AANBOD VAN V.N. COMMISSIE WERD AFGEWEZEN NIEUWS ERRES Vrede of oorlog? SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ambonese volk voelt schrikbewind Opnieuw aanvallen op burgers te Ambon Beperking van onze vloot verzocht Zuid-Koreanen rukken zeer snel op Nederlands plan voor eenmaking Europese landbouw Geea struisvogelpolitiek Westduitse scheepvaart lamgelegd door grote staking Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" Stichting Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60 Tel 2438, bij geen gehoor 2970, g435 o£ 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2734; Middelburg: Korte Noord- Straat 35, Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e J AAK GANG No. 1683 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord EATEBDAG 7 OCTOBER 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking ran: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Dp- en ondergang van Kon en Maan Zondag t Zon op 6.52 u., onder 18.03 U.; Maan op 2.24 u., onder 17.05 u. Hoogwater op Zondag 7 October: Vlissingen: 11.47 u. 1.49 m., u. m.; Terneuzen: 12.15 u. 1.67 m., u. m.; Wemei- dinge: 0.52 u. 1.47 m., 13.23 u. 1.33 m.; Zierikzee: 0.39 a 1.29 m., De met zo vurig verlangen af gewachte bevrijding heeft niet de rust gebracht, waarop wij gehoopt hadden. Weliswaar bleek ook de vrede van 1919 achteraf slechts een wapenstilstand te zijn. Het was immers dezelfde oorlog, die in 1939 werd voortgezet. Maar in de periode tussen die twee jaartallen bemerkten wij dat zo niet. Tot betrekkelijk kort voor het op nieuw uitbreken van de oorlog leefde het merendeel van de bur gers betrekkelijk gerust. Nu is dat geheel anders. Voort durend verkeren allen tussen hoop en vrees. Telkens worden de kansen op oorlog of vrede op nieuw berekend. En met telkens wisselend resultaat, in het begin van de afgelopen maand, toen het slecht ging in Korea, bereikten veler verwachtingen een diepte punt: het zou nu wel spoedig op oorlog uitlopen. Thans zijn de voorspellingen weer wat optimis tischer: de Russen, koel bereke nend als zij zijn, zullen wel op passen een vrijwel zekere neder laag tegen het zo machtig geble ken Amerika te riskeren, zo re deneert men thans. Dit alles is begrijpelijk en men selijk. Wij zijn voor de vrede van het paradijs geschapen en niet voor de hel van de oorlog. Wij mogen dan ook zelfs niet alleen op de vrede hopen, maar er ook om bidden. Intussen zet Paulus, wanneer hij over het bidden om vrede spreekt, dat gebed in een speciaal verband, dat wat onze aandacht mag trekken. Wij mogen bidden voor de overheid, opdat wil een stil en gerust leven mogen leiden, inderdaad. Maar waarom? Om dat, zo zegt hij, dit aangenaam is voor God, die wil dat alle mensen zalig worden en tot kennis der waarheid komen. De vrede moet dus de bloei van Gods Koninkrijk dienen. Hij is zelf niet tot het hoogste doel, maar hij is slechts voorwaarde om tot dat hoogste doel: de komst van het Godsrijk, te geraken. En nu weten wij allemaal, dat God nog heel andere middelen heeft om tot dat doel te komen. Oorlogen en hongersnoden, aard bevingen en epidemieën zal Hij er, met name tegen het einde, even goed, ja zelfs nog meer voor gebruiken. Dat lezen wij in het hoek Openbaring. Wij mogen dus naar de vrede verlangen, maar niet tot elke prijs. Churchill hanteert in zijn mémoires het begrip „overall strategie objective", het alles overheersende strategische doel, dat was de onvoorwaardelijke overgave van de vijand. Alles moest daaraan ondergeschikt ge maakt worden. Steden en landen van bondgenoten moesten soms worden prijsgegeven, de burger bevolking aan luchtbombardemen ten blootgesteld om maar de eind overwinning te kunnen behalen. Gods overall strategie objective Is de victorie van Zijn Koninkrijk. Dat kan ons onze aardse vrede kosten. Die aardse vrede is ons zo