I hecAlyk Margery Lovell Oost-West reclameslag in Wenen* Stalin oogst succes met „De val van Berlijn". De eenwording van Europa en de landbouw* -tfuu** 1 f2.-per UZerfl&j. freuuft Uw wUJt&Uer. Prot. Christelijke Reclasseringsvereniging. ABA/tSON Strafschop. GEMEENTERADEN Donderdag 12 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever.) WENEN, September 1950. In een met parfum bespoten bios coop applaudiseren dagelijks bezoekers als aan het eind van de Russische kleurenfilm „De val van Berlin", Stalin op het doek verschijnt temidden van juichende Sowjet-soldaten en van blijd schap huilende slachtoffers uit de concentratiekampen, die, met de puinhopen van Berlijn op de ach tergrond,^een massaal Leve Stalin aanheffen. De veil van Berlijn. Driemaal daags verdringen de Weners zich Voor deze bioscoop om de geraf fineerde anti-westerse propagan dafilm te zien. In een poging om IStalln, de Sowjet-Unie en 't Sow- Jet-leger als iets hemels op aarde voor te stellen wordt tegelijk ge tracht de westerse machten be lachelijk en onder elkaar verdeeld Uit te beelden. De film doet het voorkomen of het de Russen en niemand anders dan de Russen geweest zijn, die Hitier vernie tigd en de laatste oorlog gewon nen hebben. Churchill wordt er als een bespottelijke figuur in voorgesteld. Roosevelt als een on belangrijke figurant. Er is maar één man van werkelijk formaat: Jozef Stalin. Er is maar één pacht, welke de wereld de vrij heid heeft kunnen schenken: de Sowjet-Unie. De anderen komen In de geschiedenis niet voor. En op een gegeven ogenblik verzeke ren zijn generaals Stalin, dat ze ronder Amerikaanse hulp Berlijn Jcunnen veroveren. Maar in hun ijver om anti-Amerikaans te zijn hebben de Russen blijkbaar over het hoofd gezien, dat de jeep een Amerikaanse vinding is. Een van de generaals arriveert tenminste in een jeep aan het front. Tuinman Stalin. De film heeft technisch veel voortreffelijks, vooral in de mas sale gevechtsscènes. Aan de an dere kant druipt ze van sentimen taliteit en pathos. Hardwerkende en vredelievende mensen worden in een beestachtige oorlog ge sleept. Ouderlijke huizen worden In puin geschoten. Huilende moe ders vinden hun dode zoons. Maar de Russische legers zijn onover winnelijk. En het happy-end is 'n summum van geluk als twee jon ge mensen elkaar op Berlijns puinhopen weervinden onder het foedmoediglachende gezicht van talin, die hen voor de rest van hun blijde ieven vrede belooft. Er Is niemand, die daarom durft te lachen of er een spottende op merking over durft te maken. En evenmin om een Stalin, die zo al leronschuldigst aan het tulnieren Is in het park om het Kremlin of om de gastheer Stalin, die als de KORTE BERICHTEN ve ,Vi De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr Karl Gru- ber, heeft in een rede voor de Universiteit te Georgetwon ver klaard, dat Oostenrijk niet zal af laten van zijn streven om vrijheid te verkrijgen, „ondanks Sowjet russische obstructie". Blijkens een statistiek over de ermoedelijke levensduur in de erenigde Staten en de Sowjet Unie is de S.U. ongeveer vijftig jaar ten achter bij de V.S. Wat betreft het verbeteren van de volksgezondheid, aldus de Ameri kaanse dienst voor de volksge zondheid. De Oost-Berljjuse magistraat heeft bekend gemaakt, dat op vertoon van een bon van de dis tributiekaart van de maand Sep tember een paar kousen of sok ken wordt verstrekt. Naar schat ting 300.000 Oost-Berlijners heb ben deze bon naar het West-Ber- lijnse gemeentebestuur gestuurd, dat op deze wijze een proefplebis- ciet hield over de vraag, of zij voor vrije en democratische ver kiezingen in geheel Berlijn zijn. In Amerika heeft men een brood behandeld met atomische stralen, Een jaar daarna was het nog vers. Op dezelfde wijze heeft men an dere voedingsmiddelen verduur zaamd. 