Jiansee - k&aM'ds Wet op Kleuteronderwijs in voor bereiding. „SOWJET-UNIE WENST ACCOORD MET DE V. S." F ARAMSON Margery Lovell Vereniging van Onderwijzeressen bij 't Chr. Voorbereidend Onderwijs vergaderde. KORTE BERICHTEN Gezondheid met lepels. SANATOGEN Vossenjacht. Dinsdag 26 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent.) De Vereniging van Onderwyzeressen by het Christelyk Voorbe reidend Onderwijs heeft te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder presidium van mej. A. J. Brants te 's-Gravenhage. De be langstelling voor deze vergadering was zeer groot, hetgeen te verklaren is; naar de secretaresse mej. J. G. de Groot te Botter dam mededeelde, loopt het ledental naar de duizend. Met vreugde deelde de presi dente mede, dat de regering ein delijk werk gaat maken van het wetsontwerp op het kleuteronder wijs. Het voornemen bestaat om deze wet komend najaar in be handeling te nemen. Veel heeft de Vereniging in het afgelopen jaar kunnen verrichten. Vooral het voorbereiden en af nemen van de examens vereist steeds meer werk. Ter vergadering werd gediscus sieerd over een naamsverandering van de organisatie. Aangezien de nieuwe wet niet van onderwijze ressen maar van leidsters spreekt, stelde het bestuur voor om dit ook in de naam tot uitdrukking te brengen. Velen verzetten zich te gen dit voorstel, daar zij de term „onderwijzeressen" liever niet prijsgaven. Het bestuur zal zich nader over deze kwestie beraden. In een zeer boeiend betoog over het onderwerp „School en huis De bonificatie voor Belgische grensarbeiders. Te Breda zijn besprekingen ge voerd tussen Belgische syndicale leiders en vertegenwoordigers van de Nederlandse werkgevers- en werknemersorganisaties over de aan de Belgische grensarbei ders toe te kennen bonificatie. De Belgen hebben er zich bjj neergelegd, dat de huidige toe- Stand, waarin aan de Belgische grensarbeiders een bonificatie van 10% wordt toegekend, tot 1 Januari 1951 behouden blijft. Voor die tijd echter zullen er be sprekingen gehouden worden over een nieuwe regeling, waarin reke ning kan worden gehouden met de jongste loonsverhoging in Ne derland. De plicht voor grensarbeiders beneden 23 jaar om de bonificatie In Nederland te besteden is afge schaft. „Het Rode Anker" bestaat 100 jaar. Het is deze maand honderd jaar geleden, dat de heer G. Mat- theeussens te Ossendrecht een fa briek voor het vervaardigen van cichorei oprichtte. Dft eeuwfeest zal op grootse wijze worden herdacht. Vanmid dag zal in hotel de Draak te Bergen op Zoom een receptie Worden gehouden en morgen zal het feest gevierd worden te Os sendrecht. Heel dit plaatsje, aan de uiter ste grens van Noord-Brabant, zal dan feest vieren. Op 28 Septem ber zal da directie met familie en personeel, een uitstapje maken haar Zuid-Limburg. De peekoffiefabriek „Het Rode Anker" bestaat onder deze naam pas sinds 1925. In dat jaar werd het bedrijf, dat al 75 jaar bestond, omgezet in een N.V. als fabriek van verbruiksartikelen „Het Rode Anker" v.h. Wed. C. Mattheeus- sens en Zn. te Ossendrecht. Het is één van de grote peekofflefa- brieken in Nederland en de enige ln het Zuiden Vlag van ae Europese Bewe ging in Duitse steden gehesen. De groenwitte vlag van de Europese Beweging werd Zondag door een onbekende uitgehangen van het gebouw van het parle ment te Bonn. Daar het personeel geen vergunning had gekregen de Vlag te laten wapperen, werd zij na enkele minuten weggehaald. Van de