Trekken de Noord'Koreanen terug achter de 38ste breedtegraad? Tweede Kamer aanvaardde motie Stapelkamp tot verhoging pensioenen. Nederlandse ingenieurs congresseerden te Middelburg. Vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" verhoogt de premies. KIEOWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Campagne „op het geschreeuw na" geëindigd. Indonesië tot de V.N. toegelaten. Burgerverdediging in België. „Wonderdokter" van Bijsterveld overleden. Verhoging van huren boven 15 pCt niet mogelijk zonder Rijkssubsidie. Remmen op de kaasexport. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, ui) geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel, 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel administratie 2009; Tel redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1675 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 29 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.38 u., onder 18.21 u. Maan op 19.24 U., onder 11,40 u. Hoogwater op Zaterdag SO Sept.: Vlissingen: 4.09 u. 2.03 m., 16.14 u. 2.01 m. Terneuzen: 4.36 u. 2.18 m., 16.45 u. 2.16 m. Wemeldinge: 556 u. 1.73 m., 18.02 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.42 u. 1.48 m., 17.45 u. 1.43 m. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft de Noord- Koreaanse aanvoerder Kim il Soeng zijn troepen bevel gegeven het contact met de strijdkrachten van de V.N. te verbreken en zich ten noorden van de 38ste breedtegraad terug te trekken. De Amerikaanse inlichtingendienst zou hoogst geheime bevelen van de Noord-Koreaanse leider aan zijn veldcommandanten on derschept hebben, waarin de commandanten gezegd werd, dat zjj zo veel mogelijk manschappen terug moesten zien te trekken in Noord-Korea, met medeneming van wapens en uitrustingen. Taedjon, één van de laatste grote Noord-Koreaanse bolwer ken in Zuid-Korea, werd gisteren veroverd door de Amerikaanse 24ste divisie, die het eerst in actie kwam in Korea. Troepen van de V.N. zijn in tussen nog slechts enkele kilome ters verwijderd van de 38ste breedtegraad. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met alge mene stemmen Indonesië ais zes tigste lid toegelaten. Minister Lokollo van de Repu bliek der Zuid-Molukken heeft gisteren nog in een telegram aan de Chinese afgevaardigde bü de Algemene Vergadering interven tie verzocht ter voorkoming van toelating. „De toelating is in strijd met de internationale ac- coorden, die bij de souvereiniteits- overdracht over Indonesië zijn gesloten .n voor de nakoming waarvan de V.N. verantwoorde lijk zijn", aldus het telegram. Veiligheidsraad zal kwestie Formosa bespreken. De Veiligheidsraad heeft giste ren het voorstel van nationalis tisch China om de kwestie For mosa van de agenda af te voeren verworpen. Verder besloot de raad geen vertegenwoordigers van communistisch China uit te nodigen om het debat over de „Amerikaanse agressie tegen Formosa" bij te wonen. Malik verzette zich tegen een uitstel zowel van het zenden van een uitnodiging aan de regering van Peking ais van de behande ling van de kwestie Formosa. Oostenrijkse winkelbedienden protesteren. Zaterdag a.s. zullen winkelbe dienden uit geheel Oostenrijk bij eenkomen om te beslissen over nieuwe maatregelen, die moeten worden genomen tegen de nieuwe overeenkomst betreffende lonen en prijzen, aldus meldt een com munistisch Oostenrijks blad. Regeringsgezinde bladen noe men de stakingsbeweging een mislukking, maar de „Volksstim- me" verklaart, dat zij „een grote overwinning" was „met massa stakingen en demonstraties in ge heel Oostenrijk". Wapenopslagplaatsen