is. Direct na deze toespraak speel de de stadsorganist, de heer Magt, het Belgische volkslied op het in deze zaal opgestelde orgel. BURGEMEESTER KOLFF ANTWOORDT. Burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen antwoordde zijn Gent se collega. Hij dankte voor de voortreffelijke ontvangst en zei o.m., dat de Zeeuwen nu juist naar Gent komen, om hun eigen kunstschatten te bewonderen, die anders nooit bij elkaar zijn. Mr Kolff wees speciaal op een schilderij op de tentoonstelling, dat de verbondenheid van Vlaan deren en Zeeland kernachtig tot uitdrukking brengt. „In Gent en in Zeeland kan men de klokketorens beschouwen als het symbool van de burger lijke vrijheden. In de Belgische steden ligt de bakermat van de West-Europese democratie", zo besloot burgemeester Kolff. Deze rede werd gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. Daarop werden de Zeeuwse bur gemeesters uitgenodigd hun hand tekeningen te plaatsen in het Gulden Boek van de stad Gent, Terwijl verversingen werden rondgediend speelde de organist Nederlandse volksliederen. BEZICHTIGING. Voordat het gezelschap het stadhuis verliet leidde de heer Ant. van der Walle, directeur voor toerisme en feestelijkheden der stad Gent, het rond door de vele fraaie zalen van dit impo sante bouwwerk, o.m. werd de enorme troonzaal bezichtigd, met de troon, waarop eens Napoleon, toen hij een toespraak van de Gentse burgemeester moest aan horen, in slaap moet zijn geval- De Eerste Kamer heeft giste ren in comité-generaal het rap port van de Nieuw-Guinea-com- missie behandeld. Mr E. N. van Kleffens heeft zyn geloofsbrieven aangeboden aan de Portugese president. Op 16 November a.s. zal het Koninklijk paar een offi cieel bezoek brengen aan Zuid- Holland. Daar reeds verschillende delen van de provincie werden be zocht zal het bezoek tot Den ^Haag beperkt blyven. Het plan- Mansholt tot samenwerking van de West-Europese landbouw zal binnenkort gereed komen. Met ingang van 1 October zyn de tro- pentoelagen van de in Indonesië verblijvende manschappen van de Koninklijke Landmacht be langrijk verhoogd. Op 7 No vember zal het cassatieberoep van de oud-burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser, tegen zijn veroordeling wegens devie- zenovertredingen door de Hoge Raad worden behandeld. Gis teren is een aanslag gepleegd op het leven van de Syrische staf chef, kolonel Sjisjekli, In Decem ber 1949 leidde de kolonel de der de staatsgreep binnen 9 maanden in het leger, De Vietminh-op- standelingen in Indo-China heb ben hun hoofdstad Thai Ngoeyen, die enkele dagen geleden door de Fransen was veroverd, heroverd. Betreffende de verwerkelijking van de Benelux op landbouwge bied heeft de Belgische minister van Landbouw, Heger, verklaard, dat hij niet kan aannemen dat de Belgische landbouw zich naar de Nederlandse prijzen moet regelen. Churchill is gisteren uit Dene marken naar Engeland vertrok ken. Hem is de grootste ont vangst ten deel gevallen, die de Denen ooit aan een buitenlandse bezoeker bereidden. De staking bij de binnenvaart- en haven diensten in West-Duitsland, die een week lang heeft geduurd, is ten einde. De arbeiders hebben loonsverhoging gekregen. Vol gens berichten uit New Dehli zijn de Chinese communisten de grens van Tibet overgetrokken. De R.A.F. heeft een nieuw type straalbommenwerper in gebruik genomen, de zgn. „Canberra". Men is thans bezig met de ver vaardiging van bommenwerpers met 4 straalmotoren. Rusland is teruggekeerd in de sociale en economische raad van de Ver. Naties, die het verliet uit protest tegen het zitting hebben van een vertegenwoordiger van Nationa listisch China. len. En achter het grote troon- baldakijn staat nog altijd een meubelstuk, dat gebruikt werd, wanneer de edelen zich even moesten verwijderen DES MIDDAGS. Des middags brachten Zeeiands vroede vaderen een bezoek aan de tentoonstelling. Voordat de heer Louis Heijmans hun een toe lichting gaf op de door leerlingen van de Rijkskweekschool ver- vaai-digde