VOLLEDIGE REPUBLIKEINSE AANVAL OP AMBON NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 Hokjesgeest. Beroep van Dr. Drees op Moh. Natsir Dc stand van de land bouwgewassen. Duistere beschuldigingen tegen Thiessen Tegenstrijdige verklaringen Labour wil lagere prijzen en winsten PRINS BERNHARD Bach's Hohe Messe in Goes Opmars in Noord-Korea vordert snel Dr* A* He Oussorcn terug uit Amerika Prettige ervaringen van Middelburgse predikant SNIPPER De nieuwe dienstregeling Prov. Stoombootdiensten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1679 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: R. ZUXUEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; i. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.46 u., onder 18.10 u.; Maan op 23.39 u., onder 16.13 u. Hoogwater op Woensdag 4 Oct.« Vlissingen: 7.41 u. 1.16 m., 20.37 u. 1.21 m.; Terneuzen: 8.05 u. 1.36 m., 21.01 u. 1.40 m.; Wemel- dinge: 910 u. 1.11 m., 21.58 u. 1.24 m.; Zierikzee: 8.48 u. 0.94 m., 21.41 u. 1.08 m. pen vertegenwoordiger van de J—1 P. v. d. A. meende in een Vlissingse raadsvergadering te moeten zeggen, dat er in Vlissin gen en Middelburg uitstekende scholen zijn (hij bedoelde neu trale), waar ieder zijn kinderen moet heen sturen. (Het was, om zijn verzet tegen een subsidie aan een R.-K. lyceum te moti veren.) Een echt kind verloochent toch nooit zijn afkomst. Hier komt een trek van de vader van de P. v. d. A. voor de dag: het libe ralisme, U weet wel: „het den kend deel der natie" van vroe ger. U kunt gerust zijn, christen ouders: U hebt wéér een leids- vrouwe. De P. v. d. A. weet wel, wat het beste onderwijs voor Uw kinderen is. Zij denkt voor U. En zij bewees de laatste ja ren, dat ze goed denkt! Nog beter dan de liberalen vroeger! Hokjesgeest, dat is, volgens de P. v. d. A.-spreker te Vlis singen, de mentaliteit van de christenen, om zich altijd maar af te scheiden van de anderen, in de politiek, in het sociale le ven, tot in de opvoeding der kin deren toe. Die hokjesgeest is volgens hem glad verkeerd. Maar wat du--kt U, lezer, van een geest, die zó weinig hokjes- achtig, zó breed en ruim is, dat hij óók conservatief en óók re volutionair kan zijn? Ge herin nert U toch het herhaaldelijk op zij zetten van onze volksverte genwoordiging (conservatisme) en de instemming met het revo lutionair, gewelddadig optre den van een minderheid (Spaak c.s.) ,n België teg - een wettig genomen besluit betreffende de terugkeer van de Koning? Dat is de geest van de P. v. d. A. Maar alle gekheid op zij, want de zaak is toch eigenlijk te ernstig. Het feit is immers dit, dat in den jare 1950 na Christus, een zeer vooraanstaand man in de P. v. d. A. durft tornen aan de vrijheid van onderwijs met het argument, dat de neutrale school voor ieder goed is. Heeft men dan met al de stu die over de sociale vraagstukken nog niet gesnapt, dat de gods dienst wel eens het hoogste kan zijn in een mensenleven, het al les beheersende, ook in het on derwijs? Heeft men zó slecht met de medemens meegeleefd, terwijl men meende diens noden te peilen? Heeft men zó slecht notitie ge- non-en var de angrijpende wor steling van ons christenvolk om de vrije christelijke school, dat men dat volk de neutrale school durft voorschrijven? Heeft men zó weinig acht g-i- slagen op de mening van andere niet-christenen, die, gelukkig, wél vrijheid van onderwijs wil len, dat men de dupe is gewor den van een P. v. d. A.-nokjes- geest, die zelfs geen acht geeft op meningen en argumenten van geestverwante humanisten? 