Ambon geteisterd door aardbeving INIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Varen is noodzakelijk. Nieuwe slag voor zwaar getroffen eiland. Indonesisch parlement wijst telegram van minister Drees af Grens van 180»- niet bindend» Lesvlicgtuig in Zuid- Bathpolder neergestort. Goese Oosthavendam wordt hersteld* Zeeuwse mosselcultuur niet ten dode opgeschreven* Einde van de oorlog in Korea in zicht* Prijsuitreiking etalagewedstrijd Middelburg SNIPPERj Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2438, bi) geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord- ïtraat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1684 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 10 OCTOBER 1950 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.57 u., onder 17.56 u. Maan op 6.43 u., onder 17.41 u. N.M. 14.33 u. Hoogwater op Woensdag 11 Oct.! Vlissingen: 1.31 u. 2.16 m., 13.40 u. 2.13 m. Terneuzen: 1.59 u. 2.32 m., 14.03 u. 2.29 m. Wemeldinge: 3.15 u. 1.89 m„ 15.30 u. 1.73 m. Zierikzee: 3.05 u. 1.64 m., 15.10 u. 1.48 m. Een gerucht, dat reeds geruime tijd de ronde deed, werd aan het einde van de vorige week officieel bevestigd: Aan Nederland is verzocht zijn vloot te beperken. Het zou dan de sterkte van zijn landstrijdkrach ten extra kunnen opvoeren. Bij de eerst vorige maand ge voerde debatten over de begro tingen van Oorlog en Marine voor 1950 is dit gerucht reeds ter sprake geweest. De Minister verklaarde toen echter nog niets van dergelijke voornemens bij onze bondgenoten te weten. Dit doet wel merkwaardig aan, nu blijkt, dat reeds een jaar geleden plannen in deze richting ge maakt werden. Was de Minister zo echt op de hoogte? ■in ieder geval zal het thans, nu „eze dingen openbaar gewor den zijn, zaak wezen, dat de Ne derlandse Regering een krachtig standpunt inneemt. De gelegen heid daartoe bestaat gelukkig nog: wanneer de Ministers van Defensie op 28 October te Was hington bijeenkomen, zal Neder land de kwestie naar voren kun nen brengen, zo verklaarde na drukkelijk de Londense woord voerder, die het bericht over het aan Nederland gedane verzoek ter kennis bracht. Hoe zal Nederland een afwij zing van dit verzoek moeten motiveren? Soekarno heeft on langs geschimpt, dat Nederland alleen aan Nieuw-Guinea vast houdt uit sentimentele overwe gingen: het zou in elk geval een koloniale mogendheid willen blijven. Het is niet te ontkennen, dat gedachten van deze aard bij velen een belangrijke rol spelen. Evenmin als ten aanzien van Nieuw-Guinea zullen zij echter bij het bepalen van het marine- beleid onze Regering tot richt snoer mogen dienen. Zulke pres- tige-argumenten zijn namelijk in de eerste plaats zwak: het bui tenland haalt er zijn schouders over op (hoezeer het ook aan eiqen prestige gehecht mag zijn). En in de tweede plaats zijn zi) verwerpelijk: zij zijn een uiting van nationaal egoïsme, dat in een gemeenschappelijk verdedi' gingsplan niet geduld kan wor den. Wanneer Nederland dan ook straks te Washington gaat wei geren zijn marine in te perken, dan moet dit niet zijn, omdat wij in elk geval een grote zeevaren de mogendheid willen blijven. Ook in de internationale poli tiek moeten wij ons door waar lijk Christelijke motieven en niet door nationale zelfzucht laten leiden. Dan eerst staan wij ook sterk in ons verzet. Vooral te genover een land als Engeland, dat zich kennelijk zelf in deze kwestie alleen door nationaal- egoïstische motieven laat leiden. Want verzetten moet Neder