Noordelijken bieden fel verzet in Seoel NIEUWS Economische Controle Dienst greep reeds in Geen veroordeling van de houding der leidende C.V. P.-figuren Hervormde diakenen op Walcheren bezinnen zich op nieuwe laak Bjjna 4000 personen bezochten Walcherens Groei" te Middelbnrg Bouw van 64 woningen voor Schelde- personeol en gedemobiliseerdeo PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Noodlottige vergissing van Amerikaanse piloten Zesjarig jongetje te Tholen gedood Ver. van Uur. Unuerwüzers afd. Noord- en Zuid-Beveiand Kolentoeslag voor ouden van dagen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tal. 3438, uti gean gehoor 2970, 243b of 2384. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347Temeuzen: Vlooswijkstraat. Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1671 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 26 SEPT. I960 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelbnrg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hnizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 6.31 u„ onder 18.31 u.; Maan op 18.30 u., onder 6.42 u. Volle maan 5.21 u. Hoogwater op Dinsdag 26 Sept.1 Vlissingen: 2.07 u. 2.05 m.. 14.12 u. 2.00 m.; Temeuzen: 2.34 u. 2.22 m.. 14.42 u. 2.18 m.: Wemel- dinge: 3.48 u. 1.80 m„ 16.01 u. 1.63 m.; Zierikzee: 3.38 u. 1.5b m., 15.45 a 1.38 m. De strijdkrachten van de V.N., die uit het zuidelijk bruggen hoofd in Korea naar het noorden oprukken, verstrooien op haar weg naar Seoel grote noordelijke eenheden. De Amerikaanse ma riniers, die in Seoel zijn binnengedrongen, stuiten echter op toe nemende tegenstand. Het noordelijk garnizoen van Seoel, dat vierduizend man telde, is n.l. door honderden ervaren communis tische strijders van andere fronten versterkt. De Noordelijken onderhouden voortdurend artillerievuur op de Amerikaanse stel lingen met grote stukken en antltankkanonnen. Amerikaanse stafofficieren ver klaarden, dat de herovering van Seoel nog wel verscheidene dag en zou kosten. Thans overweegt men een zwaar bombardement, waarvoor de burgerbevolking gewaarschuwd zou worden, evenals het uitstrooi en van pamfletten, waarin de Noord-Koreanen opgeroepen wor den zich over te geven. Osan, 40 km. ten zuiden van Seoel, is door de troepen der V.N. bezet. Ook Songdjoe, 60 km. ten Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is te Tholen bij de Vossemeer- se Poort een ongeluk gebeurd, waarbij het zesjarig zoontje van de familie van Oefelen uit de Louizestraat het leven verloor en een zoontje van de familie Schot uit de Hofstraat werd gewond. Vanaf de Eendrachtseweg kwam een tractor met aanhangwagen van de landbouwer van Gorsel uit Tholen, bestuurd door J. M. al daar. Toen M. de hoek van de Vosse- meerse Poort om wilde rijden, schoot door nog onverklaarbare oorzaak de aanhangwagen van de tractor los en reed in de richting van de afrastering van de Singel. Hier waren kinderen uit de buurt aan het spelen, terwijl het zoontje van de fam. van Oefelen, dat een boodschap moest doen, juist voorbijliep. Drie kinderen werden door de aanhangwagen gegrepen. Het jongetje van Oefelen geraakte tussen de stenen palen van de afrastering en de aanhangwagen bekneld en was vrijwel op slag dood. Het zoontje van Schot kwam onder de wagen terecht en kreeg een paar verwondingen aan het hoofd. Het dochtertje van de fam. Quist kwam er met de schrik af. De doktoren Duinker en Looy- sen waren spoedig ter plaatse. De Rijkspolitie stelde direct een onderzoek in. Het medeleven met het zo zwaar getroffen gezin is zeer groot in Tholen. Onder voorzitterschap van de heer H. C. van Donk te Goes, vergaderde Zaterdag j.l. de