Verbetering Vlissingse Vissershaven. "AKKERTJES" Margery Lovell Zonder tegenslag in Januari gereed. N.V. Waterleiding-Mij „Zuid- Beveland" leverde 1.460.534 m water. Gezond èn lekker!' Gerepatriëerden in „Madjoe". 3 OCTOBER ORANJEBOOM BIER! Maandag 2 October 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Over de N'leuwedyk te Vlissingen dreunen de slagen van een heiblok dat met vijftig klappen in de minuut de meest klinkende bij drage levert aan het herstel van de kademuren der Vissers- en Voorhaven. Bjjna twee stalen palen, of zo men wil platen, zullen straks een damwand vormen, waardoor het voor vissersschepen, pleziervaartuigen en kleine vrachtschepen veel gemakkelijker wordt aan te leggen, te laden en te lossen. Goede loskade belangrijke vooruitgang. Aanvankelijk lag het in de be doeling voorlopig alleen een ge deelte van de Vissershaven te doorzien van een nieuwe dam- Jvand, doch het bleek al spoedig, flat het veel goedkoper en doel matiger was tegelijk met de Vis- lershaven de Voorhaven van een ïedeelte nieuwe damwand te voor- Eien. Overigens had men zich toch tot de Vissershaven moeten be perken, Indien er geen mogelijk heid was gekomen, om tevens de kosten van het werk aan de Voor haven te dekken. Door het tege lijkertijd uitvoeren van de wer ken, komt een stuk ankermuur van 45 meter lengte te vervallen, flat anders in de grond van het Vismijnterrein zou moeten worden aangebracht om de damwand van de Vissershaven welke het eerst zou worden verbeterd aan te verankeren. De wand in de Voorhaven had dan later aan deze muur verankerd kunnen wor den. Nu kunnen de 45 m lange Wand in de Vissershaven en de wand in Voorhaven aan elkaar verankerd worden. Daar de stalen wand in de Voorhaven 80 m lang wordt, zal in het achterste deel van het vismijnterrein een anker muur van ongeveer 40 m lengte geplaatst moeten worden. Voorts komt,' aansluitende op de wand aan de zijde van het vismijnter rein, nog een damwand van even eens 45 m langs de Nieuwedijk. Vooruitgang. De stalen wand wordt vóór de schuine stenen kademuur aange bracht en wel rechtstandig, zodat een zich naar boven verbredende ruimte verkregen wordt. Deze ruimte wordt opgevuld en zal aan de binnenkant van de waterkering (welke blijft bestaan) een 2 m breed bordes vormen, waardoor het laden en lossen, vooral bij de vissersschepen, veel gemakkelijker kan geschieden. Men kan dan met één zwaai de vismanden op het bordes zetten, met de volgende zwaai op de waterkering en met een derde op de gereedstaande auto. Naast herstel van de dam- wanden wordt dus een belangrijke verbetering verkregen, vooral omdat de loswal aan de Konings weg in handen van de Kon. Mij. „De Schelde" is overgegaan. Voorts zal het voor lezierjach- ten, marinevaartuigen en de af- haalboten van het Loodswezen, die met ruw weer binnen liggen, Veel gemakken mee brengen. De mogelijkheid bestaat tevens, dat vissersscheen, die voorheen hun lading elders aan wal brachten, thans naar Vlissingen zullen ko men. Door het uitbaggeren van de haven vóór de nieuwe damwand, krijgt men tenslotte het grote voordeel, dat de schepen ook met laag water in en uit kunnen va ren, wat tot heden niet het geval Was. Zonder bijzondere tegenslag zal het werk aan de Vissershaven medio Januari gereed zijn en dat aan de Voorhaven omstreeks Maart 1951. Moeilijkheden. De uitvoering van het gedeelte van de Vissershaven naast het vismijngebouw heeft verschillende moeilijkheden opgeleverd. Men moest hier namelijk eerst de oude Stenen aanlegsteiger opruimen, fjrurez. mededeling, advertentie.) o'n ellendig gevoel 'om morgen ziek te zijn) Neem «én of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gil