Macarthur eist overgave van Noord-Koreanen M.S. „Colombie" kwam haven niet uit Sportieve kamp van Walcherse ringrijders NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zuidelijken passeren de 38ste breedtegraad Communistisch China volgt Sowjet-tactick Eind 1950 nog 5000 woningen tekort in Zeeland Nationale woningraad vergaderde Ontroerende plechtigheid te Westkapelle Monument ter nagedachtenis van gevallenen onthuld SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; TeL administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1677 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per num. Bubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 2 OCTOBER 1950 Hoofdredacteur: B. Z IJ ID EMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.43 u., onde» 18.14 u. Maan op 21.18 u., onder 14.58 u. Hoogwater op Dinsdag S Oct.: Vlissingen: 5.48 u. 1.64 m., 18.14 u. 1.61 m. Terneuzen: 6.15 u. 1.80 m., 18.38 u, 1.79 m. Wemeldlnge: 7,28 u. 1.44 m., 19.47 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.08 u. 1.23 m., 19.30 u. 1.28 m. Zondagavond, plaatselijke tijd, zijn de Zuidkoreaanse afdelin gen van het leger der Ver. Naties in Korea de 38ste breedte graad gepasseerd op weg naar het Noorden. Hoewel zij nu toch de grens van Zuid- en Noord-Korea overtrokken, ondervonden de troepen geen weerstand van betekenis. De commandant van de Amerikaanse mariniers, die Seoul veroverden, heeft al ver klaard, dat het Noordkoreaanse leger ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, geheel vernietigd is. Het zijn alleen Zuidkoreaanse troepen, die de grens overgetrok ken zijn. De Amerikanen schij nen bevel gehad te hebben tot nader order ten Zuiden van de grens te blijven. De Zuidelijken rukken op naar Jangjang, dat 8 km ten Noorden van de grens ligt. Enkele patrouilles zijn reeds in de brandende stad geweest. BOODSCHAP VAN MACARTHUR. Op 1 October te middernacht heeft generaal Macarthur aan de opperbevelhebbers der Noord koreaanse strijdkrachten een boodschap gezonden, waarin ge zegd wordt, dat een spoedige en totale nederlaag en algehele ver nietiging van de gewapende macht en oorlogspotentiëel on vermijdelijk is. „Opdat de beslui ten van de Verenigde Naties worden uitgevoerd met een mi nimum aan verder verlies van mensenlevens en vernieling van eigendommen, doe ik, als de opperbevelhebber van de V.N., een beroep op u en de onder uw bevel staande strijdkrachten, waar ook in Korea aanwezig, onmiddellijk de wapenen neer te leggen en de vijandelijkheden te staken onder militair toezicht zoals ik zal aanwijzen, en ik doe op u een beroep, terstond alle V.N.-krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden, die on der uw toezicht staan, vrij te laten en voor hen de nodige voorzieningen te treffen." ELLENDE. In Seoul lijden de burgers ge brek en koude. De laaiende vlammen van de brandende stad hebben plaats gemaakt voor honderden kampvuren waar de burgers, in de nabijheid van hun vroegere huizen, warmte trach ten te vinden. De spandoeken, waarop welkomstspreuken voor de troepen der V.N. waren ge schreven, zijn verdwenen en de bevolking tracht zich hiermede tegen de koude te beschutten. Goese winkelweek „ingereden" door de jeugd Als het Zaterdag in de win kels te Goes zo druk is geweest als op de Grote Markt, waar autoraces voor de jeugd uit stad en omstreken, de winkelweek inluidden, dan hebben de deel nemers geen klagen