GETUIGEN. Ontmoeting tussen Truman en Mac Arthur* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ergens in de Stille Oceaan" Amerikaanse successen in Korea» Indonesische regering wijst beroep van de U*N*C*I* af* Gereformeerde vrouwen uit Zeeland bijeen - Vrij qnverveerd. - Watertoren te Oostburg officieel in gebruik genomen* SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1685 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 11 OCT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.58 u., onde* 17.54 u. Maan op 8.15 u., onder 17.55 u. Hoogwater op Donderdag 12 Oct.1 Vlissingen: 2.03 u. 2.32 m., 14.13 u. 2.29 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.47 m., 14.42 u. 2.44 m. Wemeldingei 3.54 u. 1.95 m„ 16.08 u. 1.84 m. Zierikzee: 3.44 u. 1.70 m., 15.53 u. 1.57 m. De Unesco, het orgaan van de Verenigde Naties, dat zich bezig houdt met opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele vragen, houdt een onder wij s- enquète: een onderzoek naar de inhoud en de werkwijze van net onderwijs in bijna alle landen t;r wereld. De resultaten van dit onder zoek wil zij dienstbaar maken aan „dc verbetering van school boeken en onderwijsmateriaal, als hulpmiddelen tot het bevor deren van internationaal begrip." Een streven, dat op zichzelf warme sympathie verdient. Wanneer men echter enkeie van de vragen leest, die bij dit onderzoek gesteld worden, dan gevoelen wij ons wel dadelijk in een vreemd klimaat. Zo luidt b.v. vraag 12: Wordt er voldoen de nadruk gelegd op de idealen van vrijheid, waardigheid, ge lijkheid en broederschap? en vraag 14: Wordt de vooruitgang van de beschaving geaccen tueerd? De factoren die deze vooruitgang remmen en bemoei lijken? De idealen en helden aan alle mensen gemeen? De afhan kelijkheid van alle mensen ten opzichte van elkaar? Zonder dat wij deze vragen nu gaan ontleden proeft ieder wel, dat zij voortkomen uit een volkomen humanistische geestes gesteldheid, die de mens in het middelpunt stelt en zijn moge lijkheden optimistisch beoor deelt. Wij kunnen ons hierover lo tussen moeilijk verwonderen. Dat zelfs de „Christelijke" Wes terse wereld het in overgrote meerderheid bij de mens zoekt, wisten wij immers reeds lang. Maar toch is het goed, dat wij dit besef naar aanleiding van deze vragen weer eens diep tot ons laten doordringen. Wanneer dit vooropgesteld is, kunnen wij in deze enquête zeifs nog veel waarderen. Wij lezen er de idealen in van een mensheid, die door God nog niet geheel en al aan zichzelf is over gelaten. Maar daartegenover zul len wij toch vooral niet verge ten, dat de idealen van vrijheid, gelijkheid en broederschap ook die der Godloochenaars van de Franse Revolutie waren. Als deze vragen straks be antwoord zullen worden, zal daarbij klaar getuigd moeten worden, hóè wij die idealen zien in het licht van het Evangelie en wat wij overeenkomstig de dui- ae ke uitsproken van de Bijbel denken over de menselijke „vooruitgang". Temeer klemt dit, omdat wij als Nederlandse Christenen met onze visie vrijwel alleen staan. Duidelijk is b.v. onlangs op een congres van Calvinistische stu denten gebleken, hoe weinig o.a. bij onze Angelsaksische geloofs genoten het besef ontwikkeld is. dat de Bijbel ook voor het maat schappelijke leven een bood schap heelt. Dankbaar voor de innige vroomheid, die er in deze kringen nog gevonden wordt en waaraan wij ons wèl mogen spiegelen zullen wij daarom nog te minder mogen nalaten het Bijbels getuigenis te doen klin ken, juist over de vraagstukken van het maatschappelijk leven. En