Tweede Kamer tegen grens van f3600. Yerseke leeft tassen hoop ea vrees. NIEUWS Westerling wil een internationaal veiligheidsleger. Amerikaanse troepen op weg naar ne 38ste breedtegraad. Europese handel ontplooide zich. Een verbeterde onder wijzersopleiding. Motie vraagt prijsbeheersende maatregelen. Want in de Zandkreek worden gezonde mosselen gevist. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 98 SEPT. 1950 Graf van Naundorff-de Bourdon te Delft geopend West-Duitsland werd Nederlands belangrijkste handelspartner. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 974289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 9754; Middelburg, Korte Noord- itraat 35; Tel. administratie 2009; Tel redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6o JAARGANG No. 1674 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; a Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. yrijdag: Zon op 6.36 u., onder 18.24 u. Maan op 19.05 u., onder 10.25 u. Hoogwater op Vrjjdag 29 Sept.: Vlissingen: 3.37 u. 2.12 m., 15.43 u. 2.07 m. Terneuzen: 4.04 u. 2.26 pi., 16.14 u. 2.21 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.79 m., 17.34 u. 1.68 m. fcierikzee: 5.14 u. 1.54 m., 17.17 u. 1.43 m. i. Die komt er, als het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de kweekscholen wordt aangeno men. Laat ik dat, als mijn persoon lijke mening, maar dadelijk vooropstellen. De tegenwoordige opleiding in 't algemeen heeft twee grote ge breken. Zij zorgt niet voor het verwerven van voldoende prac- tische ervaring gedurende de kwekelingentijd; en zij maakt de hoofdaktestudie lastig en verve lend. Voor de christelijke onderwij zersopleiding komt daar nog bij, dat deze onrechtvaardig behan deld wordt in financieel opzicht. Een enxel woord ter toelich ting van deze drie punten. De kwekelingen moeten zich thans in klas III en klas IV respectievelijk ten minste 80 en 100 uren in een lagere school on der leiding van een onderwijzer practisch bekwamen. Dat is veel te weinig. Temeer waar zij in de kweekschool zelf lang niet ge noeg of in 't geheel niet de ver schillende leervakken (als ge schiedenis, aardrijkskunde, plant en dierkunde) krijgen behan deld, zoals het in de lagere school behoort te geschieden. Om het anders te zeggen: Als de kwekelingen na hun eindexamen voor de klas komen, staan ze verlegen met hun geschiedenisles (en met andere lessen) van de kweekschool; ze weten niet, hoe ze de vakken dan moeten aan pakken voor de schooljeugd. Wat de hoofdakte betreft, de studie daarvoor is indertijd wel vergemakkelijkt doordat hei examen voor die akte in twee gedeelten kan worden afgelegd, maar zij blijft voor velen eea kruis. Die studie staat vrijwel los Van wat de onderwijzer dagelijks met zijn leerlingen moet behan delen; en zij moet plaats vinden na een vermoeiende schooldag, waarop nog geestdodende cor rectie volgt. En de financiënDe sala rissen der leraren worden door het Rijk betaald. Verder krijgt een kweekschool f 75 per leer ling. Dat is alles. Een school met 60 leerlingen ontvangt dus f 4500 per jaar, waarvan alle kosten moeten worden betaald: aflossim gen en renten, onderhoud, leer middelen, brandstoffen, even tueel een concierge. En dat, ter wijl de Rijkskweekscholen ge heel door het Rijk worden on derhouden. Van gelijkstelling gesproken! Er zijn nog wel andere ge breken bij de huidige op leiding. Maar deze zijn van min der betekenis. Ik noem er een paar. Tegenwoordig kan iedere on derwijzersopleiding, iedere cur sus voor het onderwijzersexa men, zich straffeloos kweek school noemen; wat aanleiding kan geven tot een minder mooie concurrentiestrijd. Voor de z.g. Bijbelse vakken wordt niet genoeg geld beschik baar gesteld. De onderwijzers van een la gere school, die kwekelingen in hun klas hebben om deze prac tisch te oefenen, worden daar voor niet beloond. Minister De Visser heeft in 1920 reeds de onderwijzers opleiding willen verbeteren. Hij ook wilde de practische vorming vooruitbrengen en de hoofdakte afschaffen. Zijn plan was echter te duur, o.m. omdat hij de kwe kelingen allemaal tijdens hun studie een toelage wilde geven. Het ontwerp kon de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging niet krijgen. Maar nu zal dan eindelijk de koe bij de horens worden gepakt. M. H. Staatssecretaris van oorlog uit Indonesië terug. Met het K.L.M.