jOrovinri^jSww «tfOiïï FILD FOP Tovertwiig en de Kloetinge en Arnemuiden houden de leiding Maandag 2 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Opleiding wettelijk leerling stelsel in de bedrijven. Geslaagden ln Zeeland. Bij de dezer dagen gehouden eindexamens in Zeeland slaagden fle navolgende leerlingen voor het einddiploma: C. Gerritsen, J. C. v. d. Grijp, J. Stroo, H. v. Wezel, P. C. Ber- tijn, J. Broerse, P. Loua, A. Schuit r. v. Sluysj- A. D. Millenaar, D. v. euverden, A. Krol, J. Meerman, L. P. Almekinderg, A. de Buck, A. v. Leuverden, J. de Nooyer en D. Passenier. Allen kregen hun opleiding ln de verschillende leerscholen van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Voorts: A. Jobse, A. de Jonge, J. de Ridder en J. Louws, welke zijn opgeleid by de N.V. The Vi- trite Works te Middelburg. W. R. H. de la Cousine en A E Kaste- leyn by de firma Boddaert en Co. eveneens te Middelburg. Schooltandverzorging Bevelanden. De stichting schooltandverzor ging Bevelanden is thans begon nen met de werkzaamheden. De indeling van de districten is als volgt: X. Noord-Beveland: tandarts Feenstra te Kortgene. II. Goes, Kattendijke en Kloe- tinge: tandarts Ketel te Goes. III. Wolphaartsdyk, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Bors- sele, Ovezande, Ellewoutsdük, Driewegen, Baarland, Oudelande, Hoedekenskerke, Nisse, 's-Gra- venpolder en 's-Heer Abtskerke: tandartse mevr. Klaassen te Heinkenszand. IV. Kapelle, Wemeldinge, Krui- ningen, Waarde, Yerseke, Krab- sen A. F. v. Laer en mevr. M. C. v. LaerStevense te Kruiningen. v. laerStevense te Kruiningen. De samenstelling van het stich tingsbestuur is als volgt: mr W. C. ten Kate, burgemeester van Goes; penningmeester: B. Burger, gem.-secr. van Goes; bestuursle den de heren J. Meyers, secr.- penn. Ziekenfonds të Goes; R. Klinkert, tandarts te Goes en C. F. A. M. v. Horsigh, burgemeester van 's-Heerenhoek. Emigratiecursus te Goes. Zaterdag 7 October a.s. zal in de Rijkslandbouwwinterschool te Goes een emigratiecursus aan vangen, uitgaande van het Al gemeen Landelijk Emigratie Co mité, Gewest Zeeland. De les sen in Engels, mechanisatie en Land- en Volkenkunde, zullen 's Zaterdagsmiddags gegeven worden. Damwand in afwaterings kanaal bij Cadzand-haven vernield. In de herfst van 1944 lieten de Duitsers de z.g. Wacbtsluis in het afwateringskanaal springen vlak bij het Zwin, op enige afstand van Cadzand-haven. Het gemis van deze sluis heett zich al enkele keren doen gevoe len. Een tijdelijke damwand werd geplaatst op de vroegere Wachtsluis. Opstuwing van het zeewater was nu mogelijk, waar na bij lozing de geul weer vol doende zand uitschuurde. Dezer dagen was opstuwing van het water opnieuw noodzakelijk. De houten damwand werd opnieuw - <?p zijn plaats- gebracht, doch deze kon de geweldige druk van het opgestuwde water niet hou den. Balken van circa 25 bij 25 cm. dikte kraakten als rietjes, zodat het Waterschap thans weer in moeiiykheden zit. Plattelandsvrouwen te Rilland vergaderden. Vrijdagavond is in het Her vormde Jeugdgebouw te Rilland de najaarsvergadering gehouden van de Bond van Plattelandsvrou wen, o.l.v. mevr. Huysman-Griep. Na opening en notulen werd ver slag uitgebracht van de voor jaarsvergadering te Tholen door de secretaresse. By de bespreking van het Wellfarewerk bleek, dat de leden hiervoor geen enkele animo koesterden. Naar de voorjaarsvergadering •n de ontwikkelingsdag te Goes, op 14 October werd als afgevaar digde benoemd mej. J. Bierens. Naar de najaarsvergadering en feestvergadering zal mevr. Huys man-Griep ais afgevaardigde gaan. Voor de te houden kleding- tentoonstelling bestond veel animo en verscheidene dames zul len deze tentoonstelling bezoeken. Nadat het winterprogramma was besproken, heeft mevr. Huysman- Griep nog een interessante cau serie gehouden over de Zeeuwse dag te Lochem. MIDDELBURG. De macht van het kleine. Op Woensdag 11 October a.s. zal In de Bogardzaal de nieuwe kleurenfilm „De macht van het kleine" worden vertoond. GOES. „Excelsior" hield jaarvergadering Vrydagavond hield het Goese Tamboers- en Pypercorps „Ex celsior" zijn jaarvergadering in het C.J.M.V.