150.000 arbei rs uit het con fectiebedrijf in de V.S., aange sloten bij het C.I.O., krijgen 12.5 cents per uur of 5 dollar per week loonsverhoging op grond van een accoord tussen de werkgevers en de vakbond. De bouwkosten van het nieuwe Amsterdamse stadhuis worden geschat op f 25 millioen. Volgens B. en W. moet het aan de Amstel bij het Waterlooplein verrijzen. De Utrechtse straat en de Bak kerstraat zouden daartoe moeten worden verbreed. FEUILLETON. gemoedelijkheid zelve een staal- arbeider een dikke plak ham op zijn bord schuift als de jongen bij hem komt lunchen. Men kijkt er zwijgend naar. En zelfs als een kennelijk-communistisch deel van het publiek geestdriftig applaudi- seert bij propagandistische uit spraken van Stalin (uitstekend gespeeld door een Russisch ac teur) blijft de rest van de toe schouwers stil. Het geboe en ge fluit, waarmee in andere landen de mensen uiting geven aan hun afkeer van het communisme klinkt hier niet. Maar wel maakt men zich natuurlijk vrolijk over een radeloze Hitler, die nagelbij tend en kaartenverfrommelend door zijn bunker ijsbeert, over een met medailles behangen Göring, die ijverig kunstschatten verza melt en over een hinkende Goeb- beis. De hele nationaal-socialis- tische kliek is er, inclusief Eva Braun. Ze zijn zeker van succes. Reclame-strijd. In de Weense propagandastrijd tussen democratie en communis me is deze film zeker een wapen van betekenis. De Russen hebben de film (die in het Duits nage synchroniseerd is) met zeer veel tam-tam aangekondigd. In het verlangen er zoveel mogelijk be kendheid aan te geven hebben ze zelfs de verhuurder van aanplak- ruimten moeten dreigen zijn schuttingen in de Russische sec tor van Wenen in beslag te zul len nemen, als hij geen plaats voor de affiches van de film el ders in de stad beschikbaar zou stellen. De Russen zijn daarom zo gebrand op reclame, omdat de Amerikanen tegelijkertijd de sati rische film Ninotschka in omloop gaan brengen. Men wil althans een deel van de bioscoopbezoe kers ervan weerhouden die film te gaan zien. Met De val van Ber lijn, al aan het draaien in een bioscoop, die driemaal per dag 't bordje „uitverkocht" buiten moet hangen, hebben de Russen voor lopig de eerste slag in deze film- strijd gewonnen. ALFRED VAN SPRANG. (Ingez. med-teling. advert.) Europees Landbouwcongres te Straatsburg. Dezer dagen kwamen te Straatsburg honderden vertegen woordigers van boerenorganisa- ties uit Europese landen bijeen, om gezamenlijk de vraagstukken van de dag te bespreken. Dit con gres was belegd door de Europese Landbouw Federatie, gewoonlijk aangeduid met de letters C.E.A. Het voornaamste onderwerp, dat behandeld werd, was de be tekenis, die de éénwording van Europa voor de landbouw zal heb ben. De besprekingen daarover hebben geleid tot een resolutie, waarin de landbouw vastlegt, dat er in West-Europa een vrije en zelfstandige boerenstand moet blijven bestaan. Deze boeren moe ten vrij zijn om organisaties en coöperaties te stichten ten behoe ve van hun bedrijf en de C.E.A. zal de Europese regeringen uit naam van deze boeren adviezen geven bij de te volgen landbouw politiek. Daarbij zal het gewenst zijn, aldus de resolutie, internati onale regelingen voor ieder pro duct afzonderlijk tot stand te brengen. Hiermee heeft de C.E.A. zich dus opgeworpen als vertegenwoor digend lichaam van de geheele West-Europese landbouw. Het is werkelijk nodig, dat er een der gelijke organisatie bestaat, want bij vele nationale en internationa le besprekingen vergeet men dik wijls van welk een geweldige