in oude uraniummijnen in Ertsgebergte? Volgens de „strijdersbond tegen onmenselijkheid" werden oude uraniummijnen in het Ertsge bergte omgeschapen in fabrieken van stalen helmen en in opslag plaatsen voor munitie. Volgens ontvluchte arbeiders van daar zou de machinefabriek „Kromefa", ten zuiden van Annaberg, met de productie van helmen begonnen zijn. Er zouden hier 140 arbeiders werken. Hier zouden eveneens 600 ge arresteerde Jehova getuigen on der strenge bewaking munitie bunkers bouwen, betonnen wegen aanleggen en in uraniumschach- ten werken. CAMPAGNE AFGELOPEN. Volgens waarnemers te Tokio is de militaire campagne thans afgelopen „op het geschreeuw na". Al het verzet van de Noorde lijken is gebroken en de speer punten van de V.N. kunnen doen wat zjj willen, stad na stad be zettend. Naar gemeld wordt, is generaal Mac Arthur bevoegd zijn man schappen over de 38ste breedte graad te zenden, als dat militair noodzakelijk ls. Generaal Walton Walker verwacht spoedig nadere Instructies. In diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dat de regering van India, Engeland en de Ver. Staten heeft meegedeeld, dat zij geen steun kan geven aan een besluit om de strijdkrachten van de V.N. in Korea de 38ste breedtegraad te laten overschrij den. AMERIKAANS PROGRAM. Van Amerikaanse zijde is een program uiteengezet voor Korea. De 6 punten zijn: 1. de Ameri kaanse regering zal de V.N. drin gend verzoeken al het mogelijke te doen voor herstel en ontwikke ling van Korea; 2. Korea moet vrij, onafhankelijk en verenigd zijn; 3. de wijze van unificatie kan het best worden vastgesteld door een sterke V.N.-commissie ter plaatse; 4. het Koreaanse volk moet door middel van verkiezin gen worden geraadpleegd; 5. de na-oorlogse regeling van het Ko reaanse probleem moet niet door een bepaald land geschieden. De V.S. wensen geen militaire basis in Korea; 6. de V.S. zijn voor stander van een zo spoedig mo gelijke toelating van Korea tot de Ver. Naties. GEEN VREDESVOORSTEL. Functionarissen van het secre tariaat der V.N. hebben het ge rucht tegengesproken, als zou Noord-Korea te kennen hebben gegeven dat het vrede wil sluiten. Wysjinsky heeft door wenken te kennen gegeven, dat hy graag een onderhoud met Acheson wil hebben over de geschillen tussen belde landen. Deze geschillen omvatten be halve Korea vele andere onder werpen, zoals Duitsland en Japan. Tegen acties van vijfde colonne. De Belgische regering heeft medegedeeld, dat zij burgerverde- digingscorpsen zal organiseren voor bescherming van het binnen land, met name tegen eventuele actie van een vijfde colonne in ge val van oorlog en tegen afwering van luchtlandingen. De eenheden zullen op regionale basis gevormd worden en zodanig georganiseerd, dat zij in noodgeval snel gemobi liseerd kunnen worden. De nationale vereniging van re- serve-officieren in België heeft samenwerking met de autoritei ten aangeboden bij de organisatie van de burgerverdediging. Begin volgend jaar zal met de vorming der eenheden begonnen worden. Ook de Franse ministerraad heeft besloten op het land zowel als in de stad een burgerwacht en mobiele versterkingseenheden te vormen tegen actie van de vijf de colonne, luchtlandingstroepen en landingstroepen in het geval van oorlog of een onmiddellijke oorlogsdreiging. Britse trawler door Sowjet- autoriteiten aangehouden? De Britse ambassade te Mos kou heeft een nota aan het Sow- jet-ministerie van buitenlandse zaken gezonden i.v.m. de berich ten uit Oslo, volgens welke de Sowjet-autoriteiten in het gebied van Moermansk een Britse traw ler hebben aangehouden. 