-toestel uit Dja karta, dat gistermiddag op Schip hol landde, keerde terug de staatssecretaris van oorlog, mr W, H. Fockema Andreae. Hij was ongeveer tien dagen geleden naar Indonesië gegaan om besprekin gen te voeren over de terugkeer der K.L. troepen en over de toe komst der troepen, die de K.L.- status hebben. „Ik geloof, dat de moeilijkhe den, die er nog zijn, wel zullen worden opgelost, maar men moet niet vergeten, dat de dingen in Indonesië intern voor de regering niet zo gemakkelijk liggen," zo zei hij. Eén der resultaten van zijn reis is het definitieve terug reisschema van de laatste Neder landse troepen in Indonesië, dat binnenkort wordt bekend ge maakt. (Van onze parlementaire redacteur.) Het loon- en prjjsdebat, dat gistermiddag In de Tweede Kamer werd gevoerd, was niet oninteressant. Achter de regeringstafel zaten de ministers Drees, Joekes, v. d. Brink en Mansholt om alle vragen op te vangen. Nu waren deze niet zo bijzonder moei lijk, omdat zij handelden ovej de bekende punten: de f 180-grens, de verbindendverklaring, de pensioenen, de stakingen en de prjjs- stop. Uit het debat bleek, dat heel de Kamer misschien met uitzondering van de heer Kikkert (C.H.) tegen de grens van (3600 is. Vakcentralen Bij minister Drees. Gisterochtend heeft in het Ka binet van de minister-president een bespreking plaats gehad tus sen de regering en de Raad van Vakcentralen, die hierbij in de ge legenheid werd gesteld, het stand punt dier Centralen toe te lichten ten aanzien van het loon- en prijs beleid, in het bijzonder wat be treft de verlangde prijsstop. Hiertegenover heeft de regering een nadere toelichting gegeven van liet beleid, zoals zij zich voor stelt te voeren. Van regerings zijde waren behalve Drees tegen woordig de ministers Joekes, Mansholt en Van den Brink, De heer Andriessen (K.V.P.) achtte de nivellering van het in komen onaanvaardbaar en zal, als het antwoord der regering vandaag hem niet bevalt, een mo tie indienen. De uitslag daarvan is niet aan twijfel onderhevig, want ook de heer Suurhof (Arb.) verklaarde, dat over de hele linie een volledige 5 pet. loonsverho ging gegeven moet worden. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan is de verhoging een eerste eis, desnoods tot f6 f7000. Ook de heer Sta pelkamp (A.R.) was deze mening toegedaan. De f 180-maatregel kan niet gehandhaafd blijven daar juist de middenklasse daar van de dupe wordt. Dat dit het geval is, bleek uit de becijfering van de heer Korthals (V.V.D.) Iemand, die f3600 verdient en twee kinderen heeft, krijgt van de f 180, f 130 in handen. Als men echter f 8000 verdient en even veel kinderen heeft, ontvangt men maar f 103. Het graf van Naundorff, die 10 Augustus 1845 te Delft stierf, is gisteren geopend. Men wil, o.a. door schedelmetingen, onderzoe ken, of deze Naundorff inderdaad de zoon was van de Franse Lode- wijk XV. Mr Louis de Bourbon, de Haag se dichter en litterator, was met vrouw en kinderen bij deze ope ning aanwezig. Hij is een recht streekse afstammeling van Naun dorff. De Naundorff-vorser C. J. Be geer uit Voorschoten gelooft niet, dat nog onbekende bijzonderhe den aan het licht zullen komen, „Volgens mij is de bewijsvoering, dat Naundorff in werkelijkheid de Dauphin was, waterdicht", aldus de heer Begeer. „Verwacht men sporen van ver gif te vinden?" De heer Begeer acht dit zeer twijfelachtig. „Vol gens familie-overlevering", zo vertelt mr de Bourbon, „is mijn overgrootvader inderdaad vergif tigd. Hij nam met Nederlandse officieren in Juli 1845 pyrotech- nische proeven op het strand te Scheveningen. Enkele Frans sprekende burgers*1 