be tekenis de landbouw voor het economische en sociale leven is. De C.E.A., die geen onderafdeling is van een wereldorganisatie, zo als de I.F.A.P., is dan het beste in staat een onafhankelijke Euro pese mening namens de boeren naar voren te brengen. Ook technische vraagstukken. Tegelijk bemoeit deze federatie zich met verschillende landbouw- technische vraagstukken. Zo zijn er b.v. de verschillende vormen van boerencrediet besproken, wa ren er rapporten uitgebracht over de standaardisatie van tractoren, heeft men van gedachten gewis seld over de bestrijding van de runder-t.b.c. en zijn de vooruit zichten van de melkproductie in de verschillende Europese landen onderzocht. Voor de Nederlandse afgevaar digden was het dikwijls niet ge makkelijk een standpunt in te ne men, omdat de gedachtengang soms in een geheel andere rich ting liep dan zij gewend zijn. Zo ging het debat over de bestrijding van de runder-t.b.c. hoofdzakelijk over de vraag, of men het doel ook kan bereiken door de dieren met een serum in te enten. De moeilijkheid is, dat men nog geen serum heeft, dat werkelijk ondubbelzinnige resultaten ople vert, al beweert de Zwitserse dok ter Graub, dat hij een t.b.e.-stam heeft gekweekt, die volkomen on gevaarlijk is. De grote moeilijkheid is, wan neer men rundvee inspuit met an- ti-t.b.c.-serum, dat deze dieren positief gaan reageren op tuber- culine, zodat men daarna geen middel meer heeft om onderscheid te maken tussen een gezond en een ziek dier. Dr Graub staat daarom op het standpunt, dat men moet beginnen alle kalveren dadelijk na de geboorte in te spui ten. Op de duur zal men dan een immuun gemaakte veestapel krij gen. Aangezien men nog niet weet of de methode-Graub wel voldoende betrouwbaar is, geven talloze deskundigen de voorkeur aan de z.g. Deense methode van opruiming van reageerders en t.b.c.-vrije opfok door isolatie, waarmee reeds bewezen is, dat behoorlijke resultaten bereikt kunnen worden. Amerika wil Duitse volk rijp maken voor militaire taak. Duitsers bereid tot mede werking aan verdediging. De Amerikaanse stemmen in Duitsland stuwen de campagne, die er op gericht is het Duitse volk rijp te maken voor de aan vaarding van een militaire taak. Zij geven daarbij te verstaan, dat de tijd dringt en bij de onderhan delingen in de eerstvolgende vier of zes weken wordt een beslissing verwacht over de vraag, in welke vorm Duitsland zijn bijdrage aan de verdediging zal kunnen geven. Het blad der Amerikaanse be zetting heeft de Duitsers nog eens extra op het hart gedrukt, dat de tijd gekomen is, dat men zich aan beide zijden van de Rijn niet meer over historische verwikke lingen druk dient te maken, doch liever zijn aandacht dient te be steden aan het overheersende probleem van het communistische gevaar. De commentaren in de Duitse pers maken het duidelijk, dat men de zin van de jongste rede van de Amerikaanse hoge commissa ris Mc Cloy begrepen heeft. Een Zuid-Duits blad zegt het kort en bondig aldus „Wij kunnen ons aan bepaalde taken niet onttrek ken". De bereidheid tot militaire me dewerking wordt door Washing ton beschouwd als een toetssteen voor de echtheid van de Duitse wil tot samenwerking. f 5^ De prijzen van dit on geëvenaarde levertraan product - rijk aan vita mines A, B, C en D - zijn aanzienlijk verlaagd. Flacon van ca. 200 gram f 1.65 „Familieverpakking" van ca. 3 00 gram (zéér voordelig) I 3.25 Dosering: lij thccltpeltjis per dag, tenzij de arts anders voorschrijft. Prins Bernhard maakt het goed. „De lichte operatie, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen in 't Academisch Ziekenhuis te Utrecht heeft ondergaan, is geslaagd. De toestand van de Prins is zeer