Vl/W ADAM SON KonMarine moet op de Atlantische Oceaan blijven* Margery Lovell „Geen traditie, keiharde noodzaak". Westduitse zönegrenzen gaan verdwijnen EREPLICHT. Twaalf gerepatrieerde gezinnen naar Goes Tekenaar nam de Tsjecho-Slowaakse Middenstand wil geen prijsstop. Dat zou het algemeen belang schaden, regering bij de neus KORTE BERICHTEN Krijgsbuit. VANDAAG ORANJEBOOM BIER! Woensdag 11 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 STAATSSECRETARIS MOORMAN VERKLAART: „De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Koninklijke Marine in het belang van ons eigen land speciaal van de koopvaardij en in het belang van de gemeenschappelijk maritieme verdediging van de landen van het Atlantisch Pact vertegenwoordigd moet blijven in de Atlantische verdediging, dit standpunt is tot op heden onveranderd gebleven." Mogelijkheid voor samen werking wordt overwogen. Aldus luidde het commentaar van schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, op buitenlandse persbe richten, volgens welke Nederland lijn vloot zou moeten inkrimpen. In een interview met een ver slaggever van het A.N.P. wees de staatssecretaris met nadruk op het feit, dat de raad van minis ters van buitenlandse zaken of van de ministers van defensie, de toporganen van het Noord-Atlan tisch Pact, niet de bron zijn ge weest van bedoelde berichten. Slechts de ministers van bui tenlandse zaken kunnen in onder ling overleg politieke richtlijnen aangeven. Zjj hebben zich niet uit gesproken voor een inkrimping Van de Nederlandse marine en daarom bestaat er voor de Neder landse regering, zo zei de staats secretaris, geen aanleiding op haar zelf gekozen standpunt te rug to komen. Ook al zou ons land niet zijn ingeschakeld bij de gemeenschap pelijke Atlantische verdediging, dan nog zouden Nederlandse Vlooteenheden op de ^Atlantische Oceaan opereren. De rijksdelen in West-Indië vallen immers buiten het door het Atlantisch Pact be streken gebied. Staatssecretaris Moorman was overigens van oordeel, dat de lan den van het Atlantische Pact ook buiten het Pactgebied zullen moeten samenwerken. Hij verklaarde, dat de moge lijkheden voor een dergelijke samenwerking thans worden overwogen, DE VERKLARING VAN CONALLY. De bekende verklaring van de Amerikaanse senator Thomas Connally, dat Nederland zijn vloot zou moeten inkrimpen, doch dat „gevoeligheden" en „traditie" zich in Nederland daartegen verzetten, noemde staatssecretaris Moorman een „hoogst ondoordachte uitla ting". „Het is niet omwille van een traditie, dat wij Hollanders op zee zijn, het is een keiharde nood zaak". De staatssecretaris verklaarde nog, dat het afbouw-programma,nea probleem wordt opgelost. met name dat van de kruisers, zo veel mogelijk versneld zal wor den. Weliswaar zal onze vloot nog te gering zijn voor de taak die wij als zeevarende natie hebben te vervullen, doch wij zijn gebon den aan het financieel mogelijk en waar het aantal te kort schiet zal de mobiliteit te Hulp komen. Snelvarende oorlogsschepen kun nen nl. door hun mobiliteit meer dan één taak vervullen. EEN DRUK OP DE KNOP VOLDOENDE. Ten aanzien van de maritieme samenwerking tussen de landen van het Atlantisch Pact merkte de staatssecretaris nog op, dat in geval van nood één druk op de knop voldoende is om de geza menlijke Westeuropese zeemacht in actie te doen komen. De mobi lisatie, de bevelvoering en het ge bruik van de beschikbare zee- strijdkrachten zijn thans geheel geregeld. Over de taak van de Koninklijke Marine op en rond Nieuw-Guinea verklaarde de staatssecretaris, dat deze onderdelen er voor zul len waken, dat alleen langs de weg van overleg het Nieuw-Gui- jongen mak zijn vader. Een 18-jarige leerlingmijnwer ker Aarden uit Winandsrade heeft in