Afd. Noord- en Zuid-Beveland van de Ver. van Chr. Onderwijzers in de Chr. U.L.O. school te Goes. De voorzitter las Jac. 1 1927 en sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de noodzaak, ook voor goed onderwijs, dat de onderwijzer allereerst en aller meest luistere, zich matige in spreken met gezag, zich ernstig inspanne om Gods Woord te ver staan, opdat dit aimeer met hem samengroeie en zo de reine en onbevlekte dienst voor God tot heil der kinderen kan betracht worden. Verder wees hij op de be langrijke vragen, die voor de or ganisaties aan de orde komen, n.l, het opvangen van het groot aan tal kinderen in 1952, de aanpas sing van het onderwijs aan de veranderde maatschappelijke structuur (industrialisatie), de plaats va.i de onderwijzer in het sociale leven (aansluiting CNV?) enz. Na de notulen kwamen de jaar verslagen van secretaris (J. Mein- dersma, Goes) en penningmeester (U. Schuil, Wissekerke) aan de orde, die onveranderd werden goedgekeurd. Naar de Districtsvergadering met het Hoofdbestuur op 28 Oc tober a.s. te Dordrecht werden afgevaardigd de heren v. Donk en Meindersma, secundi Schuil en Mej. Cornelisse. De voorzitter bracht rapport uit van de voor vergadering te Utrecht en de heer Jobse van de algemene vergade ring te Haarlem. De heer van Donk werd als voorzitter herko zen. Als candidaat voor de uit breiding van het Hoofdbestuur stelde de afdeling de heer L. C. Velthuizen te Goes. Besloten werd te trachten een Protestants Chris lelijk studiecentrum voor de lage re akten in Goes te stichten; als docenten zullen aangezocht wor den bevoegde leraren voor Frans, Duits, Engels en Wiskunde. Daar na worden de Zeeuwse scholen aangeschreven, daar de „ontknik- king" alleen het deel wordt van de akten-bezitters. Verder wordt getracht weer een verfrissings cursus te houden; de heer Mein dersma zal als leider fungeren. Tenslotte werd een programma voor de a.s. winter opgesteld. Ge tracht zal worden de globalisatie- leesmethode te laten behandelen door de bekende auteur Anne de Vries en Mej. Crans. De heer Vleugel zal spreken over het B.L.O. (met demonstratie), ver der zullen het V.G.L.O.. Talley rand, Kerstliteratuur, flitsen uit de praktijk aan de orde komen. Na dankgebed door de heer Velthuizen sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering. noord-westen van Taegoe, is be zet, waardoor de troepen der V.N. in het noorden en die in het zui den thans nog 120 km. van elkaar verwijderd zijn. De strijdkrachten der V.N. po gen de weg voor de Noord-Kore- anen naar het noord-westen af te snijden. Men is Koemtsjon tot op korte afstand genaderd. In het zuid-oosten zijn de Ame rikanen in 48 uur 80 km. opge rukt op weg naar Tsjindjoe. 12 kilometer ten zuiden van Tsjind joe werd Satsjon ingenomen. De Zuid-Koreaanse derde divi sie bezette Jangnjong, ca. 16 km. ten zuid-westen van Jongdok, na ongeveer 16 km. te zijn opgerukt. De Zuid-Koreanen bezetten voorts Panpodong, ongeveer 24 km. ten noord-westen van Kigje, na ca. 20 km. te zijn opgerukt. MEER DAN 150 BRITTEN GEDOOD. Meer dan 150 Britse soldaten zijn Zaterdag aan het front bjj Waegwan ten westen van de Nak- tong gedood of gewond door Ame rikaanse bommenwerpers en aan vallende Noord-Koreanen. De vliegtuigen waren uitgezon den om de Britten te steunen, doch bij vergissing wierpen zij hun bommen op de Britten. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noord-Koreanen aan. De Britten, bestaande uit twee compagnieën Schotse Hooglan ders, hadden even te voren een heuvel in het gebied van Sinboen- dong genomen, toen zij steun van de artillerie vroegen om de Noord-Koreanen, die zich gereed maakten voor een tegenaanval, uit te schakelen. Ondanks de door de Engelsen uitgezette markering wierpen de vliegtuigen hun bommen te ver achterwaarts. Napalmbommen met benzinegelei en machinege weervuur van de boordschutters richtten grote schade aan. Herverkavelingscommissie Walcheren vraagt 34 bedrijven in de N.O. Polder. Er blijkt zeer grote belangstel ling te bestaan voor de boerenbe drijven, die binnenkort in de Noord Oost Polder worden ver pacht. Bij de Polderdirectie kwa men voor de 250 beschikbare be drijven 2814 aanvragen binnen. Ditmaal zijn er vooral ook lief hebbers van buiten de polder, daar de verpachting voor het eerst een vrije is. Niettemin zijn er ook 255 aanvragen van „pioniers" en 389 van mensen, die later in de Pol der aan het werk zijn gegaan. Voorts is voor de beschikbare be drijven een groep van 34 Wal- cherse boeren voorgedragen door de Herverkavelingscommissie Walcheren. Vele gevallen van ongemotiveerde prijsverhoging Naar het AN.P. verneemt heeft bjj het nagaan van het prijsver loop bü industrie en handel de Economische ContrOle Dienst zich in de afgelopen 14 dagen in het bijzonder gericht op die sectoren van het bedrijfsleven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van overwegend belang zjjn. Een groot aantal on derzoeken werd ingesteld, vnl. in de levensmiddelen-, textiel-, schoenen-, huishoudelijke artike len- en rilwielbandenbranche. Gebleken is, dat in ongeveer honderd gevallen vermoedelijk van ongemotiveerde prijsverho ging sprake is, op grond waarvan BIJZONDER C.V.P.-CONGRES TE BRUSSEL. Koningskwestie thans afgedaan. Het bijzondere C.V.P.-congres, dat Zaterdag en gisteren te Brus sel Is gehouden, heeft zjjn werk zaamheden beëindigd met de aan neming van een resolutie, waarin het vertrouwen in de homogeen- katholieke regering Phollen wordt uitgesproken. In de motie onthoudt het con gres er zich van de houding der leidende C.V.P.-figuren tijdens de gebeurtenissen, die leidden tot de overdracht der koninklijke be voegdheden op Prins Boudewijn, te veroordelen. In de gevoerde debatten zeiden verscheidene sprekers te betreu ren, dat de vroegere eerste mi nister Duvieusart, bij de onder handelingen van zo weinig stand vastigheid blijk gaf. Hoewel som mige Vlaamse C.V.P.-leden op het standpunt bleven, dat de leidende figuren uit de C.V.P. zich na het voorgevallene zouden terugtrek ken, legden de meeste sprekers er daarentegen de nadruk op, dat de eenheid in de C.V.P. bewaard moet blijven, de Koningskwestie thans als afgedaan moet worden beschouwd en niet langer wraak gevoelens gekoesterd moeten Regering van Peking protesteert bij de V.N. De regering van Peking heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen het tweemaal bombarderen van Chinees grondgebied door Ameri kaanse vliegers op Vrijdag j.l. Verscheidene personen werden door twaalf zware bommen, die een superfort had laten vallen op Antoeng in Mandsjoerije, gedood en 28 gebouwen werden verwoest en door de luchtdruk meer dan 300 beschadigd. Vóór het bombardement maak te een Amerikaans vliegtuig een verkenningstocht boven het dorp Lakoesjao in het district Kiantien. worden. Scherpe critiek werd ge leverd op de revolutionnaire me thodes, die van socialistische zijde zijn toegepast. Frans van Cauwelaert bracht hulde aan de offerzin van Baron van der Straten-Waillet, die als gevolg van de tegen hem inge brachte beschuldigingen aftrad als voorzitter der C.V.P. en In wiens plaats met 620507 stem men werd gekozen de 36-jarige Gentse politicus Theodore Léfèvre Moord en zelfmoord te Naarden, In het schilderskwartier te Naarden is Zondagmiddag een drama