NEDERL, VERANTWOORDELIJK VOOR AMBONESE OPSTAND NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 Niet om óns, doch om hét recht. Indonesische minister-president antwoordt Dr. Drees Strijd op Ambon kost vele slachtoffers Politieke commissie be sluit tot verkiezingen in Korea Staatsgreep maakt weinig kans in Wenen Westelijken zullen zo nodig helpen In het Gentse Feestpaleis wordt onder hoogspanning gewerkt Tentoonstelling „Zie Zeeland" wordt uniek De „Jungle-Pimpernel" komi naar Goes SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertentie alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1680 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg', Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.48 u., onder 18.08 u.; Maan op 23.39 u., onder 16.35 u. Hoogwater op Vrijdag 6 October: Vlissingen; 9.17 u. 0.99 m., 22.11 u. 1.22 m.; Terneuzen: 9.41 u. 117 m.., 22.33 u. 1.41 m.; Wemel- dinge: 10.40 u. 0.98 m., 23.27 u. 1.26 m.; Zierikzee: 10.19 u. 0.83 m., 23.12 u. 1.1 lm. I~~\e strijd over lonen en prijzen is de vorige maand in felle debatten gevoerd. Dat is ook be grijpelijk. Voor beide partijen, werknemers en werkgevers, stonden er grote belangen, vaak levensbelangen, op het spel. Het oplopen van de prijzen in de voorafgaande maanden had vele werknemers in een benarde positie gebracht. Dat een verho ging van de lonen voor hen noodzakelijk was, wilden hun zorgen niet ondragelijk worden, is niet voor redelijke bestrijding vatbaar. Maar hoe moest deze loons verhoging worden gefinancierd? Dat was de vraag, waarvoor de ondernemers zich nu gesteld za gen. Door de prijzen van hun artikelen te verhogen? Dat was de oplossing, die zij voorstelden. Zoals bekend rees hiertegen protest van de zijde der vakbe weging. Wat had men dan nog aan zijn hogere loon, wanneer het leven dadelijk weer duurder werd? Op zichzelf beschouwd zou deze vraag nog niet zo nijpend geweest zijn. Een loonsverho ging van 5 pot., zoals ingevoerd werd, betekent nog niet, dat de prijzen nu met hetzelfde per centage moeten stijgen. De lo nen zijn immers slechts een ge deelte van de productiekosten. Wanneer de andere kosten gelijk gebleven waren, zou aus een loonsverhoging van 5 pet. door de ondernemers gefinancierd kunnen zijn met een prijsverho ging van veel minder dan 5 pet. En dan zou zodoende voor de werknemers toch nog een verbe tering zijn bereikt, zonder dat de ondernemers in moeilijkheden kwamen. Behalve de lonen stegen ech ter ook de internationale goede- renprijzen, vooral tengevolge van de gebeurtenissen in Korea. En zodoende moesten de prijzen van de uit die goederen hier te lande geproduceerde artikelen mee omhoog. In vele gevallen zelfs veel meer dan 5 pet. Uiter aard beïnvloedde dit ook weer de prijzen van andere artikelen, waarvan de productie niet direct met de buitenlandse markt in verband stond. Aanzienlijke prijsstijgingen over een breed front waren het gevolg. De vakbeweging kwam hier door nog heftiger in de opposi tie en drong met nog te meer klem aan op een prijsstop. Een bijkomend strijdpunt was nog het maximum van f180, waartoe de Regering de loons verhoging beperkt had. Ondanks protesten o.a. in een deel van het P. v. d. A.