Nieuw bedehuis der Herv. Gemeente te Westkapelle zal „Moriakerk" heten. FILO FOP Tovertwijg Middelburg vier dagen in het teken van de „Bnrg-jubileuin-actie 1950". Vlissingse Jeugdherberg bezocht door trekkers uit vele landen. ONTWIKKELINGSPLAN VOOR GOES. Begin 1952 zal een Herv. Kerkelijk Centrum gereed moeten zün. flUJcs en feilloos en de Margery Lovell Winkelweek te Goes IAXEER-AKKERTJES Begrotingen worden in commissie behandeld. Vader en Moeder Koops kunnen 120 gasten verwelkomen. B. en W. vragen de raad om f 90Q0.crediet. Adspirant-ewigranten, attentie! biedt vele attracties. KORTE BERICHTEN Donderdag 28 Sept. 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 „Moriakerk", dat zal de naam worden van het nieuwe bedehuls van de Ned. Herv. Gemeente te Westkapelle, dat binnenkort zal worden gebouwd en waarvan de aanbesteding vandaag plaats vindt. De kerk zal worden gezet naar het ontwerp van het architecten bureau van prot. Ir J. F. Berghoef en lr H. Klarenbeek te Aalsmeer Voor de bouw la In het bestek een marge van een Jaar aangeno men. De afwerking en Inrichting zullen een half jaar in beslag nemen, zodat, indien zich geen tegenslagen voordoen, het nieuwe kerkgebouw in het voorjaar van 1952 in gebruik zal kunnen worden genomen. In het herbouwplan van West kapelle is In de Zuidstraat een verbreding opgenomen, zodat de gemeente een behoorlijk dorps plein krijgt, waaraan het in het verleden ontbrak. Aan dit plein zouden ook komen te staan het nieuwe gemeentehuis en de nieu we Ned. Herv. kerk met het daar bij geprojecteerde verenigingsge bouw. Daardoor zal een kerkelijk centrum ontstaan, dat ln een gro te behoefte, ook aan vergader ruimte, zal voorzien. Vroeger had men behalve de Hervormde Kerk, die in 1834 werd gebouwd en die recht tegenover de pastorie ln de Zuidstraat stond en dus niet op precies dezelfde plaats wordt herbouwd, nog een Evangelisatie gebouw en een Diaconiehuis. Al les is nu eigendom van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente geworden, zodat deze drie gebou wen niet apart zullen verrijzen. Het is echter de bedoeling, dat de kerk als het verenigings gebouw tegelijk worden gebouwd, zodat het gehele centrum tege lijk gereed zal komen. DE KERK. De kerk wordt een bijna vier kant gebouw, met een tweetal beuken en in het midden twee pi laren. Het orgel, dat besteld is bij de fa. van Leeuwen in Leiderdorp, komt achterin de kerk in één van de beuken. De nieuwe preekstoel komt ongeveer in het midden. De kerk zal een vrij hoog dak heb ben en een gewelf. De kerk krijgt, behoudens de vierkante ramen, waarover men het nog niet eens is kunnen worden een tweetal ronde ramen, waarvan één voor het invallend licht achter in de kerk en één vóór in de kerk bo ven de preekstoel. Er komt een pannen dak, terwijl een beschei den torentje het geheel zal sieren. Er komen 500 zitplaatsen, voor het grootste deel bestaande uit banken (geen klapbanken) en daarnaast voor een klein deel, n.L ln de tuin, stoelen, die bij de Avondmaalsviering worden ge bruikt en tevens dienen als vrij plaatsen bij de gewone diensten. Verder kan er een galerij wor den gebouwd, terwijl boven de In gang een grote luifel wordt aan gebracht, die op een drietal kleine pilaren rust. De kerk zal maar één uitgang hebben, waarin men kan zien een symbool van het gezamenlijk opgaan, hetgeen de Wens van kerkvoogdij en gemeen te was. Verder loopt er een breed pad door de kerk. (Ineez. mededeling, advert ui erken t^_o_ejT__v_e^s_^_o_£_D_i_n_2_ Britten vorderen hoofdkwartier communistische partij te Dusseldorp. De Britse autoriteiten hebben het moderne hoofdkwartier te Dusseldorp opgevorderd, waarin zich onlangs de West-Duitse com