Amerikaanse mariniers bereikten het centrum van Seoel. NIEUWS Scherpe beschuldiging door Joego-Siavig van de Sowjet-Unie. Veertig jaar Nat. Cbr. Geheel onthoudersvereniging in Zeeland. Werkloosheid bedreigt mosselbedrijf. Waterschap Schouwen in algemene vergadering hijeen. „Geopende deuren en veie tegenstanders." SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oversteken of niet? Om ieder Mis moest gevochten worden. Indonesië verzoekt lidmaat' schap der V.N. Proces tegen Von Falkenhau- sen te Brussel begonnen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2734;Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat. Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG >*0. 1672 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 26 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d, Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.33 u., onder 18.28 u. Maan op 18.40 u., onder 7.56 u. Hoogwater op Woensdag 27 Sept. Vlissingen! 2.38 u. 2.13 m., 14.42 u. 2.09 m. Terneuzen: 8.06 u. 2.29 m., 15.13 u. 2.25 m. Wemeldinge: 4.23 u. 1.84 m., 16.35 u. 1.69 m, Zierikzee: 4.14 u. 1.58 m., 16.18 u< 1.42 m. I_I et schijnt wel duidelijk, dat 1 -1 de krijgskans in Korea is gekeerd. De pessimisten, die, toen de volkomen onvoldoende voor bereiding der Amerikanen bleèx. meenden, dat de Noord-Korea- nen gemakkelijk spel zouden hebben met een snelle verove ring van het hele schiereiland, hebben ongelijk gekregen. On der de sublieme leiding van ge neraal Mac Arthur hebben de Amerikaanse troepen aanvanke lijk een geordende terugtocht uitgevoerd, vervolgens de com munistische troepen een onver biddelijk halt toegeroepen en thans is de herovering van het verloren gebied in volle gang. Intussen is nu een vraag ac tueel geworden, die enkele we ken terug nog maar een acade misch twistpunt leek: zal Mac Arthur halt moeten houden voor de 33ste breedtegraad of zal hij haar over mogen trekken? Het laatste is militair gezien natuur lijk ver te verkiezen. Dit be toogde ook Randolph Churchill, de zoon van de grote Winston, die momenteel tot herstel van zijn als oorlogscorrespondent op gelopen verwondingen in Tokio vertoeft, gisteren reeds in een artikel. Zou men aan de bedoel de graad blijven staan, dan zouden de communisten immers een welkome gelegenheid krij gen voor hergroepering van hun troepen en opnieuw de aanval kunnen openen. Eep soortgelijke onbehaaglijke situatie dus, als waarvoor ons Nederlandse leger zich tussen de eerste en tweede politionele actie op Java gesteld zag. Militair is het dus wel dui delijk, wat het wenselijkst is. Maar politiek? Dat vindt ook president Truman nog een vraag en hij heeft dan ook ver klaard de beslissing in deze gaarne over te laten aan de Ver enigde Naties. Dit ligt geheel in de lijn van Trumans beleid. Ook bij de aan vang van de actie in Korea heeft hij zich immers zodra mogelijk van de steun van de Verenigde Naties verzekerd. Met het resul taat, dat wat oorspronkelijk een eenzijdig ingrijpen van Amerika was, werd omgezet in een optre den van de Verenigde Naties als geheel en men haast vergeten zou, dal de Amerikanen daarin toch nog altijd het leeuwenaan deel nemen. Men kan in deze politiek van Truman zowel een oprecht stre ven zien om de organisatie der Verenigde Volken tot een wer kelijke macht in het belang van d.