Handelsmarges op textielgoederen mogen met drie procent worden verhoogd. NIEUWS SEOEL GEVALLEN. WELDRA NIEUWE LOONACTIE. Nieuw-Guinea debat aGhter gesloten deuren. Meer zomerwoningen en kampeer- buisjes te Koudekerke. „Nederlandse landbouw moet meer produceren." SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wat zal Stalin doen? Nieuwe rijwielbuitenband tegen inlevering van onde. Ds Zandt, 25 jaar Kamerlid, hield receptie. Plattelandsvrouwen ver^ gaderden te Goes. Uitgave SfJcbtrng „Eeeuwsch Dagblad" HoofJi<*ntoor: Goes, L. Vorststr, §0. Te*. 54J8, oh geen gehoor 2970, i»3C> of 2384. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 174289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vloos wijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1673 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 27 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.34 u., onder 18.26 u. Maan op 18.51 u., onder 9.11 u. Hoogwater op Donderdag 28 Sept. Vlissingen: 3.07 u. 2.15 m., 15.10 u. 2.12 m. Terneuzen: 5.35 u. 2.31 m.r 15.41 u. 2.26 m. Wemeldinge; 4.55 u. 1.83 m., 17.04 u. 1.70 m, Zierikzee: 4.46 u. 1.56 m., 16.48 U. 1.44 m. IJ et valt uiteraard moeilijk te gissen welk antwoord het zo uiteenlopende gezelschap, dat de Verenigde Naties vormen, zal geven op de vraag: de 38ste breedtegraad oversteken of niet? Want zelfs tussen die le den, die in het algemeen één lyn volgen tegenover de So wj et- Unie, als bv. Amerika en Enge land, bestaan toch zelfs op be langrijke punten nog verschil len. De houding tegenover com munistisch China, dat Engeland ais een der eersten officieel er kende, terwijl Amerika dat tot op vandaag nog altijd weigert, levert daarvan o.a. een treffend voorbeeld. En dan bevinden zich, behalve de landen van het Ko- minformblok, die uit de aard der zaak Noord-Korea tegen een „invasie" zullen willen bescher men, onder de Verenigde Naties ook nog leden als India, die een geheel eigen politiek volgen, of althans trachten te volgen. IJ et is dus niet gemakkelijk te 1 1 te voorspellen welk ant woord uiteindelijk op de boven gestelde vraag zal worden gege ven. Zeker is echter wel, dat al len die bij het nemen van een beslissing hierover betrokken zyn, allereerst dit zullen over wegen: Welke gevolgen zal de Sowjet-Unie verbinden aan een overschrijding van de 38sta breedtegraad door de troepen van Mac Arthur? En nu is het merkwaardig, dat hoe geheimzinnig de dicta toriaal geregeerde Sowjet-staat zich ook moge gedragen, deze vraag toch in twee opzichten ge makkelijker te beantwoorden is, dan wanneer wy met een demo cratisch land te doen zouden hebben. Zo'n land zou namelijk in de eerste plaats zelfs tegen de bedoeling van zijn regering in een oorlog gestort kunnen wor den door de macht van de heer sende openbare mening. En in de tweede plaats zou het zich geroepen kunnen gevoelen naai de wapens te krijpen ter verde diging van het recht. Deze beide factoren spelen in de Sowjet-Unie geen rol. Stalin zal zich niets laten afdwingen door de publieke opinie, zeiis niet om prestige-redenen. Trou wens: Rusland kent immers geen vrije openbare mening. En rechtsoverwegingen als Enge land in 1939 t.o.v. Danzig deed gelden, op een tijdstip toen het voor een oorlog hoegenaamd niet gereed was, kent de Sowjet-Unie zelfs ten aanzien van haar satel lietstaten al evenmin. Wel heeft ook de dictatoriaal geregeerde staat op zijn beurt de hem speciaal eigen onbereken bare factoren. De begeerte van de dictators het wereldrijk, dat zij willen vestigen, nog tijdens hun eigen leven voltooid t» zien is er een van. Dit hebben wij met Hitier wel ervaren. Het heeft er ■échter de schijn van, dat Staiin een veel meer berekende figuur is, die zich niet in onzekere avonturen zal storten. Waarbij nog komt het vaste communisti sche geloof, dat de wereldheil staat toch eens komen zal, zodat zij hun tijd kunnen afwachten. 