de ouderlijke woning aldaar zijn vader, met een knipmes enige Steken in hoofd, gelaat en linker schouder toegebracht. Deze daad was een gevolg van het optreden van de vader, die het zijn vrouw en kinderen her haaldelijk erg lastig maakte, als hij dronken was. Zo was hij ook op 16 Juli beschonken thuisgeko men. Hij was kwaad dat men de kamer, waar hij zich bevond, had afgesloten en toen de deur was Opengemaakt, wilde hij zijn vrouw te lijf gaan. Toen greep de jon gen, woedend en angstig om de tedragingen en dreigementen van e man, een mes en stak, zonder Zich zoals hij gisteren voor de Maastrichtse rechtbank verklaar de van de gevolgen rekenschap te geven, herhaaldelijk naar zijn vader. Gelukkig waren de ver- Wondingen niet van ernstige aard. De Officier van Justitie eiste, alle omstandigheden in aanmer king nemend, zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De rechtbank zal op 23 October uitspraak doen. •JO.OOé TE SCHIEDAM ONTVREEMD. In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een villa pan de Burgemeester Knappert- laan te Schiedam. De daders ver schaften zich door verwijdering van een glas-in-loodraampje in de deur aan de achterzijde van het huis toegang en namen voor een waarde van meer dan f 20.000, mee aan sieraden, contanten in een geldkistje en twee radiotoe stellen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Een detachement ter sterkte van ongeveer 50 man van een vechtwagenregiment van het Britse Rijn-leger brengt vanaf vandaag tot en met 19 October voor oefeningsdoeleinden een be zoek aan ons land. liet nieuwe station te Enschede zal op Zaterdag 28 October des namiddags om vier uur officiéél worden geopend. De militaire bezetting van W. Duitsland zal op 1 Januari een geheel gewijzigd structureel aan zien verkrijgen, wanneer uit het Westen versterkingen zullen wor den aangevoerd, die tot doel heb ben de Oostelijke toegangspoorten van het zich bedreigd gevoelende West-Europa af te grendelen. Die wijzigingen zijn zelfs van zodanige aard, dat technisch de zönegrenzen niet langer gehand haafd zullen kunnen worden. Im mers, de Franse troepen zullen voortaan in Beieren in stelling worden gebracht, een gebied, dat tot dusverre uitsluitend door de Amerikanen werd beheerst. Voor rekening van de U.S. Army komt dan, aansluitende op de nieuwe Franse zone, de_ centrale sector, welke van Kassei tot Hannover is bepaald. Aan de Britten is het Noordelijke gedeelte van West- Duitslands verdediging opgedra gen, een gebied, dat zich van het Hannoverse land tot de Noordzee uitstrekt. „Vijf jaar wederopbouw". Fotoreportage over Nederlands herstel. Ten behoeve van de voorlich ting in het buitenland ls door de Regeringsvoorlichtingsdienst in samenwerking met het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting een zeer fraai fotoboekje uitgegeven over „Vijf jaar weder opbouw". Dit werkje, dat in het Frans, Duits, Engels, Spaans en Nederlands is verschenen, geeft zeer treffend weer, hoe ons land in de vijf jaar die achter ons lig gen het herstel heeft weten aan te pakken; en hoe huizen, boerde rijen, kerken en scholen, stations, fabrieken en bruggen weer zijn hersteld. Dat deze fotoreportage bij de verwoestingen in Zeeland begint mag wel zeer sympathiek genoemd worden. Tot dusverre hadden de Fran sen (behalve in hun Berlijnse kwartier) nergens in Duitsland Russische grensposten tegenover zich. Dat zal op 1 Januari wel het geval zijn: een nieuwe erva ring voor het Franse bezettings leger. De aldus omschreven ver schuiving van de geallieerde be zettingstroepen in Duitsland is 'n duidelijk beeld van een sedert de Koreaanse affaire steeds krachti ger front kiezen der Westerse machten tegen de agressieve Rus sische politiek. De