dan bieden de vragen /an de Unesco-enquête hiervoor een schone gelegenheid. Een gelegenheid, die wij zeker niet mogen verzuimen, omdat wij temidden van de geestelijke stromingen van deze wereld slechts zulk een kleine groep vormen. Dat mag ons wel tot diep nadenken stemmen. Maar het zal ons niet het geloof ont nemen, dat God Zijn Woord kracht zal weten bij te zetten, als wij het getrouw doorgeven. V Brutale inmuak te Bergen op Zoom. Maandagmorgen is op klaar lichte dag een inbraak gepleegd in de villa van M. v. G., aan de Wouwse weg te Bergen op Zoom. Uit de villa werd een geldkist met een groot bedrag, verschil lende geldswaardige papieren, spaarbankboekjes en andere waardevolle zaken geroofd. Mevr. Van G. ontdekte het toevallig ogenblikkelijk en zag zelfs de da der wegvluchten. Direct werd de politie gewaarschuwd, die dank zij het uitstekende signalement dat haar verstrekt was de dief herkende toen zij naar het huis reed. Het bleek de 25-jarige P. de B. uit Bergen op Zoom te zijn, die al vaker met de sterke arm in aanraking was geweest. Men vond alleen de spaarbankboekjes op hem. Een medeplichtige, de 23-jarige C. de B. ook uit Bergen op Zoom werd eveneens aange houden. Ze lieten echter niets los. Toen de politie met een speur hond ging werken werd op een paar honderd meter afstand van de villa de geldkist èevonden, met de papieren, doch zonder het geld. De daders zijn naar de gevange nis in Breda overgebracht en de politie zoekt thans naar het ver dwenen geld. In Washington is meregedeeld dat president Truman hef komen de weekeinde een bespreking zal hebben met generaal Mao Arthur „ergens In de Stille Oceaan". Truman deelde de verslaggevers mee dat de besprekingen betrekking zouden hebben op de slotfase van de actie der Ver. Naties in Korea. Waarnemers in Washing ton menen dat het enig mogelijke doel kan zjjn een overzicht te krjjgen van de gehele situatie ln het Stille Oceaangebied, alvorens Truman op 24 October de algemene vergadering der Verenigde Natie* zal toespreken. Men verwacht dat ln deze rede belangrijke mededelingen zullen worden gedaan over de richting die de Ame rikaanse buitenlandse politiek zal inslaan. Waarschijnlijk zal ook de kwes tie betreffende Formosa een be langrijk punt van de agenda uit maken. Zoals bekend hebben ge neraal Mac Arthur en president Truman hierover verschil van me ning gehad. Mac Arthur acht dit eiland een noodzakelijke schakel in de Amerikaanse verdedigings linie in de Stille Oceaan, terwijl de Amerikaanse regering van me ning is, dat de Ver. Naties over de toekomst van Formosa moeten beslissen. Dit zal de eerste keer zijn na de bijeenkomst van de „Grote Vier" te Potsdam in 1945 dat Truman het Noord-Ameri kaanse contingent verlaat. Truman zai o.m. worden verge zeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, en Ave- rell Harriman, zijn speciale mede werker voor buitenlandse zaken. Verder nog door Philip Jessup, reizend ambassadeur der Ver. Staten en Dean Rusk, van het ministerie van buitenlandse za ken voor aangelegenheden betref fende het Verre Oosten. AMERIKAANSE VORDERINGEN. De Noord-Koreaanse minister president Kim dr Soeng heeft ge neraal Mac Arthurs jongste eis tot overgave van de hand gewe- Grondkamer voor Zeeland viert tienjarig bestaan. Vandaag viert de Grondkamer voor Zeeland te Goes het 10-jarig bestaan. Eigenlijk had deze ge beurtenis op 13 September plaats moeten vinden, doch is ze, in ver band met bijzondere omstandig heden, uitgesteld. Op het feest, dat een intiem karakter zal dragen, zijn oud leden en