ESDERS PRUZEN In de schaduw van de Westkapelse vuurtoren rusten 158 oorlogs-slachtoffers. De nieuwe watertoren te Oostburg is zeer modern. West-Duitse deelname aan rerdediginql alleen op voet van gelijkheid. AI DA* ISO M Zaterdag rolt de bal voor de 4e keer. NU NAAR Margery Lovell Niet alle banden kosten f 4,85. Zuilen ee leiders bun plaats weten te behouden. Eenvoudig monument te hunner nagedachtenis. VOOfi HAJAARSKtEDING TEGEN Waterwinning moet worden opgeroerd. Xe go-ed u-ati iwutkouiu-en. Bietencampagne in West- Brabant begonnen. KORTE BERICHTEN Bradley: „Frontlinie achter de Rijn De lachende derde. Vrijdag "29 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de schaduw van de machtige vuurtoren te Westkapelle staat een bijna vier meter hoog natuurstenen kruis. „Wij zijn verlost, maar 't heeft Uw bloed gekost" (Gez. 171 vers 2), dat staat gebeiteld op de voet van dit monument, opgericht ter na gedachtenis van de Westkappelaars, die in de bange dagen van October en November 1944 door het oorlogsgeweld zijn omge komen. In een halve cirkel om dit monument liggen 158 slacht offers van de oorlog begTaven en op eenvoudige, op de graven aangebrachte steentjes staan hun namen. We zjjn bij de ontwerper van dit monument geweest, maar de heer Roelse wees, bescheiden doch beslist, ons verzoek om een onderhoud van de hand. „Niet ik ben de promotor van dit alles", zei hij, „maar het comité „West kapelle Herrijst" nam het initia tief". Dus klopten wij aan bij dokter M. Huygens, de voorzit ter van dit comité. „Het heeft lang geduurd, eer alles gereed waa", vertelde de voorzitter, „want we hebben vele moeilijk heden moeten overwinnen". Het eerste plan een beeldengroep bleek wegens de hoge kosten niet uitvoerbaar. Toen kwam het idee een eenvoudig kruis op te richten van Franse natuur steen. De heer Roelse ontwierp het, en de Fa Woudenberg, die ook de restauratie van het stad huis te Middelburg uitvoert, ver vaardigde het monument. L1JSTCOLLECTE. „Eigenlijk was het oprichten van een monument voor de oor logsslachtoffers niet het werk van het comité", zo vertelde dr Huygens verder, „maar we von den het nodig dit te doen en tijdelijk op te treden als geld schieter". Het ligt in de bedoe ling binnen enige tijd met een lijst in de gemeente rond te gaan om gelden in te zamelen (Ingez. mededeling, advert.) I 1 11 Voor de Dames: E«n nieuwe collectie WINTERMANTELS grote keuze uit de nieuwste modellen Pracht sortering WOLLEN JAPONNEN geheel nieuwe modellen Ook In grote maten Egyptisch Katoenen REGENMANTELS Voor de Heren: Unieke aanbieding ULSTERS en KAMGAREN COSTUUMS REGENJASSEN in Egyptisch katoen, gabardine, loden en gummi Grote sortering WINTERKLEDING voor Jongens en Meisjes Ruime keuze in Dames- en Heren- MODE-ARTIKELEN LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG ter bestrijding van de kosten. Direct na het bombardement in 1944 heeft de afd. Koude- kerke van het Ned. Rode Kruis de lijken opgegraven en in Oost- kapelle zyn de oorlogsslacht offers toen ter aarde besteld. Enige jaren geleden werden de stoffelijke overschotten van 158 Westkappelaars herbegraven op het kerkhof, dat daartoe werd aangelegd op het terrein by de vuurtoren. Thans liggen er niet alleen zij begraven, die in West kapelle zijn omgekomen, doch ook velen, die by de beschie ting van Domburg bleven. OP HET KERKHOF. Aan de voorzijde van het mo nument wordt een gedenkplaat aangebracht, waarop staat „Ter nagedachtenis van de slacht offers van October en November 1944". Op de achterzijde staan de twee regels uit Gez. 171. Het kruis staat op een verhoging