NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog eensde Uniecollecte ZUIDELIJKEN 50 KM OVER DE GRENS Ook Amerikanen gaan over de 38 ste breedtegraad Vreselijk ongeval bij 'sHeer Arendskerke Koers van Canadese dollar wordt vrijgelaten. Ontmoeting tussen Stalin en Truman op komst? Stichting Industrie-hallen te Goes Nieuwe suatiesluis te Biezelinge overgedragen Periode van moeite en zorg nu ten einde De regeling van het kleuter onderwijs SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noord straat 35, Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1678 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG S OCTOBER 1950 'Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.45 u., onder 18.12 u.; Maan op 22.23 u., onder 15.41 u. Laatste kwartier 8.53 u. Hoogwater op Woensdag 8 Oct.» Vlissingen: 6.35 u. 1.43 m., 19.13 u. 1.41 m.; Terneuzen: 7.01 u. 1.61 m„ 19.86 u. 1.60 m.; Wemel- dinge: 810 u. 1.29 m., 20.38 u. 1.36 m.; Zlerikzee: 7.48 u. 1.10 m., 20.21 u. 1.17 m. Ons bedoelen is niet, de heer Barends, die thans voor Zeeland in het bestuur van de Unie „Een school met de Bijbel'' zitting heeft, het gras voor ae voeten weg te maaien. Wei, zijn arbeid die er op gericht zal zijn de belangstelling voor de Unie collecte en wat daarmee samen- ha te vergemakkelijken. Er is op dit gebied nog wel zo een en ander te doen in onze pro vincie. In 1949 werd op 25 plaatsen in Zeeland de Uniecollecte ge houden met een opbrengst van 15554,40. Daarentegen waren er 38 plaatsen die wel een plaatselijk comité of een Unie-correspon dent rijk zijn, waar de collecte achterwege bleef. Dit moet worden betreurd. In de eerste plaats omdat er op het gebied van het onderwijs uit financiële overwegingen nog altijd veel achterwege blijft, dat gedaan behoorde te worden. Maar vooral ook omdat het zo dringend nodig is de belangstel ling voor het Christelijk onder wijs levendig te houden. Wat dit betreft, staat het er ver van gunstig voor. De jongere generatie heeft de schoolstrijd niet meer gekend. Zij weet niet hoeveel strijd en moeite het heeft gekost voor de scholen met de Bijbel recht en vrijheid te verkrijgen. Zij kent niet de ontzaglijke zorgen waaronder wat dit be treft een vorig geslacht gebukt ging. Zij weet niet hoeveel opof feringen de ouders, de onderwij- zers en andere belangstellenden zich miesten getroosten om de Christelijke scholen in stand te houden. En 'iet gevolg is, dat ook de belangstelling gaat tanen en dat vooral aan de eigen taak en aard van de scholen met de Bijbel on voldoende aandacht wordt ge schonken. Vroeger was het nodig telkens weer bij elkaar te komen om de moeilijkheden te bespreken en middelen en wegen te beramen om in de noodzakelijke behoef ten te voorzien. Een schoolvergadering was dan vaak een gebeurtenis van belang. Dat is, nadat de financiële ge lijkstelling verkregen werd, an ders geworden. De schoolvergaderingen wor den slecht bezocht. „De school aan de ouders" dreigt een leuze te worden zon der inhoud. Daarom is het van het grootste belang, dat overal de Unie-col lecte in ere wordt hersteld en dat daarbij vooral ook en in de eerste plaats worden betrokken de jongeren, die straks de plaats van de ouderen zullen hebben in te nemen. GROEIENDE RUNDVEE- EN VARKENSSTAPEL. Aantal landbouwpaarden vermindert. Blijkens de door het centraal __^i>Wfeau voor de statistiek ver strekte uitkomsten van de herfsttelling 1950 telt de Neder landse rundveestapel thans 2.707.000 dieren, hetgeen ten opzichte van September 1949 een uitbreiding betekent met 164.700 stuks of ca. 7 pet. Het