Mac Arthur de 38ste breedtegraad te overschrijden NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 8 OCTOBER 1950 Malik boekte weer een nederlaag Amerikanen over de 38ste breedtegraad De strijd om Ambon TENTOONSTELLING „ZIE ZEELAND TE GENT GEOPEND Historische academische zitting Rijksuniversiteit in Jubileum van *tDe Schelde" herdacht België staakt appel-import Belgische kwekers krijgen hun zin SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e jaargang No. 1683 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 1. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdagi Zon op 6.55 u., onde» 17.58 u.; Maan op 5.15 u., onder 17.28 u. Hoogwater op Dinsdag 10 Oct.| Vlissingen: 0.58 u. 2.00 m„ 13.08 u. 1.94 u.; Temeuzen: 1.24 u, 2.17 m., 13.35 u. 2.11 m.; Wemel- dlnge: 2.34 u. 1.80 m., 14.50 u, '1.63 m.; Zierikzee: 2.24 u. 1.5T m., 14.34 u. 1.39 m. Algemene Vergadering der V.N. machtigt Do algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Zaterdag verschillende besluiten genomen, die betrekking hebben op Korea. De belangrijkste consequentie van de genomen beslissingen is wel dat door de aanvaarding van het zogenaamde acht-mogendheden- voorstel Mac Arthur gemachtigd wordt zjjn strijdkrachten de 38ste breedtegraad te laten overschrijden ter achtervolging van de te rugtrekkende Noord-Koreaanse troepen. In het acht-mogendhedenvoor- stel wordt bepaald, dat alle par tijen en vertegenwoordigende lichamen in Noord- en Zuid-Ko- rea zullen samenwerken voor het herstellen van de vrede, het hou den van verkiezingen en het in stellen van een verenigde rege ring. Het werd aanvaard met 51 tegen 5 stemmen bij twee onthou dingen. Verder wordt erin bepaald, dat de strijdkrachten van de Ver. Na ties alleen in Korea zullen blij ven daar waar dit nodig is om de doelstellingen van de resolutie te bereiken. Ook werd besloten dat, alle daarote geeigende stappen zullen worden gedaan om een toe stand van stabiliteit in Korea te verzekeren. Goedgekeurd werd de instelling van een nieuwe commissie voor Korea, bestaande uit vertegen woordigers van Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philip- pijnen, Turkije en Thailand. Ook aan India was in deze com missie een plaats toegedacht. De regering van India deelde echter mee dat het die zetel weigerde ln te nemen. De Indische gedelegeerde, Rau, verklaarde, dat India grotelijks bezorgd was over het gedeeltet^ens ,een andere Sowjet-resolutie, van het plan, dat, naar hjj zeide, machtiging gaf tot bezetting van Noord-Korea. Ten aanzien van het acht-mo- gendheden-plan, had Malik ver klaard, dat het geheel onaan vaardbaar vc-jr de Sowjet-Unie was, omdat het voorziet in de Vertrek der vrijwilligers voor Korea waarschijnlijk op 20 October. Vanavond wordt op Schiphol 'n speciaal vliegtuig met 48 Neder landse vrijwilligers, militairen van de landmacht voor de strijd op Korea, uit Indonesië verwacht. Zij zullen na aankomst onmiddel lijk doorreizen naar de nieuwe Alexanderkazerne te Den Haag om zich bij het daar gelegerde Koreadetachement te voegen. In de loop van de volgende week wordt nog een vliegtuig met vrijwilligers voor Korea uit Indonesië verwacht. De mannen zullen omstreeks 20 October a.s. in Rotterdam scheep*gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal voor het vervoer het troepentransport schip „Zuiderkruis" worden inge schakeld. volledige bezetting van Korea en in geen enkel opzicht ln een vre delievende regeling van het Ko reaanse conflict. RUSSISCHE VOORSTELLEN VERWORPEN. De volgende voorstellen van de Sowjet-Unle werden alle verwor pen: voor een onmiddellijk sta ken van het vuren, het terug trekken van alle buitenlandse troepen, het houden van verkie zingen, nadat deze troepen waren teruggetrokken, de instelling van een commissie, waarin een