slaapt doen de geneeskrachtige stoften, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk «n als ge opstaat zljt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. heipon direct welke in 1825 gebouwd was voor het passagiersvervoer met de bootdienst VlissingenBreskens. Aanvankelijk ging dit vrij vlot. Tot men op een gegeven moment stuitte op een oude stenen muur, die naar men aanneemt een deel is geweest van de oude stads wal En bovendien ontdekte men nog de palen van een heel oude damwand. Deze behoefde wel niet te worden opgeruimd, maar om de nieuwe wand te kunnen plaat sen, moest men weten, hoe diep de palen zaten. Om dit te kunnen bepalen, moest een der eiken pa len uit de grond getrokken wor den, wat een buitengewoon zwaar karwei bleek te zijn, daar het hout als het ware vastgeroest bleek te zijn in de grond. Een en ander leverde voor onderzoekers wel een interessant object op, maar de uitvoering van het werk werd er door belemmerd. Een kleine tegenslag had men dan ook nog door het bi-eken van een cy linder van de heimachine. Momen teel geschied het heien belangrijk sneller, doordat men een nieuw soort heiblok in gebruik genomen heeft. Met dit Diesel-Meng-blok, waarvan er in Nederland slechts een of twee in gebruik zijn, kan uen 50 slagen per minuut geven. Het stoomblok leverde 25 slagen in de minuut en het oude heiblok slechts vier of vijf. De heer A. Willemsen nam afscheid. Als ontvanger I. en A, te Vlissingen. Vrijdagmiddag is in Hotel Zeeland te Vlissingen officieel afscheid genomen van de heer A. Willemsen, ontvanger Invoer rechten en Accijnzen aldaar. Bij dit afscheid is duidelijk geble ken, dat met de heer Willem sen een ambtenaar in de goede betekenis van het woord met pensioen is gegaan. Zowel uit ambtelijke kringen als uit die van het bedrijfsleven werd met veel waardering gesproken over het werk en de persoon van de heer Willemsen. Allereerst sprak de heer van Veeren, inspecteur van de be lastingdienst. Deze memoreerde de lange ambtelijke loopbaan van de heer Willemsen. In 1904 kwam hij in dienst en geduren de zijn 46 jaren lange loopbaan deed hij achtereenvolgens dienst te Breskens, Edam, Enschedé, Rotterdam, Vlissingen, Sluis en Vlissingen. Spreker releveerde de lange tijd (22 jaar), die de heer Wil lemsen in Sluis doorbracht, waar zijn vele verdiensten werden gewaardeerd met een benoeming tot ridder in de Leopoldsorde. Op de heer van Veeren volg de een lange rij van sprekers, die de heer Willemsen schetsten als een soepel ambtenaar, die steeds mens bleef. Achtereenvolgens spraken de heer Hermes namens de naaste medewerkers, de heer de Vries namens de actieve dienst van I. en A. te Vlissingen, de heer Quist namens het kantoor Vlis singen van de Directe Belastin gen, de heer Romijn, ontvanger te Middelburg, de heer Scholten, namens de bond van administra tief personeel van 's Rijksbelas tingen, waarvan de heer Wil lemsen ruim 30 jaar bestuurslid was, de heer J. G. Fremou als oudste ambtenaar van de post Sluis van I. en A., de heer de Mooi namens de Kon. Mij „De Schelde", de heer C. Oreel na mens de N.V. Haven van Vlis singen en de heer van Vliet namens de S.H.V. Verschillende sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een stoffe lijk blijk van waardering. Op zijn beurt dankte de heer Willemsen alle sprekers voor de steeds van hen ondervonden medewerking en steun. In het bijzonder dankte hij daarbij de heer van Veeren, zijn onmid dellijke chef en de ambtenaren van de post Sluis. Ook de vertegenwoordigers van de handel dankte hij voor de eer, hem aangedaan door bij zijn ambtelijk afscheid aanwezig te zijn. Fransen