28 inbraken in twee maanden tijd. Zware straffen voor jeugdige Hagenaars. De twee jeugdige Hagenaars, die gistermorgen voor de Haagse Arrondissementsrechtbank ver schenen, hadden in twee maanden tijd een recordaantal inbraken ge pleegd, 28 stuks, waarbij de buit varieerde tussen fototoestellen, tafelkleden, kistjes sigaren, hand doeken en flessen avondmaals- wijn. Na de inbraak in de consisto riekamer in een Ned. Herv. kerk te s-Gravenhage, waar collecte bussen werden geleegd, een tafel kleed werd meegenomen en de avondmaalswijn verdween, vielen zij door de mand. De 22-jarige J. C. E. kreeg 2 jaar gevangenisstraf en zijn com pagnon de 18-jarige W. F. v. R. een jaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Maximum loongrens wordt verhoogd. (Van onze parlementaire redacteur.) Tjjdens het loondebat in de Tweede Kamer heeft minister Joekes gistermiddag verklaard, dat de regering bereid is zich na der te beraden over het maximum van 1180.en dat de Kamer daarvan spoedig op de hoogte zal worden gesteld. Deze uitlating bespaarde hem een dreigende mo tie, al zeiden alle sprekers, dat de regering dan het advies van de Stichting van de Arbeid moet overnemen. Dat betekent, dat voor salarissen boven de f 3600 vergunning moet worden verleend om de 5 pet. uit te keren. Dus geen verplichtstelling. Een motie van de heer Stapelkamp (A.R.), om aan gepensionneerden even eens 5 pet. nlt te keren, werd aan genomen. Die pensioenkwestie stond in het middelpunt der belangstel ling. Minister Joekes verklaarde, dat het Kabinet nog eens over deze aangelegenheid zou naden ken. De heer Stapelkamp was over deze uitlating uiterst onte vreden. Al weer moeten de gepen sionneerden afwachten. Daarom diende hy zijn motie in. De heer v. Sleen (Arb.), die altijd tegen de A.R. afgevaardigde opbotst, als het gaat om de pensioenkwes tie, kon deze motie waarschijn lijk niet goed verdragen. Daarom diende hij nog een motie in, waarin minstens 10 pet. gevraagd werd. Minister Joekes verzette zich fel tegen beide moties. „Mi nister Teulings is nog niet eens aanwezig", zo klaagde de be windsman, „en wat verwachten de voorstellers, nu deze kwestie nog in beraad is?" De heer v. Sleen betreurde de afwezigheid van de minister van Binnenlandse Zaken en zuiver materiëel achtte hij zijn motie juist. Toch trok hij haar voor lopig in. Haagse dame door tram aangereden en gedood. Te Den Haag is de 46-jarige mevrouw A. M. F. G.B. op de Laan van Meerdervoort door een tram aangereden. Zij werd in het ziekenhuis aan de Zuidwal opge nomen, waar zjj is overleden. Een knikker kan raar rollen, De recherche van het politie bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam heeft zich bezig ge houden met een diefstal van een aanzienlijke hoeveelheid knikkers. In de Vierwindenstraat is een knikkerfabriek gevestigd, die vooral voor de export werkt. Tot grote verbazing van de eigenaar ontdekte hij bij een winkelier een doosje met knikkers, die bij hem voor het buitenland waren gefa briceerd. Op normale wijze kon deze de knikkers niet gekregen hebben. De politie heeft na een uitgebreid onderzoek niet minder dan 17 mensen gearresteerd. Arbeidsters en arbeiders van de fabriek, allen familie van elkaar, bleken geregeld knikkers en ver pakking gestolen te hebben en de buit te hebben verkocht. Koningin bij galapremière „De dijk is dicht". Onder auspiciën van het Ned. Rode Kruis zal Donderdag a.s. in het Passagetheater te 's-Graven- hage de galapremière worden ge geven van de Nederlandse speel film „De dijk is dicht". H.M. de Koningin heeft