gelijk aantal vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Korea zitting hebben, belast met het organi seren van de verkiezingen, voorts instelling van een commissie der Ver. Naties, waarin ook vertegen woordigers van buurstaten van Korea zitting moeten hebben, be last met het toezicht op de ver kiezingen, voorts het opstellen van een plan voor economisch herstel van Korea door de econo mische en sociale raad der Ver. Naties, het toelaten van Korea tot de Ver. Naties na de vorming van een regering voor geheel Ko rea. ,De Assemblee verwierp even- waarin stopzetting geëist werd van „de barbaarse bombarde menten van vreedzame bewoners door de strijdkrachten der Ver. Naties in Korea. Een resolutie, Mc Cloy: Geen koehandel over Duitse bewapening. De Amerikaanse hoge commis saris in Duitsland, John Mc Cloy, heeft in een radiorede over de West-Duitse zenders o.a. ver klaard, dat de Verenigde Staten en de andere Westerse naties geen koehandel drijven over Duit se militaire steun en ook niet van plan zijn dit te doen. Zij probe ren bondgenoten te kopen noch te dwingen. Geen land en geen groep van mensen moest echter de vei ligheidsgarantie van de Westerse mogendheden aan West-Duitsland onderschatten. Mc Cloy zeide verder, dat even tuele Duitse bijdragen aan de Europese verdediging zouden moeten geleverd worden op een rechtvaardige basis en in het ka der van een geintegreerde Euro pese defensie. Dit betekende, dat aan Duitsland geen nationaal le ger zou worden toegestaan. Geen bewijzen voor actieve Russische deelname aan de strijd Na de Zuid-Koreanen hebben Zondagochtend ook de eerste Amerikaanse soldaten de 38ste breedtegraad overschreden. Het waren patrouilles van de eerste cavalleriedivisie, die ten Noord- Westen van Kaesong de vroegere grens tussen Noord- en Znid- Korea overschreden, Naar men op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger meent te weten zullen deze patrouilles gevolgd worden door de hoofdmacht. De Zuld-Koreaanse troepen hebben de belangrijke Noord- Koreaanse stad Wonsan aan de Oostkust bezet. Generaal Douglas Mac Arthur heeft tot Noord-Korea de oproep gericht zich over te geven. Indien de wapens niet onmiddellijk worden neergelegd, zou h\j „noodzakelijke militaire actie onder nemen om de besluiten van de Ver. Naties uit te voeren". Sinds het begin van de cam pagne hebben de troepen der Ver. Naties in Korea meer dan 50.000 Noord-Koreanen krijgsgevangen gemaakt. Tot de oorlogsbuit behoren on der meer 158 tanks of gemotori seerde kanonnen meest van Russische makelij 250 stuks veldgeschut, 440 lichte machine geweren en duizenden Russische en Japanse geweren. De strijdkrachten der Ver. Na ties hebben geen bewijzen gevon den, dat Sowjet-Rusland een ac tief aandeel zou hebben genomen in de Noord-Koreaanse operaties ten Zuiden van de 38ste breedte graad, aldus seint Reuters cor respondent William Parrott. Ho ge officieren van de Amerikaanse inlichtingendienst verklaarden, dat mededelingen over deelne ming van de Sowjets niet beves tigd waren. Van de duizenden krijgsgevan gen gemaakte Noordelijken is er niet een als Rus geïdentificeerd noch als Chinese communist. Anderzijds spreken de officie ren van de inlichtingen dienst wel van .enorme materiële steun' die de Noord-Koreanen van Rusland zouden hebben ontvangen en, in mindere mate, van China. Het merendeel van de buitgemaakte wapens, ammunitie en ander ma teriaal was van Russisch makelij en gedateerd 1950. Men uit onderwijl de veronder stelling, dat de strijdkrachten van de Ver. Naties ten Noorden en ten Zuiden van de breedtegraad in gereedheid worden gebracht voor een grote stoot. De Amerikaanse eerste mari niers- en de zevende legerdivisie, offciële beeld van het landoffen- sief verdwenen. Men speculeert op de mogelijkheid