Schreieder noemde Poos en Slagter „de besten van het vak". Gevaar voor een Nederlandse Gestapo? SC s Bü „veldslag" in Teiitoburgerwcut, ADA/iSON Margery Lovell Controverse tussen Justitie en Binneniandse Zaken. Oorlogsgetroffenen gaan vergaderen. VERCHROMEN Actie voor de Vrije Universi teit in Zeeland. Waarde heeft een Kleuterschool en een Jeugdgebonw nodig. GEMEENTERADEN speelden „partisanen" een hoofdrol. Miauwconcert. Woensdag 27 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pag'na 2 Opnieuw kwam hun zaak aan de orde. Maandag werd de behandeling Tan de zaak tegen de Hagenaars L. A. Poos en M. Slagter door de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank voortge zet met het verhoor van de ge- tulgen charge. Beiden zijn door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf veroordeeld. Bij de be handeling in hoger beroep bepaal de de Raad van Cassatie, dat de zaak opnieuw door de Bijzondere Strafkamer in Amsterdam zou yvorden behandeld. Getuige J. J. Borrebach, door de president gevraagd de eed af te leggen, wond zich op en riep uit: „Moet ik dat nu alweer doen voor de schoften? 18 man van onze groep (de groep Le .Griep) zijn door hen in de dood gedre ven". Elven later beweerde Poos iets, waarop getuige uitriep: „Hij heeft altijd met schoften omge gaan en heeft toen het liegen ge leerd". Hij maakte voorts Poos uit voor „schooier" en „ploert" en zei, even voordat hij door de deur waarder werd weggebracht, tot Pooi en Slagter: „Jullie sterven tooh Je eigen dood niet, ellende lingen". POOS GAF EEN HAND. Getuige van Nieuwenhoven, die lid was van de Illegale groep Egli, vertelde, hoe hij met 3 andere leden in een huis in Ede werd ge arresteerd. „Toen ik binnenkwam werd ik begroet door Poos met de Woorden: „U bent zeker vermoeid van de reis?" Poos gaf mij een hand, draaide mijn hand plotse ling om en tegelijkertijd werd ik door 3 andere mannen bespron gen". Getuige Martens had vaak „ge dropte" agenten in zijn huls. In 1942 was o.a. Wlm Gielen bij hem. P.T.T.-kantoorhouder gearresteerd. Een onderzoek, ingesteld door de postrecherche naar aanleiding van klachten der burgerij als zou den zich bij het verzenden van postpakketten onregelmatigheden hebben voorgedaan, leidde tot de arrestatie van de 61-jarige kan toorhouder van de P.T.T. te Den Dolder, A. van W. Hij wordt er van beschuldigd, zich geregeld kleine bedragen te hebben toege ëigend, door de afzenders van postpakketten meer porto te la ten betalen dan in werkelijkheid verschuldigd was. Van W. was al gedurende tien tallen jaren bij de P.T.T. werk zaam. Naar de P.T.T. mee deelt, zijn er tot nu toe geen af doende bewijzen. Het onderzoek wordt voortgezet. Volledige automatisering van het telefoonverkeer in 1959. Bij de opzet van de begroting voor de P.T.T. is uitgegaan van een plan tot volledige automati sering van het telefoonverkeer togen het einde van het jaar 1959. Bijzondere aandacht is geschon ken aan het feit, dat aan vele aanvragen om een telefoonaan sluiting niet voldaan kan worden, omdat de automatische centrales de maximum-capaciteit bereikt hebben. In de loop van 1951 zal in alle centrales, waarin moge lijkheid tot aansluiting niet meer aanwezig Is, een passende uit breiding ter hand worden geno men. Een bedrag van f26.000:000 Wordt nodig geoordeeld. Verdeling autopark over de provincies. Noord-Holland aldus de K.N.A.C. kan bogen op de grootste personenauto-dichtheid. Men telt In deze provincie 14.7 personenauto's op elke 1000 inwo ners. Daarna zijn Utrecht, Zuid- Holland en Groningen aan de beurt, met resp. 13.2, 12.5 en 12.3. Het ongunstigst zijn de verhou dingen voor N.