peil van September 1939 is hier mede op 26.000 stuks na bereikt. De varkensstapel is sinds Sep tember 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet) uit gebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nim mer in Nederland is geteld. De paarden- en schapenstapel zijn daarentegen sterk inge krompen. Het aantal landbouw paarden daalt gestadig, vergele ken met Mei 1949 bedraagt de vermindering 23.500 stuks of 8.5 pet. WEINIG RODE TEGENSTAND IN NOORD-KOREA. Troepen van de Zuidkoreaanse „Capitool-divisie" spoeden zich ten Noorden van de 38ste breedtegraad Noordwaarts om zich te voegen bij de derde divisie, waarvan de voorste troe pen tot ongeveer 50 km in Noord-Korea zijn opgerukt. Men is van oordeel, dat de opmars Wonsan geldt, een strategische haven aan de Oostkust, op ongeveer dezelfde hoogte liggend als de hoofdstad Pjongjang. Tot nu toe is op weinig tegenstand gestuit, doch Amerikaanse vliegtuigen hebben een colonne waargenomen, die zich in de richting van de oprukkende zuidelijke troepen bewoog. In Noord-Korea zijn de kustplaats Kansong en Jangjang veroverd. Amerikaanse mariniers zijndoch niets wijst op een uitge- by Peidjongboe op zware tegen stand gestoten. Deze plaats ligt ongeveer 32 mijl ten Zuiden van de breedtegraad en neemt een sleutelpositie in. Ondanks steun van luchtmacht en tanks kon men hier slechts geringe vor deringen maken. Er zjjn drie Noordkoreaanse bataljons achter gebleven om de terugtocht te dekken, Eén be vindt zich in Kansong, één in Tsjangdjon en de derde bij Kan song. Volgens Amerikaanse ver bindingsofficieren zal geen wer kelijke tegënstand worden ge boden vóór Wonsan. NOORDELIJKE VERLIEZEN. De strijdkrachten der Ver. Naties in Korea hebben thans 25 a 35.000 krijgsgevangenen ge maakt, zo verklaarde een hoge Amerikaanse stafofficier te To kio. De algehele ontbinding van het verslagen Noordkoreaanse leger acht hij het beste geïllu streerd door een groep van 60 Noord-Koreanen, die bij Taedjon krijgsgevangen werd gemaakt, en waaronder zich leden van 5 verschillende divisies bevonden. Alle tanks, zwaar geschut en de meeste automatische wapens, die de Noord-Koreanen op hun veld tocht ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben meegeno men, zijn verloren. Van Mandsjoerije beweegt zich een voortdurende stroom voertuigen naar het Zuiden, breide herbewapening van het uiteengeslagen Noordkoreaanse leger. De officier verklaarde, dat de Amerikanen in elk geval de 38ste breedtegraad zullen over schrijden. De enige reden, waar om zij dit nog niet gedaan heb ben, was, dat zij de breedtegraad nog niet hadden bereikt. Na de afreis van Zondag van het eerstè bataljon Ierse fuse liers naar Korea zijn Maandag ochtend 890 man van het eerste bataljon van het Gloucester regi- ment vertrokken. TORPEDOJAGERS OP MIJN. Admiraal Sherman heeft ver klaard, dat zich op het ogenblik 90.000 Amerikanen de mari niers inbegrepen in Korea bevinden. Hij deelde verder mede, dat Amerikaanse oorlogsschepen 'n groot aantal drijvende mijnen van Sowjet-Russisch type in de Koreaanse wateren hebben ge vonden. Een tweede Amerikaanse tor pedojager, de „Mansfield", is voor de kust van Noord-Korea op een mijn gelopen. Zeven per sonen werden gewond. Het schip kon nog een Japanse haven binnenvaren. Pandit Nehroe, premier van India, heeft verklaard, dat de huidige stand van zaken in Korea de vrees voor uitbreiding van het conflict weer had doen toenemen. Het feit, dat Korea de twee grote buren China en de Sowjet-Unie had, maakte de toestand critiek, volgens Nehroe. HOE Ds NIEMOLLER HET