ontdekt, waarbij twee mensenlevens te betreuren zijn. De 64-jarige gepensionneerde marineofficier K. heeft zijn 10 jaar jongere vrouw met een bijl van het leven beroofd en heeft daarna de hand aan zichzelf ge slagen. Omtrent de oorzaak tast de po litie in het duister. Volgens fa milie en kennissen van het echt paar was de verhouding tussen man en vrouw goed. Wèl leed de man aan zwaarmoedigheid. Senaat en Huis van Afgevaar digden overstemden Trumans veto. De Amerikaanse Senaat heeft Zaterdagavond de wet op de on dermijnende activiteit met 57 te gen 10 stemmen goedgekeurd, waadoor zij 12 stemmen meer kreeg dan de meerderheid van tweederden, die vereist was om het veto van Truman ongedaan te maken. De tegenstanders van de wet waren 21 uur achtereen aan het woord geweest, voordat z(j hun obstructie opgaven. Het Huis van Afgevaardigden overstemde Trumans veto Vrij dag met 286 tegen 48 stemmen. Nu ook de Senaat het veto heeft overstemd, is de wet van kracht geworden. proces-verbaal is of zal worden opgemaakt. In ruim 30 gevallen bleken groot-, zowel als klein handel hun procentuele winst marges te hebben verhoogd, ter wijl ln vele andere gevallen hij gestegen inkoopprijzen de procen tuele winstmarges werden gehand haafd, hetgeen uiteraard ongeoor loofd prijsverhogend effect heeft Deze omstandigheden deden zich in het bijzonder voor bij de arti kelen breiwol, wollen dekens, tri cotages en metalen huishoudelijke artikelen. In enige gevallen moest opgetreden worden tegen het vra gen van in feite zwarte prijzen voor rijwielbanden. Tegen enige fabrikanten werd proces-verbaal opgemaakt wegens het voorschrijven aan de handel van te hoge consumentenprijzen. Daarnaast zijn bij enkele fabri kanten nadere onderzoekingen gaande, aangezien vermoedelijk sprake is van een grotere ver hoging van de prijzen dan kost- prijstechnisch verantwoord is. Het betreft hier o.m. enkele le vensmiddelen- en confectiebedrij ven, schoenfabrieken en fabrieken van metalen huishoudelijke arti kelen. Deputatenvergadering A.R. op 26 October a.s. Naar wij vernemen is op veler verzoek besloten de Deputaten vergadering der A.R.-partij uit te stellen tot na de promotie van de heer J. Schouten De vergadering is thans vastgesteld op Donder dag 26 Oct. a.s., op dezelfde plaats en dezelfde tijd. Ambtenaar verduisterde gelden. In een raadsvergadering van de gemeente Rolde heeft de burge meester Th. Ph. Baron Mackay verklaard, dat de gemeente-amb tenaar A. A. zich gedurende twee jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit ge merkt werd. Na een diepgaand onderzoek werd A. gearresteerd. Concrete cijfers over het verduis terde bedrag ontbreken nog, maar dit wordt geschat op 20 a 30.000 gulden. Stichting van de Arbeid adresseert aan Tweede Kamer In verband met de parlemen taire gedachtenwisseling over de loonpolitiek heeft de Stichting van de Arbeid zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend. Gewezen wordt op de nadelen van het handhaven van de loon grens van f3600.O.a. worden de bezwaren vermeld, die verbon den zijn aan de geleidelijk inge treden nivellering van de inko mens van het ln loondienst zijnde personeel. Hierbij wordt gedacht aan de middengroepen der be ambten en aan hogere employé's. Niet alleen leidt de vermoedelijke begrenzing tot scherp getrokken loonverhoudingen voor vele cate gorieën van weekloners, maar ook doorkruist de maatregel het stre ven naar vergroting van de ar beidsproductiviteit en de bevorde ring van de vakscholing. De Stich ting van de Arbeid dringt er op aan in de vorm van een vergun ning toe te staan, dat ook boven de f3600.de lonen maximaal 5 pet. zullen