van nieuwe amphibie- en landoperaties tege lijkertijd door de strijdkrachten van de Ver. Naties om aan de veldtocht in Noord-Korea spoedig een einde te maken. De Noord-Koreanen concentre ren hun hoofdverdediging aan de Westkust bij de 38ste breedte graad, aldus een communique van de vijfde Amerikaanse lucht macht. waarin de ontbinding van de hui dige commissie der Ver. Naties geëist werd, is eveneens verwor pen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft Zaterdagavond meegedeeld, dat de tekst van de aanvaarde re solutie over Korea onmiddellijk naar generaal Mac Arthur zal worden geseind. Hij ontkende, dat de generaal op de resolutie wacht te om verdere militaire operaties te kunnen uitvoeren. Generaal Mac Arthur, zo voegde hij er aan toe, handelt krachtens de instruc tie van de Veiligheidsraad, die be vel heeft gegeven tot het hand haven van vrede en veiligheid in Korea. De algemene vergadering be sloot verder nog de kwestie van de toekomst van Formosa op haar agenda te plaatsen. Turkije werd gekozen als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad. Demonstraties tegen de Oost-Duitse verkiezingen. In verschillende West-Duitse plaatsen langs de zone-grens tus sen Oost en West zijn in het af gelopen weekeinde door de „Bund Deutscher Jugend", een verbond van niet-communistiseh politieke verenigingen, demonstraties ge houden tegen de aanstaande ver kiezingen in Oost-Duitsland. Men ontstak grote vuren en raa Ido via luidsprekers de Oost-Duitse be volking af aan de verkiezingen deel te nemen. In een re* lutie wordt geëist, dat het gebied ten Oosten van de Oder-Neisse linie teruggegeven wordt en de Duitse krijgsgevangenen gerepatrieerd worden. In het gezin WijnandsSnij ders te Amsterdam is Zaterdag een drieling geboren. Het bureau Zuid-Molukken heeft van de regering te Ambon het volgende telegram ontvangen: „Zaterdagavond om 7 uur werd Hitu heroverd. Vijand vlucht naar het Noorden waarbij op smalle wegen veei mensen, wapens en voedsel ln onze handen vallen. Thans staan onze troepen op Ce- ram vlak voor Piru aan de kust. Radio Ambon roept viermaal per dag Ambonnese militairen buiten de Zuid-Molukken op en verzoekt hen onmiddellijk naar het vaderland terug te keren". In verband met de onrust on der de Ambonnese militairen heeft de vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken ln Den Haag telegrafisch medegedeeld te wil len bemiddelen, opdat de onder handelingen over de huidige moei lijkheden worden voortgezet. In dien de republiek Indonesia vrij geleiden wil verstrekken voor af gevaardigden van de republiek Zuid-Molukken willen deze zich naar Djakarta begeven. Minister Leimena, die pas van de Zuid-Molukken is terugge keerd, deelde aan Aneta mede, dat het grootste deel van Ambon door de A.P.R.L (Indonesische strijdkrachten) bezet was. Toen hü vertrok, was de voorhoede 15 km ten Noorden van de stad Am- bon, aldus Leimena, die voorts zeide, dat de minister van buiten landse zaken van de „republiek Zuid-Molukken" dr Soumokil, naar Ceram was gegaan, waar hij thans in het oerwoud verblijf houdt. De kwestie Ambon zou volgens Leimena waarschijnlijk binnen enkele dagen opgelost zijn. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft Zaterdagavond 'n communique uitgegeven, waar in het bekende Indoneische stand punt ten aanzien van de actie tegen Ambon nogmaals uiteenge zet wordt. Oost-Duitse republiek vierde eerste verjaardag. Zaterdag is de eerste verjaar dag gevierd van de Oost-Duitse staat. De Duitsers in de Ooste lijke zone hadden hiervoor van staatswege een vrije dag gekre gen. Er werden overal openlucht feesten gegeven en officiële re cepties gehouden. De bladen meldden dat vlag gen voortaan vrij van distributie waren en dat de zeep van betere kwaliteit zou worden. De Oost-Duitse