U*N*CJL vraagt meer bevoegdheden NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Meer troepen op weg naar Ambon Protesten tegen Oost-Duitse verkiezingen Treedt minister Schokking af 7 15.000 Zw. francs voor Ambon. Troepen der V.N. vorderen Chinese waarschuwing voor Amerika „Communistisch China kan niet werkeloos toezien" Het Duitse aandeel in de Westelijke verdediging Churchill bezoekt Denemarken. Bevredigend bezoek aan „Zie Zeeland" SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 2742S9. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1686 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 13 OCT, 1330 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr EL Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. lTiel, Tholen, Op- en ondergang Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur. Maan op 9.51 uur, onder 18.51 uur. 'Hoogwater op Vrjjdag IS Oct. I Vlissingen: 2.34 u. 2.42 m., 14.48 u. 2.41 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.57 m., 15.19 u. 2.54 m. Wemeldinge: 4.31 u. 2.00 m., 16.46 u. 1.91 m« Zierikzee: 4.19 u. 1.73 m., 16.32 u, 1.65 m. De commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië (U.N.CX) heeft gisteren besloten, aan de Veiligheidsraad een rapport uit te brengen over haar mislukte pogingen, om voor het vraagstuk der Zuid-Molukken een vreedzame oplossing te bereiken. In een brief aan Moh. Roem heeft de UJN'.C.I. van dit voornemen mededeling gedaan en daarin wordt tevens gewag gemaakt van de teleurstel ling der Commissie over het niet beëindigen van de vijandelijkhe den in de Zuid-Molukken, ondanks het aanbod van goede diensten. Ook heeft de commissie aan de Veiligheidsraad meer bevoegd heden gevraagd voor het uitoefenen van haar taak inzake Ambon. De U.N.C.I. heeft tegelijkertijd de tekst gepubliceerd van het schrijven, dat minister Roem 9 October aan de U.N.C.I. heeft ge richt en waarin wordt gezegd, dat de republikeinse regering deze kwestie niet gezocht heeft, maar „ons werd opgedrongen door het falen van de Nederlandse autori teiten om aan hun verantwoorde lijkheid ten aanzien van de hand having van de discipline onder hun troepen, welke onder hun controle stonden, te voldoen", al dus de brief van Moh. Roem. Na te hebben opgemerkt, dat de republikeinse regering vele mogelijke wegen om tot een op lossing te komen had bewandeld, wordt in de brief gezegd, dat de aanvaarding van de goede diens ten der U.N.C.I. de indruk zou geven als zou de republikeinse re geling niet in staat zijn zich van haar binnenlandse verantwoor delijkheden te kwijten zonder huip van buiten. Verder werd uit het schrijven van Roem aange haald: „Het zal u een genoegen doen, te vernemen, dat de mili taire operaties op Ambon op be vredigende wijze voortgang vin den en dat de uiterste zorg door ae Indonesische strijdkrachten wordt cetrac L om de veiligheid van o.- uu.„c. olking te ..aar- borgen, Ue Indonesische str(jaKraw«en zijn er tot dusver in geslaagd het gehele noordelijke deel van het eiland te bezetten, waar zjj door de bevolking verwelkomd werden. Bjj het voortgaan van de operatie Is duidelijk geworden, dat Ambon de laatste zes maanden in de macht van een terroristisch mili taire dictatuur is geweest onder leiding van elementen uit de voormalige K.N.I.L.-strjjdkrach- ten." nu verder schreef Roem aan de Commissie: ,Er is alle reden om te hopen, dat de militaire opera ties op Ambon in een nabije toe komst met succes zullen zijn vol tooid. Wanneer dit is bereikt, is de regering van plan, aan haar voornemen, om aan de Zuid-Mo lukken een geëigende mate van autonomie te verlenen, uitvoering te geven. Het zal ons dan tevens een genoegen zijn, met de U.N.C.I. onmiddellijk besprekingen aan te vangen over de beste middelen ter bespoediging van de demobi lisering en repatriëring naar Am- bon van de Ambonese militairen van het K.N.I.L., die zich thans op Java bevinden." NIEUv.fa TROEPEN NAAR AMBON, De regering van Ambon meldt het volgende: Na de gevechten op Ceram liet de vijand honderden gesneuvelden achter, terwijl in onze handen 'n aantal mortieren, jeeps, brenns en radiotoestellen vielen. Op Ambon, ten Noorden van Hitoe, vinden hergroeperingen van de vijand plaats. Op 7 October (Zaterdag) zijn schepen met ex-K.N.X.L.