ontdekken oester kwaliteiten. In Frankrijk heeft de propa ganda voor oesters aansluiting gezocht bij het algemene ver langen naar innerlijke zekerheid en schoonheid. In „De Volles- krant" lezen wij de volgende be schouwing aan deze geslaagde stunt: Na vier maanden (zonder „R") met rust gelaten te zijn, is de oester weer zilt en vet op de Franse tafels verschenen, tn weerwil van zijn gesloten ka rakter geniet dit zeedier bij de Fransen een buitengewone po pulariteit. De statistieken zeg gen, dat de oesterproductie hier te lande per jaar 50.000 ton be loopt, of te wel een milliard stuks. Veertig millioen man sterk als ze zijn kunnen de Fransen dus per seizoen elk op twintig dozijntjes staat maken en het schijnt, dat ze daar nauwelijla, mee rondkomen. Op de 53.000 oesterconcessies langs de Franse kusten zijn 300.000 mensen werk zaam, evenveel als bij de Franse Spoorwegen. De grootste produc tie bestaat uit de zogenaamde Portugese oester, die slechts een verre nicht van de Zeeuwse is. Haar uiterlijk is onaanzienlijk en haar prijs, te beginnen met veer tig cent per dozijn, benadert die van de proletarische mossel. De verklaring van de enorme Franse oestertong ligt evenwel niet al leen in de prijs of in de voe dingswaarde. Een handige pro paganda heeft de Fransen wijs gemaakt, dat de oester, net als het rauwe peentje, het privilege bezit het mensdom innerlijke gemoedsrust en een schoon uiter lijk mee te geven. Zij vervangt, om zo te zeggen, de biechtstoel zowel als het schoonheidsinsti tuut. De straatverlichting. In verband met het naderende winterseizoen heeft de K.N.A.C. aan de minister van Economische Zaken om verbetering verzocht van de straatverlichting in de be bouwde kommen. Hierop werd ge antwoord, dat de gewenste ver ruiming van de openbare verlich ting zoveel mogelijk zal kunnen worden aangebracht. In verband met de overbelas ting der centrales zal het echter nodig zijn, dat in de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 de openbare ver lichting wordt beperkt op Maan dag tot en met Vrijdag van 7.30 9 uur en van 16.30—18 uur en des Zaterdags van 7.309 uur. JAARVERSLAG 1949. Bedrijf draaide constant door. VEEL AANDACHT VOOR WALCHEREN. De N.V. Waterleiding Mij. „Zuid Beveland" te Goes heeft in 1949 een normale ontwikkeling be leefd. Aldus blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag. Aan voor bereidingen van werken welke in de naaste toekomst moeten wor den uitgevoerd, in verband met de steeds groter wordende vraag naar water door Walcheren, is grote aandacht besteed. Naast het maken van plannen voor een verdere verdubbeling van de transportleiding tussen Ossendrecht en Goes, behoren hiertoe de vernieuwings- en uit breidingsplannen van de bronnen en de machine-installatie. Voorts werd grote aandacht besteed aan de ontijzering van het water, waartoe een proefinstallatie werd opgesteld. Enkele kleinere werken werden voltooid, w.o. die aan het dak van de watertoren te Goes. Verschil lende nieuwe projecten werden onder handen genomen. In het najaar 1949 werd begon nen met C.2 aanleg van een water leidingnet in de kom van de ge meente Ossendrecht. Het chemisch en bacteriolo gisch onderzoek van het water werd verzorgd- door het Water leiding Laboratorium Zuid te Breda en was heel bevredigend. Blijkens de winst- en verlies rekening werd in totaal niet min der dan 1.460.534 m' water gele verd hetgeen een bedrag uitmaakt van f444.707.68. Vorig jaar ruim 1.415.900 m". In de eerste maanden werd aan de N.V. Waterleiding Mij. Midden Zeeland wat minder geleverd. Dit kwam, doordat juist toen in het begin van 1949 de stroombe- perking werd voorgeschreven, en men