gehad. Want zowel 's middags als 's avonds verdrongen zich honderden kij kers rond de ellipsvormige race baan, die op de Markt met meet kundige zuiverheid was uitgezet. Er werd „op tijd" gereden door telkens drie deelnemers. De baan, die 192 m. lang was, moest twee maal worden verreden. Niet alleen kracht doch ook handigheid speelden een rol en menigmaal vloog een wagentje „uit de bocht". Aan het eind van de wedstrijden heeft de heer Haasdonk uit Goes, die met zijn staf van „Hellast-mensen het geheel heeft verzorgd, de prij zen uitgereikt, waarna de le en 2e prijswinnaars achter het Pijpercorps „Excelsior" aan een ereronde door de stad hebben gemaakt. De uitslagen luiden: Middagwedstrijden: Meisjes 1011 jaar: 1. T. Walrave, 2. R. Phaff, 3. N. Hillebrand. 4. A. Sinke, 5. L. v. Lare. Meisjes 1213 jaar: 1. C. Dominicus, Goes (maakte de snelste tLjd van de gehele .wed strijden, n.l. gem. 12 km (uur), 2. C. v. Bleyswijk, Wolfaartsdijk, 2. J. de Kok, 4. C. Zachariasse, 5. Chr v. Luyk. Jongens 1011 jaar: 1. C. Kant, Kapelle; 2. H. Steven- Be, Hansweert, 3. Jac. van Djjke, Colijnsplaat, 4. J. Murre, Kloe- tinge, 5. B. de Groote, Kloetinge. Jongens 1213 jaar: 1. Jac. Hoekman, Biezelinge, 2, Jac. v. Bortel, Wemeldinge, 3. Piet Louwerse, Yerseke, 4. T. Bom, Yerseke, 5. Leen Wisse, Kapelle. Avondwedstrijden. Jongens 10—11 jaar: 1. G. Timmerman, 2. J. Bruggeman, 3. W. Breen, 4. J. Peels, 5. J. Geleedst. Jongens 12—13 jaar: 1. H. Schipper, 2. N. Kolenbrander, 3. J. Zweedijk, 4. H. Jeremiasse, 5. J. Kik. (De namen waar geen plaats achter vermeld staat, zijn van deelnemers uit Goes.) Zij tenslotte nog vermeld, dat „Victorientje" en „Flipje" het fruitbaasje van Tiel gedurende de wedstrijden voor een wel kome afwisseling zorgden in de vorm van een koekje en een boekje. Opeengehoopt vuil benadeelt de Hygiëne en in de stad heerst een lijkenlucht van de onder het puin bedolven doden. De V.N.-troepen ontmoeten in Zuid-Korea niet noemens waardige tegenstand. Intussen weet men van veertien commu nistische divisies niet, waar zij zich bevinden. Het is mogelijk, dat de meeste Noordkoreaanse militairen zich in boerenkleding gestoken hebben en de heuvels zijn ingetrokken. Sinds het begin van de oor log werden 11.327 Noordkore- anen gevangen genomen, aldus heeft een officier van de Ame rikaanse geheime dienst te Tokio verklaard. Volgens het Russische pers- bnureau Tass heeft de minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe en Lai, verklaard, dat China een ieder, die zou trachten „bijna 500 mil li oen Chinezen" uit de Ver. Naties te houden en het land tegenwerkt, „de nek zal breken". Volgens Tsjoe en Lai slaat het Chinese volk de ontwikkeling in Korea „na de invasie van de V.S." gade. De taktiek van een „langdurige verzetsoorlog" zou het Koreaanse volk uiteindelijk de overwinning doen behalen. In de „Prawda" heeft Tsjoe en Lai geschreven, dat China vast besloten is Tibet te „bevrijden" en Formosa aan „de controle van de Amerikaanse agressors" te ontrukken. De opperbevelhebber van het Chinese communistische leger heeft in een dagorder zijn troe pen opgedragen om gereed te zijn voor „de slag om de be vrijding van Formosa". Dp het Zeeuwse platteland staan nog duizenden woningen, die, gezien ruimte en hygiëne, met krotten kunnen worden ver geleken. Bij het begin van dit jaar had Zeeland een tekort aan 3900 woningen. Aangezien er nog 2200 noodwoningen zijn, die te