-militai- ren uit Makassar vertrokken. Bij deze versterkingen bevindt zich o.a. een volledige batterij artil lerie. De regering van Ambon is be zig zich voor te bereiden op de nieuwe aanval, die vanuit Makas sar onderweg is. Ook de Nederlandse regering is van deze nieuwe op handen „Brokkenavond" van Jac. van Elsacker te Middelburg. Het was geen gemakkelijke op gave voor de voordrachtkunste naar Jac. van Elsacker om, aan gezien de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg zich maar nauwe lijks voor declamatie leent het publiek volledig te boeien. Trots deze moeilijkheid is hij er gister avond in de door de Herv. Jeugd raad georganiseerde avond van ernst en vrolijkheid op buiten gewone wijze in geslaagd, het, deels vrij jeugdige, publiek te boe-en en te amuseren. „Brokken", noemde de heer Van Elsacker hetgeen hij ten beste gaf en het waren waarlijk niet de slechtste brokken. De schets van Top Naeff (gemengd bericht) deed al vermoeden dat de voordrachtkunstenaar tot zeer veei goeds in staat was. Boven dien bleek dat hjj niet alleen in het vertellen een meester is maar ook in het voordragen van gedich ten van Gezelle en P. c. Hooft. Natuurlijk kon deze oud-inwoner van Westkapelle niet nalaten om in deze omgeving, de bekende „Ode aan Walcheren" voor te dragen. Na de pauze werden schetsen van Louis Couperus en Felix Tim mermans (de laatste in sappig Vlaams) voorgedragen, waarvoor het publiek zich zeer dankbaar toonde. De pianist, Ab Lichten- dail, zorgde voor de muzikale af wisseling met o.m. een eigen com positie alsmede een wals en een mazurka van Chopin. Ds W. B. A. Smits sprak ais voorzitter van de Jeugdraad een inleidend en een slotwoord. zijnde aanval op de hoogte ge bracht. Daarbij is gevraagd, een oorlogsschip te zenden om deze schepen tegen te houden. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag maakt bekend, dat het van zijn regering te Ambon het volgende telegram ontving: „Het succes op Ceram is vooral te danken aan duizenden Alfoe- ren, die zich bij ons aansloten ter verdrijving van de T.N.I. De T.NX kon niét meer naar zee ontkomen doch vlucht nu door de bossen langs de kust en tracht andere nesten van T.N.L-ers te bereiken. Aan het Toelehoe-front heerst rust Beide partijen wach ten af." Het bericht van het ministerie van defensie te Djakarta, ais zou den 10.000 personen van Ambon gevlucht zijn naar omliggende eilanden is onjuist. De waarheid is dat 'ojj de vlucht uit Hitoe de vijand een deel van de bevolking weggevoerd heeft op de schepen. Waarheen is nog onbekend. De republiek Indonesië stelt alles in het werk om de kwestie der Zuid-Molukken te brengen tot een kwestie van Ambon. Dit is echter onjuist, want op alle eilanden der Zuid-Molukken vecht de bevolking mee. Critiek, doch niet hopeloos Het broedervolk dat ons, Neder landers, eeuwen trouw was, of fers bracht van goed en bloed, moet nu door ons geholpen wor den! Met dank voor reeds ont vangen giften, vraagt het Comité van iedere Nederlander op korte termijn nu een offer voor hen! Herinneren we ons onze eigen situatie van 10 jaren terug Zeeland bljjve niet achter'. Op iedere plaats en op ieder dorp actieve hulp gevraagd om die offers voor Ambon, welke nog niet zijn opgezonden, in te zame len. Dank aan allen die daar reeds mee bezig zijn! Helpt mee en zendt uw offer nu direct aan uw plaatselijke commissie of per giro of postwissel aan het Centrum-adres voor Zeeland, de heer A. C. van der Rest, Lange Kerkstraat, Goes, Giro 111187, onder vermelding van „Mijn of fer voor Ambon". Het volk van Ambon wacht er op in grote nood!! Nieuw advocaat en procureur te Middelburg. Ter openbare