-Brabant en Lim burg (resp. 9 en 8. Het aantal vrachtauto's is relatief het grootst in Zuid-Holland nl. 7.6 daarna komen Utrecht met 7.3, Zeeland met 7.2 en Noord-Holland met 6.9 In Overijssel is het aantal auto bussen relatief het grootst. Op deze provincie volgen Groningen, Utrecht en Zeeland. Van het aan tal personenauto's wordt slechts een minimaal percentage (nl. 0.8) gebruikt door personen zonder beroep. Het begrip luxe auto is dus een anachronisme geworden. d zich zeer angstig toonde, om dat zijn marconist was dood ge vallen. Op een dag belde iemand bij Martens aan en gaf het wacht woord „pijl en boog". Die „iemand" was Poos. Hij werd toe gelaten bij Gielen en zorgde er- Voor, dat deze een „onderduik adres" in Brabant kreeg. Later vertelde Poos aan getuige, dat Gielen In Brabant aan longontste king was overleden. Vit een korte samenvatting van een verklaring van Schreieder las de president nog voor, dat Poos en Slagter hem door Wolf waren aanbevolen als de „besten in het vak". De zitting werd geschorst tot Maandag a.s. Dan zullen de 42 getuigen décharge worden gehoord. Conferentie Prot. Chr. Werkgeversorganisaties. Vanwege bovengenoemde orga nisatie zal van 1618 Oct. a.s. in hotel Ittman te Nunspeet we derom een conferentie gehouden worden. Als referenten zullen op treden de heren H. C. Hey te Veenendaal en ds J. Overduin, Geref. predikant te Amsterdam. Ver. van Chr. ouderwijzers. Voor de vacature in het hoofd bestuur van de Ver. van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland zijn candidaat gesteld de schoolhoofden A. van Andel te Utrecht, G. Koebrugge te Gronin gen en H. Schraa te Ede. De af delingen kunnen vóór 1 Nov. a.s. nog andere candidaten stellen. Gelijk bekend heeft de heer v. Andel reeds eerder van het hoofd bestuur deel uitgemaakt en de or ganisatie als voorzitter gediend. P.T.T. rekent op 21 millioen winst in 1951. In zijn memorie van toelichting op de begroting 1951 van het staatsbedrijf der P.T.T., zegt de minister van Verkeer en Water staat, dat de P.T.T. het volgend jaar, naar raming, ruim 21 mil lioen winst aan de staat zal uit keren. Bijna 17 millioen uit de winst van de Rijkspostspaarbank wordt gereserveerd. Voor de Posterijen en de Tele grafie verwacht men een verlies van resp. 4 millioen en 0.6 milli oen gulden. De Telefonie zal een winst opleveren van waarschijnlijk 20 millioen gulden, de Girodienst van 6 millioen en de Rijkspost spaarbank van 17 millioen. De minister zegt, dat in 1951 grote bedragen zullen worden ge- investeerd voor de uitbreiding van het telefoonnet. missarissen van de Koningin en de burgemeesters, die allen op zij worden geschoven. Hij wees er op, dat wij veel critiek hebben op andere landen, waar mensen kunnen worden gearresteerd zonder recht van beroep. „Zegt niet dat het in ons land wel zal loslopen", aldus spreker: „De rechtsstaat raakt door dit wets ontwerp in het moeras". Dezer dagen iB te Amsterdam een debat gehouden over de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, georganiseerd door het „Genootschap voor de Rechtsstaat". Deze dienst zal namelijk, indien het thans aanhangige wetsontwerp „ter bestrijding van revolutionnaire woe lingen" wordt aangenomen een zeer belangrijke taak krijgen. Een taak waartegen de meeste sprekers tijdens dit debat haar niet opgewassen achtten. De Rooms-Katholieke mr dr Ch. H. van Haren noemde, aldus de „Volkskrant", het spionnage- systeem, dat op grond van dit wetsontwerp zou moeten worden opgebouwd „uit den boze". Hij meende, dat de politie beter voor deze taak berekend zou zijn. Hü achtte het wetsontwerp kenne lijk geïnspireerd door de strijd over de politie tussen de depar tementen van Binnenlandse Za ken en Justitie. Het eerste mi nisterie wil er door aan een eigen inlichtingendienst komen, terwijl Justitie al over een erva ren apparaat beschikt.. Bijzonder bevreesd toonde spreker zich voor de tijdens de „burgerlijke uitzonderingstoe stand" (een te creëren voor-sta dium van de staat van oorlog of