stadhuizen van Mün- ohen, Frankfort, Keulen, Kiel, Neurenberg, Stuttgart en andere Steden in de Bondsrepubliek evenals in West-Beriijn hebben aanhangers van de Europese Be weging groenwitte vlaggen uitge hangen om aldus hun wil tot op richting van een verenigd Europa Kenbaar te maken. Volgens Dieter Fertsch, de voorzitter van de „Duitse Unie" ln Hessen, zullen de verdedigers van de Europese gedachte ln Frankrijk, Oostenrijk, Nederland en België, tezelfdertijd tot deze actie overgaan. FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 8) o— De avond van diezelfde dag zat mevrouw Lovell met haar werk bij de haard in de hall. Dicht bij haar zat juffrouw Ka- tharina amandelen te raspen; terwijl Margery met haar spin newiel op enige afstand zat. Op een brede bank aan de an dere kant van de haard lag Broeder Andrew zijn middag dutje te doen; terwijl op een an dere bank voor de haard Sir Geoffrey en Richard met de da mes zaten te praten. „Madge, heb je je getijboek al klaar?" vroeg Sir Geoffrey, „dan wou ik het wel eens zien.'" Margery's hart sprong in haar keel; maar zij antwoordde zo kalm, als haar mogelijk was: „Ik zal het gaan halen vader." „Ja, Madge is een vlugge schrijfster", merkte mevrouw Lovell nu tot Margery's grote schrik op. Ze heeft twee getij- boeken geschreven." „Twee!" riep Sir Geoffrey lachend uit. „Zeker een voor Zon- en feestdagen en een voor de .andere dagen van de wees. Breng ze alle twee mee, Madge." Margery verliet het vertrek en moeten zijn een thuis", legde de heer A. Ingwersen, architect te Amsterdam, er de nadruk op, dat het karakter van de onderwijze res moet blijken uit de wijze waarop zij haar huis en haar school heeft ingericht. De Vereniging nam afscheid van de heer J. Hobma te Zwolle, een hoogbejaard onderwijsman, die de Vereniging ruim veertig jaar als adviseur diende. Van een speciale huldiging wilde de schei dende nestor niet weten. Hij gaf in een slotwoord een overzicht van de ontwikkeling van het kleuteronderwijs in zijn tijd. Dat er eindelijk sprake is van een wettelijke regeling, stemt tot vol doening, al lokte het thans ge reedliggende ontwerp de heer Hobma niet aan. Tal van gasten waren ter ver gadering gekomen om de heer Hobma voor het laatst mee te maken. Onder hen bevonden zich de heren A. J. Huyssoon en T. C. Bos, resp. namens de Vereniging van Chr. Onderwijzers en de Unie van Chr. Onderwijzers. De heer Hobma werd benoemd tot erelid van de Vereniging. Algem. Plattelands Molest- verzekering begint met uitkeringen. Het Algemeen Plattelands Mo- lestverzekeringsfonds (A.P.M te Rotterdam bericht, dat het tot een eerste uitkering overgaat. De voorbereidingen daartoe zijn bijna gereed. De definitieve af wikkeling moet nog steeds wach ten op de Rijksbijdragen. Over enkele weken wordt een aan vang gemaakt met een voorlo pige uitbetaling op alle schaden, voorzover de gegevens betref fende de Rijksbijdragen, hoewel nog onvolledig, toch voldoende zijn om een schatting te maken. Op grond van een voorzichtige schatting wordt met inachtne ming van een noodzakelijke vei ligheidsmarge een aanvankelijk uitkeringspercentage bepaald. De betaalbaarstelling geschiedt volgens wettelijk voorschrift als regel via de Herstelbank. Zij zal plaats vinden in volgorde der schadenummers. Begonnen wordt binnenkort met 1944-schaden. De uitvoering vergt veel tijd; niet ieder komt even spoedig aan de beurt. Man verongelukt te Ootmarsum. Zondagavond werd bij Ootmar