rovinuimama I Expositie van Bontwerken DAMESl Margery Lovell De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen» Enkele verbeteringen op de Zeeuwse lijn. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het Wereldschaaktournooi te Amsterdam Pijnloos scheren! WAARBORG-KLEDING KREYMBORG GEMEENTERADEN BREDA GOES Hotel Centraal MIDDELBURG Schnttersliof ADAMSON Hefkrachtwerktuig. Woensdag 4 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De nieuwe winterdienstregeling Feestdagen een latere avondver- van de Nederlandse Spoorwegen, die op 8 October a.s. van kracht Jvordt, is, zoals gemeld, versche nen. Grote veranderingen t.o.v. de romerdienstregeling zijn er niet, al heett men wel de gelegenheid aangegrepen om hier en daar ver beteringen aan te brengen. Deze verbeteringen konden jvorden aangebracht doordat nog iteeds herstelwerkzaamheden ge reed komen. Op verschillende plaatsen vertoont het net nog zwakke plaatsen; op 20 plaatsen moeten nog snelheidsbeperkingen worden opgelegd, dikwijls tot 30 km. per uur. De verbindingen met Zeeland. Ter ontlasting van.de electrische dienst (Amsterdam) Rotterdam Roosendaal en de DE-dienst Roo sendaalVlissingen op Zaterdag middag en Maandagochtend wer den reeds in de bestaande dienst enige treinen extra ingelegd. Zij vormen doorgaande verbindingen Botterdam D.P.Vlissingen. De Zaterdags rijdende trein 5 S, thans Rotterdam D.P. v. 13.50 Vlissingen a. 16.00 werd ver vroegd tot Rotterdam D.P. v. 13.22Vlissingen a. 15.30 met goede aansluitingen op de veer dienst VlissingenBreskens. De stop te KruinlngenYerseke ver valt. Trein 6 S eveneens op Za terdagen rijdende werd belangrijk vervroegd Vlissingen vertrek was 14.00, wordt 12.54Rotterdam aan was 16,17, wordt 14.55. Deze trein krijgt een stop te Roosen daal om de achterliggende DE- trein nog meer te ontlasten. Trein 1658 S NijmegenBergen op Zoom zal zijn loop met ingang van de nieuwe dienstregeling om 7.12 te Arnhem beginnen en al leen des Zaterdags in de volgende dienst naar Vlissingen met goede aansluiting op de veerboot naar Breskens worden door gevoerd. Deze trein loopt dan B. op Zoom v. 10.20, Kruiningen-Yer- seke v. 10.43, Goes v. 10.55, Mid delburg v. 11.13, Vlissingen a. 11.20. Op Maandagen werd nieuw bijgelegd trein 1671 Vlissingen v. 11.21, Middelburg v. 11.31, Goes v. 11.49, Kruiningen-Yerseke 12.00, Bergen op Zoom v. 12.24, Roosendaal a. 12.37, alwaar een electrische trein om 12.43 naar Amsterdam vertrekt. De DE-trein 390, Nijmegen v. 20.04 - Vlissingen zal op Zon- en Feestdagen zijn loop te Bergen op Zoom beëindigen. De latere DE-trein 392 Nijmegen v. 21.04 Berger op Zoom zal daarentegen op Z.F. doorrijden naar Vlissin gen. Hiermede werd tegemoet ge- Komen aan de wens op Zon- en (Ingez. mededeling advert.) U salt 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in ow ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S t.EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel. Êang op natuurlijke wijze te regelen, en plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. De arm der gerechtigheid reikt ver. Een inwoner van Soerabaja kreeg van het Nederlandse com missariaat aldaar het schriftelijk Verzoek om met zijn paspoort op het bureau van het commissariaat te verschijnen. „Bent u stout geweest, in Ne derland?" luidde de vraag van de ambtenaar nadat deze het pas poort in ontvangst had genomen. Toen kwam de toelichting. An derhalf jaar ^geleden was de nu door het commissariaat op