kunnen worden ver hoogd. Engels schip bij Walsoorden aan de grond. Zaterdagmorgen is ter hoogte van Walsoorden het Engelse stoomschip „Markat" vastgelo pen. Sleepbootassistentie voer uit, n.l. van Terneuzen de „Siri- us", van Vlissingen de „Goliath" en een schip van Antwerpen. De Markat" meet 7310 brt. en had een lading stukgoederen aan boord. Om kwart over vier is het schip op de rede van Vlissingen voor anker gegaan in afwachting van de komst van een expert van Lloyd's. Het schip was zonder sleephoot-assistentie vlot geko men. De bestemming van de „Markat" is Antwerpen. De eerste steen ls Vrijdag ge legd van de Ned. Herv. kerk te De Waal (Texel), die April 1945 tijdens de „Russen-oorlog" werd verwoest. GENERAAL MARSHALL BEeDIGD ALS MINISTER VAN DEFENSIE. Generaal Marshall, de geestelijke vader van Marshall-plan, die Louis Johnson als minister van Defensie der Verenigde Staten opvolgt, is in zijn nieuwe functie beëdigd. Tijdens de beëdiging, v.l.n.r.: Felix Lakin, algemeen adviseur van het departement van Defensie, Stephen T. Early, plaatsvervangend minister van Defensie, generaal Marshall, en met de bijbel, majoor Clarence J. George, de assistent van generaal Marshall. (Radiografisch overgebrachte foto.) Werkverband in de classis Middelburg gevormd. In de Bogardzaal te Middelburg werd Zaterdagmiddag een ont- moetingsbjjeenkomst belegd van de diakenen der Ned. Herv. Ge meenten van Walcheren. Deze vergadering, o.I.v. ds L. C. SpU kerboer te Souburg, werd gehou den om zich te beraden over de vraag, wat de diakenen te doen staat in de tegenwoordige ge steldheid. Gesproken werd door de heer J. Hemmes, secretaris van de Alg, Diaconale Raad te Utrecht, over: „Heeft de diaconie nog wel zin?" Deze vraag leeft niet alleen bij de „men", maar menig diaken vraagt zich dit ook af. Aan de ene zijde staat het vele werk, dat de financiële krachten der kerk op zware proef stelt, aan de an dere kant is er de ontwikkeling van het sociale bewustzijn, de sociale wetten en maatregelen. Er Tentoonstellingscommissie en standhouders tevreden. De tentoonstelling „Walche rens Groei", die vorige week te Middelburg is gehouden, is een succes geworden, ondanks het feit, dat het weer niet meewerk te, waardoor de eerste dagen het bezoek beneden de verwachtingen bleef. Zaterdag was echter dé dag en toen de tentoonstelling des avonds om tien uur werd geslo ten, bleek, dat bijna 4000 betalen de bezoekers waren genoteerd. Daar komen dan nog by de 2200 schoolkinderen, die Vrijdag een bezoek brachten en gratis toe gang hadden. Tentoonstellings commissie en standhouders ble ken zeer tevreden over de resul taten van deze gedurfde expositie. De drukte was vooral Zater dagavond enorm groot, zodat en kele malen de politie regelend moest optreden om opstoppingen te voorkomen. De prima organi satie en de ijver van tentoonstel lingscommissie met directeur en personeel van de veiling stonden er borg voor, dat alles in goede banen werd geleid. De voorzitter van veiling en tentoonstellings commissie, de heer B. Koole, liet de standhouders na het sluitings uur bijeenkomen in de bestuurs kamer, waar hij hen hartelijk dankte voor de medewerking. „We hebben pech gehad", aldus spr., „de zaken waren goed in or de, maar we hadden de natuur tegen". De voorzitter zei verder, dat deze expositie, wanneer men de publieke opinie hierover hoort, is ingeslagen. Het was de bedoe ling te laten uitkomen, wat er in de vijf jaar na de oorlog op Wal cheren is gepresteerd en de heer Koole prees de standhouders, die dit op voortreffelijke wijze tot uiting hebben doen komen. Dank werd voorts gebracht aan de Voe dingsraad, aan