-gebouw. Voorzitter I.. J. de Jongh heette in zyn ope ningswoord ln het bijzonder wel kom ds H. M. Stratlng, voorzit ter van de Hervormde Jeugdraad Hij gaf een kort overzicht van het afgelopen verenigingsjaar, waar- In de uitvoering en de viering van het 20-jarlg bestaan met een py- perdag hoogtepunten waren. Hij Dracht dank aan de dirigent, de heer Tammlnga en de leider van het juniorencorps, de heer P. G. Rijn, voor hun onvermoeide wer ken voor het corps. De tweede penningmeester, de heer J. de Kok, bracht het finan ciële verslag uit. Uit zjjn geestig, op rym gesteld verslag bleek, dat or f 197.42 in kas was. Het jaar verslag van de secretaris, de heer P. G. Ryn, gaf een overzicht van vele activiteiten in het afgelopen jaar. Het corps telt momenteel 44 leden en het juniorencorps 48 leden. Als bestuursleden werden herkozen de heren J. P. Schrier en A. Francke, terwijl ln de va cature J. H. Nonnekes werd ge kozen de heer F. Nieuwenhuyze. Na de pauze werd een film ver toond met o.a. de pijperdag, die In 1947 In Goes werd gehouden. In de rondvraag werd, aan de hand van de gestelde vragen, vrij wel het gehele verenigingsleven onder de lope genomen. Men be sloot te trachten de gelederen van het juniorencorps flink te ver sterken door de opleiding van een flink aantal jonge pypers. Tot be sluit sprak ds H. M. Strating een een opwekkend woord, waarna hy de avond met Schriftlezing en ge bed sloot. 's-IIEER ARENDSKERKE. Raadsvergadering. Vrydagmiddag om half drie zal de gemeenteraad vergaderen. Om. staat op de agenda de be spreking over toewyzing c.q. ver koop van zes gemeentewoningen met verminderde rijksbijdrage te 's-Heer Arendskerke (dorp). WOLPHAARTSDIJK. Filmvoorstelling. Door de Oranjeveren, werden ln het gebouw Tavenu enkele films vertoond, o.a. het konlnkiyk bezoek aan Parijs, Zeeland en en kele andere provincies, de reis naar de West door Prins Bern- hard. Des middags was er een voorstelling voor kinderen. WEMELDINGE. Jubileum J. Hoogerheide. Donderdagavond werd ln de Geref. Kerk te Wemeldinge een gemeentevergadering o.l.v. ds v. d. Leek uit Kapelle gehouden l.v. m. het 25-jarig jubileum van de heer J. Hoogerheide als ouderling. De jubilaris werd toegesproken namens de kerkeraad, de gemeen te, de jeugdvereniging, de man- nenvereniging, het Evangelisatie werk onder de schippers voorts nog door de heer L. Moelker van Kapelle. De heer Hoogerheide, die vele eadeaux ontving, dankte voor de hem toegesproken woorden. YERSEKE. P. J. Vermaat met pensioen. Zaterdag ging de heer J. Ver- maat, controleur by de Vissery politie, na 42 dienstjaren met pen sioen. Vele Yersekenaren zien de heer Vermaat met lede ogen ver trekken, want hy stond steeds voor de schippers klaar. KRABBENDIJKE. Oranjefilm. De Oranjevereniging te Krab- bendyke laat voor haar leden en belangstellenden op Vrijdag a.s. in hotel „De Koophandel" de film „Bezoek van Z.K.H. Prins Bern- hard aan het Westelijk Halfrond" en „Konlnkiyk bezoek aan Frank- rijk, Limburg, Groningen en Zee land" vertonen. SOUBURG. Districtsbestuurder C.M.B. sprak. Donderdagavond vergaderde o.l.v. de heer A. Arendse Mzn de plaatselijke afdeling van de Chr, Metaalbewerkersbond. In deze vergadering sprak de districtsbe stuurder, de heer J. Lodder, over; „Doel en streven van