land zich tegen het gedane voorstel, daarvan zijl wij over tuigd. En wel omdat noch het internationale belang noch dat van ons eigen volk, dat onze Re gering verplicht is te behartigen, met een beperking van onze ma rine gediend is. Het internationale belang met. omdat de geallieerden zodoende ter zee de steun zouden missen van een natie met een maritieme ervaring van vele eeuwen en een speciale aanleg voor de scheep vaart. Wanneer men ziet, dat zo wel Amerika als Engeland na de oorlog een groot deel van hun vloot hebben moeten opleggen, dan is bovendien niet te begrij pen, waarom deze mogendheden niet een deel van de marinetaak aan Nederland zouden kunnen overlaten. En ook ons eigen Nederlands belang, dat wij gerechtigd zijn te verdedigen, eist een redelijk aandeel voor ons land in de ge meenschappelijke strijdkrachten ter zee. Het is niet meer dan bil lijk, dat Nederland de gelegen heid krijgt, zowel aan de bescher ming van de verbindingen met zijn overzeese Rijksdelen en Indo nesië als aan die van zijn koop vaardijvloot op behoorlijke schaal mede te werken. Zelfs bij een eventuele bezetting van het moe derland blijven dit specifiek Ne derlandse belangen, zoals in de afgelopen oorlog wel gebleken is. Zo goed als voor de oude Romeinen geldt voor een han- delsmogendheid als de onze nog altijd: navigare necesse est: te varen is noodzakelijk. V Volgens onbevestigde berichten uit Djakarta zouden de Indone sische troepen Zondag zyn doorgedrongen tot op ongeveer 5 of 6 km van de stad Ambon. In een telegram van de Zuid-Molukse re gering dat gisteren door het bureau Zuid-Molukken in Den Haag werd gepubliceerd wordt dit bericht echter een grove leugen ge noemd. In dit telegram wordt gezegd dat 't Hitoe-front is schoon geveegd en dat de vüand daar in wanorde is gevlucht. Het moreel van het republikeinse leger zon geknakt zijn. Ceram zou op 9 Oc tober, volgens dit telegram weer in Zuid-Molukse banden zijn over gegaan. Java worden protesten gehoord tegen de militaire actie die de In donesische regering tegen Ambon heeft ondernomen. Het Ambonnese comité van Ja va heeft een brief gericht tot de commissie van de Verenigde Na ties, die de handtekeningen draagt van 10.000 personen. De ondertekenaars protesteren hef tig tegen de aanval die tegen hun land is ingezet onder het valse voorwendsel, dat de bevolking van Ambon niet de republiek der Z.- Molukken steunt. De brief ver zoekt tot besluit een onmiddellijk staken der vijandelijkheden. Natuurramp In dit telegram wordt tevens melding gemaakt van een natuur ramp waardoor Ambon Zondag werd getroffen. Zondagmorgen om 11.15 uur begon een aardbe ving, die gepaard ging met een vloedgolf. Deze aardbeving duur de geruime ty'd onregelmatig voort. De schade tengevolge van de ramp wordt ruw geschat op 7'/2 millioen gulden. De voedsel- nood is thans zeer groot. Velen z(jn dakloos geworden. Er wordt daarom dringend om hulp ver- KESOLUTIE IN INDONE SISCH PARLEMENT. In het Indonesische parlement is gisteren het telegram van mi nister Drees behandeld. Verschil lende resoluties waren ingediend naar aanleiding van dit telegram. De resolutie, die werd aange nomen, was ingediend door Lat- charchay, Moh. Yamin en enkele anderen. In deze resolutie wordt de in houd van het telegram van minis ter betreurd wegens de inmenging in de Indonesische binnenlandse aangelegenheden. Het telegram, zo wordt gezegd, draagt het ka rakter van een ultimatum, is min der beleefd en bevat zinsneden, welke het hart