adviserende leden, onder wie ir R. van Hees, thans lector aan de Groningse Universiteit, uitgenodigd. Mariniers beledigd; 150 boete. De 53-jarige W. de Jong uit Haarlem is gisteren door het Am sterdamse gerechtshof veroor deeld tot een maand voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd en een boete van f 150. Zoals bekend heeft de J. in de trein tegen een student, een oud-marinier ge zegd, dat alle mariniers in de West dieven en moordenaars zijn. Marshall-hulp verminderd. De Amerikaanse begrotings commissie heeft Dinsdag een ver mindering met 50 millioen dollar gelast van de gelden, die dit jaar voor het plan-Marshall werden toegewezen en die 2V* milliard dollar beliepen. Voor de gelden be stemd voor de Amerikaanse re- liefprogramma's in de bezette ge bieden werd eveneens een ver mindering met 50 millioen dollar vastgesteld. Deze verminderingen houden verband met door 't con gres gegeven richtlijnen, toen dit onlangs een wetsontwerp betref fende toewijzingen tot een bedrag van 35.554.600.425 dollar goed keurde, welk bedrag zowel de bui tenlandse uitgaven ais de pro gramma's voor steunverlening aan het buitenland dekte. Een woordvoerder der commis sie zéide, dat de vermindering van de Marshall-gelden gebaseerd was op de grote verbetering, die dit jaar over het algemeen is inge treden voor de goud- en dollar- reserves van de Marshall-landen. zen, aldus radio Pjongjang. Kim heeft zijn troepen opdracht ge geven „tot de dood toe te vech ten". De eerste Amerikaanse cavale riedivisie, die Zondag over de 38e breetegraad is getrokken, is Dins dag meer dan zes kilometer ge vorderd op de weg naar Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofd stad. Meer naar het Westen stiet een Brits-Amerikaanse strijdmacht door tot voorbij Paektsjon op weg naar de haven Haedjoe aan de Westkust Zij ondervond lichte doch zeer fanatieke tegenstand van 150 Noord-Koreanen. De Zuid-Koreanen boekten een nieuwe overwinning in hun snelle opmars naar het Noorden door de verovering van Wonsan, de op een na grootste stad van Noord- Korea. In tegenstelling tot de verwach ting, dat de Noord-Koreanen de stad krachtig verdedigen zouden, lieten zij de stad practisch ln de steek. Volgens inlichtingen uit kringen van het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger heb ben de Noord-Koreanen, die hard nekkige tegenstand bieden op het centrale front, bevel gekregen niet terug te trekken en tot de dood toe te vechten. Het schijnt, dat de meesten van hen dit bevel opvolgen, gezien de weinige ge vangenen, die worden gemaakt. Volgens deze bronnen hebben de Amerikanen slechts betrekke lijk weinig Noord-Koreanen te genover zich. Wel bevinden deze zich in gunstige posities. „DE BAJES IS ZO GROOT". Leden van de Staten-Generaal zullen op 18 October a.s. in het Passagetheater te Amsterdam de premiere bijwonen van de docu mentaire film „De bajes ls zo gróót", welke is vervaardigd ten behoeve van het 12e Internatio nale strafrecht- en gevangenis congres. De film geeft een beeld van de vernieuwing van het Ne derlandse gevangeniswezen. Ouders van spaarcentjes beroofd. Een 13-jarige Haagse scholier heeft zijn ouders bestolen voor 'n bedrag van ruim 2700 gulden. Met „vriendjes" heeft hij dit bedrag moeizaam bijeengespaarde centjes tot op de laatste stui ver opgemaakt. GEEN CENT VOOR JEURGENS. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren de vor dering verworpen van de heer A. Jeurgens te Haarlem. Deze, zich noemende „niet gedemobiliseerd kapitein van speciale diensten", meende een vordering te hebben op het ministerie van Oorlog we gens het niet uitbetalen van ach terstallige wedde en verdere emolumenten als reserve-officier. Indonesische pers laakt minister Drees. Gistermiddag is het antwoord van de Indonesische regering aan de commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië overhandigd. Het aanbod van de U.N.C.I. tot bemiddeling inzake het conflict op Ambon werd van de hand gewezen. Minister Roem verklaarde Ie zijn antwoord dat de Indonesische regering tc; haar spjjt niet in kon gaan op het beroep van de TJ.N.C.I. Thans wordt overwo gen welke stappen de commissie kan ondernemen. In welinge lichte kringen te Djakarta wijst men er op dat de commissie deze aangelegenheid naar de Veiligheidsraad zou kunnen verwijzen. groepen de laatste tijd wegen en bruggen in Zuid-Celebes vernie len, bomen omkappen om weg versperringen aan te leggen, te lefoondraden doorsnijden, moor den plegen, enz., hetgeen tezamen het karakter van georganiseerd stichten van onrust draagt. 2. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in Zuid-Celebes, kunnen deze toestand niet langer laten voortbestaan. Tegen de on ruststokers zullen militaire maat regelen worden genomen. Goese winkelweek een volledig succes. De Goese winkelweek is een volledig succes geworden. Aldus verklaarde gisteravond tijdens 'n buitengewone vergadering van de contactcommissie van de samen werkende Goese middenstands verenigingen de voorzitter dezer commissie, de heer A. Vermaire. Practisch alle bonnen zijn uitge reikt en niet minder dan 655 prij zen zullen onder het kopende pu bliek verdeeld worden. In tegen woordigheid van de inspecteur van politie, de heer S. E. Siebels, werden de prijzen bekend ge maakt. Publicatie van deze prij zen zal zo spoedig mogelijk via onze advertentiekolommen vol gen, waarbij tevens vermeld zal worden waar men de prijzen kan afhalen. PERSCOMMENTAREN. De Indonesische pers heeft com mentaar geleverd op het telegram van minister Drees. Over het al gemeen zijn de bladen van mening dat het niet verstandig was van dr Drees dit telegram te verzen den. De in het Nederlands ver schijnende (progressieve) Nieuws gier verwijt de „helemaal niet- koloniale Nederlander thuis" dat hij zich niet zo gemakkelijk aan past en niet zo'n scherp oog heeft voor de situatie in Indonesië als de „koloniale Nederlander ter plaatse". Het telegram van dr Drees was volgens de Nieuwsgier een stap in de verkeerde richting. Het Chinese blad Keng Po levert eveneens scherpe critiek. Het republikeinse Merdeka noemt dr Drees' telegram inmenging in de interne aanegelegenheden van de regering van de republiek Indone sia. De argumenten die hij naar voren brengt kunnen zijn houding niet rechtvaardigen, want de In donesische regering heeft, voor dat zfj met de militaire actie be gon, alle mogelijke wegen bewan deld om de kwestie-Ambon op vreedzame wijze op te lossen, al dus Merdeka. ONRUST OP ZUID-CELEBES. De correspondent van Aneta te Makassar seint, dat het militaire commando van Zuid-Celebes een optreden tegen gewapende groe pen in Zuid-Celebes (guerilla's) heeft aangekondigd, nu de pogin gen om een vreedzame oplossing te bereiken faalden. Het militaire commando heeft hèt volgende bekend gemaakt: 1. Gebleken is, dat gewapende In Amsterdam werden Maandag vier Nederlanders veroordeeld, die op 10 Mei 1940 in Nederland se uniformen met het Duitse le ger Nederland waren binnenge trokken. De straffen waren 9 en 10 jaar gevangenisstraf. Interessante discussie over vrouwenstemrecht. SPRINKHANENPLAAG IN AUSTRALIË. In