7V 1 met al kan men er dan ook van uitgaan, dat de Sowjet-Unie zich bij het bepalen van haar reactie op een even tuele overschrijding van de Noord-Koreaanse grens slechts door één overweging zal laten leiden: hoe staan onze militaire kansen wanneer wij het tot een oorlog laten komen? En dan lijkt het twijfelachtig, dat zij zou me nen, dat die tegen die tijd gun stiger zouden stadn, dan toen de Amerikanen op een klein brug- gehoofd waren samengedrongen en zij met een betrekkelijk ge ringe directe hulpverlening aan de Noord-Koreanen een be slissing had kunnen forceren. Het risico van „oversteken" lijkt o us niet groot. Al blijft natuurlijk de uiterste waakzaamheid te allen tijde ge boden. De minister van economische zaken heeft een pryzenbeschik- klng handelsmarges textielgoederen vastgesteld, die geldt voor de prijsvaststelling door groot- en kleinhandelaren van allo bedrijfs kleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton de kens (behalve reisdekens), garens (w.o. de wollen breigarens), stukgoederen (behalve kunstzijden stoffen), luiers en huishoud- goederen, zoals handdoeken, theedoeken, lakens, slopen en zak doeken. De vervangingswaarde voor de ze goederen mag door de handel slechts worden in rekening ge bracht voorzover reeds dezelfde of nagenoeg dezelfde goederen tegen hogere prijzen zijn inge kocht en in het magazijn aanwe zig zyn. Als handelsmarge mag niet meer worden betekend dan een bedrag, dat gelijk is aan de handelsmarge in geld, die in re kening werd gebracht In de pe riode van 1 Juni 1949 t.m. 31 Mei 1950. Dit bedrag mag evenwel worden verhoogd met 3 pet. we gens sedertdien opgetreden stij- Mijnramp te Worksop eist 83 doden. In een mijn bij Worksop (Not tinghamshire) is gisteren brand uitgebroken. 90 mijnwerkers wer den ingesloten. 83 kwamen om het leven, De brand begon 4C0 meter on der de grend op ca. 1 km. afstand van de schacht, die naar de be gane grono leidt. Op dat ogen blik waren 200 man beneden aan het werk. Velen wisten te ont komen. Sommigen, uitgeput dooi de rook, kre ren de laatste paar honderd me;er op handen en knieën. Kort na twaalven was de brand bedwongen, doch tengevolge van de geweldige hitte en de rook konden de reddingsploegen de in gesloten arbeiders nog niet be reiken. Drie noordelijke divisies geïsoleerd. De val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel ls gisteren In een communiqué van generaal Mac Arthur bekend gemaakt. De strijd om de stad heeft 24 uur geduurd. Amerikaanse en Zuid-Koreaan se troepen namen stormender hand het centrum van de stad, nadat de Noord-Koreanen in bol werken een „zelfmoord-kern ploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colon ne van de Amerikaanse zevende divisie tot achter de Noord-Kore aanse verdedigingsstellingen en bestookte deze van het zuid-oos ten uit, terwijl de mariniers van het westen aanvielen. 