flrovinti^/» (lit FOP Tovertwijg ^fTORT ftrabbendijke glijdt verder af KEÜlSdZilÉ Nog eens de millioenen- nota. Het communistische gevaar. en de Veel angst; weinig ver trouwen. De resultaten van het t.b.c.- onderzoek bij runderen. Staatsboerderijen in de Sloe- polder. Vannacht totale maans verduistering. Ook 5 pCt op kinderbijslag en ouderdomsuitkering. Masndag 25 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Oni vorig artikel besloten wij met de opmerking, dat üe Regering geen gemakkelijke taak beeft te vervullen en heel veel Siroblemen zal hebbn op te los- •n. Wij schreven reeds, dat de be groting voor het jaar 1951 sluit met een aanwijsbaar tekort van 1117 mlllioen op de gewone dienst en van f 403 millioen op de kapitaald'enst. Voor een ieder zal het duide lijk zijn, dat bij dergelijke tekor ten geen cent onnodig mag wor den uitgegeven, doch dat met alle macht naar inkrimping der uitgaven moet worden gestreefd. Ook als het verlangen groot is om in de vele noden en behoef ten van ons volk zo goed moge lijk te voorzien, zal toch iedere verhoging van uitgaven, waar geen verhoging var. ontvangsten tegenover staat, slechts geoor loofd zijn als er verlaging van andere uitgaven mee gepaard gaat. Nu is dit gemakkelijker gezegd dan gedaan, want terecht merkt de Minister op, dat deze omstan digheid er niet toe mag leiden, dat men de grote moeilijkheden waarvoor ons land in menig op zicht is gesteld, uit het oog zou verliezen. Zo valt niet te ontkennen, dat de vergroting van het militaire apparaat uitgevoerd möèt wor den. Hier gaat het immers om de bescherming van onze vrij heden en om de lotsverbonden heid die wij met andere landen hebben aangegaan. Ook de aangekondigde loons verhoging mag niet worden in getrokken. Hoewel in de mil- lioenenota hiervoor geen bedra gen werden genoemd, heeft de Regering de uitvoering daarvan reeds aangekondigd. Zo zijn er meer noodzakelijke uitgaven, die echter evenzoveel problemen met zich meebrengen. De prijsstijgingen op de we reldgoederenmarkt zullen het leven voor iedere Nederlander duurdr maken. Wanneer de Re gering geen prijsstop invoert zal de 5 pet. loonsverhoging naar onze mening echter geen enkel effect sorteren en spoedig door een nieuwe moeten worden ge volgd. Doch dan nadert men be denkelijk dicht de gevreesde spi raal, en zullen zij, voor wie de loonsverhoging in de eerste plaats is bedoeld, daar het meesi. door gedupeerd worden. Wij noem den slechts enkele problemen. Het heeft geen zin daaraan nog vele andere toe te voegen. Naar het zich laat aanzien, zegt de minister, zal dit jaar nog zwaardere offers van ons vragen dan het jongste verleden. Wij zijn bereid deze offers te bren gen, mits deze naar de draag kracht der bevolking worden verdeeld en mits de Regering in alles het voorbeeld zal zijn in het betrachten der uiterste so berheid. Daaraan hebben we in het verleden nogal eens moeten twijfelen en wij hebben ons nooit aan de indruk kunnen onttrek ken, dat er veel en veel te royaal met het geld werd omgespron gen. Wij rekenen er op, dat de Regering uit de zorgelijke toe stand waarin ons land verkeert een les heeft geleerd. Dan is er nog hoop, dat Nederland niet ten onder zal gaan. G. L. De Chr. Hist. „Nederlander" oordeelt, dat door de gebeurte nissen in België en de stakingen te Amsterdam en Rotterdam, de angst voor plotselinge staatsgre pen is vergroot. „Er is angst in net land gekomen". In brede kringen heeft men Weinig vertrouwen in de regering die tot nu toe weinig moed heeft getoond, waardoor het communis tisch gevaar niet weinig^ is ver groot. Het blad wijst er verder op, dat de „Waarheid" 80.000 abonné's telt, dat het aantal volgelingen van Moskou groot genoeg is om een strijdmacht de straat op te zenden en dat overal in het land communisten