laten weten, dat zij het voornemen heeft deze première bij te wonen. VERWORPEN EN TOCH AANGENOMEN. De spanning over de motie- Stapelkamp was aanvankelijk niet zo groot. Met stemmen van de K.V.P. en de socialisten tegen leek zij een uitgemaakte zaak. Maar zie, de spanning nam toe, toen bleek, dat vijf socialisten vóór de motie-Stapelkamp waren n.l, de heren v. Sleen, Goedhart, v. Lienden en Scheps, alsmede mej. Tendeloo. Tevens werd deze motie ondersteund door de C.H., V.V.D., C.P.N., A.R. en de heer Weiter. De voorzitter had nogal enige tijd nodig, voordat hij het resultaat kon bekendmaken. „Verworpen", zo luidde zijn oor deel, „en wel met 3839 stem men." De heer v. d. Goes van Naters wisselde al boze"? woorden met verschillende van de voorstemmers uit zijn fractie. Met de gedachte aan een ver worpen motie ging de heer Sta pelkamp eten. Maar zie: bij het begin van de avondvergadering in geheime zitting wegens het Nieuw-Guinea debat werd me degedeeld, dat de griffiers ver keerd geteld hadden. De uitslag was juist andersom. En zo kon het gebeuren, dat de motie Sta pelkamp ten leste nog werd aan genomen. Iets, wat voor de rege ring geen al te prettige ervaring zal zijn. Ofschoon de verworpen motie reeds duidelijke taal ge noeg sprak. Naar eerst thans bekend wordt is eergistermorgen in zijn woning aan de Straatweg te Rotterdam, na een ziekte van enkele weken, nog vrij plotseling overleden de in geheel het land bekende kruid kundige Pieter van Bijsterveld, ambachtsheer van Hoogvliet. De overledene, die op 11 Maart 80 jaar was geworde.., begon zijn loopbaan als „wonderdokter" te Vlaardingen, maar vestigde zich omstreeks 1895 reeds te Rotter dam. Gedurende deze 55 jaren is de toeloop van zieken voortdu rend groter geworden en het aan tal verhalen over genezing van mensen, die, zoals men het uit drukte, door hun arts reeds wa ren opgegeven, was legio. Zyn jaarlijks inkomen werd de laatste tijd op een cijfer met vijf nullen geschat. Sinds de verwoesting van de binnenstad had hij zijn „instituut voor bloed- en urine- onderzoek", zoals hij het noemde, gevestigd in de Graaf Florisstraat en hij had het zó druk, dat hy het nodig vond in het telefoon boek speciaal te laten vermelden „wenst niet opgebeld te worden". De heer van Bijsterveld werd des- tyds onder president Doumergue van Frankrijk enoemd tot Rid der van het Legion d'Honneur. nog Kapitaalrendement staat steeds op 3.4 Een huurverhoging van meer dan 15 waarby het meerdere ten goede komt aan een fonds, waaruit een deel van de hoge bouwkosten van de nieuwe wonin gen kan worden bestreken, zou slechts dhn voldoende zin hebben, indien het mogelyk ware de extra verhoging zonder compen satie uit 's Rijks kas ten laste van de huurders te brengen. Dit is echter niet mogelyk, zo wordt ge zegd in de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de huurprijzenwet. Het kapitaalrendement voor huizen staat volgens mededelin gen na de laatste wereldoorlog nog altijd op 3.4 Dit percen tage wordt dus bereikt ondanks de door de bovenbedoelde leden genoemde „bevriezing" van het huurpeil en de' gestegen kosten. De regering heeft als sluitstuk van haar huurpolitiek een huur peil voor ogen, waarbij de huur enerzijds een redelijk gedeelte van het inkomen van de huurder be draagt en anderzijds voldoende is om de verhuurder een redelijke exploitatie van zijn bezit mogelijk te maken. Een definitief oordeel omtrent de hoogte van dit huur peil zal eerst kunnen worden ge vormd, wanneer de bouwkosten en de andere kosten van het le vensonderhoud zich hebben gesta biliseerd. De mening