waren in het café, waar hij een glas bier dronk Vlak nadien is hij ziek geworden en op 10 Augustus te Delft ge storven." Twee officieren Korea- detachement vooruit vertrokken. Twee officieren van de staf van het Nederlandse detachement voor Korea zijn gisteravond ais vooruitgezonden „liaison-groep' per vliegtuig van Schiphol via Singapore naar het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te To kio vertrokken. Het zijn de kapiteins der infan terie J. Linzel en G. N. Tack. Zij moeten inlichtingen op velerlei gebied inwinnen omtrent aange legenheden, welke voor het ver trek van het detachement, dat omstreeks 20 October vertrekt en volgende week in België gaat oefenen, van belang zijn. Lichtingen 1949 en 1950 onder de wapenen. Begin October zullen vele Ne derlandse jonge mannen onder de wapenen komen. Het betreft niet alleen recruten van de lichting 1950 II, maar ook die militairen van de lichting 1949 II, die in het voorjaar van 1950 met groot ver lof werden gezonden en thans ter voltooiing van hun opleiding op nieuw in dienst zijn geroepen. DOOR GAS GEDOOD. Gisternacht is een 40-jarige vrouw in de Wilhelminastraat te Haarlem door gas gedood. In de straat had men voor riolerings werkzaamheden zand gestort, waardoor de straat verzakte en een gasbuis brak. Het gas stroomde via de kelder in het woonhuis van het slachtoffer. Haar man alarmeerde des mor gens een dokter, doch diens hulp mocht niet meer baten. II-BRIGADE IN OCTOBER NAAR HUIS. Naar de Nieuwe Haagse Cou rant weet te melden, zal de H- Brigade in ieder geval in October worden ingescheept. Dit betekent volgens het blad, dat aan de „kwakkelperiode" t.a.v. de repa triëring definitief een eind is ge komen. Walter Gifford, voormalig pre sident van de American Tele graph and Telephone Company, is benoemd tot ambassadeur van de Ver. Staten in Engeland. De' Veiligheidsraad heeft Woensdag besloten Formosa en de Koreaanse kwestie op de agen da te plaatsen. Malik stond erop, dat een afgevaardigde van de Chinese Volksrepubliek uitgeno digd zou worden voor de bespre kingen over Formosa. De C.H.U. viel in tweeën uit een. De heer Beerninck was van mening, dat het verschil in belo ning tussen een geschoolde en een ongeschoolde arbeider te ge ring wordt. Zijn partijgenoot Kik kert vond de loongrens echter wel aantrekkelijk. WAAROM DWINGEND VOORGESCHREVEN „Waarom is de 5 pet. dwingend voorgeschreven?" zo vroeg de heer Stapelkamp. Dat lijkt een voudig, maar is gevaarlijk. Het bedrijfsleven is niet uniform. Hij zag liever het systeem van de vergunning, met ais stok achter de deur een verplichtsteiling door het College van Rijksbemidde- laars. De heer Andriessen was van mening, dat het maar het beste is als voor de 5 pet. boven de loongrens van f 3600, het sys teem van een vergunning wordt gebruikt. DE PENSIOENEN. De heren Stapelkamp, 'Andries sen, v. Sleen (Arb.) en Beerninck beklaagden zich over het feit, dat de loonsverhoging niet geldt voor de pensioenen. Er werden nogal wat bezwaren geuit tegen de wijze, waarop de arbeiders tijdens de jongste sta kingen tegen terreur werden be schermd. De heer Stapelkamp zei, dat de regering te laat en te zwak is opgetreden. De heer Korthals vroeg de re gering, wat zij eigenlijk doet om oedrijfstakgewijs tot een produc tieverhoging te komen. Het vorig jaar werd het tweeploegenstelsel warm aanbevolen. Wat is daar van terechtgekomen? DE PRIJSSTOP. Voor de socialisten was de prijsstop nog steeds de hoofdzaak. Evenals verleden week voerden ook thans daarover de heren Suurhof en Nederhorst het woord. De eerste kon nog steeds niet in zien, dat een prijsbeheersing de vrijmaking van het handelsver keer onmogelijk maakt en diende een motie in, waarin wordt uitge sproken, dat de regering op kor te termijn over moet gaan tot het afkondigen van een zodanig samenstel van prijsbeheersende maatregelen als nodig is om de kosten van het levensonderhoud niet meer te doen stijgen dan i.v.m. de internationale prijsstij gingen strikt