sum, op de straatweg naar de Tu tenberg, het lijk gevonden van een zekere H. R. Hij werd op de berm van de wef aangetroffen naast zijn rijwiel met zijn gezicht in het van de berm stromende water. Vermoed wordt, dat de man bij het rijden van de berm van zijn rijwiel is geslingerd en bewuste loos in het water is blijven liggen. DREW PEARSONt Volgens de Amerikaanse radio-commentator Drew Pearson zou Andrei Wysjinsky aan de „satellieten van de Sowjet-Unle" heb ben laten weten dat „de Sowjet-Unle tot een accoord wenst te komen met de Verenigde Staten om een einde te kunnen maken aan de oorlog in Korea". De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken zou de afgevaardig den van het Slavische blok in de V.N. verzocht hebben, aldus Drew Pearson, een einde te maken aan hun aanvallen tegen de Verenigde Staten totdat de toestand in Ko rea opgeklaard is". Wysjinsky zou evenwel aan deze afgevaardigden gezegd heb ben, dat de Sowjet-Unie Korea ten noorden van de 38ste breedte graad zal bezetten. Verder zou volgens Drew Pearson generaal Mark Clark, thans bevelhebber der Amerikaanse landstrijdkrach ten der landen van het Atlanti sche Pact. Anderzijds meent Pearson te weten, dat Marshall, de nieuwe Amerikaanse minister van defen sie, aan John Odaniels, de militai re attaché van de Verenigde Sta ten te Moskou, bevel zou hebben gegeven hem een verslag over te maken over de sterkte van het Sowjet-Russisehe leger. Tenslotte deelt Drew Pearson mee, dat de leden van de Atlan tische Raad zouden besloten heb ben onmiddellijk zestig fabrieken te gebruiken voor de productie van wapens voor West-Europa. 'i In de Haagse kunstmaand zal van 3 tot en met 31 October een tentoonstelling „Bach en zijn tijd genoten" worden gehouden. In het gemeentemuseum wordt hier toe een verzameling bijeenge bracht van portretten, eerste drukken der composities en mu ziekinstrumenten, die betrekking hebben op deze meester en zijn tijd. Te Amsterdam is een puzzle- club opgericht. Aan de kapitein der mariniers J. J. Dourlein werd toegekend het ereteken voor bijzondere krijgs verrichtingen met de gesp „Timor 1942". De voormalige Amerikaanse vloot-stafchef admiraal Chester Ximitz heeft voorspeld, dat Noord- en Zuid-Korea zullen wor den verenigd onder auspiciën van de V.N. Ook stelde hij een breuk tussen communistisch China en de Sowjet-Unie in het vooruit zicht. Op de hoek van de Weesper- zyde en de Duivendrechtse brug te Amsterdam is Zondagmiddag een auto het water ingeslipt. De bestuurder, een kapper uit Am sterdam, kon worden gered. Wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is tegen de 41- jarige psychometrist homoepaath Schaasberg te Maastricht f 300. boete geëist. In de Dessa Sedyoe (Kemba- ren) Moentilan Midden-Java is een begraafplaats gevonden waar 48 oorlogsslachtoffers, voorname lijk stoffelijke overschotten van vrouwen en kinderen werden be graven. Er zijn geen kentekenen op de graven en geen gegevens voorhanden. In Nederland wordt ieder jaar voor f 500 millioen gulden aan al cohol besteed. Hetzelfde bedrag geeft de overheid voor woning bouw uit. Dit zou alleen al het drankbestrijdingswerk rechtvaar digen. Aldus zei, op het congres van de Goede tempelieren te Haarlem, minister in 't Veld, die een vurig pleidooi voor de drank bestrijding hield. Overval op kleine jongen. De Borneostraat in Ensche de was in rep en roer. De elfjarige E. H. werd terwijl zijn ouders niet thuis waren, vastgebonden