munistische partij had geïnstal leerd, na uit Frankfort te zijn verhuisd. Generaal Bishop, commissaris voor de staat Noord-Rijnland Westfalen gaf hiertoe bevel, om huisvesting te verlenen aan een nieuwe Britse eenheid, die uit Engeland is aangekomen. In de order wordt gezegd, dat de communisten hun drukpers en alle kantoorinrichting moeten laten staan. Waarnemers beschouwen de order tevens als de jongste maat regel ln het westelijk tegenoffen sief tegen de campagne vein na tionaal verzet tegen de westelijke bezettingsmogendheden. INRICHTING. Er komt, zoals gezegd, een nieuw orgel en ook een nieuwe preekstoel. Het vroegere kerkge bouw werd in 1944 bij het bom bardement door brand verwoest en daarbij werd ook de fraaie preekstoel geheel vernield. De mooie koperen lessenaar ging eveneens verloren. De kerk zal een ruime tuin hebben, waarvan bij de viering van het Heilig Avondmaal gebruik kan worden gemaakt. Verder komt er een vast doopvont. Men zal voor de eerste maal een nieuw snufje toepassen op het gebied van de centrale verwar ming. Er komt n.l. geen voetver warming doch de gehele vloer, die uit tegels bestaat, zal verwarmd worden. De verlichting van de kerk zal bestaan uit kronen, waaraan veel aandacht wordt be steed. HET VERENIGINGSGEBOUW. Aansluitend aan de kerk komt dan het verenigingsgebouw, dat direct achter de kerk wordt inge richt met een consistoriekamer, kamer voor de predikant en kos terewoning. Verder vindt men er een garderobe en toiletten. Door een aparte ingang kan men in de consistorie komen. Het eigenlijke verenigingsgebouw zal een drietal zalen krijgen, waarbij, door het wegnemen van de schotten, die de zalen onderling gescheiden hou den, een grote zaal kan worden gemaakt. In één der zalen is een opklapbaar podium geconstru eerd. Twee zalen zullen ook voor de Chr. Kleuterschool worden ge bruikt, die momenteel reeds met gebrek aan ruimte te kampen heeft. Het verenigingsgebouw heeft op het plein een aparte in gang. „MORIA". In de naamgeving, die de laat ste tijd door de Synode der Ned. Herv. Kerk wordt bepleit, is ge dacht aan de naam Moriakerk. Op de berg Moria immers moest Abraham zijn zoon Izak offeren en in dit offer ligt opgesloten het grote offer van Christus. In de naam van de kerk komt dus een dubbele symboliek tot uiting. De totale bouwkosten zijn ge raamd op f 170.000.terwijl met de kosten van inrichting mee de begroting op ongeveer f 260.000. komt. étalages. De verlichting zal wor den doorgetrokken tot de Markt. Een verlichte zuil komt op de Pottenmarkt, terwijl de Lange- vielebinnenbrug naar de zijde van de Langeviele er als een feestelijk verlichte erepoort zal uitzien, ter wijl drie verlichte cirkels in de straat zullen worden opgehangen. Naar wij tenslotte nog verna men, zal, zodra voldoende panden gereed zijn, ook de Lange Delft, waar reeds een winkelierscombi natie werd opgericht, in samen werking met de middenstand uit de Korte Delft, mee gaan doen aan dit soort acties. Ook de winkelierscombinatie Langeviele-Pottenmarkt doet mee. Voor (1e 2e maal dit jaar vragen de winkelierscombinaties, Nieuwe Burg en Langeviele-Pottenmarkt de aandacht van het publiek. In November zal het vjjf jaar ge leden z(jn, dat de Burgactie werd opgericht en dit feit zal nu met een grootscheepse actie van de winkeliers van de Nieuwe Burg worden herdacht met o.m. een winkelweek van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 1 October. Diverse attracties zullen hier aan zijn verbonden. De winke lierscombinatie Langeviele-Pot tenmarkt zal hieraan medewer ken. In November 1945 werd op de Nieuwe Burg gesproken over het samenwerken van de middenstan ders in deze straat tot het organi seren van