de Christ. Vakbeweging". Hy drong er bij ae aanwezigen op aan te besef fen, dat het C.N.V. ln Nederland een byzondere positie Inneemt en dat men bovendien zich van de grote verantwoordelijkheid bewust moet zijn. Nadat men vkn gedachten had gewisseld over deze inleiding, sloot de heer Lodder de bijeen komst met dankgebed. WESTKAPELLE. Lezing mevr. Ader-Appels. Donderdagavond hield mevr. J. A. Ader-Appels in de noodkerk een lezing over het verzetswerk van haar man en haarzelf. Mevr. Oosthoek heette haar hartelijk welkom, waarna met grote aan dacht naar de lezing werd geluis terd. Aan het eind van de byeen- komst dankte mevr. Oosthoek de spreekster. OOSTKAPELLE. Vergadering L.J.G. Donderdagavond vergaderde de L. J. G. ln het café van I. Wat- tel o.l.v. de heer J. Poppe Kz. De heer Dingemanse sprak over: het voeren van vee en de opfok daar van. Hy wees vooral op het fok ken van kalveren. Enkele vragen werden beantwoord. De heer K. Poppe Kz. droeg hierna „Napo leon Bonaparte" voor. KAMPERLAND. Ongevallen. Donderdagmiddag wilde de kraan machinist, de heer Beghtel, de ventilator van de kraan wat by- stellen en had daarby het onge luk, dat hy te dicht met zyn hand by de draaiende ventilator kwam. Hy verloor zijn ltnkerpink, Donderdagmiddag viel het vyf- Jarlge zoontje van de heer Janse van een wagen, geladen met bie tenblad, en kwam daarby onder de wielen terecht. Met enkele kneuzingen werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd. THOLEN. Jaarvergadering C.J.M.V. In hotel Hoek gaf de C.J.M.V. Donderdagavond haar jaarfeest. Na een openingswoord en liturgie sprak de voorzitter, de heer J. v. Elsacker, een openingsrede uit n.a.v. Hebr, 12 1. Namens de J.V. op G.G. en de J.V. te Poort vliet en de C.J.M.V. te Beverwijk werden felicitaties uitgesproken. Op hartelijke wyze werd afscheid genomen van de voorzitter, die de vereniging gaat verlaten. Na de pauze werd het Indo drama „Dolle Hans" opgevoerd.. Een collecte bracht f 75 op. OOSTERLAND. Zuster Timmer naar Zwolle. Zuster Timmer, die tydelyk als wykverpleegster hier werkzaam was voor het Groene Kruis, ver trok per 1 October naar Zwolle, om daar het diploma B te halen het z.g. Zwarte Kruis. Ze heeft zich ln die korte tijd veler gene genheid verworven. Zuster Bloemsma van Buurmal- sen zal haar tijdelijk waarnemen, BRUINISSE. Ongeval. De heer G. van Klinken uit Nleuwerkerk, sulkerbletentareer- der op de haven te Bruinlsse, had by het verwyderen van een stoot- blok op een laadbrug voor bieten- auto's het ongeluk met zyn vin gers bekneld te raken tussen de stootblokken en de wielen van de auto. Met een paar gebarsten vingers moest hy zich onder ge neeskundlge behandeling stellen. BERGEN OP ZOOM. Ploeg liep op landmijnen. Donderdagmorgen was de zoon van de landbouwer G. v. d. Ca- pellen op een stuk land aan de Wouwseweg aan het ploegen. Op een gegeven moment trokken de twee paarden voor de ploeg de voor scheef. Toen v. d. Capellen ging kyken wat hiervan de oor zaak was, bleek dat een tweetal landmynen bloot waren gewoeld doch gelukkig niet waren ont ploft. Direct werd de politie ge waarschuwd, die er een paar waarschuwingsborden by plaatste v. d. Capellen gaat voorlopig dé&r niet meer ploegen. Propaganda-avond Geref. Jeugdverenigingen. Woensdagavond werd ln de Ge ref. Kerk te Bergen op Zoom een propaganda-avond gehouden van de Jeugd Centrale. Er bestond voor deze avond een ruime be langstelling, zowel van de oude ren als van de jongeren. De heer L. de Kok sprak als voorzitter van de oude commissie een openingswoord, waarna ds C. Gilhuis uit Eindhoven over het onderwerp „Pak aan" sprak. In de pauze bespeelde de heer Schuitman van Vrederust het orgel. Daarna was er gelegenheid tot vragen