-kamp, week onze toch voor de helft so cialistische Regering noch op dit punt, noch voor de eis tot in voering van een prijsstop. Dit bewijst wel, dat zij bij toegeven zeer ernstige moeilijkheden zag rijzen voor de rendabiliteit van het bedrijfsleven. Wie niet volledig economisch geschoold is en daarbij over de gegevens beschikt om het ge hele samenstel van vraagstukken te kunnen overzien, moet bij het uitspreken van een oordeel over deze gang van zaken wel uiterst voorzichtig zijn. Eén ding heeft ons echter getroffen. Waren al diegenen, die met zoveel aplomb van beide zijden hun eisen stel den, wél in staat om de mogelijk heden te peilen? Is er niet vaak uitsluitend gestreden voor het ei gen belang? Waren er geen on dernemingen, waar zulke flinke winsten gemaakt waren, dat men best zonder tegenstand aan de behoeften der werknemers tege moet had kunnen komen? En was aan de andere kant bij alle werknemers de nood zo hoog ge stegen, dat zij hun eisen moesten afdwingen ook aan bedrijven, waarvan ieder wist, dat zij het hoofd nauwelijks boven water konden houden? Met andere woorden: Is in deze strijd door velen niet meer voor eigen (vermeend) recht gevoch ten, dan voor Het Recht? Meer voor eigen belang, dan voor een waarlijk rechtvaardige oplossing? Een oplossing, waarbij de offers eerlijk, maar dan ook echt eerlijk, verdeeld worden? Laten wij allen ons toch weer dit als hoogste doel stellen. Ter- wille van onze samenleving. In gehoorzaamheid aan God. Een kleine bende gewapende personen, die na de souve- reiniteitsoverdracht onder de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering vielen, tracht aanhoudend weerstand te bieden en zich te onttrekken aan de loop, die de his torie thans in Indonesië neemt. Aldus zegt Moh. Natsir, de Indonesische minister-president in een telegram, dat be doeld is als antwoord op het telegram van Dr Drees. De regering van de republiek Indonesië heeft inmiddels officiëel bevestigd, dat er thans „positieve maatregelen" worden genomen tegen de „opstandige" regering van de Zuid-Molukken. Zonder openlijk de schuld voor de Ambonese opstand op Nederland te werpen, zegt mi nister Natsir, dat de rebelli in April j.l. op touw gezet is door een troep militairen van het K.N.I.L. en dat Nederland, dat voor de handelingen van deze mensen verantwoordelijk was, tegen hen geen strenge maat regelen heeft genomen. „De kolonel Schotborgh, die toen naar Ambon werd gezon den, is nalatig gebleven om te handelen als van hém had mo gen worden verlangd en hij heeft zelfs deelgenomen aan een plechtigheid van het strijken van de Nederlandse vlag en het hijsen van die van de zogenaam de republiek der Zuid-Molukken in het K.N.I.L.-kampement", al dus Moh. Natsir. „Ter bescherming van de be volking te Ambon in het bij zonder en om de belangen van land en volk van Indonesië in het algemeen veilig te stellen, is de regering tot haar leed wezen genoopt om positieve maatregelen te nemen, doch zij doet dit in de overtuiging, dat door deze maatregelen de vrede en de vrijheid voor de bevol king in de Zuid-Molukken zul len worden hersteld", zo luidt het telegram aan Dr Drees verder. R.I. TROEPEN VORDEREN. Reuter vernam, dat de Indone sische minister van voorlichting Zaterdag vertrekt de „Willem Barendsz". Naar wij vernemen van de zijde van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisch- vaart N.V., vertrekt Zaterdag 7 October a.s., de „Willem Ba rendsz" voor zijn vijfde expedi tie naar de Zuidelijke IJszee. Het schip vaart van Curasao voor 't innemen van de stookolie en zal dan als gebruikelijk Kaapstad aandoen, om vandaar met de twaalf jagers, die dit jaar de „Willem Barendsz" zullen verge zellen, naar het vanggebied te vertrekken. De in dit a.s. seizoen te ver wachten traanproductie is we derom aan de Nederlandse rege ring voorverkocht. De thans vastgestelde prijs bedraagt f 1223.50 per ton le soort tegen f 925.het vorig jaar. Nederland benoemd in commissie van toezicht. De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Woens dagavond besloten, dat alle noodzakelijke stappen, met in begrip van het houden van ver kiezingen onder toezicht der Ver. Naties, zouden worden ge nomen voor de vestiging van een verenigde, onafhankelijke