winkelweken e.d. De gezamenlijk ondernomen acties bleken steeds een succes. De pro motor van de Burgactie, de heer P. J. Doets, die lange tijd voor zitter is geweest, moest vorig jaar om gezondheidsredenen bedanken en werd in Januari j.l. opgevolgd door de heer R. van Roo. Er wer den regelmatig winkelweken ge organiseerd. In Langeviele en Pottenmarkt bleek men geïnte resseerd en ook daar werd een „stratenactie" ontketend. Samen werking kwam tot stand en een gezamenlijke winkelweek ln het najaar van 1949 en in het voor jaar van 1950 was het gevolg. Uit drukkelijk heeft men voorop ge steld, dat de stratenacties geen concurrenten zullen zijn van de bestaande middenstandsverenigin gen. JUBILEUM-ACTIE. Onder het motto „Burg-Jubi- leum-Actie 1950" zal nu een win kelweek worden georganiseerd. Over de straat zullen aan metalen draden een vijftal schilden met de aanduiding 5 worden aange bracht. Bovendien zullen alle ge bouwen op de Nieuwe Burg de uit 1948 nog welbekende topgevel- verlichting krijgen. Aan het eind van de straat zal weer de ver lichte Burg worden opgehangen. Men wil trachten deze verlichting reeds Zaterdagavond te laten branden. Er wordt weer voor gra- mofoonmuziek gezorgd en er is ook weer een prijsvraag. Ditmaal moet het publiek in de étalages voorgestelde spreekwoorden ra den, die mede betrekking hebben op een bepaalde zaak. DE LANGEVIELE. De winkeliers in de Lange Viele zullen ditmaal zij deden zulks in het voorjaar reeds geen gro te actie voeren. Wél wordt spe ciale aandacht besteed aan de In Joegoslavië zijn maatregelen aangekondigd om een dreigende hongersnood deze winter het hoofd te bieden. Het noodrantsoen werd met 10 procent verminderd. De uitvoer van mais, een der be langrijkste export-artikelen, Is stop gezet. 33. Met een vergenoegd gezicht had Filo Fop door de kier van een openstaande deur alles gadegeslagen. „Haha", lachte hij in zich zelf, „dat is de beste tovertoer, die ik tot nu toe heb uitge haald! Wat 'n grap! Niemand in het hele kasteel, die iets vast pakt, kan het weer loslaten, haha, is me dat lachen! Ja, beste Heer Jan, u zult nog even zo moeten blijven zitten; ik verbreek de betovering nog niet, hoor; ik vind het veel te leuk zo. Maar laat ik nu maken dat ik wegkom, want ze zullen gauw genoeg begrijpen, dat ik de oorzaak ben van deze rare toestand en dap mogen ze mij niet vinden". Voorzichtig sloop Filo door het kasteel, naar de uitgang, oppassend dat hij zelf ook niets vastgreep. Hij liep rustig naar buiten. De schildwacht wist nog van niets, die had nergens last van; de hellebaard die hij zoals altijd ln de hand hield, kon hij gewoon weer loslaten als hij wilde, omdat hij buiten het kasteel stond. Filo Fop had zijn spreuk zo gekozen, dat de betovering alleen binnen de muren van het kasteel van kracht was. Zo liep onze tovenaar dus vrolijk over de paden in de omgeving, zich nog steeds vermakend met de grap die hij had uitgehaald. Hij liep juist te denken hoe hij het verder zou laten aflopen, toen hij in de verte een stofwolk zag. Aha! Een ruiter. Met grote snel heid kwam hij naderbij. Jonge, wat had die man een haast! Zonder op Filo te letten reed hij verder in de richting van het kasteel van Heer Jan. Filo keek hem na en zag hoe hij de poort binnen reed. „Zeker een of andere boodschapper", dacht hij, „ik meen tenminste dat hij een brief in zijn hand hield". En zonder er nog veel aandacht aan te besteden, wandelde hij voort. Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur.) Het voorstel Kortenhorst, de begrotingen niet meer in dr af delingen maar in de commissies te onderzoeken, kwam Dinsdag middag ln de Tweede Kamer aan de orde. De bedoéling is voor bijna ieder hoofdstuk een commissie van negen leden te benoemen, met evenveel plaats vervangers. Andere Kamerleden hebben echter altijd toegang tot de vergadering van deze com missies. De heer Schouten (A.R.) had hiertegen wezenlijke bezwaren. Hij was van mening, dat de be grotingsbehandeling in eerste aanleg in de afdelingen moet ge schieden. Door deze methode zal een deel van de behandeling worden verplaatst van het open baar naar het commissoriaal overleg. De heer v. d. Goes van Naters (Arb.) zag in dit voorstel een manier, om de werkwijze der Kamer te verbeteren. De klei nere fracties kunnen alle verga deringen bijwonen, terwijl bo vendien het intenser overleg met de regering op prijs gesteld dient te worden. De heer Tilanus (C.H.) was het hiermede goed deels eens. Togen het experi ment van één jaar bestaat geen bezwaar, nu bewezen is, dat het afdelingsonderzoek veel van haar waarde verloren heeft. Evenals de heer Welter die maar liefst twaalf commissie- IN „DE SCHELDESTROOM". 1 Augustus j.l. werd de Jeugdherberg „De Scheldestroom" te Vïlssingen officieel geopend. En sindsdien hebben reeds een duizend tal trekkers en treksters, van alle windstreken gekomen, geslapen op de heerljjke frisse bedden in de ruime slaapzalen. Zo spoedig hadden de trekkers Vlissingen ontdekt, dat Vader en Moeder Koops, die 27 Juli j.l. uit Kampen kwamen, reeds enkele uren na hun aan komst de eerste trekkers mochten verwelkomen! Ondanks het feit, dat de J.H. nog niet vermeld stond ln een gids, kwamen er de eerste vijf da gen trekkers uit maar eventjes tien verschillende ianden! Hoe druk vader en moeder Koops het die eerste dagen gehad hebben is eigenlijk niet te beschrijven. „De Jeugdherberg was nog land niet gereed; er moesten nog tal van voorzieningen getroffen worden en als je dan zo pardoes in een nnce2. mededeling, advertentie lege ruimte gezet wordt, een ver huiswagen moet leeg halen en te gelijk voor de trekkers moet zor gen, dan weet je wel wat je te doen hebt!" vertelde moeder Koops ons toen we dezer dagen een kijkje in de voormalige ka zerne aan de Oranjestraat namen. Vader was juist even weg! Moeder is overal tegelijk en wij hebben ons best gedaan haar we gen te volgen en zodoende kregen we de gehele J.H. te zien. Nergens zo lekker! Er is een mooie ruime ontspan ningszaal met leuke tafels en stoelen en fraaie muurschilderin gen van vader Verschuuren uit Vught, die kunstschilder is. Beneden is een slaapzaal met was- en douche-gelegenheid voor jongens; een bagageruimte, kan toor en hall. Boven is de meisjes slaapzaal met was- en douche gelegenheid, nog een slaapzaal voor jongens met een kleine was ruimte en hier is tevens de wo ning van de heer en mevr. Koops. In totaal kunnen 60 jongens en 60 meisjes een bed gespreid vinden. En wat voor een bed! Alles is FEUILLETON. in door EMILY S. HOLT. HOOFDSTUK IV. Het leven in Londen. Veertien dagen later was alles drukte en beweging op Lovell Tower wegens de grote toebe reidselen voor het aanstaande huwelijk van het enige kind van Sir Geoffrey en Vrouwe Agnes. Broeder Andrew werd naar de markt te York gestuurd, om 20 meter rood laken te halen, 14 meter geel satijn, B meter pur per satijn en 8 meter licht blauw laken, en daarenboven een grote hoeveelheid kostbaar bont. Daarop volgde het uitknippen en passen van de verschillende toiletten, het bespreken van de garnering en de hoofdtooisels. Richard Pynson moest steeds boodschappen doen. Sir Geoffrey ging zelf een nieuw zadelkussen bestellen van groen fluweel. Lord Marnell kwam maar zel den naar Lovell Tower, maar zond eiken dag een vertrouwe lijke bode, om te vragen, of juf frouw Margery vrolijk en wel was. Nu vrolijk was ze helemaal