stellen en werden ver schillende onderwerpen nog be handeld. Een tweetal bijdragen leverde daarna de heer Tlsslnk, terwijl deze geslaagde avond werd gesloten door Adr. Baaijen. De collecte voor het Rode Kruis bracht te 's-Gravenpolder f 60,71 op. De collecte voor de kankerbe strijding heeft te Oosterland op gebracht f 105,63. Tot* concierge van het vereni gingsgebouw te 's-Gravenpolder ls benoemd de heer Jae. Walraven, alhier. De bietencampagne ls ook te Arnemuiden begonnen. De eerste bleten werden aangevoerd door de landbouwer C. Klap. De Raad van Hoofdplaat heeft besloten het 5500 m' grote ter rein van het voormalige tram wissel der Z.V.T.M. als bouw grond aan te kopen tegen een be drag van f 4500.-. Te Koudekerke bedroeg de op brengst voor „Draagt elkanders lasten" f 130.30 en voor „Het Ho- geland" f 47.30. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brummen C. I. Dykhuis, laatstelyk pred. te Aalten; te Nieuwe Tonge A. J. Wynmalen te Oldebroek. Aangenomen naar Stedum, M. H. Geertsema te Fijnaart. Bedankt voor Wyk by Heusden J. Wieman te Hoogblokland; voor Grootammers, A. Wisgerhof te Oldebroek; voor Rotterdam-Vree- wyk H. Onstein te Lemele. Geref. Kerken. Beroepen te Bergen (N.-H.) P, Riemersma te Vyfhuizen. Beroepbaar. Ds L. Zwanenburg, res.-leger- predikant in Indonesië, is voorne mens met de „Skaugum" te repa triëren en zal vanaf 5 Nov. a.s. gaarne de Geref. Kerken dienen en een e.v. beroep in overweging nemen, zyn adres is Eikenlaan 23 te Middelburg. Ds H. E. Horstman. De kerkeraad der Geref. Kerk van Epe besloot met algemene stemmen by de classis Apeldoorn het voorstel in te dienen zyn pre dikant, ds H. E. Horstman, los te maken van deze gemeente. De predikant, die uit het buitenland afkomstig is werd na col. doctum predikant in de Geref. Kerken en verbond zich 10 Juli 1949 aan de kerk van Epe, die hy door onge steldheid echter vrijwel niet heeft kunnen dienen. EXTRA KERKDIENSTEN. Yerseke: Geref. Gemeente, Woensdagavond 7.30 ds de Gier uit Lisse. Tholen: Chr. Geref. Kerk, Vry dagavond 7.30 ds Smits, Drie bergen. 's-Gravenpolder: Oud. Geref. Gemeente, Dinsdagavond 7.30 ds van Leeuwen. Collecte Ned. Centrale voor Practische Hulp. Dissdag wordt te Goes, te Kruiningen, Hansweert en Yer seke een collecte gehouden voor de Ned. Centrale voor Practi sche Hulp te Groesbeek. Deze Centrale onderhoudt diverse te huizen voor alleenstaanden van elke gezindte, die door maat schappelijke of andere oorzaken niet in staat zyn zich te hand haven en hen passende arbeid wil verschaffen in algemene Christelijke geest en sfeer. 36. Allen waren met stomheid geslagen! Zij waren dus beto verd en dat moesten zy blijven; de hertog moest dus steeds in zyn stoel blyven zitten en de twee behulpzame raadslieden moes ten hem blijven vasthouden! Iedereen moest in zijn handen blyven houden, wat hij eenmaal had beetgepakt! Dat was toch verschrikkelijk! Toen Heer Jan zyn spraak weer teruggevonden had, zei hy: „Is hier nu niets, helemaal niets meer aan te doen, Filo Fop?" „Ehnee, ja, hoogedele Heer, ehik zou moeten proberen een nieuwe tovertwijg te krijgeneh.... ja.... ehen zou ik op reis moeten enehdan „Juist, juist", zei de Hertog, „dus er bestaat nog een mogelijk heid. hm.zomaar nu iets anders, Filo! Iemand heeft een dringende boodschap gebracht! Hoe kunnen wij ooit het perkament openrollen en lezen wat erop geschreven staat" „Oh, Heer Jan, daar weet ik wel raad op. Laat die brief maar even buiten het kasteel brengen; daar bestaat de betovering niet en daar kan ik hem uitrollen en voorlezen!" De hertog stuurde nu de lakei, die nog steeds met de perka mentrol op het schaaltje in zyn handen stond, samen met Filo naar buiten en enige hoge heren