pers ruimde de voornaamste plaats in voor een telegram van Stalin, waarin deze zijn „hartelijke gelukwensen" overmaakte aan „het Duitse volk, zijn regering en aan premier Otto Grotewohl persoonlijk" alsmede zijn beste wensen voor de „vrede lievende toekomst van de repu bliek". Aan de vooravond van de feest dag was een regen van anti-com munistische pamfletten, in raket ten afgevuurd, in de Sowjet-sec- tor van Berlijn neergekomen. Ook de propaganda-actie van uit West-Berlijn met zogenaamde „rakettentreinen" vond doorgang ondanks de door de Oost-Berlijnse politie getroffen voorzorgsmaat regelen. Treinen die van West- naar Oost-Berlijn gaan zijn in de afgelopen week namelijk uitge rust geworden met miniatuur- raketapparaten, waarmede op Oostelijk gebied kokers worden afgeschoten met anti-communis tische vlugschriften. Deserteur ontving verraders loon. Uit Bogor (Buitenzorg) wordt bericht, dat de tweede luitenant van de A.P.R.I. (Indonesische strijdkrachten) J, C. Prinsen, over wie twee Jaar geleden gere geld berichten in de pers versche nen wegens zijn desertie uit de Koninklijke landmacht en aan sluiting hij Indonesische gueril la's, ter gelegenheid van de Indo nesische legerdag onderscheiden is met de Bintang guerilla. Vele Gentenaren bleven Zaterdagmiddag even staan, om de mooie costuums van de Zeeuwse boerinnen wat beter te kunnen bekijken. Men ziet die ook niet iedere dag in Gent en in de grote, sfeervolle aula van de Rijksuniversiteit in de Volderstraat was het voor het eerst, dat men Zeeuwse kappen kon aanschouwen. Het stemmige zwart van de mannenconstuums werd afgewisseld door het smetteloze wit van de boerinnenmutsen en dat was nu echt: Zeeland in Gent! De aula van dit fraaie gebouw was geheel gevuld met Zeeu wen eö Oost-Vlamingen, toen om ruim kwart over drie de Gou verneur van de provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Bogaerde, de academische zitting opende, die voorafging aan de officiële opening van de grote Culturele Tentoonstelling „Zie Zee land" in het Feestpaleis van do Arteveldestad. Op het podium, dat werd afge sloten door de Belgische drie kleur, hadden plaats genomen, mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, de Nederlandse ambas sadeur in België, Gouverneur v. d. Bogaerde, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, het college van Bestendige Afge vaardigden van de Provinciale Raad van Oost-Vlaanderen, het college van Ged, Staten van Zee land, de leden van de organisatie commissie der tentoonstelling en enige andere autoriteiten. Nadat allen waren gezeten, opende Gouverneur v. d. Bogaer de deze historische zitting met 'n korte toespraak. Hij verzocht in de eerste plaats onze ambassa deur de gevoelens van eerbied en dankbaarheid van het Belgische volk over te brengen aan Konin gin Juliana en hij noemde het een bewijs van de eervolle belang stelling van het Nederlandse volk, dat deze culturele tentoonstelling In Gent wordt gehouden. Daarna heette de heer v. d. Bogaerde alle autoriteiten welkom. DE DEUR WIJD OPEN. De heer Adv. G. d'Hanens, Be stendig Afgevaardigde en voor zitter van de Commissie voor Cul turele aangelegenheden, sprak 't officiële openingswoord. „Er is nu", zo sprak hij, „tussen beide naties een enge band gelegd, die slechts met schennis verbroken meer de saamhorigheid in deze tijd, waarin de Nederlandse cul tuur niet zonder bedreiging is. Lange tijd hebben wij niet ge voeld de gemeenschappelijke her innering der eeuwen. Maar nu wordt steeds meer de noodzaak van wederzijds contact gezocht. Een gelukkige omstandigheid daarbij is, dat zowel in Middel burg als in Gent een organisatie bestaat, die tot taak heeft de culturele belangen der beide grensprovincies te behartigen. Sprak minister Rutten het vori ge jaar over een deur, die