van enige leden, dat de staatsbemoeiing met de huren moet worden gestaakt, zodra de omstandigheden dit mogelyk ma ken, kunnen de ministers onderschrijven. Wanneer dit het geval zal zijn, is thans echter nog niet te zeggen. Vliegtocht in de huiskamer. Zaterdag zal voor het eerst door de B.B.C., de Engelse radio-om roep, een televisie-programma van de lucht uit worden opgeno men. De opname apparatuur zal worden aangebracht in een groot vrachtvliegtuig. De kykers zullen thuis op een televisie-scherm van hun toestel een indruk kunnen krijgen van het vliegen in een groot vliegtuig. Regering zal geen uitlevering van Westerling vragen. Op vragen van de heer Gortzak (C.P.N.) betreffende een verzoek om uitlevering van en het instel len van een rechtsvervolging te gen Westerling, heeft de regering thans geantwoord, dat zij hiertoe niet zal overgaan. Het Openbaar Ministerie heeft de nodige maatregelen getroffen om i.v.m. Westerling toegeschre ven onmenselijk optreden op Zuid-Celebes, een strafvervolging tegen hem in te stellen, zodra de ze hier te lande zal worden aan getroffen. Op grond van het uitleverings verdrag met België is uitlevering ter zake van de bedoelde feiten niet mogelyk. Tegen die uitleve ring verzetten zich de beperken de bepalingen van de souvereini- teitsoverdracht, zowel i.v.m. de aard der feiten, waarvoor straf vervolging hier te lande mogelijk is, als met de omstandigheid, dat deze zijn gepleegd op het grond gebied van een derde staat. Weelderige luxe in legerplaats Oldebroek. Naar het A.N.P. verneemt, zal het onderzoek n.a.v. de malver saties, die op uitgebreide schaal in de legerplaats Oldebroek aan het licht zijn gekomen, nog ruim anderhalve maand in beslag ne men. Men heeft hier te doen met grote administratieve tekortko mingen en onvoldoende beheer van 's Rijks financiën. De kamp commandant is op het ogenblik ziek. In zijn plaats werd inmid dels een nieuwe commandant be noemd, Het administratief beheer werd door ong. 50 personen ge voerd, waarvan thans enkele ge arresteerd zijn. Tegen negen an deren werd proces verbaal opge maakt. Gebleken is, dat men in dit kamp een weelderige luxe ge wend was. Grote bezuinigingen zullen nu worden toegepast. Naar aanleiding van het ver loop van de kaasprijzen der laat ste weken, ziet de regering zich genoodzaakt maatregelen te over wegen om door beperking van en/of heffingen by de export een redelyk prijspeil in het binnen land in stand te houden. Federatie Ned. organisaties beroepsgoederenvervoerders, De minister van verkeer en waterstaat heeft de federatie van Nederlandse organisaties van beroepsgoederenvervoer ders, bestaande uit de Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsvervoer ders en de Ned. Kath. Bond van Beroepsgoederenvervoerders „Et. Franciscus", toegelaten tot het bestuur van de beroepswegver voerders, resp. vertegenwoordigd door mr dr E. P. Verkerk en de heer O. Bekedam. Onderscheiding voor gezonken s.s. „Polydorus". Bij K.B. is aan het tot zinken gebrachte stoomschip „Polydo rus", toebehoord hebbende aan de N.V. Nederlandsche Stoomvaart My. „Oceaan" te Amsterdam de koninklijke vermelding by dag order toegekend wegens het held haftig verdedigen van het schip door de gehele bemanning tegen herhaalde onderzeebootaanvallen. Na verscheidene pogingen van de onderzeeër om de „Polydorus" tot zinken te brengen werd het schip getroffen door twee torpedo's. Aan vice-admiraal A. S. Pinke is op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend met ingang van 1 Sep tember. Vele Zeeuwse problemen onder de loupe. Gisteren waren in