Sro vintig^/w FILO FOP Tovertwijg ®¥ORÏ en de Woningen in Middelburg hebben nog te Ijj'den van de inundatie. KERK EN ZENDING. II 3* Recrutendag te Goes. Azote en Gokesfabriek be talen geen heffing voor ver betering van Biikstraat. Dinsdag 26 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 MIDDELBURG. Vergadering Geref. Drank bestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde de afdeling van de Geref. Ver. voor Prankbestrijding onder leiding Van de heer G. M. Feij, die naar aanleiding van Jeremia 13 vs. 12 •n 13 over het gebruik van wijn onder Israël als volksvoedsel iprak en er op wees, hoe elke goede gave Gods door misbruik tot een vloek en een smaad voor fen volk kan worden. Hij merkte Voorts op, dat de Rechabieten .Worden gesteld tot een voorbeeld Van trouw aan 't eens gegeven Woord inzake de onthouding. Ve ten in onze gelederen die eens hun Woord gaven hebben ons verlaten en in ontrouw hun woord gebro ken, aldus de heer Feij, die de leden aanspoorde tot volharding. De secr., de heer G. Schuyer, bracht verslag uit van de al- emene vergadering in Utrecht, eland stond aan de spits wat treft de actie voor het Jubi leumfonds. De voorzitter deelde mede, dat pogingen worden aan gewend om te komen tot oprich ting van een consulatiebureau Voor alcoholisme. Twee nieuwe leden traden toe en met de leden werfactie wordt doorgegaan. De Zeeuwse Bond hoopt 21 October in Middelburg te vergaderen. Molenwaterconcert. Het laatste Molenwaterconcert, dat Vrijdag j.l. zou plaats vinden, moest wegens de ongunstige weersomstandigheden worden uit gesteld. Het Middelburgs muziekcorps zal dit concert nu morgenavond van 810 uur geven. VLISSINGEN. Reddingsbaak vernield. De Vrijwillige Vlissingse Briga de tot redding van Drenkelingen tracht zoveel in haar vermogen ligt het verdrinkingsgevaar te be perken. Daartoe heeft zij o.m. in het voorjaar zeven reddingshaken op diverse plaatsen in de stad op gehangen. Tot haar teleurstelling is geble kt.i, dat de reddingshaak, opge hangen bij het z.g. Haventje van Meijer, door bandeloze jeugd to taal vernield is. Daar de politie niet overal te gelijk kan zijn, verzoekt de Bri gade nogmaals met grote nadruk, of ouders en onderwijzers de jeugd willen wijzen op het grote nut der reddingshaken, opdat in de toekomst dergelijke excessen vermeden worden. Wethouder gev>ond bij auto ongeval. Vrijdag j.l. heeft wethouder W. Poppe een auto-ongeval gehad op de weg van Amsterdam naar La ren ter hoogte van Naarden. De heer Poppe wilde een stilstaande autobus passeren, doch op het ogenblik dat hij de bus voorbij wilde rijden kwam de bus weer in beweging, zodat hij naar links moest uithalen. Op hetzelfde mo ment naderde van de andere zijde een auto en een botsing bleek on vermijdelijk. De heer Poppe liep een gecompliceerde beunbreek op en werd naar het Naardense Dia- conessenhuis vervoerd, pm behan deld te worden; zijn vrouw en dochter, die mede in de auto za ten liepen enkele schrammen op en kwamen verder met de schrik vrij. De beide auto's werden flink beschadigd. Spreekuur burgemeester. Daar de burgemeester niet in staat is Woensdag spreekuur te houden is dit verzet naar Donder dag a.s. en wel van 2 tot 3 uur. GOES. Oriënteringsrit voor fietsen. Op 30 September hoopt de buurtvereniging Bouwplan III een oriënteringsrit per gewon'e fiets te organiseren voor meisjes en jongens, wier ouders lid zijn van deze buurtvereniging. De start vindt plaats om twee uur op het Beatrixplein. Het speelterrein. Het bestuur van de Buurtver eniging Bouwplan III heeft een verzoek tot B. en W. gericht het speelterrein aan de Heernisseweg —Koninginneweg in orde te ma ken, opdat het het volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Padvinders demonstreerden. De welpen en verkenners van de Hertog