terechtzitting der Arrondissementsrechtbank te Middelburg is gisteren beëdigd als advocaat en procureur jhr mr C. F. J. J. M. van Nispen tot Sevenaer te Middelburg. Jhr mr van Nispen tot Sevenaer studeerde aan de Rjjks-universi- teit te Leiden en legde op 29 No vember 1949 met goed gevolg 't doctoraal examen in de rechts wetenschappen in het Nederlands Burgerlijk- en Handelsrecht, Staatsrecht en Strafrecht af. Af komstig van Wassenaar heeft hij zich in Middelburg gevestigd. O Vereniging van Duitsland wordt daardoor tegengewerkt Amerika, Engeland 'en Frank rijk hebben gisteren medegedeeld, dt zij tegenover de Sowjet-Unie hebben verklaard dat zij niet kunnen erkennen, dat de verkie zingen, welke Zondag in Oost- Duitsland gehouden zullen wor den, het tegenwoordige regiem in de Sowjet-zone een „wettige ba sis" schenken noch vertegenwoor digend zijn voor het volk In Oost- Duitsland. De Britse, Amerikaanse en Franse Hoge Commissarissen hebben ieder een brief in dier voege aan generaal Tsjoeikof, de Sowjet-Russische opperbevel hebber in de Oostelijke zone ge zonden. De enkelvoudige candidatenlijst, aldus de brief, onthoudt aan Oost- Duitsland een democratische par lementaire regering evenals die democratische gang van zaken waaronder de vereniging van Duitsland een werkelijkheid zou kunnen worden. Volgens het verdrag van Pots dam en andere internationale overeenkomsten was de Sowjet- Unie verplicht mede te werken aan de instelling van een demo cratische regering in Duitsland en de vereniging van het land. De Sowjet-Unie diende daarom de volledige verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de „ob structie van de pogingen daar toe". De verkiezingsprocedure stond lijnrecht tegenover de ver eisten voor een „traditionele vrjje democratische verkiezing". OUD-VERZETSSTRIJDERS PROTESTEREN. Met het oog op de komende Oost-Duitse verkiezingen, heeft de internationale van ex-politieke gevangenen, waarin verzetsstrij ders uit België, Frankrijk, Lu xemburg, Nederland en West- Ver. voor alg. wetenschappe lijke Belangen te Goes opende winterprogramma. De vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes heeft gisteravond haar win terprogramma geopend met een interessante causerie van de be kende journalist H. J. Stuvel. Deze sprak over het vervaar digen van de Deventer-tapjjten. In zijn lezing, die getiteld was: „Schering en insiag", vertelde spreker, aan de hand van fraaie kleurenfoto's, uitvoerig over de techniek van het weven, zoals dit met de hand en ook machinaal geschied. De Deventer-fabrieken, die in vroeger eeuwen zgn. Gon- jezakken en dweilen maakten, be gonnen met het maken van ta pijten nadat men een Portugees tapijt van de raadspensionnaris Rutger Jan Schimmelpenninck, dat hersteld moest worden, in be handeling had genomen. Na de pauze draaide een prach tige kleurenfilm die op duidelijke wijze het vervaardigen van de ta pijten liet zien. De heer B. v. d. Berg, voorzit ter van Wetenschappelijke Belan gen, deelde in zijn openingswoord nog mede, dat het zo goed als zeker is, dat op 12 Januari dr V. de Bruijn, beter bekend als de Jungle-Pimpernel, zal komen ver tellen over zjjn belevenissen op Nieuw-Guinea tijdens de Japanse bezetting. Duitsland zijn vertegenwoordigt, besloten een manifest uit te bren gen. De reden, dat juist de mannen en vrouwen van het voormalige West-Europese verzet dit mani fest gaan uitgeven, is gelegen in het feit, dat vele communistische machthebbers achter het ijzeren gordijn, die zelf onder Duitse ter reur de ellende van de concen tratiekampen hebben meege maakt, thans de nieuwe beheer ders van deze concentratiekam pen zjjn geworden. Dit verklaarde de heer K. R. van Staal, voorzitter van de exe cutieve raad der internationale op een in Den Haag gehouden persconferentie. Het manifest stelt, dat de com munistische machthebbers, die eens door hun strijd tegen Hitier in concentratiekampen werden opgesloten, hun daar afgelegde belofte nooit meer