Middelburg vele Nederlandse ingenieurs by- een voor hun 152ste ledenvergadering. De morgen- en de avond vergadering werden in beslag genomen door lezingen over de wederopbouw van Middelburg en de in Zeeland uitgevoerde en in uitvoering zynde waterstaatswerken, benevens de inpoldering van het Zuid-Sloe. Des middags werd het gezelschap ontvangen door het gemeen tebestuur van Middelburg. Daarna volgde een rondgang door de stad onder deskundige leiding. Vandaag zal o.l.v. ir A. G. Wiers- ma van de Polder Walcheren een excursie over Walcheren wor den gehouden. - Het congres, dat uitging van de afd. voor Bouw- en Waterbouw kunde in samenwerking met de afd. Bouwkundige Ingenieurs van de Ver. van Delftse Ingenieurs van het Kon. Instituut van Inge nieurs, werd gistermorgen ge opend door de voorzitter, prof. ir C. G. J. Vreedenburgh. Daarna hield de heer M. J. J. van Beve- ren een inleiding over de uitwen dige restauratie van het Middel burgse Stadhuis. Daarop sloot aan een referaat van ir A. v. d. Steur over de inrichting en uit breiding van dit Gothische raad huis. Dé heer van Beveren kon digde aan, dat de restauratie in totaal 6 a 7 jaar in beslag zou nemen. Voorts sprak ir H. de Lussanet de la Sablonière over de restauratie en uitbreidingswerk zaamheden aan de Abdy en de Nieuwe- en Koorkerk. Allen licht ten hun referaat toe met teke ningen en schetsen. Aan het ein de van de morgenbyeenkomst sprak ir C. de Cler over de we deropbouw van Middelburg in het algemeen. ONTVANGST. Om twee uur werd het gezel schap door het voltallige college van B. en W. ontvangen in de Burgerzaal van het Stadhuis. De burgemeester, mr dr N. Bolke- stein, besprak de problemen zo wel van de civiele als van de bouwkundige ingenieurs. De bur gemeester zei voorts, hoe men is gaan teruggrijpen naar het mooi ste in de oude gebouwen, terwyl de problemen liggen in het zoeken naar de aesthetica en de juiste vormgeving. Wat de civiel-inge- nieurs betreft zei mr Boikestein, dat de problemen voor die groep niet liggen in de hoge technische eisen, die worden gesteld, maar veel meer in het trage tempo, waarmee de grote werken in Ne derland op dit ogenblik worden uitgevoerd. Hij vroeg zich af, of dit zich niet op de duur zal gaan wreken en hy vond het econo misch noodzakelyk, dat de water staatswerken sneller worden uit gevoerd, wil Nederland straks niet achteraan komen. Tenslotte wees de burgemeester op het feit, dat men in Nederland nog vrij over deze dingen kan spreken en ook vry van mening kan verschil len. Prof. Vreedenburgh dankte het gemeentebestuur voor de ont vangst en zei, dat mr Boikestein een juiste visie op de zaken had weergegeven. Hy wenste Middel burg geluk met de snelle weder opbouw en merkte op, dat Hol land en Zeeland de troetelkinde ren van de civiel-ingenieur zijn. Na de thee te hebben gebruikt bezichtigde men het Stadhuis. WATERSTAATSWERKEN Na een rondwandeling door de stad, waarbij de restauratie en herbouw werden bekeken, was men gisteravond opnieuw in het Schuttershof byeen. Ir Th. Hey- blom, hoofding.-dir. van de Ryks- waterstaat in Zeeland, hield een voordracht over „Walcheren na de oorlog", en ir A. Wiebes, hoofding. R.W.S. te Vlissingen sprak over de vernieuwingen aan het buitensluishoofd te Veere. Ir A. G. Verhoeven, hoofding.