AMBONESE VOLK GEWIKKELD IN HEROÏSCHE STRIJD NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een volk gaat onder. Duidelijke manifestatie van vrijheidswil Australië, Amerika en V*N* om interventie verzocht Extra bouwvolume voor gemeenten, die gerepatriëerden huisvesten. Staking in Oostenrijk afgelast Noord-Koreanen trachten op mars der Zuidelijken te stuiten Westduitse hoofdstad kost „slechts'' dertig millioen De autobusdiensten op de Bevelanden SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1681 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 6.50 u., onder 18.05 u.; Maan op 1.00 u., onder 16.52 u. Hoogwater op Zaterdag 7 Oct.: Vlissingen: 10.49 u. 1.19 m., 23.29 u. 1.48 m.; Terneuzen: 11.16 u. 1.38 m„ 23.52 u. 1.66 m.; Wemel- dinge: 12.15 u. 1.12 m., u. m.; Zierikzee: 11.56 u. 0.96 m., u. m. Wanneer wij ons op de stra lende herfstdag dat wij dit schrijven trachten in te denken, dat aan de andere zijde van de wereld een kleine natie vertwij feld strijdt om haar bestaan, dan gaan onze geaachten onwillekeu rig terug naar die andere schitte rende dagen, in de lente, toen, waarin alle luister der natuur aan ons voorbijging, omdat ons eigen volk in gelyke strijd ge wikkeld was. Maar Ambon is zo ver en Ambon is zo klein: wy kunnen ons haast niet voorstel len, dat daarginds op dit mo ment dezelfde tragedie zich her haalt, als wij i.u meer dan 10 jaar terug beleefden. Wat zich daar thans afspeelt behoort ook niet tot de grote internationale gebeurtenissen, die dagelijks onze aandacht opeisen. Het gaat maar om een stipje op de wereldkaart. En toch: wanneer wij eenmaal getroffen zijn door de overeen komst tussen Ambons lot en het onze van 10 jaar geleden, dan grijpt het ons aan. Hier lijden opnieuw mensen onder oorlogs geweld en terreur. Hier strijdt een volk zijn laatste, hopeloze vrijheidsstrijd. Het is goed, dat Nederlands minister-president nu eindelijk openlijk neeft getuigd, hoe ons land door deze gang van zaken is geschokt. Niet dat daardoor de loop der gebeurten.ssen zal worden gestuit. Maar Nederland heeft nu althans het minste ge daan, waartoe het bij machte was; het heeft ten bate van Am- bon zijn stem doen horen. Doch, zoals gezegd, resultaat kan men er niet van verwachten. Dat blijkt wel uit Natsirs cyni sche antwoord, dat de onder drukking van Ambons „rebel lie" ais „positieve maatregelen" kenschetst en bovendien vrij wel openlijk de schuld op Neder land werpt. In dit laatste moeten wij ove rigens de Indonesische minister president gelijk geven. Dat het tot botsingen möèst komen tus sen de unitaristische Republiek, die nooit anders dan een een heidsstaat heeft willen zijn, en de Ambonjezen, die nooit van opgaan in die eenheidsstaat heb ben willen weten, was van het begin af aan duidelijk. Wat wij de Nederlandse Regering nooit zullen vergeven is echter niet, dat'zij niet tijdig „strenge maat regelen" tegen de Ambonnezen heeft genomen, zoals Natsir haar voor de voeten werpt, maar integendeel: dat zy niet op tijd het zelfbeschikkingsrecht van Ambon metterdaad, en niet al leen met woorden, veilig heeft gesteld. Dit is een schande te genover Nederlands trouwste bondgenoot, die het nooit zal kunnen uitwissen. Wat kan Nederland thans nog voor Ambon doen? Weinig, vre zen wij. Tenzij het eindelijk af stand zou doen van iedere be- langenpolitiek in Indonesië en alle overgebleven machtsmidde len in de waagschaal werpen voor het Recht. Wij huiveren voor de gevolgen daarvan voor onze landgenoten in de Archipel. En toch: zou dat niet onze plicht zijn van Godswege? V Thiessen wordt gerehabiliteerd. Er is een commissie opgericht, die door Westerling gemachtigd is zich verantwoordelijk te stellen voor de gelden, die door comité's voor Westerling zijn gestort. Deze commissie bestaat uit personen, die in Europa of Indonesië onder