> wereldvrede te maken, als een poging om zich voor Amerika reeds nu een zo groot mogelijk aantal bondgenoten te verwer ven. Waarschijnlijk is zowel het een als het ander het geval. Dat de strijd in Korea mede Ameri kaanse belangen dient, valt wel niet te ontkennen. Maar wij zou- Amerikaanse tanks hebben gisteren zandzakversperringen in de straten van Seoel opgeruimd en daarmee de weg gebaand voor de Amerikaanse mariniers naar het centrum van de stad. Deze hebben de gemeentegebouwen bezet. De opmars kon slechts lang zaam geschieden. Noord-Kore- aanse sluipschutters vochten om ieder stukje grond, om elk huis en elke straat, terwijl de Noord- Koreanen met mortieren en veld geschut de mariniers van de berg in het zuiden van de stad be stookten. De voorhoede werd in genomen door het eerste regi ment mariniers achter een tank colonne, terwijl vliegtuigen en ar tillerie de Noord-Koreaanse stel lingen op hun weg bombardeer den en beschoten. Men verwacht, dat Seoel heden volledig heroverd zal zijn. De stad brandt hevig. 25.000 Amerikanen en Zuid-Koreanen hebben haar bijna geheel omsingeld. Vele bur gers, mannen, vrouwen en kinde ren, zijn gewond en velen sterven aan hun wonden in de straten. Reuters correspondent Mac Artney meldde, dat een geweldi ge blauw-grijze rookzuil het cen trum van de stad aan het gezicht Het hoofd van de Indonesische missie te Lake Success, Palar, heeft een verzoek van Indonesië tot lidmaatschap der Ver. Naties aan Trygve Lie overhandigd. De delegatie van India zou voornemens zijn heden in de bij eenkomst van de Veiligheidsraad een desbetreffende resolutie in te dienen. Naar men verwachtte, zou het Indonesische verzoek in de hui dige zitting van de Algemene Vergadering afgehandeld worden. In dat geval zou Indonesië het zestigste land zijn, dat wordt toe gelaten. den toch ook niet graag de idea listische factor in Trumans in ternationale beleid loochenen. Een idealisme, dat Truman zich ook practisch veroorloven kan, omdat een eensgezind tegen elke aggressie in het geweer komende UNO toch altjjd min of meer on der Amerikaanse leiding zal moeten staan. Met dat al is de vraag nog on beantwoord, of nu de Verenigde Naties zich vóór of tegen het overschrijden van de 38ste breedtegraad zullen uitspreken. Over enkele factoren, die bij het nemen van een beslissing hier over een rol zullen moeten spe len, morgen nog een enkel woord. DE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Bevin wenst terugtrekking van de vijfde colonne. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Edvard Kar- delj, heeft Maandag in de Alge mene Vergadering der V.N. de Sowjet-Unie beschuldigd van het voeren van een agressieve cam pagne tegen Joego-Slavië. Kardelj verzocht een resolutie aan te nemen, waarbij een staat, die militaire operaties tegen een andere staat begint, verplicht moet worden binnen 24 uur zich openlijk bereid te verklaren het vuren te staken en zijn strijd krachten terug te trekken. De gedelegeerde legde er de na druk' op, dat Joego-Slavië niet beweerde, dat de Russische re gering alleen de verantwoording voor de huidige wereldsituatie droeg. Aan de andere kant echter had de hele lijn van de Russische bui tenlandse politiek het geloof van de Joegoslaven in de vredelieven de bedoelingen van de Russische regering volkomen geschokt. De Chinees-nationalistische ge delegeerde, dr Tsjiang, betoogde, dat het Chinese communisme nimmer „Titoistisch" zou worden. Hij verklaarde, dat de agressie in Korea door- de Russische rege ring was georganiseerd, gefinan cierd, gelast en geleid. BEVIN AAN HET WOORD. De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, zegde Enge- lands steun toe aan de doelstel lingen van het plan-Acheson voor versterking van de positie der Studiereizen naar de Ver. Staten. Ook Middelburgse industrieel gaat erheen. Op 22 September zijn in het kader van de technische bijstand uit de Marshall-hulp een tweetal groepen