beleg) aan het burgerlijk gezag toe te kennen bevoegdheid tot het arresteren van personen „van wie aangenomen kan wor den, dat zij de veiligheid in ge vaar zullen brengen". Mr van Houten noemde het ontwerp „een motie van wan trouwen aan het adres van het Openbaar Ministerie, de Com- Compagnie van de K.L. naar Nieuw-Guinea. Thans in werkelijke dienst zijn de militairen van de Kon. Land macht hebben zich kunnen opge ven voor plaatsing in een com pagnie voor Nieuw-Guinea. De militairen, wier verzoek is ingewilligd, zullen worden uitge zonden in de tweede helft van October. Op 29 September a.s. zullen te Kerkwerve en te Noordgouwe en op 30 dezer te Oosterland en Bruinisse vergaderingen worden belegd voor de oorlogsgetroffenen. De wet op de materiële oorlogs schaden is op 24 Februari j.l. in werking getreden. Zij is zeer on bevredigend voor de gedupeerden, aldus schrijft men ons van de zij de van het hoofdbestuur van de Bond van Oorlogsgetroffenen. Terstond werd de schijn gewekt, dat de aanvullende bijdrage huis- raadschade en bedrijfsschade spoedig beschikbaar zou worden gesteld. Maar dan een half jaar is nadien verstreken en er zijn maar enkele z.g. 2de schadeboek- jes uitgereikt, terwijl van de be drijfsschade nog maar weinig wordt vernomen. Bovendien staat wel vast, dat niet ieder dit jaar zijn aanvullende bijdrage zal ont vangen. Wat men tot heden kan waarnemen is zeer bedroevend. De herbouw van de in 1950 te bouwen panden ligt zo goed als stil, met al de funeste gevolgen daaraan verbonden. De uitvoe ringsvoorschriften, legio in aantal zijn nog maar steeds in de maak. De rentevergoeding voor de aan vullende bijdrage huisraadschade wordt een bespotting. Het be roemde artikel 8 der wet, de z.g. integrale vergoeding voor de ver woeste panden beneden 500 m', resp. 800 m3 inhoud, wordt een aanfluiting, ja, wordt zelfs op dit ogenblik uitgeschakeld. Van de toegezegde loyale, om maar niet te spreken van een royale uitvoe ring der wet komt niets terecht. De oorlogsgetroffenen moeten niet berusten in de onvoldoende hulp van de overheid, waardoor duizenden in armoede blijven ge dompeld. Zij moeten trachten recht te laten wedervaren en daardoor uit de moeilijkheden te geraken. Daarom worden zij opgewekt ter vergadering te komen. Er is vrij debat en gelegenheid tot het stellen van vragen. (Ingez. mededeling, advert.) EERSTE NRD.BRAB.CHROOM- NIKKEL- EN BRONSINDUSTR. óyt> &Ó7H. NIEUWE HUIZEN TE1.9774-OUDE WOUWSCHE BAAN TEL.357. Maandagmiddag vergaderde de Ring Goes van de Ver. voor Ho ger Onderwijs op G.G. onder leiding van ds J. van der Leek. Allereerst passeerden de ver schillende plaatselijke comité's de revue. Door de heer J. Pouwer wer den enkele mededelingen gedaan van de met directeuren van de V.U. gehouden vergadering. De opbrengst van de contributies over het gehele jaar steeg tot f 270.930, wat een vermeerdering van 1385 betekent. Zeeland maakt hierbij een goed figuur, daar het contributiebedrag met f 756 omhoog ging. De busjes ga ven over het gehele land een bate van f125.000. In verband met de uitbreiding van de medi sche faculteit, zal het nodig zijn, dat de opbrengst van contribu ties en busjes, met in totaal f 200.000 wordt opgevoerd, in verband waarmee tot hernieuw de actie werd opgewekt. Vervolgens werd het woord gevoerd door prof. dr G. H. A. Grosheide, die speciaal handelde over de noodzakelijke uitbrei ding van de medische faculteit. Er doen zich hierbij allerlei moeilijkheden voor, maar daar naast zijn er ook verschillende omstandigheden, die voor het voortgaan op de weg naar de uitbouw van bijzondere beteke nis zijn. Hij wekte de aanwezi gen op om de taak, die hier ligt, gelovig te aanvaarden. Nadat tenslotte de heer Kalis vaart, vertegenwoordiger van de V.U., nog enkele mededelingen van technische aard had gedaan, werd de