a tenen houtworm! VAN DEK DRIEST ?""ISm0rL Concierge CERTUS-STEENVERF Jongelui zoeken woongelegenheid... Maximum loonsverhoging WUft f 180.-. Noorwegen en de defensie van West-Europa. ARNEMDIDEN, NIEUW-EN ST. JOOSLAND ititiiWH'lllt 'n Vest 'n Jekker 'n Mantel 'n Jas Bij'verdienste. Agent te Middelburg H.H. HUISEIGENAREN I W. L. HEYBOER Co. N.V. Dames- en Herenkleding naar maat VAN ZEE, St. Adriaanstraat 5a, Goes Met deze kever begint het kwaad. De houtkever legt de eitjes, waaruit tenslotte de zoge naamde houtworm ontstaat. Het is de houtkever die de gaatjes boort, welke U in Uw meubelen aantreft. Peli, de enige wrijfwas met VLIDOSOL! inwonende Knecbt 't Is een Erdal product, dus goed! Maandag 25 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 GEMEENTERAAD. OOSTKAPELLE. Geen garantie voor geldlening van Stichting Rusthuizen, In de Woensdagavond gehou den raadsvergadering te Oostka- pelle werd een tweetal verzoeken om subsidie voor kennisgeving aangenomen. B. en W. werden gemachtigd te trachten een spoe dige oplossing voor aanleg van waterleiding In Brouwerijweg en Baantje te bewerkstelligen. Een verzoek van de Stichting Rusthuizen Walcheren om garant te zijn voor de betaling van rente en aflossing van een voor de bouw van een nieuw raadhuis aan Ce gane geldlening, groot f 350.000, had bij B. en W. geen eenstem migheid gevonden. De voorzitter meende echter, dat onder bepaal de voorwaarden tot Inwilliging kon worden overgegaan. De heer de Roo betreurde het, dat het ter rein voor het rusthuis voor Oost- kapelle zoo ongustlg was gelegen. Op zijn vraag of de rijksbijdrage al bekend was, ontwoordde de voorzitter ontkennend. Bovendien achtte de heer de Roo de politie ke toestand erg onzeker, hij vroeg wat met de garantie gebeurt als er oorlog komt. De voorzitter was van mening, dat de verplich tingen blijven bestaan. Wethou der Maljaars zeide niet voor in williging van het verzoek te voe len. Hij meende, dat niet mag worden gezegd, dat 't hier slechts om een formaliteit gaat; ls dit wel het geval, dan moet het ver zoek als nodeloos beschouw wor den. Spr. zou de garantie liever door alle gemeenten gezamenlijk willen zien gedragen. Wethouder Louws meent, dat de Stichting wel een royale opzet nastreeft; hij had liever een eenvoudiger be gin gezien. Toch voelde hy voor Inwilliging. De heer Wondergem meende, dat als men alle bezwa ren wil zien men helemaal niets meer kan beginnen. Het voorstel van de voorzitter tot Inwilliging wordt ten slotte met 4 tegen 3 t temmen verworpen. Voor stem den de heren A. L. Louws, A. W, Louws en C. Wondergem, tegen de heren Maljaars, Melis, Paar- dekooper en de Roo. By de rdfcdvraag vroeg de heer Wondergem uitbreiding van de straatverlichting. De heren de Roo en Melis be treurden het zeer dat niet geluld kon worden, waarop de voorzitter mededeelde, dat het college van burgemeester en wethouders niet voornemens ls van het advies van de deskundigen af te wyken. Dagblad „Pedoman" verschijnt weer. Boycot tegen de waarheid. Na een boycot van 7 dagen door het personeel van de druk kerij, welke werd uitgevoerd in opdracht van de bij de Sobsi aangesloten bond van drukkerij- personeel, is Zaterdag het „In donesische dagblad „Pedoman' weer verschenen. De aanleiding van deze boy- Kunstdebat in de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een nota van minister Rutten hield de Tweede Kamer Vrijdagavond 'n debat over de kunst. De heer Roosjen (A.R.) sprak over de schroom waarmee ons christe lijk volksdeel veelal de kunst tegemoet treedt en