en democratische regering in Korea. De beslissing werd genomen met 53 tegen 5 stemmen en één onthouding. De commissie be sloot, dat de strijdkrachten der Ver. Naties niet in Korea zou den blijven, behalve daar, waar zij nodig waren om stabiliteit te scheppen. Een nieuwe com missie van de VN. voor Korea zal bestaan uit Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philip- pijnen, Turkije en nog een an der lid. aan de Indonesische radio heeft opgedragen, geen melding te maken van het militaire offen sief tegen Ambon. Hooggeplaatste Indonesische zegslieden te Djakarta hebben medegedeeld, dat de troepen der republiek het noordelijke deel van het eiland Ambon thans be heersen. In deze berichten wordt ook gezegd, dat Ambon-stad is beschoten door de lucht- en zee macht der R.I. De ambonezen, zo werd verder gezegd, bieden heftige tegenstand en treden vooral op tegen de Ambonezen onder de aanvalstroepen. Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gravenhage deelt mede, dat het rechtstreeks uit Ambon het volgende heeft vernomen: „Na vijf dagen strijd tegen een over macht van de Republiek Indo nesia houdt Ambon heldhaftig stand. Er vallen vele en wel haast uitsluitend burgerslacht offers. Het gebrek aan verpleeg sters en medicamenten is nij pend. De stelling aan het ge vechtsterrein Wakal is Maan dagavond prijsgegeven. Vele honderden vrijwilligers (gepen- sionneerde militairen en bur gers) geven zich op om naar het gevechtsterrein te mogen gaan". Het Molukse studentencorps heeft bij Moh. Natsir geprote steerd tegen het bombardement op Ambon en heeft op de Vei ligheidsraad een beroep gedaan om ten spoedigste tussenbeide te komen. De Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta heeft de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië gewezen op de ontwik keling van de kwestie-Ambon. SARCASTISCH. In Indonesische regeringskrin gen verklaarde men dat de actie op Ambon een interne Indonesi sche kwestie is en dat het „In donesische volk reeds lang ge leden „geschokt" was door „het falen van de Nederlandse rege ring in het doen nakomen van de verplichtingen door de Ne derlandse legerleiding. WIENER BLUT VLOEIDE RIJKELIJK. Zoals bekend, hebben Weense communisten de Oostenrijkse regering met een algemene staking gedreigd, als zij de nieuwe loon- en prijsregeling niet vóór Woensdag zou nietig verklaren. De regering heeft de in dit ultimatum gestelde termijn over schreden zonder aan de eisen- gehoor te willen geven, en heeft krachtige veiligheidsmaatregelen genomen. De communisten die uiteindelijk heel wat anders beogen dan een loonsverhoging hebben de staking doorgezet en ongeveer 50.000 van de ander half millioen Oostenrijkse arbeiders heeft gehoor gegeven aan de stakingsoproep en het werk neergelegd. Volgens betrouwbare inlichtin- Russische sector van Wenen en gen zouden de communisten van de verwarde toestand gebruik willen maken om tijdens de door hen uitgeroepen stakingen een staatsgreep te forceren. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft te Washington verklaard, dat de Westelijke bezettingstroepen eventueel geweld zullen gebrui ken als de communisten inder daad een dergelijke poging zou den ondernemen. Hulp van Russen. De onder Russisch beheer staande radio te Wenen deed voortdurend een beroep op de arbeiders om aan de demonstra ties deel te nemen. In Wenen en op het land deden zich verschillende inci denten voor. Trambestuurders in de Amerikaanse sector ran selden 150 stakers af, die hen wilden beletten te rijden. De politie arresteerde 30 personen. Spoorwegarbeiders te St.Valen- tin in de Sowjetrussische zone der stad, verdreven 400 stakers, die naar het station waren ge komen om het