Zuid-Australië woedt een sprinkhanenplaag. Treinen wer den tegengehouden omdat de wie len in de vette sprinkhanenbrei slipten. Een machinist verklaarde een zwerm gezien te hebben, die zeker een vierkante kilometer groot was. Met een lorse slag van de ha mer opende mej. M. A. de Witte gistermorgen ais presidente de provinciale dag van de Gerei. Vrouwenverenigingen in Zeeland, die gehouden werd ln „Prins van Oranje" te Goes. In haar openingswoord verwel komde zij in 't bijzonder de nog niet aangesloten verenigingen te Bruinisse, Nieuwerkerk en Geers- dijk. Zij gewaagde van Gods zegen op de arbeid der verenigingen en wees op de rijkdom, dat men op de verenigingen Gods Woord mag leren kennen, waardoor vereni gingsleven nooit verloren tijd be tekent. Mevr. W. G. Haack uit Colijns- plaat las de notulen en het jaar verslag, waaruit bleek, dat er in Zeeland 13 aangesloten verenigin gen zijn. De penningmeesteresse, r..evr. G. M. de Bruin uit Wolphaarts- dijk, deelde mede, dat er thans een saldo van f28,23 in kas is. Op één der agen, die vervolgens aan de orde gesteld werden, deel de de presidente rrade, dat het niet mogelijk is de bondscontri- butie te verlagen wegens de hoge onkosten. Het onderwerp dat in de mor genvergadering aan de orde kwam was getiteld: „Vrouwenarbeid in de gemeente". Mevr. BaasKloet leidde het in en wees er op, dat de christenvrouwen een taak hebben in deze wereld met zijn rechtsverkrachting en omgekeer de verhoudingen. Christenvrou wen hebben als beelddraagsters Gods de plicht in alles geloof te genover ongeloof te stellen. Zij Kunnen en moeten dat doen door deel te nemen aan de arbeid tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Dat voor de gehuwde vrouw mis schien in mindere mate, omdat zij ook de zorg voor het gezin heeft, maar voor de ongehuwde vrouw ligt er ontzettend veel werk. En zij mag zich daaraan niet onttrekken, omdat zij door het leven in Christus tot taak heeft te wandelen in het Licht, aldus mevr. Baas. Nadat een koortje van de ver eniging te Kamperland enige lie deren had gezongen, werd een zeer Interessante discussie ge voerd. Uitvoerig werd het probleem van het vrouwenkies- en stem recht besproken. Enerzijds werd opgemerkt, dat de kwestie nog te weinig leeft onder de vrouwen en dat zij hun beurt moeten af wachten, terwijl anderzijds naar 'voren gebracht werd, dat de vrou wen meer initiatief moeten tonen, omdat de mannen weinig behoefte hebben om het probleem op te lossen. Het is toch wonderlijk dat een jongen van 19 jaar wel mag stemmen omdat hij belijdend lid is, terwijl een weduwvrouw, die de verantwoordelijkheid voor een heel gezin heeft, dit niet mag, zo merkte een der aanwezigen op. MIDDAGVERGADERING. In de midagvergadering deelde de presidente mede, dat in de plaats van mevr. Stam tot be stuurslid gekozen is mevr. C. Rouw uit Goes, dat het bestuur uitgebreid is met 1 lid, mevr. Baas-Kloet en dat mevr. De Bruin herkozen is als penningmeesters- se. Nadat mej. De Witte mevr. Stam dank gezegd had voor haar arbeid, hield ds G. N. Lammens uit Heinkenszand een boeiende le zing over „Levensvernieuwing en karakter". (Zie vervolg pag. 3). Vandaag is het 10 jaar ge leden, dat onze hoofdredac teur, de heer R. Zuidema, werd gearresteerd en de cou rant, waarvan hy toentertijd de leiding had, „De Zeeuw'', werd verboden. De dappere artikelen, waarmee hij ook tijdens de vijandelijke bezet ting de nationale zaak bleef verdedigen, waren de oor zaak van deze „onderschei ding". Hoewel hij zelf er niet van wilde weten dat dit feit pu