Westerling hebben gediend. Twee leden van deze commissie, de heren J, Nagelhout en D. Ka- pitz, die het bovenstaande mede deelden, zeiden verder te Brussel een "Onderhoud met Westerling te hebben gehad. Volgens hen zou Westerling verklaard hebben, dat de mededeling die zijn advocaat Jhr mr Beelaerts van Blokland over een verwijdering tussen hem en de heer Thiessen heeft gedaan niet juist is. „De volmacht van de heer Beelaerts van Blokland om voor mij op te treden zal worden ingetrokken", zo heeft Westerling volgens hen verklaard. De commissie stelt zich verder ten doel de heer Thiessen te re habiliteren. „ainds Dinsdag slaagden de Ambonese troepen er in op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen (in het Noorden en Oosten) langzaam terug te drijven. Voortdurend versterking met verse troepen der Republiek Indonesië, die heel goed bewa pend zijn doen ons echter zeer sterk onze onvoldoende bewa pening en munitie gevoelen. Gelukkig zijn Ambonese militai ren van elders onderweg met wapens en munitie. Zodra deze zijn aangekomen zal een bloedbad onder de aanvallers ont staan. Dit kan slechts voorkomen worden indien het buitenland of de Ver. Naties te elfder ure bemiddelt". Aldus heeft de re gering der republiek Zuid-Moiukken mede laten delen door haar vertegenwoordiger in Nederland. Later op de dag werd gisteren door het Bureau Zuid-Moiukken in Nederland, nog medegedeeld, dat heel Ambon zijn vrijheids proclamatie verdedigt. Het feit, dat het gehele volk meestrijdt, bewijst dit. Dagelijks ziet men ontroeren de tonelen van honderden jon- genr uit alle negorijen, die als vrijwilligers naar het front gaan. Alle Ambonese militairen bui ten de Zuid-Moiukken zijn op geroepen om onmiddellijk naar het vaderland te komen ter be veiliging van gezinnen en land. De positie T.N.I. (troepen van de republiek Indonesië) is op Ceram slecht. Ondanks het be roep gedaan door minister Drees gaan de verwoestingen en be schietingen van negorijen door. De Zuidmolukse 'regering vroeg voorts het Bureau in Nederland aan de Verenigde Naties, Australië, Amerika en de Vereniging ter bescherming van menselijke rechten te verzoeken om tussenkomst. Ook via radio- Ambon is een beroep op Austra- Lë gedaan om tussenbeide te komen en de Ver. Naties werden verzocht de Indonesische agres sie te straffen. TUSSENKOMST VAN U.N.C.I. De commissie der Ver. Naties voor Indonesië (U.N.C.I.) heeft medegedeeld, dat zij onder het oog ziet wat zij kan doen ter beëindiging der vijandelijkheden op Ambon. De commissie zal onmiddellijk aan de Indonesische autoriteiten inlichtingen vragen over de huidige militaire situa tie in de Zuid-Moiukken. BEVIN SPREEKT OP LABOUR-CONFERENTIE. Vrije wereld stond pal tegen Russische agressie. Op de conferentie van de Labourpartij te Margate heeft de Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, verklaard in zijn gehele ambtsperiode ge tracht te hebben tot vriendschap met de Sowjet-Unie te komen. Te Moskou had hij de zaken met Stalin besproken en een vredesverdrag van 50 jaar voor gesteld. Hij had Stalin gevraagd waarom kleine landen als Tur kije en Griekenland steeds in een zenuwoorlog moesten ver keren. In Berlijn, zo vervolgde de minister, was men een oorlog zeer nabij gekomen. Zonder En geland op enige wijze op de hoogte te brengen waren hier twee en een half millioen men sen van voedsel afgesneden. „Maar wij doorzagen de toe stand, dit was agressie." In verband met Korea zeide Bevin, dat het de bedoeling was geweest de V.N. voor een vol dongen feit te stellen. Men had er op gerekend, dat „Amerika, wij en anderen" ons zouden be perken tot resoluties en oproe pen, doch de Veiligheidsraad stond pal. Indien men geduld oefende en de zaken voorzichtig aanvatte zou het niet lang duren of het nieuwe China zou zich „met de rest van de wereld