treinverkeer op te houden. Om een postkantoor in de een staalfabriek te Ternitz in de Russische rone kwam het tot hevige gevechten tussen stakers en werkwilligen. Beide gebou wen werden verschillende malen op de andere partij veroverd. Het Wiener blut vloeide rijke lijk, al was het niet uit zeer ernstige wonden. Oostenrijkse functionarissen verklaarden Woensdagavond te verwachten, dat de staking nog enkele dagen zou voortslepen en langzamerhand zou uitsterven. Het departement van binnen landse zaken heeft reeds ver klaard, dat de staking geen succes is geworden door de krachtige houding van de Oos tenrijkse arbeiders. Zuid-Molukken danken dr Drees. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" in Nederland heeft minister-presi dent, dr W. Drees, en het Neder landse volk in een telegram aan dr Drees bedankt voor de stap pen, die deze ondernam bij de Indonesische minister-president mr Moh. Natsir. Daling van waterstanden op de grote rivieren GROTE SCHADE VOOR AAN LIGGENDE GRONDEN. Het is algemeen bekend, dat de daling van de waterstanden van onze grote rivieren in de laatste jaren ernstige gevolgen hebben voor industrie en scheepvaart, Met name geldt dit voor de pro vincie Gelderland, doch ook an dere delen van ons land zijn bij dit probleem betrokken. De Gelderse industriële club, die van mening is, dat op velerlei gebied van een noodtoestand kan worden gesproken, heeft een ver zoek tot de minister van verkeer en waterstaat gericht meer be kendheid te willen geven aan de plann- ier regering t.a.v. dit vraagsiuk. Onvoldoende toevlcein0 van water door de Gelderse IJssel be lemmert niet alleen de scheep vaart, maar maakt het ook de voor het Twente-Rjjnkanaal be stemde grotere beliepen onmoge lijk geheel geladen te varen. Ook het IJsselmeerpeil daalt, hetgeen consequenties heeft voor o.a. de sluizen te Amsterdam en die van de Afsluitdijk. Dit probleem van de watertoevloeiing geldt even eens voor dé Waal en beneden- Rijn. Bovendien dringt bij vloed in de riviermondingen het zeewa ter steeds verder binnen. De ver- zilting van het omliggende land is nadelig voor de landbouw en de drinkwatervoorziening. Franse successen in mdo-China. De parachutisten, die Zondag ten Noorden van de „militaire hoofdstad" der opstandelingen van de Vietminh, Thai Ngoeyen, zijn neergelaten, hebben verbin ding gekregen met de Franse troepen, die zuiveringsacties in dit gebied uitvoeren, aldus wordt te Saigon bekend gemaakt. De opstandelingen vluchten naar het gebergte, dat ongeveer 50 kilo meter ten Noord-Oosten van Thai Ngoeyen ligt. te beschermen. Men had de garnizoensplaatsen Pacha en Hoang Soe Phi ont ruimd omdat de sterkteverhou ding tussen guerillastrijders en Franse strijdkrachten anders 10 tegen 1 zou zijn geweest. Het be sluit tot ontruiming van Caobang had de Franse opperbevelhebber generaal Marcel Carpentier reeds voor de val van Dongkhe geno men. 90 van de Tonkin-Delta bevindt zich thans in Franse han den, aldus een woordvoerder van het Franse leger. BON VÖÖITKOFFIE AANGEWEZEN. Het bedrijfschap voor granen, zaden, en peulvruchten te 's-Gra venhage heeft bon 485 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 6 Octo ber 1950 worden gebruikt en blijft geldig tot en met 21 Octo ber 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgen de bonaanwyzing zal op 16 No vember 1950 geschieden. Ontwikkelingsdag Fruitteelt te Goes. Gisteren vergaderden in de „Prins van Oranje" te Goes de voorzitters en secretarissen van de Kring Zeeland van de Neder landse Fruittelers Organisatie ter bespreking van het winter - programma. Besloten werd op de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt die op 5 Januari 1951 gehouden zal worden, de