vergadering gesloten. Maandagavond werd een soortgelijke vergadering te Ter- neuzen gehouden. Daarna volgen deze week nog Middelburg, Oostburg, Zierikzee, Wissekerke en Tholen. EN ER WORDT AAN GEWERKT. Al lange tijd bestaat er in Waarde grote behoefte aan een kleuterschool en jeugdgebouw om de verschillende verenigingen onder te brengen. Een kleuterschool zou zeker niet overbodig zjjn, omdat ook vele vrouwen worden ingeschakeld bij de werkzaamheden in de land en tuinbouw. Al meerdere malen zijn door een oudercommissie plannen ont worpen om tot stichting te ko men. Ook andere verenigingen op christelijk gebied hadden reeds plannen. Dezer dagen werd er een ver gadering belegd waar afgevaar digden van diverse verenigingen besprekingen hebben gevoerd om Roof op grote schaal. Onteigening met behulp van de wapenen. Honderden kleine en middel grote zaken en fabrieken in Oost- Berlijn zijn gisteren op staande voet onteigend en tot „genationa liseerde ondernemingen in volks eigendom" gemaakt, aldus meldt de West-Berlijnse pers. De „nati onalisatie" werd uitgevoerd door communistische arbeiders van staatsfabrieken, gedekt door met pistolen gewapende volkspolitie. De voormalige eigenaars krij gen» geen vergoeding. De nieuwe Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is gisteren uit Nieuw Delhi te Djakarta aange komen. De Raad van Vakcentralen heeft zich telegrafisch tot de re gering gewend met het verzoek een onderhoud te hebben over het door de overheid te voeren beleid inzake de lonen en prijzen, YERSEKE. De heer Eckhardt herdacht. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad. Aanwezig waren 10 leden .alleen de plaats van wijlen de heer M. J. Eckhardt was onbe zet. De voorzitter, burgem. Willem- se, herdacht na het ambtsgebed raadslid Eckhardt, waarna één minuut stilte betracht werd. Tot de ingekomen stukken be hoorden een verzoek om subsidie van het R.K. bureau voor be roepskeuze en een schrijven van de Mij. tot bevordering van de bouwkunst en bond van Ned. ar chitecten, welke voor kennis geving werden aangenomen. De voorzitter deelde mee, dat in de Burenpolder grond aange kocht kan worden van de Breede Watering bewesten Yerseke voor f 1.50 per vierkante meter, aldus werd besloten. De pachter zal een redelijke vergoeding ontvangen. Nadat enkele vragen van de heer van Boven door de voorzitter naar genoegen beantwoord waren deelde de voorzitter mee, dat aan Yerseke 3 duplex-woningen toege wezen zijn ten behoeve van gere- patriëerden. Deze woningen zul len worden gebouwd in het ver lengde van de Marijke laan. De machtiging toewijzing van onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw werd zonder ver dere discussie aan B. en W. ge delegeerd. Voor de herbouw van enkele panden in de Oude Torenstraat werd een verandering toegestaan in de achterrooilijn. De vaststelling van de rooilijn in de Noordzandstraat werd goed gekeurd. Een gemeenschappelijke regeling van de vleeskeurings dienst werd vastgesteld, daar de oude dateerde uit de oorlog. Voor de gemeenschappelijke schoolart- sendienst zal een commissie wor den benoemd. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd zonder op of aanmerkingen aangenomen. Ook enkele wijzigingen in de gemeen tebegroting 1949 werden goedge keurd. Na diverse vragen van verschil lende raadsleden werd ook de be groting van het gem. Gasbedrijf goedgekeurd. Een aanvraag van het bestuur der Ned. Herv. schoolvereniging om gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting van de be stuurskamer wegens geleden oor logsschade werd toegestaan. De voorzitter deelde nog mee, dat de prijs van benodigde grond aan het eind van de v. Randwijck- straatNieuwestraat na overleg FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 10) _o— „Nu, neem het dan weer te rug", zei hij. „Broeder