goed. Verwacht mag worden, dat Z.K.H. het ziekenhuis tegen het einde van de week kan verlaten", aldus deelt het secretariaat van de Prins mede. Kanaalzwemmende politici. Twaalf leden van de Britse Labour Party hebben het plan om de volgende zomer de 34 km. lange kanaaltocht van Dover naar Kaap Gris- Nez in estafetteverband te volbrengen. Zij zullen een boodschap van „good will" van de jeugdsectie van de En gelse Labour Partij overbren gen aan de jonge Franse so cialisten. Aan deze estafette zullen ten minste twee meis jes deelnemen, van wie de jongse 16 jaar zal zijn. Duitse krijgsgevangenen in Korea? Volgens een speciale correspon dent van het Engelse blad „Daily Telegraph" wijzen te Londen bin nengekomen berichten er op, dat Duitsers in Russische krijgsge vangenschap, onder wie een gene raal, een rol hebben gespeeld aan de zijde der Noordkoreanen. Het blijkt, aldus het blad, dat de Duitse generaal Schörner brieven naar huis heeft geschreven uit Korea, waar hij aan het hoofd staat van een adviesgroep, ver bonden aan het strategische com mando der Noordkoreanen. Vele andere Duitse families hebben dergelijk nieuws uit het Verre Oosten ontvangen. De gevallenen in de eerste we reldoorlog in Oost-Duitsland zijn niet voor het vaderland maar voor „het kapitalistische mon ster" gevallen. In deze zin wor den de inscripties op de gedenk tekenen in Oost-Duitsland gewij zigd. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft de dienst voor militaire aanwerving verzocht in .December 40.000 nieuwe recruteri op te roepen. (Ingez. mededeling advert.) door EMILY S. HOLT. 23) Terwijl zij daar zo stond, ont dekte Alice haar en riep ont steld uit: „O, milady, wat ziet u bleek! U ziet er uit, alsof het doodvon nis over u was uitgesproken!" Margery streek met haar hand langs haar voorhoofd. „Je hebt goed geraden", zei ze, «maar vergeet niet, dat er voor mij geen oordeel op volgt, maar ten eeuwige heerlijkheid." Zij v ging zitten en nam de kleine vierjarige Geoffrey op haar schoot en hij leunde zijn goudblonde kopje tegen haar tan. Een paar minuten zat ze zo tonder te spreken; eindelijk had te haar stem echter voldoende ander bedwang, en hoewel die oog wat beefde, klonk ze bijna 1 ven duidelijk en helder als tl tijd. „Geoffrey houdt je van moe der?" „Ja, moeder, heel veel." „Arm kind, wat zul je zonder mij beginnen?" vervolgde zij met een zucht „Gaat u weg, moeder?" „Ja, schat, ik ga weg. Zul je dus goed onthouden, wat ik je zeg? Als je aan moeder denkt, zul je dan daar ook aan denken?" „Ja, moeder." „Alice, zul je het hem helpen onthouden, als je tenminste niet bij hem vandaan genomen wordt?" „Dat zal ik zeker, milady", zei Alice snikkend, hoewel ze eigen lijk niet begreep, wat er van haar verlangd werd. „Geoffrey, zul je lief tegen vader zijn?" „Ja, moeder, maar ik ben bang voor vader." Margery zuchtte diep. „Luister nu nog eens goed. Geoffrey. Weet je nog, wat moe der verteld heeft van de lieve Heer Jezus?" „Ja", knikte de kleine jon gen. „En heeft Geoffrey, de Heer Jezus lief, die voor hem gestor ven is?" „Ja, moeder, ik heb de Heer Jezus lief, en ik houd ook van u", en hij sloeg zijn armpjes om zijn moeders hals. Ze wiegde hem een ogenblik in haar armen „Zal mijn jongetje onthouden, dat de Heen hem liefheeft, en zal hij bidden om een nieuw hartje. Zal hij elke avond bid den: „Lieve Heer, geef u mij een nieuw hartje?" Zij zweeg een ogenblik. Toen boog zij zich over hem heen en fluisterde: „Heer, hier is mijn kleine Geoffrey. Ik heb hem nog maar zo weinig van U kunnen vertel len. Hij kan nog niet begrijpen, dat U hem behouden moet, dat U alleen hem zalig kan maken; maar och Heer, maak Gij hem Uw weg