aan dacht te wijden aan de ziekte bestrijding in het fruit en spe ciaal aan de nieuwste bëstry- dingsmiddelen. In een hoek van één der kabinetten van het grote Feest paleis te Gent staat Jantje van Sluis. Hij heeft het, ondanks het feit, dat hij van zijn in de oorlog opgelopen verwondingen door een kunstenaar uit Brugge keurig is gerepareerd, blijkbaar niets naar zijn zin. Zijn vervaarlijke snor maakt zijn gelaat nog krijgshaftiger. De oude vuurvreter voelt er vast niets voor zich straks door duizenden te laten bekijken De oefenwedstrijd, die het voorlopig Nederlands elftal gis termiddag in het Feijenoord- stadion te Rotterdam tegen de Engelse Middlesex Wanderers speelde, eindigde in een 41 overwinning voor het Bonds- elftal. Maar dat zal toch doorgaan. Want toen wij gisteren een be zoek aan het monumentale ge bouw brachten, waarin men vol op bezig is de grote Culturele Tentoonstelling „Zie Zeeland" in te richten, verklaarde ons de heer C. Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland, die al vanaf Vrijdag j.l. zo ongeveer dag en nacht in Gent aan het werk is: „De zaak komt op tijd klaar. Zaterdag, met de officiële ope ning, is alles in orde. Zeer vele moeilijkheden hebben wij moe ten overwinnen, maar nu wordt met man en macht gewerkt. En dat gebeurt met de grootste ani mo". De heer Lijnzaad vertelde ook, dat alles nooit zo goed zou zijn verlopen, als de tentoon stellingscommissie niet de vol ledige medewerking had gehad van de heer A. H. Stoppelen burg, waarnemend hoofd van de afd. Voorlichting van het mini sterie van Landbouw, die al di verse tentoonstellingen in het buitenland heeft georganiseerd. Schilderijen en klederdrachten. In het Feestpaleis troffen wij ook de heer A. W. M. J. Ham- macher, de directeur van het Rijksmuseum KröllerMuller te Otterloo, die zich speciaal bezig houdt met de schilderijen. Zon der overdrijving mag worden gezegd, dat vooral door zijn tob ben deze tentoonstelling iets unieks zal worden. In hetzelfde kabinet, waar Jantje van Sluis staat te treuren, staan ook een vijtal Zeeuwse vrouwen, die gisteren al groten deels in streekdracht waren aangekleed door mej. C. A. Mijn- lief, assistente van de afd. kle derdrachten van het Openlucht museum te Arnhem. Het is een minutieus werk, dat met grote kundigheid en vaardigheid ge beurt en waarbij de vrouwen zich erg gewillig gedragen. Iets anders kan men ook niet van wassen beelden verwachten Tot Zaterdagmorgen zal het nog een geloop en gedraaf zijn in het Feestpaleis. Timmeren, zagen, schilderen, passen en meten, dat alles en nog veel meer behoort nu eenmaal by de voorbereiding van een tentoon stelling. Aan dat alles geven leiding, behalve de heren Stop pelenburg en Lijnzaad, de heren H. Pieters, bibliothecaris van onze provincie en de heer J. J. de Reij, assistent van de heer Lijnzaad. Losse arbeidskrachten uit België zijn ingeschakeld en de leerlingen van de Gentse Nijverheidsschool verrichten zeer gewaardeerde hand- en span diensten. Het diorama. In de enorme benedenzaal van het gebouw is tegen de achter wand een prachtig diorama van Zeeland opgesteld, vervaardigd door mensen van de Regerings voorlichtingsdienst, die voor deze tentoonstelling buitengewoon veel medewerking heeft ver leend, evenals trouwens de Ne derlandse consul te Gent, de heer Hamerlinck. De bezoeker ziet het diorama onmiddellijk na binnenkomst recht voor zich. Op het linkse paneel is de vuurtoren van Westkapelle afgebeeld, omringd door huizen en links de zee. Electrische lichtjes flitsen aan en uit na evenveel seconden als het in werkelijkheid gebeurt. Op het grote middenpaneel zijn in groen de Zeeuwse eilan den aangebracht. Aanduidingen van de voornaamste plaatsen, een