van byna 1 m. hoogte, terwijl rond het monument plaats is gelaten voor het aanbrengen van vaste planten. Een bak is rond het monument geplaatst. In totaal staan 144 steentjes op de graven, die in een halve cirkel rond het monument en daarvan gescheiden door een schelpenpad, liggen. Op verschillende steentjes, waarop behalve de naam, ook de leeftijd der ontslapenen staat gebeiteld, staan twee namen, wanneer het twee personen uit hetzelfde gezin betreft. De halve cirkel met de graven is in het midden doorbroken door een pad. Aan het einde daarvan is een steen geplaatst, waarop de namen voorkomen van de 15 vermisten. Het geheel is afgesloten door beplanting. HERDENKING. Morgen zal in stille eerbied de bevolking van Westkapelle de dierbare doden herdenken. Een dienst in de kerk der Geref. Gemeente gaat aan de over dracht van het monument aan de gemeente vooraf. De burgemeester, mr M. Tyde- man, zal morgenmiddag het mo nument aanvaarden en ds W. Reus, oud-predikant van West kapelle, zal op de begraafplaats het woord voeren. Arbeidsvoorziening in de landbouw levert moeilijk- beden op Tengevolge van de slechte weersomstandigheden gedurende de laatste weken is bij oogst- werkzaamheden in de landbouw in het bijzo <er by het aard- appelrooien achterstand ont staan, die in verscheidene delen van het land moeilijkheden op het gebied der arbeidsvoorzie ning tengevolge blykt te heb ben. Het landelijk contactorgaan voor de arbeidsvoorziening heeft een beroep gedaan op da be trokken instanties om de nog in uitvoering zijnde cultuur-tech nische werken op korte termijn te staken om arbeiders vry te maken. Britse atoomcentra moeten spoedig gereed zijn. De Britse regering heeft bevel gegeven tot bespoediging van de werkzaamheden aan de nieuwe Britse atoomcentra te Capen- hurst (Cheshire) en Sellafield (aan de kust van Cumberland). Te Sellafield zullen twee grote atoomzuilen voor het winnen van plutonium worden ondergebracht. In het centrum van Capenhurst, dat begin 1952 klaar zou zijn, zal voornamelijk uranium 235 worden geproduceerd. Men voor ziet dat in beide centra, wan neer zij voltooid zijn, minstens 10.000 arbeiders werkzaam zul len zyn. Talrijke atoomgeleer den uit andere landen zullen worden aangeworven. Het drinkwater voor Zeeuwseh- Ylaamleren wordt maar op één plaats In Zeeuwsch-Vlaanderen gewonnen, n.I. aan het pompsta tion Clinge-St. Jansteen, vlak by de Belgische grens. Dit is de enige plaats in Z- Vlaanderen, waar goed drinkwa ter In de grond aanwezig is. Vanuit het pompstation wordt het water op zijn 70 km. lange weg naar Oostburg opgejaagd te Philippine. De nieuwe watertoren te Oostburg betekent voor weste- Üjk-Zeeuwsch-Vlaanderen een goede aanwinst, daar men hier tot voor een jaar steeds te kam pen had met een onvoldoende druk op het buizennet. Da toren zal voor het drinkwa- tervoorzieningsgebied zoveel mo gelijk water in voorraad hebben. Er zijn vijf grote reservoirs en een buffelreservoir, dat met het topreservoir verbonden kan wor den. Hierdoor bereikt men, dat bij abnormaal hoog waterverbruik b.v. bij een grote brand, steeds voldoende water onder de juiste druk beschikbaar is. NIEUWIGHEDEN. Technisch heeft de toren, een ontwerp van de heer van Eek, verschillende nieuwigheden, waar van wel de voornaamste is, dat zy zichzelf, al naar behoefte der reservoirs, kan vullen. Daardoor kan men de druk in het buizen net naar behoefte regelen. De to ren zal zich zelf aptomatisch overschakelen. Wanneer zowel het pomp station als het opjaagstation in rust zijn, staat de toren in direc te verbinding met de watertoren van Axel. Niet