van Beljerengroep te f -S, gaven j.l. Zaterdag een goed aagde demonstratie voor - en belangstellenden, welpen voerden verschillen de spelen uit, terwijl de verken ners de bezoekers een indruk ga ven van verschillende padvinders- activiteiten. Een groepje hield zich bezig .met het „pionieren" van een hoge uitkijktoren, terwijl een ander groepje E.H.B.O. toe paste. Verder viel nog een model kampje te bewonderen, compleet met tenten, keuken e.d., waar be zoekers op pannekoeken en stok brood werden getracteerd. Het glas bleek te diep. De Goese politie heeft Zater dagavond een drietal lieden ach ter slot en grendel gezet, omdat zij te diep in het glas hadden ge keken. De drie, de Goesenaar v. D. een logementsgast P. en een Wemeldingenaar G., hebben in de cel de roes uit mogen slapen. Zending In Syrië en Mesopotamië. In het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes wordt morgenavond om acht uur een samenkomst gehouden, waar in mej. de Witte een lezing zal houden over de zending in Syrië en Mesopotamië. De lezing zal toegelicht worden met lichtbeel den en kan door iedereen beluis terd worden. KRABBENDIJKE. Rede prof. dr A. de Bondt. Zaterdagavond hielden de kring der M.V.'s en de ring der J.V.'s op Geref. grondslag een gecom bineerde vergadering in de Ger. Kerk te Krabbendijke. Na opening door de Ringvoor- zitter, de heer M. Meeuwsen, sprak prof. dr A. de Bondt te Kampen over „De toekomst van Israël". Na de geschiedenis van het Jotdse volk in grote trekken te hebben geschetst, zette prof. de Bondt de opkomst van de Joodse staat uiteen. Heeft dit voor de christenen betekenis? De vloek was toch over de Joden uitgespro ken. Gods Woord zegt echter, dat God Zijn volk niet verstoten heeft, omdat Hij Immers Zichzelf niet kan verloochenen. De Schrift geeft op verschillende plaatsen aanwijzingen voor een herstel van het volk Israël. Na de bespreking op dit onder werp declameerde mej. E. Voge laar twee stukjes. WOLFHAARTSDIJK. Propagandawagen t.b.c. Vrijdag stond hier de wagen van de Ned. Centr. Ver. tot be strijding van de t.b.c. Des mor gens bezochten schoolkinderen de wagen, om 2 uur opende dr Vos officieel deze wagen in tegen woordigheid van B. en W. en het bestuur van het Groene Kruis. WISSEKERKE. Gemeenteraadszitting. Vrijdagmiddag om 2 uur zal de gemeenteraad bijeenkomen ter behandeling van een tiental pun ten. O.a. de vaststelling van een herziene verordening op de Keu ring van Vee en Vlees in verband met de verplichting tot het voor taan doen keuren der huisslach tingen; van een herziening der Verordening tot heffing en invor dering van keurlonen en van een instructie voor de aan te stellen hulpkeurmeester; de vaststelling ener herziene verordening op het vergunnings- en verlofsrecht In gevolge de gewijzigde Drankwet; een verzoek om subsidie aan de R.K. H.B.S. te Goes; een verzoek om financiële steun aan de Ned Kampeerraad; een onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid J. M. Filius. BRUINISSE. Mosselen uit de Waddenzee. Aan de haven te Bruinisse, heerste Zaterdagmorgen weer de drukte, die het mosselseizoen an dere jaren omstreeks deze tijd kenmerkt. Helaas was dit slechts voor een enkele dag, omdat n.l. bü de Vrij dag plaats gehad hebbende loting voor 2 groepen kwekers die naar de Waddenzee mogen om con sumptiemosselen te gaan vissen, ook een groep van 10 kwekers uit Bruinisse bij de gelukkigen be hoorde. De loting had plaats tussen 5 groepen, de andere groep die het goede nummer trok was uit Yer- seke. Intussen blijft het jammer, dat de Visserij-inspectie in het 2e 3e 4e 5e District weigerachtig blijft, om aan meerdere kwekers ver gunning te verlenen, om ook op de Waddenzee te gaan vissen. Het vraagstuk krijgt nog een andere kant, nu in het Noorden van het land alles voor de mos selvisserij wordt ingeschakeld. Vissers uit Zoutkamp, die voor heen nooit de mosselvisserij be oefenden, gaan zich nu daarop toeleggen en krijgen daarvoor de vereiste vergunning. THOLEN. Concordia. Onder leiding van de heer G. Amsing, kwam de muziekvereni ging „Concordia" Vrijdagavond jl. bijeen in de zaal van de heer D. van Zanten. Ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan werd van het Har moniegezelschap een foto ge maakt. Na een langdurige bespreking werd besloten op een nader te be palen datum, in ieder geval nog dit jaar, een winteruitvoering te geven. Voorts nam men het besluit aan een concours deel te nemen. Weer een ongeval. Zaterdagmiddag kwam de chauf feur A. v. d. Werf uit Scherpe- nisse met zijn vrachtwagen de Kerkstraat afgereden, toen ter hoogte van de Schoolstraat, de kolenboer Moerland met paard en wagen de Kerkstraat wilde inrij den. Om een aanrijding te voor komen, week v. d. W. links uit, doch had geen erg in een motor rijder, die de Kerkstr. op kwam. De motor werd gegrepen en vrij wel geheel vernield. De motorrij der, de heer v. d. Vrede uit Goes, bekwam vrijwel geen letsel. KuilvisseriJ. De kuilvisserij neemt door de strop bij de mosselen alhier, steeds groter omvang aan. Ver schillende ipnosselschippers gaan nu ter kuilvisserij en de vangsten waren vorige week vrijwel bevre digend. Jubileum. Op Zondag 1 October hoopt de heer G. C. Quist de dag te her denken, dat hij 30 jaar het kos tersambt in de Geref. Kerk heeft waargenomen. C.J.M.V.-avond. Op 28 Sept. houdt de C.J.M.V. haar 5e jaarvergadering in zaal v. Boven alhier. Op 29 Sept. volgt dan in dezelfde zaal een toneel avond waar het stuk „Dolle Hans" zal worden opgevoerd. Aanvang 7.30 uur. ST. ANNALAND. De IJsclub. De St. Annalandse IJsclub zal een verloting houden voor aan koop van nieuw materiaal en een opbergplaats. Het materiaal ging tijdens de inundatie verloren. Ook bestaan plannen om verlichting op de ijsbaan aan te brengen. De ijsclub bestaat in Februari 1951 vijf en twintig jaar en heeft on geveer 600 leden. In de Gereformeerde Kerk te Goes kwamen gisteren 35 Ge reformeerde Zeeuwen bijeen, die dit najaar in militaire dienst zul len gaan. De vergadering werd met het Wilhelmus geopend, waarna ds Van Til uit Middelburg bad, Ps. 93 las en een korte toespraak hield. Hij wees de recruten op de wel zeer veranderde omstan digheden in leger en land, en heette verschillende gasten wel kom, o.a. ds B. A. Bos uit Breda, Majoor Speelman uit Middel burg en ds Le Cointre, legerpre- dikant in algemene dienst. Als eerste sprak majoor O. O. Speel man over het militaire leven in he talgemeen. Wij moeten in het leger Christen durven zijn, ma-. r al te dikwijls geldt het woord: hoe orthodoxer, hoe bleu-er. Ma- jaar S. beveelt het studeren in dienst hartelijk aan. Na de kof fie sprak luitenant-kolonel ds B. A. Bos over de geestelijke ver zorging der militairen. De eerste tijd in dienst, zeide spr., is het belangrijkst. De veldprediker is voor' zijn „jongens" wat zij van hem maken! Hij wees op het grote belang van het Chr. Mil. Tehuis. Een uitgebreide bespre king volgde. Ds Le Cointre kreeg hierna het woord. Het „soldaatje spelen" heeft afgedaan, dienst is nu bit tere ernst. Wat onze overtuiging betreft, ls aanval ook de beste verdediging. Spr. wenste de re cruten een goede diensttijd toe, zei hij. In de middagvergadering heeft dr V. 