onvermijdelijk is. Oude man gedood bij aanrijding op Rijksweg. Op de Rijksweg tussen Kapelle en Kruiningen, enkele kilometers voor de Vlakebrug, heeft gister middag een aanrijding plaats ge had, waarbij de 72-jarige heer C. Rottier uit Biezelinge is gedood. Het ongeval deed zich voor ter hoogte van de 's-Gravenpolder- se Oude Dijk. De heer Rottier kwam per rijwiel de Oude Dijk affietsen en wilde de Rijksweg oversteken. Hij heeft daarbij blijkbaar niet voldoende acht ge slagen op het verkeer op de Rijksweg, want hij kwam in bot sing met een uit de richting Goes komende personenauto, bestuurd door de chauffeur M. M. H. uit Oss. De heer Rottier werd gegre pen door de auto en moet vrijwel op slag zijn gedood. Rapport over Celebes bezwarend voor bepaalde regeringspersonen. „Wij zullen strijden, tot men Westerling op het van Heutzplein in Amsterdam de Militaire Wil lemsorde uitreikt", aldus ver klaarde de heer J. Thiessen Jr. gisteravond op een zeer druk be zochte vergadering, die door het comité „Handhaving recht en veiligheid" in de Haagse Dieren tuin was belegd. De heer Thiessen verklaarde, dat Hatta, de Sultan van Djogja en hoge officieren Westerling oogluikend met een Catalina vliegboot van Java hebben laten ontsnappen. De Indonesische regering had niet met een voor Westerling be zwarend rapport over zijn optre den in Celebes voor de dag kun nen komen. Er is wel een rapport over Celebes, doch dat wordt niet gepubliceerd, omdat het bezwa rend is voor bepaalde regerings personen. Na de pauze lichtte de heer In straten van Seoel nog hevige gevechten. Amerikaanse afdelingen zijn van Seoel nit tot minder dan 30 km. ten zuiden van de 38ste breedtegraad doorgedrongen. Aan de oostelijke zijde van het bewegelijke front van de V.N. waren Zuid-Koreaanse troepen gisteren nog geen 100 km. van genoemde breedtegraad verwijderd. De noordelijkste punt van de Amerikaanse opmars in het wes ten bevond zich op de weg naar Tsjoentsjon, waar twee noorde lijke ontsnappingswegen naar het noorden samenkomen. Zware Amerikaanse tanks waren tot 25 km. ten oosten van Seoel gevor derd. Zij pogen een ontsnappings corridor voor duizenden gedesor ganiseerde noordelijke soldaten af te sluiten. Meer dan 24 uur na Mac Ar thurs bekendmaking, dat Seoel heroverd was, werd in de straten nog hevig gevochten. In de zij- Proteststakingen in heel Oostenrijk. Stakers hielden Woensdag in geheel Oostenrijk demonstraties als protest tegen de nieuwe loon- en prijsregeling. In Wenen was het Woensdag rustiger dan de dag tevoren, afgezien Van een po ging van arbeiders in een district van de Russische sector om de tramdienst te verstoren. Te Linz trokken duizend arbei ders naar de Kamer van Arbeid. Alle openbare vervoermiddelen stonden hier op het middaguur stil. Volgens berichten uit commu nistische bron staken in Neder- Oostenrijk (Russische zone) 50.000 arbeiders. straten van de weg, waarlangs de strijdkrachten der V.N. de stad binnentrokken, zouden nog Noord-Koreanen met anti-tank- geschut achter zandzakversper ringen opgesteld staan. Woens dagochtend woedde een felle strijd op korte afstand van de Amerikaanse ambassade, die nog in Noord-Koreaanse handen was. AMERIKAANSE KRIJGS GEVANGENEN VER MOORD. Te Tsjindjoe zijn in een ravijn 14 samengebonden Amerikanen gevonden, van wie twee nog in leven waren. Deze vertelden, dat de Noord-Koreanen hen, toen de val van Tsjindjoe op handen was, aan elkander gebonden en met een mitrailleur beschoten hadden. De twee hadden zich dood ge houden. Ónder de doden was een Noord-Koreaan, die vermoedelijk de mitrailleur niet heeft willen bedienen en toen hetzelfde lot onderging als de Amerikanen. De Sowjet-Unie heeft op de Al gemene Vergadering van de V.N. „vredesvoeihorens" uitgezet inza ke Korea, maar de geruchten, dat een definitie! vredesvoorstel aan de Ver. Staten zou zijn gedaan, werden Woensdag te Flushing Meadows categorisch tegenge sproken. Thiessen een „tipje" op van het nieuwe programma van Wester