in sleutelposities zitten waarvan ze op het juiste moment gebruik zullen maken om de chaos te ontketenen. „Vroeger had men de B.V.L., 80.000 man, die zich, uit principe, verenigd hadden om troon en re gering te schragen in de ure des gevaars; vastberaden kerels op wie te rekenen viel. Nu beschik ken we over de politie, van wei nig waarde bij grote actie, wat Nationale Reserve, wat troepen. Waarlijk het beleid aan defen sie is allertreurigst te noemen. En het is geen wonder dat velen, zonder principe, de huik alvast Wat naar de wind laten hangen: tekenen op communistische lijsten enz. enz. Men kan immers nooit weten, nietwaar? Als onze rege ring niet in staat is om alle wel denkende volksgenoten te ver enigen in mobiele eenheden, afge richt en gewapend, in staat om al le belangrijke punten onmiddellijk te bezetten, eenheden bestaande Uit mannen uit dezelfde streek, die elkaar kennen, zodat infiltra tie van verkeerde elementen vrij wel uitgesloten is, dan zal er angst blijven, dan zal die angst meer en meer om zich heen grij pen en onze volkskracht verlam men". In Sluiskil heeft men de ge dachte opgevat voor de oud-mili tairen uit Indonesië met hun vrouw, vriendin of verloofde een naal-goreng maaltijd aan te rich ten. 28 September om half zeven worden allen in de N.H. pastorie verwacht. De D.E.L.-collecte voor de T.B.C.-bestrljding heeft te Brou wershaven f 60,36 opgebracht. In Zeeland zijn In 1949/50 66966 runderen onderzocht op tubercu lose. 6495 bedrijven werden onder zocht en In totaal werden 7955 reagerende dieren gevonden, dat wil zeggen 11.8 pet. Het aantal vrije bedrijven bedroeg 3733, dat ls 87.47 pet. Er moesten 420 open lijders opgeruimd worden. Het percentage van de gevon den reagerende dieren bedroeg in Groningen 13.81 pet.; percentage vrije bedrijven 68.7. Friesland 1.59 pet.; vrije bedrijven 87.89 pet. Drenthe 8.7 pet.; vrije bedrijven 74.54 pet. Overijssel 11.4 pet.; vrije bedrijven 61.8 pet. Gelder land 12,66 pet.; vrije bedrijven 52.pet. Utrecht 26.86 pet.; vrije bedrijven 29.64 pet, Noord-Hol land 25.4 pet.; vrije bedrijven 41.4 pet. Zuid-Holland 40.8 pet.; vrije bedrijven 21.78 pot. Noord-Bra bant 27.67; vrije bedrijven 28.84 pet. Limburg 20.24 pet.; vrije be drijven 50.44 pet, In totaal zjjn ln Nederland 203.045 bedrijven onderzocht, waarvan 108.313 vrij van t.b.c. waren. Z.L.M.-bestuur ontstemd over tarwe- en gerstprijs. In zpn laatste vergadering heeft het Dagelijks Bestuur van de Z. L.M. zijn ontstemming geuit over de door de regering getroffen maatregel t>n aanzien van de tarwe- en gerstprijs oogst 1951, De vergadering meende, dat krachtig protest op zijn plaats ls tegen een gang van zaken, die duidelijk de strekking vertoont, dat' getracht wordt de moeilijk heden, ontstaan door het loon- en prijsbeleid, voor een groot deel af te wentelen op de voortbren gers van de landbouwproducten, die immers het voedsel voor mens en dier vormen. Afd. Zeeland der Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde. In de koffiekamer van het be- drijfskantoor der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen zal op uit nodiging van de afdeling Zeeland der Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde dr C. de Jager van de Utrechtse Sterrenwacht op 6 October a.s. een lezing hou den over „De ontwikkeling van zon en sterren". Deze lezing wordt met lichtbeelden toegelicht, Voorts zal in November een zeer actuele lezing worden geor ganiseerd, waar drs C. J. van Ham van het K.N.M.I. te De Bilt spreekt over „Hoe 't weerbericht tot stand komt". Tenslotte hoopt in Januari voor de vereniging te spreken Prof. M. Minnaert van de Utrechtse Sterrenwacht. Zijn onderwerp is: „Chemische samen stelling der sterren". Doofstomme man aangereden te Tholen. Vrijdagavond omstreeks 7 uur is