verbinden in de strijd om een nieuwe wereld", aldus Bevin. DIT JAAR MOETEN NOG RUIM 2000 MENSEN ONDERDAK. .Thans dreigt noodtoestand. Van de uit Indonesië gerepa trieerde gezinnen, welke voorlopig zijn gehuisvest in opvangcentra en woonoorden, heeft in de afge lopen maanden slechts een gering aantal een blijvende woonruimte kunnen betrekken. Hierdoor dreigt een noodtoe stand te ontstaan. In de nog res terende maanden van dit jaar zal voor ruim 2000 gezinnen woon ruimte gevonden moeten worden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom Gedeputeer de Staten der provinciën verzocht een beroep te doen op de gemeen tebesturen om een aantal van de Woningen, welke in dit jaar noe gereedkomen, ter beschikking te stellen van uit Indonesië repatri ërende gezinnen. Teneinde te voorkomen, dat an dere gegadigden naar deze wonin gen hierdoor te zeer zouden wor den gedupeerd, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting van zijn kant zich bereid verklaard de gemeenten, die aan de opre-p gevolg geven, tegemoet te komen. Dit geschiedt door het voor deze gemeenten mogelijk te ma ken een extra aantal woningen te bouwen. Dit extra aantal zal 20 25 hoger zijn dan het aantal nieuwe woningen, dat in het tijd vak van 1 Augustus tot 31 De cember a.s. voor gerepatrieerden wordt beschikbaar gesteld. De al dus extra gestelde woningen zul len met een verminderde premie of bijdrage moeten worden ge bouwd. Stassen wil met Stalin spreken. De Amerikaanse politicus Ha rold Stassen, een mededinger van Dewey voor de republikeinse can- didatuur bij de presidentsverkie zingen van 1948, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat hij Stalin om een persoonlijk onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de wereldvrede te winnen. In Indonesische officiële krin gen is men echter geneigd ver zet aan. te tekenen tegen een tussenkomst van de U.N.C.I. in wat de regering van Indonesië beschouwt als een zuiver inwen dige aangelegenheid van Indo nesië, het herstel van rust en oi de. In gewoonlijk welingelichte kringen te Djakarta werd gister avond gezegd, dat de strijd „ge heel voorbij was behalve het kabaal daarover". REDE VAN SOEKARNO. Soekarno heeft gisteren ter ge legenheid van de vijfde verjaar dag van het leger, een rede uit gesproken, waarin hij Nederland verantwoordelijk stelde voor de moeilijkheden, die er geweest zijn in Bandoeng, Makassar en die er thans zijn in Ambon. Hij noemde het opstandige bewe gingen, welke tegen het Indone sische bestuur gericht waren. Soekarno zei, dat de voor naamste moeilijkheden, waar tegenover Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht gesteld was, veroorzaakt waren door militairen onder Nederlandse verantwoordelijkheid. „Ik weet, dat de Nederlandse regering nooit ontkent, dat het haar plicht is discipline in haar leger te verzekeren, doch zie naar de kwesties Bandoeng, Ma kassar en Ambon. Toonde men aan Nederlandse zijde oprecht heid in het volbrengen van deze plicht?" zo vroeg Soekarno. De president beschuldigde Nederland „van het vasthouden aan Nieuw-Guinea", enkel van wege het Nederlandse sentiment, dat wilde, dat de plaats van Nederland als „grote mogend heid" met koloniën zowel in het .Oosten als in het Westen ge handhaafd bleef. Voorstel om Spanje uit diplo matiek isolement te verlossen. Zeven Latijns-Amerikaanse landen hebben bij de tweede politieke commissie der V.N. een resolutie ingediend, waarin wordt verzocht het verbod tot het onderhouden van diplomatieke vertegenwoordigingen in Span je op te heffen en de belem meringen weg te nemen ten aan zien van de deelneming van de regering van Franco aan ver schillende werkzaamheden der Ver. Naties. Londense gasarbeiders willen werk hervatten. Nadat tien van hun leiders tot een maand gevangenisstraf wa ren veroordeeld, hebben de sta