25.000 man schappen van de strijdmacht der V.N. hadden zich in 'n halve cir kel om de stad gelegd. De laatste tegenstand werd ondervonden van 5C00 verwoed strijdende Noord-Koreanen, die huis voor huis verdedigden. In het wit ge klede „burgers" schoten met tom- myguns op de Amerikaanse sol daten. Tot de verdedigers behoorden ook enkele half naakte vrouwen, die met rokende geweren in de hand werden gevangen genomen. Inmiddels hebben de Ameri kaanse strijdkrachten zes km. ten zuiden van Soewon het front ge sloten. Drie noordelijke divisies zijn thans geheel geïsoleerd. Zij be vinden zich ten zuiden en westen van de hoofdweg van Bpoel naar Taedjon, de grootste stad, die de ging van de exploitatiekosten en de kosten van levensonderhoud. RIJWIELBANDEN. Daar is gebleken, dat onder in vloed van hamsteraankopen ge vaar bestaat van prijsopdrijving van rywielbuitenbanden, heeft de minister van economische zaken enige maatregelen genomen. Voor het normale type buiten band (28 x VA) zijn maximum prijzen vastgesteld voor verkoop door fabrikanten, grossiers, klein handelaren en rijwielherstellers. De maximumprijs voor de ver bruiker bedraagt f4.85. De industrie produceert onge veer een derde boven haar nor male productie. Hiervan wordt niet meer dan ca. 15 pet. geëx porteerd. De gezamenlijke fabrieken zul len nu hun belangrijk verhoogde productie voor de binnenlandse markt voor tweederde uit boven genoemde banden laten bestaan. Dientengevolge zullen hiervan 250.000 stuks per maand beschik baar komen. De Economische Controle Dienst zal nauwlettend toezien, dat de geproduceerde banden normaal hun weg naar het publiek vinden. Effectieve prijscontrole is mo gelijk, omdat de banden zullen worden gekenmerkt door een in het zijvlak geperste driehoek. Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen kopen bjj geljjktydige in levering van een oude buitenband van dezelfde maat. De winkelier en de rijwielhersteller zijn ver plicht bij verkoop van iedere nieuwe buitenband een oude van dezelfde maat in te nemen en deze te bewaren. Brits voorstel over de toekomst van Korea. De voornaamste punten van het Britse voorstel inzake Korea, dat bfj de Veiligheidsraad zou zyn ingediend en dat de steun van de Ver. Staten zou hebben, zijn: vorming van een verenigd en on afhankelijk Korea, vrije verkie zingen onder toezicht van de V.N., instelling van een sterke commissie der V.N. om toezicht te oefenen op de overgang van oorlog naar vrede, en verant woordelijkheid van de V.N. voor het economische herstel van Ko rea. In Britse en Amerikaanse krin gen neemt men algemeen aan, dat de strijdkrachten der V.N. slechts zo lang in Korea zullen blijven als nodig is om het doel: een verenigd en onafhankelijk Korea, te bereiken. Hans Frltzsche, radio-commenta tor van de Nazi's, is wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Hy was tot negen jaar veroordeeld. Als prijsstop achterwege blijft. (Van onze Utrechtse correspondent.) Verontrustend is het verloop van de prijsstijgingen. Veelal gaat het om enkele centen, maar er blyft bjjna geen artikel buiten. Soms kunnen de winkeliers er zelf niet meer uitkomen. Men staat achter de toonbank prys- ljjstjes te bestuderen, om te kij ken, hoeveel centen er weer bo venop komen. De hamsterwoede heeft velen dusdanig te pakken, dat zij niet eens letten op een ge ringe prijsverhoging. öp deze manier gaat het mis in Nederland. Dat heeft het C.N.V. al voorspeld. Het wenste een prijsstop op de dag, voorafgaande aan de loonsverhogingen. Maar de overheid maakt van de ver langens, die bij het C.N.V. leven, een caricatuur. Hoe zou men tot Noordelijken "nog in handen heb-1 een loonstop kunnen komen, zegt ben. de overheid, als we letten op onze Geen West-Duitse troepen in Atlantisch leger. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen te Parijs zal Duits land op het ogenblik geen man schappen leveren voor het Atlan tische leger, dat binnenkort ge vormd wordt. Wél zal een belangrijk deel van dit leger in West-Duitsland ge- stationneerd worden. Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden zouden een deel van hun divisies onder een commando van een At lantische generale staf plaatsen. De divisies van Italië, Portugal en Noorwegen zouden in de eigen landen blijven, tenzij vijandelijk heden uitbreken. Ernstige bezwaren van de heer Schouten. (Van onze parlementaire redacteur.) De Kamer was gisteren de hele middag bezig met ordedebatten. Het voorstel van de commissie van Unie-Zaken om het Nieuw- Guinea debat achter gesloten deuren te houden, vergde gerui me tijd. De heer v. d. Goes van Naters (Arb.) wilde helemaal geen de bat. Z.i. is het onjuist, zulk „on zalig" debat vlak voor de onder handelingen met Indonesië te houden. De heer Schouten (A.R.) had tevergeefs gezocht naar de mo tieven voor het voorstel. Voorzitter Kortenhorst noem de de argumenten van de heer v. d. Goes en was van mening, dat een beraadslaging in intieme kring op dit historisch moment juist is. De heer Romme (K.V.P.), voor zitter van de commissie, zag geen enkel constitutioneel bezwaar. De regering heeft verklaard, dat dit debat uitsluitend een consul tatief karakter zal hebben. Daar was de heer Schouten het mee eens. Dat het echter achter ge sloten deuren zal worden gehou den, kon zijn instemming niet krijgen. TOT HEDEN STEEDS OPENBAAR. De hele kwestie Nieuw-Guinea is tot nu toe openbaar geweest. Waarom nu een besloten zitting? Na een geheime zitting zal er in allerlei kringen in ons land wan trouwen, verwarring en onzeker heid bestaan. Bovendien moeten we Ietten op de wereldopinie. Men ontneemt door een geheim debat Kamer en regering de ge legenheid haar zienswijze open baar te maken in de Verenigde Naties en andere internationale lichamen. De heer Schouten vond slechts bijval bij de heer Gortzak (comm.). Intussen had de heer Schouten een voorstel ingediend om het de bat in het openbaar te doen hou den. Dit werd verworpen met 4813 stemmen. Tegen: socialis ten, de V.V.D., S.G.P., C.H.U. en de heer Weiter. Het voorstel Kortenhorst om het debat in comité generaal te houden, werd z.h.s. aangenomen. Alleen de socialisten en de com munisten waren tegen. De heer Schouten zei dat hij moest kiezen tussen twee kwaden: geen debat of één achter gesloten deuren. Bij die keus leek hem het voorstel van de voorzitter een geringer kwaad dan dat van de heer v. d. Goes van Naters. handel met het buitenland? Het ijzeren gordijn van de prijsstop is immers niet hanteerbaar. Het C.N.V., zo vertelde ons de heer K. de Boer, secretaris van het vakverbond, wil geen ijzeren gordijn. Het wil een prijsstop met dispensatie. Natuurlijk zijn er goederen, die in prijs moeten stij gen i.v.m. de liberalisatie van de handel. Dat is onafwendbaar. Maar er zyn artikelen genoeg, waarop een prijsstop uitnemend zou passen. KANSEN VOOR MOSKOU. Teneinde weldra over voldoen de gegevens betreffende de prijs verhogingen te beschikker., heeft het C.N.V. een enquête ingesteld bij al zyn besturenbonden. De resultaten zijn nog niet bekend, maar wat tot heden binnenkwam, is alarmerend genoeg! Waar gaan wij heen met deze vrije prijsvorming? Het antwoord van de mannen van het C.N.V. is: naar een nieuwe actie tot verho ging der lonen. Daarmee zitten we dan wederom In de narigheid. Het heeft er de schijn van, dat men dit maar niet inziet. Niets is gevaarlijker dan een ontevre den volk. Het