van experts uit de ver schillende landen, die lid zijn van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking te Parijs, een reis naar de Ver. Staten be gonnen, teneinde aldaar een stu die te maken van tropisch hout en chemische apparaten. In het „tropische houtteam" is Nederland vertegenwoordigd met 10 deelnemers, o.m. de heer C. M. Ghijsen, van de N.V. Houthandel v. h. G. Alberts Lzn. en Co., Mid delburg. V.N. tegenover agressie. Als voorwaarde voor het ev. bereiken van een stadium, waar in het vraagstuk van ontwape ning met volkomen vertrouwen zou kunnen worden besproken, stelde Bevin o.m. de terugtrek king van de vijfde colonne uit de landen der vrije volken. Hij legde er de nadruk op, dat Engeland niet van plan was, zijn reeds lang gevestigde vriend schappelijke betrekkingen met China te verbreken. Engeland zag uit naar het ogenblik, dat China zijn plaats als een van de grote mogendheden weer zou in nemen. onttrok. Vliegtuigen raasden over Seoel en vutffden met hun zware machinegeweren of wierpen ra ketten af. Overal waren Noord- Koreaanse verzetshaarden. Zodra de mariniers er één hadden uit geschakeld, schenen er weer drie voor ln de plaajts te komen. Er is geen veilige plaats meer in Seoel. De kogels treffen Noord- Koreaanse soldaten, mariniers en burgers zonder onderscheid. In de strijd van vandaag, aldus gaat Mac Artney voort, werden bijna 1000 Noord-Koreaanse militairen en waarschijnlijk een even groot aantal burgers gedood en de ma riniers moeten voor hun vorde ringen een hoge prijs betalen. DODELIJK SPEL MET GEVONDEN GRANAAT. De 21-jarige Maassen, wonende te De Steeg, en afkomstig uit Limburg, vond gisteren een gra naat. M. was zo onvoorzichtig deze granaat mee naar huis te nemen. In een schuurtje bij zijn woning ging hij het gevaarlijke projectiel demonteren met het ge volg, dat dit ontplofte. De gevol gen waren zeer ernstig en de jon gen moest naar het Velpse zie kenhuis worden overgebracht, waar hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. Herdenking in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen. In een samenkomst ln de St. Jacobskerk te Vlissingen ls gis teravond het 40-jarig bestaan herdacht van het district Zeeland van de Nat. Chr. Geheelonthou dersvereniging. De voorzitter, de heer G. M. Feij uit Middelburg, wees er in zijn openingswoord op, dat God allereerst dank behoeft voor Zijn trouw. Hij heeft gedurende 40 jaar het Zeeuwse verband in stand gehouden, maar Hij heeft daarvoor mensen gebruikt, aldus de voorzitter, en hij noemde in het bijzonder ds Reus en de heer de Korte, die beiden ook jaren lang trouw zijn gebleven. Ten slotte verwelkomde hij afgevaar digden van zusterverenigingen. In een toespraak onder de ti tel „Wij blijven de klokken lui den", herinnerde ds W. Reus, voorheen Ned. Herv. pred. te Westkapelle, thans te Amster dam, eraan, hoe ds Adema van Scheltema te Kortgene het klok je ging luiden naar aanleiding van een droevig ongeval van een jongeman aldaar, die zich bij een weddenschap dooddronk. Nadien werden in tal van Zeeuwse plaat sen de klokken geluld. Tenslotte werd het welhaast een alarmklok, toen bleek, dat op het Zeeuwse land het drinken niet minder was dan in de grote steden. TOENEMEND DRANK GEBRUIK. Met verschillende voorbeelden toonde de predikant aan, hoe het drinken als een volksgewoonte was ingekankerd. Maar op deze wijze mocht het niet doorgaan. Wél werd naar het woord „Ben ik mijns broeder hoeder?" niet geluisterd, maar de jonge geheel onthoudersvereniging groeide. Er was activiteit. In oorlogstijd ver minderde het drankgebruik, doch dat was slechts voor kort. En