ZIET. Of je van de kat of van de hond gebeten wordt Ds Niemöller, de president van de Evangelische kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereldoorlog in een Duits con centratiekamp heeft gezeten, heeft verklaard, dat er ingeval van een nieuwe wereldoorlog voor Duitsland voornamelijk de twee volgende mogelijkheden openstaan: 1. Overlopen te wor den door, de Russen, voor hen kanonnen te maken en.te wach ten op de Amerikaanse atoom bommen. En 2. Overlopen te worden door de Amerikanen, voor hen kanonnen te maken en wachten op de Russische atoom bom. Dertienjarige jongen onder trein geraakt en gedood. Op weg van Goes naar zijn woning is de 13-jarige Am bachtsscholier J. J. v. d. Dries, zoon van de havenmeester van „De Piet" (Wolfaartsdijk), bij de onbewaakte overweg aan de Ankerveerseweg te 's-H. Arends kerke, gisteren omstreeks half i, onder de trein geraakt en gedood. Volgens ooggetuigen moet de jongen tegen de tweede of derde wagen van de trein zijn gereden waarna hij een tweehonderd meter werd meegesleurd. Het slachtoffer'moet vrijwel onmid dellijk gedood zijn. De bestuurder heeft niets van het ongeval bemerkt. Toen de trein in Kapelle kwam, waar men inmiddels van het ongeval op de hoogte was, vond men een jas van de jongen nog aan het treinstel hangen. Zullen Engeland en Australië volgen? Drew Pearson, de Amerikaanse radiocommentator, heeft in zijn wekelijkse causerie verklaard, dat admiraal Alan Kirk, de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Washington er van in kennis zou hebben gesteld, dat Molotof, de Russisch? minister van buiten landse zaken, Persona non grata zou zijn geworden als gevolg van de nederlaag in Korea. Volgens Pearson zou het Krem lin misnoegd zijn, omdat Molotof onnauwkeurige veronderstellingen had geopperd betreffende de Amerikaanse reactie op de Nrd.- Koreaanse aanval, waardoor hij het onnodig achtte, vliegtuigen te leveren aan Noord-Korea. Verder verklaarde Drew Pear son vernomen te hebben, dat de Roemeense en Bulgaarse ambas sadeurs te Moskou aan de ambas sadeur van Amerika hebben te verstaan gegeven, dat Stalin het verlangen zou koesteren presi dent Truman te ontmoeten, het zij in Zwitserland of in Zweden, met het doel een vijftigjarige vrede te verzekeren. Drew Pearson maakte voorts melding van „zekere te Washing ton in omloop zijnde geruchten", volgens welke Dean Acheson in Januari als minister van buiten landse zaken zou worden vervan gen en volgens welke president Truman voornemens zou zijn Fred Vinson, voorzitter van het hoog gerechtshof, in zijn plaats te be noemen. Kosten per hal geraamd op rond f 72.000. Teneinde de uitbreiding van de te Goes gevestigde industriële on dernemingen te bevorderen en de aantrekking van dergelijke bedrij ven van elders te stimuleren aldus delen B. en W. van Goes aan de Raad mede achten zij het gewenst over te gaan tot de stichting van zg. industrie-hallen. Een voorlopig ingesteld onder zoek naar eventuele gegadigden, had tot resultaat, dat B. en W. menen te kunnen voorstellen, om in principe te besluiten tot de bouw van enige hallen. Zonder dat er enige propaganda is ge maakt, blijkt er interesse te zijn voor 5 hallen. Om nu reeds tot een redelijke kostprijs te komen, achten B. en W. het noodzakelijk een montage-systeem te kiezen. Een definitieve keus is nog niet gedaan. Wel menen B. en W. dat het systeem, ontwikkeld door de Polynorm Montagebedrijven te Amersfoort, verschillende voorde len biedt. Dit systeem bestaat uit een staalskelet dat geframaliseerd geverfd en gemoffeld is. De dak bedekking