Andrew Is verantwoordelijk voor je ziel, •n hij zegt, dat het je geen kwaad kan doen. Daarenboven kan het mij niet zoveel schelen, omdat ik je binnenkort toch overdraag aan iemand, die je zeker niet toe zal staan, Lollard boeken te lezen." De draad viel Margery uit de hand, en ook het spinrokken, dat kletterend over de vloer rolde. Zij lette er niet op; een onbe stemde angst had haar angegre- pen. „Vader! Wat bedoelt u?" bracht zij eindelijk met moeite uit. „Wat ik bedoel?" zei Sir Geof frey enigszins sarcastisch, hoe wel hij haar tegelijkertijd met een blik vol liefde aankeek. „Wel, dat ik je beloofd heb aan Lord Marnell, Kamerheer van de Koning en Ridder van de Kou- seband, en dat je Lady Marnell wordt en in Londen gaat wonen. Wat zeg je daar wel van, kind? voegde hij er vol trots aan toe. Een ogenblik zat ze als ver steend, toen weerklonk door de „Va- oude hall de bittere kreet der, o vader!" Sir Geoffrey ontstelde er van. Hij had er zich op verheugd, dat zij in het huwelijk zou treden met een man van zo hogen stand, en geenszins verwacht, dat zij ef iets tegen zou hebben. „Maar, kind!" riep hij vol ver bazing uit. „Ben je niet ver rast?" Zij stond op en ging naar hem toe, knielde bij hem neer, legde haar gevouwen handen op zijn knieën en liet daar haar hoofd op rusten. Och, vader, vader, was alles, wat zij ook nu weer zei. „Maar, kind, het doet mij leed, dat je zo bedroefd bent", zei haar vader, geheel verslagen. „Je zult er echter wel gauw overheen komen en blij zijn dat je zo'n voorname dame wordt. Wat moet ik toch zeggen, om je te troosten?" Margery bleef snikken. Einde lijk fluisterde zij zonder haar hoofd op te heffen: „Is er geen uitweg, vader? Ik heb hem niet lief. O, vader, ik heb hem niet lief, en ik kan hem ook nooit liefhebben." „Neen, kind, ik kan er niats aan veranderen", zei hij. „Ik heb er geen ogenblik aan gedacht, dat het je zo verdrietig zou ma ken. Lord Marnell is een groot man, en je zult gekleed gaan in zijde en fluweel." Zijn woorden brachten haar echter geen troost, en zjj hief haar gebogen hoofd niet op. „Vader!" fluisterde zij, „heeft u het hem beloofd?" „Ja, mijn kind", antwoordde hy zachtjes. Toen kwam ze plotseling over eind en liep naar de trap. Ri chard Pynson stond ook op, raapte het boek op, dat van haar schoot was gevallen en gaf het haar. Zij nam het van hem aan en gaf hem een hand, echter zonder zijn kant uit te kijken. Even later hoorden zij haar deur dicht doen. Zodra zij de grendel er op had geschoven, wierp zij zich op de grond en legde haar hoofd op haar knieën en hoe langer zij over haar vooruitzichten dacht, hoe wanhopiger zij werd. Plotseling, terwijl zij daar zo ineengedoken zat, te bedroefd zelfs voor tranen, drongen ech ter de -voorden van de Heer haar in de ziel: „Uw hart worde niet ont- roeid", en „Gij dan hebt nu wel droefheid, maar Ik zal u weder zien, en uw hart zal zich ver blijden, en niemand zal uwa blijdschap van u wegnemen." „Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: al wat gij de vader bidden zult in Mijnen naam, dat zal Hjj u geven." Margery gevoelde zich won derbaar getroost, vooral door die laatste woorden „al wat gij bid den zult." Toen zjj echter nog wat meer over de kwestie nadacht, wist zij niet, wat zij vragen moest. Het had haar zo bijzonder getroffen bij het lezen van het evangelie van Johannes, dat de Heer Jezus in alles zich richtte naar de wil des Vaders; en nu durfde zij niet vragen, of Hij het lot, dat haar wachtte, zou willen afwenden, omdat zij bang was dat het eens niet de wil ven de Vader mocht zijn. Zij trachtte niet eens, haar bede onder woorden te brengen, maar de zucht, die opsteeg tot God, hield de bede in of haar hemelse Vader haar eenswillend met Hemzelf wilde maken en of zij, wat haar lot ook wezen mocht, steeds Zijn liefde en Zijn