over moest gaan tot het ge bruik van Dieselmotoren, een van deze motoren werd verbouwd. Men moest toen met één machine gaan werken waarvan de capaci teit kleiner was. Volgens de watermeters op het pompstation werd in het buizen net gebracht 1.770.200 m'. Er werd continu gepompt en aange zien dit 8760 bedrijfsuren bete kent, werd er per bedrijfsuur ge middeld 202,1 m* water afge leverd. Die 1.770.200 m* water die in het hoofdbuizennet is gepompt, is echter niet helemaal betaald. In rekening gebracht werd n.l. slechts 1.460.500 m". Van de res terende kubieke meters werd 2500 m' opgemaakt aan eigen gebruik, aansluiting van percelen, de brandweer en aanleg van de hoofdbuis. Door miswijziging van meters en onverantwoord ver bruik door percelen zonder me ter, ging 307.200 m' verloren. Het hoofdbuizennet werd aan zienlijk uitgebreid n.l. met 270.767 m. buis van 80 mm doorsnee' en groter waarin 1170 brandkranen en 638 afsluiters. Het gehele net heeft thans een lengte van 308 kilometer zonder de spruitleMin- gen naar de woningen. Zij tenslotte nog vermeld, dat de balans sluit op een bedrag van f2.537.334.28. (Ingez. mededeling, advert.) ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BELGlE GEMEENTERAAD VLISSINGEN. Gelden voor beplanting. De Vlissingse raad nam Vrijdag o.m. nog de volgende besluiten: De heer H. Vonk kreeg eervol ontslag als onderwijzer; de heren A. Korteweg en K. van Everdin- gen werd eervol ontslag verleend als leden van de Comm. van Toe zicht op het Middelbaar Onder wijs. De heren J. Post en A. P. Os té werden herkozen als leden van het Vlissings Studiefonds. De leden van de woningcommissie werden herkozen en mej. E. A. van Westen werd tot tijd. lerares benoemd aan de Huishoudschool. De verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting werd enigszins gewijzigd. Aan de Chr. U.L.O. en de R.K. meisjesschool zullen gelden gege ven worden voor het aanschaffen van leermiddelen. Voor beplantin gen voteerde de raad in totaal f 9755.De rietmatten rond het sportveld zullen voor f 1750 ver nieuwd worden; tevens zullen er enkele boompjes geplant worden. In principe werd besloten tot het doortrekken van een aantal wegen en het storten van puin als fundering voor deze straten. Kos ten hiervan zijn f 11.450.Hotel „Madjoe" zal voor f 1200 geschikt gemaakt worden als tehuis voor gerepatriëerden en vergaderruim te; voor verbetering van de ruimte waarin de le afdeling van de gemeentesecretarie is onderge bracht voteerde de raad f 1250. Besloten werd de cantine op het sportveld afin J. G. v. d. Rafelaar te verpachten en een stuk grond hoek NoordstraatKerkstraat te verhuren aan de fa. de Klerk. Het voorstel tot het huren van een gemeentelijk opslagterrein aan de eerste binnenhaven en het uitge ven van f 1850.voor het treffen van enige voorzieningen aan dit terrein, werd aanvaard, waarna op een tiental ontheffingsaanvra- gen van gemeentelijke belastin gen afwijzend beschikt werd. Rondvraag. Bij de ronvraag stelde dhr Marijs de vraag of Vlissingen al een bouwvolume is toegewezen. Hiervan is nog niets bekend; een toewijzing heeft nog niet plaats gevonden. Weth. van Popering wees er nog op, dat het tijd wordt de legende van verzadi ging uit de wereld te helpen. Men is bezig onder ogen te zien of de verlichting in de Bloemen- laan tussen Singel en Anje lierenlaan verbeterd kan wor den, kreeg de heer Marijs op een desbetreffende vraag ten ant woord. Dat het internaat van de zeevaartschoolleerlingen geslo ten is, betreurden B. en W. met de heer Marijs. Er moet weer een internaat komen; thans zit ten de jongens In de Jeugd herberg, De heer v. Rooyen had voor stellen