niet. Eindelijk waren alle toebereid selen klaar en op een prachtige zomerdag, toen de vogels hun vrolijkste liederen zongen werd ln de kerk te Bostock het huwe lijk voltrokken tussen Margery Lovell en Lord Marnell van Ly- mlngton, Ridder van de Kouse band. De bruid was gekleed in licht blauw laken, afgezet met bont. De bruigom was in het rood fluweel, rijk met goud gegar neerd en droeg drie lange, wap perende pluimen op zijn muts en een rozet van gouden kant met lange einden. Mogelijk zal het iemand bevreemden, dat Marge ry geen witte japon aan had, maar in die tijd betekende wit rouw en nog wel bijzonder zwa re rouw. Geen moeite werd gespaard, om er een vrolijke bruiloft van te maken, maar dat was het geens zins. Al de bewoners van Lovell To wer wisten, dat de bruid zich ver van gelukkig gevoelde. Sir Geof frey en Vrouwe Agnes waren natuurlijk bedroefd, dat zij hun enig kind verloren; Broeder An drew treurde ook om zijn lie velingetje en de smakelijke ge rechten, die Margery kon klaar maken, terwijl Richard zijn eigen persoonlijk verdriet had, waarover wij echter hier niet verder zullen spreken. De bruiloft werd op Lovell To wer gevierd, en alle buren wa ren uitgenodigd. De feestelijkhe den duurden tot een laat uur; en om vijf uur de volgende morgen hielp iedereen de bruid met in pakken. Zij behoefde zelf om niets te denken, maar om éen ding dacht zij toch. Toen Margery naar haar nieuwe tehuis in Lon den vertrok, ging „het boek" met haar mee. De reis naar Londen vanuit het Noorden van het land was in die dagen lang en vermoeiend. Er waren geen voertuigen be halve draagkoetsen en vracht wagens. Een gedeelte van de weg legde Margery af in een draag koets en het verdere deel op een zadelkussen, achter haar brui gom, die de hele weg te paard reed. Hjj had een heel leger van onderhorigen bij zich en ver scheidene dienstboden voor Lady Marnell, aan wier hoofd Alice Jordan stond, het meisje dat de uien vergeten had in de saus te doen. Margery had haar moeder overgehaald, om haar die als ka menier mee te geven. Het was op een Vrijdagavond, dat zij in Londen aankwamen; en Margery was veel te moe, om iets anders te doen, dan haar vermoeide hoofd op haar kussen te leggen. Om vier uur de volgende mor gen werd zij echter reeds uit haar slaap gewekt door het straatrumoer en de kreten der venters. Zij bleef enige tijd er naar lig gen luisteren. Eindelijk stond zij op en kleedde zich aan, daarbij geassisteerd door Alice, die niets deed dan pruttelen over de nauwe straten en eigenaardige geuren der grote stad. Toen zij klaar was met haar toilet begaf Margery zich naar een kamer, dicht bij haar slaap kamer, waar het ontbijt klaar was gezet. Dit bestond uit een kan verse melk, een kan wijn, een schotel gepocheerde eieren, een goede hoeveelheid water kers, een groot brood en een soort van koekjés, die veel op de tegenwoordige soort van bitter koekjes leken. Na het ontbijt zette zij haar kaper op, en ging er met Alice op uit, om de omgeving van haar nieuwe tehuis eens op te nemen. Een van de mannelijke bedien den van Lord Marnell volgde haar op korten afstand, met een degen op zijde, om milady te verdedigen, voor het geval, dat zij eens aangerand mocht wor den. (Wordt vervolgd.) REEDS MEERDERE MALEN is ln de Goese Raad de wense lijkheid uitgesproken om een nieuw ontwikkelingsplan voor Goes te laten ontwerpen. Na diverse onderhandelingen zijn B. en W. thans van wal gestoken met een voorstel om f 9000.beschik baar te stellen teneinde de dienst van Gemeentewerken ln com binatie met een architectenbureau zo'n nieuw plan te laten uit werken. Dienst van Gemeentewerken zal samenwerken met architectenbureau. Dat ontwikkelingsplan is