op een kier staat, wij willen deze deur wijd open zetten. Met voor ogen de tentoonstelling van Oost- Vlaanderen het volgend jaar in Middelburg hopen wij te mogen gaan spreken van een culturele beweging en een wederzijdse cul turele beïnvloeding". BEGROETINGSWOORD. Een begroetingswoord werd gesproken door de heer C. Lijn zaad, directeur van de Stichting Zeeland. Deze zag twee tenden ties in onze tijd. Enerzijds een vervaging der grenzen, anderzijds een oprichten van Ijzeren gor dijnen aan de grenzen. België en Nederland behoren tot de eerste groep. Het deed de heer Lijnzaad groot genoegen, dat na twee jaar van voorbereiding dit culturele contact tussen de twee provin cies thans mogelijk is geworden. Hij loofde Gouverneur v. d. Bo kan worden. Wij gevoelen steeds gaerde voor zijn geloof aan het Geen tijd voor feestvieren Zaterdagmorgen is in besloten kring het 75-jarig jubileum van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen gevierd. In de hal van het kantoorgebouw werden de genodigden welkom geheten door de directeur van het bedrijf, de heer A. Smit De heer Smit sprak daarop de jubileumrede uit. Namens het personeel werd deze beantwoord door de heer M. C. Kuyl.. Deze zegde een model toe van het schip „Do Salamander", waarop Michiel Adriaansz de Ruyter in de zeventiende eeuw als kapitein heeft gevaren. Te zij ner tijd zal dit model een plaats vinden fn de hal van het kan toorgebouw. Na de genodigden te hebben verwelkomd, las de heer Smit 'n brief voor van het Vlissingse ge meentebestuur. In deze brief werd herinnerd aan de droeve toestand waarin Vlissingen ver keerde na 1868. Door het verdwij nen van de Rijkswerf liep toen het inwonertal sterk terug en Vlissingen dreigde een dode stad te worden. In 1875 kwam er nieuw perspectief. Toen waren n.l. if ®®fnamen a a n de operaties I de havenwerken "ceedgekomen bq Intsjon en Seoel, zijn uit het I en daardoor kreeg de schlepv^art meer armslag. In dat jaar werd ook „D_ Schelde" gesticht, die 'n scheepswerf begon met 20 man personeel. „Uw onderneming", aldus het gemeentebestuur in zijn schrijven, „heeft de economische groei van Vlissingen bepaald en beheerst het karakter van de stad". De heer Smit herdacht verder de oprichters uit 1875 met hun medewerkers, die eigenlijk als avonturiers naar Vlissingen kwa men. Hij noemde een aantal na- Imen van families die nu reeds drie geslachten in het bedrijf werken. De heer Smit gaf verder een korte opsomming van de voornaamste arbeid op sociaal ge bied, zoals b.v. de woningvoor ziening, de pensioenvoorziening en de medische dienst. Omdat het bedrijf riskant is en de toekomst onzeker, wordt met een sobere herdenking volstaan. De materiaalprijzen zijn wild en wat er met de lonen zal gebeuren is nog onzeker. Toch moet met de wens van de klanten om 'n vaste prijs te hebben rekening worden gehouden. De directie moet steeds in acht nemen hoever zij mag gaan met het nemen van risico's. Er moet gezorgd worden voor een zekere reserve en men acht het daarom onjuist om in deze moei lijke en onoverzichtelijke tijd geld van de maatschappij te bestem men voor feest. Als herinnering aan het jubi leum werd 'n schilderij gemaakt, waarop zijn afgebeeld de 273 schepen, die door de maatschappij zijn gebouwd. Daarvan zal op ruime wijze een afbeelding wor den verspreid. .Ook zal een be scheiden gedenkboek verschijnen. slagen van deze onderneming. In Zeeland was men eerst bang, om dat het Gentse publiek zo ver wend is. Maar het enthousiasme, waarmede men daar de plannen hic'p uitvoeren, deed over deze vrees heenstappen. „Dit contact moet het begin zijn", aldus de heer Lijnzaad, „wil het slagen, dan moet het met nuchterheid worden bezien. Zeeland is volko men anders dan Oost-Vlaanderen. Het heeft een andere geschiede nis, een andere