spoorlijn, vissersbootjes voor de kust, maken het tot een ge slaagd geheel. Het rechterpaneel stelt onze provincie allegorisch voor; het accent valt op deland- bouw: korenschoven, boeren- figuren, enz. Tussen beide pa nelen in zijn zinnebeeldige voor stellingen aangebracht van schilder, en beeldhouwkunst en toneel en muziek. Op het podium, voor het mid denpaneel, staan de belangrijk ste torens van Zeeland coulisse- gewijs opgesteld. Zij zijn voor treffelijk van vormgeving en van kleur. Rechts ervan staan enkele figuren in klederdracht. Boven het diorama is een grote luifel en het podium wordt afgesloten met een kademuur met palen, waarvoor enkele meters golven zijn aangebracht, waaruit de Zeeuwse leeuw om hoog rijst. Daarnaast zullen en kele Zeeuwse poppen worden opgesteld. Een speciale belich ting ontbreekt niet. Fraaie entree. De entrée van de grote zaal is magnifiek. Links en rechts zijn aan de brede, doorlopende pilaren bakken met bloemen bevestigd. Daaronder zijn bloem perken. Rechts zowel als links bevindt zich een mooie houten betimmering, vervaardigd en ge schilderd naar een ontwerp van de heer Stoppelenburg door de leerlingen van de Nijverheids school. In het begin van de grote benedenzaal staat de maquette van de Rijkskweekschool, een bijzonder mooi geheel, ongeveer een halve meter hoog. Daar achter ligt een zeer verzorgd bloemenperk. Aan de pilaren bij de ingang van de zaal han gen grote foto's en aan beide zaalzijden staan vitrines met kappen en sieraden, terwijl hier ook een groot aantal maquettes van Zeeuwse gemeenten zijn op gesteld. In een viertal aparte kabinet ten, twee rechts en twee links van de zaal, hangen de schilde rijen. Eén der kabinetten is ge wijd aan werk van de Toorops. (Zie vervolg op pag. 2.) EEN TEVREDEN GENERAAL. Generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber van de strijd krachten der Verenigde Naties op Korea, omringd door leden van zijn staf, vaart aan boord van de „McKinley" de haven van Inchon binnen. Allen verkeren in een zeer goede stem ming. Van links naar rechts: Vice-Admiraal Arthur Struble, commandant van de 7de Amerikaanse vloot; Brig-Gen. E. K. Wright, adjunct stafchef, G.-3 commando Verre Oosten; en Ge neraal Majoor Edward Almond, commanderend generaal van het tiende legercorps. „Wetenschappelijke Belangen" heeft aantrekkelijk winter, programma. De Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Het aantal leden dat op 1 Oct. 1949 293 bedroeg, is gestegen tot 319. Aldus deelde gisteravond op de algem. vergadering, die in „De Prins van Oranje" werd gehou den, de heer J. C. Scheffer, secretaris, in zijn jaarverslag mede. De kas vertoont een batig slot van f440.63. Het winterprogramma ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Op 11 October zal de heer Stuvel, een bekende voor de leden, een lezing komen houden over het vervaardigen van de Deventer tapijten. Deze lezing, genaamd „Schering en Inslag" zal even als zjjn vorige lezingen verlucht en verduidelijkt worden met kleurenprojeetie en kleurenfilms. Op 14 November bespreekt Mevr. v. d. Broecke de Man uit Aardenburg het boek van Ma rianne Philips, „De Doolhof". Januari biedt de leden wel iets heel bijzonders. Het is na melijk zo goed als zeker, dat de bekende dr V. de Bruyn, beter bekend als de „Jungle- Pimpernel", de leden persoonlijk zal komen vertellen over zijn Te Manston in Kent is een vliegtuig van de Tsjechoslowaak- se Luchtvaartmij geland met aanboord een aantal vluchtelin gen, die genoeg hebben van de Sowjet-zegeningen. Toen de Russen hun controle op de scheepvaart van en naar de Westelijke zone onverwacht ver slapten, volgden de Engelsen ogenblikkelijk dit voorbeeld. Als in Brazilië verkiezingen worden gehouden, gaat het er heet toe. Dinsdag zijn bij vuur gevechten 7 mensen gedood en velen gewond. Turkije en Griekenland, die bezig waren met het ontwikkelen van een Middellandse Zee-verdrag, zul len zich aansluiten bij het At lantisch Pact. 32 groepen des kundigen zijn gisteren te Tor- guay onderhandelingen begon nen om de invoerrechten van de Europese landen te verlagen. Shaw, de 94-jarige Britse schrijver, heeft Woensdag het ziekenhuis verlaten. 