niet hetzelfde als een uitbreidingsplan, zo delen B. en W. in de toelich ting mede. Het geeft n.l. de rich ting aan langs welke de toekom stige uitleg der gemeente zich in hoofdzaak zal voltrekken. Ieder gedeelte van het ontwikkelings plan moet, zodra de wenselijkheid er is om inderdaad in de naaste toekomst te worden uitgevoerd, nader worden uitgewerkt in uit breidingsplannen. De opdracht die men wil ge ven, betreft uitsluitend het stedebouwkundig gedeelte. Het surveywerk, de sociaal-econo mische onderzoekingen dus, zijn aan het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zee land opgedragen. Het stedebouwkundig gedeelte kan men op drie manieren laten onderzoeken en wel door de dienst van gemeentewerken alleen, door een architectenbureau alleen of door een combinatie van beide. B. en W, hebben nu besloten tot een combinatie, omdat dit het voordeel biedt, dat de dienst van Gemeentewerken, die ter plaatse uitstekend is, wordt bijgestaan door deskundigen, die in andere gemeenten dit werk ook hebben verricht en hiermede de nodige ervaring hebben opgedaan. Na het inwinnen van verschil lende adviezen hebben B. en W. gemeend de raad te moeten voor. stellen het architectenbureau van de heren Irs A. v. d. Steur en W. A. C. Herman de Groot te Rotter dam een opdracht te verstrekken. Dit bureau heeft ook voor Ter- neuzen, Bergen op Zoom, Krim pen aan de IJssel, Ridderkerk, Heemstede, Sas van Gent en Pa- pendrecht plannen ontworpen, be nen en industriële ontwikkelings plannen. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de voorgestelde vorm aan merkelijk goedkoper zal zijn dan indien alleen aan een architecten bureau opdracht wordt verstrekt. In het laatste geval zullen de kosten zeker f 10.000 meer bedra gen. De dienst van gemeentewerken is, mits het personeel tijdelijk uit gebreid wordt met één tekenaar, naar het oordeel van de directeur, volkomen in staat de werkzaam heden binnen een behoorlijke ter mijn tot een goed eind te brengen. vergaderingen moet bijwonen! kon hij het nadeel voor de klei nere fracties niet ontkennen. Dit gold ook voor de heer Korthals (V.V.D.). Daarenboven was deze afgevaardigde van mening, dat begrotingswerk geen specialis tenwerk is, maar dat de hele Ka mer zich daarmede bezig moet houden. Z.i, kunnen door deze methode steeds meer zaken ach ter besloten deuren worden be handeld. Voorzitter Kortenhorst, die dit voorstel verdedigen moest, zag beslist geen gebrek aan openbaarheid, daar het voorlopige verslag behouden zal blijven. De heer Schouten (A.R.) bleef het afdelingsonderzoek echter prefereren. Dan moeten de Kamerleden maar gaan pro beren een dergelijk onderzoek weer inhoud te geven. Niette genstaande zijn bezwaren -wilde hij echter toch geen stemming vragen, daar deze proef loyale medewerking vraagt. Op dit standpunt stond de heer Gortzak (Comm.) echter niet. En zo kon het gebeuren, dat A.R. en com munisten tegen dit voorste! stemden. Ook de heer Weller was tegen. De stemverhouding was 4914. spiksplinternieuw en de trekkers zijn het er vurig over eens, dat je in geen J.H. zo lekker siaapt als in de Vlissingse! Op het achterplein is de keu ken. Als de ouden van dagen het andere deel van de voormalige kazerne verlaten hebben, komt er ook een trekkerekeuken. De schil ders leggen momenteel de laatste hand aan de afwerking. Waardering. Vader en moeder Koops hebben niet alleen de zorg voor de trek kers uit alle delen van de wereld, maar ook voor een aantal leer lingen van de Zeevaartschool te Vlissingen, die hier in internaat zijn. En dat is nog een andere zorg. Moeder vooral heeft het er razend druk mee. Gelukkig heeft ze een assistente gekregen. En vader ziet zijn kantoor