'jVrvw; ik het bovenstaande -*■ schreet, kwam de gedachte op: En als men je nu eens voor de voeten werpt, dat toch heei wat christenouders hun kinderen naar neutrale onderwijsinricn- tingen zenden, wat zul je dan zeggen? Ja v,at moet ik dan zeg gen! Allereerst: Ik ben voor het doen van die ouders niet verant woordelijk. Maar daarna ook: Het lijkt wel, of verschillende ouders niet weten, dat er ook christelijke scholen en cursussen zijn naast de neutrale, waarheen zij hun kinderen zenden, en even dicht bij. Want als ze 'twel we ten, is 't onverantwoordelijk wat ze doen. Dat er véél ouders zijn, die het niet weten, geloof ik evenwel niet. Want er wordt ge noeg geadverteerd, ook in neu trale kranten. Dan zijn er dus ouders, die, welbewust, niet alleen hun kin deren niet opvoeden naar de doopbelofte, maar ook de voor standers van neutraai onderwijs een vapen in de hand geven to gen de christelijke school! Hoe kunnen ze dat verant woorden voor God? M. H. Gemeenteraad van Zierikzee vergaderde. De gemeenteraad van Zierik zee is gistermiddag in een lang durige vergadering bijeen ge weest. Onder meer kwam aan de orde een voorstel van Ged. Staten om de wethouderssalaris sen te stellen op f 650. Unaniem was men van mening, dat dit een te geringe beloning is en men bleef vasthouden aan f 1300. Het voorstel om de Caubrug af te sluiten voor het verkeer werd verworpen. Bij de rondvraag vroeg de heer Goudswaard de havendjjken regelmatig te onder houden. Wij komen op een en ander uitvoeriger terug. Proces tegen „Jehova's getuigen". Gisteren is voor het Oostduitse oppergerechtshof ëen proces be gonnen tegen negen vooraan staande „Jehova's Getuigen". Zij worden o.m. beschuldigd van econoWlsche spionnage in het al gemeen en het „zaaien van haat tegen democratische instellin gen". Volgens militaire kringen te Djakarta heeft Indonesië een volledige aanval tegen het eiland Ambon gericht, dat zoals bekend zelfstandig wil blijven en niet opgenomen wil wor den in de republiek. Volgens genoemde kringen hadden een heden van leger, luchtmacht en marine het eiland ingesloten en waren militairen op enige plaatsen aan land gegaan. Naar aanleiding van de gebeurtenissen op Ambon heeft dr Drees namens de Nederlandse regering gisteren een telegram gezonden aan de Indonesische minister-president. De landingsoperaties zijn op 26 September begonnen, aldus ver nam de politieke correspondent van Aneta in gezaghebbende kringen te Djakarta, toen hij vragen stelde naar aanleiding van de omtrent Ambon in om loop zijnde berichten. Men voeg de hieraan toe, dat tot op heden de operaties volgens plan ver lopen. De deelnemende troepen staan onder leiding van kolonel Kawilarang. In genoemde krin gen werd gezegd, „dat Ambon oermate geïsoleerd was, dat uit wijken van de opstandelingen uitgesloten was". Een Indonesische officier van de luchtmacht verklaarde, dat boven Ambon geen vliegtuig neergeschoten is. BEROEP VAN Dr DREES. De minister-president, dr W. Drees, heeft namens de Neder landse regering gisteren het vol gende telegram gericht aan de Indonesische minister-president, mr Moh. Natsir: „Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis van de militaire actie, welke door de regering van de repu bliek Indonesië tegen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit be richt was te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niet slechts de hoop, maar ook de verwachting mocht worden ge koesterd, dat uw regering met het voornemen was bezield om het conflict met Ambon zonder geweld van wapenen tot oplos sing te brengen. De zending van minister Leimena rechtvaardig de deze verwachting". De weersomstandgheden tij dens de oogst zijn dit jaar in tegenstelling met 1949 ongun stig. De opbrengsten van granen zijn lager dan het vorige jaar. In vele gevallen zyn deze gewas sen slechts matig droog binnen gekomen. Men betwijfelt, of de afrijping van mais, die een goede stand vertoont, vroeg genoeg zal zy'n. De veldbonen geven een goede opbrengst; de stambonen verto nen een zeer goede stand. De erwten hebben van het natte weer geleden, terwijl gedurende de oogst nogal wat zaadverlies optrad. Bovendien komt bij dit gewas vrij veel