na de oorlog nam het in ongekende mate toe. In enkele jaren ver dubbelde het aantal processen- verbaal van 8800 op 17000. Waren het vroeger vooral de mannen, die dronken, thans zijn er ook vele vrouwen die dit doen. Ook de jeugd komt in toenemen de mate met de drank in aan raking. Tegenover dat alles staat een kleine groep, die werkzaam moet blijven en met Gods hulp de alarmklok moet blijven luiden om de naaste te redden van het ver derf. TOESPRAAK Ds JANSMA. Ds G. Jansma, Herv. pred. te Zaamslag, hield een toespraak, getiteld „Uit verlies winst", waarin hij een drietal uitspraken komen, dat er verband is tussen economie en fiscus, dat de drank- vijand op het gebied van de eco nomie zeer zeker thuis ls en dat het drankgebruik meer dan ooit een sociaal vraagstu1- is gewor den. Hij wees er met nadruk op, dat de kracht der geheelonthouding ligt in het beginsel der solidari teit. "„Veertig jaar geleden leek het, of we zouden winnen, maar de tijden zijn veranderd. Wij zijn teruggeworpen op ons beginsel. Maar we zijn er nog. Dat bleek op de algemene vergadering te Zwolle. Dat we verloren hebben is thans onze winst, want we we ten, dat we weer vooruit moe ten", aldus ds Jansma. Met een kort opwekkend slot woord van de voorzitter en het gezamenlijk zingen van de Avond zang werd de samenkomst be sloten. De Chr. Zangver. „Hosan na" te Vlissingen verleende me dewerking door het zingen van enkele liederen. Gistermorgen is te Brussel, voor de Franse kamer van de Belgische krijgsraad, een aanvang gemaakt met het proces tegen generaal Ernst von Falkenhau- sen, de militaire gouverneur voor België en Noord-Frankrijk tijdens de laatste oorlog. Voorts staat te recht het gewezen hoofd van het burgerlijk bestuur in België, ge neraal Eckhardt Reeder, en de generaals Frans Bertram en Bernhard van Clear, die achter eenvolgens aan het hoofd stonden van de „Oberfeldkommandantur" te Luik. Zij worden alle vier beschuldigd van oorlogsmisdaden en in het bijzonder van de wegvoering en terechtstelling van Belgische gij zelaars en de wegvoering van Belgische Joden. Het onderzoek in deze zaak heeft twee jaar ge duurd en de dossiers bevatten meer dan 2500 documenten. Generaal von Falkenhausen is thans 71 jaar oud en 2it sedert de bevrijding gevangen. In deze pe riode verbleef hij in 43 verschil lende gevangenissen. In fit proces zullen dertig ge tuigen worden gehoord. Verwacht wordt dat het drie maanden zal duren. De Prins nam zijn vulpen. Bij het bezoek aan Bolsward werd het koninklijk paar verzocht zijn handtekening te plaatsen in het stadsboek. Dit zou geschie den met dezelfde zilveren pen houder, die Koningin Wilhelmina destijds had gebruikt. De Koningin zette haar hand tekening, maar de Prins zei, dat hij het wagen zou ondeugend te zijn. Hij nam zijn vulpen en schreef daarmee zijn naam. De Koningin vroeg daarop, waarom hij niet de zilveren pen had gebruikt. De Prins antwoord de, dat hij drie jaar geleden bij een bezoek aan Bolsward met de zilveren pen zijn handtekening al in het stadsboek had geplaatst, maar dat die toen niet erg -voor delig was uitgevallen. Om herha ling te voorkomen had hij nu zijn vulpen genomen. Arbeiders hielden vergadering te Yerseke. Vele arbeiders in de Zeeuwse mosselcultnres Worden met werk loosheid bedreigd. Nu twee groe pen van Hen vissersschepen op de Waddenzee kunnen gaan vissen, streven de vissers ernaar, zoveel mogelijk familieleden mee aan boord te nemen, teneinde ook de ze aan een boterham te helpen. Hoe kan men de uitgeschakelde arbeiders aan een redelijke ver dienste helpen? Deze vraag heb ben de drie in de Unie Verkeer samenwerkende