kende arbeiders van de Lon dense gasfabrieken Donderdag op een grote vergadering bij meerderheid besloten Maandag ochtend het werk te hervatten, na een staking van 21 dagen. Communisten slaagden niet in hun opzet. Het actiecomité van de confe rentie van winkelbedienden, die de staking openden omdat hun eis tot loonsverhoging niet inge willigd werd, heeft de staking in Oostenrijk afgelast. Ovèr het onder Sowjet-con- trole staande radio-Wenen deel de het comité mede, dat de sta king haar doel had bereikt. „De stakers hadden hun solidariteit getoond", zo werd gezegd. Evenwei is er gisteren nog het nodige gebeurd in Wenen. Op verscheidene plaatsen wer den barricades opgeworpen en hier en daar deden zich inci denten voor. Overigens mag op gemerkt worden, dat buiten de Sowjetzone geen enkele staking heerst. In de Sowjetzone hebben de stakers echter erg hun best gedaan, met als gevolg, dat de staking afgelast is geworden. De opzet om de Oostenrijkse rege ring voor moeilijkheden te plaat sen en haar zo mogelijk ten val te brengen, heeft geen kans van slagen gehad, aangezien de com munisten te weinig mensen tot deelname aan de staking konden bewegen. Beroving te Stavenisse. Eergisternacht is de caféhouder J. Stoutjesdijk te Stavenisse be roofd. In het café bevond zich toen een onbekende bezoeker, die de caféhouder plotseling onver hoeds aanviel. Hij beroofde de caféhouder een portefeuille met een inhoud van ongeveer f 5000, Direct daarop vluchtte de dief. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde een uitgebreid on derzoek in en zette alle veren en ook de Thooise brug af. Ook werd een onderzoek ingesteld met een politiehond. De politie kon echter nog geen resultaten van haar on- derzoek bekend maken. OPNIEUW AMERIKAANS SCHIP OP EEN MIJN GELOPEN. Ongeveer 130 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben de Noord-Koreanen de terugtocht gestaakt en hevige tegenstand geboden. Het is de eerste ernstige tegenstand, die de Zuid-Koreanen op hun snelle veldtocht ontmoeten. Hoge officieren zijn van mening, dat het hier een vertragingsactie betreft, om de Noord-Koreanen tijd te gunnen zich opnieuw te groeperen voor de verdediging van Wonsan. Het is zeer goed mogelijk, dat de Zuid-Koreanen hun opmars niet willen laten vertragen en om de plaats van actie heen trekken. Amerikaanse piloten, die van verkenningsvluchten terugkeer den, meldden, dat de Noord- Koreanen pogen hun oude posi ties even ten Noorden van de 38ste breedtegraad weer in te nemen en zich daar -ingraven. De hoofdmacht van de Zuid- koreaanse „Capitool-divisie, die Noord-Korea reeds diep is bin nengedrongen, heeft de strijd aangebonden met 1200 Noord- Koreanen, die de Zuidelijken bij hun snelle opmars achter zich hadden gelaten. Tussen Seoul en de 38ste breedtegraad vinden nog steeds hevige gevechten plaats. Ten Noorden van Seoul bevinden de Amerikaanse troepen zich op 11 km van de grens. In het Oosten is een Zuid- koreaanse divisie, die nog op weg is naar de 38ste breedtegraad, door Tsjoentsjon getrokken en heeft Soeboeng heroverd. Koningin Juliana woont galapremière van „De dijk is dicht" bij. Gisteravond woonde H. M. Kon. Juliana te Den Haag de Nederl. galapremière bij van „De dijk is dicht", de film, die zoals men weet, de inundatie en droog making van Walcheren weer geeft. Koningin Juliana werd aan de ingang van het theater ontvan gen door minister-president, dr W. Drees. In de hal stond een groep meisjes in Zeeuws costuum opgesteld, die de Landsvrouwe namens de directie een bouquet aanbood. Bij degenen, die de première bijwoonden, werden o.m. opge merkt verschillende ministers en andere hooggeplaatste auto riteiten. Uit Zeeland was aan wezig mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, die de Commissaris der Koningin in Zeeland vertegen woordigde, daar