politiek en goed deels een andere godsdienst. Op de voorgrond moet staan: komen tot wederzijds begrip. Wij trach ten nu in Gent een stuk Zeeuwse cultuur te laten zien. Geeft allen uw belangstelling aan deze zaak" Toespraak gouverneur van den bogaerde. Nadat mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter van de Tentoon stellingscommissie de acade mische rede had uitgesproken (waarvoor wij naar pag. 3 van dit nummer verwijzen), hield Gouverneur v. d. Bogaerde een toespraak. Hij wilde van deze ge legenheid gebruik maken, behalve op het culturele, ook op het eco nomische element in het samen gaan der beide volken te wijzen. Daarbij doelde de heer v. d. Bo gaerde op het kanaal Terneuzen- Gent, 'n belangrijke economische slagader. Verwijding van dit ka naal is niet alleen een econo misch belang voor Oost-Vlaande ren, maar ook voor Zeeland en daarmede voor de economie van beide landen. de commissaris der koningin. De laatste spreker was de Com missaris der Koningin. Jhr mr de Casembroot zei o.m.: „Niemand onzer had ooit gedroomd, dat wij nog eens naar Gent zouden trekken. Dit is nu gebeurd. En ondanks de grote moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, was het toch erg eenvoudig. De wens daartoe kwam van beide kanten uit het hart en daarom was het leggen van contact zo gemakkelijk. De charme van Zee land Is het Vlaamse merkteken. Ik verzeker u, Oost-Vlaamse vrienden, dat de deur wijd voor u blijft openstaan!" de opening. Nadat de zitting was opgehe ven vertrok het gezelschap in auto's, voorafgegaan door motor politie, naar het Feestpaleis van het Citadelpark voor de officiële opening der tentoonstelling. Bo ven het gebouw wapperden vier vlaggen, n.l. de driekleur der bei de landen en de provinciale vlag gen. In de ruime hall sprak Ba ron van Harinxma thoe Slooten een korte rede uit, waarin hij zei te hopen, dat de tentoonstelling een precedent zal zijn en dat vele andere Nederlandse provincies dit voorbeeld zullen volgen. Met de wens, dat „Zie Zeeland" moge bijdragen tot een samentrekking der banden tussen Nederland en België, speciaal tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen, verklaarde Ba ron Harinxma thoe Slooten de tentoonstelling voor geopend. Daarna werden de volksliederen der twee landen gespeeld, waarop het gezelschap een rondgang door de tentoonstellingszalen maakte. Des avonds werd, als waardige afsluiting van deze openingsdag, in de tjokvolle Koninklijke Ope ra een concert gegeven door het Symphonieorkest van de N.I.R., de Belgische Radio-Omroep, o.l.v. de directeur en eerste dirigent, de heer Frans André, Vanaf Zaterdagochtend half twaalf, heeft België de grens voor Invoer van appelen gesloten. Deze maatregel, die, gezien di verse Belgische uitlatingen, te verwachten was, betekent vooral voor de telers die niet over koelhuisruimte beschikken, een ern stige tegenslag. Zij zal ongetwijfeld een ongunstige Invloed uit oefenen op de prijzen. In de nacht van Vrijdag is op de veilingen, waar men op de hoogte was van de Belgische maatregel, met man en macht gewerkt, om nog grote partyen appelen voor België export-klaar te maken. In het begin van het fruitsei- zoen, zo vernemen wij van wel ingelichte zijde, was België een geregelde afnemer. De Belgen kochten graag de goede kwaliteit verpakte appelen. Vooral rood gekleurde vruchten, als zigeune rin en Sterappel, vonden gretig aftrek. Na protest van Belgische kwekers kwam een minimum prijsregeling af, waarbij werd be paald, dat alleen appelen moch ten worden ingevoerd als zij een bepaalde kilogram-prijs op de vei ling hadden opgebracht. Doch ook deze regeling, schonk de Belgen geen bevrediging, met als gevolg de jongste Belgische maatregel. en duitsland? De hoop is thans op West- Duitsland gevestigd, dat, volgens een