van het Indone sische volk wonden. In deze resolutie wordt op het Nederlandse volk een beroep ge daan om de Nederlandse regering te weerhouden van een herhaling van de agressie in Indonesië en op het Indonesische volk om paraat te blijven, teneinde de eenheid en de souvereiniteit te verdedigen. In de overwegingen der reso lutie wordt o.a. gezegd, dat de taak der U.N.C.I. slechts die is van toezichthoudster op de uit voering der besluiten van de R.T. C., zodat het verzoek van de Ne derlandse regering aan de U.N. C.I. tot bemiddeling in de kwes- tie-Ambon buiten de competentie der U.N.C.I. valt Elke publicatie van berichten over de aanval op Ambon is door het Indonesische departement van voorlichting verboden. PROTESTEN. WAT DOET DE REGERING? Het Tweede Kamerlid Gerbran- dy (A.R.) heeft aan de minister president schriftelijk de volgende vraag gesteld: Is de regering, lettende op het geen de regering van de R.I. (s) bezig is te ondernemen tegen het volk van Ambon, bereid om met eigen militaire machtsmiddelen maatregelen te nemen, teneinde de vrijheid, de veiligheid en het leven van dit volk der eenmaal meest loyale Nederlandse onder danen te beschermen MaatschappcujK werk op Walcheren. De classis Middelburg der Ge reformeerde Kerken heeft giste ren in een buitengewone vergade ring besprekingen gevoerd over de in oprichting zijnde stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op het platte land van Walcheren. Besloten werd de kerkeraden In de classis te adviseren in deze stichting te participeren. Tot vertegenwoor diger van de classis in de stich ting werd gekozen de heer A. J. Huysman, burgemeester van Me liskerke. Het voorlopig bestuur der stichting bestaat uit de heren ds H. Veldkamp, Middelburg, voorzitter; mr H. v. d. Schuur, Koudekerke, secretaris en ds L. H. W. Theunissen, Aagtekerke, penningmeester. Het ligt in de bedoeling op de duur in het be stuur diakenen van de samen- Uit verschillende plaatsen van werkende kerken te benoemen. i De ministerraad heeft gisteren tot zeer laat in de avond verga derd. Ondermeer is ter sprake gekomen de recente maximum loonsverhoging van f 180. Zoals bekend had minister Joe- kes de Tweede Kamer toegezegd de begrenzing van de loonsverho ging nog nader in de ministerraad ter sprake te brengen. Dit is ge schied. De regering heeft thans bepaald, dat voor de hogere salarissen de verplichte loonsverhoging van f 180 voorgeschreven blijft, ech ter met dien verstande, dat de werkgevers bij algemene vergun ning van het college van Rijks bemiddelaars deze grens mogen overschrijden. Doodstraf geëist tegen Poos en Slagter. De officier bij de Bijzondere Strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank Amsterdam, mr G. R. Nube eiste gistermorgen de doodstraf tegen de Hagenaars L. A. Poos, 49 jaar en M. Slagter, 46 jaar. Door het voormalig Bijz. Ge rechtshof in Den Haag zijn P. en S. tot de doodstraf veroordeeld. In hoger beroep bepaalde de Raad van Cassatie, dat de zaak opnieuw door de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam zou worden behan deld. Een Russisch recept. Wil een voetballer in top vorm blijven dan is het abso luut noodzakelijk dat hij zich strikt houdt aan wetenschap pelijk vastgestelde regels voor spijs en drank, zo verklaarden de leiders van de Russische ploeg Spartak die momenteel door Noorwegen toert. Voor de spelers van Spartak ziet het diëet er op de morgen van een wedstrijd als volgt uit: vier uur voor de match: twee gla zen