zijner tijd zullen verdwijnen en er dit jaar 900 wonin gen in Zeeland gebouwd zullen worden, staan we aan het eind van het jaar nog voor een tekort van ruim 5000 woningen. Aldus de heer D. Stam, van de Prov. Dienst Volkshuisves ting, uit Middelburg, toen hij Zaterdagmiddag voor de afd. Zeeland van de Nationale Wo ningraad, die. in de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde, het woord voerde over Regionale Woningbouwverenigingen. Als taak van deze Regionale wo ningbouwverenigingen noemde hij de zgn. „centrale bouw methode", omdat deze goedkope bouw mogelijk maakt en op het platteland plaatselijke woning bouwverenigingen meestal ont breken. Het centraal bouwen zal ech ter stapje voor stapje moeten geschieden in.v.m. het beschik bare bouwvolume. In de tien jaar, die voor ons liggen zullen 3000 woningen ter vervanging van krotten gebouwd moeten worden. Onderhoud en onderhoudsnormen. De heer W. Scherens, secreta ris van de Nationale Woning raad te Amsterdam, besprak het onderhoud en de onderhouds normen van woningwetwonin gen. Nog steeds geldt de onder- houdsnorm van voor 1940. Deze bedraagt f 23 tot f 37 per wo ning per jaar. Een redelijke huurverhoging is achterwege gebleven waardoor het onder houd aan woningen, die vóór 1940 zijn gezet, in de knel komt. Als de huurverhoging van 15 doorgaat zal deze besteed moe ten worden aan de verhoging der normen, die voor nieuwe woningen variëren tussen f48 tot f 54 per woning per jaar. De heer Scherens besprak een nieuwe bijdrage-regeling voor nieuwbouw, die thans in bewer king is en die afhankelijk Is ge steld van de woningcapaciteit. Hij noemde het een voortreffe lijk systeem en vond het een gelukkig idee, dat de leer van de kubieke meter-bijdrage is losgelaten. Op de tot nu toe gevolgde werkwijze bjj de verdeling van het bouwvolume oefende spr. critiek. Ze kan niet leiden tot verlaging der bouwkosten. Voorts komen teveel modellen en types nieuwe Woningen in de loop van een jaar los. Men ziet dit ten departemente ook in en is thans bezig een bouwbeleid uit te stip pelen, dat over drie jaar ver deeld kan worden. Het betekent voor gemeenten en bouwvereni gingen een voordeeL Op beide inleidingen volgden geanimeerde discussies, waarbij men gelegenheid had nog wat dieper op de onderwerpen in te gaan. Polder Walcheren stelt dijkgeschot onveranderd vast. Zaterdagmorgen heeft de Pol der Walcheren te Middelburg vergaderd. In deze vergadering (waarvan we een uitvoerig ver slag door gebrek aan plaats ruimte een dag moeten laten wachten) is het dijkgeschot on veranderd vastgesteld. Alleen de heer Z. Maljaars te Oost- kapelie stemde tegen. Van de heer A. Jeronimus, die naar Breda vertrekt, werd af scheid genomen en medegedeeld werd, dat het nieuwe polderhuis eerst begin December geopend zal kunnen worden. Eerste steen voor nieuwe kerk te Batb gelegd Blijde dag voor Vrij Evang. Gemeente. Zaterdag is te Bath, onder grote belangstelling en in tegen woordigheid van B. en W., de eerste steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw der Vrij Evang. Gemeente. De consulent, ds J. Karelse, van Goes, heette, namens de kerkeraad, alle aanwezigen wel kom. Hij wees op de betekenis van het bijzondere feit, dat Bath weer een eigen kerkgebouw krijgt. „Deze bouw is een vredes werk, een noodzakelijk werk en een geloofswerk", aldus ds Karelse. Hierna .verzocht hij ds Verboom van Den Haag, zoon van de overleden