aangetroffen op een stoel, met een prop in de mond. De jongen vertelde, dat twee mannen hem had den gebonden en het huis hadden doorzocht. De politie geloofde het verhaaltje niet helemaal. En wat bleekDe jongen was die morgen op school gekomen zonder een boekje met loten mee te ne men, waarom de onderwijzer had gevraagd. Hij was naar huis gestuurd en kon het boekje niet vinden. Om zijn wegblijven te camoufleren, had hij een overval in scène gezet, zichzelf op een stoel vastgebonden en een prop in de mond gedaan. Het boekje met loten werd later gemak kelijk in een kast terugge vonden. NABIJ DE FUSILLADEPLAATS op de schietbaan heeft te Amers foort de onthulling plaats gehad van het voorlopig monument ter nagedachtenis van de in de jaren 19401945 in het concen tratiekamp Amersfoort (P.D.A.) omgekomen verzetsstrijders. Het plechtig moment, waarop door een der nabestaanden van de slachtoffers het gedenkteken onthuld wordt. (Tngez. mededeling, advert.) Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. Het Zenuwsterkende Voedsel Administratief onderzoek tegen justitieel ambtenaar. N.a.v. berichten, dat onregel matigheden zouden zijn gepleegd door een justitieel ambtenaar in het centrum van het land, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat reeds een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de gedragingen van bedoelde functionaris, welk onderzoek nog niet geheel is vol tooid. Hierbij is niets g'ebleken van strafbare feiten. In afwach ting van de resultaten van het onderzoek zal bedoelde autoriteit niet in functie zijn. Volgens het A.N.P., is de hier- bedoelde autoriteit de sugstituut- officier van Justitie te Utrecht mr K., eertijds te Breda als zo danig werkzaam. Auto door trein gegrepen. Zondagavond werd een perso nenauto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, bij de on bewaakte spoorwegovergang te Winsum door een trein gegrepen. De wagen werd enkele tientallen meters megesleurd en raakte bij een brug in een kanaal. De heer Medema, wist, ondanks het feit, dat hij ernstige verwondingen op liep, uit de auto te komen en naar de kant te zwemmen. Hij moest in het ziekenhuis opgenomen wor den. De wagen, werd totaal ver nield. keerde binnen een paar minuten terug met de beide boeken. Sir Geoffrey nam ze van haar aan en opende het eerst het echte getij- boek. Margery ging daarop weer aan haar spinnewiel zitten, maar de draad was erg ongelijk en brak tot twee keer af, terwijl haar va der de bladzijden omsloeg en haar schrift en haar tekeningen prees. Zijn lof, deed haar goed, maar eindelijk zou hij het boek toch helemaal bekeken hebben, en dan O, hoe vurig hoopte Margery, dat haar moeder iets vragen zou, dat haar vader zou afleiden, of dat broeder Andrew wakkc-r mocht worden, dat Dina binnen mocht komen, om te zeggen, dat de koeien door de haag gebroken waren en bezig waren de bloem perken plat te trappen, of wat ook, dat een eind zou maken aan het bekijken van de boeken, eer Sir Geoffrey aan de laatste blad zijde van het getijboek gekomen was! Het bleef ongewoon stil in het rond; en Sir Geoffrey deed de sloten van het Getijboek weer dicht, en opende het andere boek. Van achter haar spinnewiel wierp Margery een angstige blik op haar vader, en zag, dat hy hoe langer hoe donkerder begon te kijken. Hij sloeg verscheidene bladzijden om en keek toen weer eens aan het begin en daarna aan het eind. Daarop deed hij het boek weer dicht, keek op en riep met