gingen mee als getuigen. Buiten gekomen ontrolde Filo het document en las: „Hoogedele Heer Hertog Jan van Goedeluimsland, onze streek wordt geplunderd door een gevaarlijke roversbende. Zend onver- wyld hulp, want zij roven al onze bezittingen en zy steken onze huizen in brand en zij zullen zich zelfs niet ontzien eerstdaags Uw eerbiedwekkend kasteel aan te vallen. Help ons! Arnold, Graaf van Lachendaal". Nauwelijks was Filo klaar met "voorlezen, of één van de hoge heren, generaal Hakdrop, trok zyn zwaard en riep: „Weg met die rovers!" Daarna stormde hy, gevolgd door Filo en de anderen, krijgshaftig de zaal weer binnen. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Hoewel men Vrijdag kon verwachten dat vele sportvelden we gens het slechte weer zouden worden afgekeurd, heeft een plot selinge opklaring de Zeeuwse jongens Zaterdagmiddag ln de ge legenheid gesteld hun krachten met elkander te meten. Grote verrassingen bleven over het algemeen uit, ofschoon het geringe doelpunten verschil by verschillen de wedstrijden ook weer bewyst hoezeer de spanning ln deze competitie zal blijven. Ie KLASSE. Kloetinge I—Wol- praartsdyk I 50j Ooiynspl. Boys I—V.C.K. I 2—8; Wemeldinge I— Nieuwdorp I 23; Arnemuiden I' RiUandia I 6—2. Zoals wy hadden verwacht heeft Kloetinge aan Wolphaarts dyk geen enkele kans gegeven om het van zyn leiders-plaats te zet ten, evenmin als Arnemuiden, dat RiUandia met een behoorlyke ne derlaag naar huis zond. Deze bei de ploegen hebben nu uit 4 ge speelde wedstrijden totaal 8 pun ten behaald, terwyl Kloetinge, dat toch wel een sterke candi- daat voor een kampioenschap is, met een klein verschil in het doel-punten-gemiddelde aan de kop staat. Hoewel de spanning, gezien de uitslag, op Wemeldinge groot geweest moet zyn, hebben de gastheren de zege aan Nieuw dorp moeten overlaten en vervie len daardoor op de 4e plaats ter wyl Nieuwdorp hun plaats in nam. Op Colijnsplaat is de span ning niet minder geweest doch door taai volhouden is het V.C.K. thans gelukt zyn eerste punten binnen te halen en heeft daardoor de laagste plaats voor het ogen blik verlaten. 2e KLASSE A. Mevo I—Katg I 62; 's-H. II.KinderenVeere I S3; Nieuwland IBevelanders I 21 (onder protest van de Be velanders) Serooskerke IWis- sekerke I 82. Mevo heeft zich door de over winning van Kats op de Beve landers van de laatste week niet van de wys laten brengen en stuurde zyn gasten dan ook met een flinke nederlaag over de Oos- ter-Schelde terug. 's-H. Hendriks kinderen en Veere vonden het be ter om de punten broederiyk te delen in tegenstelling met De Be velanders, welke niet accoord gin gen met de overwinning van Nieuwland en dan ook prompt protest aantekenden. Seroosker ke wist zyn eerste plaats te be houden door de overwinning op Wissekerke, dat in deze klasse verre van de eerste schijnt te zyn. 2e KLASSE B. RiUandia II— Kloetinge II 23; Mevo II Colpl. Boys II 12; Bevelanders HKapelle H 23; Krabbendijke IIWemeldinge H 81; Veere H Wolphaartsdijk II 35. Kloetinge II, dat reeds zulke grote overwinningen heeft be haald, heeft zich weten te hand haven. Mevo H zakte verder naar beneden ten voordele van de re serves van Coiynsplaat. Dat Ka pelle H en De Bevelanders II elkander niet ver ontlopen schre ven wy reeds maar dat verhinder de niet dat Kapelle de kleine overwinning mee naar huis nam en daarmee de beide punten, die toch het belangrijkste zyn. Gaat Krabbendyke II de bakens ver zetten? Da overwinning op We meldinge, weliswaar verwacht maar toch niet met zulk een ver schil, schijnt dat het in die rich ting gaat. In zijn eerste wedstrijd kon Veere II geen overwinning behalen, doch aan de uitslag te zien zou het weieens kunnen ge beuren, dat deze nieuwelingen hun plaats ais hekkensluiter spoe dig zullen verlaten. 