sjah van Perzië zal binnen kort opnieuw in het huwelijk tre den. Vorig jaar scheidde hij van Koningin Fawzia, de zuster van de Egyptische Koning. Het volgende valt te lezen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp- wet aangaande de huisvesting van gerepatriëerden uit Indonesië: „Verscheidene leden gaven als hun mening te kennen, dat de moeilijkheden, welke zich thans ten aanzien van de gerepatriëer den voordoen, een gevolg zijn van de Regeringspolitiek. Dit schept zekere verplichtingen tegenover deze mensen, die naar de mening van deze leden bij voorrang ge holpen dienen te worden. Wan neer de bevolking daartegen be zwaar mocht hebben, dan moet haar duidelijk worden gemaakt, dat zij zelf debet is aan de poli tiek, welke oorzaak is van deze gevolgen. Via het stembiljet is zij immers in staat geweest een an der beleid in het leven te roepen". Er is niet veel scherpzinnigheid voor nodig om te voorspellen, dat de regering er wel niet veel voor zal voelen op deze suggestie in te gaan. Maar, dat de gerepatriëer den inderdaad het slachtoffer zijn geworden van haar beleid inzake Indonesië is daarom niet minder een feit. En daarom moet ons volk het zich tot een ereplicht rekenen deze landgenoten in hun nood te helpen, zij het ook ten koste van eigen offers. Wij zijn er van over tuigd, dat juist degenen, die zich tegen de Indische politiek hebben verzet, bereid zullen zijn daarin voor te gaan. De evacuatie op Ambon. In officiële kringen te Djakar ta werd aan Aneta medegedeeld, dat gedurende de evacuatie van de burgerbevolking op Ambon geen gevechten hebben plaats ge had. Ongeveer 10.000 personen werden van Ambon op Ambonese prauwen vervoerd naar de eilan den Haruku, Saparua en Nusa Laut. Tien duplexwoningen aan de Heernissewcg. De andere voorstellen, die de raad van Goes Maandagavond te verwerken kreeg werden vlot af gewerkt. Enige discussie leverden ook nog de voorstellen tot vast stelling van een nieuwe verorde ning op de rioolbelasting en kan het prozaïscher op de ver makelijkheidsbelasting. Het eerste ontwerp zal op voor stel van de heer de Roo, gewijzigd worden, in die zin, dat B. en W. eenmaal per jaar de raad zullen vertellen, wanneer de z.g. „hard heidsclausule" is toegepast. Het voorstel inzake de vermakelijk heidsbelasting werd aanvaard. De raad besloot, op instigatie van de heer Haverhoek, het voorstel aan de practijk te toetsen, waarna B. en W. hierover hun bevindin gen zullen mededelen. Een voor stel van de heer Vroome om B. en W. in bijzondere gevallen be voegdheid tewerlenen tot het vrij stellen van vermakelijkheidsbelas ting kon geen genade vinden in de ogen van de raad omdat het be grip „bijzondere gevallen" wat al te vaag is. Met vier tegen negen stemmen (voor: Vroome, Bakker, Merison en Roose) werd het ver worpen. De raad besloot voorts in prin cipe tot de stichting en uitgifte van industriehallen over te gaan en opdracht te verlenen tot het vaststellen van een nieuw ont wikkelingsplan. Voorts zullen aan de Heernis- seweg 10 duplexwoningen ge bouwd worden van 330 m', die plaats zullen bieden aan zeven personen en een huur zullen doen van f 24.50 per benedenwoning en f 27.50 per bovenwoning. N.a.v. een vraag van de heer Sepers deelde de burgemeester mede, dat in deze gemeente 12 gerepatrieer- Een tekenaar van het Tsjechoslowaakse regeringsweek blad „Dikobraz", aldus meldt de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph", heeft het aangedurfd in een spotprent, de Tsjechoslowaakse regering zelf belachelijk te maken. De spotprent vertoonde een oorlogsschip met de naam „vrede", dat te water werd gelaten, kennelijk in Amerika. De figuren op het platform en de kade waren echter caricaturen van de Tsjechoslowaakse president