ling. Algehele publicatie daarvan was nog niet mogelijk,- omdat dit program aan buitenlandse mo gendheden is voorgelegd. Hij wil een internationaal vei ligheidsleger tot handhaving van het recht. Dit leger moet worden gefor meerd uit vrijwilligers. Het mag geen politiek karakter dragen en de basis en het operatieterrein moet in het Verre Oosten liggen, o.a. op Nieuw Guinea. Blauw zonlicht in Engeland. Vreemd natuurverschijnsel. In de afgelopen drie dagen heeft de zon zich tot tweemaal toe vreemd gedragen. Zij veran derde namelijk, schijnbaar al thans, van kleur. Zondag j.l. zag men haar in Noord-Amerika een purperen tint aannemen en Dins dag wat het in Noord-Engeland dat men haar saffierblauw zag werden. Men achtte het mogelijk, dat het van kleur veranderen van het zonlicht veroorzaakt werd door rook, die mogelijk van de grote bosbranden in Canada afkomstig is en door de wind helemaal over de Atlantische Oceaan is gevoerd, Ook de volle maan werd van nacht in sommige streken van Schotland als blauw van kleur waargenomen. R.A.F.-vliegtuig maakte nood landing op zee. Een Gloster „Meteor" straal vliegtuig van de R.A.F. met drie man aan boord heeft gistermor gen in het Zufderkanaal tussen Ierland en Engeland een noodlan ding gemaakt. Het Engelse schip „Brentknoll", de R.A.F. en een Sunderland vliegboot namen aan de redding der bemanning deel. De „Brentknoll" heeft het stof felijk overschot van de piloot aan boord kunnen nemen. Over het lot der anderen is nof\niets be kend. „Arm. 6" bracht een mijn te Veere binnen. Het vissersvaartuig „Arm. 6' bracht gistermiddag in de haven van Veere een paal binnen, waar op een mijn was gemonteerd. Schipper Caljouw trof de paal met de mijn in zijn netten aan en haalde deze voorzichtig aan boord. De Marine Opruimings dienst was direct na aankomst van het schip ter plaatse om de mijn in ontvangst te nemen. Deze palen, waarop landmijnen werden gemonteerd, werden des tijds door da Duitsers langs de kust geplaatst. De paal is waar schijnlijk bij een storm losgesla gen en op drift geraakt. Onder zeer grote belangstelling is gistermorgen het stoffelijk overschot van Rijswijks burge meester, de heer Th. P. J. Eisen, ten grave gedragen. Amerikaanse mariniers, de z.g. leatherneckszetten de gevan genen, die zij in de strijd om Seoel hebben gemaakt, met de handen gevouwen in de nek tegen een muur. Terwijl twee ma riniers met het geioeer in de hond nauwlettend toezien, dat de gevangenen geen enkele verdachte beweging maken, zoekt een derde hun kleding na op wapens. WANKEL ALS DE TOPPEN VAN DE MASTEN.... Daar staan ze op de Yersekse kade. Noem ze maar Jan, Piet, Willem of Klaas. Zo debatteren nogal heftig. Het gaat over de mosselziekte, waarvan dit nijvere dorp de gevolgen ondervindt. Er z|jn optimisten en pessimisten. De optimisten zijn er zeker van, dat de ziekte maar van tijdelijke aard is, maar de anderen zeggen: „Het is gedaan met de cultuur." De oorzaak van dit menings verschil? Wel, uit de Zandkreek worden de laatste tijd kleine mos selen gevist, die daar vorig jaar als zaad zijn uitgezet. Deze mos selen zijn „prima gezond". Ze dragen parasieten, doch slechts heel weinig en ondervinden er geen last van. Wat zeggen nu de optimisten? Dat de sterfte onder de mosselen niets, maar dan ook niets, met de parasiet te maken heeft. „Het is een samenloop van omstandighe den". beweren ze stellig. Luister maar eens bij de haven, waar de mannen bij elkaai* staan met het zicht op de honderden tot werkloosheid gedoemde sche pen. „En ik zeg", beweert een schipper, „dat het voorbij gaat." „Is de ziekte niet in de Zand kreek begonnen En houdt die er nu niet het eerst op ook?" Meteen is de woordenstrijd in volle gang Een oude knaap, in het vak vergrijsd, stapt in de kring. „Wat ik ervan denk? Dat mag je gerust weten en in de krant zetten ook: We kunnen volgend jaar wel naar Wieringen gaan. En al wat beweerd wordt over 'n herhaling van de slechte tijd in 1914 is onzin. Was het maar waar, dat