in Tholen de doofstomme schilder P. de J. door een luxe wagen, komende uit de Stoof- straat en rijdende naar Visstraat, aangereden. De J. reed per fiets de Hoogstraat af, in de richting van de Gasfabriek. Hij werd door de auto gegrepen en tegen de straat geslingerd, waardoor hij vrij ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. Hij is door dokter Duinker verbonden. De chauffeur van de wagen had wel signalen gegeven doch de J. had deze niet gehoord. Middelburgse verkoper lichtte zijn cliënten op Vrijdag a.s. zal voor de Arron dissementsrechtbank te Middel burg terecht staan W. G. J. B. etaleur-verkoper te Middelburg. Verd. was destijds in dienst van een Middelburgs kledingmagazijn en bij de verkoop van kleding naar maat vroeg hij regelmatig voorschotten. Deze voorschotten bleken niet te worden afgedragen. Verschillende personen werden in totaal voor een bedrag van f 680 opgelicht. Verder huurde B. van een garagebedrijf te Middelburg een luxe auto op naam van de firma, waarbij hij in dienst was, zonder dat hem hiertoe 'toestem ming was verleend. Zeeuwen op de thuisreis, Met het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat vermoedelijk op 10 October te Rotterdam zal aankomen, zulLn onderstaande Zeeuwen repatriëren: P. Dommisse, Grijpskerke; M. J. van Hercules, Middelburg; S. Platschorre, Ellewoutsdijk; H. M. Roeting, Veere; L. J. M. Stieger, Goes; H. Ruissen, Souburg; P. J. Bruyckere, Aardenburg; J. B. Re- mijn, Sluis; A. J. Arends, Vogel waarde; J. L. Broeckaert, Honte- nisse; P. Burgers, Vlissingen; J. de Koning, Bruinisse; P. C. J. Korstanje, Kloetinge; W. van Liere, Oostkapelle; J. Sponselee, Hontenisse; A. van der Wekken, Zierikzee; G. v. d. Gouwe, Scher- penisse. J. H. Visser, Middelburg en A. Bruel, Goes. Met het troepentransportschip Sibajak", dat vermoedelijk even eens op 10 October te Rotterdam •zal aankomen, repatriëren de vol gende Zeeuwen: Tj. T. Boersma, Terneuzen; A. Geuze, Veere; A. J. Ceulenaere, Biervliet; J. M. Pluim, Vlissingen; A. Goeman, Yerseke; C. Priem, St Maartensdijk; L. J. Duyven- bode en echtg., Goes; C. J. W. Lichtenberg en echtg., Oostburg; R. J. M. Nieraeth, Oostburg; Ch. Moeliker en echtg., Vlissingen; L. Ornee-Medly, Zierikzee; M. Vons-Dooms, Terneuzen; J. J. P. Woestijne-Kasse, Middelburg. FILMVOORSTELLINGEN IN W. Z.-VLAANDEREN. De mooie Zweedse film: „De kinderen van de grote Fjeld", zal De nieuwe Sloepolder is thans voor 2 jaar verpacht aan ruim 20 in de omgeving gevestigde landbouwers, aldus de M. v. T. op de begroting van financiën. Deze verpachting heeft ten doel de eerste exploitatie van de gronden te verzekeren. Het ligt niet in de bedoeling de gronden aan tegenwoordige pachters de finitief in gebruik te geven. Er zullen t.z.t. nieuwe pachters moe ten komen. Een plan van uit gifte van akkerbouw- en fruit- teeltbedrijven wordt voorbereid, Over dit plan zal met de Stich ting voor de Landbouw overleg worden gepleegd. Er wordt van uitgegaan, dat in 1951 zal moeten worden be gonnen met het bouwen van woningen en bedrijfsgebouwen voor de nieuwe pachters f 682 duizend is uitgetrokken hier voor, in welk bedrag ook de bouwkosten zijn begrepen vi twee pachterswoningen en êSn schuur op Rozenburg. Voor de bouw van het kan toorgebouw van de belasting dienst te Oostburg is een slot termijn van f200.000.uitge trokken. De kosten wegens uitvoering van werken door het Rijk zijn hoger geraamd, omdat de kos ten van bebossing en van vast legging der domaniale duinen op Schouwen, die tot dusverre gedeeltelijk gebracht werden ten laste van de kapitaaldienst, thans gebracht zijn ten laste van de onderhoudspost, omdat het onderhoud overheerst. Aangezien de huur van een ten behoeve van de controleurs van het Visserijbestuur te Ier- seke gehuurd lokaal is opgezegd, is