barse stem: „Andrewl" Broeder Andrew snurkte rus tig door. „Andrewl" riep Sir Geoffrey nog wat luider. Nog werd broeder Andrew niet wakker. Nu stond Sir Geof frey op, liep naar zijn biechtva der toe, pakte hem bij zijn schouder en schudde hem zo, dat hij bijna op de stenen vloer rolde. „Word wakker, luilak", riep hij knorrig uit. „Mag de herder slapen, als de wolf zich al mid den tussen de kudde bevindt, en de lammeren in gevaar zijn?" „Wat, wat zegt u? Moeten we souperen?" vroeg Broeder An drew, nog half slapend. „Neen, maar kijk eens gauw. wat dit ondeugende meisje ge daan heeft, en zeg, welke boete doening daarvoor past." Hij gaf het boek aan de mon nik, die zijn ogen uitwreef, het boek opensloeg, en daarop twee of drie bladzijden inkeek. „Er zal, vrees ik, wat opzitten voor Madge", zei Sir Geoffrey. „Ik begrijp niet, wat u be doelt", zei de monnik. „Het is een goed boek." „Je bent een ezel", was het beleefde antwoord. „Zie je niet. dat het de Schriftvertaling is, waar Lord Marnell van sprak, de vertaling van John Wycliffe, de priester van de Lollards?. Weet je niet meer, wat hij van de Lollards gezegd heeft?" „Zeker, maar moet ik mij richten naar wat hij gezegd heeft? Daar denk ik toch zeker niet over! Madge is te welopge voed, om kwaad te leren uit dat boek. Laat haar dus met rust, Sir Geoffrey, en geef haar het boek terug. Het zal haaf nooit kwaad doen." Margery was ten zeerste ver baasd over de wending, die het gesprek genomen had. De zaak was, dat Broeder Andrew heel veel van haar hield. Hij was al kapelaan bij haar vader geweest, eer zij nog geboren was, en had haar dus op zien groeien. Daar enboven was Andrew geen ge leerde bol, en kon een boek nooit lezen op het eerste gezicht. Hij moest de woorden zeker twee of drie keer spellen, voor hij begreep, wat er stond. Hij kon zijn misboek lezen, omdat hij het al veertig jaar lang ge daan had, en had de dienst net zo goed zonder, als met een boek kunnen waarnemen. Deze omstandigheden, zijn lief de voor Margery en zijn grote onwetendheid, brachten hem er toe, om er haar zo gemakkelijk af te laten komen. Sir Geoffrey mopperde nog wel wat, toen hij het boek van zijn kapelaan aannam en het Margery teruggaf. (Wordt vervolgd.) DE PRINSESJES BEATRIX EN IRENE HEBBEN TE ZALT- BOMMEL het hippisch feest bijgewoond waarmede de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet. Onder de rui ters bevond zich ook Z.K.H. Prins Bernhard. (Van onze parlementaire redacteur.) HET NIEUWE parlementaire zittingsjaar is weer begonnen. En der traditie getrouw bestond dit begin uit een plechtige ope ning door H. M. de Koningin. Zeer opvallend is altijd de bin nenkomst van de Ministers en de Staatssecretarissen. Enkele mi nuten voordat de Koningin de zaal binnentreedt komen deze be windslieden als ganzen in een rij binnenstappen. Voorop de grote baas: dr Drees. Hoewel één Minister (Stikker) en één staats secretaris (Fockema Andreae) niet aanwezig waren kon men toch maar liefst twintig bewindslieden tellen. Een twintigling. Twintig jacquets, twintig gestreepte zwarte broeken, twintig grijze dassen, twintig witte overhemden en veertig zwarte schoe nen. Kortom: het Kabinet met de staatssecretarissen leek een team. Het feit, dat staatssecretaris Cals in omvang en gewicht wel drie maal uit Minister v. d. Brink kan deed daaraan niets af. STANDVASTIGHEID. De Ministers wachten elk jaar op elkaar in De Laraisse zaal, één van de grafelijke zalen