tegenwoordigheid zou mogen ge nieten voor haar hart. Toen zij van haar knieën op stond, fluisterde zij bij zichzelf: „O, wat is het toch gelukkig, God als onze vriend te bezitten en op Hem ons vertrouwen te mogen stellen!" Een uur later kwam mevrouw Lovell, die geen rust had gehad over haar kind, zachtjes Mar gery's kamer binnen, om te zien, of zij haar ook troosten kon. Tot haar verbazing vond zij haar zo rustig slapend als een klein kind, met het boek, zelfs in haar slaap, vast tegen zich aangeklemd, als of zij door niets gescheiden wil de worden van dat Woord van God, dat rust aan haar ziel ge geven had. (Wordt vervolgd.) verminderd was tot f 2.per vierkante meter. De raad ver klaarde zich accoord met de aan koop van 455 ma. In de rondvraag vroeg de heer Koppe naar het systeem van huurkoop voor de woningen in de Burenpolder. Daar er vele aan vragen zijn en de voorwaarden uiterst vaag, wilde hij gaarne meer weten. De voorzitter deelde mee, dat nog geen bepaalde voorwaarden zijn vastgesteld. Ook vroeg de heer Koppe naar de mogelijkheid een soort wachtlokaal te plaatsen aan de Postbrug. De voorzitter beloofde stappen te doen bij de Rijkswaterstaat. Op een vraag van de heer Sinke waarom er zoveel brandmeesters bedankten, zeide de voorzitter, dat dit te wijten was" aan de hoge leeftijden. De heer Koster maakte de voorzitter erop attent dat de Westelijke weg aan het Kanaal door Zuid-Beveland zeer slecht is. Verder ontspon zich een uit gebreide discussie n.a.v. een vraag van de heer Koster, be treffende de doorgang Damstr.- Irenestraat. Men kwam echter nog niet tot een oplossing. KAPELLE. Gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil. Maandagavond vergaderde de raad van Kapelle. Afwezig was de heer C. Trampe. Bij de inge komen stukken was een ontslag aanvrage van de heer W. van Liere als lid van het Burgerlijk Armbestuur in verband met zijn vergevorderde leeftijd. Goedge keurd werd de gemeenterekening over 1946. Ook goedgekeurd wer den een begrotingswijziging over 1949 en een wijziging van de ver ordening op de heffing van de aanplakrechten. Onder protest keurde de raad een wijziging goed op de heffing van keurlonen vee en vlees (huisslachtingen) in de keuringskring Goes. Goedgekeurd werd de- toewijzing van percelen grond aan het Kerkplein ingevol ge de wet op de materiële oor logsschade aan de heer J. Huis- soon, G. Leijs en C. Baas. Beslo ten werd een gemeenschappelijke gezamenlijk een plan te ontwer pen. Van de zijde der Ned. Herv. Kerk verklaarde men zich bereid steun te geven. Reeds zijn onder handelingen gevoerd met de eige naar van een gebouw dat over enige tijd vrij zal komen. Besloten werd om een bazar te organiseren, terwijl er voorts een comité benoemd werd met als voorzitter de heer H. M. Dek. Er zullen voor deze plannen tot werkelijkheid te brengen, nog vele offers gevraagd worden. Het werkcomité onder voorzitterschap van de hulpprediker H. W. v. d. Brink, twijfelt er echter niet aan of ieder zal naar zijn vermogen meewerken. Dame bij auto-ongeluk gedood. Op het kruispunt Rijsbergse- wegGraaf Engelbregtlaan— Beeksebaan te Breda is een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan een Belgische dame, mevrouw de we duwe B. uit Bergen bij Antwer pen, het leven heeft gekost. De auto van mevrouw B. werd op dit kruispunt aangereden door een truck met oplegger, bestuurd door zekere K. uit Rotterdam. De botsing ontstond, doordat de truck geen voorrang verleende. ADJ.-COMMIES MET LANGE VINGERS. Een 26-jarige vrouwelijke ad junct-commies te Maasland werd gistermorgen door de Rotterdam se rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek, waarvan 3 maanden voorw. Zij heeft verschillende inwoners van Maasland opgelicht voor in totaal f 3200,-— en voorts 18 pak ketten voor in Indonesië zijnde militairen verduisterd. regeling aan te gaan met de ge meenten Kattendijke en Kloetin- ge betreffende de aanschaffing en exploitatie van een vuilnisauto. Men schat dat de onkosten f 5. per jaar per gezin zullen bedra gen. Men zal een auto met drie laadbakken aanschaffen. De heer de Waard vroeg of f 4.