oud-voor ganger der gemeente, de eerste steen te willen leggen. Nadat deze de plechtigheid had ver richt, sprak hij allereerst een persoonlijk woord tot de ge meente Bath, welke zijn vader zovele jaren had mogen dienen. Vervolgens bracht hij, namens het Comité van de Bond van Vrije Evang. Gemeenten in Ne derland de hartelijke gelukwen sen over. Burg. de Goffau sprak zijn blijdschap er over uit, dat door eendracht en offervaardig heid deze bouw mogelijk is ge worden. Nadat de aannemer, de heer Dronkers, nog een kort woord had gesproken, sloot, na samen zang, ds J. Karelse de plechtig heid met gebed. HERSTEL OOSTHAVEN- DAM TE GOES. B. en W. vragen een crediet van ƒ90.000 B. en W. hebben de raad doen toekomen een tweetal rapporten van de Dir. van Gemeentewer ken, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de toestand, waarin de Oosthavendam te Goes is komen te verkeren en van de binnen de kortst mogelijke tijd te treffen voorlopige voor zieningen, welke naar schatting f90.000.zullen kosten. Met de eerstaanwezend Inge nieur bij de Directie van de Zuiderzeewerken is hieromtrent overleg gepleegd; deze zal nader advies uitbrengen omtrent de definitieve maatregelen, welke eerlang zullen moeten worden genomen. B. en W. betreuren, dat de belangrijke uitgaven, welke de herstelling van de Oosthaven dam na de beschadiging daarvan bij de dijkval in de Wilhelmina- polder heeft gevorderd, niet heb ben mogen leiden tot een resul taat voor lange tijd, doch het feit ligt er en alles zal moeten worden gedaan om erger te voorkomen. Zij stellen voor te besluiten tot: a. Het bijwerken van de ta luds aan de Oosthavendam door steenstorting; b. het nabestorten van het geplaatste zinkstuk, een en ander ter beveiliging van de puinbestorting van de dam en om een gezeten bestorting te formeren; c. het toestaan van een crediet voor de uitvoering van deze werken tot het door de Directeur van Gemeente werken geraamde bedrag van f 90.000.d. hen te machtigen, werkzaamheden bij uitnodiging te besteden. Canada is bereid zijn speciale strijdmacht van 10.000 man als deel van de geïntegreerde strijd krachten van het Atlantisch Pact naar Europa te zenden. Aan de Utrechtse Rijksuni versiteit is geslaagd voor het propaedeutisch examen theolo gie: G. A. Odé te Goes. DE WIND TRAD OP ALS SPELBREKER. De felle Zuid-Westenwind is oorzaak geweest, dat de proef vaart van het Franse m.s. „Co lombie", dat op de Schelde- werven te Vlissingen Is hersteld en gisteren bij de S.H.V. 1300 ton olie zou gaan bunkeren, niet kon doorgaan. Men zag n.l. geen kans om, voordat de sluizen werden gesloten, het machtige schip naar buiten te loodsen. Hedenmiddag zal men ljpt op nieuw proberen. Toen het schip n.L met de steven in de richting van de sluizen was gebracht, bleek het al spoedig, dat vijf sleepboten het moesten afleggen tegen de wind, die het hoog op het water liggend gevaarte naar bakboord blies. Zodoende moesten trossen aan wal worden gebracht en dit nam teveel tijd in beslag. Om kwart over drie kwam er beweging in het schip, dat in het Schelde-dok lag. Aan de achter zijde trokken de „Nolle" en de „Van Woelderen", terwijl aan de voorzijde de drie andere sleepboten het schip in de ge wenste richting hielden. Men kan heus niet zeggen, dat er niet gewerkt is om het schip voor vijven naar buiten te krijgen. Op de Van Woelderen Zoals reeds opgemerkt, was een van de vijf sleepboten de „Van