concentratie kampen te dulden, hebben ge schonden. Het manifest laakt in felle bewoordingen het gevangen houden van al diegenen, die niet met het communistisch regiefn sympathiseren en verklaart de strijd aan de huidige communis tische bewindhebbers. Gisteravond is o.m. van Neder land uit de verzending van dit manifest beginnen. In een grote oplaag zal het in de loop van de week naar Oost-Duitsland worden gesmokkeld. Door het Vaticaan is medege deeld, dat de afkondiging van het dogma van de ten hemel opne ming van Maria met ziel en li chaam zal geschieden op 1 Nov. Canada heeft West-Dultsland toegestaan een consulaat-generaal te Ottawa te vestigen. Naar het A.N.P. in Den Haag uit goede bron verneemt is bin nenkort het aftreden te verwach ten van de minister van Oorlog en Marine, mr W. F. Schokking. Omtrent de oorzaken van dit aftreden worden noj geen nadere bijzonderheden vermeld. Zoals bekend echter werden bij de be handeling van de begroting van defensie enkele weken geleden in de Tweede Kamer vele bezwaren geuit tegen het beleid van deze minister.. De bezwaren die men tegen dit beleid had, betroffen het lang zame tempo dat tot nog toe de opbouw van een krachtige Neder landse defensie remde. Zoals bekend, is minister Schok king lid van de C.H.U., al heeft hij geen zitting in het kabinet namens deze partij. Waar blijft het Nederlandse Rode Kruis? Het Internationale Rode Kruis heeft een bedrag van 50.000 Zwit serse francs ter beschikking ge steld als hulp voor Ambon, aldus luidt een bericht uit Geneve, dat door de vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis te Djakarta werd ontvangen. Het Tweede-Kamerlid, de heer Welter, heeft aar, de minister president schriftelijk gevraagd, of het Nederlandse Rode Kruis po gingen aangewend heeft om in de dringende behoefte van de bevol king van Ambon aan medicijnen en geneesmiddelen te voorzien. En zo dat het geval is, waarom die pogingen niet tot succes hebben geleid. Wanneer jjaen pogingen tot hulp gedaan zijn, waarom heeft het Nederlandse Rode Kruis deze dan nagelaten? Huishoudschool te Vlissingen wordt 18 October geopend. De reeds enkele dagen in ge bruik genomen nieuwe Gemeen telijke Industrie- en Huishoud school aan het Groenewoud No. 41 te Vlissingen, zal op Woensdag 18 October a.s. des voormiddags om 11 uur, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, of ficieel worden geopend. In aansluiting op deze officiële opening zal op dezelfde dag van 15 tot 17 uur aan de ouders of verzorgers der leerlingen gelegen heid worden gegeven met de di rectrice en het personeel der school kennis te maken en het nieuwe schoolgebouw te bezichti gen. Teneinde ook de overige belang stellende inwoners met de nieuwe aanwinst der gemeente op onder wijsgebied te doen kennis maken, zal dezelfde dag van 19.30 tot 21.30 uur gelegenheid worden ge geven het schoolgebouw te be zichtigen. Nationalistische rijst voor communistisch China? Een woordvoerder van de na tionalistische Chinese regering te Taipeh heeft verklaard, dat nationalistische vliegtuigen 24 ton rijst boven communistisch gebied in China, dat door een hongersnood getroffen is, hebben uitgeworpen. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur deelt mede, dat troe pen van het Britse gemenebest en de Amerikaanse eerste divisie ca valerie verscheidene kilometers zijn gevorderd ten Noorden van de rivier de Jesong, die zij in de loop van het weekeinde oversta ken. Paektsjon, 25 km ten Wes ten van Kaesong, werd veroverd. Het offensief van Kaesong uit wint aan snelheid. Het verzet van de Noord-Koreanen op het cen trale front neemt af. Bij haar opmars van de Oost kust naar 't centrum van Noord- Korea heeft de Zuid-Koreaanse zesde divisie de stad Hoemhwa, een belangrijk verkeersknooppunt halverwege Wonsan en Seoel, ver- ovérd. De vijfde Amerikaanse lucht macht heeft Woensdag het vlieg veld van Wonsan in gebruik ge nomen. Het is het eerste Noord- Koreaanse vliegveld, dat