het minste risico is genomen, zodat er altijd een voldoende hoeveelheid water, on der gewenste druk, ter beschik king zal zijn. De Oostburgse toren kan 2400 m' water bevatten en is 50 meter hoog. Voor de toren is men mo menteel bezig een overstortbassin aan te leggen. Vanaf de toren heeft men een prachtig uitzicht over de gehele streek. Op het platvorm, dat door een hekwerk is afgesloten, ziet men bij helder weer o.a. de torens van Brugge, de vuurtoren van Westkapelle en zelfs de water toren van Axel. VOOR PUBLIEK TOEGANKELIJK. Het ligt in de bedoeling na de officiële opening de toren ook voor het publiek toegankelijk te stellen. De cirkelvormige entréehal zal, indien er. liefhebberij voor is, als tentoonstellingshal of iets derge lijks ingericht kunnen worden. Volgens ir G. P. M. Dikötter, de directeur van de Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen, is er voldoende water om de drinkwa tervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen te verzekeren. Echter vraagt de industrie om meer wa ter, waardoor de winning opge voerd zal moeten worden. Reeds worden er plannen gemaakt, om, indien de industrie nog meer gaat vragen, meer te kunnen leveren. STAGNATIE. Jammer genoeg is er stagnatie gekomen, in de aanvoer van ver schillende machines uit Engeland, waardoor bij de officiële inge bruikname de toren zichzelf nog niet automatisch kan overschake len. Dit is een strop, doch die men echter opgevangen heeft door tij delijk de installatie met de hand te bedienen. De dienstgebouwen, waarmede de toren door een lage muur tot een complex uitmaakt, bevatten aan de linkerzijde de kantoorgebouwen, verderop de smederij, terwijl rechts van de toren een dienstwoning is voor de opzichter, verkleed- en wasgele genheid voor de werklieden, op slagruimte etc. Achter de gebouwen loopt een weg, waarlangs de materialen op het terrein gebracht kunnen wor den. India wil nieuwe viermogend- hedenconferentie. De gedelegeerde van India, Sir Benegal Rau, heeft Woensdag de Assemblee der V.N. een nieuwe conferentie voorgesteld van de minister van buitenlandse zaken van Engeland, de V.S., de Sowjet- Unie en Frankrijk. Zij zouden, met of zonder an deren, tenminste de voornaamste geschilpunten grondig moeten be spreken, liefst te New York. Twee jaar geleden vertrok een Amsterdamse damnaar Amerika om zich daar te ves tigen. Een bedrag van 11.400, een erfenis, liet zij in een banksafe in Amsterdam ach ter, omdat het haar niet toe gestaan was het geld naar het buitenland mee te nemen. Het was haar bedoeling wan neer z\j t.z.t. weer in Neder land zou terugkomen, dit geld te beleggen. Enige tijd ge leden besloot zg dit geld aan haar a.s. schoondochte- te doen geven, die ook naar Amerika zou vertrekken, op dat deze meubilair en andere goederen zou kunnen koper, die zij zou kunnen meene men. Zij machtigde een 29- jarige jongeman, een vroe gere kennis van haar, het geld uit de safe te nemen en haai schoondochter behulpzaam te zijn met het doen van de in kopen. De jongeman inde in derdaad het geld, maar de schoondochter heeft er nooit een cent van gezien. In een tijdvak van drie maanden slaagde hij er in met enkele vrienden het ge hele bedrag aan feesten en buitenlandse reizen op te ma ken. Toen hij V/oensdag dour de politie te Amsterdam werd gearresteerd bleek hij geen cent meer te bezitten. Voor Kerstmis 900 millioen kilo bleten door de snjjmolens. In de drie fabrieken van de Verenigde Coöperatieve suiker fabrieken in West-Brabant, de „Roosendaal", de „Zevenbergen" en „De Dinteloord" is de bieten campagne begonnen. De drie ver bonden