t.a.v. luidklokken ver wacht; doordat nog een instan tie ingeschakeld moest worden, is er vertraging opgetreden, kreeg hij ten antwoord. De heer van Poelje hield een betoog, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een open bare kleuterschool in Plan Oost. Er was geen bouwvolume voor beschikbaar gesteld, maar de mogelijkheid bestaat, dat er nog wat komt. Een tijdelijk wethouder In de plaats van de heer .Poppe, ach ten B. en W. niet noodzakelijk, werd de heer van Poelje op een andere vraag medegedeeld. De heer Corveleijn sprak over het aantrekken van industrieën naar Vlissingen. De voorzitter deelde mede, dat het E.T.I. een industrierapport opmaakt „in de Vlissingse sfeer". Met de vuilvermalingsinstalla- tie is het wat minder vlot ge- FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 14) Voor dat die winter voorbij was, schonk God Margery iets, om lief te hebben en voor te le ven; een kleine jongen met goudblond haar, die het licht "n de vreugde van haar hart werd. Het duurde niet lang, of Mar gery leerde de waarde kennen van het vertoon en het klater goud van het leven in Londen. Na die eerste keer ging zij nog maar eenmaal naar het hof, en dat was, om haar opwachting te maken bij de nieuwe Koningin, die haar heel aardig ontving, ge zeten op de troon naast haar echtgenoot. De kleine Koningin van acht jaar vroeg, hoe zij het maakte en zei, dat zy Engeland een heel mooi land vond. De Koning sprak even vriendelijk als de vorige maal tegen Mar gery en aan het eind van hun onderhoud nam hij de kleine Ko ningin in zijn armen en droeg haar de kamer uit. Margery had ook later eigenlijk geen gelegen heid, om een bezoek aan het hof te brengen want de kleine Koningin werd te Windsor op gevoed en bezocht Londen maar heel zelden en Lady Marnell, die in haar eigen sfeer bijna nie mand had, om gezellig mee om te gaan. gaf zich met hart en ziel aan haar kind en aan haar dierbare boek. HOOFDSTUK V. Het begin van het einde. Drie jaren waren sedert voor bij gegaan en Margery was nu een-en-twintig. Zij leek ouder dan zij was en haar gezichtje droeg een onnatuurlijk ernstige uitdrukking, die er zich langza merhand op gevestigd had sedert de dag van haar trouwen. Zij lachte nooit en glimlachte hoogst zelden behalve als haar oog rustte op haar kleine blon de Geoffrey, die zij naar haar vader had mogen noemen. Hij was een vrolijk kereltje, altijd in beweging en dol op zijn moe der, maar hij scheen bang te zijn voor zijn vader. Op zekere dag in de zomer van 1399 zat Margery in haar bou doir in haar boek te lezen. Lord Marnell bevond zich, als naar gewoonte, aan het hof; en kleine Geoffrey liep de kamer van zijn moeder op en neer met een haast, alsof hij het heel druk had. Opeens werd Margery uit haar lezen opgeschrikt door een kreet van pijn, die de kleine jongen slaakte. Zij sprong op en liep naar hem toe en bemerkte, dat hij van de drempel was geval len en zijn armpje bezeerd had. Hij jammerde luid en Margery pakte hem op en droeg hein naar haar slaapkamer, waar zij het armpje bekeek en zag, dat het maar een heel lichte kneu zing was. Het kind was echter geschrokken en niet tot beda ren te brengen. Nadat Margery wat zalf op de zieke plek ge smeerd had, nam zij hem dus op haar schoot, waar hij tot haar blijdschap spoedig in slaap viel. Zij bleef nog een poos zo met hem zitten, totdat zij opeens be dacht, dat zij het boek open in haar boudoir had laten liggen voor het oog van iedereen, in plaats van het zorgvuldig weg te sluiten," zoals altijd haar ge woonte was. Zij legde het kind voorzichtig op de lage sofa en opende zachtjes de deur, die naar haar boudoir leidde. Daar zag ze haar