Woelderen", een nieuwe boot en de trots van de Steen kolen Handelsvereniging. Onder leiding van de directeur van de S.H.V., de heer K. van Everdingen, hebben wij het nieuwe vaartuig geheel bekeken. Het is gebouwd bij L. Smit Zn te Kinderdijk, terwijl de motor, een Sulzer 6 cylinder- tweetact bij „De Schelde" is ge monteerd. Het schip heeft een omkeerbare schroef en ontwik kelt bij 275 toeren een zeshon derd P.K. Geen wonder, dat Kapt. v. d. Sloot er trots op is. Wie nog meer cijfers wil, krijgt er hier nog enkele: Naast de Sulzer, die in de buik van het schip staat te draaien, staan nog een 15 p.k. 2 cylinder-viertact motor voor aandrijving van een hulpdynamo en diverse pompen, en een 85 p.k. 6 cylinder Krom houtmotor, die een bergings- pomp van 30,0 ton water/uu|r met een opvoerhoogte van 10 m. aandrijft, en voorts een brandbluspomp die 200 kub. m. water per uur levert met een opvoerhoogte van liefst 80 m. De „Van Woelderen", die zijn naam dankt aan de oud-burge meester, uit waardering voor hetgeen deze voor de Vlissingsc havens heeft gedaan, dient uit sluitend, vertelde de heer Var. Everdingen, om schepen, dit komen bunkeren, binnen te brengen. Het schip Is pas in be drijf en gaat ae „Frankrijk" vervangen. Brits schip voor Vlissingen aan de grond. Het Britse s.s „Accrington" uit Londen is op het strand van Vlissingen aan de grond gelopen toen het wilde uitwijken voor het 3390 ton metende Panamese s.s. „Carolyn", Het Panamese schip kwam uit zee en was op weg naar Gent. De „Accring ton" zag al spoedig kans op eigen kracht vlot te komen en het heeft de reis voortgezet. Zaterdag heeft de burgemeester van Westkapelle, mr M. Tyde- man, aan de voet van de vuur toren te Westkapelle een ge denksteen onthuld, ter nage dachtenis aan de ruim 160 slachtoffers van het bombarde ment op 3 October 1944 en de beschieting uit zee op 1 Novem ber 1944. Het grote kruis draagt als tekst: „Wij zijn verlost, Maar 't heeft Uw dood gekost." Republikeinse aanvallen op Ambon Beschietingen veroorzaakten vele slachtoffers. Op 28 September vielen des morgens acht schepen en twee B-25 bommerwerpers van de republiek Indonesia de plaatsen Wai en Toelehoe op het eiland Ambon aan. Beide plaatsen wer den door de vijand bezet. Een der vliegtuigen werd neerge haald. De aanvaller slaagde er in 29 September door te dringen tot Soeli, aldus wordt medegedeeld door het bureau Zuid-Molukken. Er werd heftige tegenstand geboden. 30 Sept. werd Ambon door 2 schepen hevig beschoten. Eén ervan werd stukgeschoten. Er vielen veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Schade werd aangericht aan gebouwen. Door het oprukken van de republikeinen werd de toestand voor Ambon critiek, doch 's mid dags slaagden de Ambonese troepen er in de vijand tot Soeli terug te slaan. Gisterochtend voer weer een korvet de Ambon- baai binnen. De beschietingen waren nog heviger en vele bur gers vielen.. Op het tijdstip van deze beschieting vierde de chris tengemeenschap het Heilig Avondmaal in de kerk. Stil en ontroerd stonden Zaterdagmiddag honderden West- kappelaars rond het grote kruis achter de vuurtoren, dat is op gericht ter nagedachtenis van hen, die in de bange October- en Novemberdagen van 1944 in Westkapelle of elders het leven hebben gelaten. Mannen met de pet eerbiedigin de hand, vrouwen, gehuld in hun zwarte omslagdoeken; ze stonden daar, terwijl hoog boven hun hoofden vanaf de vuurtoren de