transportarbei dersbonden gesteld op een verga dering te Yerseke, waar ook af gevaardigden uit Bruinisse, Tho len, Philippine en Zierikzee aan wezig waren. Ter vergadering werd na een openingswoord van de heer J. Braspenninx, hoofdbestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland, het woord gevoerd door de hoofdbestuurder van de Centrale Bond van Tran sportarbeiders, de heer H. W. Koppe. Deze deelde mede, dat de Unie Verkeer niet zal dulden, dat de arbeiders van de uit te zenden schepen doolf andere zullen wor den vervangen. De bemanning van de schepen zal van dezelfde samenstelling moeten zijn als op 1 Augustus j.l. Bij het Gew. Ar beidsbureau en dg werkgevers zullen te dien aanzien stappen worden ondernomen. Ook voor het schoonmaken van de peree- 1..1T...J.' aanhaalde, die tot uiting deden len zal een aantal schepen nodig zijn. De bemanning van deze schepen mag niet anders samen gesteld zijn dan op 1 August js j.l. De Unie Verkeer is tevens bezig om de arbeiders naast de gebruikelijke toeslag van f16. per reis op de reizen naar het Noorden een extra toeslag van f6.te doen verkrijgen. De los se seizoen-arbeiders zullen aan een garantieloon van ong. 80 pet. moeten komen, terwijl getracht zal worden hen na 1 Januari in een overbruggingsregeling te krij gen. Volgens spr. willen B. en W. de raad voorstellen de mensen een voetbalveld te laten aanleg gen als werkgelegenheid gedu rende de winter. INZAGE BRAAKMAN PLANNEN. Naar wij vernemen bestaat ook voor de ingezetenen van de ge meenten Hoek en Biervliet de ge legenheid om ter secretarie van hun gemeente inzage te nemen van de plannen van het Rijk tot bedijking van de Braakman. Verkoop tentoonstellingsfruit N.F.O. (afd. Walcheren). Onder grote belangstelling en spanning van koperszijde werd Maandagmiddag het fruit van de Ned. Fruittelers Organisatie (afd. Walcheren), dat te Middelburg was geëxposeerd op de tentoon stelling „Walcherens Groei", ver kocht. De stand, die in zijn geheel bij opbod werd verkocht, bracht f 580.op. Koper was de heer L. de Rijke, v. d. Manderestraat te Vlissingen. Dijk aan de Schelphoek binnen 14 dagen gedicht. In Landskamer te Zierikzee wens geen vloed zó hoog geweest, heeft gisteren het waterschaps bestuur van Schouwen vergaderd ter afhandeling van een 28 pun ten tellende agenda. Afwezig waren de heren A. v. d. Weide en P. Verbeek. De geloofsbrieven van de her kozen hoofdingelanden werden in orde bevonden, zodat de heren C. M. Moolenburgh, C. Padmos, J. Steur, J. Vriesendorp, L. J. van Schelven en P. Verbeek weer weiden geïnstalleerd. Besloten werd de vooroever Rengerskerke voor 10 jaar te ver pachten voor f 50.per jaar. f 11.600.— zal besteed worden voor de aankoop van opbouwobli- gaties a 2'/4 pet. per jaar. De werkzaamheden aan het ge maal Schelphoek werden gegund aan de aannemersfirma van Cry Zn, en G. de Rou te Rosmalen voor f 225.000.—. Dit in de plaats van de fa. Timminga te Vught, die oorspronkelijk het werk aan nam voor f 222.000.— doch eigen lijk het werk niet aankon, zoals later is gebleken. BEZWAREN. Naar de zin van de heer Panny schiet het werk niet op; hij meen de, dat er te weinig mensen aan werken en maakte zicli ongerust over wat er zou kunnen gebeu ren, wanneer er hoog water komt. De voorzitter antwoordde, dat deze week het beton zal worden gestort en dat over 14 dagen het middenstuk van de dijk zal wor den gedicht. Na 1825 is er trou- die de nu geplaatste damwand zou hebben overspoeld. Oorspron kelijk was de uiterste datum, waarop de dijk zou moeten zijn gedicht, 15 September. Daar er grote moeilijkheden waren bij de verkrijging van de damwand, is