ligt voor de hand, dat de communisten profijt gaan trek ken van de onhoudbare toestand. Hun agitatie in de metaalnijver heid en onder de havenarbeiders krijgt door de prijsstijgingen da gelijks nieuw voedsel. Ernstig bezorgd over het één en ander hebben de vakbonden zich thans tot de regering gewend en hun roep is in zoverre gehoord, dat een bespreking met de minis terraad op heden is toegestaan. - De regering van Sleeswijk- Holstein heeft het verzoek van de West-Duitse regering, uiterst linkse en uiterst rechtse ambte naren te ontslaan, ingewilligd. HET KONINKLIJK ECHTPAAR HEEFT EEN BEZOEK AAN FRIESLAND GEBRACHT. Te Worbum bood een meisje in Fries costuum de Koningin een mandje met kazen aan (links). Bij aankomst te Staveren kreeg de Koningin van een meisje, dat ook in Fries costuum was ge kleed, bloemen aangeboden (rechts). (Van onze parlementaire redacteur.) Ds Zandt (S.G.P.), die 25 jaar Kamerlid is, vierde dit heugelijke feit gisteren met een receptie in de rookzaal van de Tweede Ka mer. Dr Kortenhorst, voorzitter der Kamer, sprak ds Zandt op gees tige en uiterst waarderende wijze toe. Hij wees erop, dat in de Ka mer de beste verstandhouding be staat tussen personen, die met hun levensbeschouwing het verst van elkaar staan. „Vijanden'" vindt men in de Kamer alleen maar tussen Kamerleden, die het dichtst bij elkaar staan. Hij wees op de historische gebeurtenis op de 11de November 1925, toen het amendement-Kersten over het gezantschap bij de Paus werd aangenomen. Deze dag is van his torische betekenis gebleken voor de ontwikkeling der partyen. Na die dag heeft de S.G.P. geen voet meer aan de grond gehad in politieke zin dan zo zei dr Kortenhorst onder grote hilari teit, maar ds Zandt is een voor beeld van een goede verliezer. Nooit heeft hij iemand beledigd of gestoten en steeds hield hij de wereld de spiegel voor. Als een christen betaamt, is ds Zandt steeds een goed vriend. Ook spraken nog de heren Schmal (C.H.U.) en dr E. van Raalte namens de parlementaire pers. Het hoogtepunt was de slot rede van de jubilaris. Doorspekt met geestigheid, maar toch ook zeer bewogen, getuigde hij van zijn innig geloof. Hij knoopte daaraan de wens vast, steeds zo vriendschappélijk mogelijk met zijn medemensen te mogen om gaan. Tweede dag koninklijk bezoek aan Friesland. Op de tweede dag van hun be zoek aan Friesland hoorden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard gistermorgen te Leeuwarden eerst een aubade aan van 1500 schoolkinderen en woonden zij een turndemonstratie by. Via Jelsum, Stiens en Hallum reed de stoet naar Ferwerd. In Dokkum werd een krans gelegd bij het monument voor de geval lenen. Na een rytoer door de stad werden ten stadhuize de koninklijke gasten door de burge meester toegesproken. Tegen kwart voor twaalf arri veerde men in Driesum, waar een tehuis voor ouden van dagen werd bezocht. Daarna volgden bezoe ken aan Bergum, Drachten, Bees- terzwaag, Jubbega, Heerenveen, Joure, Sneek en tenslotte Lem mer, waar de „Piet Hein" het koninklijk paar aan boord nam en kort daarna koers zette naar het IJsselnieer. De Veiligheidsraad heeft Indo nesië voor het lidmaatschap van de V.N. aanbevolen. Geen der le den verzette zich tegen dit be sluit. De gedelegeerde van natio nalistisch China onthield zich. Walcherse westkust wordt uitstekend recreatiegebied. Het zomerseizoen is nog maar nauwelijks verstreken, of er z(jn al weer plannen beraamd om het de bezoekers van de Walcherse kust- en badplaatsen nog meer naar de zin te maken. In Koude kerke zit