room, een bord dunne coep met 209 gram mager vlees, 250 gram aardappelen en een flin ke portie kip. Als dessert ge stoofde pruimen, appelen of ijscream naar keuze. Na de maaltijd twee uur lang rusten. Daarna 250 gram wittebrood met een dun laagje boter en als belegging schijfjes worst. Ais drank een kop slappe thee met zeer veel suiker. Aan dit diëet houden zich de spelers van Spartak, en naar hun wedstrijden te oordelen bevinden ze er zich best bij. Maandagmiddag ca. half drie is een lesvliegtuig A 45, afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht, dat aan het oefenen was, in de Zuid-Bathpolder tussen de wacht post 19 en 20 te Rilland neerge stort. Bij het passeren van de spoor lijn is het toestel in aanraking gekomen met één der draden van de nieuw aangelegde electrische hoogspanningsleidingen. Beide inzittenden instructeur en leerling bekwamen haast geen letsel en konden op de grond uit het toestel kruipen. Het toestel werd geheel vernield. De uevoiKing van üeoul is uit ae bergen, waar tijdens het ge vecht om de stad tussen de Noord-Koreanen en de troepen der Ver. Naties dekking werd gezocht, in de Zuid-Koreaanse hoofdstad teruggekeerd. Waar eens hun woningen waren, tref fen ze nu puinhopen aan. Hiertussen zoeken zij, met de hoop nog iets van hun be zitting terug te vinden. Met da stemmen van de heren A. de Roo (V.V.D.), R. Zuidema en drs J. J. Knibbe (beiden A.R.) en mr J. Sepers (C.H.U.) tegen, heeft de raad van Goes gisteren besloten f 90.000 te voteren voor het herstel van de Oosthavendam. Vóór dit besluit viel vond een uitvoerig debat plaats waarin de tegenstemmers zich tegen de hoge kosten verzetten en een aanwijzing gaven deze te vermijden. B. en W. betoogden dat het herstel en dit is nog maar een VERKLAART: Dr P. KORRINGA, MOSSELEXPERT, Voor het eerst sedert weken ondervinden de Amerikanen weer hevige tegenstand. getrokken zijn. In militaire kringen der Ver. Naties in Korea, wordt voorspeld dat de oorlog in Korea formeel deze maand zal aflopen. De op mars over de 38ste breedtegraad en de bezetting van Wonsan aan de Oostkust maken do toestand voor de Noord-Koreanen hopeloos, De eerste Amerikaanse cava leriedivisie, die Zondag Noord- Korea is binnengetrokken in een actie, die door een Amerikaanse legeraanvoerder „het begin van de grote stoot" genoemd wordt, ondervindt thans voor het eerst sinds weken weer hevige tegen stand. De voorhoede van de Ver. Na ties stiet 800 meter over de breed tegraad op Noord-Koreaanse ver sterkingen en kon Maandag slechts 1600 meter in de richting van Pjongjang oprukken. De N. Koreaanse hoofdstad ligt 160 km verder. Meer naar het Oosten streden Amerikaanse troepen in de plaats Hwatsjon, 12 km over de breedte graad en intussen bereikten de Zuid-Koreanen in hun opmars langs de Oostkust de rand van de belangrijke Noord-Koreaanse ha venstad Wonsan, op 140 km van de grens. Gisteravond zouden de Zuid-Koreanen deze stad binnen- Bevestiging en intrede ds P. van Roon te Zierikzee Na een vacature van ruim één jaar ontving de Ned. Herv. Ge meente te Zierikzee in ds J. P. van Roon uit Kortenhoef een nieuwe herder en leraar. Als bevestiger trad Zondag morgen in de Nieuwe Kerk op ds A. Makkenzie uit Tienhoven. De ze koos als tekst Num. 218. De gemeente zong de nieuwe predi kant toe Gez. 78 1. Des namiddags verbond ds van Roon zich aan zijn gemeente met een predicatie over Rom. 10 8b en 9. Hij sprak over de inhoud, de onmisbaarheid en de vrucht van de prediking des Woords. Daarna richtte ds van Roon tich tot de gemeente en tot de Ringbroeders. Ds PijnackerHor- lijk sprak namens de kerkeraad en ds Huizing uit Dreischol-, die ie gemeente ds van Roon 122 3 let toezingen, namens de Ring. Bü de zang werd door het wien< Kerkkoor medewerking verleend, gemeente Ps 121 4' Bevestiging en intrede cand- W. Radstake te Oosterland. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk door ds H. W. Waar denburg uit Rotterdam, cand. W. RadstaKe van Rotterdam beves tigd met een preek over I Kron. 18 46. De handoplegging geschiedde door ds Waardenburg en ds Wes terhof van Nieuwerkerk. De ge meente zong ds Radstake toe Ps. 134 3. In de avonddienst volgde de in trede van ds Radstake met een predicatie over Ex. 33 15. Daarna bracht ds Radstake dank aan de kerkelijke collega's zijn bevestiger en ds Westerhof als consulent en vertegenwoordi ger van de ring Duiveland. Ds Radstake werd gelukge wenst en verwelkomd door ouder ling Bouwman, de pres.-kerk voogd H. J. v. d. Zande en ds Westerhof^ op wiens verzoek de zong. In de laatste 24 uur hebben de strijdkrachten van de Ver. Naties 4531 krijgsgevangenen gemaakt, zo deelde generaal Mac Arthur mee, waardoor het totaal sinds het begin van de campagne op meer dan 55.000 wordt gebracht. Volgens sommige schattingen van het achtste Amerikaanse le ger hebben de Noordelijken niet meer dan 40.000 man aan effec tieve troepen over. Waarnemers te Tokio geloven, dat de verdediging van Wonsan en in het centrum van de breed tegraad de laatste effectieve krachtsinspanning van de Noord- Koreanen is. Men zal meer op kwaliteit en minder op kwantiteit moeten letten. „Hoe ernstig de ziekte ook is, we mogen niet zeggen, dat de Zeeuwse mosselcultuur ten dode opgeschreven is. Dat is zeer ze ker niet het geval en de kwekers zijn in staat deze ziekte te beperken door minder op do kwantiteit en meer op de kwaïiteit te gaan Ietten". Aldus dr P. Korrlnga, bioloog bij het Rijksinsti tuut voor Visseryonderzoek te Bergen op Zoom, in een onderhoud dat wij met hem mochten hebben. Zeeland kent tegenwoordig twee soorten „beestjes". De ene soort willen we niet nader aanduiden dan met: u weet wel; de andere soort is pas voorjaar 1948 in Zee land ontdekt en draagt de fraaie naam: myticola intestiualis, in de visserswereld kortweg aangeduid als „het beestje". Eigenlijk is „beestje" veel te zacht uitgedrukt, want deze mos selparasiet is in feite een mon ster, dat de Zeeuwse mosselcul tuur zware slagen toebrengt. En een monster, dat niet gemakkelijk te verslaan is. Dr Korrlnga is met deze taak belast en aangezien hij nu eenmaal geen mythologische figuur is, is het hem nog niet ge lukt een middel te vinden om de parasiet onschadelijk te maken. Hij heeft eerst getracht in zijn laboratorium een chemisch be strijdingsmiddel te vinden. Met tal van stoffen werden proeven genomen, maar een praeparaat waar het diertje mee bestreden kan worden, heeft hij nog niet kunnen vinden. Wel is er een stof waar de parasiet tamelijk gevoe lig voor is. Hierbij komt echter nog, dat de mossel erg kieskeurig is en nog geen enkele bestrijdings- stof heeft „geslikt" wat toch zal moeten willen de parasieten in de darmen van de mossels ook ge dood worden. NATUURLIJKE VIJAND GEZOCHT. „Toen wij zagen dat chemische bestrijding geen oplossing zou bie den op korte termijn", zo vertel de dr Korringa, „hebben we ons de vraag gesteld of het diertje geen natuurlijke vijand had, die niet op de Zeeuwse maar mogelijk wel op de