het matje geroepene op de plantage Middenlaan te Amsterdam van een rijdende tram gesprongen en verbaliseerd. Enkele dagen daar na vertrok de man naar Indone sië. En de Nederlandse justitie tjverig aan het speuren, totdat ontdekt werd waar de „wanbeta ler" zich na zijn vertrek uit Am sterdam had gevestigd. Het spoor leidde via het hoge commissariaat naar Soerabaja en zo kon dan de ongeveer twee jaar oude rekening worden gepresenteerd: boete f10, Inmiddels door allerlei kosten ge stegen tot f 12. binding naar Zeeland te scheppen. Bovendien krijgt Bergen op Zoom op Zon- en Feestdagen een nieuwe doorgaande DE-trein Bergen op Zoom v. 22.25 naar Den Bosch en Utrecht. Te Roosendaal geeft de ze trein goede aansluitingen naar Rotterdam en Den Haag. In tegengestelde richting zal trein DE 394 thans Nijmegen Tilburg op Zon- en Feestdagen worden doorgetrokken tot Roo sendaal. Hiermede zijn voor Til burg en Breda op Zon- en Feest dagen des avonds zeer gunstige verbindingen geschapen. Waterstaatsingenieur naar Bangkok. Ir J. W. van der Oord. arron dissementsingenieur van de Rijks waterstaat van het arrondisse ment Rijn en IJssel, is per vlieg tuig naar Bangkok vertrokken, waar hij voorlopig voor een jaar zal optreden als adviseur inzake waterwegen, havens en binnen vaart van het hoofdkwartier van het secretariaat van de E.C.A.F.E. (Economie Commission For Asia and the Far East). By gelegenheid van het veer tig-jarig bestaan van de Uitge vers Maatschappij Bosch en Keu- ning te Baarn heeft H. M. de Ko ningin de heer E. J. Bosch, direc teur, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft de minister-presi dent telegrafisch om onmiddel lijke Nederlandse interventie op Ambon verzocht. Begint eerste helft van November. De „Stichting voor Internationale Schaaktraditie in Amster dam", die enige maanden geleden het gedurfde plan voor een we- reld-schaaktournooi ln de hoofdstad van ons land op tafel legde, heeft sindsdien enige belangryke vorderingen gemaakt. De volgende internationale grootmeesters, meesters en an dere prominente schakers hebben definitief toegezegd: Dr Euwe, ex-wereldkampioen, Reshevsky, Szabo, Stahlberg en Najdorf, res pectievelijk de Amerikaanse, Hon gaarse, Zweedse en Argentijnse candidaat voor het wereldkam pioenschap, Tartakower, Gligoric, aanvoerder van het Joego-Slavi- sche team, dat onlangs ln Dubrov- nlk won, Foltys, kampioen van Tsjecho-Slowakije en zijn land genoot Kottnauer, Rossolimo, die de laatste jaren tournooi na tour- nooi won, O'Kelly, de Belgische" (Ingez. mededeling, advert.) Geen enkele keer zult U meer kla gen dat het scheren pijn doet of dat de huid stuk gaat of naschrijnt indien vóór het inzepen een weinig Purol wordt ingewreven. zone-kampioen van Europa, Pirc en Trifunovic, twee andere Joego slavische meesters, Szabados, de pionier van het jaarlijks tournooi in Venetië. Verder zullen worden uitgeno digd: de kampioen van Engeland, Broadbent, Bolbochan (Argenti nië), Van Scheltinga, een van de drie zojuist erkende Nederlandse internationale meesters, v. d. Berg, Kramer en Donner. De destijds uitgenodigde Russi sche schakers hebben laten we ten, dat Botwinnik wegens voor bereidingen voor de komende tweekamp x>m de wereldtitel, en de anderen door afspraken voor andere tournooien helaas verhin derd zijn. Het wereld-tournooi in Amster dam zal beginnen In de eerste helft van November. De defini tieve data zullen nog worden be kend gemaakt. Er is bepaald, dat er des Zondags