wormstekigheid voor. De opbrengst van blauw- maanzaad is dit jaar buitenge woon slecht. De aardappelen hebben te lij den van de aardappelziekte. Het standcijfer is t.o.v. Augustus j.l. iets teruggelopen, evenals dat van suikerbieten en dat van voederbieten. De z.g. vergelings- ziekte komt bij dit gewas be trekkelijk veel voor. Desondanks verwacht men een goede op brengst. DIEP GESCHOKT. Ik mag niet nalaten "Uwe Excellentie mede te delen", zo zegt dr Drees in het telegram, „dat deze militaire actie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de na tionale aspiraties van het Indo nesische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indone sische staat met grote belang stelling hebben gevolgd. Het Nederlandse volk kan niet onverschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Neder land nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatriëerde Ambonese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkelingen de grootste onrust kunnen verwek ken, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verantwoordelijk overdracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Ambonese bevolking uit handen heeft, gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwikkeling is ontstaan, acht ik hel mijn plicht een openlijk per soonlijk beroep te doen op Uwe Excellentie om alsnog ertoe mede te werken, da* de strijd wi^rdt gestaakt om langs vreed zame weg naar een oplossing gestreefd wordt", aldus dr Drees. RUMOER ROND BAO DAI Volk in strijd; staatshoofd aan de Rivièra. Er is in Frankrijk enig rumoer ontstaan rond de persoon van Bao Dai, de voormalige keizer van Annam en thans staatshoofd van Frans Indo-China, die sedert enige tijd in Cannes aan de Ri vièra vertoeft. De Franse socia list Boutbien, eertijds een krach tig tegenstander van de Franse politiek ten aanzien van Indo- China en voorstander van een vergelijk met Ho Tsji Minh, de leider van de opstandige regering in Indo-China, heeft namelijk na terugkeer van een reis door Vietnam op een persconferentie critiek uitgeoefend op het „ex periment met Bao Dai". Hij zei de millioenen francs, die de Franse staat maandelijks aan Bao Dai uitbetaalt, slecht be steed te vinden. Deze critiek heeft schijnt weerklank gevonden bij vele Fransen, die aanstoot nemen aan Bao Dai's langdurig verblijd aan de Rivièra en van mening zijn dat hij het lot van zijn in strijd heid voor het feit, dat het door verkerend volk behoort te delen. Jhr Mr C. H. Beclaerts van Blokland, de advocaat van kapi tein Westerling, heeft verklaard dat Westerling, die thans nog steeds met zijn echtgenote in een hotel te Brussel woo t, zich vol komen van de heer Thiessen wenst te distanciëren. „De propagandastunts van de heer Thiessen hier in Nederland, ten bate van Westerling, worden door Westerling zelf", aldus Mr Beelaerts van Blokland, „ten zeerste betreurd en het collecte ren van gelden laakt hij ten zeer ste". Verschillende uitlatingen van de heer Thiessen, geuit op propa- gandavergaderingen, die onlangs te Amsterdam en 's-Gravenhage belegd werden, worden door Westerling zelf, aldus de raads man, als pertinent onjuist be titeld. Geen cent gezien Tot op heden heeft Westerling geen cent van de gecollecteerde gelden gezien en het blijft een open vraag in hoeverre Wester ling geneigd zal zijn geld te ac cepteren. „De belangen van Westerling worden het beste gediend wan neer er zo min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt", al dus Mr Beelaerts van Blokland. Hij voegde hier aan toe dat thans nog niet is vast' te stellen in hoe verre Westerlings eer en goede naam Joor de publicaties en uitin gen van de heer Thiessen zodanig zijn geschaad, dat aan zijn cliënt in enige belangrijke mate mate riële schade is berokkend. Voor alsnog zal daarom voor de Ne derlandse rechter niet kunnen worden aangetoond dat dit inder daad het geval