het voorbijgaand is, dan zaten we volgend jaar ten minste weer op zee." En dat vissen in de Zandkreek „In die kreek zaten veel mos sels op weinig water en daardoor hadden die beesten weinig te vreten. Daar krijg je ziektes van Een ander valt hem bij. „De kou, die werkt voordelig tegen de parasiet, maar dan moet je vol gend voorjaar maar eens komen, als het warmer wordt, dan gaat het wéér mis." Ze spreken nog meer, soms verbitterd. „Twintig schepen naar de Wadden. Waarom geen twee honderd?" zegt een derde. Een jonge kerel ziet het an ders. Hij zegt het ook, onder een koor van protesten: „Ik weet zeker, dat we volgend jaar er vanaf zijn en wat ik er verder van zeggen moet, weet ik ook niet." Dr KORRINGA. „Ja, wat moet ik hierover zeg gen," zegt ook dr Korringa, de bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek uit Bergen op Zoom. Hij is pas uit Frankrijk teruggekeerd, waar hij helaas nog geen positieve resultaten mocht bereiken. „Inderdaad acht ik het mogelijk, dat een teveel aan mos selen op weinig water een gemak kelijke vermeerdering van de pa rasiet teweeg brengt." Dat bij mindere uitzaai, (waardoor ook de opbrengsten kleiner worden) de ramp bestreden kan worden, moet worden afgewacht, is zijn mening. In Frankrijk is de kwa liteit van de mosselen aan de Zuidkust slecht. Aan de Westkust is de parasiet nog niet opgemerkt, maar daar entegen wel weer aan de Engelse Oostkust. Hij achtte het zeer moeilijk een definitieve uitspraak te doen over hetgeen men thans in de Zandkreek heeft ervaren. Zo leeft Yerseke tussen hoop en vrees. Er is hoop, maar ze is wankel ais de toppen van de hon derden masten, die in de haven, mét de schepen, heen en weer wiegen op de golfslag. In de toelichting op de door hem ingediende begroting consta teert de minister van Economi sche Zaken, dat de vorig jaar uit gesproken verwachting, dat het Europese handelsverkeer zich beter zou gaan ontplooien inder daad in vervulling is gegaan. Zelfs werd overeengekomen, dat met ingang van 1 Januari 1951 tenminste 60 van de invoer zal worden vrijgelaten. Dit is moge lijk geworden door de totstand koming van de Europese beta lingsunie en zal de internationale arbeidsverdeling zeer ten goede komen. De minister is er van overtuigd, dat dit de weg is om tot een aanmerkelijke vergroting van Europa's productiviteit te komen. De Benelux en West- Duitsland. In het bijzonder ontwikkelde zich Nederlands handel met Bel gië en Luxemburg en West-Duits land. De Beneluxlanden zullen na 1 Januari nog slechts gemeen schappelijk handelsaccoorden af sluiten. West-Duitsland is thans Neder lands belangrijkste handelspart ner geworden. Speciaal agrarische producten voeren wij er heen uit, terwijl de invoer uit dollargebie- den voor een groot deel door im port uit West-Duitsland kon wor den vervangen. Wel gaat onze in dustrie langzamerhand de Duitse concurrentie gevoelen. Liberalisatie moet voortgezet, Deze gunstiger situatie mag niet verstoord worden door de onver mijdelijke militaire Inspanning. Daarom is handhaving van het monetaire evenwicht noodzake lijk. Hiertoe zullen op civiel ge bied offers moeten worden ge bracht, die tegen de verhoogde defensie-uitgaven op kunnen we gen. In geen geval moet thans het streven naar bevrijding van de internationale handel worden op geschort, zoals sommigen menen. De minister ziet in een verdere bevrijding juist een noodzakelijke voorwaarde voor het welslagen van de productie ten hate van de defensie. Evenwicht tussen productie, en consumptie vereist. Voor alles moet het evenwicht tussen de nationale productie en het totaal van verbruik en inves teringen worden hersteld. Dit evenwicht moet voor het aflopen van de Marshall-hulp zijn bereikt. Daartoe is een sterke verhoging van de productie nodig. Deze be droeg in 1949 12 vergeleken met 9 in Frankrijk, 7 in Engeland en 1 in België. Ook de export zal nog verder moeten worden opgevoerd, al be droeg deze in 1949 dan ook reeds weer 142 van die in 1948. De eind 