door de luchtmacht der Verenigde Naties wordt gebruikt. De Amerikanen, die op het cen trale front ten Noorden van Kae song aanvallen, maakten Woens dag weinig vooruitgang. Zij moes ten voorzichtig hun weg tasten door grote mijnenvelden en kre gen twee tegenaanvallen af te slaan. Een legerwoordvoerder te To kio zeide, dat zij „niet alles op al les zetten om vooruit te komen, tiaar er al andere plannen voor hen gereed zjjn". Aanrijding te Goes. Toen gisteren aan het begin van de avond dokter R. uit Mid delburg in zijn auto van het Rim- melandplein de Rijksweg over wilde steken, ontdekte hij te Iaat de uit de richting Middelburg ko mende wagen bestuurd door de heer M. uit Kloetinge. Hij tracht te door het stuur om te gooien een botsing te voorkomen, doch kon niet verhinderen dat de beide auto's elkaar met de voorspatbor den raakten. Het liep echter goed af, want persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de auto's werden slechts licht beschadigd. VLIEGENDE MOTORBRIGADE. Amsterdam heeft zijn vliegende burgemeester, maar Miami (Flo rida) heeft een vliegende motorbrigade. Hier ziet U de leden van de Miamische motorpolitie, die zich met motor en al aan boord van de Pan American Clipper begeven. Dit is het begin van de reis naar Los Angeles, waar de politiemannen de jaar lijkse nationale vergadering van de Amerikaanse politiebond zul len bijwonen. De Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa. President Truman heeft gene raal Lauris Norstad, voorheen waarnemend onderstafchef van de luchtmacht, benoemd tot be velhebber der Amerikaanse strijd krachten in Europa en generaal Nathan Twinning tot onderstaf chef. Deze benoeming wordt door velen uitgelegd als te betekenen, dat de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa zullen worden uitgebreid. De Amerikaanse luchtmacht op het vasteland van Europa omvat thans slechts twee groepen jagers van 75 vliegtuigen elk en een groep transportvliegtuigen van 36 toestellen. Het communistische China heeft Amerika voor de tweede maal in tien dagen gewaarschuwd zich buiten Noord-Korea te houden. Deze waarschuwing werd door radio-Peking omgeroepen en de omroeper haalde de woorden aan van een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China, die dezer dagen verklaard heeft, dat de Amerikaanse strijdkrachten thans op grote schaal pogen de 38ste breedtegraad te overschrij den, maar het Chinese volk kan bij een dergelijke ernstige toe stand niet werkeloos toezien, ook al niet met het oog op het ge vaar van uitbreiding van de oorlog. De opdracht van de Ver. Na ties aan generaal Mac Arthur om de Noord-Koreaanse strijdkrach ten benoorden de 38ste breedte graad te vervolgen noemde de woordvoerder onwettig. Het be sluit was genomen „tengevolge van Amerikaanse manupulaties tegen de wil van de grote meer derheid der wereldbevolking". In feite was de Zaterdag aangeno men resolutie „ter stabilisering van de toestand in Korea" slechts bedoeld „om de inval der troepen van Amerika en de medeplichtige landen te authoriseren en de uit breiding van de agressieve oorlog in Korea te bevorderen". De verwijzingen in de resolutie naar het houden van algemene verkiezingen en het instellen van een enkele regering waren slechts „leugens, die als dekmantel voor de verlenging van de oorlog" dienden. Amerika was de „voor naamste schuldige aan de agres sieve oorlog". Het had hierbij on wettige wijze gebruik gemaakt van de naam der Ver. Naties. De '„medeplichtige landen" echter Britse Hoge Commissaris waarschuwt de Duitsers. Sir Ivone Kirk Patrick, de Britse Hoge Commissaris ln Duits land, heeft op een slotzitting van een conferentie van Amerikaan se functionarissen van het Hoge Commissariaat verklaard, dat Duitsland niet neutraal kan bljjven, zelfs al zou het dat willen. „Duitsland* belangen liggen ln het Westen", zo zeide hij. Hij waarschuwde echter, dat, als de Duitsers zouden trachten „voordeeltjes" te verkrijgen, het