Gott- wald en zijn echtgenote, de chef van de generale staf Pro- chaska, vice-minister-president Fierlinger, de minister van dejensie Cepicka, minister-president Zapotocky en anderen. Bovendien komt er een claqueur in Hitleriaanse stijl op de prent voor. De prent was over de volle breedte van de voorpagina af gedrukt. Kort na het uitkomen van dit nummer van het blad, dat een oplage heeft van tweehonderdduizend exemplaren, kwam de politie de kantoren van het blad verzegelen. De exemplaren werden, voorzover te achterhalen, in beslag ge nomen. De tekenaar van de prent, Molin genaamd, zou uit het land gevlucht zijn. De hoofdredacteur van het blad is een van de hoogste functionarissen van het ministerie van voor lichting. Over tegen de redactie genomen maatregelen is niets be kend. (Van onze Utrechtse correspondent). De gang van zaken met de lonen en prjjzen heeft verre van algemene waardering gevonden. Van aile kanten krijgt de overheid protesten te incasseren. Thans hebbc.i de centrale middenstandsorganisaties, te weten de Chr. Middenstandsbond, de Kath. Middenstandsbond en de Kon. Middenstandsbond een uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden waarmede de detaillistenbranche in Nederland kampt. in Nederland o. een enkele uit zondering na geen te hoge winst marges hebben berekend. Integendeel: de middenstanders deden al wat in hun vermogen lag om de stijging af te remmen. Zij wisten immers, dat hoge prijzen de kooplust van het publiek na delig zouden beïnvloeden. De winkeliers vroegen zo wei nig mogelijk, aldus de midden standsorganisaties, niettegen staande zij gerechtigd waren om de vervangingswaarde te bereke nen. Immers zijn de prijzen der grondstoffen eveneens met spron gen omhoog gegaan. CONCURRENTIE. Begrip voor deze dingen ont breekt veel te veel bij het kopend publiek. Maar men mag toch niet alleen op het eigen belang letten, redeneren de detaillisten. Wie pleit voor hoger lonen, vergezeld van een prijsstop, schaadt ten zeerste de middenstand en uitein delijk ook zichzelf. Want hoe is de gang van zaken bij een prijsstop? Aldus: de de taillisten zullen steeds geneigd zijn om te vragen wat maximaal geoorloofd is. Handhaaft men daarentegen de vrije prijsvorming, dan zal de concurrentie er wel voor zorgen, dat steeds de laagste prijzen worden gevraagd. Daar mede is het publiek gebaat. Uit dien hoofde achtten de mid denstandsbonden de hernieuwde instelling van een prijsstop tot schade van het algemeen belang. Een prjjsbeschikking, zoals thans voor de textielbranche geldt, is onhanteerbaar en onprac- tisch. De textieldetaillisten voelen zich rechteloos, te meer daar het contröle-apparaat niet bij machte is om elk geval goed te beoor delen. De textielmensen klagen er over, dat de overheid met twee maten meet. Waarom moeten zij nu juist het loodje leggen? Geef ons, zo vragen zij, weer de ruim te. Prjjsdrukkender dan welke prijsbeheersing ook werkt de con currentie. Zoals het heden gaat, kan het niet langer. Het bedrijfs kapitaal van de ondernemers wordt uitgehold en het publiek zal er ten laatste geen voordeel van hebben. Naar de mening van deze bon den heeft de regering zeer een zijdig maatregelen genomen. Veel te veel is gelet op de kant van de lonen. Ten aanzien van de prij zen is een gedragslijn gevolgd, waarover niet te juichen valt. De middenstand kent nu reeds talrijke gevallen, waarin het inko men van de zelfstandige onderne mer tot beneden f 3000.per jaar is gezakt. Was een jaar geleden een zeer redelijk evenwicht ver kregen tussen lonen en prijzen, momenteel kan men spreken van een spanning tussen het inkomen van de zelfstandige en de prijzen, die hij moet betalen. De gebeurtenissen, welke se dert September 1949 voorvielen