is. Westerlings echtgenote zal voorlopig de ballingschap van haar man i België blijven delen. Haar kinderen worden in Indo nesië als gijzelaars vastgehouden, daar mevrouw Westerling niet binnen de vastgestelde tijd, na melijk veertien dagen, in Indone sië terugkeerde. Mr Beelaerts van Blokland deelde desgevraagd nog mede dat een procedure tot het terug krij gen van Westerlings kinderen op juridische gronden alleszins ver antwoord zou zijn. Ander geluid. Tegenover dit alles staat ech ter een verklaring van Thiessen, dat hij naar Brussel is vertrok ken om van Westerling te horen wat er waar is van de couranten berichten. Het is moeilijk aan te nemen, dat èn de verslaggever van „Trouw", die een persoon lijk onderhoud met Westerling heeft gehad èn de advocaat van de voormalige K.N.I.L.-kapitein, verkeerde mededelingen hebben gedaan. Niettemin komt van Wester ling zelf de volgende verkla ring: „Ondergetekende, R. P. p. Westerling, verklaart hierbij, dat Het betrokken artikel een ver keerde voorstelling van zaken geeft en m.i. ten doel heeft de heer J. Thiessen Jr in een kwaad daglicht te stellen." Voorts zei Westerling, dat een commissie zou worden ingesteld, die de gelden zou controleren, welke voor hem binnen komen. Dochter van mijnwerker voor zitster van Britse Labourpartij Mejuffrouw Alice Bacon, on derwijzeres en dochter van een mijnwerker, is Dinsdag op het congres van de Labourpartij te Margate tot voorzitter van de Britse Labourpartij gekozen. Zij zal het voorzitterschap één jaar bekleden. Het bestuur van de Labour partij heeft in een verklaring over de internationale politiek gezegd, dat Korea „heeft aan getoond, dat de V.N. niet vol doende macht achter zich heeft om een krachtige waarborg tegen oorlog te bieden". De „vredelievende landen moeten meer aan wapenen besteden om een wereldbrand, welke uit der gelijke incidenten zou kunnen ontstaan, te voorkomen". Het landelijk bestuur nam voorts unaniem een resolutie aan, waarin aangedrongen wordt op verlaging van prijzen en win sten. De Britse minister Griffith verklaarde, dat de regering de werkgevers er voor heeft ge waarschuwd, dat een wet tot beperking van dividend kan worden verwacht als onderne mingen in belangrijke mate zou den afwijken van de vrijwillig aanvaarde dividendbeperking. DE POLITIEKE COMMIS SIE DER V.N. Verklaring van Indiase vertegenwoordiger. India heeft zich in de politieke commissie van de Ver. Naties verzet tegen het doen binnen rukken van troepen der V.N. in Noord-Korea en deze daar te laten, totdat de rust in Korea hersteld zou zijn. Tegen het Sowjetrussische voorstel tot onmiddellijke ont ruiming van Korea door de bui tenlandse troepen had de In diase afgevaardigde „het van zelf sprekende bezwaar, dat dit de Zuid-Koreanen opnieuw op genade of ongenade aan de Noord-Koreanen zal overleve ren" ondergaat lichte operatie. Z. K. H. Prins Bernhard is gis teren voor het ondergaan van een lichte operatie in liet academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Het verblijf in het ziekenhuis zal vermoedelijk slechts korte tijd duren. De dijk van Westkapelle wordt nog altijd door bunkers ontsierd. Verscheidene malen heeft men reeds getracht ze op te ruimen, doch dit bleek op te grote moeilijkheden te stuiten. UTRECHTS STUDENTENKOOR EN ORKEST KOMT 11 NOVEMBER NAAR ZEELAND. De datum voor de uitvoering van Bach's Hohe Messe, die, zo als hekend, in het kader van de Bach-herdenking in de Ned. Herv. Kerk te Goes gegeven zal worden, is thans vastgesteld. Op 11 November zal Brandts Buys gedurende ongeveer twee uur de ongetwijfeld zeer velen, die dit concert komen beluisteren, met zijn koor en orkest komen boeien. Gisterenmiddag heeft mevr. J. ScherphuisVoogd te Goes, die het initiatief tot deze zuidelijke „manifestatie" heeft genomen, op een persconferentie een en ander vertelt over het Utrechts Studentenkoor