driekleur halfstok wapper de. Het was een ontroerende en eenvoudige plechtigheid en velen waren in dit uur van herdenken gekomen om hen te eren die zijn gevallen voor onze vrijheid. Het kerkgebouw van de Geref. Gemeente was bijna geheel ge vuld toen ds de Wit, predikant dezer gemeente te Middelburg, de kansel beklom als eerste spreker in de herdenkingsdienst, die de onthulling vooraf ging. Ds de Wit herinnerde in zijn toespraak aan de tijd, waarin zoveel dierbaren het leven lie ten; dagen van bloed en tranen. Ds de Wit bepaalde zijn gehoor bij Jer. 31 vers 21; „Richt U merktekenen op, stel U spitse pilaren". „Ook wij gaan straks een merkteken oprichten", zei de predikant, „waarin we herin nerd worden aan hetgeen ge schied is. Dit keer is het echter geen spitse pilaar, maar een kruis, waardoor we mede her innerd worden aan het Kruis van Christus". De Ned. Herv. Predikant, ds ,W. Oosthoek, sprak vervolgens n.a.v. hetgeen op het kruis staat gebeiteld: „Wij zijn verlost, maar 't heeft Uw dood gekost". De predikant zei, dat er een storm is gegaan over het leven in West kapelle, doch dat het leed van die dagen al weer dreigt verge ten en oppervlakkig gaat worden. De verlossing uit de handen van de vijand en de verlossing van de wereld mag niet vergeten worden, zei ds Oosthoek. Voorts herdacht hij allen, die bij de bevrijding van West kapelle het leven hebben verlo ren, burgers zowel als de geal- liëerde soldaten. Tenslotte sprak ds J. G. Pon tier, Geref. predikant, n.a.v. Mare. 8 vers 35: „Want zo wie zijn leven zal willen behouden, die zal het veriezen", enz. „We zijn bepaald bij onze el lende, en bij onze verlossing", zei ds Pontier, „maar we zullen ook moeten leven als dankbare mensen. Het Kruis moet midden in ons leven van iedere dag staan, ieder moet z'n kruis ne men en Jezus navolgen". In alle stilte trokken de aan wezigen, met nog vele anderen, vervolgens naar het monument op de begraafplaats bij de vuur toren. Ontroerende momenten. Hier uitte burgemeester mr M. Tydeman, zijn bewondering voor de bevolking, die na zoveel ellende te hebben meegemaakt, de kracht heeft kunnen opbren gen om weer te bouwen in de breedste zin. We moeten elkaar blijven helpen en liefhebben, al dus de burgemeester. HU zegde degenen dank, die de slachtoffers hadden over gebracht naar deze begraaf plaats, voorts „Westkapelle Herrijst", de heer Roelse, de Fa Woudenberg en ds Oosthoek, waarna mr Tydeman namens het gemeentebestuur het monument aanvaardde en er een krans bij legde. Namens de kerkeraad en de Ned. Herv. Gemeente legde ds Oosthoek een palmtak aan de voet van het monument. Hij zei daarbij, dat men dit kjuis niet moet zien als teken van de dood, maar als het teken van Gods ontfermende liefde, waar door de dood is overwonnen. Diepe ontroering beving velen toen de heer W. Flipse namens de Zondagsschool „Kinderen van één Vader" bloemen neerlegde en de gestorven kinderen met treffende woorden herdacht en ontroerd luisterde men naar het bekende lied, dat de kinderen zo dikwijls hadden gezongen: „Daar boven juicht een kinder schaar", welk lied door de heer Flipse geciteerd werd. Namens de C.J.M.V. herdacht de voorzitter, de heer L. Kaland, de drie omgekomen leden van de vereniging en legde een krans aan de voet van het mo nument. Toespraak ds Reus. Tenslotte sprak de oud-predi kant der Herv. Gemeente, ds W. Reus, die zei, dat deze herden king als het ware een gemeen