bliek gememoreerd zou wor- den^willen wij hem toch in dit, buiten zijn medeweten geplaatste, stukje hem onze diepe huldebetuigen voor deze fiere houding. V Uit de bocht gevlogen. Een motorrijder van de fa Tamse uit Goes, die Maandag avond met duopassagier en zij- spanberijder de algemene begraaf plaats bij Kloetinge passeerde, verloor in de daar gelegen bocht zijn zijspan, omdat de as van dit voertuig brak. Alle drie personen kwamen er met lichte verwon dingen af. NIEUW GEMEENTEHUIS VOOR KAPELLE. In de loop van de volgende maand zal Kapelle een grote dag beleven. Dan zal het nieuwe gemeentehuis officieel in gebruik toorden genomen. EEN MONUMENT VAN DURF EN VAN MOED. Een stimulans voor de toenemende reconstructie. In Oostburg heeft men gistermiddag merkwaardige dingen be leefd. Om ongeveer vier uur ging plotseling een fontein spuiten in het bassin voor de watertoren en tegelijkertijd begon een sirene te loeien. Nog merkwaardiger was het schouwspel een kwartier later, toen veertien burgemeesters uit West Zeeuwsch-Vlaanderen dapper door de modder van het terrein langs de Rijksweg bagger den, een spade pakten en, als ware het hun dagelijks werk, putten gingen dichtgooien, waarin jonge bomen waren neergezet. Zo be- leeide het landje van Cadzand de plechtige ingebruikstelling van de herbouwde watertoren met dienstgebouwen van de N.V. Water leiding My „Zeeuwsch-Vlaandere n" door de Staatssecretaris vau Sociale Zaken, dr P. Muntendam. In de grote cirkelvormige ruim te van de watertoren, waar een fraaie maquette van het verzor gingsgebied van de maatschappij stond opgesteld, vele planten en bloemstukken waren neergezet, een duidelijke doorsnedetekening van de toren en de wapens van alle West Zeeuws-Vlaamse ge meenten waren opgehangen, heet te burgemeester B. A. Th. M. Truffino van Buist, president commissaris van de Waterleiding Mij een groot aantal autoriteiten welkom. Op de fraaie smeedijze ren wenteltrap, vervaardigd door leerlingen van de Oostburgse Am bachtsschool, hadden vele lief tallige jongedames, leerlingen van het middelbaar onderwijs uit Oostburg en enkele dames van 't personeel der maatschappij, allen in Cadzandse en Axelse kleder dracht, een plaatsje gevonden. Vanuit de hoogte hoorden zij aan, hoe de sluizen der welsprekend heid werden geopend. Want ge speecht is erl WIE ER WAREN. Burgemeester Truffino kon o.m. verwelkomen, behalve de Staats secretaris, de heren C. Philipse, A. Schout, A. L. S. Lockefeer en C. Hamelink, leden van Ged. Sta ten, prof. W. F. J. M. Krul en ir C. van Rooijen, resp. directeur en hoofdingenieur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoor ziening, vertegenwoordigers van de Vakgroep Waterleidingbedrij ven en de Ver. voor Waterlei- dingsbelangen in Nederland, de Nat. Mij der Waterleidingen te Brussel, de hoofdinspecteur der Werken van de Waterdienst voor de stad Gent, ir C. F. M. J. Wats, Belgisch consul te Sluiskil, direc teuren van enige provinciale diensten en de burgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen, als- alsmede sommige uit Oost. SYMBOOL EN STIMULANS. Namens de bevolking van West Zeeuwsch-Vlaanderen sprak mr K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg. Hij wees op het zinloze bevel der Duitsers tot het vernie len van de watertoren, de ramp zalige gevolgen voor de bevolking en het verloren gaan van een der kenmerkende elementen van het West Zeeuws-Vlaamse silhouet. De burgemeester dankte de Wa terleiding Mij voor hetgeen thans is geschied. De energie en het enthousiasme was bijna tastbaar. De