het noodzakelijk een eenvou dig houten gebouwtje op het haventerrein te stichten. De kos ten daarvan worden geraamd op f 5000. Het personeel van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen op arbeidsovereenkomst zal met één ambtenaar worden uitgebreid. Voor het overige is de verhoging van het artikel tot f287.630.een gevolg van de 5 salarisverhoging en van de normale periodieke salarisver hogingen. Woensdag 72 Sept.; In de N.H. kerk te Schoondijke op 28 Sept. en in het Gem. Ontspanntngslo- kaal te Breskens op 29 Sept. Voorts zal een prachtige kleu renfilm vertoond worden over „Palestina nü' Deze film kan in W. Z.-Vlaan- deren worden vertoond dank zij de stichting Filmcentrum der N. H. Kerk en de Commissie van Bij stand van het Prov. Kerkbestuur. MIDDELBURG. De kinderfloralia. Op de kinderfloralia hebben de volgende schoolkinderen met hun inzending een prijs behaald: Ereprijzen: v. d. Hofstede, Viergever en Almekinders. Eerste prijzen: v. d. Hofstede, Tillema, Almekinders, v. Luik, de Voogd, Tillema, de Groot, Joosse. Tweede prijzen: Klaassen, Joos se, v. Strien, Verschuren, Wiers- ma, No. 571, Reneman en No. 253, Derde prijzen: Hordijk, Willem- se, Reneman, Wolters, No. 510, Vinke, No. 263 en No. 594. Vierde prijzen: No. 499, Mjjs, No. 613, V. Sprang, Warmoes- kerken, Overbeeke, No. 230 en Wisse. Troostprijs voor de kleinste be gonia No. 256, voor de kleinste eolleus No. 82 (krijgt de grootste colleus) De vermelde nummers hebben betrekking op de nog niet afge haalde prijzen, zodat de namen van de kinderen nog niet bekend zijn. VLISSINGEN. Van de Openbare Leeszaal ont vingen wij de volgende opgave van nieuwe aanwinsten Christie. Het A. B. C.-mysterie. Corsarl. Geliefde dwaas. Franken. Claudia en haar ge zin. Klant. De geboorte van Jan Klaassen. Nienhuls. Strijd aan het wad. Orwell. 1948. De Maupassant. Boule de sulf. Stllgebauer. Götz Krafft. Hay. The willing horse. Orwell. Nineteen eighty-four. Regeringsbeleid 1940-1945. Dl 4. Heyersdahl. De Kon-Tikl expe ditie. Amundsen. Trygve Lie. Gehaakte handschoenen, Haverkorn. Zelf inmaken. Pepplnk. Hoe krijg lk mijn rij bewijs? Beernink. Foto-opbouw. Donker. De einder. National geographic magazine. 1646 n. Maandblad voor handwerken. 1948. In de maand Juli werden uit geleend 1657 Ned. romans, 153 romans In vreemde talen, 593 studieboeken en 461 kinderboeken (totaal 2864). De tijdschrlften- krantenzaal werd bezocht door 331 mannen en 67 vrouwen; de jeugdleeszaal door 44 jongens en 74 meisjes. GOES. Ned. Christen Vrouwenbond. Vrijdagavond heeft de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderd onder leiding van mevr. v. d. Rest, die de presiden te, mevr. Maas, verving. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken werd door ds v. d. Berg, geestelijk verzor ger van de Stichting „Vrederust1 een lezing gehouden over het le- vertoond worden in de N.H. kerk I ven van de verpleegden. Met van Aardenburg op Dinsdag 261 lichtbeelden lichtte de spreker Sept.; ln 't Zwin te Cadzand op een en ander toe, zodat de dames 30. „Vreemd, dat dit éne blaadje hier op de grond ligt", dacht onze vriend, „het moet van de tovertwijg afgevallen zijn, vannacht, toen die gestolen werd. Zouzou de dief met mijn twijg al ge—toverd hebben?" Filo schrok bij die gedachte. „Nee, dat kan niet, niemand kent immers de toverspreuken, behalve Perplexos en ik. Maar ja, hoe komt het dan, dat er 'n blaadje afgevallen is? Zou (üe lelijkerd het afgeplukt hebben? Natuurlijk niet, dat zou dom zijn. Nee, ik denk, dat hij er in zijn haast wat ruw mee heeft omgesprongen en dat de twijg ergens langs geschuurd ls of zo en dat toen het blaadje er afgevallen is. Ja, zó moet het wel ge beurd zijn. Maar wacht 'ns, dan moet dit blaadje nog toverkracht bezitten! Jal Dan weet lk