schappelijke begrafenis beteken de. Hij herinnerde aan de her denkingsdienst, destijds te Oost- kapelle gehouden. Er is toen een onnoemelijk zwaar kruis over de gemeente gevallen. Dit kruis is een teken van de smart en het spreekt ons van de Man van smarten. Het is moeilijk om hier te staan, maar gelukkig herin nert het kruis ook aan de strijd die achter ons ligt. „Ik ben stil en klein geworden", zei de pre dikant. „Ge hebt dikwijls tot mij gezegd: „God heeft ons de kracht gegeven". Tenslotte sprak hij de wens uit, dat de liefde van het kruis allen tot troost en sterkte en het middelpunt van het leven van iedere dag zal zijn. Met dankgebed besloot ds Reus de plechtigheid bij het mo nument. Hierna werd door velen een rondgang langs de graven gemaakt, waarbij bloemen wer den neergelegd. S. T. BROUWER PERSOONLIJK EN KLEVERSKERKE (FAM. BRASSER) GEMEENTELIJK KAMPIOEN. Voor de eerste maal zijn Za terdag de ringrijderijkampioen- schappen van Walcheren ver reden. Zij werden op het kerk plein van Koudekerke georga niseerd door de onlangs opge richte Walcherse Ringrijders- vereniging. De heer S. T. Brouwer te Oostkapelle werd persoonlijk kampioen van Walcheren, met 20 ringen, en 't gem. kampioen schap werd gewonnen door Kleverskerke. De bekende ring- rijdersfamilie Brasser, vader en twee zoons, wist beslag te leg gen op de fraaie wisselbeker, geschonken door „Het Vrije Volk". Vader P. Brasser haalde 19 ringen en zijn zoons A. en L. P., resp. 19 en 8 ringen. Er werd 24 maal gereden, op twee banen. Reeds om half tien Zaterdag morgen werd begonnen. Tot on geveer half zes hebben 66 rij ders uit alle Walcherse plaat sen (van elke gemeente drie, uitgezonderd Koudekerke en Domburg, die, omdat hier de grootste verenigingen zijn, elk met zes rijders voor de dag kwamen) in een uitermate spor tieve strijd elkaar bekampt. Hier was het puikje van de Wal cherse ringrijders, want elke vereniging had haar beste krach ten naar Koudekerke afgevaar digd. SUCCESVOLLE DAG. Om even half zes, toen de strjjd oih het bezit van de pol lepel (die door de heer P. Jobse werd gewonnen), vond op de muziektent de prijsuitreiking plaats. Vooraf dankte de voor zitter van de Walcherse ring- rijdersvereniging, de heer P. Brasser, de burgemeester van Koudekerke voor zijn spontane medewerking en de organise rende vereniging, speciaal de voorzitter, de heer P. Flipse, voor de perfecte regeling. Hij noemde de dag succesvol en De grondverschuiving in Sur- te (Zweden) is heel wat minder ernstig afgelopen dan aanvanke lijk gevreesd werd. De materi ele schade is wel groot, doch er is slechts één persoon om gekomen. De Islamietische be volking van het eiland Hinda- nao van de Philippijnen wil aan sluiting bü Indonesië. Voor het eerst sinds elf jaar is de koers van de Canadese dollar thans vrij. In een voorstad van Rio de Janeiro zijn twee electri- sche treinen op elkaar gebotst; er waren 93 gewoden. De Roemeense zaakgelastigde in Den Haag is van zijn post ont heven en aangezien hij niet naar zijn land terug wil, heeft hij verzocht in Nederland te mogen blijven. Franse troepen zijn in de Vietminh een actie be gonnen tegen de Vietminhtroe- pen, die verschillende plaatsen van de kolonie veroverd hebben. Waarschijnlijk zal er spoedig een officiëele missie uit Tibet naar communistisch China gaan voor besprekingen over de „poli. tieke toekomst van Tibet". Generaal H. W. de Koning, in specteur-generaal der Rijkspoli tie, heeft na 40 jaren dienst, Zaterdag afscheid genomen. In het Z.