en -orkest en het streven van de dirigent, de heer Hans Brandts Buys, die als clave- cynist een diepgaande studie van Bach's werken heeft ge maakt. Zij leerde hem als stu dente kennen en speelde ook in zijn orkest mede. De medewerkenden zijn: als solisten Jeanette van Dijk, so praan; Rosemary Le firas Pier- son, mezzo-sopraan; Lidy van der Linden, alt; Peter de Vla ming, tenor; Laurens in der Maur, bas en Johan den Daas, bas. Als organist treedt op de organist van de Grote Kerk te Breda, Jaap Hillen, die tevens ZULLEN CHINESE COMMUNISTEN TE HULP SCHIETEN? Reuters correspondent, John Colless, meldt uit de Noord- koreaanse stad Jangjang, dat de Zuidkoreaanse troepen op hun weg naar het Noorden door dorpen vol zingende en juichende Noord-Koreanen trekken. De mensen juichen de troepen toe en hangen bloemen aan de legerwagens, zo ineldt hij. In de stra ten werden portretten van Stalin en Kim Ir Sen, de Noord- koreaanse premier, kapotgeslagen en verbrand. De Zuidkoreaanse troepen be- doende medische uitrusting. vonden zich Dinsdag 64 km ten Noorden van de 38ste breedte graad. Een andere Zuidkoreaan se divisie overschreed verder van de kust af deze breedtegraad 48 km. Tsjoentsjon en Tsjetsjon zijn door de Zuidelijken her overd, evenals verscheidene an dere plaatsen. Het eerste Zuidkoreaanse leger korps, dat de 38ste breedtegraad reeds ver overschreden heeft, heeft te kampen met onvoldoen de vervoersmiddelen en onvol- Dr A. H. Oussoren, Geref. Predikant te Middelburg, is gis teravond, na een reis van 2>/2 maand door de Ver. Staten en «en deel van Canada, in zijn woonplaats teruggekeerd. Het doel van deze reis was in de eerste plaats de conferentie van de Nationaal Association of Evangelicals bij te wonen. De N.A.E. is tijdens deze conferentie omgezet in een Inter national Association, terwijl werd vastgesteld, dat de vergade ring in 1951 in Nederland naar dr Oussoren ons mededeelde waarschijnlijk in Baarn of omgeving zal worden gehouden. De predikant heeft zitting in het comité, dat is belast met het treffen van de voorbereidingen voor deze conferentie. „Ik ben erg dankbaar, dat ik deze reis heb mogen maken", Dat was de eerste opmerking, die dr Oussoren maakte, toen wij hem gisteravond vroegen iets van zijn indrukken weer te geven. „Het doel van deze reis", aldus de predikant, „was: het bijwonen van de conferentie van de N.A.E., die thans is omgezet in de International Association of Evangelicals. Op deze confe rentie waren afgevaardigden aanwezig uit China, India, Rus land (uitgeweken Russen) en practisch alie landen van Euro pa. De constitutie, die in grond lijnen door de conferentie werd bezien, zal nader door een ge vormde commissie worden uit gewerkt en vastgesteld. De Ge- ioofsverklaring wordt op enige ondergeschikte punten gewij zigd. Er is thans ook een Unie gevormd met de Evangelical Al- iwu6' waarvan Generaal Mac- Arthur het hoofd is. Deze groep was vroeger meer „modern" ge tint, maar is thans veel meer Orthodox. Deze Alliance heeft veel aanhangers in Europa, voor al in Duitsland". Emigranten. Dr Oussoren heeft zich ook van een andere taak gekweten, n.l. het bezoeken van de stad Middelburg in Amerika, waar hij aan de kerkeraad de groeten heeft overgebracht namens de Kerkeraad der Geref. Kerken van Middelburg (Zld.) en waar hij bovendien heeft gepreekt Verder heeft de predikant een bezoek gebracht aan de families van Tazelaar en Broekstra en heeft hij gesproken met de be kende predikant ds Henri Beets. De beste herinneringen heeft dr Oussoren bewaard aan de Dutch Reformed Church in Grand Rapids. In een betrek kelijk klein gebied zijn daar 44 kerkgebouwen van deze kerk. „Het was jammer", zo vertelde de predikant verder, „dat ik niet meer emigranten kon bezoeken". „Er waren destijds stakingen bij de spoorwegen in Canada uit gebroken, zodat het voor mij onmogelijk was