de heren Tillema en Galjard, alsmede aan de poli tie. De heer Koole dankte de com missieleden voor de goede samen werking en hij verklaarde diep respect te hebben voor de pres taties van het personeel der vei ling. Ook de voorzitter van de afd. Walcheren van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer P. Blaauw, dankte voor de prettige samenwerking, die er tussen beide verenigingen is ge weest. Hij bracht de heer Koole dank voor z'n ongelofelijke werk kracht en voorts de Herverkave ling, Heide Mij. en D.U.W. voor Voorstellen aan de Vlissingse raad. De gemeenteraad van Vlissin gen zal Vrijdagmiddag bijeenko men ter behandeling van een agenda met maar liefst 5S pun ten. Er zijn echter verscheidene iiamerstukken bij, alsmede benoe mingen en ontslagen van onder scheidt e commissies en scholen. B. en W. stellen de raad voor een dertiental kunstvoorwerpen uit te lenen voor de Zeeuwse Ten toonstelling te Gent. Voorgesteld wordt voorts enige technische wijzigingen aan te brengen in de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Zulks op verzoek van de minister, die geen bezwaar meer heeft om ver enigingen, welke een cultureel doel nastreven, vrij te stellen van belasting, ook wanneer meer dan een of twee uitvoeringen per jaar worden gegeven. KOLENTOESLAG. tvfbanó met een verzoek der afd Vlissingen van de Bond van Ouden van Dagen om ook voor net a.s. stookseizoen een brand- stoffentoeslag te verstrekken aan degenen, die een uitkering krach tens de „Noodwet-Drees" krijgen, stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen. Weliswaar acht het college het een taak van het Rijk, doch omdat de minister nog geen stappen ondernomen heeft, menen B. en W., dat met betrekking tot het vorige stookseizoen geen stap terug moet worden gedaan. Het geldt hier een bedrag van 'f 2.— per week, zodat naar schat ting deze maatregel de gemeente in totaal f 10.500 zal kosten. B. en W. stellen de raad voor afwijzend te beschikken op het subsidieverzoek van het R.K. Ly ceum te Goes, daar er voldoende studiegelegenheid in Middelburg en Vlissingen is en ook het ver zoek van het Chr. Lyceum te Goes (om dezelfde reden) is af gewezen. GEEN WIEG. Een verzoek van de Chr. U.L.O. en van de R.K. Meisjesschool om gelden voor aanschaffing van leermiddelen kan naar de mening van het college van B. en W. in gewilligd worden op één punt na. En dat is de aanschaffing van een „wieg met toebehoren" als leer middel voör de 7e en 8e klas van de Meisjesschool. Met de Inspec teur van het L.O. zijn B. en W. van mening, dat de didactiek van het voortgezet lager onderwijs in een achtste leerjaar nog van zó recente datum is, dat de aan schaffing van een dergelijk leer middel voorshands niet noodzake lijk kan worden geacht. Voor beplanting langs de Vrij- domsweg, Irislaan, Albert Cuyp- laan e.o. alsmede van de helling en bennen van een gedeelte van de Leiding ten Noorden van de Brug in de Hogeweg, vragen B, en W. in totaal een crediet van f 9755.—. Voor vervanging van de versle ten rietmatten langs het sport veld wordt een crediet gevraagd van f 1750.Tevens wordt voor gesteld de cantine op het sport veld voor 3 jaar te verpachten aan J. G. v. d. Rafelaar voor f 1350.—. f 11.450.