-Oosten van Ontario (Canada) kunnen volgend voor jaar 50 gehuwde en 50 onge huwde emigranten geplaatst worden. En op dit bericht hebben wij met smart gewacht: Gisteren zijn in Rusland wieler wedstrijden gehouden ter ge legenheid van het feit, dat 150 jaar .(I) geleden de eerste fiets ter wereld door een.... Rus werd uitgevonden. burgemeester J. L. Dregmans was het daarmede volkomen eens, Hjj wenste de Walcherse vereni ging veel succes en adviseerde de leden niet te veel aandacht ta besteden aan dreigementen vai* zekere zijden, maar op de inge slagen weg voort te gaan. Daarna ging hij tot uitreiking van da prijzen over. GEM. KAMPIOENSCHAPPEN, De eerste prijs voor het ge meentelijk kampioenschap was, als gezegd, voor Kleverskerke. Da heren Brasser kregen, behalve da wisselbeker, ook elk een mooia herinneringsmedaille van het blad dat de beker schonk. De tweede prijs was voor Dom burg, n.l. een wisselbeker, ga- schonken door de N.V. Kunst mesthandel v.h. Kooman 8c Co., Dirksland. Hier werden drié herinneringsmedailles van da ringrljdersvereniging uitgereikt. Domburg behaalde 43 ringen. De derde prijs was een wis selbeker van J. Balkenende ta Kapelle voor Oostkapelle (40 ringen) met weer 3 medailles. Vierde prijs: beker gem. Kou dekerke voor Aagtekerke (38 r.). Vijfde prijs: beker V.V.V, Koudekerke voor Koudekerka (38 r.). Zesde prijs: beker Fa P. de Jongh, Goet voor Gapinga (37 r.). Zevende prijs: Lauwer tak Fa N. Th. de Jong, Mid delburg, voor Middelburg (37 r.). Achtste prijs: Lauwertak van de heer de Koning, Goes, voor St.-Laurens (36 r.). Negen de prijs: medaille M; Gunst, Goes, voor Vrouwenpolder (33 r.). Tiende prijs: medaille van P. Huijssoon, Middelburg, voos Veere (35 r.) en elfde prijs: medaille J. Koole, Koudekerka voor Souburg (34 r.). De heeS A. Arendse te Souburg ontving de medaille van de heer W. N. van Liere, burgemeester van Vrouwenpolder, voor degene, dia de meeste volgrifgen stak. HU stak er 12. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN, De wisselbeker, geschonken door de N.V. Zeeuwse Voeder en Kunstmesthandel te Middel» burg, was voor S. T. BrouweS te Oostkapelle, die met 20 rin gen persoonlijk kampioen van Walcheren werd. Hij ontving tevens een herinneringskruifl van Jac. Arendse te Souburg. Reservekampioen werd A. Bras ser te Kleverskerke met 19 rin gen, die de verzilverde bekes van de P.Z.C. ontving. De me daille van de heer W. Brand ta Domburg was voor de derde prijswinnaar, P. Brasser, met 19 ringen. Voorts was er een groot aan tal prijzen, bestaande uit luxe en huishoudelijke voorwerpen, sigaren enz. le pr. S. Brouwer (20 r.), 2. A. Brasser (19), 3, P. Brasser (19), 4. J. de Klerk (18), 5. Jac. v. Wallenburg (18), 6. J. Provoost (17), 7. P. Arendse (17), 8. L. P. Brasser (16), 9. J. Reijnierse (16), 10. J. Brou wer (15), 11. J. Koole (15). De heren A. Reijnierse, P. Jobse, P. Peper, A. de Visser, J. Rie- mens, F. Moens en P. Jongepier hadden elk 14 maal de ring ge stoken. NEGEN KOEIEN OMGEKOMEN BIJ BOERDERIJBRAND. Negen koeien kwamen in de vlammen om, toen Vrijdagnacht brand uitbrak in een kapitale boerderij te Ferwerd (Friesland), bewoond door de heer J. Bouma. DE BILT ZEGT: Veel wind. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige en in de kustprovin cies tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1