bestaat uit fibronorm- laten met aluminium dekking. r zijn stalen ramen en deuren. De ~iten en hemelwateriozingen zijn eveneens in aluminium. Bij de bepaling van de opper vlakte der hallen is uitgegaan van eenheden van ongeveer 900 m' vloeroppervlak elk, terwijl elke eenheid moet worden voorzien van een schaftlokaal van plm 16 m", twee kantoorlokalen van plm 16 en 12M m", twee W.C.'s en 3 urinoirs. De kostprijs zal ongeveer be dragen f 80 per m' bedrijfsruimte of rond f72000 per hal. De gemiddelde huurprijs zal per halruimten per m' per jaar be dragen f 6 f 6,50 exclusief ver warming, verlichting enz. Met in begrip van deze laatste voorzie ningen worflen de huurprijzen met ongeveer f 1 per m' verhoogd. B. en W. zouden tevens in prin cipe de mogelijkheid willen open stellen om de hallen in huurkoop uit te geven. Officiële Amerikaanse kringen hebben voorspeld, dat de pariteit van de Canadese dollar met de Amerikaanse dollar wellicht vol komen zou worden hersteld. De uiteindelijke waarde zal volgens hen in Amerikaanse valuta tussen 91 cents en een dollar liggen. In Washington en andere finan ciële kringen verwachten velen, dat Australië het Canadese voor beeld zal volgen hetgeen een verdere stijging van de wolprijzen zou betekenen en dat ook En geland tot een herwaardering van zijn valuta zal overgaan. Volgens sommige kringen wil Canada met deze maatregelen aan de Verenigde Staten zeggen: In de Amerikaanse valuta ontwik kelt zich een inflatiebeweging. Zij is niet meer het agio waard, dat we er voor moeten betalen. We zullen thans een meer realistische verhouding zien te vinden. Van de zijde van het Canadese ministerie van financiën wordt vernomen, dat een van de redenen voor de vrijmaking van de Cana dese dollar het bedrag aan „hot money" is dat geraamd wordt op ruim 300 miliioen Amerikaan se dollars dat de laatste drie maanden door Amerikaanse spe culanten naar Canada werd ge- zónden. Verduistering bij de Heide Mij te Koudekerke wordt berecht. Enkele maanden geleden kwam bij de Ned. Heide Mij te Koude kerke een fraude aan het licht, waarbij de Middelburgse kantoor- vereniging te Haarlem, de Haag. bediende J. II. B. was betrokken. r'1"' 1 HET felER WAS WEER BEST! „Vrolijk feest" te München. 149 kinderen werden vermist, 1866 personen gewond en 17.000 bierkannen gestolen tijdens „het grootste en het vrolijkste herfst feest", dat Zondagavond te München geëindigd is. De orga nisatiecommissie van het tradi tionele bierfeest, dat twee weken duurt, verklaarde voorts, dat er 1500 hoofdpijntabletten en 3000 meter verband zijn uitgereikt. Meer dan duizend stoelen zijn vernield en de eerste hulppost moest 17 gebroken ribben en 70 gevallen van alcoholvergifti ging behandelen. Een buschauf feur had zijn 40 passagiers ver loren en een andere chauffeur zijn bus. Schaakvereniging Middelburg. Op de laatst gehouden alge mene vergadering van de Schaakvereniging „Middelburg" werd besloten de wintercompe titie, welke op 13 October een aanvang neemt, te doen verspe len, enkelronds, in groepen van 15 spelers. Ter vergadering werden er reeds 4 groepen gevormd. Deze competitie moet uiterlijk 1 Mei 1951 zijn uitgespeeld. Besloten werd om met het tweede, derde en vierde tiental deel te nemen aan de club competitie van de Zeeuwse Schaakbond. Het eerste tiental werd reeds ingedeeld in de Hoofdklasse B van de Koninklijke Ned. Schaak bond. Zij moeten 7 wedstrijden spelen en wel tegen de Schaak- B. zal Vrijdagmorgen te Middel burg voor de Arrondissements- rechtband terecht staan. Hij heeft kam gezien om in het tijdvak van 1 Juni 