ondernemingen hopen voor Kerstmis 900 millioen kilo bieten door de snijmolens te ja gen, waarvan de Dinteloord alleen reeds 450 millioen kg. versnijdt, dank zij een dagcapaciteit van 5 millioen kg. per dag. Te Steenbergen begon de cam pagne aan de fabriek van de cen trale suikermaatschappij gisteren, de onderneming van de C.S.M. te Breda begint eerst volgende week. Men verwacht algemeen een goede campagne omdat het areaal aanzienlijk groter was dan ver leden jaar en het suikergehalte der bieten lang niet onbevredi gend is, al had men gedacht dat dit zeer zou tegenvallen. De lan delijke bietenoogst schat men hier op 3 milliard kilo totaal, hetgeen een recordoogst voor ons land zou betekenen. Meer dan 12.000 Oostenrijkse kinderen zijn sedert het einde van de oorlog met speciale kindertrei- nen van het Ned. Rode Kruis uit Wenen naar Nederland gebracht om er een maand of drie in een gastvrij milieu opgenomen en ver zorgd te worden. De Haagse politieagent A. V., die gegevens uit de politie-admi- nistratie zou hebben verstrekt aan een zekere T. Elzinga te Rot terdam en daarvoor geld zou heb ben ontvangen, werd gistermor gen door de Haagse arrondisse mentsrechtbank wegens gebrek aan bewys vrijgesproken. De Australische minister-pre sident, M'en/.ies, heeft opnieuw het wetsontwerp tot ontbinding van de communistische partij bij het Huis van Afgevaardigden in gediend en de oppositie van de arbeidersparty uitgedaagd naar aanleiding van deze kwestie nieu we verkiezingen te forceren. John L. Kuranz, vice-voorzitter van de „Chemical Corporation" te Chicago, en Robert Moon, assis tent-professor aan de universiteit van dezelfde stad, hebben een practische methode ontdekt om de atoomenergie in electrische stroom om te zetten. De Oost Duitse minister van bevoorrading in Thüringen, dr Kamps, is naar het Westen ge vlucht. Een uitgebreide autosmokkel is achterhaald door ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen te Tilburg. Een autoverhuurder M. K. te Tilburg is gearresteerd. De onderhandelingen over de prijs van de door Denemarken aan Engeland in het komende jaar te leveren boter zijn Woens dag afgebroken. Voor de tweede maal aardbeien. Op Marken heeft de heer P. Boes deze week voor de tweede maal in dit jaar aardbeien ge plukt. FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 12) Het huis van Lord Marnell was vrijwel aan de uiterste grens van de stad gelegen. Het stond In Fleet Street, en tussen de stad Londen en de stad Westminster lagen groene weiden. Er was maar een enkele brug over de rivier, de Theems, die als een breed zilver lint door de golven de weiden liep. Die brug was ge heel bebouwd, maar onder de huizen was een overdekte weg voor voertuigen. Naar rechts verhief zich op verre afstand het prachtige paleis van West minster, een overblijfsel van de Saksische koningen, en daar achter de grootste oude Abdy, en het sterke, sombere sanctua rium; terwijl naar links de muren en torens van de „White Tower", het koninklijk paleis, In de zonneschijn schitterden. Margery kon dit alles echter niet direct zien, toen zij naar buiten trad. Waar haar oog het eerst op viel, waren veel min der aantrekkelijke dingen. De straten waren meest zo smal, dat er maar een voertuig door kon, en waren bestraat met grote, ongelijke stenen. In het midden van de straat liep een geul, waarin, iedere huisvrouw vanuit het venster haar emmer met vuil water gooide en alle mogelijke afval. De geuren, die dat modder water verspreidde, waren ver van aangenaam, zodat Margery onophoudelijk gebruik moest maken van haar reukballetje. Terwijl zij