't Hart, reserve-officier van gezondheid, een lezing gehouden over het sexuele leven van de jeugd en over de sexuele gevaren in het militaire leven. Ook dit on derwerp leverde verscheidene vragen op. Nadat ds Le Cointre nog een en ander had besproken met be hulp van een inmiddels uitgereikt handboekje, en hij de recruten een boekje had aangeboden, ge schreven door ds J. H. Sillevis Smit, sprak ds van Til nog een kort woord, waarna ds Bos met dangebed eindigde. Zeelandia kerf balkampioen in de 2e klasse B. Aan een 22 gelijk spel had de korfbalclub „Zeelandia", die Zaterdag speelde tegen Togo H, genoeg om zich kampioen te mo gen noemen in de 2e klasse B van de Zeeuwse Korfbalbond. Vele velden moesten worden afgekeurd en zo kon in klasse 3A geen enkele wedstrijd door gang vinden. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden luidden: le klasse: Swift ITjoba I 60V iosSeolto 15. 2e klasse A: ZeelandiaTogo H 2—2. 3e klasse B: Tjoba IISwift III 2—6. Adspiranten: Swift Ade Poel 21; Swift BZeelandia O2. VLISSINGEN. Gemeentevergadering Geref. Kerk. Maandagavond werd in de Ge ref. Kerk te Vlissingen een ge meentevergadering gehouden, waarop de mogelijkheid bespro ken werd tot het beroepen van een tweede predikant, daar de gemeente door de gestadige groei hieraan dringend behoefte heeft. Na een toelichting op de finan ciële situatie der gemeente, waar door nog steeds niet tot het be roepen kon worden overgegaan, werd de kwestie van verschillen de kanten besproken. Combinatie met andere gemeenten (Bres- kens en Souburg) brengt teveel bezwaren mede. Om een oplos sing te vinden voor de financiële moeilijkheden, zal de kerkeraad trachten de vaste bijdrage ver hoogd te krijgen, om zich op deze wijze de nodige middelen te ver schaffen. V eilingsberichten GOES. 25/9. Groenten: Bloem kool A 3645; idem B 2031; idem C 817; Kropsla 23; Knolselderij 5, alles per 100 stuks. Groene kool 711; Rode kool 5; Dubb. Princessebonen 2027 Stoksnijbonen 49; Saxabonen 21 27; Pronkbonen 26; Uien 37; Andijvie 57; Prei 1418; To maten 1327; Postelein 25, alles per 100 kg. Wortelen 8, Kroten 57, per 100 bos. MIDDELBURG. Veiling van 25 September 1950. Groenten: Wagenaars 15; Ren tegevers 3542; Pronkbonen 21 28; Stoksnijbonen 2064; Dubb. Princes 1643; Bospeen 820; Saxa's 28; Komkommers A 712; idem B 79; idem C 7; Spinazie 1232; Savoyekool 13—21; Wittekool 8—12; Chinese kool 910; Rodekool 515; Boe- rekool 89; Andijvie 59; Uien 2—6; Bloemkool A 2757; idem B 1338; idem C 833; idem D 821; Boskroten 79; Prei 11 20; Sla A 210; Ramenas 67; Postelein 1036. Fruit: Jac. Le- bel 1314; Laxton Superbe 5 15; Transp. de Cronsel 22; Cox Orange Pippin 1120; Notarisap pel 12—21; Witte Ribbing 12—13 Valappels 515; Annanasmeloen 20—36; Netmeloen 13—26; Sui kermeloen 1427; Tomaten 12 26; Bonne Louise 39—41; William Duchesse 1419; Nouv. Poiieau 19; Conference 2627; Kraaipeer 616; Peren val 815; Alicante 7688; Frankenthaler 7790; Perziken 1517. Aardappelen: BI. Eigenheimers 7.508.40; Meerlanders 6.907.Bintjes 7.00—7.70. VISMIJN VEERE. 25 September 1950. Aanvoer: 762 kg. export gar nalen 1.441.66; 48 kg. schar 59—65; 107 kg. bot 43—75; 33 kg. tong 1.38—1.58; 1027 kg. wij ting 16—24; 22 kg. rog 19—27; 39 kg. ongesorteerde vis 5362. 31. Onze vriend zag het gevaar echter naderen en vlug prevelde hij een toverspreuk. Wat er toen gebeurde? Juist toen de razende Jonker Filo vast wou grijpen, wipte de tovertwijg uit diens hand en ging de woesteling te lijf. Ja, werkelijk, de tovertwijg deelde rake klappen uit en Jonker Semelaar wist niet waar hij het zoeken moest; de twijg was hem steeds te vlug af! Als een dolleman sprong en danste hij door de kamer, maar wat hij ook deed, de twijg volgde hem overal en blééf maar slaan! „Schavuit!" brieste de Jonker, „toe au! laat dielaat die tak au! rekel die je bent, laat die tak verdwijnen! Ga weg! Hou op! Au. Laat dat! Au, au!" Jonker Semelaar, wiens grootste inspanning tot dan toe statig lopen was geweest, hield dit springen en huppelen en slaan natuurlijk niet lang vol. „Help, oh, oh, help dan toch! Laat die tak toch ophouden. Auauw! Alstublieftmijnheer Fopstopau! stop toch! Ik word...:., doodgeslagen