man bij de haard staan, met het boek in zijn hand, en een diepe rimpel in zijn voorhoofd. Haar binnentreden deed hem opkij ken. „Wat betekent dit?" vroeg hy op knorrige toon. „Het is een boek van mij", antwoordde zy, „dat ik even heb laten liggen, omdat Geoffrey ge vallen was." „Heb je het gelezen?" vroeg hy' bars. „Ik heb het verscheidene ke ren gelezen." „En z„u je mij misschien wil len vertellen, van wie je dat boek gekregen hebt?" vroeg hy wel wat ironisch. Margery zweeg. Zij was beslo ten de blaam alleen te dragen en noch Richard Pynson noch Broeder Carew te verklappen. „Heb je dat boek gekregen, se dert je hier bent?" vroeg Lord Marnell, toen hy bemerkte, dat zy zyn andere vraag niet beant woorden wilde. „Neen, ik heb het van thuis meegebracht", en het woord „thuis" deed haar byna de tra nen in da ogen springen. „Wist je vader, dat je dat boek hadt?" „Ja", antwoordde Margery, „en hy heeft er my er over onderhouden." „Dat was ook goed. Waarom nam hy het je niet af?" (Wordt vervolgd.) gaan als werd gehoopt, zo kreeg de heer Andriessen tenslotte ten antwoord. Hopenlyk zullen er binnenkort nadere inlichtin gen gegeven kunnen worden. ZOUTELANDE. Critiek op de namen Achter de Kerk en Kerkstraat. Onder voorzitterschap van bur gemeester D. Kodde, vergaderde de raad. Afwezig was de heer J. Wisse, wegens behandeling in het ziekenhuis. De heren M. Adriaanse, J. Brasser, J. Jobse en C. de Visser namen hun benoeming tot lid v. d. Adviescommissie vordering Woon ruimte aan; de heer W. Louws bedankte. De winkel aan het slachthuis is verhuurd voor 1 jaar, ingaande 1 Maart 1951 aan de heer J. Kleppe te Wissekerke voor f75. De verlichting van de Duinweg is voorlopig geregeld, doordat de heren J. Corbyn en A. Koppejan hun buitenlichten laten branden. Ze krygen daarvoor f 16 per jaar. Een verzoek van de heer J. de Pree, inzake de bewoning van Smidsstraat 16 of 18 werd in han den gesteld van B. en W. De heer Riemens vroeg, waar om in andere gemeenten wél ge bouwd kan worden en in Zoute- lande niet. De voorzitter ant woordde, dat voor da pryzen, waarop in andere gemeenten ge bouwd kan worden, dit hier blijk baar niet mogelijk is. Wel wordt da mogeiykheid van duplex-wo- ningen overwogen. Waarsehynlijk zal m.i.v. het nieuwe jaar geen bouwvolume meer nodig zyn voor herbouwge- vallen. Ingekomen was een schrijven van da heer J. Riemens, waaruit bleek, dat niet alleen de bewoners van de Hoenderstraat en de Mo lenstraat maar vele ingezetenen en oud-ingezetenen verontwaar digd en gegriefd zyn over de na men „Achter de Kerk" voor Hoenderstraat en „Kerkstraat" voor Molenstraat. Ook was er een schrijven van de bewoners van de Hoender straat en van da kerkeraad der Ned. Herv. kerk over deze kwes tie. B. en W. stelden voor alles voorlopig by het oude te laten. De heer de Wolf achtte het meer een principiële dan een naamskwestie. De heer Riemens betreurde de houding van B. en W. Nu er be zwaren komen, kruipen ze terug. Het was beter, dat in de laatste vergadering zyn voorstel was aangenomen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Aangenomen werd ook het voorstel om voorlopig accoord te gaan met het ontworpen her bouwplan. De begroting voor 1951 van het Burgeriyk Armbestuur werd aan vaard. Vervolgens bood de voorzitter de begroting der gemeente voor 1951 aan. De gewone dienst sluit met f 161.336.01 en de kapitaaldienst met f 62.137.