100 jaar geleden zag in Engeland de bol hoed het levenslicht. Londense hoedenverkopers hebben dit wel zeer gedenkwaardige feit luis terrijk gevierd en heildronken uitgebracht op de bolhoed. Te Belawan zijn 3000 haven arbeiders in staking gegaan, om dat ze geen behoorlijke loons verhoging krijgen. De Semasi heeft f 25.000.beschikbaar ge steld voor verstrekking van ge neesmiddelen aan de bevolking van Nieuw-Guinea. Bovendien worden drie poliklinieken ge bouwd, die elk f 40.000 hebben gekost. De Zuid-Koreanen zijn thans 100 km. over de 38ste breedtegraad. belevenissen op Nieuw-Guinea. In Februari zal de leden een culturele of documentaire film worden geboden. Hiertoe zal men de beschikking krijgen over het bioscooptheater van de Fa C. J. van Liere Zn. Getracht zal worden een film te geven over muziek. Op 8 Maart komt de Hilver- sumse voordrachtskunstenares Mevr. Hester JansenKlenken naar Goes. Bij de bestuursverkiezing werd Mej. Weststeijn herkozen en in de plaats van de heer Geyzen, die zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar stel de, de heer A. v. Heerewaarden. PLATTELANDS VROUWEN KWAMEN BIJEEN. De Afdeling Noord-Beveland van de Bond van Plattelands vrouwen vergaderde gisteren in Hotel „De Korenbeurs" te Kort- gene. Op deze bijeenkomst is tot secretaresse in de plaats van Mevr. A. BrandsMoes gekozen Mej. T. Davidse, die tevens ver slag gaf van de voorjaarsverga dering op Tholen. In de lcas- commissie werden gekozen de dames van Arenthals en Ver burgv. d. Linden. Tot afge vaardigde naar de ontwikke lingsdag te Goes werd gekozen Mevr. van Oeveren. In Kruiningen vergaderde gis teren de afdeling Zuid-Beve land-Oost. Hier bracht Mej. Tanis verslag uit van de voor jaarsvergadering en werden in de kascommissie gekozen dé dames Boogerd en de Koeyer. Mej. Tollenaar werd gekozen als afgevaardigde naar de ont wikkelingsdag te Goes. Het winterprogramma, dat hier wordt afgewikkeld, bevat o.m. een kookdemonstratie. Na dat men de kledingtentoonstel- ling te Goes had besproken, volgde na de rondvraag een korte pauze, waarna Mevr. van BeekomBennewitz een inte ressante causerie hield over „De vrouw en haar huis" in Ameri ka. Namens de aanwezigen dankte Mevr. Kakebeke spreek ster hartelijk en bood zij haar een plant aan. Zorgeloosheid veroorzaakte ernstig ongeval te Vlissingen, Door kwajongensachtige zorge loosheid heeft de 15-jarige lood gietersleerling B. een ernstig on geluk gekregen. B. moest een stuk lood naar boven brengen bij een bouwwerk aan de Boulevard. Hij vroeg de man, die 't hijswerk tuig bediende, het lood naar bo ven te hijsen. Toen deze dit deed, greep B. twee ringen vast die aan de haak van de hijskraan waren bevestigd en liet hij zich daaraan hangende naar boven trekken. Toen het stuk lood tegen een steigerpaal stootte, kon B. zich blijkbaar niet vasthouden en stortte hij van 9 m hoogte naar omlaag. Hü kwam gelukkig op 'n hoop zand terecht, doch werd niettemin met een ernstige hersenschudding, een gebroken pols en een beschadigde rugge- graat opgenomen in het St. Jo- seph-ziekenhuis. DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog weer met nu en dan opklaringen. Matige, later tijr delijk krachtige, Zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1