bekend, opdat wij elkaar later in het huis des Va ders mogen ontmoeten!" Zij bleef daarop enkele minu ten stilzitten met het kind in haar armen. Toen zei ze: J.Geef moeder nu nog een stevige kus, schat; en ga dan weer spelen; moeder heeft het druk. Breng jij hem even naar Dina", vervolgde ze daarop tegen Alice, en kom dan op mijn kamer. Ik heb je nodig voor een en ander." Ze bleef de kleine jongen staan nakijken. Bij de deur keerde hij zich nog even om en riep: „Dag, moeder!" „Nooit meer! nooit meer!" fluisterde Margery bij zichzelf. „Het ergste is nu echter voorbij, en ik heb nu alleen nog Chris tus." HOOFDSTUK VIII. Een verblijf op de koude grond. Die avond, zoals te voren be volen was, verliet Margery in haar draagkoets haar huis, om overgebracht te worden naar de Tower. De cipier zette grote ogen op, toen Abt Bilson, die haar ver gezelde, haar aan hem over droeg, en vroeg zijn eerwaarde fluisterend, waarom zij gevangen gezet werd. „Wegens ketterij, mijn goede vriend." „Ketterij!" zei de cipier, nog meer verbaasd. „Wat jammer van iemand die nog zo jong is! Het kan mij leed doen!" Toen Margery eindelijk opge sloten was, had zij alle tijd, om haar verblijf op te nemen. Het was een kleine vierkante cel, met witgekalkte muren, geheel ongemeubeld. De weinige meubels, die haar toegestaan werden, moesten haar van haar huis gebracht worden en bestonden uit een matras en een deken, bij wijze van bed, een bankje, om op te zitten en een crucifix. Het getraliede venster was heel klein en zat dicht tegen de zoldering. Hier moest Margery tot Sep tember blijven. De dagen kropen voorbij. Lord Marnell bezocht haar nu en dan, maar niet dik wijls, en hij was haar enige be zoeker. (Wordt vervolgd.) Jaarverslag over 1949 - Tekort van bijna f 6000.— Blijkens het thans verschenen jaarverslag van de P.C.R.V. was 1949 een moeilijk jaar, in verband met de financiële zorgen. Het verlies bedraagt niet minder dan f 5917.72. Deze moeilijkheden werden temeer gevoeld door het plotseling verscheiden van de penningmeester, de heer Th. H. Sluyter, die steeds een voorzich tig en w(js beleid voerde. Wat betreft de afdeling Zeeland (secretaris de heer J. Lorier) wordt met grote dankbaarheid geconstateerd dat deze afd. haar arbeid ongehinderd heeft mogen voortzetten. Er ligt wat dit be treft in Zeeland nog een rijk ar beidsveld. Met leedwezen wordt melding gemaakt van het overlijden van de voorzitter, ds G. Rijksen, die voor het reclasseringswerk veel belangstelling toonde. In toenemende mate werd- de afd. in het reclasseringswerkin geschakeld. Gedurende 1949 wer den 20 voorlichtingsrapporten uit gebracht en op verzoek van een zusterafd. nog 3 rapporten. De kwartaalsrapporten, uitgebracht door 18 toezichthouders(sters), kwamen regelmatig binnen. Op 31 December 1949 stonden 27 personen onder toezicht. Een belangrijk onderdeel van het werk was het regelmatig be zoeken van de gedetineerden. Op merkelijk wordt genoemd, dat de meesten, niet R.K., bezoek vragen van de P.C.R.V. Telkens ervaart Nieuwe kolenlosbrug voor P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen. Ten behoeve van de centrale van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij te Vlissingen is een nieuwe kolen losbrug gebouwd, welke thans vrijwel gereed is. Het gehele ge vaarte weegt 215 ton. Men heeft ongeveer zeven weken nodig ge had om het op zijn plaats te bren gen. De installatie bestaat uit een kraan en een transportband, die via een brug over de weg op ongeveer dertien meter hoogte naar het kolenpark van de Centrale loopt. De kolen worden door de kraan uit het schip ge haald en op de transportband ge stort. Zowel de kraan als de brug kunnen over rails