2e KLASSE C. V.C.K. II—'s-H. Arendskerke afgelast; Meeuwen INieuwland II eveneens afge last; Nieuwdorp IIR.C.S. I 62. Het is toch wel droevig, dat er weer een wedstrijd, Meeuwen I Nieuwland II, afgelast moest wor den wegens het niet opkomen van de scheidsrechter. Het schynt nog steeds niet altyd te worden be grepen dat de reizen, welke in Zeeland toch zo kostbaar zyn, voor vele verenigingen een blok aan hun financieel been zyn en daarom alle nutteloze reizen moe ten worden vermeden. Ook een scheidsrechter kan zo nodig toch wel even een telegram sturen? Nieuwdorp behaalde zyn eerste overwinning en sprong daardoor verschillende plaatsen naar boven. 2e KLASSE D. A.Z.V.V. I— Hoek I 18; Beren IZaamslag I 23; Tern. Boys ISpul I 51. In Axel hebben de jongens uit Hoek hun kans ruimschoots benut door een flinke overwin ning op deze nieuwelingen in de Zaterdagmiddag-competitie. Zaamslag gaf de Beren geen kans en nagelden deze nog vas ter aan de onderste plaats, ter wijl Spui 1 een steek liet vallen tegen dal Tern. Boys en veran derde daardoor het competitie patroon" niet in eigen voordeel. 2e KLASSE E. Driewegen II- Kloetinge IH 4lj Spul IIHoek n 16; Zaamslag IIDe Beren H 5—1. Driewegen wilde er niet van weten om zijn leiders-plaats af te staan en gaf Kloetinge III dan ook geen kans. De reserves van Spui deden het al niet beter als hun le elftal en konden een fikse nederlaag op eigen veld niet ontlopen. Zaamslag II deed het beter en bezorgde aan de reserves van de Beren hun 4e nederlaag in deze competitie. GOES. 52 jaar tussen de wielen. De heer A. J. Siebel te Goes, die de firma Massee Zn ruim 40 jaar en andere firma's 12 jaar heeft vertegenwoordigd en in die 52 jaar byna elke dag gebruik heeft gemaakt van de trein, gaat het vanaf vandaag rustiger aanleggen. Geen wonder, dat de heer Sie bel, die voor ieder graag een vriendehjk woord heeft, in die 52 jaar vele medereizigers tot vrienden heeft gemaakt en ook by de N.S. te Goes graag gezien was. Zaterdagmiddag werd hy met zyn vrouw opgewacht in de stationswachtkamer, waar hem namens de N.S. werd toegespro ken door de stationschef te Goes en namens de medereizigers door de heer Laport. Een tabaks- pyp, tabaksétui benevens een fraai uitgevoerde oorkonde werd hem daarby overhandigd. De heer Siebel dankte ontroerd voor deze onverwachte biyken van vriendschap. Vele anderen voer den daarna nog het woord. Schooltandverzorging op Walcheren. Vrijdagavond vergaderde het bestuur van de Stichting School tandverzorging op Walcheren o.l.v. burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke. De heer Dregmans deelde mede, dat in het afgelopen halfjaar de eerste behandeling plaats had van de eerste klasse van alle lagere scholen behalve die van de school op Gereformeerde grond slag te Serooskerke. Begin vol gende maand begint men met de. tweede ronde, waarfnj dan ook zullen worden behandeld de kin deren die resp. op 1 April en op 1 September op de scholen zyn toegelaten. Spreker roemde de ondervon den medewerking, aangezien deze algemeen en goed was. Medewerking werd ondervonden van gemeentebesturen, burge meesters en hoofden van scholen en niet in de laatste plaats van de ouders der kinderen. Het da gelijks bestuur is zeer tevreden over het aantal dat aan de schooltandverzorging deelneemt. Gewezen werd op een misver stand dat biykt bij vele ouders te bestaan, namelijk dat straks ook de leerlingen der hogere klassen zullen worden behan deld. Men wacht in sommige ge vallen om naar de tandarts te gaan, omdat men een sehoolbe- handeling verwacht. Deze ver onderstelling is onjuist, de ho gere klassen zullen niet in be handeling kunnen komen. Als administrateur