maquette van Zeeland, heette de heei C. Lijnzaad, direc teur der Stichting Zeeland, hen welkom. Hij vertelde, dat deze tentoonstelling nooit zou zijn ge slaagd, indien niet de gemeente- bestux-en op eei-ste aanvraag zich bereid hadden verklaard kostbare bezittingen van hun- gemeenten af te staan. Reeds van diverse zijden is het verzoek ontvangen deze unieke collectie Zeeuwse kunst schatten zowel in andere provin cies van ons land als in het bui tenland ten toon te stellen. Uitvoerig werd daarna de ex positie bezichtigd. Gistei'avond keerden alle burgemeestei's weer naar hun gemeenten terug. LEZING DE IIEER H. PIETERS. In de aula van de Rijksuniver siteit sprak de heer H. Pieters, bibliothecaris van Zeeland, gis teravond over „Hoofdmomen ten uit de Zeeuwse historie". Op boeiende wijze vertelde hij de veie aanwezigen van de Zeeuwse cul tuur, de letterkunde en de schil derkunst, terwijl by verschillende onderdelen niet nagelaten werd te wijzen op de contacten, die in de loop der eeuwen tussen Zee land en Vlaanderen zijn geweest. Deze mooie avond werd opge luisterd door voortreffelijke zang van het Dameskoor van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zuid-Beveland, in Zeeuwse kle derdracht, o.l.v. Piet de Rooy. Gisteren brachten ook de amb tenaren van de Prov. Waterstaat een bezoek aan de tentoonstelling. Zaterdag gaan de Griffie-ambte naren naar Gent en Dinsdag zul len tal van Hervormde predikan ten uit Zeeland naar de Artevel- destad reizen. Maandagavond spreken mr A. J. van der Weel en zijn Gentse collega, mr dr G. Debra, resp. over „Rechtsvorming buiten de wet" en „Naar een eenheid van recht in Noord en Zuid". Van de Zeeuwse rechterlijke macht gaat een zevental vertegenwoordigers, van de Zeeuwse advocaten een achttal, terwijl ook enige Zeeuwse notarissen zijn uitgenodigd. Zy zullen bij hun collega's in Gent onderdak vinden. Frankrijk vraagt weer Ameri kaanse hulp. Voor strijd in Indo-China. De Franse premier Pleven heeft de minister van Defensie, Moch, die thans in Amerika ver toeft, telegrafisch opgedragen er bij de Amerikaanse regering op aan te dringen spoedig de wapens te zenden, welke de Fransen in Indo-China thans zo dringend nodig hebben en de steun, welke Amerika aan Frank rijk heeft toebedacht, te ver groten. Een woordvoerder van de Franse regering heeft verklaard, dat men vooral behoefte heeft aan vliegtuigen, uitrustingen voor parachutisten en tanks. Frankrijk heeft meer wapens en uitrustingen nodig omdat het thans een volledige oorlog in Indo-China voert na het be- beëindigen van de guerillafase. Volgens de mening der Fran se regering heeft men in Indo- China behoefte aan twee divi sies op oorlogssterkte behalve de 140.000 leden van het vreem delingenlegioen, die reeds in Indo-China zijn. Van de hoeveelheid wapens en uitrustingen hangt het ook af met welke snelheid en tot welke grootte het nationale leger van Vietnam gevormd kan wor den. Men heeft zich een leger van 100.000 man ten doel ge steld en thans worden 20.000 n in legerverband geoefend. Levenslang geëist tegen aarts-spion. Levenslang eiste de Officier van Justitie by de Haagse Bijzondere Strafkamer tegen de voormalige machinist ter koopvaardij A. D., die in oorlogstijd als spion voor de Duitse „Abwehr" tal van Ne derlanders verraden heeft. Drie personen zijn als gevolg daarvan in Duitse kampen gestorven. Tij dens een aanslag op hem door de illegaliteit had D een verzetsstrij der neergeschoten. De verdediger vroeg 18 jaar. Uitspraak 26 October. Zeepost voor Oost en West, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be- zogd staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Teiresias" (19 Oct.); Nieuw-Guinea m.s. „Mod- jokerto" (31 Oct.); Ned. Antillen s.s. „Breda" (24 Oct.); Suriname m.s. „Hecuba" (25 Oct.). DE BILT ZEGT: Droog weer. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den en ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid- West en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1