Franse mosselpercelen aanwezig zou zijn". „In Frank rijk was, voorzover -bekend, geen ernstige ziekte onder de mossels hoewel het beestje zelfs tot de fauna van de Middellandse Zee behoort. Het leek dus aanneme lijk, dat er daar een natuurlijke vijand zou zijn". En het ging er om deze hier te importeren wan neer dat althans geen gevaar zou opleveren voor de oesters of nog andere consequenties meebracht". NAAR FRANKRIJK. En zo togen dr Korringa en nog enkele deskundigen naar Frank rijk met het doel een portie Fran se mosselen voorzien van de para siet en zijn vijand, mee terug te nemen naar Nederland. Wanneer althans zou blijken, dat dit moge lijkheden bood en er geen kwade gevolgen van te duchten waren. Zoals men echter weet, heeft men in Frankrijk geen succes ge boekt. En waarom niet? Wel, uit het onderzoek bleek al direct, dat, mocht er in de Franse wateren aan de Zuidkust al een vijand van de parasiet huizen, deze het ge vaarlijke beestje niet veel kwaad deed, want ongeveer 50 procent van de mosselen waren aangetast door de myticola intestiualis. Wel Voor de tweede keer ging de wisselbeker naar „Peca"» Vorig jaar besliste het lot, dat de heer P. C. Castenmiller de door het gemeentebestuur uitgeloofde wisselbeker voor de best verzorgde etalage in Middelburg ln de maanden Juli en Augustus kreeg. Dit jaar werd de heer Castenmiller, de eigenaar van mode magazijn „Peca" in de Lange Delft onbedreigd winnaar. Hjj be hoefde dus de beker niet af te staan. Gistermiddag werd door de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, de beker weer uitge reikt, terwijl de heer J. Meulmeester (Drogisterij „De Vijzel") aan 't Zand de plaquette kreeg, die beschikbaar gesteld is door de Ver-' enlging „Handelsbelang". Aangezien de burgemeester verhinderd was, reikte wethouder J. W. Kögeler de prijzen uit. Deze zei in een korte toespraak, dat 't gemeentebestuur met genoegen deze actie onderneemt, om zo doende de verkoopmogelijkheden te stimuleren en de etalagever zorging op hoger plan te brengen in die maanden, dat het bezoek van Vreemdelingen aan de Zeeuw se hoofdstad het grootst is. Spr. zei verder, dat de belangen van de middenstand parallel lopen aan die van de stad en hij stemde in met de leuze: „Middelburg koop stad van Zeeland", waardoor de oude roem wordt gehandhaafd. De heer Kögeler deelde voorts mede, dat het aantal deelnemers, dat vorig jaar 57 bedroeg, was gestegen tot 67, maar hij voegde daaraan direct toe, dat dit aantal nog belangrijk groter zou kunnen zijn. OPMERKINGEN. Vervolgens somde spr. enige op merkingen op, die door de com missieleden wier namen onbe kend blijven in een rapport zijn opgesomd. Ieder lid is geheel zelfstandig vier of vijf maal de etalages van de deelnemers afge gaan en heeft de waardering in punten uitgedrukt. Opgevallen was, dat velen te weing verandering in hun etala ges aanbrachten. Hierna reikte de heer Kögeler de beker uit aan de heer Casten miller, die hierna zei, een beetje trots te zijn, nu onbetwist win naar te zijn geworden. Hij sprak de hoop uit, dat er in deze wed strijd nog meer spanning wordt gebracht door meerdere deelna me, terwijl hij namens de deelne mers de commissie dankte voor het vele werk. Bij de uitreiking van de plaquette aan de heer Meulmeester onthulde de heer Kögeler, dat deze de prijs vorig jaar was ontgaan, omdat toen een omgevallen declameplaat in de etalage was ontdekt. DE MIDDENSTANDS BONDEN. Ook de afgevaardigden van de Middenstandsorganisaties