—. Gekozen werd tot lid der ad viescommissie vordering Woon ruimte de heer H. J. Schoenma ker. By de rondvraag wilde de heer Verhage nog Iets zeggen over de nieuwe benamingen van de stra ten, waartegen de voorzitter be zwaar maakte. De zaak moet eerst ln een wat rustiger sfeer ko men. De heer de Wolf vroeg, waarom er nog niet een voorstel is inzake het luiden van de klok by begra fenissen. De electrische luidin- richting is er nog niet en deze wilden B. en W. eerst kennen, zo was het antwoord. WEMELDINGE. Bouw van twee z.g. „goed kope" woningen aan de Zuidelijke Achterweg. Donderdagavond vergaderde de raad. De heer A. de Schipper was afwezig. De voorzitter deelde mede, dat het schilderwerk aan de gemeen, tewoningen aan de Bierweg on derhands is opgedragen aan de schilder van Es. De heer de Jonge achtte dit niet de juiste handelwyze en pleitte voor aanbesteding van ge meentewerken. De heer Dekker meende, dat dit in het algemeen is aan te bevelen, maar dat in sommige gevallen een onderhand se opdracht haar nut kan heb ben. De voorzitter deed mededeling van de mutaties in het personeel ter secretarie en op de scholen, waarby de aanstelling van een tijdelijke derde kracht aan de kleuterschool breedvoerig werd besproken. Uitvoerig werd stilge staan by de stagnatie in het aan bestede straatwerk en de uitvoe ring van het teerwerk aan de we gen. De voorgeschreven termijnen zyn niet in acht genomen. In het vervolg dienen andere maatrege len te worden genomen, zo was het oordeel van de raad. De geloofsbrief van de heer Joh. Hamelink, die in de plaats van de heer A. de Schipper is be noemd verklaard als raadslid, wa ren in orde bevonden, waarna by werd toegelaten. Het speet de voorzitter, dat de heer de Schipper niet aanwezig kon zyn. Toch dankte hy hem voor zyn werk. I.v.m. door hem geuite beden kingen tegen de regeling der be graafplaats, deelde de burgemees ter mede, dat de toestand thans bevredigend is. Vastgesteld werden dé ontwerp verordening voor de keuring van vee en vlees ln de keuringskring Kruiningen en de onlwerp-veror- dening op de sehoolartsendienst voor O.-Z.-Beveland. Besloten werd aan de gemeen tebode m.l.v. Juli 1950 een rywiel- toelage te verlenen van f 50.— per jaar en een geldlening van f 23.600 aan te gaan wegens di verse kapitaals uitgaven. „De Kramme vate" werd op nieuw verhuurd voor 5 jaren aan de heer Ant. Lamper voor f2.50 per jaar. Aangeboden werd de gemeente begroting 1951 en de gemeente- rekening 1949. Na breedvoerige bespreking werd besloten om i.v.m. de toe- wyzing van een duplex-woning over te gaan tot de bouw van een tweetal woningen met verminder de Ryksbydrage aan de Zuidelyke Achterweg, waartoe de aannemer van de thans in aanbouw zynde 6 woningen opdracht zal ontvangen. De huurprys is berekend op f 5.40 per week. De heer de Jonge was tegen. Tot leden der adviescommissie Woonruimte 1947 werden be noemd de heren D. M. de Jonge, P. J. J. Dekker, K. J. Dominicus, J, M. van der Hiele en Joh. Hamelink. Na rondvraag en sluiting volg de nog een geheime zitting. WISSENKERKE. Tijdelijke hulpkeurmeester benoemd. In de raadsvergadering van Wissenkerke op Vrijdagmiddag j.l., waar de heren J. H. Zuid- weg en J. C. Noordhoek afwezig waren, is uitvoerig gesproken over de vaststelling van een her ziene verordening op de keuring van vee en vlees. Voortaan moe ten n.l. de huisslachtingen ge keurd worden. De raad besloot de heer Ver straten uit Axel als tljdelyk hulpkeurmeester aan te stellen. Hy zal dienst doen op het ge hele eiland en krijgt een dienst auto te zijner beschikking. De heer C. J. de Smit betreurde het, dat het keuren van de huis- slacht zo duur is. Het betekent voor de meeste arbeidersgezin nen een ernstige tegenvaller. vim HULDE! Dat de gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs verslappend heeft gewerkt, valt m.i. niet te ontkennen. We zijn er aan gewoon ge raakt. Vroeger werd bij de stich