wat ik doen zal! Daar gaat ie: „Tisme togge takketoer, Stamme stekke stugge stoer, Tikke takke toverloof, Luister goed en wees niet doof: Breng de tovertwijg zeer vief Hier tezamen met de dief! Hopla!" Dadelijk klonk er 'n gesuis, dat snel naderbij kwam! Ineens woei de deur open van Filo's kamer en wat kwam daar binnen vliegen? De tovertwijg, de dief met zich meesleurend! Dat was 'n wonderlijk gezicht! Filo Fop stond sprakeloos. Dus het was Jonker Semelaar, die de twijg gestolen had! Waarom had ie dat gedaan? Terwijl Filo zich dit stond af te vragen, was de Jonker overeind gekrabbeld. Wat was hij kwaad! „Lelijk prutsventje!" schold hij, „wat zijn dat voor streken! M'n strik wegmaken, hé, en me voor spot zetten, hé, en me achter dat verwenste takje aan laten sleuren, hé!! Ik zal je leren, lelijkerd!! Ik zal je kraken!" En gillend van woede kwam hij op Filo af. een goede Indruk kregen van het zo belangrijke en liefdevolle werk op deze Zeeuwse Stichting. Eon collecte voor de Stichting bracht f 25 op. In de plaats van mevr. Duvekot werd tot bestuurslid ge kozen mevr. Steutel-Schouwen- burg. Cand. Keuning nam afscheid te Wilhelminadorp. In verband met zijn a.s. ver trek naar Harfsen heeft candi- daat Keuning gistermorgen af scheid genomen van de Ned. Herv. gemeente van Wilhelmina dorp, die hij ongeveer een jaar als hulpprediker diende, ter ver vanging van ds Nutbey, die als veldprediker in Indonesië dienst doet. Cand. Keuning preekte over 2 Cor. 13 13. Na de preek dank te cand. Keuning de gemeente voor de bewezen vriendschap en kerkvoogdij en kerkeraad, Mevr. Nutbey en ds Metselaar als con sulent voor de ondervonden steun. Namens kerkeraad, kerk voogden en notabelen en de bur gerlijke gemeente werd de schei dende leraar dank gebracht door ouderling Buteyn, de heer Bur ger en burgemeester Schipper. Cand. Keuning werd daarop toegezongen Ps. 121 24. Ten slotte namen velen met een handdruk afscheid van cand. Keuning. G0J. Staten hebben met Ingang van 1 October a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan de heer M. C. v. d. Schelde, goe derenklerk bij de Prov. Stoom bootdiensten. Aan de Universiteit te Gronin gen slaagde voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde A, E. Vonk te Middelburg. Oud-illegaal wordt te Middelburg herbegraven. Morgenmiddag om twee uur zal op de Alg. Begraafplaats te Mid delburg het stoffelijk overschot worden herbegraven van de in Duitsland kort na de bevrijding overleden illegale werker Leen Hoogeboom. Hoogeboom nam ac tief deel aan het verzet en werd op 11 Augustus 1942 gearres teerd, waarna hij naar een kamp in Zuid-Duitsland werd overge bracht. In dit kamp maakte hij de bevrijding mee, doch hij had zoveel ontberingen geleden, dat hij in een hospitaal te Speyer moest worden opgenomen. Hij overleed daar en werd voorlopig in Duitsland begraven. Op ver zoek van de familie is het stoffe lijk overschot door de Dienst Identificatie en Berging naar Nederland overgebracht. Het domein van Koning Voetbal. Grote overwinning van Kloetinge II. De regen van vorige week heeft geen belemmering kun nen vormen voor de wedstrijden van de Zaterdagmiddagcompeti tie. Op doorweekte velden heb ben jongens uit alle delen van de provincie gestreden om de eer van hun vereniging hoog te houden. Dit wordt wel be wezen door het feit, dat over het algemeen het doelpuntenverschil steeds uiterst gering gebleven is. Ie KLASSE: Nieuwdorp I Kapeile I 84; Krabbendfjke I Kloetinge I 02; Wolfaarts dijk IGoljjnspl. Boys I I1 (onder protest van Colijnsplaat) Rillandia IWemeldinge I 22; V.C.K. IArnemuiden I 0—1. Dat Nieuwdorp tot de sterk- sten van deze klasse behoort, hebben wij reeds eerder geschre ven. Kapeile I heeft dit nu aan den lijve ondervonden. Krab- bendijke schijnt haar kampioens