waren bij deze prijsuitreiking aanwezig en de voorzitter der Chr. Mid denstandsvereniging, de heer W. P. J. Baars, bracht het gemeente bestuur dank voor het initiatief. Zo deed ook de heer I. M. van Houte als vertegenwoordiger van de afdeling Middelburg der Kon. Ned. Middenstandsbond. Hij zag echter liever een dergelijke actie in voor- of najaar of St Nicoïaas- tijd. Spr. deelde verder mede, dat de winkelierscombinaties van LangevieleLange Delft en Nieu we Burg hebben besloten om tij dens het winterseizoen een drie tal cursusavonden te organiseren voor de opleiding van hun perso neel. Spr. was van mening, dat dit het begin kan zijn van het organiseren van dergelijke cursus sen, hetgeen wellicht naderhand door de Middenstandscentrale zou kunnen worden overgenomen. Namens de R.K. Middenstands bond zei tenslotte wethouder L. J. van 't Westende, dat het voor het stimuleren van de deelname goed is om volgend jaar meer prij zen beschikbaar te stellen. niet zo zwaar, doch zwaar genoeg om duidelijk te maken, dat hier onmogelijk een invloedrijke vijand van het beestje kon zitten. Con stateerde men dit in de buurt van Toulon, in een baai ten Westen van Marseille waar de mossels ook plat op de grond lagen, even als in Zeeland, was het nog veel erger. Hier was 8090 pro cent aangetast door de parasiet. Dat was dus een geduchte tegen valler en al de voorzorgsmaatre gelen (zoals het bijeenbrengen van gelden, importvergunning, de mogelijkheid tot vervoer per vliegtuig enz.) waren voor niets geweest. WEINIG BETER. Overigens keken de Fransen wel heel vreemd op toen ze te zien kregen, dat hun mossels ook door de parasiet aangetast waren. De oorzaak van het feit, dat hun mossels zo mager waren hadden ze gezocht in onvoldoende voed sel, een mening, die niet bepaald van grote deskundigheid op dit gebied getuigde, daar de oesters die vlak bij de zieke mossels la gen dik en vet waren. Proeven met mossels van de Atlantische kust wezen uit, dat de parasiet hier weinig of niet voorkwam. Hier zijn de mossels wel veel vet ter, dan de collega's uit de Mid dellandse Zee, 'maar aanmerkelijk kleiner. Evenwel maken de Fransen goede zaken met hun mosselen, want om de Middellandse Zee is men verzot op alle mogelijke (en soms onmogelijke!) schelpdieren en men betaalt er goed voor. Maar goed, de missie van dr Korringa en zijn tochtgenoten had dus geen succes opgeleverd. Men was dankbaar voor de prachtige hulp die de Fransen verleenden, maar teleurgesteld ln het resul taat. Overigens, al zou men iets gevonden hebben, dan was er nog altijd het grote gevaar een nieuwe vijand voor de oestercultuur te importeren. NIVEAU ZOEKEN. „Het enige wat er thans te doen valt", zei dr Korringa, „is een niveau leren zoeken, waarbij de parasiet kort gehouden wordt". Dat de mosselkwekers dit ook heel goed inzien blijkt wel uit 't feit, dat men nieuwe mosselper celen gaat aanleggen o.a. in de Wester-Schelde, en enkele Zeeu wen gaan naar de Waddenzee. Door de banken niet dicht met mossels te bezetten, zodat men dus veel water en weinig mos sels heeft, is het mogelijk de ziekte te bestrijden. In de Zandkreek zijn weinig mossels uitgezaaid en hier is de ziekte niet erg en hebben de mos sels een goed gewicht. Zo is het mogelijk, dat het volgend jaar be tere resulaten bereikt worden, omdat er door de grote sterfte in dit seizoen, zoveel minder mos sels zullen zijn". En tenslotte", zo besloot de bioloog, „blijven we natuurlijk zoeken naar een bestrijdingsmid- del.j Voor