au.help!" „Ziezo", dacht Filo, „nu zal hij wel een beetje mak geworden zijn". En met 'n paar woorden verbrak hij de betovering De twijg hield op met slaan en keerde terug in de hand van onze tovermeester. Van de woede van Jonker Semelaar was niet veel meer over. Met grote angstogen keek hij nog steeds naar het toverwapen. „Ja, waarde Jonker", zei Filo, „het spijt me erg dat ik u zo moest straffen, maar dan had u mijn tovertwijg niet moeten stelen. Laat ik geen last meer van u hebben, anders Filo schudde dreigend met zijn tovertwijg en de Jonker week angstig achteruit. „Maak maar gauw dat u weg komt", zei Filo. Dat liet de Jonker zich geen tweemaal zeggen en hoe vermoeid hij ook was, hij rende de kamer uit. Waterschap Koegors c.a. ver loor recht door vernietiging van besluit Ged. Staten. Het waterschap Koegors c.a. zit met het onderhoud van de Biikstraat, waarvoor veel geld nodig is. Om aan dit benodigde geld te geraken besloot het wa terschap tot heffing voor vijf dienstjaren van een geschot van het gebouwd van 5 van de be lastbare opbrengst van die eigen dom volgens de grondbelasting. Een extra heffing dus naast de bestaande op het ongebouwd n.l. de landerijen. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland verleenden aan dit besluit hun goedkeuring tot wederopzegging. Het gevolg van deze heffing zou zijn dat de twee grote eigenaren van het gebouwd zwaar werden getroffen n.l. de l'Azote en de Cokesfabriek voor f 6000.en f 2350.Met het ongebouwd mee zouden deze fabrieken 51% van de totale omslag van de Koe gors hebben te betalen. Daarom gingen beiden in beroep bij de Kroon. Bij Koninklijk Besluit is het be sluit van Gedeputeerde Staten vernietigd en goedkeuring ont houden aan het besluit van het waterschap Koegors c.a. tot hef fing van een geschot van de ge bouwde eigendommen. Aan het waterschap is thans de opgave om toch nog gelden te vinden voor het verbeteren van de Biikstraat. Attlee heeft het plan het hou den van algemene verkiezingen tot ln het volgende jaar uit te stellen, teneinde zijn regering eer der in het parlement verslagen wordt. Belgische vliegeniers naar Bergen op Zoom. Door een aantal afgevaardigden /an de Belgische luchtmacht zal Donderdag a.s. een officieel te- gen-bezoek worden gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten. In Bergen,op Zoom zal burge meester Witte en de raad hen om 11 uur officieel ontvangen. Het muziekcorps van het Commando Luchtvaarttroepen uit Nijmegen zal deze plechtigheid opluisteren. Smokkelaars te Gent veroordeeld. Ook enkele Zeeuwen. De Gentse rechtbank heeft de zer dagen 45 personen gevonnist, die deel uitmaakten van een smokkelbende, die vee, spijsolie, graan, tabak en autobanden over de grens bracht. Zij werden ver oordeeld tot straffen variërend van 4 maanden voorwaardelijk tot 3 jaar. Bovendien zullen zij de Belgische staat een schadevergoe ding van meer dan 13 millioen frs moeten betalen. Onder de veroor deelden bevinden zich enkele landarbeiders uit de plaatsen Schoondijke, Aardenburg Breskens. FEESTSCHIETING TE ELLEWOUTSDIJK. De handboogsociëteit „Zorg vliet" te Ellewoutsdijk hield Za terdag een feestschieting, ter ere van een 5-tal leden, die de dag herdachten, dat zij resp. 35, 40 en 45 jaar geleden als lid toetraden. Door de jubilarissen en de ver eniging waren een 6-tal medailles ter beschikking gesteld. -Be prij zen werden behaald als volgt. Hoofdvogel met medaille: K. J. Stouthamer „Zorgvliet"; le klep met medaille: M. Looy, „Zorg vliet"; 2e klep met medaille: J. van der Poel, „Edele Handboog"; 3e klep F. Wolse, „Zorgvliet"; le zijvogel met medaille: A. van den Dries, „Eensgezindheid"; 2e zij- vogel: Ant. Westveer, „Edele Handboog", le hoofdkal: C. Lous, „Edele Handboog"; 2e hoofdkal: H. Mol, „Willem Tel", Kapelle; le kleine kal: A. Wirts, „Edele Handboog"; 2e kleine kal: G. Na- gelkerke, „Vooruitgang". BENOEMING P.T.T. Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. is de di recteur van het P.T.T.-kantoor te Middelburg C. Gunst met ingang van 1 October 1950 benoemd tot referendaris der P.T.T., zulks met gelijktijdige aanwijzing als ad junct-inspecteur te Breda (In spectiebureel). GRAANBEURS ROTTERDAM. (Van Maandag 23 Sept.) Binnenlandse granen (offi cieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam) iets beter ge stemd. Tarwe zonder vochtge halte 22,7523,25 néar kwaliteit. Doorsnee kwaliteit op vochtcon- ditie 22,2523,25, aan het 3lot van de beurs evenwel tot 23,10. Zomergerst 27,7528,25, Haver 2324, 2426. Peulvruchten bij ruim aanbod lager verkocht. Groene erwten 3541,25, Schok kers 3743,50, Bruine bonen 65—70. (Ingez. mededeling, advert) Jaarverslag Alg. Woning bouwvereniging. De woningen in de Middelburg se buitenwijken, die in het water hebben gestaan tijdens de inun datie van Walcheren, hebben hiervan nog steeds te lijden. Tot deze conclusie komt men by het lezen van het jaarverslag over de periode 1 April 194931 Maart 1950 van de Alg. Woningbouwver eniging te Middelburg. Het complex Styfseiweg leverde een verlies op van f 28.002.85, ter- wyi het complex Bagynhof een klein batig saida van f 187.20 te zien gaf. Het herstel van oorlogsschade in het complex Stijfselweg is ge reed op het afschilderen van het buitenwerk na. De exploitatie van dit complex zal grote geldzorgen geven. Het behang in de meeste woningen wordt nat en laat los. Bij het schilderwerk heeft men vaak last van het zout in de mu ren en het houtwerk. Bij de Na tionale Woningraad is er dan ook op aangedrongen om bjj het be treffende Ministerie te verzoeken extra bijdragen te laten instellen hoe het zout weggewerkt kan worden. Ook in het woningcom plex Bagijnhof werden herstel werkzaamheden uitgevoerd, waar om de Woningbouwvereniging een geldlening bij de gemeente heeft gesloten. Daar er gedurende de oorlog en de daaropvolgende jaren aan het binnenwerk zeer weinig is gedaas, zal men er zich op moeten beraden, welke werk zaamheden vervolgens zullen worden aangepakt. Ook de wonin gen in het complex 't Zand I, waar plafonds zijn ingestort, zullen veel onderhoud vergen. De nood woningen, zoals 't Zanddorp, Klein Vlaanderen en Koepoort laan, die in beheer zijn bij de wo- De Ned. Persil My. houdt in October op Zuid-Beveland een huisvrouwenfilmvoorstelling en wel in de volgende plaatsen: Hoedekenskerke (6), Ovezande (9), Ellewoutsdijk (11), Driewe gen (12), Heinkenszand (13), 's-Heerenhoek (16), 's-Heer Abts- kerke (17) Borssele (18), Nieuw- dorp (19) en Lewedorp (20). De cijfers tussen haakjes zijn de be treffende data. Deze Persil-voor- drachten zijn zeer in trek. Het eerste schip met bieten is vorige week uit de haven van Tholen vertrokken. Over het al gemeen is de kwaliteit der bieten goed en het gewicht ca. 18.000 kg. per gemet. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door de heer H. van der Sluis te Zierikzee. Het 3e graads diploma werd behaald door de heren H. C. Ribbens en C. L, L. Simmers te Zierikzee. Hiermee is het aantal personen, dat dit jaar op Schouwen en Dui velend het H.L.O. diploma be haalde tot 100 gestegen. Te Schoondyke heeft de collec te voor de Stichting Christelijke Blindenhulp f42.32 opgebracht. De te Wissekerke gehouden collecte t.b.v. de Chr. Blindenhulp heeft opgebracht f 79.81. Voor het examen voor de eerste graad Jiu Jitsu slaagden te Ber gen op Zoom o.m. J. Schuurman uit Goes en M. de Nooyer uit Arnemuiden. Op verzoek van de Rykpolitie te St. Laurens werd te B. o. Zoom in het woonwagenkamp aange houden zekere J. O., die werd ge zocht wegens diefstal. De man is overgegeven aan genoemde Rijks politie. De heer J. D. Poley te Kruinin- gen is te Delft geslaagd voor het prop.