niet zal worden gespeeld. (Ingez. mededeling, advert.) alleen bij in 25 zaken over geheel Neder/and. Visserijnieuws uit Zeeland. „Visserijnieuws" weet te ver tellen, dat er in 1950 uitgelegd zijn 3.056.400 pannen, dat er uit gezaaid zijn 14.617 kub. meter schelpen en dat de broedval tegen het eind van de maand tamelijk gunstig was. De aanvoer van an sjovis in Juli bedroeg uit de Wad denzee 15.478 kg., tegenover ruim 3000 kg. verleden jaar. De prijs was ca. f 0.70 per kg. In Zeeland was de aanvoer 5445 kg. tegen over 12.980 kg. verleden jaar. De prijs was hier plm. f 0.65 tegen over f 0.35 verleden jaar. In Zee land zijn voorts bijna tweemaal zoveel garnalen gevangen als in de Waddenzee, n.l. in Zeeland 110.615 kg. ter waarde van f 115.199 en in de Waddenzee 51654 kg., waarde f26054. Boven dien werden door de Waddenvis sers afgeleverd aan de eenden- boeren 4800 ton mosselen voor f 5040 tegen 7738 ton in 1949 voor f 6965. Gelijk men wellicht weet is de verstrekking van mosselen voor de eenden nu verboden. Oorlogsgetroffenen te Bruinisse en Oosterland bijeen. Zaterdagavond vergaderde in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw de afd. Bruinisse van de Bond van Oorlogsgetroffenen. Na inge leid te zijn door de voorzitter, de heer J. D. de Korte, sprak de heer Schouten, directeur der Federatie van Oorlogsgetroffenen en secre taris van Heeteren. Hij herinner de aan de beloften van Radio Oranje in de bezettingstijd en be pleitte het morele recht van in tegrale vergoeding der oorlogs schade. De wet op de oorlogs schadevergoeding heeft teleurge steld. Het eerste schadeboekje voor Huisraadschade kwam in een tijd, toen het huisraad nog van infe rieure kwaliteit was. Het tweede schadeboekje, dat reeds lang in het bezit van de gedupeerden had kunnen zijn, zal komen, als alles geweldig duur wordt. Bedrijfsschade wordt vastge steld op een manier, die dikwijls tot onbillijkheden leidt. Het befaamde artikel 8, waar door het mogelijk wordt gemaakt te herbouwen wordt tot een pas kwil gemaakt, omdat voorge schreven wordt, dat men bouwen moet voor een kubieke meter prijs van f25. Zo is er aan deze wet op de materiële oorlogsschade nog veel te verbeteren. Nodig is, dat de Federatie van Oorlogsgetroffe nen intact blijft. Na het beantwoorden van di verse vragen sloot de heer de Korte de vergadering. Eveneens Zaterdagavond had een soortgelijke vergadering plaats in de conferentiekamer te Oosterland. Bliekvisserij op de Zeeuwse Stromen. Steeds meer vissers op de Zeeuwse Stromen, vooral van Tholen, maar ook mosselkwe- BAARLAND. Er komt een verenigings gebouw. Vorige week vergaderde de raad onder leiding van loco-bur gemeester C. J. de Mol. Bij de ingekomen stukken was een toe wijzing van bouwvolume voor 3 woningen. Het ministerie van Fi nanciën deed voorlopige toezeg ging dat voor het herstel van de Dorpsstraat f 1080, voor de ter tiaire weg OudelandeBaarland f 12045 en voor de Nieuwe weg f 4443 was uitgetrokken. Een verzoek van R.K. Paeda- gogische Beroepskeuze Bureau om subsidie werd afgewezen. Het Wit-Gele Kruis te Kwaden- damme zal over 1950 f 1.40 per lid subsidie ontvangen. Dit betreft ruim 30 leden. De lening van i lo.uuu van de N.V. Bank voor Ned. Gem. zal met 1 jaar verlengd worden. De rekening B.A. 1949 sluit met een batig slot van f 1377.50. Tot ambtenaar van de Burg. Stand wordt benoemd de heer I. J. v. Royen, tot onbezoldigd amb tenaar de heer L. Evertse. Het bureau zal geopend zijn van 911 