is opgetre den de heer C. K. Kaan, ambte naar ter secretarie der gemeente Koudekerke, en als assistente mej. de Smidt, ambtenares bij de dienst Sociale Zaken te Vlissin gen. De voorzitter bracht hulde en dank aan het adres van het gemeentebestuur van Vlissingen, voor de beschikbaarstelling van deze kracht. En eindeiyk bracht de voorzitter ook nog dank aan de tandartsen voor hun vlotte medewerking en prettige samen werking. Opgemaakt werd een rooster van aftredirg. Dit jaar zullen aftreden de heren dokter J. S. Bloos te Oost- en West-Souburg, dr F. J. Vaandrager te Domburg en de heer H. A. Mosselman te Koudekerke. De aftredenden zyn herkiesbaar. RECHTBANK MIDDELBURG. De Middelburgse taxi-onderne mer J. v. D., reed op 12 April j.l. des nachts om 4 uur met zyn auto door Kloetinge in de richting Middelburg. Toen een wachtmees ter van de Rykspolitie met een rood licht hem aanmaande te stoppen, reed hy door. De kantonrechter te Middel burg ontsloeg hem van rechtsver volging, omdat niet was komen vast te staan, dat hy het rode stopsein liad gezien. Hiertegen was de ambtenaar van het O.M. in hoger beroep gekomen. Thans verklaarde v. D., dat hy wél de wachtmeester had gezien, maar geen rood stopsein. De wachtmeester echter, verklaarde, dat hy duidelyk het stopsein had gegeven. De Off. van Justitie eiste ver nietiging van het vonnis van de Kantonrechter en eiste f 20 of 10 dagen. Uitspraak 11 October. P. J. K., schipper a. b. van het m.s. ;,Kleybeck", was door de Kantonrechter veroordeeld tot f40.of 20 dagen, omdat hy by het uitvaren van de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert, niet de stuur- boordzyde van het vaarwater had gehouden, waardoor hy een aan varing had veroorzaakt tussen een schip dat achter hem voer en een schip, dat juist de haven wilde binnenvaren. Hy verklaarde, inderdaad aan bakboordzyde van het vaarwater te hebben gevaren. Dit kon byna niet anders, omdat hij door de grote sluis, die geheel aan bak boordzyde van het vaarwater ligt, naar buiten was gekomen. Hij had eerst het vaarwater dwars moe ten oversteken, hetgeen met zo'n groot schip als het zyne byna on- mogelyk was. Het ene schip had ook niet naar binnen mogen ko men, terwyl er andere schepen naar buiten gingen. De wachtmeester der Rykspoli tie C. G. verklaarde echter, dat verd. zeer onvoorzichtig had ge varen en wel degelyk de aanva ring had veroorzaakt. De Off. van Just, eiste bevesti ging van het vonnis. Uitspraak 11 October. A. G., landarbeider te Coiyns plaat, kreeg wegens oplichting, driemaal gepleegd, 9 maanden gev. str., waarvan 6 maanden voorw. met 3 jaar proeftyd en met als byzondere voorwaarde, dat hy de benadeelde personen zal schadeloos stellen. Hy zal de helft van zyn schulden betaald moeten hebben voor 1 October 1951 en de andere helft voor 1 October 1952. WEDSTRIJDEN TE BERGEN OP ZOOM. Zaterdagmiddag heeft „Vrede rust" niet veel succes gehad; noch de voedballers, noch de korfballers. Daar alle terreinen op het eiland Tholen waren af gekeurd behoefde Vrederust I niet naar Tholen te gaan. Vrede rust II speelde in de Zaterdag middagcompetitie thuis tegen Dinteloord en verloor met 90. M.I.K. I, het korfbal-team, speel de te Bergen op Zoom een vriendschappelijke wedstrijd te gen D.H.J. II en boekte een 52 nederlaag. Op „Vrederust" speelde M.I.K. II tegen Marathon uit Bergen op Zoom en verloor met 80. Ds H. J. J. Keyzer, Ned. Herv. Pred. te St.-Laurens, heeft het beroep naar Maasland (Z.-H.) aangenomen en bedankt voor Monnikendam. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Jo hannes M., z. v. J. Janse en S. J. Janse; Jan F. M., z. v. M. Va der en A. E. Minneboo; Johan nes, z. v. F. Hoefkens en L. A. Otte; Owen P., z. v. P. Minet en -C. van Zetten; Hubrecht A., z. v. L. A. C. Janse de Jonge en G. C. Izeboud; Jan L., z. v. L. P. Faas- se en E. J. Aarnoudts te Goes; Johanna M.'M., d. v. J. de Pag- ter en J. M. Schijven; Willem, z. v. L. Hoek en L. W. Rijkse; Willem A., z. v. J. J. de Veij en L. Kramer; Anna A., d. v. L. A. van Maaren en M. Weber; Jan- nie, d. v. G. v. d. Voorde en W. P. Bassie. Ondertrouwd: L. A. v. d. Meer, 35 j. en A. W. Roskam, 32 j.; I. J. van Sluijs, 57 j. en M. Crucq, 39 j.; F. J. M. van Hooydonk, 25 j. en A. Lampert, 17 j.; J. op 'tHof, 30 j. en D. Roose, 30 j. Gehuwd: J. van Mill, 47 j. en W. M. C. Boeke, 45 j. Overleden: J. C. Homburg, 98 j., wednr. van M. A. van Flie- renburg; M. Koole, 22 j.; M. da Visser, 50 j., geh. met W. Boo gaard. a VLISSINGEN. Geboren: Wil lem, z. v. A. J. Prinse en J. Theune; Susanna, d. v. G. W. de Wolff en J. L. Muller; Francis- cus F., z. v. F. J. Stroo en M. K. de Leeuw; Anna K., d. v. C. da Best en J. A. Louret; Johannes, z. v. M. Grozema en J. C. Zwart; Christina, d. v. G. v. d. Heijden en C. W. Bastiaanse; Jacomina C., d. v. L. de Ridder en M. Jas- perse; Maria A., d. v. J. G. Was- sink en T. C. Weterings. OndertrouwdC. Koppejan, 19 j. en N C. Lere, 20 j.; C. J, Flipse, 24 j. en A. Klootwyk, 24 j.; A. P van Gils, 22 j. en S. M. Heijman, 21 j.; S. van Proosdij, 26 j. en P. G. van Luyk, 23 j.; J. Braam, 40 j. en D. J. P. da Regt, 39 j.; J. M. de Bruijn, 29 j. en J. W. v. Splunder, 25 j. Gehuwd: A. Stroo, 30 j. en G. J. Nieuwenhuyze, 18 j.; A, Brug ge, 45 j. en L. M. van Gemert, 36 j. WESTKAPELLE. Geboren: Jan P., z. 'v. M. Hengst en L. Heijt. Gehuwd: W. Kraak, 31 - j. en P. van Rooyen, 21 j. Wat brengt de Radio? Nagekomen Advertentie COBl De Heere verblydde ons met de geboorte van een doch tertje en zusje JACOBA HELENA MARIA. A. KAMERLING. J. KAMERLING— SANDERSE. BETSY. ADDY. Waarde, 29 September '50. Dorpsstraat A 75. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader en Grootvader, de heer A. DEN DEKKER, in de ouderdom van 85 jaar en 10 maanden. J. DEN DEKKER Az. A. DEN DEKKER Jz. Hoedekenskerke, A 165, 30 September 1950. Dinsdag 3 October 1950. HILVERSUM I (402 m.). K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Trio. 14.40 Kamerkoor. 15.00 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.30 Radio volksuniversiteit. 19.00 Nieuws, 19.15 Causerie en actualiteiten. 19.25 Amusements orkest. 19.50 Parlementair en bui tenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.10 Blaasensemble. 20.40 Hoorspel, 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). A.V. R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. V.P.R.O, 7.50 Dagopeniilf; A.V.R.O. 8.00 Nieuws, 8.15 Reportage. 8.30 Gram. 9.00 Morgenwydtng. 9.15 Gram. 9.30 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en dameskoor. 12,30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland, 12.40 Planoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin kerkoor. 17.15 „De stem van A- merlka". 17.35 Causerie. 17.45 Re geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Dansorkest. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Pianoconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gev. progr. 21.30 Gram. 22.00 Causerie. 22.15 Viool en elaveelmbel. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Aan onze abonné's in Vlissingen. Door het plotseling uitvallen van één onzer bezorgers werd Zaterdag bij een gedeelte van onze abonné's in Vlissingen „Zeeuwsch Dagblad" in de na middag besteld. Ook vandaag zal de bezorging pas na de mid dag kunnen geschieden. Met in gang van morgen Dinsdag zal de bezorging wederom op ty'd geschieden. DE DIRECTIE.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3