1949 plotseling oplo pende invoer nam gelukkig de laatste maanden weer af. Deze daling zal zich moeten voortzet ten. Voor Nederland, dat zelf op een laag tarief van invoerrechten is aangewezen, is het van groot be lang, dat ook de andere Europese landen deze beperken. Hierop zal bij de besprekingen te Torquay wederom worden aangedrongen. Arbeidsproductiviteit moet omhoog. De gehele vrijmaking van de handel zal echter niets helpen, wanneer het Nederlandse be drijfsleven niet tot lage kostprij zen kan geraken. De arbeidspro ductiviteit zal daartoe nog veel meer moeten toenemen. Industrialisatie en bedrijfsorga nisatie acht de minister van groot belang. Ten bate van een krachtige middenstand wil de minister de vakbekwaamheid be- De door de Sowjets in de Brit se sector van Berlijn op de weg naar Potsdam aangebrachte slag boom is na onderhandelingen met de Russische autoriteiten zonder verdere incidenten weggehaald. Rudolf Dertinger, de 13-jarige zoon van de Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, is korte tijd vastgehouden in de Ameri kaanse sector- wegens het voeren van een persoonlijke communis tische propagandacampagne. Italië zal onmiddellijk orders plaatsen voor wapens en uitrus ting tot een bedrag van 150 mil liard lire, teneinde het leger op 12 divisies te brengen. Frank- rijks grootste passagiersschip, de 49.746 toh metende „Liberté", is op een zandbank ter hoogte van het eiland Wight gelopen. •- De Duitse coaster „Hanna" van de rederij Johs. Martens te Ham burg wordt sinds 16 September, nadat het Terschelling had ge passeerd, vermist. Mevrouw Soekarno heeft Woensdagavond het leven geschonken aan een dochter. Het is haar derde kind. In de legerplaats Oldebroek zijn malversaties op en financieringsmoel- door credieten over- vorderen iljkheden bruggen. Voorbereid worden een bedrijfs- vergunningenwet, een nieuwe ves tigingswet en een wet met be trekking tot kartelvraagstukken. Hoffman directeur der Ford Stichting? Paul Hoffman, wiens aftreden als directeur van het plan- Marshall door Truman is aan vaard, verklaarde, dat hij zich nog niet had verbonden om di recteur te worden van de Ford Stichting. Hij zal echter beschikbaar zijn om de aanbiedingen, die Henry Ford eventueel heeft te doen, te bespreken. L. Anderson Zeeuws damkampioen. Doordat de laatste parfij in re mise eindigde tegen de heer Strooband Jr., is de heer L. An derson voor de derde achtereen volgende maal persoonlijk dam kampioen van Zeeland geworden en heeft daarmede beslag gelegd op de wisselbeker. Opnieuw verwierf hij het recht om uit te komen in de voorwed strijden voor het persoonlijk kam pioenschap van Nederland tegen de kampioenen van Noord-Bra bant en Limburg. Lezing te Goes over de Syrië- en Mesopotamiëzending. Gisteravond sprak in het ge bouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes mej. C. de Witte uit Utrecht, algemeen se cretaresse van de Morgenlandzen ding, over de zending in Syrië en Mesopotamia. Mej. de Winter, die rijke erva ring. heeft op het gebied van de zending, vertelde, na een ope ningswoord van ds Karelse, aan de hand van enkele lichtbeelden over het lief en leed van de Sy- riërs en Mesopotamiërs. „De zendelingen, die daar in 1922 begonnen zijn, hebben met grote moeilijkheden te kampen gehad. De Syrische regering ver bood en verbiedt nog alle Euro pese zendelingen de toegang. Maar gedreven door de inspiratie van Gods Woord weten zij toch het kruis van Jezus Christus te planten", aldus mej. de Witte. Voorts vertelde zij nog, dat de Morgenlandzending medische hulp verstrekt aan de Bedoeïnen en dat er plannen bestaan voor- het uitzenden van een Nederland se diacones, die dan verbonden zal worden aan de zendingsschool. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Langs de kust krachtige tot harde, ove rigens matige tot krachtige wind uitgebreide tussen Zuid én West. Weinig ver schaal aan het licht gekomen, andering In temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1