1948 tot 1 Juni 1950 door vervalsing van de loon- staten een bedrag van f 10.640,— te verduisteren. Bovendien heeft bij als penningmeester van de Vereniging van personeel der Ned. Heide Mij een bedrag van f250 verduisterd. se Chr. Schaakver. de nieuwe Rotterdamse Schaakver., de Schaakver. D.D. te 's-Graven- hage, de Schaakver. Philips te Eindhoven, de Chr. Schaakver. „Kralingen" te Rotterdam en de Schaakver. „De Pion" te Eind hoven. Tenslotte werd besloten om ter opluistering van dit seizoen op a.s. Vrijdag een simultaan seance te geven in het „Schut tershof" te Middelburg. „Militaire hoofdstad" van de Vietminh bezet. Het Franse leger heeft bekend gemaakt, dat de „militaire hoofdstad" van de Vietminh, Thai Ngoejen 60 km ten Noor den van Hanoi, door een Franse vliegende colonne, die uit Ha noi was opgerukt, is veroverd. De colonne was de middelste van drie naar de stad opruk kende colonnes. Er worden thans zuiveringsoperaties uitgevoerd in dit „knooppunt van de ver hingen van de Vietminh". Het offensief tegen Thai Ngoe jen, dat Zaterdag voor het aan breken van de dag werd ingezet, had ten doel Hanoi en de door de Fransen bezette rijstschuur te beschermen in verband met de verovering door de Vietminh van de Franse buitenpost Dongkhe, ongeveer 200 km ver der naar het Noorden. De speculanten hopen op een snelle winst, indien de pariteit van de Canadese met de Ameri kaanse dollar zou worden her steld. De vrijmaking is een experi ment, waarvan het resultaat nog niet kan worden voorspeld. Er zal echter een periode van on zekerheid zijn voor de koers ge stabiliseerd is. De Canadese dollar noteerde noteerde gistermorgen te Lon den 2,88 tot 2,93 per pond ster ling. Voordat de Canadese rege ring de notering voor de Canadese dollar losliet, bedroeg de koers te Londen 3,08. De notering voor de Ameri kaanse dollar te Londen bedraagt 2,80. De notering voor de Cana dese dollar van gistermorgen be tekent, dat de Canadese valuta reeds bijna de helft van het ver schil heeft ingehaald om de pa riteit met de Amerikaanse dollar te bereiken. Voorstel van Wysjinski voor Verenigd Korea. Wysjinski heeft in de politieke commissie van de algemene ver gadering der Ver. Naties" een voorstel ter tafel gebracht, waar in wordt opgeroepen tot onmid dellijke staking van het vuren en het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit het land. Wysjinski's resolutie stelde een regering vaij een Verenigd Korea voor op basis van verkie zingen voor een nationale ver gadering. Agenten vonden 30.000 sigaretten in Rotterdamse taxi Te Rotterdam hielden enige surveillerende agenten 's nachts een taxi aan, waarin maar liefst 30.000 sigaretten werden ver voerd, die afkomstig waren van een Amerikaans schip. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Twee andere inzit tenden en een helper werden gearresteerd. De 28ste October was een zwarte dag voor de Dijkgraaf en Ingelanden van de calamiteuze Willem Annapolder te Bieze linge. Op die dag bliezen de Duitsers de afwateringssluis in do zeedijk aan de Wester-Schelde op, waardoor de zee vrij spel kreeg in dit bijna 300 ha. grote en vruchtbare poldergebied. Gisteren, nu bijna zes jaar later, vond in Hotel „De Zwaan te Kapelle de onderhoudsoverdracht plaats van een nieuwe suatiesluis. Daarmede is een eind gekomen aan een periode van veel moeite en zorg. De bouw van de sluis was n.l. voor rekening van de Willem Annapolder, het onderhoud daarentegen komt voor rekening van een ander lichaam, de z.g.n. „Waterkering". En zo waren er gisteren velen getuige hoe de Dijkgraaf van de