uur. Verder „uiui eeu ureae üiscus- sie gevoerd over het reeds vroe ger besproken plan tot het bou wen van een verenigingsgebouw. Het plan van B. en W. is een ver enigingsgebouw te plaatsen dat tevens als kleuterschool dienst kan doen. De kosten zullen plm. f 30.000 bedragen. De heer de Bruijne vindt de opzet te groot. Hij wil de café's niet te veel scha de berokkenen. De heer v. Damme sluit zich hierbij aan daar de ex ploitatierekening niet sluitend is. Hij is daarom bang dat de kosten niet bijeengebracht kunnen wor den. Er zijn tenslotte maar twee verenigingen welke een geldelijke toezegging gedaan hebben, n.l. de kleuterschool en de muziekver eniging. Het gebouw zal voor de gemeente steeds een lastpost blij ven. De heer Elenbaas vindt voor 'n plaats als Baarland het bedrag veel te hoog en er li geen vol doende houvast om tot een slui tende exploitatie te komen. De heer de Vriend is van oor deel dat men voor een belangrijke beslissingen staat. Nu of nooit. De kleuterschool heeft ruimte te kort en wanneer de vereniging van de kleuterschool zelf een ge bouw wil zetten, zal de gemeente eveneens moeten betalen. Daarom wil hij nu een verenigingsgebouw plaatsen. Zonder hoofdelijke stem ming worden daarna B. en W. ge machtigd om het gebouw te laten bouwen. Daarna wordt tot tijdelijk 3e wethouder benoemd de heer L. de Bruijne. Vervolgens wordt de tijdelijke gemeente-ontvanger, de heer van Damme, beëdigd. Tot plaatsver vanger wordt benoemd de heer I. v. Royen, welke eveneens be ëdigd wordt. De nieuwe gemeente-ontvanger zal zitting houden des Woensdags van 1920 uur en Zaterdags van 911 uur op het gemeentehuis. WAARDE. Verkeersproblemen aan de orde. Vrijdag kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Burg. Een verzoek van de Ned. Kam- peerraad om subsidie werd af gewezen. Een verzoek van de heer M. Waterman om vergun ning voor het bouwen van een middenstandswoning aan de Kerkweg wegens herbouwplicht werd na enkele toelichtingen toe gewezen zo nodig zal de grond worden onteigend. Een verzoek van het bestuur van de lagere school op gereformeerde grond- I (Ingez. mededeling, advert.) Houclt een middag vrij voor de van het Speciaal Huis in Pelterijen 1 I Woensdag 4 Oct. tO-6 uur Markt 40 Donderdag 5 Oct. tO-6 uur Krommeweele 3 i FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 16) „Maar heilige moeder", zei Margery, terwijl zij opkeek, „kunt u daarmee in het klooster tiw boze harten ten onder hou den? Het mijne heeft meer dan dat nodig." „Wat bedoel je daarmee?" vroeg de Priores. „Dat ik ondervonden heb", antwoordde Margery, „dat niets minder dan het bloed van het geslachte Lam en de genade van Christus in staat zijn, ons boze hart omlaag te houden en te be heersen." „Dat is goed gezegd", ant woordde de Priores op koelen toon. „Waarom zei u het dan niet?" vroeg Margery. De Priores stond op. „Ik hoop", zei ze, zonder Mar gery's vraag te beantwoorden, „dat je je dwaling zult inzien, Voordat het te laat is." „Ik vertrouw", zei Margery, terwijl zij haar schonzuster naar de deur volgde, „dat God mfj het ware geloof zal laten behouden, wat dat ook zijn moge." „Amen!" zei de Priores, ter wijl zij zich naar haar draag koets begaf. Die avond ontving Margery de boodschap van haar man, of zij bij hem en de Abt Bilson in de eikenhouten zitkamer wilde ko men en het boek meebrengen. Zij nam het boek van de tafel, waar Lord Marnell het had neerge gooid, zij had het nu niet langer behoeven te verbergen, kuste