deze wegens ziekte verhinderd was te komen; voorts de burgemeester van WestkapeUe, mr N. Tiedeman. Ook was aanwezig het West- kappelse dameskoor. Aankomst van de „General C. C. Ballou". Het troepenschip „General C. C. Ballou" wordt Zaterdag 7 October a.s. in de loop van de morgen met repatriërende troe pen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal onvoor ziene omstandigheden voorbe houden Zaterdag te 12 uur in de haven van Rotterdam beginnen. Troepen van het Britse Ge menebest zijn Donderdag per vliegtuig van Tokio naar even onder de 38ste breedtegraad ver voerd. Men concludeert hieruit, dat MacArthur voornemens is spoedig de troepen der V.N. op dracht te geven deze breedte graad te overschrijden. Schip gezonken. De Amerikaanse marine heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de mijnenveger „Magpie" voor de kust van Noord-Korea op een mijn gelopen is en gezonken. 21 opvarenden worden vermist. Dit is reeds het derde Amerikaanse schip, dat in enkele weken tijds op een mijn gelopen is. Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikanen tot 29 Sep tember in totaal 20.756 man in Korea verloren hadden. Van 2954 man is bekend, dat zij ge sneuveld zijn. 4143 man worden vermist. De commissie der V.N. voor Korea heeft Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., een voorlopig rapport gestuurd, ge stuurd, gebaseerd op verklarin gen van waarnemers, over door de Noord-Koreanen bedreven wreedheden tegen duizenden burgers en krijgsgevangenen. Alleen al te Taedjon hadden de waarnemers meer dan 800 doden gezien, van wie vele zwaar mis handeld waren. Rat van 1 meter lengte. Een jachthond van de heer H. van de Berg uit Eenmes, heeft Woensdag gedurende een half uur een gevecht gevoerd met een rat van uitzonderlijke grootte. De hond kwam eindelijk als over winnaar te voorschijn. De rat vermoedelijk een bisamrat bleek met staart een lengte te bezitten van bijna een meter. In Surte (Zweden), waar de vorige week 40 gebouwen door een grondverschuiving in een dal gesleurd werden, heeft wederom een grondverschuiving plaats ge had, waardoor drie arbeiders 60 m werden meegesleept, waarbij zij tot het middel in de klei weg zakten. Zij bleven ongedeerd. Bonn won met neuslengte van Frankfort. OMGEKOCHTE PARLEMENTSLEDEN EN VERKWISTENDE AMBTENAREN. De Westduitse Bondsdag heeft Donderdag met algemene stem men besloten een commissie van 15 leden te vormen, die een onderzoek zal moeten instellen naar de waarheid van de be weringen, dat een honderdtal leden van het parlement gelden hebben aanvaard om voor Bonn te stemmen als hoofdstad van de Westduitse republiek in plaats van voor Frankfort. Volgens de beschuldigingen zou maar liefst een millioen Mark aan steek penningen zijn uitgegeven en was dit niet geschied, dan zou zeer zeker Frankfort hoofdstad geworden zijn. Waarom de schenkers van het millioen de voorkeur geven aan Bonn als hoofdstad, is niet erg duidelijk. Wel is het duidelijk, dat Bonn geen gelukkige keuze geweest is. Er is nu inmiddels meer dan een jaar gewerkt om Bonn voor centrum der administratie ge schikt te maken, doch het werk is nog bij lange na niet voltooid. Nadat duidelijk was geworden, dat de reeds gemaakte kosten verre waren uitgegaan boven de optimistische schattingen, die eertijds door de voorstanders van Bonn waren gegeven, wer den bouwprojecten tot een waar de van eÜ millioen Mark voor lopig ter zjjde gelegd. De commissie is niet de enige, die moet onderzoeken wat er scheef is gelopen bij de promo tie van het provinciale Bonn tot hoofdstad. Een andere commis sie onderzoekt namelijk sedert geruime tijd naar wat er tot dusverre is uitgegeven en in hoeverre de uitgaven gerecht vaardigd waren. Verkwistende ambtenaren. Kwade tongen te Bonn spre ken namelijk van een verkwis tende wijze, waarop de hoogste