de straten, die aan weerszijden winkels hadden, vervolgde, begroette haar van alle kanten geroep van: „Wat heeft u nodig? Wat heeft u no dig?" De voertuigen bestonden, zo als we reeds opmerkten, uit twee soorten vrachtwagens en draagkoetsen; draagkoetsen wa ren de rijtuigen van de veertien de eeuw; maar de vrachtwagens waren in veel groter aantal aan wezig. Nu en dan ontmoette zij een dame van stand in haar draagkoets, wier kleden tot op de grond hingen; of passeerde haar een ridder te paard, met zijn volgelingen. Margery bracht de gelukkig ste dag sedert haar huwelijk door, terwijl zij daar zo door Londen wandelde en elke plek bezocht, waar zij wel van ge hoord had. Lord Marnell fronste het voor hoofd, toen Margery hem bij haar thuiskomst vertelde, dat zij Londen was gaan bezichtigen. Het stond niet, zei hy, dat zij te voet uitging; voor dames van stand hoorde dat niet; zij had haar draagkoets moeten laten voorkomen en enige bedienden meenemen. „Maar in een draagkoets had ik lang zo goed niet kunnen zien", zei Margery. Lord Marnell begon te lachen. Haar eenvoud amuseerde hem; maar hij herhaalde, dat hü haar vriendelijk verzocht, nu ze Lon den gezien had, in het vervolg te willen bedenken, dat zij niet langer Margery Lovell was. maar Lady Marnell en zich dien overeenkomstig moest gedragen. Margery zuchtte, toen zy de kamer verliet en ging kijken, waar Alice haar japonnen aan het opbergen was. Tegen de avond riep Lord Marnell, of zij beneden wou ko men. „Als je wat moois wil zien, Madge", zei hij vriendelijk, toen zij binnen kwam, „kom dan gauw hier by' het raam. Je kunt dan zo meteen de Koning zien rijden van het Savoy paleis naar de Tower." Margery liep haastig naar het raam en zag een aantal paarden met kleden, die alle kleuren van de regenboog hadden, evenals de berijders zelf, de straat inkomen vanaf het statig Savoy Paleis, dat toen te midden van groene weiden stond op de plek, waar nu het „Strand is. „Wie is Zijne Majesteit?" vroeg zij. „Die heeft een eenvoudige zwarte kap op en een rood kleed aan", antwoordde haar echtge noot. Hy rijdt op een wit paard met een scharlaken tapijt be hangen, bezaaid met struisveren in goud geborduurd." „Wat!" riep Margery vol ver bazing uit, „die kleine, blonde, knappe man op dat paard, met het gouden hoofdstel. „Ja", zei Lord Marnell, „de grote, knappe man, die achter hem aan komt, op dat bruina paard, - met ogen als een arend, is de Hertog van Lancaster, Jan van Gent noemen ze hem, omdat hij te Gent, in Vlaanderen ge boren is." „En wie zyn de anderen, of vindt je het vervelend, dat ik het vraag?" vroeg Margery wel wat bedeesd. (Wordt vervolgd.) „West-Duitsland zal alleen op basis r an gelijkheid bijdragen aan de verdediging van West-Europa" aldus hebben functionarissen van de Westduitse regering verklaard. De Duitsers zouden weigeren te fungeren als verbindingstroepen in een Europees leger ol als la gere eenheden, b.v. als Duitse ba taljons onder commando van een ander land. Tot het prijsgeven van souvereiniteit bij opneming van Duitse contingenten in een Europees leger zou West-Duits- land slechts dan willen overgaan, wanneer hetzelfde principe zou gelden voor alle landen. De Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Sir Ivone Kirk- patrick, heeft te Bonn verklaard, dat Duitsland begrip moet tonen voor de toestand van West-Euro- p. Er was geen grond voor vrees, dat de voorgestelde Duitse mobile politiemacht de kern zou kunnen gaan vormen voor een nieuw Duits leger. Generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft verklaard, dat Amerika zyn frontlinie in