-dir. van het Technisch Bureau der Domeinen, hield een referaat over: „De bevordering der land aanwinning in en inpoldering van een gedeelte van het Zuid-Sloe." De laatste spreker was ir A. G. Wiersma. Hy sprak over „Zee- oeverzorgen van de Polder Wal cheren en civieltechnische wer ken van de herverkaveling van Walcheren." Hierna werd de ver gadering gesloten. Vandaag wordt met bussen van Middelburg naar Westkapelle gereden, waar de herbouw van het dorp en de wer ken aan de zeewering worden be zichtigd. In Veere wordt het in aanbouw zynde sluishoofd beke ken. Nadat men de koffie heeft gebruikt in de Campveerse toren, zal het Sloe borden bezocht, waarna men naar Vlissingen ver trekt, waar de excursie eindigt. MIJNRAMP TROF WORKSOP. De Engelse mijnplaats Worksop in Nottinghamshire is door een ernstige mijnramp getroffen. 400 meter onder de grond, op onge veer 1 Kilometer afstand van de schacht, die naar de begane grond leidt, brak brand uit, waardoor 200 mijnwerkers werden verrast. Velen wisten tijdig te ontkomen doch 80 mannen ble ven achter en kwamen om het leven. Mijnwerkers en vrijwilli gers vullen aan de schachtingavg zandzakken om het vuur te verstikken. (Rdiografisch overgebrachte foto.) De uitkeringen worden eveneens aangepast. In de gistermiddag te Middel burg gehouden jaarvergadering van de Ver. „Ziekenhuisverple ging op Walcheren" is het voor stel van het bestuur aanvaard om de premies van de verschil lende verzekeringen te verhogen. Daarnaast staat echter, dat op nieuw de gehele verpleegprys 3e klasse van de ziekenhuizen met een maximum van f 6.50 (het te genwoordige ziekenhuistarief) zal worden uitgekeerd, zodat geen aanvullende betalingen met f 0.50 per dag door de verzekerden by opname meer moeten geschieden. De voorzitter, de heer J. L. Dregmans, heette de weinige aan wezigen welkom en zei, dat het ledental zich in stijgende lijn be weegt. Het tempo daarvan stelt het bestuur echter teleur. Er zyn nog genoeg leden te werven. Bo vendien ontbreken nog in 6 ge meenten afdelingsbesturen. Ook de bodes moeten meer werk ma ken van het werven van nieuwe leden. Het jaarverslag over 1949 werd goedgekeurd. De financiële commissie deelde mede, met het gevoerde beleid accoord te gaan. De heren L. Onderdyk, secr.-pen- ningm. en dokter J. S. Bloos wer den herkozen als bestuursleden. De heer Francke te Oostkapelle werd benoemd als plv. lid der fi nanciële commissie. DE PREMIES. In een uitvoerige toelichting op de bestuursvoorstellen tot verho ging van de premies deelde de heer Onderdyk mede, dat het be ter is de leden meer premie te laten betalen om by opname de volledige verpleegprys 3e klasse te kunnen vergoeden dan, zoals nu het geval is, by opname de leden f 0.50 per dag te laten bij betalen. Verder heeft het bestuur gemeend by de A-verzekering de premie niet te mogen verhogen, doch alleen premie te heffen van het eerste kind beneden 16 jaar. Alle kinderen waren tot nog toe vrijgesteld. Zijn er meer kinderen beneden 16 jaar, dan moet toch slechts voor 1 kind 15 ct. worden betaald. De onvolledige gezinnen Truman heeft de vroegere on derminister van buitenlandse za ken, Robert Lovett, aangewezen als plaatsvervangend minister van defensie. De Hamburgse senaat heeft de „mars van de 100.000" verboden. Deze zou één October gehouden worden in ge heel West-Duitsland door de „jon ge strijders voor de vrede". Zweden zal een speciaal departe ment krijgen voor de bescherming tegen psychologische oorlogvoe ring. De parlementaire meer derheid van de Britse regering is tydelyk gestegen tot 9 door de dood van Harold Roberts, conser vatief afgevaardigde voor het district Handsworth. Tengevol ge van het springen van een lak- ketel is Donderdagavond een fel le uitslaande brand uitgebroken in de kronen- en meubelfabriek van de fa. van de Bosch en Stee houwer by Gouda. Inboedel en pand gingen geheel verloren. Op