macht volkomen kwijt te zijn. Het werd op eigen veld door Kloetinge geslagen. Wolfaarts dijk wilde de punten broeder lijk met Colijnsplaat delen, doch de Noord-Bevelandse jongens waren een andere mening toe gedaan en tekenden protest aan. Rillandia kon de eerste 2 punten in deze competitie binnenslepen. De Wemeldingse jongens, die de kopgroep schijnbaar op korte af- stand; willen blijven volgen, lie ten dit niet' toe en namen zelf één punt mee. Dat Arnemuiden de superioriteit in Koudekerke zou bezitten, hadden wij ver wacht, doch het geringe punten- verschil bewijst wel, dat V.C.K het hun tegenstanders niet ge makkelijk gemaakt hebben. 2e KLASSE A: S.V.D. I—Mevo I 41; Wissenkerke I's-Heer Hendrikskindereu I 22; Se- rooskerke INieuwland I 90; Kats IBevelanders I 21. Wissenkerke, dat toch eigen lijk tot de sterksten moest be horen, heeft weer een belang rijk punt moeten afstaan en wel aan 's-H. H. Kinderen, dat er steeds beter inkomt, terwijl de jongens van Zierikzee met lege handen naar huis gestuurd wei den door S.V.D. In Kats moes ten de Bevelanders ervaren, dat de gastheren van de terrein voordelen wisten te profiteren. Serooskerke, dat zo weifelend begon, gaat het nu schijnbaar menen en sloeg Nieuwland met niet minder dan 90. 2e KLASSE B: Kloetinge II Kapeile II 150; Colijnspl. Boys nKrabbendijke II 25; Beve landers IIWolfaartsdijk II 02; Wemeldinge IIMevo ÏI 00. De reserves van Kloetinge deden voor hun le elftal niet onder en stuurden Kapeile met een nederlaag van niet minder dan 150 naar huis. Het zal voor de scheidsrechter wel geen gemakkelijke taak geweest zijn om de tel bij te houden! De in druk, dat Kloetinge in deze klasse tot de sterksten gaat be horen, is niet verzwakt. Dat de reserves van Krabbendijke op Colijnsplaat met de eer zouden gaan schuiven, hadden wij wel verwacht. Wolfaartsdijk gaf de Bevelanders te verstaan, dat het zich thuis op zijn gemak voelt. Wemeldinge II en Mevo II deel den alles eerlijk, maar de span ning blijft er toch in. 2e KLASSE Ct 's-H. Arends- kerke IIMeeuwen I 111; Arnemuiden HV.S.C. I 21; R.C.S. ISerooskerke H 22; Nieuwland IINieuwdorp II (af gelast; scheidsrechter niet geko men). V. C. S., dat nog in de kinder- voetbal-schoenen staat, moest weliswaar in Arnemuiden II zjjn meerdere erkennen, doch wees ieder debacle van de hand. Met de Meeuwen verging het in 's-H. Arendskerke anders. Zij verlo ren met niet minder dan 111. R.C.S. en Serooskerke hielden de stand gelijk, terwijl Nieuw dorp een vergeefse reis naar Nieuwland maakte, omdat de scheidsrechter door afwezigheid schitterde. 2e KLASSE D: Spui I—De Beren I 51; Hoek IDriewe gen I 03; Zaamslag ITer- neuzense Boys I 24. Spui I, dat de Beren met 51 versloeg, kan wel eens een ern stige candidaat voor de eerste plaats gaan worden. Hoek kon het op eigen terrein tegen Drie wegen niet bolwerken, terwijl on ze verwachting in de Terneuzense Boys niet beschaamd werd. 2e KLASSE E: Terneuzense Boys IIHoek II 11; De Be ren nDriewegen I 13; Zaam slag HSpui U 42. De Terneuzense Boys deden 't tegen Hoek kalmer, terwijl de Beren II de eer aan hun gasten lieten. Zaamslag II dacht daar anders over en stuurde de reser ves van Spui met een 42 neder laag naar huis. OOSTBURG. De ambachtsschool. Een dezer dagen is men begon nen met 't graafwerk voor de nieuwe Ambachtsschool. Men hoopt het gebouw volgend jaar gereed te hebben. Pinokkio. Voor een uitverkochte zaal voerde het Ned. Jeugdtoneel ln 't Ledeltheater het bekende sprook je Pinokkio op. Drie voorstellingen waren no dig om de gehele W. Zeeuw3ch- Vlaamse jeugd te laten profite ren van het mooie spel. -■ De gemeentepolitie uit Bergen op Zoom heeft zekere P. N. uit deze stad, die dronken achter het stuur van zijn nieuwe luxe auto zat, opgesloten en de wagen in beslag