de slapende Geoffrey en begaf zich naar beneden. Lord Marnell leek als hij boos was, nog groter dan ooit. Met gekruiste armen stond hij naast de haard. Abt Bilson zat in een leuning stoel, met zijn monnikskap naar achteren gegooid. Hij was een man van ongeveer zestig jaar, met een goed gevormd hoofd en een bijzonder zachte overreden de stem, en aangename manie ren. Zou de orde der Jezuïeten in die tijd bestaan hebben, dan had hij uitstekend aan het hoofd er van kunnen zijn. Zijn woor den waren zachter dan olie, maar tegelijk uitgetrokken zwaarden. „Mag ik u voorstellen, Lady Marnell", zei haar echtgenoot tot de Abt toen zij binnen kwam, en deze stond niet op. maar begroette haar met de woorden: „Vrede zij u, mijn dochter." „Waar is het boek?" vroeg Lord Marnell nu op gestrenge toon, maar lang zo knorrig niet als die morgen. Margery gaf het hem. „Zie hier, Eerwaarde vader", zei hij en overhandigde het aan de Abt. „Wat noemt u dit?" De Abt sloeg de bladzijden om, maar hij bleef even vriendelijk. „Dat is mooi geschreven", merkte hij beleefd op. „Het Evangelie naar de Heilige Jo hannes, een copie van de verta ling van John Wycliffe, de pas tor van Lutterworth, die voor enkele jaren overleden is. Onze goede broeder, Andrew Rous zag er dus geen kwaad in, dat ge net boek hield, mijn dochter?" „Dat zei hij", antwoordde Mar gery, kortaf. „Zo! Maar uw vader „Die had er niet mee op; maar nadat Vader Rous dit gezegd had, maakte hij gen verdere be zwaren." „Neen, natuurlijk niet. Dat begrijp ik volkomen. Uw moe der, mijn dochter?" „Moeder heeft zich er niet in gemengd. Zij kan niet lezen en kon het boek dus niet beoorde len." „Dat is zo", zei de Abt met de uiterste beleefdheid. Lord Marnell, die steeds de Kamer op en neer liep, werd bijna knorrig over de bijzondere vriendelijkheid van de Abt. „U had dit boek van een vriend, nietwaar?" hernam de Abt. „Ik kan u niet vertellen van wie, Vader", antwoordde Mar gery met vaste stem. De Abt keek verbaasd op. „Had Broeder Rous het u ge leend?" vroeg hij iets minder zacht en vriendelijk. „Neen." „Had u het dan misschien van een vriend geleend, van uw neef, Sir Ralph Marston, of van Richard Pynson, de page van uw vader?" Margery kreeg onmiddellijk het gevoel, dat zij in de macht van een heel gevaarlijk mens was. Wat had hij er een slag van, om haar uit te horen! Hoe wist hij zoveel van haar vrien den af? Zou hij Lord Marnell ondervraagd hebben? Haar adem ging gejaagd, en zij beefde over al haar leden. Ze was knorrig op zichzelf, omdat, toen de Abt Richard Pynson genoemd had, zij een kleur had gekregen. De Abt had het gezien, maar vorid het niet nodig, op dat moment er notitie van te nemen. (Wordt vervolgd.) slag om gelden tot liet aankopen van een kast en middelen voor het gymnastiekonderwijs werd ingewilligd. Indien leerlingen de R.K. H.B.S. te Goes bezoeken zal de gemeente de school financieel steunen. De regeling van de ge meenschappelijke keuringsdienst van vee en vlees werd verlengd. Ingetrokken werd een raadsbe sluit tot het invoeren van één richtingsverkeer op het einde KerkwegHavennoorschendijk. Besloten werd een bord te plaat sen: „Gevaarlijke wegkruising". In de rondvraag werden meer dere verkeersproblemen bespro ken vooral aan de ingang van het dorp. Verschillende mogelijk heden werden behandeld. B. en W. zullen een en ander onder het oog zien. Ook kwam wederom het sportveld ter sprake. Besloten werd een voorlopige kostprijs berekening te laten