bij tijden vol lerende jongens zitten. Trekkers komen er niet zoveel meer, nu het seizoen ten einde is. Maar enkele komen er elke dag toch zeker nog. Van de trekkers, die geweest zijn kwam ongeveer 75 uit het buitenland. In het logboek kan men zien, dat ze het naar hun zin gehad hebben in „De Schelde stroom". Zwitsers, Italianen, Amerikanen, Noren, Zweden, Denen, Oostenrijkers, Canadezen, Fransen, Belgen en Nederlanders hebben in het boek hun waarde ring onder woorden gebracht. Duizend trekkers in de tijd van nog geen twee maanden; onge twijfeld zullen er in de zomer van het volgend jaar nog meer naar de Schelde stad komenl De emigratiekansen zijn mo menteel aanzienlijk ruimer dan voorheen. Canada, Australië, Nw- Zeeland, Brazilië en Zuid-Afrika wensen gaarne Nederlandse emi granten toe te laten. Nieuw-Zeeland vraagt onge huwde Nederlanders, niet ouder dan 32 jaar. Hier zijn ook ongeschoolden welkom. De tewerkstelling vindt voornamelijk plaats in de zuivel industrie. Ook is tewerkstelling in de landbouw mogelijk. Men moet in ieder geval bereid zijn op het platteland te werken. De reis ge schiedt per K.L.M. en de regering is bereid subsidie te verlenen. Evenwel moet men zelf naar ver mogen in da reiskosten bijdragen. Jongens met karakter en werk lust krijgen in Nieuw-Zeeland een goede kans. Per vliegtuig kunnen 55 per sonen vervoerd worden. Daar de aankomst van de eerste groep voor 15 December verlangd wordt, is directe aanmelding voor emigratie naar Nieuw-Zeeland gewenst. Nieuw Zeeland heeft één van de beste klimaten ter wereld; de lonen zijn er goed, de werkgele genheid is ruim en de voeding is er uitstekend. Voor emigratie naar Canada wordt opgave gevraagd van grote gezinnen, welke bereid zijn in de bietendistricten van Zuid-Alberta te werken. De plaatsing van grote Waarschuwde Nehroe de Chinese communisten? De diplomatieke correspondent van de „Washington Post" schrijft, dat Nehroe, de premier van India, de vriendelijke waar schuwing aan de Chinese commu nisten heeft gezonden, dat zij in Korea, Formosa en Indo-China geen wapengeweld moeten ge bruiken. Uit Peiping zou een „ge ruststellend antwoord" zijn ont vangen. gezinnen is verder in Canada moeilijk. Ook anderen, die plannen ma ken voor emigratie naar Canada, doen goed zich spoedig met de afd. Zeeland van de Chr. Emigra tie Centrale in verbinding te stel len. Besloten is de herfstcampagne aan te vangen met de volgende samenkomsten: Donderdag 19 October, Middelburg: avondver gadering met film. Vrijdag 20 Oc tober spreekuur te Goes en te Oostburg en verder avondverga dering met film te Terneuzen. Per advertentie zal één en an der nader bekend worden ge maakt. Het is van het grootste belang, dat zij, die in 1951 wen sen te emigreren, zich spoedig melden. Detijd van voorbereiding mag niet te kort zijn; studie van de Engelse taal is noodzakelijk. Getracht zal worden cursussen te organiseren. De Nederlandse emigrant heeft een goede naam, zowel in Nieuw Zeeland als in Australië en Canada. Ondanks alles blijft emigratie een zware zaak. De financiële bezwaren kunnen thans verlicht worden, daar nu zowel voor Canada, Australië als Nieuw-Zeeland het aanvragen van Rijkssubsidie mogelijk is. De aan melding is thans groot. Correspondentie betreffende bo venstaande te richten aan Post bus 78, Middelburg. Niet minder dan 114 deelne mers hebben zich opgegeven voor de Goese middenstandsweek, die van 30 September tot 10 October door de drie samenwerkende mid denstandsverenigingen op touw wordt gezet. Vele attracties zullen deze win kelweek tot een succes maken. Zo zullen de kopers weer in staat ge steld wordt door hun aankopen een prijs te verkrijgen. Er zullen weer