genomen. Acheson dineerde met Wysjinsky. Acheson heeft met Wysjinsky Vrijdagavond een onderhoud on der vier ogen gehad tijdens een diner, dat door Trygve Lie aan 14 ministers van buitenlandse zaken, die de Algemene Verga dering bijwonen, was aangebo den. Bevin nóch Schuman waren op het diner aanwezig. In de komende nacht zal voor de tweede maal ln dit jaar de maan verduisterd zijn. Het tijd stip van de verduistering is dit keer ongunstiger dan op 2 April j.l. toen de maansverduistering in de avond te zien was. Zij, die ondanks het vroege uur de maansverduistering willen waar nemen zullen om ongeveer half vijf moeten opstaan, daar dan het belangwekkendste van de verduistering nog te zien is. De verduistering zal n.l. totaal zijn van 4 u. 54 tot 5.40 u. Wanneer we ons om ongeveer 4.54 u. op de maan zouden bevinden, zou den we een groot donker rond lichaam voor de zon zien schui ven. Dit lichaam (de aarde) zou een schaduw om ons heen wer pen en alle zonneschijn weg nemen. Langzaam zou dit li chaam voorbij de zon schuiven, om tenslotte de maan in een to tale duisternis te laten hullen. Om ongeveer 5.40 u. zou de zon weer vanachter de donkere bol te voorschijn komen. De verduistering begint om 3.32 u., is totaal van 4.54 u. tot 5.40 u. en eindigt te 7.02 u. Renten en bijstand evenee omboog. De „vierde loonronde" wordt voltooid ln deze zin, dat ook de kinderbijslagen en de andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving met vijf percent zul len worden verhoogd. Met dit doel zullen op korte termijn twee wetsontwerpen aan de Tweede Kamer worden voor gelegd. Dit deelt de Regering mede ln een nota over de loon politiek. De ouderdomsuitkering krach tens de noodwet-Drees zal met vijf procent omhoog gaan. De kinderbijslag voor loonarbeiders eveneens en wel van het eerste kind af. De bijslag, welke wordt verleend op de invaliditeits- en weduwenrenten, de toeslagen op de renten (100 pereent toeslag en gezinstoeslag) en de kinder bijslag voor Invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers zullen eveneens van 5 percent op 10 percent worden gebracht. Besloten is ook de maxima volgens de overbruggingsrege ling en de normen van de so ciale bijstand-regeling gelijkelijk met vijf percent te verhogen. De loongrens voor de ziekte wet en de invaliditeitswet wordt van 4500 gulden tot 468 gulden verhoogd. Het dagloon, dat bij verschil lende sociale verzekeringswetten voor de berekening van de pre mie en de uitkeringen in samen werking wordt genomen, wordt van 12 tot 13 gulden opgevoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwolde, J. J. Snijder, cand. te Arnhem; te Kampen, J. Zwijnenburg te Hui zen; te Bennekom, J. Wieman te Hoog Blokland. Aangenomen naar Westerhaar, Joh. Dijkstra, cand. te Marrum; naar Alblasserdam, J. J. Trouw te Herwijnen. Bedankt voor Hoogeveen (3e pr.pl.), D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Geref. Kerken. Bedankt voor Warns, J. v. d. Meije te Loenen a. d. Vecht. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Zwijndrecht, J. G. van Minnen te Huizgp. Ds F. J. Dun. Na bijr.a vijf jaren tropen- dienst zal ds F. J. Dun, Ned. Herv. vlootpredikant, naar het vaderland terugkeren. Van alle leger- en vlootpredikanten die na de bevrijding naar Indië trokken is ds Dun het langst on afgebroken in de tropen geweest. Collecte voor de arbeid der Ned. Herv. Kerk. Het moderamen van de gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft aan alle kerkeraden een schrijven gezonden in ver band met de verminderde op brengst van de Pdascollecte 1950. Het moderamen is met dankbaarheid vervuld voor de grote offervaardigheid door zeer vele gemeenten in afgelopen ja ren betoond. Toch is dit nog niet voldoende gebleken. Indien door extracol- lecten niet meer gelden bijeen worden gebracht zal de arbeid der kerk moeten worden inge krompen op een wijze, die èn aan deze noodzakelijke arbeid, èn aan de plaats, die de kerk thans, mede door deze arbeid onder ons volk inneemt, ernstig afbreuk zou doen. Oecumenische raad van kerken. In Den Haag is een plaatselijke oecumenische raad van kerken gevormd. In deze raad hebben zitting de Ned. Herv., de Lu therse, de Remonstr.