waarvan de devaluatie en de oor log in Korea vooral ingrijpend waren leidden tot verstoring van het evenwicht. Nu is het volk gauw geneigd om de middenstand te beschuldigen. Heel gemakkelijk geschiedt dat op grond van de prijsstijgingen. Maar wie de moeite neemt om te on derzoeken of de stijgingen redelijk waren, moet wel tot de conclusie komen, dat de 150.000 detaillisten FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 2L o Haar ondervragers keken vol verbazing op. „Weet u daarenboven", ging de Abt voort, op zachter toon dan ooit te voren, dat we u niet langer kunnen toestaan, de zorg en de opvoeding van uw kind in handen te hebben, dat natuur lijk in het ware geloof moet on derwezen worden?" Eindelijk hadden de eerwaar de vaders hun doel bereikt. De kalme woorden van de Abt had den een uitwerking, die het be ledigende optreden van de Aartsbisschop niet tot stand had kunnen brengen. Een kreet van angst en wanhoop ontsnapte aan de lippen van de arme Margery. „Zo wreed zo wreed kan u niet zijn!" snikte zij. „Ontneem mij mijn vrijheid, maar laat mij mijn kind behouden!" „U ziet, wat u zich op de hals heeft gehaald", Arundel. „Hoe kunnen wij, Gods dienaars, toe staan, dat de geest van dat on schuldige kind vergiftigd wordt door zulk een verkeerde, boze leer?" „Zou God het kind van de moeder scheiden?" zei Margery snikkend. „Neen, dit is niet uit God. Mijn lieveling! mijn lieve ling!" Lord Marnell kreeg medelij den met zijn vrouw. Haar angst en verdriet troffen nu toch zijn hart, hoewel dat ver van zacht was. „Kom, kom, Madge", zei hij vriendelijk. „Ik zal zorgen, datje kind je niet afgenomen wordt, als je de eerwaarde vaders maar gehoorzaamt en de dwaling be lijdt, en hun nederig om abso lutie vraagt." Margery had haar man aange keken met een uitdrukking van onuitsprekelijke dankbaarheid in haar ogen, maar zodra zij zijn „als" hoorde, betrok haar bleke gelaat. „Ik begrijp je", zei ze op treu rige toon; maar toch dank ik je. Je wil mij mijn lieveling laten behouden als ik wil ontkennen, dat ik de waarheid bezit, zoais die in Christus is. Dat kan ik echter niet; dat mag ik niet." „Durft u uw ketterij nog de waarheid in Christus noemen?" riep Arundel woedend uit. Kiest u dan gauw voor het laatst de waarheid in Christus of uw kindl" Zij trilde van het hoofd tot de voeten, alsof zjj een aanval van koude koorts had, en haar snik ken klonk bijna als een angst kreet. Een hart, dat maar enige aanspraak op menselijk gevoel had, had haar zijn medelijden niet kunnen onthouden. Haar man beklaagde haar, maar Arundel liet zich geheel doorzijn drift beheersen en Bilson had geen hart. Na enkele ogenblikken klonk haar antwoord, duidelijk en zon der beven: „Christus!" Arundel stond op en gebood haar, neer te knielen en Margery gehoorzaamde. Plechtig en met ontstellende majesteit, zoals alleen de Kerk van Rome, die in haar bedrei gingen en haar aanklachten kan leggen, sommeerde de Aartsbis schop haar, om op de 17e Sep tember voor de Raad te verschij nen. Intussen zou zij verblijf moeten houden in een van de to rencellen van de Staat. Als grote gunst voegde Arun del er aan toe, dat de rest van de dag haar geschonken zou worden, om haar toebereidselen te maken. Hier kwam Lord Marnell tus senbeide en verzocht de Aarts bisschop, om op zijn besluit te rug te willen komen en haar geen voorarrest te geven. Arundel weigerde echter om enige verandering aan te bren gen in ht vonnis. Margery hief toen haar be traande ogen tot Lord Marnell op en zei: „Ik moet de eerwaar de vaders nog één ding vragen, en ik hoop, dat dit mij ook toe gestaan zal worden." „Wat is het, Madge?" vroeg Lord Marnell. „Dat ik mijn kind nog een laatste kus zal mogen geven, voor ik daarheen gebracht wordt, waar