worden ver plaatst. De kraan wordt nog door een bok op de brug geplaatst. Naar wij voorts vernemen, zal op 31 October a.s. de eerste paal worden geheid voor de bouw van de nieuwe electrische Centrale aan de oude Vlissingseweg bij Wachtpost 66. Zierikzeese knaap bracht grote opschudding teweeg. Durfde niet naar huis, omdat hij moest schoolblijven. De onderwijzer, die Maandag middag het tien-jarig zoontje van de heer K. te Zierikzee na school tijd liet overblijven voor straf, zal zeker niet gedacht hebben dat bij daarmee bijna heel Schouwen Duiveland in opschudding zou brengen. De jongen durfde na zijn over blijven niet naar huis en kroop 'buiten Zierikzee in een tramwa gon. Hij viel in slaap, maar in die tussentijd was een grote me nigte mensen op zoek gegaan naar de vermiste knaap. Toen de jongen niet thuis kwam, waren zijn ouders ongerust geworden. Om 8 uur was hij er nog niet. De politie werd gewaarschuwd en deze zocht met de brandweer, padvinders en vele inwoners in alle hoeken en gaten. Laat in de avond werd nog gedregd in de haven, omdat men de mogelijkheid van verdrinking ook onder het oog moest zien. Tegen twaalven zag de heer van Aken de knaap bij de Nobel- poort op weg naar huis. Direct liet men de sirene loeien ten te ken aan de in alle richtingen uit- gezworven zoekers, dat de jongen gevondm was. Opvoering „Peer Gynt" te Middelburg. Het ligt in het voornemen, om op 24 October in het Schutters hof te Middelburg het klassieke stuk „Peer Gynt" op te voeren. Dit stuk werd o.l.v. Mevr. v. d. Broeckede Man met goed succes ten tonele gebracht te Oostburg ter gelegenheid van het jubileum der H.B.S. Opvoerenden zijn hetzelfde ge zelschap, dat dit stuk ook in Oostburg heeft gespeeld. „Jubileum op Chr. Kweekschool". Om een ongewenste indruk weg te nemen, verzoekt de directeur van de Chr. Kweekschool ons te melden, dat de mededeling over de duur der werkzaamheid van de heer van Ooyen aan genoemde school, welke wij toegezonden kregen, niet afkomstig is van enige leraren van deze school. Kanaal door Zuid-Beveland. In de maand September 1950 passeerden door het Kanaal van Zuid-Beveland 6382 schepen met een totaal tonnage van 2.524.014 ton. In de richting Wemeldinge- Hansweert waren dit 2243 gela den schepen met 1.129.858 ton en 922 ledige schepen met 146.296 ton. In de richting Hansweert Wemeldinge bedroeg het aantal geladen schepen 1736 met 674.754 ton en 1481 ledige schepen met 573.379 ton. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg in beide rich tingen 988 geladen schepen met 797.481 ton en 150 ledige schepen met 121.130 ton. De verdeling in nationaliteiten was als volgt: 4342 Nederlandse, 1487 Belgi sche, 191 Franse, 203 Zwitserse, 14 Britse, 140 Duitse en 5 Luxem burgse. GESLAAGD AAN DE TECHN. HOGESCHOOL. De heren L. de Rijk te Middel burg en M. Wilschut te Goes, zijn aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het pro- paedeutisch examen voor civiel ingenieur, men, hoe deze bezoeken door de gedetineerden, waarvan velen moeilijkheden hebben in hun gezin of zaak of anderszins, worden ge waardeerd en tot welk een steun deze kunnen zijn. Bij de in October 1948 begon nen „nazorg", is gebleken, dat het vaak moeilijk is voor hen die zijn ingesloten, een werkkring te vin den. Plaatsing bij de D.U.W. i% dikwijls moeilijk, doch geeft geen oplossing, daar het, wanneer men bij die dienst wordt geplaatst, bijna uitgesloten is, in het vrije bedrijf werk te vinden. Gaarne sluiten wij ons aan bij de wens, waarmee de secretaris zijn verslag besluit, dat God zijn zegen op deze arbeid moge schen ken. Zeeuwen te Hilversum vergaderden. .De Zeeuwse vereniging te Hil versum „De Zeeuwen" mag zich nog steeds in een flinke belang stelling verheugen. Op de dezer dagen gehouden vergadering werd tot voorzitter gekozen de heer A. M. de Regt, terwijl de aftredende bestuursleden bij ac clamatie werden herkozen. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver scheidene uitvoeringen en bijeen komsten, die in het winterseizoen werden gehouden, weer sterk in het teken „Zeeland" hebben ge staan. Zo werd een film van de „Wil lem Ruys" en van de Zeeuwse Landbouw Mij vertoond. Uitste kend werd gedemonstreerd, wat Zeeland presteert op het gebied van scheepvaart (houw) en de bloei van de Zeeuwse Landbouw Mij. De heer Dr Meertens heeft op een andere bijeenkomst een voor dracht gehouden over het Zeeuw se volkskarakter. Het steunfonds werd door de bazar nieuw leven ingeblazen, waardoor het mogelijk werd schenkingen te doen aan het mu ziekcorps te Bruinisse, aan de Zeeuwse vereniging te Utrecht, aan de bewaarschool te Nieuwer- kerk en voor de beplantingen te Oostburg. KANAAL VAN TERNEUZEN. I.v.m. de uitvoering van her stelwerkzaamheden aan het bin- nenhoofd van de Westsluis te Terneuzen zal de vaart door de sluis volledig zijn gestremd van Vrijdag 20 October om 13 uur tot Zaterdag 21 October 10 uur. Aan binnenvaartschepen, welke van de Westskiis gebruik moeten maken, en geen grotere afmetin gen hebben dan 80 m lengte en 11.20 meter breedte, zal zoveel mogelijk gelegenheid worden ge- gevijen door de Middensluis te schutten. EEN KAPER OP DE KUST. Tot hun groot misnoegen vin gen de vissers te Biervliet, die werken in de nabijheid van de schapenstal, de laatste weken niets. De fuiken, die 's nachts uit gezet worden, worden totaal ver nield teruggevonden, zonder pa ling. Na onderzoek is gebleken, dat men hier met de bekende en ge vreesde visdief, een otter, te doen heeft. Een jacht, die men een de zer dagen op de rover maakte, liep op niets uit. De collecte t.b.v. de Gezamen lijke Militaire Fondsen heeft op gebracht te Wissenkerlce f 23,19; te Kamperland f 38,59 en te Geersdijk f 12.47. vt/rn ONBEGRIJPELIJK. Bekend is, wat te Seoel ge beurde. Nadat deze stad door de troepen van de V.N. was inge nomen, hield Mac Arthur niet een daverende speech over de dapperheid van de troepen, maar verzocht hij de aanwezigen met hem het „Onze Vader" te bid den. Ds J. J. Buskes spreekt daar over in het Vrije Volk" zijn af schuw uit. Hij heeft voor dit op treden in een verwoeste stad, waar de lijken lagen opgehoopt slechts één woord: Godslaster lijk. Deze scherpe critiek houdt verband met het feit, dat ds Buskes op het standpunt sta at, dat de oorlog een goddeloos be drijf is, waaraan een christen niet mee kan doen. Ik ga hierover nu niet twisten. Wat mij echter verbaast, is dat ds B. hierbij herinnert aan A. B. K„ de vroegere „Oproerige Krabbelaar" in het „Volk" van de S.D.A.P., die naar hij meent hier over zeker een sappige krabbel vol oproerigheid ten beste zou hebben gegeven, en van wie het verder heet, dat hij niet met God spotte. Dat deden degenen op wie hij zijn spot richtte. Dit wekt bevreemding. A. B. K. was een rijk begaafd man. Maar een man die al zijn gaven en krachten hee;t gebruikt tegen alles wat christelijk was. En te gen de Christus. En hij died dit onirict hij ae- loofde in de god van het socia lisme, die zijn volk door de rods zee van 'iet socialisme zou voe ren naar hit belooide land. Dat ds Buskes zich keert te gen MacArthur, de strijder voor recht en vrijheid, is, gezien zijn standpunt verklaarbaar. Maar dat daarnaast een man als A. B. K. wordt verheerlijkt is, althans voor mij, onbegrijpelijk. NOORD WELLE. Lening van f 21.000.