-Gerefor- meerde, de Waalse, de Oud-ICa- tholieke, de Baptisten en Doops- gez. gemeenten. Predikanten Cour Australië. Voor twee Ned. Hervormde predikanten bestaat de mogelijk heid medio October onder zekere voorwaarden als geestelijk ver zorger van protestantse emi granten naar Australië te ver trekken. In Australië zijn nu ongeveer 3000 Hervormden zonder predi kant. Driehonderd a.s. reizende Herv. emigranten hebben gees telijke verzorging dringend nodig. ORIENTERINGSRIT „DE BROMVLIEG". De Solexclub „De Bromvlieg" hield Zaterdag j.l. een oriënte- ringsrit voor alle soorten brom fietsen. Aan de start verschenen 39 deelnemers. Onder grote belangstelling werden zij op de Grote Markt met twee tegelijk gestart met tussenpozen van twee minuten. Alle deelnemers op één na re den de rit van ca. 35 km. uit en kwamen op tijd aan de finish. Er waren echter verschillende moeilijkheden te overwinnen en geen der deelnemers bleek „straf- puntloos" uit de strijd te komen. Voor de start werden alle bromfietsen door de Goese poli tie, die haar volle medewerking verleende, gekeurd. In de J. D. van Mellestraat waren bij terugïeer 3 verkeers borden opgesteld, waar de mees te rijders hun strafpunten oplie pen. Bij aankomst aan de finish kwam nog een moeilijke opgave. Alle deelnemers kregen een lijst met acht vragen op verkeersge bied te beantwoorden. Ook hier bleek, dat deze rit met verkeers opvoedkundige in slag volkomen aan het doel be antwoordde, want het was aar dig om te zien, hoe velen zaten te zweten met deze betrekkelijk gemakkelijke vragen. De brigadier van politie, de heer J. Borry, gaf een korte uit eenzetting van de verkeersvra- gen en wekte op zoveel mogelijk mede te werken aan Veilig Ver keer. Tenslotte dankte de voorzitter van „De Bromvlieg" alle deel nemers en medewerkers, in het bijzonder de Goese politie, voor de medewerking en werden de prijzen uitgereikt, die door ver schillende Goese winkeliers gra tis beschikbaar gesteld waren. 1. De heren de Dreu en Kop- mels, 's-Gravenpolder, 5 straf punten; 2. dhr. E. de Nooyer, Goes, 10 p.; dhr C. Staal én mej. Oele (le dame), Yerseke, 10 p.; 3. Mevr. Adriaanse, dhr. J. v. d. Peyl en C. Fierloos, Goes 12 p.; 4. mej. Lokerse, Kapeile; mej. Goeverdingen, Hansweert, 14 p.j 5. dhr. Henk Bleuzé, Goes; A. v. d. Berge, Yerseke, 15 p.; 6. dhr. M. Boutens en W. Kerkhove, Goes; van Schaik, 's-H. Arends kerke, 20 p.; 7. dhr. P. Melieste, Goes; J. de Raad, Hansweert; G. Luyk, Goes, 22 p.; 8. dhr. M. Baayens, Biezelinge, 24 p.; 9. mevr. Bleuzé, dhr. G. v. d. Endé Goes, 25 p.; 10. mevr. Tilroe, Goes, 29 p.; 11. dhr. Jac. Stevens, Sas van Gent; C. Jopse, Goes, Hengsdijk, Kloetinge; Meyer, 's-H. Arendskerke, 32 p. De andere deelnemers vielen buiten de prijzen, terwijl voor het hoogst aantal strafpunten nog een troostprijs was. Burgemeester van Rijswijk overleden. Gistermorgen is de burgemees ter van Rijswijk (Z.-H.) de heer Th. P. J. Eisen in zijn woning ten gevolge van hartverlamming over leden. De heer Eisen bereikte de leef tijd van 63 jaar. Van zijn 28e jaar af was hij burgemeester in ver schillende gemeenten, sinds Octo ber 1946 van Rijswijk. De over ledene had voor de K.V.P. zitting in de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Hij heeït o.m. deel uit gemaakt van de commissie-Lan- g»neijer en de commissie-Ypen- burg.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3