watertoren is een symbool en een stimulans voor de toenemen de reconstructie van deze zwaar- getroffen streek. De maatschappij heeft zich in de eerste plaats door sociale en niet door economische motieven laten leiden. Een scho ner geschenk bad de bevolking niet aangeboden kunnen worden. Ais dank droeg mr Hoekzema 'n eenvoudig fraai relief over van de beeldhouwer Bergmans uit Den Haag, en geplaatst bij de in gang van de toren. Daarop zijn enkele figuren in de streekdracht gebeiteld, die de bronnen van be staan van dit gebied symboliseren en hun verhouding tot het water. REDE BURGEMEESTER TRUFFINO. Daarna sprak burgemeester Truffino een rede uit, waarin hij het departement van Sociale Za ken dank bracht voor de steun, n.l. het dekken van het onrenda bele gedeelte. De raad van com missarissen heeft geen splitsing tussen Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen willen maken. Door de oorlog is de jonge, gezonde maatschappij erg achterop ge raakt, maar niets wordt nagela ten het zeer belangrijke sociale werk tot uitvoer brengen. Sterk kantte de heer Truffino zich tegen hen, die zeggen, dat er geld wordt verspild. „Het spre ken over geldverspilling door de maatschappij is een bewijs van gebrek aan inzicht of beter, aan uitzicht, bjj mensen met een be krompen horizon. Het kan ook een uiting zijn van de zucht naar centralisatie", zo merkte hij op. Dank werd gebracht aan de stad Gent, die in 1944 de eerste hulp bood. „Deze watertoren is het monument van de wederop bouw, de durf en de moed, in zijn beslotenheid, zijn harmonie, zijn lijn en zijn kleur, waarmede hij de streek volkomen beheerst. Moge God de Heer, Die de toren bouwers gespaard heeft voor onge val, onze toren en ons volk be waren voor een nieuwe vernieti ging", zo besloot de heer Truf fino zijn rede. DE INGEBRUIKSTELLING. Dr Muntendam verklaarde in zijn toespraak, dat de regering de grootste bewondering heeft voor wat hier is gepresteerd. Uit een oogpunt van volksgezondheid achtte hij deze dag van het aller grootste belang. Hij deelde mede, dat thans 80 procent der Neder landse bevolking van de zegenin gen der waterleiding geniet. De ze toren getuigt van doortastend heid der gemeentebesturen en kunstzinnigheid van de architect, de heer A. J. van Eek. Met het troepentransportschip „General S. D. Sturgis" zijn gis teren 1301 militairen, vrouwen en kinderen teruggekeerd uit Indo nesië. Gisteravond heeft brand gewoed aan de Oude Zijds Ach terburgwal te Amsterdam. Een grote partij koloniale waren en veel verpakkingsmateriaal ging verloren. De juiste datum waarop de conferentie tussen Ne derland en Indonesië zou begin nen over Nieuw-Guinea is nog niet bekend. In eik geval zal de conferentie niet midden October kunnen aanvangen zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Het Tsjechische humoristische week blad „Dikobraz" is in beslag ge nomen. Het had een spotprent opgenomen, waarop Tsjecho-Slo- waakse communistische leiders waren afgebeeld, bedolven onder de ruïnes van' door Amerikaanse vliegers gebombardeerde Ko reaanse gebouwen. De universi teit van Kopenhagen heeft Chur chill gisteren het ere-doetoraat in de philosophic verleend. Rus sische legeroefeningen met tanks en infanterie hebben gisteren het verkeer naar Berlijn vier en een half uur opgehouden. Koning Leopold van België en zijn echt genote zijn gisteren in Como (Italië) gearriveerd voor een va- cantie. In het Engelse atoom kracht-laboratorium te Harwell gaat men proeven nemen met aanwending van door atoomener gie veroorzaakte warmte voor