practisch onmogelijk zou zjjn West-Duitslands integratie ln de Westelijke volkengemeenschap tot stand te brengen. Duitse parlement zou kunnen be slissen of Duitsland divisies zou leveren voor de West-Europese verdediging. Dit zou alleen kun nen gebeuren nadat de geallieer den Duitsland hier officieel om zouden hebben verzocht. „Wij wachten nu maar af of en wanneer de geallieerden een der gelijk verzoek tot ons zullen rich ten", aldus Adenauer. Hjj waarschuwde de buiten landse pers en politici, er zich terdege rekenschap van te geven, dat het Duitse volk „zeer gevoe lig" was voor de toon van de dis cussies over het Duitse volk en de tijd, dat het gebruikt zou moe ten worden als hulpbron. Adenauer was er van overtuigd, dat het Duitse volk zich er over zou verheugen, dat met de nieuwe geallieerde veiligheidsgarantie de had gezegd, dat alleen het West- vroegere gedachte van een West- Sir Ivone verklaarde, dat de verdediging van West-Europa grote offers van de Westelijke volken eist en dat het Westen deze opoffering niet zou „dulden", zonder dat de Duitsers, in wier belang de offers mede worden ge bracht, hun verplichtingen aan vaardden. De Britse Hoge Commissaris merkte op, dat de Duitsers er nog niet aan gewend zijn tezamen met anderen lasten te dragen en compromissen te sluiten. „De Duitser verwacht 100 procent concessies en wel onmiddellijk" en zou van regering verwisselen als hjj ze niet kan krijgen, aldus Sir Ivone. ADENAUER'S MENING. De West-Duitse kanselier, dr Adenauer, verklaarde in een ra diorede, dat hij de geallieerden Europes defensie ten Westen van de Rijn, tot het verleden zou be horen. De Duitsers konden ervan verzekerd zijn, aldus Adenauer, dat geallieerde waarborgen geen holle frasen waren, maar dat zij onmiddellijk door daden zouden worden bevestigd. De strijdkrach ten, die de geallieerden in de toe komst in Duitsland zouden lege» ren, zouden geen bezettingstroe pen maar veiligheidstroepen zijn. Dr LEHK MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN. Dr Robert Lehr, een 67-jarige christen-democraat en een voor aanstaand industrieel, is Woens dag door dr Adenauer tot West- Duits minister van binnenlandse zaken benoemd. Hij volgt dr Gustav Heinemann op, die aftrad uit protest tegen de naar zijn mening te gunstige houding van de regering ten op zichte van de Duitse herbewape ning. Evenais dr Heinemann is dr Lehr protestant. Ongeval te Wemeldinge. Gistermiddag had de fabrieks arbeider C. V„ werkzaam aan een karn in de boterfabriek „Het Hart" te Wemeldinge het ongeluk zjjn arm zodanig te knellen, dat inroepen van medische huip nodig bleek. Na onderzoek achtte de as sistent van dr Gnirrep opname in het ziekenhuis te Goes noodza kelijk. konden niet onder' hun „medever antwoordelijkheid" uit. De 47 voor de resolutie uitge brachte stemmen vertegenwoor digden in geen enkel opzicht de wil van de volken der wereld. Als voorbeeld hiervan noemde de woordvoerder de stem van de „struikroverregering van Tsjang Kai Sjek". De voor de resolutie uitgebrachte stemmen bijvoor beeld vertegenwoordigden 660 millioen mensen terwijl de gede legeerden van de landen, die voor gegaan werden door de Sowjet- Unie 722 millioen mensen verte genwoordigden als men hierbij de bevolking van het communistisch China rekende. „De door Amerika geleide meerderheid in de Ver. Naties is dus in feite een minderheid. De voornaamste Aziatische landen, die nauw bij de Koreaanse kwes tie betrokken zijn de Sowjet- Unie, China en India verzet ten zich tegen de resolutie of wa ren het er niet mede eens". Amerika maakte misbruik van de Ver. Naties om zich in een Aziatische kwestie te mengen. Het Chinese volk was tegen de resolutie gekant. Het Chinese volk, zo vervolgde de woordvoer der, stond daarentegen volledig achter het Sowjet-Russische voor stel. Hoewel de algemene verga dering deze resolutie verwierp kon het „Amerikaanse blok de vredeswil van millioenen niet ver lammen". Oud-kolonel schonk