Willem Anna polder, de heer N. de Regt, de sluis overdroeg aan de voorzit ter van genoemde Waterkering, <ïe heer P. Scheele de Putter. Voordat het echter zover was, heeft men een tocht door de met bietenslik overdekte wegen ge waagd, om de sluis te bezichti gen. Er was niet noemenswaardig veel aan te zien, want het groot ste gedeelte zit onder de grond. Hard gewerkt. Maar er is had voor gewerkt. Wie daar, op de winderige dijk, nog niet van overtuigd was, kon dat bij de overdracht horen. Zoals de Dijkgraaf in een toe spraak zei, heeft men de gesla gen wonden weer weten te helen, doch niet nadat de diverse in stanties en speciaal de Rijks dienst voor Landbouwherstel zich er met alle kracht achter hadden gezet. Er is gewerkt met een afwatering via het Water schap „De Breede Watering Be westen Yerseke" en later met een noodbemaling door buizen over de dijk. Nu rest alleen nog de financiële zijde van de zaak en die is geenszins licht. Want het dijkgeschot bedraagt f70. per ha. bij een gemiddelde pacht waarde van f 125.per ha. De heer P. Scheele de Putter greep in zijn toespraak terug naar de Novemberdagen na de vernieling. Op 7 November moest, in stormweer, terwijl het Scheldewater door de opening naar binnen gulpte, en vergaand besluit genomen worden. Dat besluit is, met Godes hulp, een goed besluit geworden. Na de vele moeilijkheden, die de afge lopen zes jaar hebben opgele verd, te hebben geschetst, bracht hij de heer Maldegem van Land bouwherstel, de Waterstaats ambtenaar, de heer Flipse, ir Drok uit Terneuzen, die het werk leidde en de heer Linden- berg, de waterbouwkundig op zichter van de W.A.-polder hulde voor hun onvermoeid werken. Hij feliciteerde vervolgens de Dijkgraaf en de Ingelanden en had een speciaal woord voor de Ontvanger-Griffier, de heer H. G. van Suylekom, en diens voor ganger, oud-burgem. Bierens. Tenslotte verklaarde hij zich namens het bestuur van de wa terkering bereidt het onderhoud over te nemen. Nadat vervolgens de heer de Koeyer namens het Waterschap „De Breede Watering" zijn ge lukwensen had uitgebracht, sprak de heer van Suylekom, als burgemeester van Kapelle, zijn gelukwens uit en na hem de heer Bierens en de aannemer, de heer A. Verhagen uit Breda. De bouw. Met de bouw van de sluis werd in 1947 begonnen. Het werk stremde voornamelijk in het be gin wegens gebrek aan stalen aamwand, die men moest leggen voor de zeedijk, wilde men „droog" kunnen werken. De sluis heeft twee deuren, een „zoetwaterdeur" en een „zoutwaterdeur" alsmede een schuif. De sluis is voorts af ta sluiten met z.g.n. schotbalken. Bij de bouw van de sluis heeft men de slagdorpel-diepte met 30 em verlaagd waardoor het moge lijk is geworden de grondwater stand met dezelfde afstand ta verlagen. EERSTE STAP IN DE RICHTING VAN VOLLEDIGE SANERING. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot re geling van het kleuteronderwijsen voor de opleiding van leid sters bij het kleuteronderwijs. Het ontwerp moet worden ge zien als een eerste stap in de richting van een volledige sane ring van het kleuteronderwijs, aldus de Mem. van Toelichting. Het brengen van verbetering in de toestand van het kleuter onderwijs, achten de ministers van Onderwijs, Binnenlandseen Sociale Zaken primair te beho ren tot de taak van gemeente en schoolbesturen. Het Rijk moet hier een stimulans geven o.a. door aan de kleuter- en op leidingscursussen, die voldoen aan de bij of krachtens de wet gestelde regelen, een bijdrage in de kosten te verlenen. De ministers hebben een rege ling ontworpen, welke, met In achtneming van het