en hoge ambtenaren zouden zijn omgesprongen bij een represen tatieve uitrusting van hun amb telijke praalzucht, die weinig met 's lands financiën zou stro ken, doch op het geheel der millioenen zouden deze uitgaven niet zoveel gewicht in de schaal leggen. Wel is door dit onderzoek ein delijk in ronde sommen duide lijk geworden, wat de promotie van Bonn tot hoofdstad aan de Westduitse federatie kost. Het komt op ruim dertig millioen, waarvan een deel nog aan uit gestelde bouwprojecten moet worden besteed. Dit is ongeveer drie maal zoveel als was voor zien toen Bonn bij de stemming in de Bondsdag met een neus lengte van Frankfort won! De millioenen, die er tot nu toe aan besteed zijn om 't provin ciale uiterlijk van de stad wat grotere allure te geven, hebben Bonn intussen nog niet tot een plaats kunnen maken, waar di plomaten en ambtenaren zich thuis voelen. Integendeel, ieder vindt, dat Duitslands dure hoofd stad haar provinciale sfeer be houdt. De collecte ten bate van de kankerbestrijding te Wemel- dinge heeft opgebracht 1396.25. De werkzaamheden aan de sluis te Veere, die in begin van 1951 geheel vernieuwd zal zijn, vorderen goed. De joto toont een overzicht van het werk. DIENSTREGELING VAN DE AUTO-MIJ ZEELAND BRENGT VERSCHILLENDE WIJZIGINGEN. bussen uit Goes. Via Ovezande- 's-Gravenpolder vertrekken om 7 u. en 7.34 u. bussen uit Drie wegen naar Goes. 's Zondags zal in het vervolg de bus van 19.10 u. uit Goes vervallen. De dienst Hansweertstation Kruiningen-Yerseke is aangepast aan de treinenloop en de dienst GoesHoedekenskerke v.v. aan gepast aan de bootdiensten. Op de lijn Goes—Wemeldinge -station Kruiningen-Yerseke zijn enkele wijzigingen. Zo vertrekt in het vervolg de eerste bus uit Wemeldinge naar het station 's morgens om 7.15 uur. De bus sen uit Goes zullen in het ver volg steeds om 5 minuten voor het volle uur vertrekken, de bus die om 23 uur uit Goes vertrekt zal deze winter enkel des Za terdags vertrekken. Van het sta tion Kruiningen-Yerseke zullen via YersekeWemeldinge bus sen naar Goes vertrekken. Tien minuten voor het volle uur zul len steeds tussen 7 en 20 uur, behalve om 10.50 u„ bussen van af het station vertrekken. De bussen van 18.50, 19.50 en 21.40 u. zullen tot Wemeldinge rijden. Om 20.20 u. zal uit Wemeldinge nog een bus naar het station gaan via Yerseke. De dienst Kruiningen (Veer haven)Goes is aangepast aan de bootverbindingen, evenals de dienst Veerhavenstation Krui ningen-Yerseke. De dienst op Noord-Beveland toont enkele wijzigingen. Van Kamperland vertrekken bussen naar Kortgene om 6.05 u., 6.55 u„ 8.15 u., 9.15 u„ 11.15 u. (al leen Dinsdag), 13.20 u., 15.15 u., 16.50 u. Om 9.10 u„ 11.10 u. (Dinsdag), 13.15 u., 15.10 u., 17.15 u. en 19.10 u. vertrekken uit Colijnsplaat bussen naar Kort gene. Van Kortgene-Veer ver trekken naar Kamperland bus sen om 6.50 u„ 7.45 u., 9.40 u., 11.45 u. (Dinsdag) 13.40 u., 13.45 u., 15.35 u„ 15.40 u„ 17.40 u. en. 19.35 u. Naar Colijnsplaat ver trekken bussen om 9.45 u., 11.35 u. (Dinsdag) 13.45 u., 15.40 u. en 17.40 u. De nieuwe, op 8 October in gaande dienstregeling voor Zuid en Noord-Beveland van de A.M.Z. is verschenen. De voor naamste veranderingen laten wij hier volgen. Op de lijn NieuwdorpGoes wordt 's morgens om 7 uur een extra bus uit Nieuwdorp inge legd. In omgekeerde richting zal ook om 10.30 uur een bus uit Goes vertrekken, terwijl de bus van 17.30 u. om 18 u. gaat vertrekken. De bus die om 10 uur uit Goes naar Nisse vertrekt en de bus van 10.37 uit Nisse naar Goes, vervalt. De bussen uit Goes naar Kattendijke gaan alle 5 minuten later vertrekken. De dienst op de lijn Borssele Goes blijft gelijk, in de richting Goes zal in de toekomst ook om 18 uur een bus vertrekken, terwijl de bus van 22 uur een kwartier wordt verlaat. De dienst op de lijn door de zak van Zuid- Beveland is geheel gewijzigd. In de richting GoesEllewoutsdijk DriewegenGoes vertrekken 6 maal daags bussen. De laatste bus rydt tot Ovezande. 