— per jaar niet voldoende zou zijn, waarop de burgemeester een nadere toelich ting gaf. Naar gelang van het aantal leerlingen uit Kapelle.dat de school bezoekt zal aan de R.K. H.B.S. te Goes financiële steun worden verleend. Vastgesteld werden ds voor waarden waaronder het sportter rein in gebruik zal worden gege ven. Het sportterrein zal niet mogen worden gebruikt op Zon dagen of daarmee gelijk te stellen dagen. De voorzitter deelde daar bij nog mede, dat het sportterrein reeds volop wordt gebruikt en dat het tenvolle aan zijn bestemming beantwoord. Herbenoemd wor den de heren J. de Jager, J. J. v. d. Koeveringe, A. J. van Liere, A. de Neef en A. de Waard tot leden van de woningcommissie. De voorzitter zwaaide hun lof toe voor de manier waarop zij in het afgelopen Jaar de woningaangele genheden hebben behartigd. De verhuur van een gemeentewoning aan het Jachtlust werd goedge keurd. Daarna werd gesproken over de bestrating van verschil lende punten van de gemeente. Dit betrof het Binnenplein van het gemeentehuis, de bestrating rondom het gemeentehuis en een straatgedeelte bij de Oude Bos straat. Men besloot tot de bestra ting van deze gedeelten over te gaan. Aan de heer J. Dorrepaal, ge meentearbeider te Schore werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend per 1 November. In de rondvraag vraagt de heer van Liere om tijdig maatregelen te treffen voor het scheppen van nieuwe woongelegenheden waar bij de heer de Jager zich aansluit. Operatie „Volle Laag". „PARTISANEN" spelen een hoofdrol in con denkbeeldige veld slag, die zich in de zuidelijke uitlopers van het historische slag veld van het Teutoburgerwoud hoeft ontwikkeld. 25.000 Britse, Amerikaanse, Belgische en Deense troepen zjjn hier genaderd tot de spectaculaire fase van htm herfstmanoeuvres, die erop gericht zjjn, bewegingen over brede stroken tegen een vijand, die in de lucht de overmacht heeft, tot stand te brengen. De bewegingen der rode en blauwe troepen, als geallieerden verbonden tegen een gemeen schappelijke vijand, naar stellin gen, van waaruit een aanval zou kunnen worden gelanceerd, wor den aangeduid als de operatie „Broadside" („volle laag"). Enkele honderden militaire waarnemers van Atlantische en andere naties volgden nabij het stadje Blomberg het grootste schouwspel, dat de R.A.F. tot dusverre in deze manoeuvres te bieden had. Een met tanks bela den trein op weg ven Hameln naar Paderborn werd daar tot staan gebracht door een aanval van „Partisanen" en vervolgens tot doelwit gemaakt van een ge concentreerde aanval van twee eskaders Vampires. Vier en twin tig straaljagers raasden over de golvende heuvels en voerden de moeilijke opdracht met vernieti gende trefzekerheid uit. De operatie was bedoeld als een staaltje van tactische samenwer king van sabotagegroepen met een vijandelijke luchtmacht. Later in de middag ging het geweld der straaljagers over de omtrek van Paderborn, waar de troepen, wel ke aan de manoeuvres deelnamen, thans zijn geconcentreerd. Vierduizend legerwagens en honderdvijftig tanks zijn hier uit het Ruhrgebied aangekomen en een half zo sterke legermacht uit het gebied van Hannover. De R.A.F. rapporteerde dat zij de troepen langs de opmarswegen uitstekend gecamoufleerd had be vonden doch In staat was ge weest ruim honderd dertig wa gens en zes tanks te vernietigen of te beschadigen. Nu het eerste deel der oefenin gen zo goed als voltooid is, begint het aspect van de slag in het Teutoburgerwoud plotseling een geheel ander karakter te krijgen. Een der „geallieerden" heeft na melijk heimelijk de zijde van de gemeenschappelijke vijand geko zen. De troepen voerden de opera ties in stromende regen doch In beste stemming uit. De Duitse be volking in het operatiegebied toonde weinig belangstelling voor de „oorlog" die rondom haar ge voerd werd. GEEN SERUM IN DJAKARTA. In Djakarta, dat sedert enige weken pestbesmet is verklaard is thans gebrek aan serum. In de overbevolkte stad biedt alle ge legenheid tot uitbreiding van deze gevreesde ziekte, vim CHR. VAKBEWEGING. De Chr. vakbeweging heeft nog altijd met veel tegenkanting te worstelen. Ook vanuit Chris telijke kringen. Er zijn er zelfs onder de Chris tus-belijdende arbeiders, die on der invloed van de socialistische propaganda de Chr. vakbewe ging als te weinig progressief, afwijzen. En daarnaast zijn er anderen, die haar als revolution- nair en als op één lijn staande met de rode vakbeweging, ver oordelen. Voor hen, die zo oordelen, is het van belang dat ze kennis ne men van wat op de te Lunteren gehouden Chr. sociale cursus, werd besproken. In die samenkomsten is toch, steeds weer, volle nadruk gelegd op de betekenis van de eisen van Gods Woord, voor het sociale leven. Ook de moeilijkheden van de practijk werden niet uit het oog verloren. Zo heeft in de slotzitting, de heer Ruppert niet verheeld, dat in de huidige omstandigheden een groot deel van het nationale inkomen gebruikt zal moeten worden voor de opbouw van het militaire apparaat en dat de so ciale omstandigheden minder gunstig zullen worden. Dit valt te betreuren, maar het kan niet anders. De werkelijkheid werd dus niet verbloemd. Wel sprak hij er zijn teleur stelling over uit, dat de regering over deze dingen niet openlijk met het volk spreekt. Dit schijnt mij juist. Laat men toch de WAARHEID zeggen. Ook als die waarheid voor velen een onaangename klank heeft. Het is de enige ma nier om het noodzakelijke ver trouwen te winnen. TWEE MATEN. De T e 1 e g r. wijst er op, dat het onaangename indruk maakt, als de regering, die vasthoudt aan de f 3600.grens voor loonsver hoging thans voorstelt aan een aantal topfiguren bij de over heidsdiensten een hoger salaris te geven. Minister Joekes verklaarde in de Kamer, dat de stijgende prijs bewegingen de hogere loonklassen nog niet zodanig hebben aange tast, dat naar de mening van de regering loonsverhoging daar ge boden is. „Doch dezelfde minister van Sociale Zaken gaat nu aan' zijn eigen departement loonsverlagin gen toepassen, die de 5 (verre overschrijden. Wij vinden dat, op zijn zachtst gezegd, onoirbair. De heer Lieftinck heeft ons aange toond, hoe slecht 's Rijks midde len er voorstaan; alleen onï die reden ware versobering in pjraat» van verhoging gewenst. (Doch bovenal omdat het Rijk apfleren wil verhinderen te doen wat het zelf blijkbaar noodzakelijk, acht. Dezelfden, die anderen verbieden hun lonen te verhogen, iien er zelf geen been in meer te ne menterwijl dat meerdere door die anderen moet wórden op gebracht. Het is nimmer aange naam, wanneer een herdershond de schapen verscheurt, die hij moet bewaken". GIEREN DOEN AANVJ ;N LUCHT- VAIjf Een vlucht giere'n heeft een vliegtuig tot dalen feedwongen. Deze wonderlijke» luchtaanval geschiedde boven India, waar een Scandinavisch vliegtuig een bot sing met een gier had. De vogel werd gedood, maar zijn gevleu gelde vrienden namen het voor hem op en vielen het vliegtuig aan, dat zwaar werd beschadigd en naar Calcutta moest terugke ren. SKYMASTER IN ZUID JAPAN NEERGESTORT. Een Douglas Skymaster met 51 personen aan boord, waarschijn lijk allen militairen van de strijd krachten der V.N., is bij een luchtvaartbasis in Zuid-Japan neergestort. Eén inzittende kwam om het leven, 22 personen wor den vermist. Tot nog toe telde men 28 overlevenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2