-examen voor bouwkundig ingenieur. Vrjjdag a.s. zal te Zaamslag 'n wydingsavond gehouden worden met drie sprekers. Aanvang 7 u. In de vacature van de heer C. Rlemens als ouderling is gekozen de heer P. Jansen. Als diaken is gekozen in de vacature P. Dhont de heer J. de Feyter. Allen Ned. Herv. kerk IJzendyke. Te Amersfoort is geslaagd voor het politiediploma met lof de heer L. de Visser, postcommandant te Heinkenszand. Op de grote internationale sla gers-vaktentoonstelling te Parijs behaalde de heer G. de Gruijter te Bruinisse een 2e prija met zijn inzending rookvlees. ningbouwvereniging, vragen de aandacht van het bestuur. Ver schillende woningen in het com plex 't Zand H zijn verzakt! NOG GEEN NIEUWBOUW. Ingeschreven werden in de pe riode 1 April 194931 Maart 1950 31 nieuwe leden. Door vertrek werden 8 leden afgevoerd, terwijl 25 leden aan een woning konden worden geholpen. Het verzoek aan B. en W. om in 1950 bouw volume toe te wijzen voor 't bou wen van een complex woningen achter de Rozenstraat, had ook nu weer geen resultaat. De balans van het complex Stijfselweg sluit met een bedrag van f 852.240.22, waarin opgenomen een verlies van f 38.168.63. Het verlies op de exploitatie van dit complex be droeg f 28.002.85. De balans voor het complex Bagijnhof sluit met een bedrag van f 188.434.77. Het exploitatiesaldo bedroeg hier f 187.20. VERDRONKEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een 44-jarige Arabier, thuisbehorend op het Engelse s.s. „Wolf Hoek", dat bij de Rotter damse droogdok my in reparatie ligt, door onbekende oorzaak ver dronken. Het stoffelyk overschot is opgehaald. Eenzame zielen. Amerika heeft een „corres pondentieclub voor eenzamen" en deze club heeft niet le miskennen doelstellingen n.l. de eenzamen op redelijke wijze samen te voegen opdat de club 'met spoed geliqui deerd zij. Zo waren in Nort humberland 400 van deze eenzamen bijeen. Ze droegen insignes met het woordje „oner" op de borst. Uit woord je, in het Duits te ver talen met Einzelganger heeft iets zeer spitsvondigs, het is n.l. het omgekeerde van „Reno", het Amerikaans cen trum voor echtscheidingen. Een vondst nietwaar? Wie het eerst door deze bijeen komst getrouwd raakte kreeg f 1200. Alleen, er was een mankement want aan de ene zijde van de zaal zaten 120 schuwe mannen en er tegen over 220 dames, weshalve er nog 40 dames overblijven voor de volgende bijeenkomst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beverwijk (4e pred.pl.), J. Kwast te H. I. Am bacht. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum (3e pred.- pl.), A. J. R. Brussaard te Bruch- terveld en P. v. d. Schaaf, res. legerpred. te Epe. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Zaandam, A. Ja- gersma te IJmuiden en J. v. Popta te Mussel. Beroepen te Meppel, W. v. d. Lingen te Alkmaar. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk stellen zich beroepbaar: H. J. H. Steen- meijer, Fr. v. Eedenplein 34, Heemstede; T. J. Hefting, Hein- siuslaan 11, Amersfoort; H. J. de Bie, J. D. v. d. Waalstraat 2a. Utrecht; D. J. Froentjes, Naald- wijkseweg 30, Den Haag en W. Roggeveen, Roos wijk 13, Velsen- Noord. Dr v. d. Linden naar Indonesië. Dr v. d. Linden, miss. predi kant van Utrecht, hoopt op 11 November a.s. naar Indonesië te vertrekken en zal waarschijnlijk het zendingswerk te Semarang hervatten. Op 15 October hoopt dr v. d. Linden afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Utrecht. Belangryke gilten. Voor de wederopbouw van de Duinoordkerk te Den Haag ont ving de Geref. Kerk een gift van f 1000. De Geref. Kerk te Sche- veningen ontving een gift van f 10.000. „De Hoop" kiest weer zee. De Ned. Hervormde predikant ds A. J. de