binnen betrek kelijke korte tijd over grote af standen te reizen. Daardoor was er maar één dag voor deze be zoeken beschikbaar en moest alles per auto worden gedaan. Had ik werkelijk alle groeten, die ik uit Middelburg had mee gekregen voor emigranten, moe ten overbrengen, dan was ik minstens een jaar doende ge weest. Zo is het echter niet al leen met het bezoeken van emi granten gegaan, maar zo was het ook met preekaanvragen. Globale indruk. Het is niet eenvoudig om in kort bestek een globale indruk te geven van een dergelijke reis. De indrukken, die dr Oussoren ons kon geven, waren bovendien generaliserend wegens de grote afstanden en de vele soorten van mensen, die er in de V.S. wonen en die hij ontmoet heeft. Dr Oussoren was onder de in druk gekomen van de grote rijk dom, die niet alleen wordt ge demonstreerd in luxueuze kie- d>ng en huizen, maar ook in het kerkelijk leven een rol speelt. Bovendien was hem opgevallen de grote mate van vrijheid, niet alleen door het ontbreken van de storende bordjes „Verboden Toegang", maar ook de vrijheid in het gezin, die vaak grenst aan losbandigheid. Wat het gods dienstig leven betreft was zijn indruk, dat het Amerikaanse volk een zeer godsdienstige in slag heeft en hij stond er ver baasd van welke invloed, de wat men hier noemt inwendige zen ding, heeft. Ook het Zondags schoolwerk, dat daar meer is een opvoeden van de jeugd, trok zijn aandacht. Jeugdverenigingen kent men vrijwel niet, terwijl de kerkgebouwen steeds ver schillende lokaliteiten hebben. „De kerkgebouwen zijn totaal anders dan in Nederland", zo zei de predikant, „een of meer zalen liggen onder het eigenlijke kerk gebouw, waarbij dan een keu ken, toiletten e.d. behoren." Wat hem verder was opgeval len is, dat de kerken uitstekend geventileerd worden en z.g.n. „air-conditioned" zijn, waardoor men geen ramen behoeft open te zetten en het nooit tocht. Het eigenaardige is, dat bij het kerk gebouw het studievertrek voor de predikant is inbegrepen. Moe, maar voldaan. Tenslotte heeft dr Oussoren niet alleen een kerkelijke mis sie vervuld met deze reis, hij heeft ook ons land een dienst bewezen. Er is hem n.l. uit vele gesprekken gebleken, dat er tal loze misvattingen bestaan over Holland, dat hier en daar wel eens min of meer spottend „The old Country" v.ordt genoemd. Door middel van vele lezingen, waarin hij de aandacht vestigde op het leven in Holland in het algemeen, is ook zijn taak, zij het dan in bescheiden mate, een voorlichtende geweest. Naast deze lezingen heeft dr Oussoren ook gesproken over de Zending. De predikant ver trok op 14 Juli met de „Nieuw- Amsterdam" van de H.A.L. naar de V.S. en keerde met de „Veen- dam" in het vaderland terug, moe, doch voldaan en dankbaar. De derde divisie alleen heeft volgens hoge staf off icieren sinds het begin van de oorlog 12.000 man verloren, van wie 1800 ge sneuveld zijn en meer dan 3000 vermist. Vele gewonden stierven door gebrek aan medische ver zorging. Verschillende grote operaties op gewonden moesten door gebrek aan verdovingsmid delen zelfs zonder narcose wor den uitgevoerd. Hulp van Chinese communisten? Het pro-nationalistische blad „Hongkong Times" schrijft, dat het vierde veldleger van de Chi nese communisten de rivier de Jaloe is overgestoken naar Noordkoreaans grondgebied. Het leger zou zich concentreren te Sinoeidjoe, tegenover de Man- sjoerijse stad Antoeng. Zwitserland zal zijn wapen budget verhogen en zijn mili tair vijfjarenplan onmiddellijk in werking stellen; de uitvoe ring van het plan wordt op een uitgave van frs 1.400.000.000 ge schat. Amerika heeft de schen ding van Chinees grondgebied erkent, door aan de Ver. Naties mee te delen, dat twee Ame rikaanse bommenwerpers „per vergissing" boven China een vliegveld hebben beschoten. De Ver. Staten hebben momen teel 11 legerdivisies van 23.000 man, die öi dienst doen in Korea óf onmiddellijk in Europa of de Ver. Staten zelf beschikbaar zijn. De Tsjechoslowaakse re gering heeft van Engeland de terugroeping geëist van de Britse Vice-consul in Bratislawa, die beschuldigd wordt van spionnageactiviteit. - Het Hon gaarse gezantschap in Den Haag staat sinds gisteren onder poli tiebewaking. 