de termijn verlengd tot 15 Octo ber. Onrustbarend is de situatie echter niet, aldus de voorzitter. ANDERE BESLUITEN. De vooroever aan de Langen- dijk werd voor 10 jaar voor f 300 per jaar verpacht aan Gebr. de Keyzer te Bruinisse. Een woning aan de Noordsluis te Brouwershaven werd voor f 400.verkocht aan Mej. G. J. Kleman te Heemstede. De bij de woning behorende 6 are grond werd haar in erfpacht gegeven voor f 12.per jaar. Aan de heer P. L. Vis te Haam stede werd voor f3.per jaar 50 ma grond bij de haven van Burghsluis in erfpacht gegeven voor dé oprichting van een weeg brug. Aan de Val krijgt de ma rine recht van opstal van 2 licht- opstanden voor f 1.per opstand per jaar. DE ZUIDHOEK. Naar aanleiding van het voor stel tot aankoop van gronden in de Zuidhoek deelde de voorzitter mede, dat ook de Zuidhoek in het ontwateringsplan zai worden op genomen. Eerst dacht men, dat de voorzieningen in de Zuidhoek voldoende waren, doch gebleken is, dat het gemaal daar zal moe ten worden uitgebreid. Het is, al dateert het nog slechts van 1943, veel te klein opgezet. De heren Panny en Moolenburgh be treurden het, dat bij het herstel van de oorlogsschade niet in één keer afdoende verbeteringen wa ren getroffen. Men hoopt ook de ze werken nog binnen het raam van de voor het ontwateringsplan opgestelde begroting te kunnen uitvoeren. De rekening van het water schap over 1949 werd goedge keurd met de volgende cijfers: ontvangsten f 1.444(480.63, uitga ven f 1.285.151.97, goed slot f 159.328.66. Het reservefonds had een ontvangst van f 11.465.92, een uitgaaf van f 18.30 en een goed slot van f 11.447.62. Per 1 September bedroeg het reserve fonds f 25.159.Het bestuur werd gemachtigd om in 1951 ma ximaal f 500.000.kasgeld op te nemen tegen hoogstens 1% pet. rente. Ook zal het bestuur onder hands de levering van materialen mogen aanbesteden. Tot leden van het stembureau werden benoemd de heren J. Klompe, C. A. Boogerd en C. Gast. In alle gemeenten op Schouwen-Duiveland zal de lijst van stemgerechtigde leden ter in zage worden gelegd. Tot vertegenwoordiger in de dijkraad van Burgh en Westland werd benoemd in de vacature M. Dalebout, Jhr. A. van Citters. Tot lid van de begrotingscommissie werd in de plaats van de heer J. Vriesendorp benoemd de heer C. Steur, tot diens plaatsvervanger de heer C. Padmos en tot plaats vervangend lid Jhr. A. van Cit ters. TEN ONRECHTE BIJ DRAGE BETAALD. Naar aanleiding van een door de heer C. M. Moolenburgh in gediend schrijven werd van ge dachten gewisseld over de vraag, of het waterschap al dan niet verplicht is een bijdrage van f1901.te betalen aan het cala- miteuze waterschap Burgh en Westland voor het onderhoud van een gedeelte van de Meeldijk, die het Waterschap Schouwen zou be schermen. Na een uitvoerige toe lichting van de heer Moolen burgh, die verscheidene artikelen uit wetten en reglementen aan haalde ter staving van zijn argu menten, was men algemeen over tuigd, dat Schouwen ten onrechte deze f1901.betaalt. Men zal deze zaak nader in beschouwing nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat de wegen tussen Haamstede en de Stompe Toren en tussen de Schelphoek en het stoomgemaal M meter zullen worden verbreed. De bicoflux slijtlaag zal ver nieuwd worden; tot heden volde den de bicofluxwegen goed. De heer Panny vroeg beperkingen op te leggen aan het vervoer op de smalle wegen; vooral door het bietenvervoer worden deze wegen geruïneerd. De heer v. d. Bout informeerde naar de stand van zaken betreffende de havendijken bij Zierikzee. De voorzitter ant woordde: „Treurig", de getroffen noodvoorzieningen zijn al weer