's Mor gens om 6.45 uur vertrekt uit Ellewoutsdijk via Oudelande Hoedekenskerke een bus naar Goes; om 7.59 u. vertrekt via dezelfde route een bus uit Kwa- dendamme. Jn omgekeerde rich ting vertrekken 6 maal daags Grote belangstelling voor dierenfilm te Vlissingen. Brandweer moest zaal gedeelte lijk laten ontruimen. Zo groot was de belangstel ling voor de film „Onze dieren in huis en hof", welke gister avond door de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, afd. Zeeland-Zuid, in de Scheldehal te Vlissingen vertoond werd, dat de brandweer de verantwoorde lijkheid niet aandurfde en de zaal gedeeltelijk liet ontruimen, tot grote teleurstelling van velen. Nadat mevr. Niemeijer de avond geopend had, werd de film ver toond. De heer G. Nieuwen- huyzen uit Den Haag, gaf een toelichting en deelde mede, dat binnenkort een „dierenwet" te verwachten, is. De landelijke actie welke thans wordt gevoerd, heeft reeds 40.000 nieuwe leden opgeleverd, zei hij. Naast de dierenfilm werden nog enkele opnamen vertoond van H. M. de Koningin en de Prinsesjes met hun dieren op het Paleis Soestdijk. Vermoedelijk zal het Neder landse Korea-detachement mid den October rechtstreeks van Nederland naar Korea varen en dan onmiddellijk na aankomst aan de acties deelnemen. In Chili heeft zich een mijnramp voorgedaan, waarbij 34 mijn werkers om het leven kwamen. 36 personen werden gedood by een ontploffing in een Tsjecho- slowaakse mijn. Bij een spoor wegramp in de Sowjet-zone van Duitsland zijn 30 personen om het leven gekomen. 17 men sen werden gedood toen te Mom- bassa een bus met bruilofsgan- gers in het water reed; bruid en bruidegom en zes anderen werden gered. In Tokio zijn meer dan 2000 studenten in sta king gegaan als protest tegen het ontslaan van communistische professoren. De bevolking van W.-Duitsland telt thans 48.207.300 zielen. Het ereteken voor be langrijke krijgsverrichtingen met de gesp Timor 1942 zal uit gereikt worden aan enkele op varenden van de torpedojager „Tjerk Hiddes". Gisteren is uit Indonesië in Nederland weer gekeerd de afgetreden wnd. Hoge Commissaris mr A. H. C. Gieben; met hetzelfde vliegtuig arriveerden de leden van de Nieuw-Guinea-delegatie, die met de Nederlandse regering zal onderhandelen over de toekomst van Nieuw-Guinea. Straatjongens worden landarbeider. In vroeger jaren stond in Al melo daar, waar nu de Klooster- weg ligt, een klooster. Het erbij behorende land, dat door da monniken bewerkt werd, heetta kloosteres. Later kwam op dia plaats een villa, die ook de naam kloosteres kreeg. Die villa staat er nog en is nu in gebruik als politiebureau. Achter dit politie bureau heeft de grond nu zijn oorspronkelijke bestemming te ruggekregen. Alleen zjjn het niet de monniken, die de aarde be werken, maar een stel Almelose jongens tussen 8 en 14 jaar, dia door de politie aan hun jeugd- boerdery „De kleine kloosteres'' zijn geholpen. ACHTTIEN JAAR VOOR Ir. HUYGEN. De Bijzondere strafkamer ta Utrecht heeft gisteren Ir G. J. H. Huygen, voormalig secretaris generaal der N.S.B., veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek. Bevordering bij de Rijkswaterstaat te Middelburg. Bij beschikking van de minis ter van verkeer en waterstaat is te rekenen van 1 Januari 1949 de administratieve ambtenaar le klasse van de Rijkswaterstaat in vaste dienst J. de Ruijter, ter standplaats Middelburg, be noemd tot administratief hoofd ambtenaar. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdag avond: Zuidelijke wind. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Zwak ke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering van tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1