men niet stil en ver wacht mag worden, dat volgende zomer meer badgasten zullen kunnen worden ontvangen dan dit jaar. Men wil vooreerst de bouw van zomerwoningen in het z.g. Vebe- nabos stimuleren en voorts heeft men een plan gemaakt tot be schikbaarstelling van een terrein by de duinen te Dishoeck voor de bouw van kampeerhulsjes. Er wordt de laatste jaren de grootst mogelijke aandacht be steed aan de zo karig met bos bedeelde westkust van Walche ren. Behoudens dan misschien de beplanting bij Valkenisse ont breekt het maar al te vaak aan een behoorlijke beplanting vlak achter de duinen. Dit zal in de toekomst zeker beter worden, nu de door Staatsbosbeheer aange plante delen langzamerhand tot ontwikkeling beginnen te komen. De westkust za] daardoor een uitstekend recreatiegebied wor den. VEBENA-BOS. Het Vebenabos, dat in 1949 werd aangeplant en dat ontstond, toen de Ver. tot Bevordering van de Nederlandse Aardappelhandel het gemeentebestuur van Koude kerke hiertoe in staat stelde, be slaat een oppervlakte van 7 ha. en ls een belangrijke schakel in de beplantingsgordel aan de westkust. Dit bos, dat zich goed heeft ontwikkeld, zal plaats bie den aan 64 zomerwoningen, een café-restaurant, een speelweide enz. Het wordt beheerd door een Stichtingsbestuur, waarin naast het gemeentebestuur vertegen woordigd zijn de V.B.N.A., de Stichting Nieuw Walcheren en V.V.V. T.z.t. krijgen ook de ex ploitanten van een zomerwoning één of twee plaatsen in het be stuur. Dit jaar kon nog slechts één van de 64 zomerwoningen worden gebouwd. Dit betekent niet, dat de lust tot bouwen niet groot is, doch voor de bouw is nu eenmaal bouwvolume nodig. Gehoopt wordt, dat de bouw voor eigen rekening tot een zeker be drag door de regering zal worden vrijgegeven. Het bestuur is van plan een groot deel van het ter rein in het komende voorjaar te doen rioleren. De problemen be treffende de water- en electrici- teitsvoorziening zullen vanzelf tot een oplossing komen, zodra er meer gebouwd wordt. SCHETSEN BESCHIKBAAR. Wat de bouw der zomerwonin gen betreft stelt het bestuur zich op het standpunt, dat de huisjes aan behoorlijke eisen moeten vol doen. Men streeft ernaar een fraai en verantwoord geheel te scheppen. Dit betekent echter niet, dat men een bepaald type woning moet gaan bouwen. Het bestuur liet de supervisor, de aréhitect Ir A. Rothuizen enige schetsen ontwerpen, waarby ook met de financieel minder draag- krachtigen rekening werd gehou den. Deze schetsen kan een ad- spirant-bouwer gebruiken, maar hij is er niet aan gebonden. Overigens zal de bouw in over eenstemming moeten zijn met de gemeentelijke bouwverordening. Deze eisen zijn voor de financieel minder draagkrachtigen een on overkomelijke hindernis, doch het bestuur meent ondanks dat geen wijziging van deze eisen te moe ten bevorderen, daar dan te ver wachten is, dat het bosplan een mislukking zal worden. TERREIN VOOR KAM- PEERHUISJES. Het gemeentebestuur van Kou dekerke heeft er echter een open oog voor, dat op deze wijze men sen met smalle beurzen worden uitgesloten. In samenwerking met de Planologische Dienst en de Herverkavelingscommissie is daarom gezocht naar een terrein, dat geschikt is voor de bouw van kampeerhulsjes. Dit terrein is gevonden te Dis hoeck in de nabijheid van een overgang over de duinen, tegen de beplantingsgordel aan de kust gelegen. Het wachten is nog op de goedkeuring van de vaste commissie van de Plan. Dienst. Het Stichtingsbestuur besloot echter in beginsel het terrein t.z.t, mede te gaan exploiteren. Het