te niet gedaan. Op een vraag van de heer v. d. Bout deelde hij ver der nog mee, dat de waterleidin gen met een bodembreedte van 1% m. of meer in onderhoud zul len komen bij het jvaterschap. De Nederlandse oorlogsgraven-stichting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlanders, die in Duits land zijn gestorven. Op het kerkhof in Hamburg-Ohlsdqrf heeft een Nederlandse missie 600 witte kruizen geplaatst, waarop de namen zijn aangebracht. Dr W. F. Dankba ar sprak te Goes. Band met Indonesische christenen is nog sterk. Op uitnodiging van de organi satie „In dienst der Kerk" sprak dr W. F. Dankbaar, director van de Ver. Ned. Zendingscorporaties te Oegstgeest Maandagavond in de Prins van Oranje te Goes over „Geopende deuren en vele tegen standers". Dr Dankbaar werd ingeleid door de voorzitter, de heer J. J. Duvekot, die opende met Schrift lezing en gebed. Dr Dankbaar ontleende zijn onderwerp aan wat Paulus de Corinlhiërs schreef, n.l. dat hij in Efeze bleef, omdat hij daar geopende deuren vond en vele tegenstanders. Het was de grond slag van Paulus' zendingswerk. De situatie heden ten dage is net zo. Vooral in Azië zijn de tegen standers machtig en vele. Het ontstaan der jonge kerken in het Oosten noemde dr Dankbaar het belangrijkste feit in de Kerkge schiedenis sinds de Reformatie. De christelijke kerk vormt in Azië een heel kleine minderheid. Van de 1100 millioen inwoners daar zijn er 50 millioen christen, waarvan weer 16 millioen pro testant. Van deze 16 millioen wo nen er ongeveer 2 millioen in In donesië. In Indonesië, waar de besteding van de pas verworven vrijheid nog een probleem vormt, hebben de jonge kerken te getui gen van de ware vrijheid, die al leen dan mogelijk is, wanneer een volk recht staat voor God. In ver houding van hun kleine krachten oefenen de Oosterse jonge kerken een grote invloed uit. Wil de christelijke kerk in het Oosten haar taak echter ten volle kun nen uitvoeren, dan heeft zij gods dienstvrijheid nodig. Deze zal in het mohammedaanse Indonesië misschien een probleem worden. Het feit, dat vele leidende Indo nesiërs behoren tot de meer vrij zinnige Islamieten en ook demo craat willen zijn, is echter hoop vol. Plaatselijk zullen echter fa natieke Islamieten misschien wel eens de christenen verdrukken. De jonge kerken zullen tot een Joego-Slavië heeft bij de V.N. een voorstel ingediend om een permanente commissie voor goe de diensten in te stellen, die moet trachten directe onderhandelin gen tot stand te brengen in alle internationale geschillen. Shaw, de 94-jarige Britse toneelschrij ver, die in de afgelopen veertien dagen twee operaties heeft on dergaan, zal waarschijnlijk vrij spoedig uit het ziekenhuis wor den ontslagen. De luchtoefe- ning „Emperor", de grootste luchtoefening in Engeland na de oorlog, duurt van 6 tot 16 Octo ber. Vier personen, die com munisten worden genoemd, zijn gedood en andere gewond bij een vuurgevecht tussen Braziliaanse communisten en politie in een straat, die de grens vormt tussen Brazilië en Uruguay in de aan elkaar grenzende steden Rivera en Livramento. Een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft prof. Ralph Spitzer, die in Ne derland enige tijd als ongewenste vreemdeling werd vastgehouden, zijn pas ontnomen, toen deze aan boord van de „Noordam" in de V.S. terugkeerde. Bulgarije en Oost-Duitsland hebben in Sofia een verklaring getekend, waarin zij zich verbinden om de remiii- tairisatie van West-Duitsland te verhinderen. Zes personen zijn gedood en elf ernstig gewond, toen de trein van Nancy naar Parijs ontspoorde. Met het 8000 ton metende Noorse s.s. „Goya", dat