lief en dat is goed. Maar laten wij, bij alle inspanning om die vrede te bewaren, onze dagen niet doorbrengen in een eindeloos wanhopig dubben, of het vrede of oorlog worden zal. Want wat ook komen mag: altijd klinken er de voetstappen in van Christus, die wederkomt om de eeuwige, he melse vrede te vestigen. En zou die ons niet boven alles gaan? V NIEUWE TELEFOONTARIEVEN. Voor Middelburgse abonnees. Kortgeleden hebben wij in een artikel o.m. aandacht be steed aan de uitbreiding van de telefooncentrale te Middelburg en de daarmee gepaard gaande invoering van het overgangs tarief, voordat de algehele her ziening van de gesprekkosten zal geschieden. Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden aan de telefoon centrale te Middelburg thans zover gevorderd, dat vanaf Maandag 16 October, 's morgens te 8 uur, het overgangstarief kan worden ingevoerd. Interlocale gesprekken tussen de abonnees van de netten Domburg, Kou- dekerke, Middelburg, Nw- en St.-Joosland, Oost-Souburg, Se- rooskerke, Veere, Vlissingen en Zoutelande zullen per minuut worden berekend en wel f 0.06 voor de eerste en f 0.03 voor iedere volgende minuut. Wanneer men vanuit Wakhe id.. spreekt met de netten in Zuid-Beveland-West en met de netten op Noord-Beveland zal f0.18 voor de eerste minuut en f 0.06 voor de volgende minuut worden gerekend. Tenslotte zullen de kosten van gesprekken met alle ove rige netten, die men vanuit Wal cheren automatisch kan berei ken, worden berekend met f 0.36 voor de eerste en f 0.18 voor Iedere volgende minuut. Voor de gesprekken, die moe ten worden aangevraagd door tussenkomst van de telefoniste blijven de huidige tarieven nog gehandhaafd. Zware straffen voor acht T sjecho-Slowaken. De staatsrechtbank te Brno in Moravië heeft zware straffen opgelegd aan acht Tsjecho-Slo- waken, o'nder wie een vrouw, die beschuldigd zijn van hoog verraad en spionnage, volgens de dagvaarding, „onder leiding van een agent van de Engelse geheime dienst". De commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft in een brief, geschreven door de voorzitter der commissie, een beroep op Indonesië gedaan om de actie tegen de Zuid-Molukken stop te zetten en de commissie in de gelegenheid te stellen een vreedzame oplossing voor de kwestie te vinden. Het was de eerste maal niet dat de commissie een beroep op de Indone sische regering deed. Dit blijkt uit het schrijven van de voor zitter. Overigens is het zeer de vraag of de Indonesische rege ring naar de commissie zal luisteren, daar zij op het standpunt staat, dat de kwestie Ambon een binnenlandse aangelegen heid is. Op 23 September betuigde vestigen op het afwijzen door de Roem in een schrijven aan de commissie zijn instemming met het belangstellende medeleven der commissie in het probleem der Zuid-Molukken en gaf hij uitdrukking aan de bereidheid der Indonesische, regering om gebruik te maken van de sug gesties en adviezen der com missie voor zover dit mogelijk was. Met het oog op de belangrijk heid van de tijdsfactor gaf de commissie op 25 September uiting aan haar bereidheid om zich met het minst mogelijke oponthoud naar Ambon te be geven, indien haar aanbod zou worden aangenomen. Op 30 September stelde Roem de commissie in kennis dat naar de opvatting der Indonesische regering inmenging van de com missie geen enkel doel zou heb ben, doch integendeel, voor de „rebellen" in Ambon een aan moediging zou zijn. Om uitbreken van wanorde in de militaire kampen op Java, waar voormalig Ambonees per soneel van het K.N.I.L. gelegerd is, te voorkomen, nam de com missie geen openbare maatrege len, zo wordt gezegd. In zijn schrijven besluit de voorzitter van de commissie: „Zowel in Uw schrijven van 23 September aan de commissie als in premier Nastir's ant woord op het telegram van dr Drees, wordt gesteld, dat voor afgaande aan de