principe, dat aan de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs ten grondslag ligt, de openbare kassen niet te sterk belast. Rijksbijdragen. Aan het stelsel van het onder havige ontwerp liggen o.m. de volgende gedachten ten grond slag: 1. Het Rijk keert aan de gemeenten, welke kleuterscholen in. stand houden, jaarlijks een Motorrit van „De Zeeuwen". Zaterdag hield de Motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg een oriënteringsrit over een af stand van 120 km. door Walche ren en Zuid-Beveland. Er werd door 19 deelnemers om half vier van de Markt te Middelburg gestart, om tien uur waren 15 deelnemers aan de finish te Goes, zodat slechts 4 deelnemers door pech of op geven uitgevallen waren. Een afzonderlijke vermelding ver dient de heer J. C. v. Winkelen te Serooskerke, die als 6de wist te eindigen en enige deelnemer was op een 125 c.e. motor. De voornaamste uitslagen zijn: 1. J. Moens, Middelburg, 100 strafpunten; 2. T. Walhout, Arne- muiden, 103 strafp.; 3. L. Louws, Middelburg, 117 strafp.; 4. W. Janse, Middelburg, 152 strafp.; 5. W. Roelse, Middelburg, 182 strafp.; 6. J. C. van Winkelen, Serooskerke, 187 strafp. nader vast te stellen bedrag per leerling uit. 2. Een gelijk be drag, als bedoeld onder 1, keert het Rijk uit aan de bijzondere kleuterscholen. 3. Gemeenten, die kleuterscholen in stand hou den, keren jaarlijks aan de be sturen van bijzondere kleuter scholen per leerling een bedrag uit gelijk aan de onderhouds- en exploitatiekosten. De kosten, die voor het Rijk uit het wetsontwerp voortsprui ten, zullen voorlopig ten hoogste f 11.500.000 bedragen. Op 31 December 1948 bezoch ten 289.555 kinderen een kleu terschool. Zuid-Molukken vragen interventie. De vertegenwoordiger van de republiek Indonesia uit de zee en Nederland deelt mede, dat hij „in verband met de aanval, die de republik Indonesia uit de zee en uit de lucht op Ambon heeft on dernomen en waardoor de repu bliek Zuid-Molukken met algehele vernietiging bedreigd wordt, in terventie heeft aangevraagd bij de Veiligheidsraad en by de re geringen van Australië en Neder land". MEER VERDWENEN. Het Miegemeer, eveneens be kend onder de naam van het zil veren meer, dat aan de voet van de Italiaanse helling van de Mont- Blanc lag, is verdwenen. Het wa ter van het 500 m. lange en 300 m. brede meer is verdwenen in een holte die plotseling in de bo dem was ontstaan. Het meer lag op 2000 m. hoogte en werd ge voed door de gletscher van de Mont-Blanc. Schippersknecht verdronken bij Vlakebrug. Gistermiddag is bij de Vlake brug een schippersknecht over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer was de 24-jarige Duitser Carl Fölker uit Schatz- felt, die voer op het Franse vrachtschip „Casablanca". Het ongeluk gebeurde toen de „Ca sablanca" aan wilde leggen bij de Vlakebrug. Doordat de boot de wal raakte en een schok kreeg, verloor de knecht zijn evenwicht en sloeg over boord. Gisteravond was het stoffeiyk overschot nog niet gevonden. Inbraak te Vlissingen. Gisternacht hebben onbevoeg den zich door opschuiving van een raam toegang verschaft tot de woning van een landbouwer aan de Hoge Weg. De bewoners wer den wakker, doordat zy in het benedenhuis gestommel hoorden. Toen zy naar beneden waren ge gaan om te zien wat er aan de hand was, bleek de dader te zyn gevlucht. Enige sieraden, die niet van grote waarde waren, bleken te zyn verdwenen. N.S. winterdienstregeling brengt Zeeland weinig nieuws. Ten aanzien van de verbin dingen in en met Zeeland, zul len door de winterdienstregeling welke 8 October a.s. Ingaat, geen bijzondere veranderingen plaats vinden. Ter ontlasting van de electrischa dienst (Amsterdam) Rotterdam- Roosendaal en de D.E.