zocht de oor zaak daarvan mede in het feit, dat de kunst van de geestelijk- zedelijke normen is losgemaakt. De heer Schmal (C.H.) meen de toch ook een deel van de oorzaak te moeten vinden in een zeker Puriteins element in het calvinisme, dat daaraan eigen lijk vreemd is. De heer Roosjen verzette zich verder tegen het voorstel de radioverenigingen bijdragen te doen reserveren voor noodlij dende kunstenaars, omdat de radio het concertbezoek zou be lemmeren. Hij wees er op hoe de omroepverenigingen uit eigen kas de Ned. Radio-Unie moeten bijspringen, hoewel deze jaar lijks f 8.5 millioen aan luister bijdragen ontvangt en de radio verenigingen elk slechts f 1 mil lioen. De heer Willems (P. v. d. A.) wilde, dat de Overheid de band tussen kunst en volk verstevig de en dhr Verhoeven (K.V.P.) bepleitte decentralisatie. De ge westen hadden z.i. een zeer be langrijke taak op kunstgebied. UNIECONFERENTIES. In regeringskringen verneemt Aneta's politieke correspondent, dat men thans druk bezig is voorbereidingen te treffen voor de Unieconferenties, die begin October in Nederland zullen worden gehouden. Op 30 September zullen de be sprekingen inzake het probleem Irian aanvangen. Voorts zullen culturele conferenties worden gehouden. Een parlementaire de putatie zal zich naar Nederland begeven om contact op te nemen met de Nederlandse Staten-Ge- neraal. Napalmbommen op Britse strijdkrach.en geworpen? De New Yorkse radiostations maken melding van een tele gram uit Zuid-Oost Korea vol gens hetwelk een persfotograaf gezien zou hebben, dat Ameri kaanse vliegtuigen het vuur openden en napalmbommen (met benzinegelei) uitwierpen op een heden van de Britse 27ste bri gade. Onder de Britse eenheden zou grote schade zijn aangericht. De fotograaf zei dit te hebben waargenomen van een vooruit geschoven commandopost uit op vierhonderd meter afstand. cot was een hoofdartikel in ge noemd blad, waarin neutrale bronnen werden aangehaald, volgens welke de staking op de ondernemingen in enkele ge bieden ontaardde in misdrijven als rampok en prostitutie. U kunt ook niet weten, dat er juist een riante villa (m. str. w.) te huur of te koop is. En de eigenaar kan niet weten dat U een woongelegenheid zoekt. Haast U een „Kabouter" aan het werk te zetten. 60.000 ogen lezen Uw wens. Misschien gaat hij zo in vervulling. En dat voor 10 ct. per woord (minimum 95 et.) Hij ging door de binder en leeft. De drie jaar oude James Riddoch uit Bannshire in Schot land reed na een dag van oogsten mee op een bindmachi- ne, toen hij door een plotselinge ruk van de tractor, achterover viel op de lange zeildoeken lo pende band, waarop de schoven naar de hindmachlne worden gebracht. Voordat men de tractor stil had kunnen houden was James langs de band naar boven ge voerd, ln de machine gevallen, enwerd hij er weer ultge-, goold.... In een dikke bos ha ver, waarom keurig een touw was geknoopt. Nu ligt hij in het ziekenhuis van Aberdeen, overdekt met blauwe plekken en met een wond aan het hoofd.... De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt is de Nederland se gedelegeerde G. J. van Heu- ven Goedhart één van de zes personen, wier namen door het DAMMEN, Zomercompetitie D.O.8. De zomercompetitie 1950 van de damvereniging D.O.S van de Stichting „Vrederust" ls bijna ten einde. In de hooflklasse staat op het ogenblik C. P. van Boven met 22 punten uit 14 partijen aan de leiding. Op de tweede plaa+s volgt dan A. v. d. Kreeke met 2C punten uit 14 partijen en derde H. Biouwei met 21 punten uit 17 partijen; vierde J. van