militaire ope raties op Ambon, de Indonesi sche regering alle mogelijke middelen had aangewend om een vreedzame .regeling te be reiken. De commissie meent, dat zü in dit verband de aandacht moet Om het leger beter te kunnen uitrusten. Nederland is verzocht zijn bij drage aan zeestrijdkrachten tot de defensie van de Atlantische defensie te beperken ten gunste van zijn andere defensiemidde len, zo is Vrijdagavond te Lon den uit gezaghebbende bron vernomen. De gehele kwestie zal worden uitgewerkt door de raad van het Atlantisch Pact, waarvan Neder land een gelijkwaardig lid is. Alles wat tot dusver gebeurd is, is, dat zekere voorstellen aan de Nederlanders zijn ge daan. Wanneer de ministers van defensie van het Noord-Atlan tische Pact op 28 October te Washington bijeenkomen, zal Nederland de kwestie naar voren kunnen brengen. Er is zeker geen samenzwe ring om de Nederlandse vloot te beperken. Er is geen sprake van, dat de andere landen van het Atlantische Pact in het ge heim iets bekokstoven, waarvan Nederland niets weet. Zonder speld terug uit de V.S. Er waren maai- weinig familie leden en weinig goede buren van de familie Tijsterman, die gister middag niet naar Schiphol waren getogen, toen Jopie Tijsterman uit Amstelveen, die een paar we ken geleden met een speld in de long naar Amerika vertrok, op dezelfde luchthaven terugkeerde, een speld lichter. Met Jopie Tijsterman gebeurde, wat vele mannen dagelijks vre zen, als ze hun vrouwen en doch ters de naald tussen de tanden zien stoppen: ze slikte haar in. Medici uit Philadelphia moesten er bij komen om de naald er weer uit te halen met behulp van een nieuw soort bronchoscoop. De verwijdering geschiedde zonder narcose. Dr Jackson van de Temple- University in Philadelphia heeft Jopie van de speld afgeholpen. „Iedereen was vreselijk lief voor me", vertelde ze bij haar aan komst op Schiphol. De speld is in de Verenigde Staten gebleven. Toen de speld uit de long was gehaald bleek, dat deze wat dik ker was geworden door roestvlek- jes, die er op waren gekomen. Maar alles bij alles is het Jopie heel erg meegevallen. „Ik zag nog meer op tegen de vliegreis, dan tegen het ziekenhuis", waren haar woorden. Indonesische regering van haar aanbod tot goede diensten, dat sinds 4 Augustus openstaat, en waarvan de aanvaarding moge lijk de weg had kunnen ope nen voor een vreedzame oplos sing van het probleem. De commissie doet daarom een beroep op de Indonesische regering om de militaire ope raties in de Zuid-Molukken te beëindigen en ook nu nog naar een vreedzame oplossing te streven. NIEUWE AANVAL. Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede uit Am- bon het bericht ontvangen te hebben, dat gistermiddag een korvet de Ambonbaai binnen- stoomde en gedurende drie kwartier de stad Ambon be schoot. Hierbij werd o.m. het ziekenhuis getroffen. De polikli niek werd gedeeltelijk verwoest. Daarnaast werd de algemene middelbare school getroffen. Bovendien heeft gisterenmiddag een B-25 Mitchel-bommenwer- per gedurende meer dan een uur de bevolking van het eiland Ambon op vele plaatsen gemi trailleerd. De mededeling van Indonesië, dat de strijd bijna voorbij is, betitelde men als een infame leugen. Door de Stichting De eeu wen trouw" en het bureau Zuid- Molukken is bij de Ned. rege ring heftig geprotesteerd tegen het gebruik van schepen der K.P.M. voor vervoer van Indo nesische troepen. Gebed voor Ambon. Deputaten van de Gereformeer de Kerken voor het uitschrijven van bede- en dankstonden, heb ben alle Gereformeerde Kerken in Nederland verzocht a.s. Zondag in de morgendienst met meer dan gewone nadruk in het gebed de geestelijke en materiële nood van Ambon te willen gedenken. Het moderamen van de synode der Herv. Kerk heeft een soortgelijk verzoek laten uitgaan. Europa kan zowel kanonnen als brood hebben, Hoffman, de