- wordt gevraagd voor het voorlopig storten van puin als fundering op verschillende gepro jecteerde wegen, van welke plan nen de verwezenlijking in prin cipe ook goedgekeurd moet wor den door de raad. In verband met de woningnood stellen B. en W. voor hotel „Mad- joe" aan de Koudekerkseweg nog niet af te breken, maar, na het treffen van enige voorzieningen, welke rond f 1200.zouden ver gen, het te verhuren aan gerepa- triëerden en bovendien de vroe gere gelagkamer te verhuren aan de voetbalclub Vlissingen. Om de gemeente weer een op slagterrein, gelegen aan vaarwa ter te verschaffen, willen B. en W. voorts een terrein van plm. 1200 m' bij de eerste Binnenhaven huren. Voor enkele voorzieningen is hier f1850.nodig. Daar in principe van het mi nisterie van wederopbouw goed keuring is verkregen voor het dichtmetselen van een aantal bunkers en schuilkelders vragen B. en W. een crediet van f 10.400 voor de uitvoering. 90 pet. van de kosten neemt het Rijk voor zijn rekening. Daar de voorraad genormali seerde vuilnisemmers uitgeput raakt, wordt voor aanvulling met 500 emmers f2500.— gevraagd. MEER WONINGEN. „Gemeenschappelijk Belang" is bereid gevonden 14 duplexwonin- gen te bouwen, welke de gemeen te zijn toegewezen voor huisves ting van gedemobiliseerde mili tairen. De kosten bedragen f 147.000 voor de bouw en f 20.000 voor aankoop van grond. B. en W. stel len voor de woningbouwvereni ging het benodigde voorschot te verlenen. Deze woningen komen aan de Leeghwaterstraat te staan. In verband met de industrie zijn Vlissingen nog 50 woningen toegewezen, welke uitsluitend Be stemd zijn voor personeel van de Mij. „De Schelde". In dit geval zjjn de kosten f 361.000 voor de bouw en rond f59.500 voor de grond. B. en W. stellen de raad voor het nodige voorschot te ver lenen aan de Vereniging tot ver betering van de volkshuisvesting, die de 50 panden in beheer krijgt. de medewerking. Ook de Floralia- commissie werd voor het vele werk, dat zij heeft verzet, dank gebracht. De heer de Boer dankte namens de Voedingsraad voor de ontvangst. Er is verder meegedeeld, dat de inhoud van de grote stand van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen vandaag zal wor den verdeeld tussen de ziekenhui zen en rusthuizen op Walcheren. Ook de Ver. „Kinderzorg" krijgt een deel der producten. Men kan niet anders dan grote waardering hebben voor deze buitengewoon mooie geste. Zaterdagavond werden nog tal van attracties gegeven in de vorm van door standhouders be schikbaar gestelde zaken en doos jes eieren en fruit. De standhou ders, die vanmorgen met de af braak der tentoonstelling begon nen, waren uiterst tevreden over de gedane zaken. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 41 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen een nieuwe poging van de Sowjet- Unie om de Chinese nationalisti sche delegatie uit te sluiten, ver ijdeld. Zaterdag is te Karlstad (West-Zweden) een nieuwe Brit se „Avro Anson" neergestort en in brand gevlogen. De piloot en negen passagiers kwamen in de vlammen om. De Italiaanse re gering heeft besloten 150 milliard lire uit te trekken voor een drie jarenplan voor de defensie, dat ten doel heeft de noordelijke grens van Italië te verdedigen. Polen heeft geweigerd een Cana dese militaire attaché, luitenant kolonel Philips, toe te laten. In de Duitse Bondsrepubliek zal waarschijnlijk spoedig weer syn thetische brandstof mogen wor den geproduceerd. De Neder landse torpedobootjager „Piet Hein" is Vrijdag uit Curasao in de haven van de Mexicaanse plaats Acapulco aan de Stille Oceaan aangekomen. De Neder landse gouverneur van Nieuw- Guinea, de heer S. J. L. van Waar denburg, die enige weken in ons land heeft vertoefd, zal Zaterdag a.s. per vliegtuig naar zijn stand plaats terugkeren. De Nederl. Bond van Huis- en Grondeigena ren heeft een adres gezonden aan de raad van ministers, waarin met de meeste aandrang wordt verzocht het percentage der al gemene huurverhoging te stellen op 25 pet. en de datum van in werkingtreding der wet tot huur verhoging op zo kort mogelijk termijn te bevorderen. Van de N.V. Ned, Telegraaf Mij. „Radio- Holland" ontving de Philips N.S.F.