maken. Ge tracht zal worden maatregelen te nemen om te voorkomen dat de wegen tengevolge van het bieten- vervoer met een dikke sliklaag worden overdekt, waardoor slip gevaar zou ontstaan. HOEDEKENSKERKE. Begroting voor 1951 vastgesteld. Vrijdag kwam de raad bijeen. De heer Jac. Uitterhoeve, die in de vorige vergadering tot ge meente-ontvanger werd be noemd, werd beëdigd. Besloten werd aan de muziek- ver. „Con Affescione" te Kwa- dendamme bouwterrein ter be schikking te stellen voor de bouw van een muziektent tegen f 1 ner jaar als erkenning van het eigendomsrecht der ge meente. Aan de orde kwam de behan deling van de begroting 1951. De heer Boone vroeg inlichtin gen over de post reis- en ver blijfkosten, subsidiëring Kruis verenigingen, Kleuterscholen, blindenzorginrichting „St. An- thonius van Padua". De voorzit ter antwoordde hem. De opzichter Centrale Dienst Bevelanden gaf technische toe lichtingen over openbare wer ken. De heer Boone had aanmer kingen. op de uitgetrokken be dragen voor de huur van gym nastieklokalen. Z.i. kon de ge meente beter overgaan tot stich ting van een eigen gymnastiek lokaal. De voorötter zal laten onderzoeken of hier inderdaad voor de gemeente voordeel zou kunnen steken. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting daarna onge wijzigd vastgesteld. Het bedrag per leerling inge volge de L.O.-wet -ftrerd voor 1951 vastgesteld op f23,69. Bij de rondvraag informeerde de heer Bogaard naar de moge lijkheid van levering van suiker bieten via de gemeentehaven. De voorzitter kon nog geen defini tief antwoord geven. De heer Boone wees op de wenselijkheid éénrichtingsver keer in te voeren door de Noord- wegKon. Julianastraat. De heer Franse wilde enkele bo men, die de straatverlichting be lemmeren, laten snoeien. De voorzitter zegde dit toe. Bodegids verschenen. Het bestuur van het district Zeeland van de N.O.B. wegtrans port heeft een Zeeuwse bodegids het licht doen zien. In deze gids kan men alle bodediensten vinden, die door Zeeuwse vervoerders bin nen en buiten Zeeland worden onderhouden. Zonder twijfel zul len de verladers groot profijt kun nen hebben van deze handige uit gave. kers, die ln hun bedrijf geen em- plooy meer kunnen vinden, gaan zich toeleggen op de bliekvisserij. In aanmerking genomen het vroege seizoen, waren de vang sten vorige week bevredigend. De prijs der schubben vertoont enige neiging tot stijgen. Uit Yerseke wordt op de Oos- ter-Schelde ook op zeesterren ge vist, die eveneens naar de vis- meelfabrieken gaan. Wil deze visserij echter lonend zijn, dan moet men vrije, niet verpachte visgronden weten, waar dit scha delijk gedierte in grote hoeveel heid voorkomt. Deze visserij wordt dan ook niet zo intensief beoefend als de bliekvisserij. Burgemeester van Willemstad spreekt op contacfavond te Vlissingen. De commissie, gevormd door vertegenwoordigers van Steun Wettig Gezag, de Gemeenschap Oud-illegale werkers, Oud-oor logsvrijwilligers, en II14R.I. (Bataljon Zeeland) heeft a.s. Vrijdagavond om 8 uur in het Concertgebouw te Vlissingen een contactavond belegd. Op deze contactavond zal de burgemeester van Willemstad, de heer C. A. v. d. Hooft, het woord voeren. Zijn toespraak behelst o.m. „wat ons samenbracht in de jaren 19401945, „Wat ons uit elkaar deed gaan" en ten derde „Wat ons weer samen moet bren gen". Voorts wordt voor de pauze een korte filmvertoning gegeven en een voordracht, terjvijl na de pau ze voor wat ernst en luim wordt gezorgd door „De Zuidwesters". Voorts verleent de signaalafd. van „Ons Genoegen" te Vlissingen haar medewerking. W eg verbetering op Zuid-Beveland. De weg 's GravenpolderOve- zande verkeert, tengevolge van de oorlogsomstandigheden, nog steeds in zeer slechte toestand. Naar de A.N.W.B. verneemt zal men thans een gedeelte van 4 km lang grondig gaan verbeteren. De aanbesteding vindt binnen kort plaats. Groningse Ver. op Walcheren „Oet Stad en Ommelaand". In de bovenzaal van de Soc. „De Vergenoeging" te Middel burg trad Zaterdagavond voor bovengenoemde vereniging op de heer E. G. Bleeker uit Haren, (Gron.) schrijver van het zangspel de Lindenborg. Na een kort openingswoord van de voorzitter en het zingen van het Gronings volkslied, kreeg de heer Bleeker het woord. Voor de pauze waren het de echte Groningse uitdrukkingen, die hij op meesterlijke wijze naar voren bracht. Na de pauze werd een verzoek programma gebracht, bestaande uit verschillende delen van het bekende zangspel de Lindenborg. Geslaagd voor scheeps- werktuigkundige. Voor het te 's-Gravenhage ge houden examen slaagden voor het voorlopig diploma als scheeps- werktuigkundigen de heren A. List (met lof), Vlissingen; B. H. A. R. de Ruyter (met lof, Mid delburg; J. C. Vreeke (met lof), Domburg; A. Bikker, Breda; G. C. de Groot, Middelburg; F. L. M. Spit, Amsterdam; M. Wisse, Waarde en M. J. van der Velde, Vlissingen, allen leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg. Verbetering bij brug te Sluiskil, Met ingang van 8 October '50 zal ook de westelijke doorvaart- opening van de brug voor spoor weg- en gewoon verkeer over het Kanaal van Terneuzen te Sluis kil weer voor de scheepvaart wor den opengesteld. Opvarende zeeschepen met een breedte minder dan 9 m. en een diepgang minder dan 6 m„ en op varende binnenschepen moeten varen door de westelijke door- vaartopening en afvarende zee schepen en binnenschepen, en op varende zeeschepen met een breedte groter dan 9 m. en een diepgang groter dan 6 m. door de oostelijke doorvaartopening. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot matrozen bij de Provinciale Stoombootdiensten C. de Kruijter, W. H. Back en D. Klaassen. ONDERSCHEIDING VOOK Mr Dr A. J. J. M. MES. De voorzitter van de Jeugd raad, groep padvinders, Mr Dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, is door de burgemeester van die ge meente, de heer B. Funk, de ere medaille van dankbaarheid, ge schonken door Prins Bernhard, uitgereikt, in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten en de beide groepen padvinders. GOES. Leermiddelen enz. voor bijzondere scholen. Naar aanleiding van ingekomen aanvragen voor beschikbaarstel ling van gelden van de Chr. school voor U.L.O., en de Her vormde en de Chr. school voor lager onderwijs Westwal, stellen B. en W. voor de volgende bedra gen beschikbaar te stellen. Chr. school voor U.L.O. f 1169,65; Hervormde school f 950,20; Chr. school Westwal f 4862,50. DRIEWEGEN. Motorongeluk. Zaterdagmiddag is het dochter tje van de familie Fr„ toen het plotseling de weg overstak aan gereden door de motorrijder^ P. Dokter Folmer die het meisje naar de ouderlijke woning ver voerde, constateerde hersen schudding. De motorrijder trof geen schuld. YERSEKE. Paard op hol. De paarden van de landbouwer Swagemaker, gespannen voor 'n wagen met suikerbleten, sloegen Maandagmiddag ln de Noordzand straat op hol. Na een vernieling van een hek werd een stilstaande auto bij de heer P. J. Bom ge- vi,m