aftredende direc teur van de E.C.A. heeft giste ren tot de organisatie voor Euro pese Economische Samenwer king een afscheidsrede gehou den, waarin hij zeide, dat West- Europa zijn bruto nationale pro ductie in 10 jaar tijds met meer dan 60 pet zou kunnen verho gen. „Wij kunnen zowel kanon nen als brood hebben, wanneer wij nog nauwer samenwerken dan in het verleden en Europa tot één markt maken", aldus Hoffman. Op 10 October a.s. zal de her bouwde watertoren te Oostburg officiëel in gebruik worden ge steld door de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr P. Mun tendam. SPECIALE VOORZORGSMAATREGELEN NODIG TEGEN AANVALLEN VAN EIGEN VLIEGTUIGEN. Zuidkoreaanse strijdkrachten zijn zó snel opgerukt ten Noor den van de 38ste breedtegraad, dat speciale voorzorgsmaatrege len moesten genomen worden om te vermijden, dat zij door vliegtuigen der V.N. onder vuur zouden worden genomen. De Zuid-Koreanen dragen thans rode herkenningsborden boven het hoofd, opdat men hen niet voor Noord-Koreanen houdt en zij uit de lucht beschoten worden. De nieuwe vuurtoren van Ouddorp is gisteravond officiëel in gebruik genomen en in wer king gesteld. Een zegsman van de Ameri kaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat de Zuid-Koreanen slechts op een zwak verzet stui ten nabij Tsjangdjon, een hon derdtal km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad en dat zij de stad zijn binnengedrongen. Geen V.N.-troepen over 38ste breedtegraad? Op grond van waarnemingen der Amerikaanse luchtmacht kan men verwachten, dat de legers der Ver. Naties bij het overschrijden van de 38ste breedtegraad slechts kort geor ganiseerde tegenstand van de Noord-Koreanen zullen ontmoe ten. Het is nog niet zeker, dat de V.N.-troepen over de grens zullen gaan, want generaal Mac- Arthur heeft de Veiligheidsraad verzocht om een speciale uit spraak over de vraag, of de troepen der V.N. de 38ste breedtegraad moeten overschrij den, zo wordt vernomen. Jachtbommenwerpers van de vijfde Amerikaanse luchtmacht hebben Vrijdag Noordkoreaanse doelen in de nabijheid van de Mandsjoerijse grens gebombar deerd. Er zijn wel geen bewij zen, dat de Noord-Koreanen ver sterkingen uit Mandsjoerije ont vangen, doch de luchtmacht neemt het zekere maar voor het onzekere. Enorme verliezen. De militaire verliezen der Noord-Koreanen belopen onge veer 200.000 man, zo heeft een Amerikaanse officier van de ge heime dienst medegedeeld. Hier toe behoren doden, gewonden en krijgsgevangenen, van welke laatste categorie het aantal op 40.000 geschat wordt. Volgens frontberichten waren Vrijdag vier Amerikaanse sol daten, die door de Noord-Kore anen krijgsgevangen waren ge maakt en zich weer bij hun een heden hebben vervoegd, vol lof over de behandeling, die zij van de Noordelijken hadden onder vonden. ge- Vrijlating van politieke delinquenten. Evenals reeds eerder is schied, zal ten aanzien van be paalde categorieën van politieke delinquenten (zoals de jeugdige en de wapendragers) worden nagegaan wie van degenen, die reeds' geruime tijd gedetineerd zijn en tot de minder zwaar gestraften behoren, voor spoe dige vrijlating in aanmerking komen. Minister Mansholt besprak landbouwproblemen met Duitse collega. Tijdens zijn bezoek aan de Westduitse hoofdstad Bonn heeft de Nederlandse minister van landbouw aangekondigd, dat de Nederlandse regering plannen heeft voor het indienen vap voorstellen ten behoeve van een éénwording van de landbouw in West-Europa. De Westduitse minister van Landbouw, Niklas, heeft tijdens de gisteren gehouden besprekin gen grote belangstelling voor deze plannen getoond en zich bereid verklaard ze in studie te nemen. Voorts hebben beide ministers de moeilijkheden onder het oog gezien, die de Nederlandse ex port van agrarische producten naar Duitsland op het ogenblik ondervindt. Minister Mansholt