nu reeds zijn derde reis van Indonesië naar Amsterdam heeft gemaakt, zijn gistermiddag in de hoofdstad 900 militairen in het vaderland teruggekeerd. De laatste weken hebben zich nog voortdurend vrijwilligers gemeld voor het Nederlandse detache ment, dat naar Korea zal gaan. Vrijdag is de laatste keuringsdag. eigen belijdenis moeten komen. Hij sprak als zijn mening uit, dat het verkeerd zou zijn, indien de belijdenis der Oosterse kerken een copie zou zijn van die der Westerse. WAT NODIG IS, Om staande te blijven in de ve le gevaren hebben de jonge ker ken vooral verdieping nodig, als ook vele geoefende voorgangers, voortgekomen uit eigen kerk en volk. Aan de opleiding daarvan zal het Westen moeten meewer ken. Ook de lectuurvoorziening is dringend nodig; vanuit Rusland gaat ook een stroom van commu nistische lectuur over geheel Azië. Op verschillende plaatsen is uitbreiding zichtbaar zonder dat zendelingen daaraan iets deden, zoals b.v. op Bali. Ook op Oost- Java breidt de kerk zich steeds uit. Bij de kerstening zal men echter ook economisch de mens andere mogelijkheden moeten ge ven. Godsdienst en maatschappij zijn weer sterk verbonden in het Oosten. De band met de Indone sische christenen is ondanks alles nog sterk. Zo zal b.v. volgende maand weer een zendeling naar Celebes vertrekken. Hervormde zendelingen op Celebes zijn nog steeds op hun post en zullen dat ook blijven. Na deze inleiding werden ver schillende vragen gesteld, die dr Dankbaar beantwoordde. De heer Duvekot dankte tenslotte de spreker, waarop dr Dankbaar sloot met dankzegging. Foster volgt Hoffman op als administrateur van de E.C.A. President Truman heeft de ont slagaanvrage van Paul G. Hoff man, de administrateur van de E.C.A., aanvaard. De president zal William C. Foster, thans plaatsvervangend administrateur, tot zijn opvolger benoemen. Hoffman vroeg ontslag, tenein de weder ln het particuliere leven te kunnen terugkeren. Koninklijk bezoek aan Friesland. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een be zoek aan een deel van Friesland gebracht. Vandaag worden nog meer plaatsen bezocht. Gistermorgen arriveerde de „Piet Hein" met de koninklijke gasten aan boord in Staveren. Na de begroeting aldaar begon de autotocht door Friesland. Be zocht werden Koudum, Workum, Bolsward, Witmarsum, Harlin- gen, Franeker en Leeuwarden. Ondanks de regen stonden in Leeuwarden langs de route 12000 schoolkinderen opgesteld. In de Statenzaal sprak de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, het koninklijk paar toe en werden de Statenleden voor gesteld. In de raadzaal van het stadhuis volgde later de ont vangst door het gemeentebestuur, waarna in de Grote Kerk een groot aantal personen werden voorgesteld aan het koninklijk paar. Des avonds volgde een tocht met het jacht „Greta" door de stadsgrachten naar „De Harmo nie", waar een gaiaconcert werd gegeven.^ NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGT HET DISCONTO. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van Dinsdag 26 Sep tember 1950, wijziging gebracht in haar rentetarieven. Daarbij heeft zij het wisseldisconto en het promessendisconto, die van 27 Juni 1941 af respectievelijk 2'A en 3 beiiepen, met 'A ver hoogd; de rente voor voorschot ten in rekening-courant, laatste lijk per 29 Augustus 1939 vastge steld op 3A blijft onveran derd. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot vanavond: Koud weer met wisse lende bewolking en nu en dan buien. Wind ruimend naar W,est of Noord-West, geleidelijk tot krachtig en langs de kust tot hard toenemend.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1