Dijk met 16 punten uit 15 partijen en vy'fde H. Wagenaar met 17 punten uit 16 partijen. In-de le klasse heeft zuster W. F. Zontag de leiding met 26 pun ten uit 15 partijen, tweede J. Rle- wald met eveneens 26 punten uit 15 partijen, derde H. N. Blok met 27 punten uit 19 partijen, vierde L. Maat met 20 punten uit 15 partijen en vijfde H. van Steve- nlnck met 23 punten uit 18 par tijen. secretariaat van de V.N. aan Trygve Lie zijn voorgelegd i.v.m. de verkiezing van een Hoge Commissaris voor de vluchtelhv gen, die door de Algemene Ver gadering der V.N. moet worden gekozen. Geen verboging van de loongrens. In een nota over de loonpolitiek motiveert de regering waarom zij terzake de vierde loonronde vast houdt aan de maximum Joons verhoging van 180 gulden per jaar. Zij acht deze begrenzing ge wenst, omdat de toegekende loon- bijslag slechts tot doel heeft een vergoeding te geven voor de stij ging van de prijzen der eerste le vensbehoeften. Wel is de regering er zich van bewust, dat het stellen van een maximum een vervlakkende wer king heeft op de lonen, doch zij heeft gemeend dit nadeel te moe ten aanvaarden. De regering doet dit mede met het oog op de fi- naciële gevolgen, welke door de staatsbegroting aan een verho ging zonder het stellen van een maximum zouden kunnen zijn ver bonden. In deze nota wordt niet inge gaan op de verzoeken van de Stichting van de Arbeid om de loongrens van 3600 gulden naar 4800 gulden te verleggen. (Ingez. medf'"'"ig, advertentie.) yynSeneesmiddel tegen I huidaandoeningen. f Doet de jeuk.bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zlcb kan i herstellen. De Noorse minister van bui tenlandse zaken, Halvard Lange, verklaarde Vrijdag in het parle ment, voorstander te zijn van 't beginsel van een verenigde strijd macht voor de verdediging van West-Europa. Hij betwijfelde echter de uitvoerbaarheid van de deelneming van Noorse eenheden onder een gemeenschappelyk commando. „Onze geographische situatie plaatst ons voor bijzon dere problemen, waardoor wij zeer zorgvuldig dienen te over wegen ln welke mate het voor ons mogelijk zal zijn aandeel te heb ben ln de verenigde strijdmacht. Ik geloof nauwelijks, dat er enige twijfel kan bestaan over onze houding t.a.v. het beginsel van deze strijdmacht". Er zou aldus minister Lange een modus voor Duitse deelne ming moeten worden gevonden, die stevige waarborgen tegen de wederopleving van het Duitse mi litarisme zou verschaffen. Het zou echter niet juist zijn Duitse deelneming in beginsel te ver werpen. Het beginsel moest In dit stadium overwogen worden. Politierechter Middelburg De Politierechter by de Arron- dissements-Rechtbank te Middel burg behandelde de navolgende zaken: A. M., echtgenote van B. A., te Vllsslngen, Het haar 10-Jarlg zoontje by „de Broederband" le vensmiddelen halen. Hy moest er bij zeggen, dat deze voor rekening van een tante waren. Uitspraak 1 maand gev. str. voorw. met 2 jaar proeft. B. S., los werkman te Arnemui- den had een hoeveelheid yzerslak- ken weggenomen van de Herver- kavelingsdienst. f 10 of 5 dagen. Burgerlijke Stand BERGEN OP ZOOM. Gebo ren: Elizabeth, d. v. A. Geers- Hagens. Henricus H. J., z. v. H. H Mulders-Paulus. Franclscus J., z. v. M. C, Brok-van Oers. Alber- tus J. M., z. v. J. A. M. Gerrit- sen-de Zwart. Stella C., d. v. A. Olrbans-Barghouts. Anna M., d. v. A. F. G. Meeus-Theuns. Yvon ne D. A., d. V. F. C. J. Leenaars- de Bruljn. Petronella E„ d. v. P. A. Brok-van Elteren. Johannes M. L., z. v. H. J. M. Borghouts- Filet. Petrus C„ z. v. C. P. Ber- naards-Snoek. Francisca, d. v. J. L. Swaanen-Llnt. Andries M., z. v. A. M, Vos-van Berkel. Lamber- tus Chr., z. v. M. van Eekelen- Jacobs. Francina A., d. v. J. Salm-Weller. Ondertrouwd; J, G. M. van der Avolrd, 23 J. en M. E. WiUems, 22 J. W. J. Smeets, 23 j. en J. F. Bakx, 27 J. F. J. A. van Egeraat, 27 J. en C. A. Goddrie, 23 J. C. J. Kaats, 25 j. en P. H. Brugmans, 24 j. P. Zwaan, 20 j. en M, de Bruyn, 21 j. Gehuwd: J. van Tienhoven, 27 J. en P. J. Aertssen, 21 J. C. J. J. Lambregts, 26 J. en G. van Os, 23 j A. J. J. van den Nleuwenhuy- zen, 28 J. en C. M, de Kok, 23 J. M. H. Bogers, 41 j. en M. J. Ver mes, 24 J. P. H. van den Kle- boom, 20 j. en P. B. Eist, 28 j. A. H. Mulders, 67 j. en M. E. Buijs, 57 J. Overleden: J. O. de Nys, 64 J., echtg. v. H. van Luyt. P. Koo ien, 67 J„ echtg. van J. J. Lin- ders. J. J. van Amerongen, 85 j., wedr. van H. Hesse. J. B. Veldlng 88 j., wedr van C. P. van Kem pen. M. I. Franken, 41 j.x echtg. van P. M. Kerbusch. V POORTVLIET. Geboren: Ma- rinus C., z. v. G. van Vossen en M. Geluk, Ondertrouwd: M. J. van der Klooster, 20 j. en J. Plandsoen, 19 j. Gehuwd: J. van der Slikke, 28 j. en E. H. Vroegop, 26 J.; A. A. J. Bos, 21 1. te St.-Maar- tensdijk en A. C. Boer, 21 j. ZIERIKZEE. Geboren: Janna N., d. v. J. Snijders en J. Sa- man; Marlnus J., z. v. M. R. ITo- gerheijde en W M. L. Haze; Jacqeuline J. H., d. v. J. M. J. Lokker en A. W. K. Meyeringf Martin H., z. v. H. A. van der Doe en J. Smalheer; Gezina M., d- v. A. A. M. Fluit en M. Droste. TERNEUZEN. Geboren: Fijgtje A., d. v. P. Hofman en C. 't Gilde; Emma A., d. v. P. Meeusen en M. M. Staufferti Maatje C., d. v. P. de Putter en M. C. Herrebout; Pieter M. E., z. v. P. M. Lagendijk en L. A. M. Maas; Mathilda F., d. v. A. M. Tacq en M. Th. E. Mey; Pieter L., z. v. P. J. Paulusse en E. J. Ortelee; Cornelia E., d. v. K. A. Hamelink en W. C. Vinke. Gehuwd: J. van Alten, 19 j. te Zaamslag en M. J. de Vries, 17 j. Officiële Publicatiën Gemeenteraadsergadering. De Burgemeester van Vllssln gen brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag 29 September 1950 des namiddags te 2 uur een open bare vergadering van de Gemeen teraad zal worden gehouden. Wat brengt de Radio? Dinsdag 26 September. HILV. I (402 M.) AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.5Q Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gram. 9.35 Populair concert, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram, 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Ra- dio-Volks-universiteit. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.33 VooJ het platteland. 12.40 Planoduo, 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.30 Voor de kinderen, 16.50 Kinderkoor. 17.15 De sten} van Amerika. 17.50 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel 18.30 Radio-Volks-universiteit. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 „Paris vout parle", 19.30 Musette-orkest en soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Re portage. 20.15 Promenade-orkest en soliste. 21.00 Voordracht. 21.15 „1001 melodieën". 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Gram. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.19 Gram. HILV. II (298 M.) KRO 7.C§ Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.33 Gram. 12.50 Repor tage. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Dubhelkwartet, 14.25 Gram. 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor d«t jeugd. 17.45 Reg. Uitz. 18.00 Lich te muziek. 18.20 Sport. 