heeft tegen over zijn Duitse collega de me ning uitgesproken, dat het ge wenst is dat wederzijds bij de komende handelsbesprekingen tussen Nederland en West-Duits- land maatregelen zullen worden geprojecteerd, die kunnen voor komen, dat de Nederlanidse landbouw op essentiële punten zou worden gehinderd. Chinese vestigingen in Oost-Duitsland. Volgens het Westberlijnse blad „Der Tag" zouden in het onder Pools bestuur gestelde Silezische gebied thans behalve Oostpolen, ook Chinezen gevestigd zijn. Het zou in de bedoeling liggen voor het einde van dit jaar nog twin tigduizend Chinezen, die in hun eigen land geen werk kunnen vinden, op basis van vrijwilligheid naar Silezië te brengen. Een ge deelte der Chinese arbeiders zou hun gezin ook hebben laten over komen. De Chinezen zouden ge vestigd zijn zowel in Opper-Sile- zië als in het Waldenburgse berg land en in de Neder-Silezische in dustrieplaatsen. In Kattowitz en Beuthen zouden speciale Chine- zen-wiiken zijn ingericht. Prijzen Teken-, Opstel- en Fotowedstrijd Nationale Reserve. Door de Inspecteur van de Nationale Reserve te 's-Graven- hage zijn thans de prijzen be kend gemaakt van de teken-, opstel- en fotowedstrijd, die enige tijd geleden voor de vrij willigers van de Nationale Re serve werd opengesteld. Bij de tekenwedstrijd, waar aan 33 personen deelnamen, be haalde de vrijw. J. Bakker te Middelburg een eerste prijs, de vrijw. v. d. Dood te Vlissingen de tweede- en de vrijw. Stiel tjes de derde prijs. Bij de opstel- en fotowedstrijd behaalde de vrijw. A. M. Kool wijk te Goes een le prijs, de vrijw. J. T. Laport te Goes een 2e prijs en de vrijw. G. C. Kole uit Goes een 3e prijs. Automatische waarschuwing voor te hoog beladen auto's. Aan beide zijden van het spoorwegviaduct in de straatweg EnschedéHengelo zal door de Nederlandse Spoorwegen een installatie worden aangebracht om vrachtautochauffeurs te waar schuwen, dat hun wagens te hoog beladen zijn, om onder het viaduct door te kunnen. Een te hoge vracht verbreekt een in- fra-rode straal, waardoor, tijdig genoeg om te stoppen, een waar- schuwingssein aanflitst. ER KOMT SCHOT IN DE WERKZAAMHEDEN aan de sluizen bij Tiel, welke de grootste binnensluizen van Europa - worden. Een belangrijk stadium is bereikt: het betonwerk van de 350 meter lange schutkolk is gereed gekomen. Tot nu toe heeft men voor deze sluis meer dan 60.000 kubieke meter beton ge- Stort, waarvoor 6 tnillioen kg. betonijzer nodig luas. Gistermor gen is het eerste stel sluisdeuren opgehangen. De deuren, die een afmeting hebben van 10 bij 14 meter en ieder 65.000 kg. wegen, werden per schip in gedeelten aangevoerd. De montage van deze ijzeren kolossen geschiedde in de sluis. Met behulp van twee vijftons lieren werd de deur van het zuidelijk tussenhoofd onder grote belangstelling in de juiste stand gebracht. Om 11 uur wa ren de werkzaamheden gereed en kon de deur draaien. In totaal zullen zes van deze z.g.n. puntdeuren (deuren die open en dicht draaien) in deze sluis worden aangebracht, waardoor met de hefdeur van het buitenhoofd de drie schutkolken worden ver kregen, die een lengte van 90, 170 en 900 meter hebben. Op deze foto ziet men een der sluisdeuren juist voordat hij wordt opgehangen. Geslaagde contactavond Nationale Reserve tè Vlissingen, Zelfs de gebeurtenissen ach ter het IJzeren Gordijn en op Korea hebben het Nederlandse volk niet wakker geschud. Men volgt een struisvogelpolitiek en lacht om de vrijwilligers, die zich gemeld hebben voor de Nationale Reserve. Aldus sprak gisteravond de heer C. A. v. d. Hooft, Burge meester van Willemstad, op de contactavond, die uitging van de commissie, gevormd door ver tegenwoordigers van het Insti tuut Steun Wettig Gezag,, de G.O.LW., Oud-Oorlogsvrijwilli gers en II14R.I. (Bataljon Zeeland) en die gehouden werd in het Concertgebouw te Vlis