EEN DRAMA. Een schrikkelijk drama speelt zich af op Ambon. De Indonesische republiek heeft een actie ingezet, om de Ambonezen te overweldigen. Dit volk, door de eeuwen heen trouw, tot in de dood, aan Ne derland en Oranje staat op het punt vernietigd te worden. Door kanonnen, die Indonesië van Nederland ontving. Door oorlogsschepen door Nederland aan Indië cadeau gegeven. Door een actie, gefinancierd door van Nederland ontvangen millioenen. De Ambonezen hadden hun hoop gevestigd op Nederland. Zo als hun trouw boven alle verden king was, hadden zij gesteund op de trouw van Nederland, dat bovendien rechtens verplicht is voor de belangen van dit volk te waken. Maar hoe hebben ze zich ver gist! Terwijl in Ambon het gekreun gehoord werd van de vermink ten en stervenden, terwijl daar het bloed van trouwe vrienden van Nederland bij stromen vloeide, had de Nederlandse ver tegenwoordiger te Batavia een hartelijke ontmoeting met Soe- karno. Terwijl op Ambon de ka nonnen donderden, klonken cti dronken Soekarno en de hoge vertegenwoordiger van Neder land. Terwijl Soekarno en de heer Lamping vriendelijk glim lachend poseerden voor de pers fotografen, wordt Ambon ten dode gemarteld. En de Nederlandse regerinfi blijft evenals de grote meerder heid van het Nederlandse volk, onbewogen toezien. ramd. Een kapotte autolamp en bumper was het resultaat. Het paard werd licht gewond en de wagen beschadigd. ARNEMUIDEN. Ds Gilhuis sprak voor het Geref. Jeugdverband. Zaterdagavond j.l. sprak in de Geref. Kerk voor de Geref. Jeugd verenigingen Ds C. Gilhuis, Geref. predikant te Eindhoven. Tot on derwerp had deze gekozen: „Ver antwoordelijkheid". Ds Gilhuis merkte o.m. op dat velen zich af vragen: waar werken we voor? Zullen onze eigén uitvindingen ons niet vernietigen, in de afgrond storten? Hier tegenover stelde spr. de christelijke en Bijbelse visie, die zich beweegt tussen 2 polen. De eerste is; God moet het doen, wij kunnen zelf niets. De tweede is: mens, gij zijt verant woordelijk. Met zeer grote aandacht werd dit boeiende referaat aangehoord. Na dit betoog bracht de heer C. J. Barth, organist der Geref. Kerk te Nieuwdorp, enkele orgel- soli ten gehore. Twee leden van de Geref. Meis jesclub „Lentebloesem" zongen daarop enkele liederen. De leiding van deze avond was in handen van de heer P. C. Boo ne, voorzitter der Geref. J.V. „Im- manuël", afdeling B. Ds Gilhuis eindigde deze vergadering met dankgebed. De opbrengst van de gehouden collecte is bestemd voor het Geref. Jeugdwerk alhier. SINT LAURENS. Filmavond. Uitgaande van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd Maandag in het Gem. Vergader lokaal een filmavond gehouden. De secretaris van de Prov. Comm. van Bijstand der Herv. Kerk, de heer H. 'd Olivat, sprak een inleidend woord, waarin h(J wees op het doel van de Stich ting Filmcentrum der Herv. Kerk. Vertoond werd een film over Palestina en als hoofdfilm het Scandinavische filmwerk: „Kinderen van de grote fjeld". DOMBURG. Bazar „ApXllo". Zaterdag opende de burge meester, jhr ir H. L. Boogaert, de bazar voor „Apollo" in de door de directie a an de Dom- burgse zeebadinrichting belan geloos afgestane zaal en waran da van het Badpaviljoen. De op brengst is bestemd voor de her bouw van de muziektent. Er was veel bezoek. Zaterdag a.s. wordt de bazar voortgezet. Er is o.m. een mooie schilderij van me vrouw EloutDrabbe en een vierdelig tuinameublement.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2