-- voor woningbouw. De raad vergaderde Maandag j.l. Burgemeester Lunsingh Ton- kens heette speciaal het nieuwe raadslid, de heer C. Steur, wel kom. Deze werd daarop geïnstal leerd. De rekening van de vleeskeu ringsdienst 1949 werd breedvoe rig besproken, alsmede de begro ting van deze dienst voor 1951, welke werd goedgekeurd. De kos ten van de gemeenschappelijke luchtbeschermingsdienst zijn dit jaar begroot op f 550. Noordwelle moet f 10.87 betalen en in 1951 f20.35. Besloten werd een lening van f21.000 met de Bank van Ned. Gemeenten aan te gaan. Ter financiering van de woningbouw. Als leden der woonruimtecommis sie werden herbenoemd de heren Hart, Hanse en Kwaak en in plaats van wijlen M. Dalebout de heer C. Steur. Ook voor 1951 zal een subsidie van fO.10 per inwoner aan de Herv. stichting voor maatschap pelijk werk en gezinszorg worden verleend. De voorwaarde is, dat er een regeling tot stand komt tussen het Groene Kruis en ge meente, zowel als Stichtingmede- zeggenschap hebben. De gemeen teraad verklaarde zich voor f 988 garant voor de betaling van rente en aflossing van een door het zie kenhuis Schouwen en Duiveland bij de Rotterdamsche Bank aan te gane kasgeldlening van f 50000. De gemeenterekening 1949 werd aangeboden; on tv. f50048.45, uit gaven f 46911.47, goed slot f3136.98. Kapitaaldienst inkomst en uitgaaf f 27531.87. Bij de rond vraag vroeg de heer Viergever, of er in de school catechisatie zal gehouden worden. Dit is aange vraagd, volgens de voorzitter. Daar verschillende leden daar tegen bezwaar maakten, zullen de heren Hack en Korsten met de predikant een bespreking hou den, of er geen andere 'oplossing mogelijk is. De heer den Boogerd vroeg, of het niet wenselijk is, een afdak aan de kerk te bouwen voor bergplaats van fietsen der schoolgaande jeugd. B. en W. kre gen goedkeuring om het uit te voeren. OOSTKAPELLE. Begroting 1951 goedgekeurd. Dezer dagen kwam de raad in openbare vergadering bijeen. De begroting werd hoofdstuksgewijg behandeld. Ten aanzien van de begroting voor de Vleeskeurings dienst ontmoette het voorgestelde salaris van het hoofd van de dienst bij enkele leden bezwaren. De verhouding salaris hoofd van dienst en hulpkeurmeester werd onjuist geacht. De voorzitter deel de mede dat geen tijdelijk hulp keurmeester zou worden aange steld en met het hoofd van dienst was overeengekomen dat deze de keuringen zou doen, waardoor de tijdelijke functionnaris overbodig was. Deze werkzaamheden dienen echter te worden betaald. De be groting van de keuringsdienst werd vervolgens vastgesteld met de stem van de heer De Roo te gen. Burgemeester en wethouders werden gemachtigd een kostenbe- groting te doen opmaken voor herbestrating van de Waterstraat en de Brouwerijweg. De tarieven voor het gebruik van het Vereni gingsgebouw wensen Burgemees ter en Wethouders niet te verho gen, hoewel op de exploitatie van het gebouw plm. f 400 tekort is. Ten slotte werd de begroting in zijn geheel z.h.s. vastgesteld op een bedrag van f 118.698.19 in in komsten en uitgaven gewon» dienst en f 147.520.07 in inkom sten en uitgaven kapitaaldienst. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal een be drag van f 2281.25 wegens uitke ring van gewetensgeld worden be steed voor aanschaffing van een nieuwe gemeentewagen, aankoop van een rijdende baar en uitbrei ding van de straatverlichting. Sportnieuws Voetbal. W.H.S.Noordschans 35. De te St. Annaland gespeeld# voetbalwedstrijd tussen W.H.S. en V.V.N. (Noordschans), eindigde in een 5—3 overwinning voor Noordschans. Tevens werd nog een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een elf tal van W.H.S. 'en Olympia IX, die door W.H.S. met 3—0 gewon nen werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2