singen. Burgemeester mr B. Kolff, die een welkomstwoord sprak op deze avond, waar talrijke auto riteiten, onder wie het lid van G.S., de heer A. Schout, alsmede Overste W. K. de Feyter en Overste van Geldrop aanwezig waren, wees op het belang, dat ook Vlissingen kan beschikken over een groot aantal vrijwil ligers. (Thans zijn er 45.) De heer v. d. Hooft, die het woord voerde, nadat een uitste kende documentaire film was gedraaid over het leven van H. K. H. Prinses Wilhelmina, wees er in een gloedvol betoog op, dat wat ons in de jaren 194045 samenbond, namelijk het bereid zijn te vechten voor de vrijheid, thans ook weer moet gelden. Weer dreigt een vijand, een dictatuur, ons volk te ver morzelen. De tweedracht, die na de bevrijding ons volk verzwak te, moet ongedaan gemaakt wor den in het belang van dit volk zelf. De rede, die a.h.w. „geïllu streerd" werd met een korte schets en een tableau, liet niet na indruk te maken. Na de pauze "werd de ernst verwisseld voor wat scherts, ten toneele gebracht door het gezel schap „De Zuidwesters" te Mid delburg. Burg. Kolff sprak een slot woord op deze geslaagde avond waaraan ook de Signaalafdeling van „Ons Genoegen" te Vlissin gen haar gewaardeerde mede werking verleende. Naar wij vernamen hebben zich reeds verscheidene perso nen aan het eind van de avond voor de Nat. Reserve gemeld, HET LEGER HEEFT CHAUFFEURS NODIG. Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauf feurs geplaatst worden bij de Kon. Landmacht, in de rang van korporaal of korporaal le klasse. Men kan zich voor de tijd van vier of zes jaar verbinden. Hier voor komen in aanmerking nog in dienst zijnde of reeds gede mobiliseerde oorlogsvrijwilligers en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben vol tooid. Men moet in het bezit zijn van een militair rijbewijs. Aan melding bij de garnizoenscom mandant of afdeling militaire zaken van het gemeentehuis. Colombie naar Le Havre vertrokken. Nadat de Colombie de gehele avond nog sprookjesachtig ver licht in de Vlissingse Buiten haven had gelegen, vertrok het schip gisteravond om 10 uur naar Le Havre, waar het aan de Franse rederij overgedragen zal worden. BONDSMINISTER STELT VAKVERENIGINGEN VERANTWOORDELIJK VOOR DE GEVOLGEN. Ongeveer 20.000 leden van het administratief personeel van Westduitse scheepvaartmaatschappijen zijn gisteren in staking gegaan, nadat onderhandelingen met de Westduitse regering niet de door hen gewenste loonsverhoging opleverden. De gevolgen zullen niet gering zijn als de staking lang duurt. Reeds direct al kwam de scheepvaart in bijna alle Westduitse kanalen vrij wel tot stilstand. De staking beïnvloedt hoofd zakelijk het werk bij de sluizen en het loodswezen op de Rijn en de kanalen, die de Ruhr met de Sowjet-zone van Duitsland verbinden. De lichtschepen tus sen de mond van de Elbe en Helgoland waren gisteravond nog in bedrijf. De grote Hindenburgsiuis in het Mitteliandkanal bij Ander ten (Hannover) ligt stil en ook de arbeiders van de „Eder und Metalsparre" hebben het werk verlaten. Op de Werra, Fulda, Weser en Neckar ligt de scheepvaart voor het grootste gedeelte stil en van Duisburg tot Munster en Braun schweig zijn alie sluizen ge sloten. De Rijnscheepvaart wordt over het algemeen nog niet door de staking getroffen, hoewel in verscheidene plaatsen arbeiders en employe's het werk hebben neergelegd. De havens Hamburg en Bremen worden niet door de staking getroffen. Vakverenigingen verantwoordelijk gesteld. De vakbond voor het vervoer gaf Donderdagavond het sta kingsbevel, nadat 94 pet der 400.000 leden voor staking had den gestemd. De Bondsminster voor arbeids zaken heeft alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van de staking van de hand gewe zen. Hij stelde de vakverenigin gen verantwoordelijk voor even tuele moeilijkheden voor de be volking. Er