Europa achter de Ryn moet ves tigen om West-Duitsland uit han den van de Russen te kunnen houden. „Amerika is voorstander van de integratie van Duitse militaire strijdkrachten in de verdediging van West-Europa. Een dergelijke ontwikkeling moet komen, als wij Alleen de eenheidsbanden zullen f 4.85 kosten. Naast deze banden, die met een rood driehoekje ge merkt zjjn zullen echter de be kende merken en soorten banden in een hogere prijsklasse nog in de handel blijven. De eenheidsband zal van goede kwaliteit zijn en kan goedkoop worden geleverd,' doordat fabri kanten en groot- en kleinhandel zich in het algemeen bereid heb ben verklaard hun gebruikelijke winstmarges aanzienlijk te ver lagen. Het inleveren van oude banden moet geschieden voor alle ban den die worden verkocht. De maat band, die men inlevert moet van dezelfde maat zijn als die van de band, welke men wenst te ko pen. Deze maatregel is genomen om het hamsteren zoveel mogelijk tegen te gaan. Van het ministerie van Econo mische Zaken vernemen wij naar aanleiding hiervan nog, dat van de zijde van de industrie de ga rantie is gegeven, dat een vol doende aantal banden van f 4.85 in de handel zal komen. Bij de duurdere banden zal er van overheidszijde op worden toegezien dat geen extra-vagante pryzen worden berekend. Aan de kookcursus van de Voorlichtingsdienst voor Voeding te geven door de.kooklerares mej. Draaisma, nemen te Oosterlsnd een 27-tal dames deel. logisch voortgaan. Het moet op zulk een schaal geschieden, dat agressie door de Duitse strijd krachten uitgesloten is", aldus Bradley. Niets nieuws onder de blauwe zon. Het verschijnsel van de „blauwe zon" is Woensdagochtend ook door het Kon. Ned. Metereolo- gisch instituut te De Bilt gezien. Volgens mededeling van de ster renwacht te Utrecht is dit ver schijnsel niets nieuws. Het vindt zijn oorzaak door stofdeeltjes in de ijle, dunne wol ken in de hoge sfeer. De breking van liet zonlicht in de dunne aardse dampkring geeft het ver schijnsel van een bruinachtige rand om de zon, waardoor de zon enigszins blauw gekleurd wordt. Brand te Beetsterzwaag bedreigde gehele dorpskom. Gisternacht heeft de bebouwde kom van Beetsterzwaag in ern stig gevaar verkeerd. In de bak kerij van de heer J. S. Slager ont stond, vermoedelijk door kortslui ting, brand, die zo snel om zich heen greep, dat het gezin Slager zich slechts kon redden met me deneming van enkele kledingstuk ken. De bijna stormachtige wind joeg een vonkenregen over de omgeving, waardoor ook een naastgelegen huis, bewoond door twee gezinnen, spoedig in lichter laaie stond. De brandweren van Beetsterzwaag, van Drachten, Gorredijk en Heerenveen wisten het vuur, dat ook andere huizen bedreigde te beteugelen. EUy blijft bij haar moeder. In April van dit jaar heeft de Haagse rechtbank beschikt, dat Elly van Gijn, een zevenjarig meisje, aan haar moeder, mevr. E. VerhoevenKrens te Den Haag, zou worden toegewezen. De vordering tot afgifte, die door de pleegouders was inge steld. werd afgewezen. Dit vonnis werd gistermorgen in hoger beroep door het Haagse gerechtshof bekrachtigd. De pleegouders werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. VERTREK „NELLY" NAAR INDONESIë UITGESTELD. Bij een ontploffing in de machi nekamer van het 11.081 ton me tende Panamese schip „Nelly", dat te Melbourne ligt, liepen vijf zeelieden ernstige brandwonden op. Door dit incident is het vertrek naar Indonesië, vanwaar het schip een charterreis voor de re patriëring van Nederlanders zou maken, uitgesteld. Moord t« Loosduinen voor de Haagse rechtbank. Op 10 October zal de Haagse