speciale „gevarenclausule" in het handelsverdrag met ons land, aanleiding vond om vanaf 18 September tot 1 November a.s. ook de grens voor invoer van ap pelen te sluiten. Dat Nederland met West-Duitsland overeen kwam voor 400.000 mark Duits fruit te importeren moge wonder lijk zijn, verontrustend is het niet omdat ook Duitsland weinig pe- rëh heeft, en de appelen zullen moeten kunnen concurreren met die van eigen bodem. Wat de ge volgen zullen zijn van de Bel gische maatregel zal moeten wor den afgewacht. de afzet in nederland. De afzet-mogelijkheden in eigen land de handel kan goede appe len tegen redelijke prijs leveren acht men bevredigend. Alleen met het fabrieksfruit zal men waarschijnlijk blijven zitten. Vo rig jaar nam Duitsland de gehele opbrengst af. Men vreest thans, dat dit fabrieksfruit de handel ongunstig zal beinvloeden en dat het publiek nu geen gelegenheid zal krijgen met het betere fruit kennis te maken. De kwaliteit is Uit angst voor echtgenoot een roofoverval verzonnen. Naar van de zijde van de Sit- tardse recherche wordt vernomen heeft mevrouw S. die Donderdag morgen op de Verlengde Hein- sche weg door een gemaskerde man zou zijn aangevallen en be roofd zou zijn van haar handtas met f 100 dit gehele verhaal ge fantaseerd. Mevrouw S. kreeg in de afgelo pen week 100 gulden extra van haar man, waarmee beiden op de bewuste Donderdag een uitstapje naar Amsterdam zouden maken. De vrouw had de 100 gulden in die week echter reeds aangespro ken en had Woensdag niets meer over. Goede raad was duur. Aan haar man opbiechten dat de reis niet kon door gaan omdat het geld in het huishouden was opge bruikt, durfde ze niet. Ze trachtte bij kennissen 100 gulden te lenen, ook dit mislukte en toen verzon ze een „roofoverval" die haar van lastige en wellicht boze vragen van haar echtgenoot maar niet van die van de politie zou af helpen. zeer goed, vooral in Zeeland. Ziet men echter welke kwaliteit in de grote steden wordt aangeboden, dan vraagt men zich af waar toch wel dat goede Zeeuwse fruit blijft. NOG ENKELE LICHTPUNTJES Er zijn echter nog enkele licht puntjes. Niet alleen is er de kans dat de Duitse grens op 1 Novem ber weer geopend zal worden, doch ook is met Finland een over eenkomst gesloten voor export van appelen en peren ter waarde van 1 millioen gulden. Er is be kend gemaakt, dat de huishoud- kwaliteit II hiervoor in aanmer king komt. Ook wordt met Tsjecho-Slowakije onderhandeld. Bommen in communistische vergadering. Zondagmiddag zijn tijdens een vergadering te Auch (Frankrijk), van de communistische partij, ter wijl de voorzitter van de commu nistische parlementsfractie Jacq, Ducbos, het woord voerde, twee bommen geworpen. Onder de 700 a 800 aanwezigen werden 10 per sonen licht gewond. De granaten werden door drie jonge mannen geworpen, die in een auto arriveerden. Zij wisten zo snel te ontkomen dat men het nummer niet kon opnemen. Eplosie in B.P.M.-gebouw te Pernis. Gistermorgen om half negen is in een der pijpleidingen van de ontparafineringsinstallatie op da raffinaderij van de B.P.M. te Per nis een lek ontstaan. Men ver moedt dat de brandbare olie op een der pijpleidingen is gedrup peld. Mede door de aanwezige, gassen heeft zich toen in het on geveer 1000 vierkante meter grote gebouw, waar zich 8 arbeiders be vonden, een explosie voorgedaan, Hierna ontstond brand. De be drijfsbrandweer trad direct ln ac tie, en trachtte het vuur met 20 stralen te bestrijden. Om één uur was de brand bedwongen. Vier arbeiders werden, tenge volge van de explosie gewond. Twee ervan kregen ernstige brandwonden. De materiële scha de is aanzienlijk. Spel met projectiel eiste een slachtoffer. De drie kinderen van de land bouwer J. Langen te Weiten (Z. Limburg) speelden gistermorgen voor de deur van de ouderlijks