-dienst Roosendaal-Vlissingen op Zater dagmiddag en Maandagochtend werden reeds in de bestaande dienst enige treinen extra inge legd. Zy vormen doorgaande verbindingen Rotterdam D.P.- Vlissingen. Bergen op Zoom krygt op Zon- en Feestdagen een nieuwe doorgaande D.E.- trein naar Den Bosch en Utrecht. Te Roosendaal geeft deze tyeiA goede aansluitingen naar Rot terdam en Den Haag. Jongen viel al spelend van hooitas. Een zoon van de Fam. W. H. Harinck uit Goes is gisteren op 't bedryf van de heer Vermuè •te Lewedorp van een tien meter hoge hooitaS afgevallen. De jon gen, die ernstige inwendige kneuzingen schynt te hebben opgelopen, is voor observatie iR het ziekenhuis Oostkal te GoeS opgenomen. De jongen werkte by' de heer V. in de boomgaard, maar waé in de schuur gaan schuilen voor de regen. Hy is hier al spelen de op de hooitas geklommen en gleed op een gegeven moment uit met genoemd gevolg. Duitse mosselen in Yerseke. Zondagmiddag is in Yerseke gearriveerd het kustvaartuig „Haai" met een lading van 1000 ton Duitse mosselen. Geleerden uit een zestal lan den zyn momenteel te Parys by een om te spreken over „in terplanetair onderzoek; de heren zyn er van overtuigd, dat het over enige tientallen jaren mo gelijk is van de aarde naar de maan te vliegen. Een Russi sche geleerde heeft medegedeeld, dat kortgeleden in zyn land een radiografisch bestuurd lucht schip een hoogte van 27 km. heeft bereikt. Op 1 October was het 50 jaar geleden, dat Churchill als jongeman van 25 jaar zyn intrede deed als lid van het Britse Lagerhuis. Vermoedeiyk zal de Amerikaanse industrie verplicht worden mi litaire opdrachten uit te voeren vóór burgeriyk werk. Op grond van een 75 jaar oude wet zullen tien leiders van de Lon- dense gasstaking vervolgd wor den. 20 mijl ten Noord-Westen van Duinkerken is een nog on bekend vliegtuig met één inzit tende in Het Kanaal gestort. De Amerikaanse autofabriek Kayser-Frazer heeft plannen om ook in Indonesië een montage hall te vestigen. Minister Mansholt zal op 5 en 6 October een bezoek brengen aan zijn West-Duitse collega, om met hem te spreken over landbouwpro blemen en de handel in agrari sche producten. Post voor de naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de „Chi- tral" moet uiterlijk 4 October gepost worden om in een tussen haven te kunnen worden uit gereikt. Opheffing van Marine- luchtvaart in Indonesië. Door de opheffing van hel commando van de Marine Lucht vaartdienst in Indonesië is es thans, behoudens enkele afwik kelingswerkzaamheden, een ein de gekomen aan de activiteit van de M.L.D.' in dit gebied. Dé vlagofficier voor de Kon. Maj rine in Indonesië, vice-admiraal F. J. Kist heeft in een bood schap de M.L.D.-mensen dank gebracht voor de opofferingen. JEUGDCONCERT Z.V.U. In de Ned. Herv. Kerk te Goe| heeft gistermiddag onder aus piciën van de Z.V.U, een Jeugd- concert plaats gehad voor scho lieren van het Chr. Lyceum vooj Zeeland, Het Goese Lyceum, dé Chr. U.L.O. en de Openbaró U.L.O. Uitvoerenden waren Georga Stam aan het orgel en Erna Sporenberg, sopraan. Een ge deelte van het concert is door de Ned. Radio Unie op de plaat opgenomen en zal, zoals bekend. Woensdagavond via de radio worden uitgezonden. DE BILT ZEGT: Weerverwachting, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. In de kust provincies tijdelijk harde, ove rigens krachtige tot matige Wes telijke wind. Vry koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1