hem zijn medailles. Een 80-jarige Deense oud-ko lonel heeft op de Britse Ambas sade te Kopenhagen een pakje voor Churchill, die momenteel Denemarken bezoekt, afgegeven. ,Het zijn mijn medailles", zei hij. „Ik wil dat Churchill ze krijgt. Hij is zo'n beste kerel." Gistermiddag werden de me dailles aan Churchill overhan digd. Verscheidene malen tijdens zijn bezoek aan Denemarken is de Britse oud-premier tot tranen toe geroerd geweest door de eer. die hem bewezen werd. „Ik krijg veel te horen, dat men eigenlijk pas na mijn dood moest zeggen", zei Churchill toen hij Dinsdag te Kopenhagen sprak nadat hij tot eredoctor in de philosophic was bevorderd. Het bezoek aan de Zeeuwse Cul turele Tentoonstelling „Zie Zee land" te Gent is tot heden uit stekend. Volgens betrouwbare schattin gen hebben tot en met gisteren ruim 5500 bezoekers en bezoek sters de tentoonstelling bezich tigd, hetgeen zeer bevredigend mag worden genoemd. De Belgen komt dit bezoek zelfs uitzonder lijk goed voor, aangezien bjj an dere kunstexposities het bezoek vaak niet meer dan enige tiental len per dag bedraagt. Een bewijs dus, dat „Zie Zeeland" onze Zui derburen iets te zeggen heeft en bjj hen in de smaak valt. Men kan rustig vaststellen dat de belang stelling, nu de tentoonstelling enige dagen aan de gang is, met de dag stijgt. De Belgische bladen uiten zich in zeer waarderende bewoordingen over inrichting en inhoud der expositie en dit is uiteraard van goede invloed op het bezoek. Opgemerkt moet worden, dat in genoemd aantal bezoekers het schoolbezoek niet is inbegrepen. Dit komt ook langzamerhand op gang. Gistermiddag bezochten de leerlingen van de Terneuzense H.B.S. en die van de Handels school te Gent „Zie Zeeland" en deze week, alsmede in de komen de week, zullen nog vele middel bare scholieren naar Gent trek ken om te leren, wat Zeeland vroeger heeft betekent en wat het Voor het doctoraal examen theologie slaagde te Utrecht ds A. de Vries te Middelburg. Op 17 October a.s. zullen de eerste door de Fokkerfabrieken vervaardigde Gloster Meteors aan de Belgische en Nederlandse luchtmacht worden overgedragen. Oj 6 en 9 October zjjn resp. uit Tandjong Priok vertrokken de troepenschepen „Grote Beer" en „Amarapoora". Er bevinden zich resp. 972 en 623 repatriëren- den aan boord van beide schepen. Postpakketten voor marine personeel op Nieuw-Guinea die voor Kerstmis over moeten zijn, moeten voor 1 November ter post worden bezorgd. Post voor de troepenschepen „Grote Beer" en „New Australia", die op thuis reis zijn moet uiterlijk 15 Octo ber op de post zijn bezorgd. Een persoon werd gedood en een ander zwaar gewond toen giste ren bij Tilburg een kleine luxe wagen in botsing kwam met een zware trailer. Het N.V.V. 1 "eft thans 400.000 leden. Met ingang van 16 October zal het witte brood, het veredelde brood en het melkbrood met één cent in prijs worden verhoogd. In een meu belfabriek te Wildervank is gis teren een autogenisch lasappa raat ontploft. Drie arbeiders wer den zwaar gewond. President Truman is gisteren vertrokken voor zijn ontmoeting met gene raal Mac Arthur. De Sowjet- Unie heeft formeel voorgesteld 'n conferentie van de „Grote Vijf" te beleggen. Dean Acheson heeft verklaard dat door de lan den van de commissie voor het Verre Oo ten besprekingen wor den gevoerd over ern Japans vre desverdrag. Het Belgische leger zal een sterkte '-.rijgen van 7300 officieren en 80.400 manschappen. In België zal van winsten die voortvloeien uit herbewapenings opdrachten, een bijzondere belas ting worden geheven. In Mexico is een luchtverstekeling gearres teerd, die hangend aan de staart van een vliegtuig een luchtreis van 50 minuten had gemaakt. Door de sterke luchtstroming waren zijn kleren aan flarden ge scheurd en was hij bijna gestikt. DE BILT ZEGT: Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan giste ren. Meest matige wind tussen West en Zuid-West.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1