woning met een „vreemd voor werp", wat later een nog geladen projectiel geweest bleek te zijn. Plotseling ontplofte het met 't gvolg, dat de zevenjarige jongen oudste zoon uit het gezin Lan gen op slag werd gedood. De beide andere kinderen lie pen wonder boven wonder geetl letsel op. De Verenigde Staten hebben 13 mijnenvegers aangeboden aan de Nederlandse marine. De Bus- sumse politie heeft weer een ham stervoorraad in beslag genomen. Bij de voorraad was o.a. 210 rol closetpapier! De plaatsvervan gend chef van Sipo en S.D. in Amsterdam is veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Tegen dr H. W. van der Vaart Smit, tijdens de bezetting leider van het Ne derlands christelijk persbureau is voor de bijzondere raad van cassatie 12 jaar gevangenisstraf geëist. De commandant van het Nederlandse Leger des Heils is naar Z.-Afrika vertrokken waar hij het opperbevel van het Leger des Heils aldaar op zich zal ne men. Zaterdag liep voor het laatst een personentrein tussen Apeldoorn en Zwolle. Daar deze lijn reeds lang onrendabel was, is deze met ingang van de nieuwe winterdienstregeling opgeheven. In Putten is een jachtopziener gearresteerd, die in een dronken bui zonder aanleiding met een re volver op een arbeider schoot. De Oosteenrijkse socialistische vice-kanselier Adolf Schart heeft de in de afgelopen week gehou den communistische stakings demonstraties een generale repe titie voor „verdere gewelddadig heid" genoemd. Op 31 October zal op het Plein voor de St Pieter te Rome de plechtige afkondiging plaats hebben van het dogma van Maria's ten hemel opneming met ziel en lichaam. Het Finse al gemene vakverbond heeft tegen 22 October een algemene staking uitgeroepen ter ondersteuning van de eisen van 100.000 arbei ders die sedert begin September staken. De Turkse regering heeft de grens tussen Turkije en Bulgarije gesloten, uit protest te gen het Bulgaarse plan om bin nenkort 250.000 Mohammedanen van Turkse oorsprong naar Tur kije te laten repatriëren. De vrijlating van politieke delinquenten. Naai' aanleiding van geruchten, dat een omvangrijke vrijlating van politieke delinquenten in het voornemen zou liggen, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de ze zeer overdreven zijn. Wel 1* het juist, dat evenals reeds eer der is geschied, ten aanzien van bepaalde categorieën van politie ke delinquenten (zoals de jeug dige en de wapendragers) thans zal worden nagegaan wie van de gene, die reeds geruime tijd ge detineerd zijn en tot de minder zwaar gestraften behoren, voor spoedige vrijlating in aanmerking komen. Bij de beoordeling van elk geval zal dan onder meer gelet worden op de aard van de delic ten en het gedrag in de gevan genis. Innerlijk bewogen? Da kantonrechter-plaatsvervan- ger te Maastricht, mr M. Tripels, heeft schriftelijk vonnis gewezen tegen de zich noemende psycho» metrist en homoeopaath S. W. 3. Schaasberg uit Maastricht we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Schaasberg gaf aan mensen, die bij hem kwamen ter genenezing van hun kwalen, adviezen, schreef geneesmiddelen voor en stelde de diagnose van de ziek ten vaak zonder de personen te zien en alleen afgaande op een persoonlijk bezit-voorwerp. Da mededeling, dat verdachte uit innerlijke bewogenheid handel de, was volgens de kantonrech ter niet te rijmen met het feit, dat hij zelf naar mensen toeging of hen ontving en van velen geld aannam. S. werd dan ook veroordeeld tot tweemaal 100 gulden boete subs, tweemaal een maand hechtenis. DE BILT ZEGT: Enige buien. Wisselend bewolkt met enkel» buien, voornamelijk in het Noord- Westelijke deel van het land. Ma tige, langs de kust af en toa krachtige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen dan Zondag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1