de boerderij „Dieshuis" te Dorpbuurt (gem. Winterswyk) is, tengevolge van een ongeluk met een aardappelstomer, de 66-jarige landbouwer B. te Selle omgeko men. Het aantal bezoekers van de musea was in 1949 bijna 200.000 hoger dan in 1948, n.l. 2.834.000. Het aantal scholen voor buitengewoon lager onder wijs steeg in het schooljaar 1949/'50 van 189 tot 217. Het aan tal leerlingen nam toe met 2685 en bedroeg 26.565. -• De Neder landse graf kistenmakers besloten in een vergadering te Utrecht unaniem, om ingaande 30 Sep tember a.s. de prijzen der graf kisten met 10 pet. te verhogen. zullen 40 ct. per week moeten be talen. Wanneer dit tot onbillijk heden aanleiding geeft (byv. in een gezin van een weduwe en een kind), dan wordt daarvoor 30 ct. geheven. Verder wordt voor de B-verzekering de premie ver hoogd tot 6 ct. per week voor personen boven en tot 3 ct. per week voor personen beneden 16 jaar. Voor de C-verzekering wor den deze bedragen resp. 12 en 5 ct. Deze nieuwe regeling wordt op 1 Januari a.s. van kracht, nu de ledenvergadering haar goed keurde. Voorlopig zal zy voor een jaar gelden. RECHTEN. Niet alleen wordt weer de ge hele verpleegprys vergoed, maar ook zullen niet-zlekenfondsverze- kerden by opname voor het weg nemen van amandelen een ver goeding ontvangen, n.l. de B-ver zekerden, 25 pet. boven het zie kenfondstarief en de C-verzeker- den 50 pet. daarboven. Tevens wordt m.l.v. 1 Juli j.l. op alle nota's van verzekerden, die opgenomen waren in de AA- verzekering, een restitutie ver leend voor de kosten inclusief genees- en verbandmiddelen, ech ter met uitzondering van de z.g. dure geneesmiddelen. Tenslotte werd nog gesproken over een te voeren actie voor meer leden, hetgeen in de byeen- komst, die binnenkort met de bo des wordt belegd, uitvoerig ter sprake komt. Eerste Kamer keurde wets ontwerpen goed. De Eerste Kamer heeft Don derdag het wetsontwerp op de di videndbeperking 1950 goedge keurd met 26 tegen 13 stemmen, Tegen: P. v, d. A. en C.P.N. Het wetsontwerp belastingher ziening 1950 werd aangenomen met 30 tegen één stem, (n.l, C.P.N.) en het ontwerp afschaf fing van de ondernemingsbelas ting en verhoging van de ven nootschapsbelasting werd aange nomen met 22 stemmen tegen 9 (tegen P. v. d. A., behalve de voorzitter en C.P.N.). De Kamer zal 10 October weer bijeenkomen. Agrarische oorlogsschade. De Rijksdienst voor Landbouw- herstel zal ln 1951 met de vast stelling en uitkering van de „bij dragen" in de agrarische oorlogs schade nagenoeg gereed komen. In 1951 en 1952 zullen in nog cir ca 35.000 van de 156.000 gevallen de bedragen moeten worden bere kend en uitbetaald; circa 2/3 deel hiervan zal, naar verwacht kan> worden, in 1951 worden afgehan deld. De vaststelling en uitkering van de „toeslagen" ex art. 72 van de Wet op de Materiële Oorlogs schade voor bedryfsuitrusting zal in 1951 een belangrijk onderdeel der werkzaamheden zyn. Aange zien, alvorens met de toepassing van art. 72 een aanvang kan wor den gemaakt, nog vele moeilyk- heden moeten worden overwon nen, verwacht de minister, dat dit onderdeel der werkzaamheden in 1951 niet gereed zal komen. Voor 1951 wordt het bedrag der scha de-uitkeringen geraamd op 32.5 millioen gulden. Van 9 tot en met 18 Februari 1951 wordt in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de eerste inter nationale na-oorlogse tentoonstel ling gehouden van motorrijwielen en hulpmotoren voor rijwielen. DE BILT ZEGT: Half tot zwaar bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Wad- denkust af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1