ik het nooit weer zien zal." De abt scheen geneigd, haar wens in te willigen, hoewel de Aartsbisschop bezwaren had; maar Lord Marnell besliste de zaak, door met autoriteit te be velen, dat het de moeder toege staan zou worden, om afscheid te nemen; e» Arundel gaf daar op knorrig toe. Margery kon toen heengaan. Als in een droom ging zij naar boven en vond Alice daar bezig, met verstoppertje te spelen met Geoffrey. - Een ogenblik stond Margery op de drempel van de kinderka mer naar hen te kijken, en dacht er vol droefheid aan, dat dit de laatste keer was, dat ze zijn zon nige gezichtje zou zien en zijn vrolijke lach horen. (Wordt vervolgd.) De bank Deutscher Lander heeft de West-Duitse banken voor buitenlandse handel mede gedeeld, dat alle invoerlicenties voor goederen voorkomende op de Duitse vrije lijst op 14 October a.s. hun geldigheid verliezen, in dien de goederen niet voor ge noemde datum zijn ingevoerd en zijn betaald. Tengevolge van de staking van de havenarbeiders te Belawan, kan'de bevolking van Oost Suma tra voorlopig geen rijst, suiker en zout van de distributie ontvangen. De rijstprijs is gestegen van een tot anderhalve Rupiah per liter. Volgens Aneta is de reis van mr Moh Roem, de minister van buitenlandse zaken der R.I. naar Amerika voor onbepaalde tijd uit gesteld. De Londense gemeenteraad zal stappen- ondernemen om politiek onbetrouwbare personen uit te sluiten van ambten, die verband houden met de veiligheid, aldus wordt te Londen vernomen. Men verwacht, dat onder meer com munisten en fascisten tot deze categorie gerekend zullen worden. President Quirino van de Phl- lippijnen heeft zijn delegatie bij de V.N. opdracht gegeven te stre ven naar het opnieuw vestigen van diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en de leden der V.N, de gezinnen gehuisvest zullen moeten worden. HAMERSTUKKEN. Zonder noemenswaardige op merkingen gingen de volgende voorstellen onder de hamer door. De woningen Noordeinde 3 en J. A. v. d. Goeskade 25 werden onbewoonbaar verklaard. De Stichting voor R.K. voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs krijgt f 1982.50 subsidie (P.v.d.A. fractie tegen); de Chr. U.L.O.- school krijgt f 1169.65; de Her vormde school f 950.20 en de Chr. School Westwal f 4862.50. Voorts werd de benoeming van leraren aan het Gemeentelijk Gymnasium volgens het voorstel van B. en W. aanvaard, de begro ting voor 1950 gewijzigd, de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 1951 aangeboden en een aan tal verordeningen gewijzigd of op nieuw vastgesteld. Een voorstel tot vaststelling van 'n nieuwe ver ordening op de hotels, logementen en tapperijen werd, n.a.v. een in gekomen stuk van Bedrijfshoreca voor nader onderzoek teruggeno men. In de rondvraag vroeg de heet Knibbe nogmaals om op het hand haven van de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom toe te zien, sprak de heer Vermaire zijn ontstemming uit over de inkrim ping van het politieapparaat en verzocht de heer Vroome een be tere verhouding te brengen in de schoolgeldheffing tussen Fröbel school en Lagere School. Vergadering Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuwsch Vlaanderen hield Zaterdag een algemene ver gadering te Philippine o.l.v. de heer Ocké te Hoek. 20 verenigin gen waren vertegenwoordigd. Het Bondsconcours te Nieuw- vliet had een batig saldo opgele verd van ruim f100. Besloten werd het solisten-con cours volgend jaar te Biervliet te houden. Voor het bonds-concours meldden zich vier gegadigden, nl. de Koninklijke Stedelijke Har monie" te Hulst, „De Volharding" te Zaamslag, „Elk naar zijn krachten" te Hoek en „St. Ceci lia" te Philippine. Gezien het zeldzame jubileum der Hulsterse Harmonie (150-jarig bestaan) geeft men deze vereniging de meeste kans. Een definitieve be slissing hierna zal in de eerst volgende vergadering worden ge nomen. In de kascommissie wer den gekozen de heren J. J. van Maale te Schoondijke en C. v, d. Hooft te IJzendijke. Provinciale C.J.M.V.