de „slippers", en schelpziekte onder de oesters, hebben we ook lang moeten zoe ken voor we een middel vonden. En dan moeten de mensen het maar met wat kleinere mossels doen. Gevaarlijk voor de con sumptie zijn de parasieten in elk geval niet". Chr. Landbouwwinterschool op „Toorenvliedt" wordt 9 November geopend. De Chr. Landbouwwinterschool van de C.B.T.B., die op de bui tenplaats „Toorenvliedt" te Mid delburg is gevestigd zal, zo ver nemen we, op 9 November a.s. of ficieel worden geopend. voorlopig herstel beginnen moet voor dat de Novemberstor men de dam zullen teisteren. De heer Zuidema, het eerst het woord vragend, verklaarde van deskundige zijde de mededeling te hebben gekregen, dat de door B. en W. voorgestelde uitgave niet direct noodzakelijk is. Hij had, zonder aan hun deskundigheid af breuk te doen, bezwaar, dat zon der meer afgegaan werd op het advies van deskundigen van de Zuiderzeewerken „omdat de Zeeuwse stromen iets anders zijn dan de grote rivieren". Spr. zou het op prijs stellen, in dien, alvorens tot uitvoering van het voorstel zou worden overge gaan, besloten werd advies in te winnen bij deskundigen van de Prov. Waterstaat in Zeeland. Hij noemde ir Swaters en ir Israel, die volkomen met de Zeeuwse problemen op de hoogte zijn. Voor een klein bedrag zouden de ge breken aan de dam verholpen kunnen worden, zo was hem van deskundige zijde verzekerd. Hij zag als enige mogelijkheid, aan Ged. Staten op korte termijn te vragen de deskundige provinciale ambtenaren op te dragen een on derzoek in te stellen. Burgemeester Ten Kate ant woordde hem, dat het werk drin gend nodig is, wil men niet bele ven dat de hele dam plotseling verdwijnt. De heer De Roo steunde de heer Zuidema, erop wijzend, dat de deskundigen van de Prov. Water» staat slechts hebben te consta» teren of de genoemde kosten noodzakelijk zijn. Ook de heer Sepers was van deze mening, na dat hij eerst een tussenvorm had bepleit. De heer Vroome (K.V.P.) trachtte ook een tussenvorm te creëeren n.l. door het voorstel van de heer Zuidema te koppelen aan dat van B. en W. De laatsten hielden echter voet bij stuk, ook omdat de heren Bak ker en Vermaire een tussenvorm hadden bepleit. Nadat de heer Zuidema er nog op had gewezen dat de provinciale deskundigen toch kunnen putten uit de gegevens waarover ge meentewerken thans beschikken en de heer Roose nog in een tech nische uiteenzetting op het acute gevaar had gewezen, werd het voorstel in stemming gebracht met genoemde uitslag. Op de rest van het in deze raadsvergadering behandelde ho pen wij nader terug te komen. Gisteravond zijn op Schiphol 48 Korea-vrijwilligers uit Indone sië aangekomen. Doordat de geyser in de badkamer ontplofte werd gisteren een ware ravage aangericht in het huis van een schilder te Kerkdriel. De gehele achtergevel werd uit het huis ge slagen. In Amsterdam-Noord heeft men ontdekt dat bijna het gehele personeel van een fabriek betrokken was in een complot, dat goederen uit de fabriek voor eigen profijt verkocht. 14 arres taties werden al verricht. Op een vergadering van uit Neder land gewezen Duitsers te Gronau is verklaard dat niet 4000, zoals door de Nederlandse regering is medegedeeld, maar 100.000 Duit sers uit Nederland zijn gewezen. DE BILT ZEGT: Enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. In het binnenland aanvankelijk zwakke, overigens matige en in de kustprovincies later tot krachtig of hard tóe- nemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1