waren onderhande lingen met de vakverenigingen gevoerd, doch op een gegeven ogenblik hadden zij geëist, dat de regering binnen een uur eisen zou inwilligen, waartoe zij, af gezien van het korte tijdsbestek, niet in staat was. Aankomst van de „Zuiderkruis" en „Sibajak". De troepenschepen „Zuider kruis" en „Sibajak" worden in de nacht van Zondag op Maan dag a.s. met repatriërende mili tairen uit Indonesië in de Rot terdamse haven verwacht. De ontscheping van de „Zui derkruis" zal Maandag te 9 uur aanvangen en die van de „Si bajak" Maandagmiddag te 13 u. VREEMDE VANGST. Schipper A. Kik uit Bruinisse heeft een vreemde vangst ge daan. Toen hij zijn kuil net op haalde, zat er een vis tn die een grote kop had, net als een hond. Op de rug had het beest, dat ongeveer een halve meter lang was, vinnen, die het, als men het op de kop duwde, uitspreide als een vlinder. Bovendien had het van voren poten als een krab. Deze vis behoort ongetwijfeld tot een zeldzaam voorkomende soort. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft een Rus sisch voorstel om bij de bespre kingen over de toekomst van Korea een Noord- en Zuid koreaanse vertegenwoordiger toe te laten, verworpen. Voor de nieuwe mobiele Westduitse politiemacht van 30.000 man zul len 36 voormalige kazernes van de Wehrmacht gevorderd wor den. 10.000 arbeiders en mid denstanders hebben in de Rus sische zone van Wenen een de monstratie gehouden tégen de jongste communistische acties. Vier voormalige Tsjechoslo- waakse employé's van het Ame rikaanse consulaat te Praag zijn in een geheim proces tot ge vangenisstraffen van 11 tot 14 jaar veroordeeld. Gisteravond heeft de commandant van het Leger des Heils in Nederland, Charles Durman, ons land ver laten. Hij is benoemd tot com mandant in Zuid-Afrika. Gis teren is officiëel de geëlectri- ficeerde spoorlijn LeidenWoer den ingebruikgenomen. Gis termorgen is ter hoogte van Bath in de Schelde een Ameri kaans schip vastgelopen. RAAD VAN 's-HEER ARENDSKERKE VERGADERDE. Bij de aanvang van de gister middag gehouden raadsvergade ring te 's-Heer Arendskerke, deelde de voorzitter, Burgemees ter Elenbaas, mede, dat de be groting 1950 is goedgekeurd door Ged. Staten. Het gemeentepersoneel alsook de secr.-penningm. van Maat schappelijke Zorg, krijgt een voorschot op de onlangs inge voerde tweede 5 pet wedde- verhoging. De gemeente gaat enige lenin gen aan ten behoeve van de woningbouw, tot een totaal bedrag van f235.000. De raad-ging accoord met het aanbrengen van 'n straatverlich tingsader in de bovengrondse kabel van het laagspanningsnet langs de oude Rijksweg tussen het transformatiestation en de driesprong naar Heinkenszand en het plaatsen van nieuwe lan taarns langs dit gedeelte. De verordening vergunnings recht verkoop sterke drank, werd gewijzigd. De rekeningen over 1949 van de beide instellingen van Maat schappelijke Zorg, die een na delig ('s-Heer Arendskerke) en een voordelig slot ('s-Heer Hen- drikskinderen) van ruim f3000 vertonen, zullen nagezien wor den door de heren Sandee, De Kooning en Zonneveld. De gemeentebegroting 1950 werd gewijzigd vastgesteld. Besloten werd de 6 in aan bouw zijnde gemeentewoningen in 's-Heer Arendskerke (dorp) toe te wijzen aan R. A. Schip per, G. L. Bouwens, J. Tolhoek, J. J. van de Swaluw, D. Nagel- kerke en een Indisch gerepatri eerde. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Lindenberg naar de sportvelden en wees de heer De Kooning op de zeer slechte toestand van de riolering van de Schoolstraat in Lewedorp. (Ingez. mededeling, advert.) PRODUCTEN DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Wisselend bewolkt met later voornamelijk in het Noorden, van het land, hier en daar enige regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige Zuid westelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1