Jong zal zich Don derdag weer inschepen aan boord van het hospitaal-kerk schip „De Hoop", dat klaar ligt voor zijn vierde reis. Men hoopt op beter weer dan de vorige maal, toen dokter en domme vaak niet van boord konüen om hun werk op de vissersschepen te doen. Gelukkig konden wel radio-telefonisch adviezen gege ven worden. Verzorging van ouden van dagen kerktaak. Naar de „Nieuwe Haagsehe Crt." weet te melden, heeit de diaconale conferentie der Geref. Kerken zich j.l. Vrijdag in Eind hoven beraden over de verzor ging van ouden van dagen. Uit gangspunt was daarbij een rap port, samengesteld door een com missie onder voorzitterschap van dr J. Hoek. In dit rapport kwa men twee stromingen naar vo ren. De eerste was van oordeel, dat hier een sociale taak lag, die niet meer benoort tot het ter rein van de diaconie, maar moest worden overgelaten aan de acti viteit van het ambt der gelovi gen. Wel zou de kerk het initia tief moeten nemen voor het op richten van een tehuis. De an dere stroming meende, dat zulk een tehuis geheel van de kerk zou moeten uitgaan. Dr Hoek bracht hier tegen in, dat men dan t.a.v. de ziekenhuizen een zelfde gedragslijn zou moeten volgen. Hij betoogde, dat het ambt der gelovigen belangrijker is dan het bijzondere ambt en geheel moet worden ingescha keld. In geen geval moet men, naar de voorzitter, dr J. W. No- teboom, burgemeester van Voor burg, reeds naar voren gebracht had, er in berusten, dat de on derstand steeds minder door de kerk en steeds meer door de staat gegeven zou worden. Dan. zou men in beginsel het commu nistische ideaal van de alles- verzorgende staat aanvaarden. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 25 September medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Groötboek-Obligatiën Kon.Boot 135# 137 Nederland 1948 99# 99# Kon. Paketvaart 131# 132 Nederland 1947 97 97# Ned. Sch. Unie 162# 163# Nederland 1937 96# 96# Van Ommeren's Sv. 179 178 Dollarlening 1947 99 99# Rott. Lloyd 149 147# Invest. Certif. 97# 97# Stv. Mij Nederland 174# 173} Nederland 1962-64 ex. 97# 97# H.V.A. 126# T2 Nederland 1962-64 cum. 97# 97# Java Cultuur 68 67} Nederland N.W.S. 79# 79# N.I.S.U. 99 995 Spaarcertificaten 100# Vorstenlanden 32# 31}/ Indië 1937 A 94 94# Deli Bat. Mij. 124# 125} Grootboek 1946 96# 96# Deli Mij 125# 124* Cult. Hand. en Ind. Bank 59 58# Senembah 116# 118 Nat. Handelsbank 88# 88# Muller Co. 156# 157# Ned. Handel Mij 148 149 Amsterdamsche Bank 163# 164 A.K.U. 174# 174# Escompto Bank 47# 48 Berghs Jurgeng 318 318 Holl. Bank Unie 238# 246# Van Berkel's Patent 116 116# Cert. Javasche Bank 102 Calvé Delft 134# 134# Herstelbank Pr. Centrale Suiker 169# Ned. Bank v. Z.-Afrika 196 Fokker 126 129# Rotterdamsche Bank 170 Gelder Zonen 163 165 Surinaamsche Bank Kon. Hoogovens 147 148 Twentsche Bank 167# 167# Lever Broes Unil. 230 229 Am. Smelting 69# 70# Ned. Ford 278 278 Anaconda Copper 39# 40# Ned. Kabelfabr. 275 279# Bethl. Steel 47# 47# Philips' Gloeil. 232 232# Chrysler 82 82 Dito, 6 pet cum. pref. wd. 167 167 General Motors 104# 105# 39# Wilton 156 159# Intern. Nickel 38# Billiton I rubr. Kennecott 74 Billiton H rubr. 234# 234 Rep. Steel 43 43# Dordtsche Petr, 271# 269 Standard Brands 6# Dito, pref. 284# 283 U.S. Steel 128# 128# Kon. Olie 299# 298# Cities Service 88 90# ex Dito, Onderaandelen 295 295 North Am. 20# 20# Moeara Enim 499 Cont. Oil 83# 84 A'damR ubber 139# 137# Midcont. Oil 54# 56 Bandar Rubber 131# 131 Philip Oil 80 Deli Bat. Rubber 127# 127# Shell Union 56# Kendeng Lemboe 107 Tidewater Oost Java Rubber Baltimore 15# De Oostkust 105# 105 Miss K. Texas m 7# Serbadjadi 51 50 New York Ccntr. 18# 22# Holl. Am. lijn 127 174# Pennsylvania 22# Jar China Japanlijn 115 117 Canadian Pao. 22 22#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3