18.30 Voos de strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Reportage. 19.25 „Dit is la ven", causerie. 19.40 „Contact niét verbroken", hoorspel. 20.0Q Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Radio Philh. orkest en so list. 22.20 Pianoconcert, 22.40 Godsdienstige causerie, 23.0(5 Nieuws. 23.15 Gram. Voor de vele blijken van deel neming na het overlijden van onze lieve Man en Vader MARINUS DE PREE, betuigen wij U onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed, J. DE PREE-KLAP en Kinderen. Goes, 25 September Scheldestraat 101. Dondet-dag 28 Sept. a.s. GEEN ZITTING, Hollandse kleding- Voor NU KOPEN UW VOORDEEL! MIDDELBURG: Herenstraat VLISSINGEN: Scheldestraat (hoek P, Krugerstraat) Grote Levens- en Varia Verze- kerings-Mij. vraagt directe verdienste f5.00 a f7.50 per week. Brieven onder No. A 3015. Bur. van dit blad te Goes. Het Bestuur van de Chr. Fröbel school te Goes, vraagt voor haar tweede school aan de Le liestraat een voor enkele uren per dag. Brieven te richten tot de heer E. VAN DER ZEE. Kamper foeliestraat 38, Goes. Adverteert in dit blad Indien U de buitenmuren van Uw huis wilt laten schilderen en tevens tegen regendoorslag wilt beschermen, draagt dan Uw schilder op te gebruiken. Uit voorraad leverbaar in de kleuren wit en crème en ook kleurloos, door de alleenverkopers Middelburgse Verf- Glashandel Lange Noordstr. 20 - Middelburg D# beroemde Pelt wrijfwas, evenals voorheen met uiterste zorg samengesteld uit edele wassoorten, geeft een diepe glans aan Uw meubelen, linoleum êu parket. Maar... bovendien bevat Pelt wrijfwas VLIDOSOL,het doeltreffende middel ter bescherming van tiw kostbare meubelen tegen houtworm èn tegen andere «chadelijke Insecten! Is een van Uw meubelen aangetast door houtworm, aarzel dan niet en behandel Uw gehele meubilair met Peli wrijfwas, ook aan achter- en onderzijde. Voorkom dat de houtkever, die zich einde voorjaar, begin zomer, uit boort, opnieuw zijn vernielend werk kan beginnen, gebruik daarom Alléén In de bekende gele bud Onschadelijk teer huisdier, hout en linoleum, Terstond gevraagd wegens dienst plicht voor paarden en tractor, LEV. STURM, Q 54, EnsN.O.P. Bzsteed elk dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbeltje Maak Dagblad/a/amc/ „Wat neg je, Annie, heb jjj last van houtworm in die mooie kastt" „Doe dan als ik, wrijf met Peil, want Peli wrijfwas bevat VLIDOSOL tegen houtworm en andere sshadelijke Insect®»". Enigs tijd later I ,Jk ben maar blij Rla, dat ifc je raad opvolgde. Kijk eenb hoe prachtig m{jn meubelen glanzen en geen spoor meer van houtworml" Kringloop In do natuur, dia U kunt verbraken I Wat men houtworm noemt ls eigenlijk de larf van een mooi bruin kevertje, slechts enkele millimeters groot. Dat kevertje vliegt rond... lijkt ongevaar lijk maar o wet, het legt zijn eitjes op UW meubelen. Daaruit komen dan de zeer kleiae Utfjes die in het hout dringen en zich daaraan te goed doen. Na een jaar, soms twee jaren, het hout doorploegd te hebben, pope de volwassen houtworm zich in en wordt na enige weken een kevertje. - Dit kleine bruine beestje boort zich dan een uitweg naat buiten, waatdoor de z.g.ti. „houtwormgaatjes" ont staan. Onderbreek deze fatale kringloop met Pilt' wrijf was met VLIDOSOL, het meest doeltreffende middel tegen houtworm. Peli wint 't met glans... ook van de houtworml "He' Pel! wrijfwas met Vlidosol alleen In de bekende gele bus I 9 0 0 0 0 0 Grote doos No. 2: geel - bruin rood - wit Grote bus No. 3x geel - bruin 0 0 0 Nf. 415 o

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4