't Rechte is niet bekend, maar er schijnen bal dadigheden uitgehaald te zijn, die de Hongaren betitelen met „politieke demonstratieve pro vocaties". Bij het reisbureau Muller Co. te Rotterdam is f 20.000 uit de brandkast ont vreemd. 2e dirigent van het U.S.K.O. is. Clavecyniste is Mieke ter Laan. Het orkest bestaat uit 32 per sonen en het koor uit 30 sopra nen, 30 alten, 10 tenoren en 20 bassen. De toegangsprijs wordt zo laag mogelijk gehouden, n.l. f 2.50. Men wil trachten extra bussen te laten rijden en de diverse middelbare scholen (voor deze leerlingen zal de toegangsprijs aanmerkelijk lager liggen) voor dit concert interesseren. De kerk biedt 1400 plaatsen doch de ruimte zal aanmerkelijk uitge breid kunnen worden. Het concert zal aanvangen om half acht. Vandaag bezoeken enkele stu denten Zeeland i.v.m. een spei- ciaal voor Zeeland uit te geven uitgebreide Bach-krant, die 24 of 25 October zal verschijnen. Laatste boten op Vlissingen— Breskens, Kruiningen—Perk- polder en Zierikzee—Katse Veer vervallen. De voornaamste wijziging in de dienstregeling van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, die per 8 October a.s. ingaat, is het vervallen van de iaatste boten op de veren VlissingenBreskens v.v. en KruiningenPerkpolder v.v., alsmede die op de dienst ZierikzeeKatse Veer v.v. Uit Vlissingen kon men nog weg om 23.25. Dit wordt nu 22.20 als laatste verbinding, terwijl de verbinding om 21.55 ook komt te vervallen. De laatste boot uit Breskens zal niet meer om 23.55, maar reeds om 22.50 vertrekken. De verbinding van 22.25 vervalt ook hier. Verder blijven de vertrek uren aan beide zijden van de Schelde ongewijzigd, n.l. uit Vlis singen om vjjf minuten voor elk heel uur en uit Breskens om vijf minuten voor eik halfuur. Op het veer KruiningenPerk polder komt voor de eerste ver binding om 4.55 vanuit Kruinin gen een verbinding om 5.20 in de plaats. Het tijdstip van vertrek van de eerste boot uit Perkpolder wordt 25 minuten later, n.l. nu om 5.50. Verder worden hier de vertrekuren steeds met vijf mi nuten vervroegd. Deze worden nu: vertrek uit Kruiningen zowel als uit Perkpolder tien minuten voor elk halfuur en tien minuten voor elk heel uur. De laatste boten vanuit Krui ningen en Perkpolder, resp. om 23 en 23.30 uur, vervallen, evenals de voorlaatste boten om resp. 21.55 en 22.25 jiur. De laatste boot vertrekt nu uit Kruiningen om 22.20 en uit Perk- poledr een half uur later. Op ZierikzeeKatse Veer ver valt de laatste boot om 21.20 uit Zierikzee. Men kan daar dan op z'n laatst om precies zeven uur nog weg. Het tijdstip van vertrek van de laatste boot uit Katse Veer is tien voor half negen^om- dat de boot van 23.15 vervSlt. De andere Hjnen blijven, op en kele ondergeschikte wijzigingen na, die niet meer dan een paar minuten bedragen, gelijk. Ramp op Columbiaanse olieboot. Te Barranca Mermeja, een oliecentrum 280 km ten Noor den van Bogota in Columbia, zijn 28 personen bij een scheeps brand omgekomen. Een sleep boot van 443 ton, die olie en passagiers vervoerde, is door de bliksem getroffen en in brand gevlogen. Zes personen werden ernstig gewond. MONTGOMERY IN ONS LAND. Veldmaarschalk Montgomery arriveerde gisteren te 's-Graven hage. Hij zal waarschijnlijk vier of vijf dagen hier blijven en be sprekingen voeren met de Ne derlandse Minister van Oorlog en militaire autoriteiten. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Vrij veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Matige tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1