ting van een Christelijke school begonnen met te OFFEREN en nu beginnen we met te VRA GEN, al is dat dan een vragen op grond van recht en wet. Dat daardoor echter, als het beginsel in 't gedrang dreigt te komen, de oude offergeest nog niet is gebroken, bleek op de eilanden Goeree-Overflakkee. Er is daar behoefte aan een Chr. school voor b.l.o. Voor het verkrijgen van subsidie is het nodig dat er minstens 33 leerlin gen zijn en 3 bevoegde leer krachten. Die eis bleek te zwaar. Het ging niet. Om uit de moeilijkheid te ko men had men een z.g. compro mis-school kunnen stichten. Maar dan zou het beginsel in 't gedrang komen en dat wilde men niet. Daarom stak men toen zelf de handen uit de moutuen. En zo waar, wat onmogelijk scheen, werd door eendrachtige same.a- werking van de verschillende kerkelijke groepen mogelijk. Er werden giften verzameld, rente loze voorschotten gegeven en ruim 1000 contribuanten gewon nen. En zo is nu de school tot stand gekomen. Een moeilijkheid tras nog het vinden van een gebouw. Daarom werd aan het gemeentebestuur van Middelharnis gevraagd het voorm. burgerioeeshuis hier voor te mogen inrichten. Tot hun schande moet worden ge zegd, dat de linkse raadsleden als één man tegen stemden. Dit kon echter niet verhinderen, dat toestemming werd verleend, zo dat straks de lessen door reeds benoemde, beuoegde leerkrachten kunnen beginnen. Ziet wat onder Gods zegen, offervaardigheid en samenwer king vermag. Hulde.' Ook de heer M. J. Bustraan sprak in deze geest. Burgemeester v. d. Maas zal, met burgemeester Schuit van Kortgene en een adviseur van de vakgroep voor vee en vlees, één en ander bespreken. Ten slotte werd de verordening toch aangenomen. De heer J. Kleppe bedankte als lid van de woonruimtecom missie. In zyn plaats is voor gesteld de heer B. Korstanje, werd medegedeeld. De raad besloot voorts de heer J. Dobbelaar een tegemoet koming te geven in de kosten die hij moet maken om zyn zoon de Ulo te Kortgene te laten be zoeken. De heer M. Z. Verhagen krijgt een vergoeding van f 15 per jaar voor het gebruik van zyn brandplaats voor varkens. Het vergunnings- en verlofs- recht i.v.m. de drankwet blijft zoals het is. Het verzoek om subsidie van de R.K. H.B.S. te Goes werd afgewezen. De Ned.- Kampeer- raad krijgt f 10.— steun. De heer Bustraan verklaarde zich tegen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, d» heer J. M. Filius, werden in prde bevonden. M.i.v. 8 Septem ber is hij als lid benoemd. Zij tenslotte vermeld, dat de raad een consumptie aangeboden kreeg van de onlangs benoemde ontvanger, de heer van Hekken. BIERVLIET. St.-Pieterspolder krijgt electrisch licht. De raad van Biervliet zal f 151 bydragen in de kosten van aan sluiting op het electriciteitsnet, dat naar de bedrijven van Boeye en Engels in de St. Pieterspolder gelegd zal worden. Met het plaat sen van 46 lichtmasten zal de straatverlichting voltooid worden. Voor het geschenk aan de Wa terleiding Mij. stelde de raad f 80 beschikbaar. Tenslotte werd de huisvestingscommissie herkozen. (Ingez. mededeling, advert.) Te Vlissingen gaat men een begin manen met ue bouw van nieuwe sluizen, ter vervanging der oude (op de voorgrond) die in de oorlog zwaar werden beschadigd. Eerst moet echter de door de Duitsers gebouwde bunker (in het midden) worden ov- geruimd. Wanneer de werkzaamheden eenmaal zijn begonnen, zal de bootdienst tussen Vlissingen en Breskens tijdelijk buiten dienst worden gesteld, omdat de nieuwe sluizen gedeeltelijk op de plaats van de aanlegsteiger zullen komen. Op de achtergrond de „Prins Bernhard" bij de aanlegsteiger.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2