zal van een passende beplan ting worden voorzien. Aldus minister Mansholt in de M. v. T. op zijn begroting, „Met alle beschikbare middelen moet gestreefd worden naar be vordering van het producerend vermogen van de Nederlandse land en tuinbouw, hetgeen eensdeels te bereiken is door verantwoorde omschakeling der productie van akkerbouwgewassen in de richting van die teelten, welke meer voedereenheden per oppervlakte-een heid opleveren, anderdeels door binnen de grenzen van iedere af zonderlijke teelt de opbrengst per oppervlakte-eenheid zo hoog mogelijk te doen zyn", aldus minister Mansholt in de Memorie van Toelichting op de begroting van het ministerie van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening voor 1951, welke een bedrag van bijna 88 millioen gulden voor de gewone dienst aangeeft. Het streven geldt eveneens voor het producerend vermogen van onze rundvee-, varkens- en pluim veestapel. De verhoging van de opbrengst dient zich zodanig te voltrekken, dat tegelijkertijd een daling der productiekosten per eenheid wordt gerealiseerd, ter wijl tevens de kwaliteitsverbete ring van de producten in het mid delpunt der belangstelling dient te staan. Als voorwaarden voor de berei king van zijn doelstellingen noemt de minister: een goede voorlich ting, gericht op verhoging van de technische ontwikkeling van de Nederlandse landbouw en een prijs- en afzetpolitiek, welke de werkers in de landbouwbedrijven, voor zover deze bedrijven sociaal en economisch verantwoord moe ten worden geacht, een redelijk bestaan verschaft en tevens de mogelijkheid opent tot het ver richten van de nodige investerin gen. In een ministeriële opgave wordt gezegd, dat de rundvee- en varkensstapel in vrij grote mate de beoogde omvang nadert. De minister dringt er op aan, dat nog meer ruwvoeder zal worden ver bouwd. In 1949 werden 1235 mil lioen eieren afgezet, in het eerste halfjaar van 1950 900 millioen. Over het algemeen werden hier- Rusland zal voorstellen doen over Korea. De Sowjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad medege deeld voorstellen t.a.v. Korea te zullen Indienen. De Koreaanse kwestie stond niet op de agenda, doch Malik kondigde, voordat hy luisterde naar de Franse vertaling van een rede, die hy op de laatste verga dering had gehouden, aan, dat hij zekere voorstellen met betrek king tot de Koreaanse kwestie zou indienen. Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, is om gezondheidsredenen afgetreden. Negen kolenmijnen in West- Duitsland zijn door de geallieerde Hoge Commissie bevrijd van het door de geallieerden uitgeoefen de beheer. Oostenrijkse stakers hebben treinen opgehouden op de Semmeringlijn in de industriestad Wiener Neustadt. Het Itali aanse kabinet heeft besloten een vrijwilligerscorps voor de burger verdediging in te stellen, dat in actie zou komen ingeval van een ramp of oorlog. Bij een wolk breuk boven Frans Marokko zijn Maandagavond waarschijnlijk een honderdtal mensen of meer om het leven gekomen. De Ford Stichting heeft bekend gemaakt, dat haar gelden, meer dan 200 millioen dollar, In de eerste plaats gebruikt zullen worden voor het stimuleren van alle werkzaamhe den, welke een belangrijke bijdra ge kunnen leveren voor het tot standkomen van de wereldvrede en een internationale rechtsorde. De radio-dirigent Hugo de Groot is aangezocht voor de func tie van eerste dirigent van het opnieuw te vormen Radio Phil- harmonisch Orkest van Radio- Indonesia te Djakarta. Ruim 62 proeent van de 342 militairen, die hebben deelgenomen