rechtbank de zaak behandelen tegen de 27-jarige tuindersknecht J. W. van der A. die er van werd verdacht op 21 Februari zijn jon ge vrouw in hun woning te Loos duinen met bijlslagen en messte ken om het leven te hebben ge bracht. vim SINTERKLAAS. De heer Voskuil, de hoofd redacteur van het „Vrije Volk", hield Zaterdag een radiopraatje over de millioenennota.. En na tuurlijk ging het daarbij oner het financieel beleid van minister Lieftinck. Gewone mensen, zoals ik, den ken dat de minister van Finan ciën, de zorg heeft voor de staats huishouding. Dat hij, als een huismoeder, moet trachten de touwtjes aan elkaar te knopen. De heer Voskuil maakte ech ter duidelijk, dat er heel wat meer komt kijken. Het belastingbedrag is ontzet tend hoog. Het wordt echter niet alleen gebruikt om de uitgaven te bestrijden. In de belastingen zit een bedrag van 600 millioin gulden, dat gebruikt wordt om de mensen met de hoge inko mens, en daaronder vallen ook de kleine zelfstandigen, een deel van hun bezit af te nemen, en het op de rekening van anderen over te schrijven. De minister administreert dus niet alleen, maar hij verdeelt ook het aanwezige kapitaal. Als er iemand is, die door hard to werken en zuinig te zijn een ka pitaaltje heeft verzameld, dan neemt de minister een deel daar van in beslag. Niet omdat de staat dat nodig heeft, maar om daarmee als Sinterklaas op te treden. Dat is een dankbare-taak. Een aardig bedrijf, vooral als je deze riemen kunt snijden uit eens andersmans leer. Niet minder dan het weer in ons land is ook de voetbal-sport wisselvallig. Soms schijnt voor een vereniging verschillende wed strijden achter elkander de zon en is ieder schot raak, soms ook is de lucht bedekt met donkere wol ken die een succesvolle wedstrijd onmogelijk maakt. De eerste wed strijden in de pas begonnen com petitie hebben ons hiervan iets laten zien. Verenigingen, wier naam met ontzag werd genoemd, blijken plotseling onmachtig ter wijl anderen een haast ongeloof lijke glorie weten te behalen. Dat is misschien ook wel het mooiste in deze tak van sport omdat men reeds vooruit op verrassingen be rekend moet zijn, een weten schap, welke de spanning tot de laatste wedstrijden omklemd houdt. Ie KLASSE. Kloetinge 1—Wol- phaartsdijk 1, W. A. de Rompli; Colynspl. Boys 1—V.C.K. 1, M. J. de Jager; Wemeldinge 1Nieuw- dorp 1, A. J. v. Boven; Arnemui- den 1Rillandia 1, J. P. Jilleba. De grote kampioen van het vo rige seizoen kan Zaterdag rustig nadenken hoe het -uit de put, waarin het terecht is gekomen, kan geraken. Zowel Wemeldinge als Nieuwdorp zullen onder grofe spanning het terrein betreden. Wemeldinge, dat schijnbaar ernst maakt, omdat het de kracht van zyn tegenstander kent, Nieuw dorp omdat het weet hoe moeilijk hun rivalen op eigen terrein te verslaan zijn. Wolphaartsdijk zal het door Kloetinge, dat thans de eerste plaats bezet houdt en er overigens zeer goed in Is, niet gemakkelijk gemaakt worden en zal de eer wel aan de gastheren moeten laten. Rillandia zou wel eens met een ervaring rijker, maar een overwinning armer naar huis gestuurd kunnen worden. V.C.K., dat het toch reeds zo moeilijk heeft, zal het op Colyns- plaat niet gemakkelijker gemaakt worden. De stand. I>e «tand van da eerste thani na 3 wedstrijden: Kloetinge Arnemuiden Wemeldinge Nieuwdorp Kapalle Coiyuspl. Boys Wolfaartedijk Rillandia Krabbe ruivjke 2e KLASSE A. Mevo 1—Kats I, B. de Zeeuw; 's H. H. Kinderen 1Veere 1, C'. Marys; Nieuwland 1Bevelanders 1, J. J. de Boer; Serooskerke 1Wissenkerke 1, A. I. Jansen. Zeeziekte hebben de jongens van Kats helemaal niet nodig om het in Zierikzee door Mevo moei lijk gemaakt te worden, terwijl ook de kansen van Veere in 's H. II. Kinderen niet bepaald roos kleurig staan. Serooskerke zal tegen Wissenkerke kunnen tonen wat het waard is en heeft, indien het tegenstanders niet onderschat een kleine kans om de eer aan zich te houden. Op Nieuwland is een doorbraak van de Bevelanders niet uitgesloten ofschoon deze laatsten ook belangrijke steken hebben laten vallen. 