- bondsdag 1951. De eerste voorbereidingen voor de Provinciale Zeeuwse Bondsdag 1951 van het C.J.M.V., die zoals bekend in Goes zal worden gehou den, zijn reeds getroffen. Er is een commissie gevormd, die tot taak heeft de bondsdag voor te berei den. In deze commissie hebben o.a. zitting de heren Joh. Kaboord te Wolphaartsdijk, voorzitter, P. Vermaire, Kapelle, secretaris en K. de Kok, Goes, penningmeester. In grote trekken is ook reeds een programma opgesteld. Het ligt in de bedoeling te beginnen met een kerkdienst. Hierin zal waarschijnlijk voorgaan Ds Stra- ting te Goes. Na de kerkdienst RECHTSHANDHAVING. Op het gebied van de rechts handhaving heeft ons land steeds een goede naam gehad. Er zijn echter verschijnselen die er op wijzen, dat het wat dit betreft de verkeerde kant op gaat. In Utrecht is het gebeurd, kort na de bevrijding, dat een vrouw die een Zwitserse zaak beheerde werd opgepakt en als verdachte naar een kamp ge stuurd. Na 't onderzoek dat enige maanden duurde, bleek haar on schuld en werd zij vrijgelaten. Bij haar thuiskomst kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat de arrestatieploeg zich van een groot deel van haar hebben en houden had meester gemaakt en dat een bedrag van f 80.000 was gestolen. Er volgde een aanklacht bij de justitie. Advocaten bemoeiden zich met het geval. Zonder re sultaat evenwel. Kortgeleden ontving de bestolene een briefje van de Off. van Justitie voor cor ruptiezaken, waarin werd erkend dat strafbare handelingen had den plaats gegrepen, doch met de toevoeging, dat het niet nodig werd geacht, de misdadigers, die nu weer een normale plaats in de maatschappij innemen, o.m, bij de politie, verder lastig te vallen. Een droeve historie. We zijn wel heel erg uit het lood gesla gen, als een dergelijke krenking van het recht mogelijk is. En de zaak is te erger, omdat we hier naar ik vrees te doen hebben met een zaak die als een symp toom van algemeen verval moet worden aangemerkt. Er is niets erger voor een land, dan dat het recht struikelt op de straten. (Ingez. mededeling, advert.) worden de deelnemers verdeeld over de zalen van het Schutters hof en de Prins van Oranje. In het Schuttershof wordt een programma van ontspanning ge boden. Dit zal uit volksdans, op treden van een mandolineclub en voordracht bestaan. In de Prins van Oranje zal de lekengroep van de Goese Jonge Kerk het leken spel „Ik zal herrijzen" opvoeren, 's Middags zal in beide zalen weer hetzelfde programma worden ge geven, waarbij dan de bezoekers van zaal zullen wisselen. Na de middagsamenkomsten in de zalen staat een korte mars door Goes op het programma. Te zamen gaat men dan naar da kerk, waar het bondsonderwerp zal worden ingeleid. De slotsa- menkomst heeft daarna plaats op de Markt. Aan de mars door de stad, als ook aan de slotsamenkomst op de Markt zullen de verschillende Zeeuwse pijpercorpsen hun mede werking verlenen. DEZE FOTO TOONT U de Nederlandse delegatie bij de vijfde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het zijn, eerste rij v.r.n.l.: mr G. J. van Heuven Goedhart, vice- voo'rzitter der delegatie, dr L. J. C. De Beaufort, de heer D. J. von Balluseck, Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheids raad, dr M. A. Klompé, dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit. Tweede rij: dr Patijn, dr P. V. A, Roling, hoogleraar aan de Groningse Universiteit, en de heer J. H. Sprocket.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2