-fabriek te Hilversum op dracht tot het bouwen van een 65-tal kortegolfzenders, 140 zend apparaten en 50 noodzenders voor de middengolf en 150 voedings apparaten, is een gebouw van sociale zorg opgericht, waar bijna iedereen een veilige toevlucht kan vinden. De diaconie ondervindt thans, dat vele noden, die zij voorheen op min of meer gelukkige wijze trachtte op te vangen, op andere wijze opgelost worden. Toch heeft het diaconaat en misschien juist daardoor een diepere zin gekregen. Miste ze in vroegere tijden vaak de brede visie, die zich dan langs meest particuliere paden een weg zocht (men denke aan de initiatieven van ds Hel dring enz.), thans ziet de diaco nie zich gedwongen een nieuwe koers te varen. Deze noodzaak zag begin 1940 de toenmalige voorzitter van de Federatie van Diaconieën, prof. dr Slotemaker de Bruine reeds in, toen hij in diaconale kring de „heroriënte ringscommissie" in het leven riep. Maar voor deze commissie aan het werk kon gaan, kwamen de Meidagen van 1940. MOGELIJKHEDEN. Toen bleek, hoe het kerkelijke leven de diaconie onmogelijk mis sen kon en hoe het diaconale bloed kruipt waar het niet gaan kan. Een wereld van nood kwam voor haar te staan en menige handreiking werd gedaan, onge acht of de geholpene nu wel pre cies beantwoordde aan het be faamde recept van uiterlijke mee levendheid met de gemeente. Voor de kerk bleken de „Dienst des Woords", de „Dienst der Gebe den" en de „Dienst der Barmhar tigheid" fundamenteel te zijn. Het was vooral prof. dr H. Kracmer, die het oog der kerk opende voor deze dienst aan de mens. Zo lig gen de problemen van de diaconie thans niet zozeer op het plan der armenverzorging, als wel op dat van de kindertehuizen, zorg voor ouden van dagen, ziekenhuizen, zorg voor ontheemden e.d. Elke diaconie zal naast het plaatselijke werk, dat voor haar zorg ligt, ook een open oog moeten hebben voor het grote werk van streek, pro vincie of land. Aangezien dit werk onmogelijk vanuit één centraal punt kan worden geleid, juicht de Federatie van Diaconieën het tot standkomen van kleinere werk verbanden toe. Dit beoogt ook de nieuwe Kerkorde. Primair blijft het streven de diaconale arbeid volledig tot haar recht te doen komen in overeenstemming met de nieuwe visie. Aan het eind van deze verga dering werd besloten tot oprich ting van een werkverband van de diaconieën binnen de classis Mid delburg. Een negental gemeenten zal worden verzocht een diaken af te vaardigen, die samen de lei ding van dit werkverband zullen vormen. J.V.'s der Geref. Gemeenten te Goes bijeen. Zaterdagmiddag werd te Goes de jaarlijkse gecombineerde ver gadering gehouden van de ringen der J.V.'s der Ger. Gemeenten in Oost- en West-Zeeland. Nadat de vergadering was geopend, sprak ds W. de Wit te Middelburg een kort openingswoord n.a.v. het voorgelezen Schriftgedeelte. Hier na werden de jaarverslagen voor gelezen. De heer P. Flikweert te Nieu- werkerk sprak over „Mefiboseth' n.a.v. 2 Sam. 4, 9, 16, 19 en 21, waarop een bespreking volgde. Nadat gepauzeerd was, sprak de heer M. Nijsse te 's-Graven- polder over „Anna Maria Schuur man", een bekend persoon uit de Kerkgeschiedenis. Ook hierop volgde een geanimeerde bespre king. Nadat ds de Wit de beide sprekers had bedankt, werd nog gezongen Ps. 19 5, waarna de vergadering door de heer J. Bou- man met gebed werd gesloten. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, en langs de kust tijde lijk harde wind, ruimend naar Zuidwest tot West. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1