bonnen worden uitgegeven doch thans kan ieder die ook maar één bon in het bezit krijgt een prijs verkrijgen. Onder de prijzen bevinden zich rijwielen, damesfauteuils, cassettes, auto peds, luxe- en huishoudelijke voorwerpen. Wanneer de omzet nog groter wordt, dan geraamd is, zuilen nog prijzen worden toege voegd. De prijzen worden tentoonge steld in het pand Magdalena- straat no. 8. De winkelweek zal aanvangen Zaterdagmiddag met een auto- raoe voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. Dat hier speciaal aan de jeugd is gedacht is wel buitenge woon sympathiek. Het uitvoerend comité heeft een achttal aardig» autootjes laten vervaardigen, di» door trapbeweging aan de gang gebracht kunnen worden. Niet minder dan 180 deelnemers heb ben zich voor deze races waarbij ook de vaardigheid nog een rol speelt, opgegeven. Voor iedere deelnemer is een prijs beschikbaar gesteld. Van 2 tot 4 uur kunnen de jongens uit de buitengemeen ten rflden van 7 tot 10 uur de jeugd uit de stad. De wagentjes blijven het eigendom van de com missie. De heer Haasdonk heeft de leiding bij deze races. De markt zeil geheel met vlaggen versierd worden en Is des avonds verlicht. Tussen 4 en 6 uur zal het •pijpercorps Excelsior" een mars door de stad maken. Zij tenslotte nog vermeld, dat de deelnemende winkeliers weer herkenbaar zul len zijn aan de bekende affiche. De heer N. W. Stoet uit Leeu warden heeft meer dan f 1500 be schikbaar gesteld voor die kunst schilder, die een beter Bijbels tafereel dan van Meegeren weet te schilderen. De nood onder de koude-grond- tuinders aan de Langedijk en in Zuid-Holland neemt voortdurend toe. Honderden wagens kool blij ven liggen en er gaan steeds meer stemmen op de regering om hulp te vragen. Nog meer dan in het vorig» jaar reisden de Nederlanders naar het buitenland. Vooral Frankrijk en Oostenrijk genoten de voor keur. Door de afd. Reisdocumen ten van de A.N.W.B. werden van Januari tot en met Juli 90.000 do cumenten uitgegeven. Bi) Tokio is éen vliegende fort neergestort. Een lid der beman ning wordt vermist. Polen heeft in België geprotes teerd tegen de uitwijzing van 7 Poolse burgers, „zonder dat hier voor redenen zijn opgegeven". De A.V.R.O, is in de eerste Ra- dioscoopuitzending begonnen met een Amerikaanse vinding. De om roeper belt willekeurige mensen op en vraagt hun welke melodiën Pierre Palla zojuist op het orgej bpeft gespeeld. De uitzending heet „Telefoon voor U". Van 18 tot 25 November orga niseert de K.R.O. t.g.v. het 25-ja- rig bestaan de speciale feestweek. Henny Eman, de leider van d» Arubaanse volkspartij, heeft zich in een telegram aan de voorzitter der Eerste Kamer verzet tegen de voorgestelde zetelverdeling in de Staten der Antillen. Hij wil een afzonderlijke positie onder Nederland en belooft, dat Aruba noodlijdende eilanden zal steunen. Tweo politieagenten zijn te Chi cago door gangsters neergescho ten even voordat zij inlichtingen zouden verstrekken over gang stersactiviteiten. Griekenland verwerpt beschuldigingen van Rusland. Griekenland heeft Dinsdag in de (Algemene Vergadering der V.N. de beschuldigingen van Rus land, Polen en Tsjecho-Slowakije betreffende massa-executies van leiders van vakbonden en antifas cistische organisaties in Grieken land van de hand gewezen. De Assemblée heeft besloten, de haar door de agendacommissie voor een volledig debat aanbevo len onderwerpen, t.w.: de klacht van nationalistisch China tegen de Sowjet-Unie inzake agressie, de kwestie van de mensenrechten in de Balkan en de kwestie van bedreiging van de politieke onaf hankelijkheid en integriteit -van Griekenland, goed te keuren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3