achter de Rolzaal. Deze wachtkamer (de vroegere Raadkamer van het Hof van Holland) werd in 1688 ver bouwd en door de 17de eeuwse schilder De Laraisse versierd met allegorische voorstellingen van de burgerdeugden: 'ouderliefde, grootmoedigheid, zelfbedwang, vaderlandsliefde, standvastigheid en rechtvaardigheid. Het wachten in zulk een zaal is voor een Ministerie een waar dig begin van het parlementaire jaar. Dat Drees en zijn mannen nog maar veel mogen kijken naar deze voorstellingen. Wellicht blijft er iets van hangen. Al was het alleen maar de standvastigheid KUNSTGREPEN. IN EEN TIJD waarin Minister Lieftinck met een nog vrij opge wekt gezicht een (voorlopig) be grotingstekort van f 117 millioen aankondigt en in een tijd waarin niemand meer weet hoe de eind jes aan elkaar geknoopt moet worden lees slechts de debat ten over Oorlog, Marine en de prijzenstop moet de Tweede Kamer beslist spreken over de kunst. Nu is een Kamerdebat over cultuur gelukkig iets anders dan een Kultuurkamer. Maar bei de zaken zijn in deze tijd even on zinnig. Men kan nu wel duizend en één wensen naar voren bren gen, maar het resultaat is toch, dat de Regering zegt: wij hebben geen geld. Natuurlijk erkennen we de waarde van de kunst voor ons volksleven. In deze tijd zal men echter moeten beperken. Zo heet dat tegenwoordig. Voor de oorlog heette zoiets bezuinigen. Dat woord schijnt men niet meer te mogen noemen. Na debatten over Oorlog, Ma rine en prijzen en voor de debat ten over Nieuw-Guinea en de lo nen moest echter persé de kunst behandeld worden. Verschillende „Westerling en zijn nieuw programma". Een organisatie, zich noemend „Comité handhaving recht en vei ligheid" deelt ons mede, dat op Woensdag 27 September, te 20.00 uur in de Dierentuinzaal te 's-Gravenhage, een openbare ver gadering zal worden gehouden over het onderwerp „Westerling en zijn nieuw programma". Als hoofdspreker wordt genoemd de heer J. Thiessen Jr die, naar wordt aangekondigd, mededelin gen zal doen over de ontsnapping van Westerling uit Indonesië en het proces te Singapore. Na de pauze zal de spreker het programma van Westerling ont hullen, „zoals dat in beginsel aan de Uno is voorgelegd". Voorts wordt medegedeeld: „Na alles wat zich ln Amsterdam heeft afgespeeld ln het concert gebouw, heeft het bovengenoemd comité thans voldoende waarbor gen getroffen om een herhaling van het gebeurde in Amsterdam te voorkomen". Vrijwilligers bij de Kon. Land macht krijgen vergoeding. By K.B. is een regeling getrof fen tot het toekennen van een vergoeding voor loonderving en reiskosten aan personen, die zich voor vrijwillige dienstneming by de Koninkiyke Landmacht hebben aangemeld. Er wordt vergoeding gegeven voor loonderving ten be dragen van het noodzakelijk ge derfde netto-loon tot een maxi mum bedrag van f8.per dag, alsmede op vervoer voor Rijks rekening van hun woonT of ver- blyfplaats naar de plaats, waar het onderzoek wordt gehouden, en terug, indien de afstand tussen bedoelde plaatsen meer dan vyf km. bedraagt. Deze bepaling geldt met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. Politie zal prijsaanduiding controleren. Teneinde de prijscontrole zoveel mogeiyk effect te verlenen zal naast de economische controle dienst ook de Ryks- en Gemeente politie in het byzonder toezien op de naleving van de prijsaandui- dingsplicht. fracties vonden dat men daarmee beslist geen paar weken wachten kon. Onbegrijpeiyk in deze tijd. En daarom