centrale verwarming. De Fran se troepen in Indo-China hebben een nederlaag geleden tegen de opstandelingen van de Vietminh- beweging. In de buurt van de Chinese grens werd een Franse strijdmacht van 2000 man „over weldigd". De Bao Dai, het Viet namese staatshoofd, zal binnen kort uit Frankrijk naar zijn land terugkeren. Daarna verrichtte dr Munten dam de officiële ingebruikstelling. Enige jongedames in Cadzandse dracht boden hem een sleutel aan, die hij stak in het slot van een kleine, mooie plaquette van de toren. Onmiddellijk daarop ging de fontein spuiten en de si rene loeien. EERSTE HERBOUWDE TOREN. Vervolgens kreeg de heer C. Philipse het woord, die de Com missaris der Koningin, welke door ziekte verhinderd was, vertegen woordigde. Hy bood de hartelijke gelukwensen van het provinciaal bestuur aan. Van de drie verniel de watertorens in Zeeland (Oost burg, Zierikzee en Oudelande) is deze toren het eerst herbouwd. De bijzondere aandacht van dr Muntendam vroeg hij voor^het enige gebied in Zeeland, datmog verstoken is van waterleiding, n.l. Noord-Beveland. De laatste spreker was ir G. P. M. Dikötter, directeur der maat schappij. Hij wees erop, hoe op enkele dagen na het zes jaar ge leden was, dat de vorige water toren, nog gebouwd ln de bezet tingstijd, werd vernield. Was October 1944 een rampmaand, October 1950 is een mijlpaal op de weg naar de volledige weder opstanding van West Zeeuwsch- Vlaanderen. Alle instanties en autoriteiten werd dank gebracht voor hun medewerking, alsmede het personeel, dat in modder en puin zijn moeilijke werk verricht te. Vooral de laatste weken is dag en nacht gewerkt, om de zaak op tijd gereed te hebben. Tenslot te verstrekte ir Dikötter een aan tal technische gegevens, die wij reeds publiceerden. Het sluitstuk van de plechtig heid was het planten van boom pjes door de West Zeeuws-Vlaam se burgemeesters en door prof. Krul. Aan de boompjes waren mooie wapenschildjes bevestigd die de burgemeesters ais herinne ring ontvingen. Voor prof. Krul was er het Nederlandse wapen. Huurder en verhuurder te Middelburg op de bon. Er worden in verband met de woningnood dikwijls te hoge hu ren betaald of <toor de verhuur ders gevraagd. Meestal verzwij gen de huurders zulks, omdat ze vrezen ongenoegen te zullen krij gen met de huisbaas. De gemeen tepolitie te Middelburg kwam de zer dagen een geval van onwetti ge huurverhoging ter ore en zo wel de eigenaar de heer A. C. M. als de huurder, de heer P. J. M., die de te hoge huur had betaald, werden op de bon gezet. Met de „Chitral" op weg naar huis. Met het troepentransportschip „Chitral", dat op 22 September van Priok is vertrokken en ver moedelijk op 17 October te Am sterdam zal arriveren, komen de volgende Zeeuwen naar huis Sergeant F. N. Claessens r-et gezin uit Axel; Korporaal J. de Jong met gezin uit Middelburg; A.O.O. A. W. Wiskerke uit We- meldinge. Levenslang geëist wegens moord. De officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag eiste gisteren wegens moord met voor- oedachte rade levenslange gevan genisstraf tegen de 28-jarige tuindersknecht J. W. van der A., die in de nacht van 21 Februari van dit jaar blijkens eigen erken tenis zijn vrouw te Loosduinen met vijftien bijlslagen en dolk steken doodde. De 26-jarige vrouw werd stervende, haar 3'A jarig dochtertje in de armen klemmend, door haar moeder in bed gevonden. DE BILT ZEGT: Enkele verspreide buien. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige, in de kustprovin cies tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1