2e KLASSE B. Rillandia 2— Kloetinge 2, F. Schrijver; Mevo 2 —Col. Boys 2, P. C. W. v. d. Eli de; Bevelanders 2Kapelle 2, F. Wys; Krabbendjjke 2Wemel dinge 2, F. Hulbregts; Veere 2 Wolphaartsdijk 2, J. Kandel. Rillandia 2 zal wel alles op al les zetten om een debacle te voor komen, maar zal tegen de reser ves van Kloetinge niet aan kun nen, terwijl ook Wemeldinge 2 in Krabbendijke de punten zal moe ten achterlaten. De Bevelanders 2 en Kapelle 2 zullen elkander niet ver ontlopen, terwijl de Boys van Colijnsplaat op een warm ont haal in Zierikzee berekend moeten zijn. De verrichtingen van de re serves van Veere, die nu hun eer ste wedstrijd in deze competitie spelen, zullen door al de anderen met belangstelling worden ge volgd, hoewel Wolphaartsdijk 2 daar niet veel tijd voor zal krij gen. 2e KLASSE C. V.C.K. 2—'s H. Arendskerke 2, W. Luvvema; Meeuwen 1Nieuwland 2, J. Ja cobs; Nieuwdorp 2R.C.S. 1, L. de Neef. Hoewel de kans voor een over winning er is, moeten de jongens van 's H. Arendskerke toch niet te veel afgaan op hun monster overwinning van j.l. Zaterdag, terwijl de Meeuwen hun eerste overwinning nog niet in hun zak hebben, evenmin al» R.C.S. 9e KLASSE D. A.Z.V.V. 1— Hoek 1, R. Scheele; Beren 1 Zaamslag 1, M. Thalen; Tern, Boy» I—Spul I, H. HameUnlt. Hoek heeft in Axel een kans op overwinnig, evenals Zaam^ig bij de Beren, terwijl Spui zijn kan» niet voorbij mag laten gaan. 2e KLASSE E. Driewegen 2 Kloetinge 3, Jac. Bakker; Spul 9 Hoek 2, F. Kaiser; Zaamslag 2 Beren 2, A. G. Marossl. Zaterdagniiddagcompetitle op Tholen. De indeling van de Zalerdag- middagcompetitie, waarin da Thoolse clubs spelen is als volgt: In de le klasse A spelen: Vre derust I; W.H.S. uit St. Anna- land; Tholense Boys uit Tholen; de Kogelvangers uit Willemstad; Chrislandia uit Heijningen; Din teloord uit Dinteloord; V.V.N. uit Klundert; S.V.O. uit Oud-Vosse- meer en Smerdiek uit St. Maar tensdijk. In de 2e klasse B speelt: Vre derust II; S.V.O. II; Smerdiek Ht W.H.S. IX; Vosmeer I; Dinteloord II; Ohrislandia II. Vrederust I moet Zaterdag aJ. naar Tholen om daar te spelen tegen Tholense Boys. KORFBAL. Het programma voor a.s. Zaterdag. Ie klasse; TogoVios; Tjoba— Scampolo; SeoltoVolharding. Vios is de laatste wedstrijden uit vorm. Togo zal deze wedstrijd dan ook wel weten te winnen. TjobaScampolo zal elkaar niet veel ontlopen. Seolto is blijkbaar bezig zijn achterstand in te lopen. Volharding heeft dan ook nog niet gewonnen! 2e klasse A: Vopo—Swift II; S.S.S.Madjoe I. S.S.S. moet winnen, om haar kans op een kampioenschap te be houden. Toch geven wij Madjoe een kleine kans. Swift II zou daar zeer bij gebaat zijn, daar zij zich door Vopo wel niet laten verras sen. 2e klasse B: EendrachtTogo II; OlympiaDe Poel. Daar Zeelandia kampioen is ge worden, zijn deze wedstrijden van weinig belang meer. 3e klasse B: Scampolo II-Tjoba II. Swift III-Vopo II. De thuisclubs hebben de beste papieren. Adspiranten: Togo-Scampolo; de Poel-Zeelandla; Swift A-V.K.V. Door een overwinning te Hans- weert zouden de Poel jongens en meisjes zich kampioen kunnen noemen. Dooh zover is bet nog niet!

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2