aan het laatste middenstandsexamen voor leden van de Nederlandse strijd krachten overzee, verwierf het diploma. Op 22 September j.l. is het Britse schip „Chitral" uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met 767 opvarenden, in hoofdzaak K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen. Maandag middag is te Amsterdam bij een familie in de Valeriusstraat een baby, een meisje van acht maan den, in haar bedje gestikt. voor goede prijzen gemaakt. Da suikerproductie zal waarschijnlijk voldoende zyn voor de binnen, landse behoefte. Op het gebied van de zuivel werden goede re. sultaten bereikt: de waarde van de geëxporteerde zuivelproducten bedroeg in het eerste halfjaar van 1950 f 263.000.000.— tegen f245 millioen in het eerste halfjaar van 1949. Het streekcostuum kwam weer ter sprake. In het Schuttershof te Goes vergaderde gisteren de afd. Zuid-Beveland West van da Bond van Plattelandsvrouwen. In deze vergadering heeft mevr. G. DorstVos een uiteen- zetting gegeven over de kleding, show, die men ook in Zeeland wil organiseren. In het verleden werd al te dikwijls de stad nage bootst en daar wil men thans mee breken. Het slagen van de shows hangt grotendeels af van de medewerking van de fabri kanten, die veelal de provincies beschouwen als een vergaarbak van kleding, die er in de grote stad niet ingaat. Een mode-ont werper, de heer v. Kampen, heeft zich bereid verklaard contacten met fabrikanten te leggen en men heeft dan ook reeds enkele toezeggingen gekregen, o.m. van de Vliscofabrieken. Op de show wil men betere stoffen brengen. Nadat mevr. v. d. HaveBoo- gerd uit Hoedekenskerke verslag had uitgebracht van de prov, voorjaarsvergadering te Tholea en mevr. J. MinnaardLokersa uit 's-Gravenpolder verslag had gegeven van de alg. voorjaars vergadering te Utrecht, volgde een bespreking over de komende najaarsvergadering op 14 Octo ber. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd mevr. Verdonk. Tot afgevaardigde naar de alg, najaarsvergadering te Utrecht werd benoemd mevr. v. Oeveren. Zij wekte de aanwezigen op mee te gaan om het 20-jarig bestaan van de bond te vieren. Mevr. HuijsmanGriep zal in deze feestvergaderlng de afgelopen 20 jaar de revue laten passeren. Bij de bestuursverkiezing werd wegens aftreden van de secreta resse mevr. J. MinnaardLo- kerse gekozen mevr. J. Janseni Timmers te 's-Heer Abtskerke. Over het streekcostuum werd in de rondvraag het woord ge voerd. „Kunnen we niet naar Gent in boerencostuum gaan?" werd uit de vergadering voorge steld. Doch dat is de bedoeling niet, aldus mevr. DorstVos, Wie gewoon is in burger gekleed te gaan, kan geen boerencostuum dragen. Spreekster viel het „Zeeuwsch Dagblad" aan, n.a.v. het gepubliceerde bericht over het streekcostuum en lichttö vervolgens het door mevr. Kars uit Leeuwarden ontworpen cos tuum toe. Het is niet de bedoe ling, dat ieder meisje of vrouw dit costuum gaat dragen doch dat het uitsluitend gedragen zal worden op speciale gelegenheden waar het streekeigene naar vo ren moet komen. Nadat na de pauze mevr. Dorst—Vos de draagster van het boerencostuum had opgewekt de Zeeuwse tentoonstelling te Gent te bezoeken, vertelde tenslotte mevr. C. Jekel—Laban te Oud- Vossemeer over het bezoek van mevr. Roosevelt aan haar wo ning, Huize Roosevelt. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk en voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Elders overwegend droog weer. Matige en in de kustgebie den tijdelijk krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1