hebben we waardering voor de wijze zelfbeperking in dit debat van de heren Roosjen (a.r.) en Sehmal (c.h.). GOED K.V.P. NU ZIJN ER maar twee echte kunstenaars in de Tweede Kamer. De heer Willems (arb.) is arche oloog, de heer Bernard Verhoeven (k.v.p.) is letterkundige. Van de hand van de laatste zijn verschil lende gedichtenbundels en cri tieken verschenen. Veel kans heb ben deze kunstenaars niet in de Tweede Kamer. En daarom had den ze, nu ze eens een keer aan de beurt kwamen, nog al wat tyd nodig. De taal van de laatstge noemde afgevaardigde is van een soort welke men van een nuchter politicus maar weinig hoort. Een kunstenaar geeft droom aan de toekomst, zo zeide hij, en als het hem slecht gaat kruipt hy als 'n krekel naar de warmte. Dat zyn mededelingen van gro te staatkundige betekenis. Een echt k.v.p. geluid. Weet iedereen altijd precies, wat prof. Romme bedoelt? BEDELING. DE NOODWET DREES heeft altijd veel voeten in aarde. Zy is een onding, uit sociaal oogpunt bezien. Minister Joekes heeft er veel mee te stellen in de Staten- Generaai. Niemand heeft echter het bezwaar tegen deze wet kor ter en duidelyker getypeerd dan hy zelf toen hy zeide: „Alle per sonen die vallen onder de bede ling van deze wetLater herstelde hy deze fout door te zeggen, dat hy bedoelde de alge mene rechtsbedeling. STIJLBLOEMPJE. DE PRIJS voor het fraaiste stylbloempje van deze week gaat naar Koos Vorrink. Deze socialis tische partyvoorzitter spreekt al te gemakkelyk. Als het hem uit komt maakt hy zelf woorden. Het woord „eigenwysiteit" moet hy echter maar niet meer gebruiken. Dat is beslist geen Nederlands. MISVERSTAND. Dr KORTENHORST is weer voorzitter van de Tweede Kameer. Hy is dat geworden na het nodige misverstand. Neen, niet dat zyn verkiezing op een misverstand be rustte. Op eerlyke wyze behaalde deze vitale jubilaris zyn 66 stem men. Op de xpordracht voor twee de voorzitter -verkreeg de heer Donker (arb.) 61 stemmen, ter- wyl de a.r. afgevaardigde Terp stra plotseling met 11 stemmen uit de bus kwam. Ais candidaat voor derde voorzitter werd de heer Terpstra op de lyst geplaatst met slechts 59 stemmen. Het is de gewoonte, dat de k.v.p., de p.v.d.a. en de a.r., als de drie gro te fracties, respectievelyk de eer ste, tweede en derde voorzitter leveren. Hoe komt de heer Terpstra by de stemming aan de elf stemmen Hebben de a.r. zich niet aan hun afspraak gehouden en hun eigen man gestemd? Of wilden de ka tholieken voorkomen, dat de heer Donker (arb.) by de tweede stemming meer stemmen kreeg dan dr Kortenhorst (k.v.p.) by de eerste? Dat laatste dachten blykbaar de socialisten. Want be halve de 59 stemmen op de heer Terpstra kreeg by de derde stem ming bijv. ds Zandt (s.g.p.) 7 stemmen en de heer v. Dis (ook S.G.P.) 1 stem. Hoe kunnen de socialisten de Roomsen meer dwars zitten dan op de S.G.P. te stemmen? Ook al zouden de A.R. daarvan de dupe worden: op deze wyze moest Donker worden gewroken. Het is slechts een kwestie van combineren en deduceren. NED. BOND VAN PLATTE LANDSVROUWEN. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal op Dins dag 24 Oct. a.s. in de grote zaal van het concertgebouw „Tivoli" te Utrecht een algemene najaars vergadering houden. Op deze dag zal tevens het 20-jarig bestaan van de bond gevierd worden. De Paus heeft in een encycliek het communisme en de „euvele gevolgen van het kapitalisme" veroordeeld. v/m ZWARE LASTEN. Als ik zeg, dat de millioenen- nota waarmee we de vorige week werden verrast van weinig betekenis is, dan lijkt dat nogal arrogant. Alsof ik daarover zou kunnen oordelen. Toch is het niet zo arrogant als het lijkt. Immers de minister zegt zelf, dat de cijfers die hij geeft op geen stukken na klop pen met de werkelijkheid. Maar behalve dat, is het ook een merkwaardig stuk. Omdat het ons even achter de schermens laat kijken. En wat we daar te zien krijgen is niet veel moois. Bij het opstellen van de begrotingen krepen de amb tenaren de opdracht zoveel mogelijk te bezuinigen. En natuurlijk zijn dat geen kin deren, maar mannen van de bo venste plank. Mannen, die. op de bovenste sport van de ambtelijke ladder staan er. die stuk voor stuk geacht worden meer dan f 10.000 per jaar waard te zijn. Maar het resultaat van hun werk, leek naar niets. Minis ter zelf verklaart, dat op de aanvankelijk opgestelde voor ontwerpen aanzienlijke reducties werden toegepast. Dat bleek dus mogelijk. En nog wel „zonder de algemene beginselen van het re geringsbeleid aan te tasten". De heren hadden dus gedaan alsof er geen wolkje aan de lucht is. Zo gaat het dus blijkbaar in Den Haag. Minister Schermerhorn klaag de indertijd, dat er met het geid gesmeten werd. En die neiging schijnt er nog te zyn. Is het wonder, dat de belas tingbetalers kreunen en blijven kreunen onder de schier niet te dragen lasten? Ooievaar begeleidde de „Ranchi". Met 37 jonggeborenen in Amsterdam aan. Opnieuw is in Amsterdam een schip vol babies aangekomen. Ty- deris de oorlog vlogen boven het 16.000 ton metende Britse s.s. „Ranchi", dat was omgebouwd tot hulpkruiser en meevoer ter be scherming van convooien, vlieg tuigen. Op de juist geëindigd» reis was het de ooievaar. In to taal schonken op deze reis van Djakarta naar Amsterdam, die byna een maand geduurd heeft, 35 vrouwen aan 37 babies het leven, want twee van haar wer den verrast met een tweeling. Reclameballons gingen op reis. Gistermorgen werden ter hoog te van het „Palace Hotel" op de boulevard te Scheveningen door een Amsterdamse grossierdery ln horloges drie grote ballons aan kabels opgelaten, waaraan een oranje doek was bevestigd met reclame tekst voor een horloge- merk. De reclamestunt was be doeld voor de deelnemers aan het federatiecongres „goud en zilver", dat in „Palace Hotel" is begon nen. Men was van plan de ballon» een uur ln de lucht te laten. D« harde wind heeft echter roet in het eten gegooid en heeft de bal lons met vlag en al van de kabel losgeslagen en naar het noorden weggeblazen. Bilderdijk-verzameling F. Leef lang. B. en W. van Den Haag hebben geadviseerd voor f 3000 de Bilder- dykverzameling, byeengebracht door wylen de heer F. Leeflang te Utrecht en thans eigendom van diens zoon, de heer A. W. Leef lang te 's-Gravenhage te kopen. In 1939 heeft de heer Leeflang zyn gehele verzameling in bruik leen gegeven aan het Haagse ge meente-archief ten behoeve van de letterkundige afdeling. Hy wil deze verzameling thans voor ge noemde prijs verkopen. De collectie omvat naast ver schillende handschriiten, tekenin gen, etsen, werken met eigenhan dige inschriften enz. ook een aan tal curiosa met betrekking tot de dichter. De Australische premier heeft medegedeeld, dat zyn regering het plan heeft een luchtmacht te vormen, die op vredessterkte uit zestien escadrilles bestaat met een aJtieve reserve aan volledig getraind luchtmachtpersoneel van 10.000 man.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2